2018-ci ildə baş vermiş əsas hadisələrin hər biri 2019-cu ildə də davam edəcək
2018-ci ildə hər hansı miqyaslı münaqişə və böhranın baş vermədiyini nəzərə alsaq, onu nisbətən sakit il kimi qiymətləndirmək olar. Bununla yanaşı, il dərin inamsızlıq atmosferində keçdi. Hər halda, ilboyu yüksək səviyyədə istər ikitərəfli, istərsə də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində keçirilmiş görüşlərdə müxtəlif məsələlərlə bağlı ciddi şübhələr açıq ifadə olunub. Bundan başqa, bir sıra beynəlxalq müqavilələr «iflasa uğrayıb» və ən əsası, bu dünyanın ən güclü fövqəldövləti olan ABŞ tərəfindən edilib. Paralel olaraq, qlobal informasiya savaşının aparılma qaydaları durmadan dəyişib və görünən odur ki, bu savaş artıq onun əsas alətlərini yaratmış qüvvələrin belə, nəzarətindən çıxmaqdadır.
Rusiya-ABŞ
2018-ci ildə ABŞ-Rusiya münasibətlərinin piki iki ölkə lideri Donald Trampla Vladimir Putinin iyulda Helsinkidə keçirdikləri ilk tamformatlı görüşü sayıla bilər. Lakin görüşdə hər hansı ciddi nəticə əldə edilməyib. Tərəflər sadəcə, «yaxşı söhbət ediblər» və bu, təcrübədə hər hansı fayda verməyib. Üstəlik, sonrakı yarım ildə Moskva ilə Vaşinqton arasında dialoq daha yüksək tonla gedib. Liderlər arasında növbəti görüş planlaşdırılsa da, bu, baş tutmayıb. «Böyük iyirmilik» ölkələrinin Argentinada təşkil olunmuş sammitində onlar, sadəcə, ayaqüstü bir-iki kəlmə bölüşməklə kifayətləniblər.
Bundan başqa, il ərzində Vaşinqon Rusiyaya qarşı sanksiyalarını bir neçə dəfə sərtləşdirib və hətta istər Rusiya şirkətlərinə, istərsə də ayrı-ayrı fiziki şəxslərə qarşı, bir neçə yeni sanksiya da qəbul edib. Bir sözlə, Moskva ilə Vaşinqton arasında «soyuq müharibə» getməsə də, bir çox məqamlar bunu çox xatırladır. Məsələn, Putin Federasiya Şurasına yazdakı ənənəvi müraciətində faktiki olaraq, indiyədək məxfi sayılan yeni silah sistemlərinin təqdimatını keçirib. Onun sözlərinə görə, yerli istehsal olan bu strateji silahlar Amerikaya məxsus HHM sistemlərindən yan keçmək iqtidarındadır.
Tramp öz növbəsində, oktyabrda ölkəsinin «Orta və yaxınmənzilli raketlərin ləğvi haqqında» müqavilədən çıxmaq niyyətini açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, səbəb «Rusiya tərəfinin müqavilənin tələblərinə əməl etməməsidir». Ekspertlərin fikrincə, Moskva ilə Vaşinqton arasında yaranmış qarşılıqlı inamsızlıq nüvə silahlarının qarşısının alınması sisteminin pozulmasına, ABş və Rusiyanın Avropa sərhədində hərbi mövcudluğunun artırmasına aparıb çıxara bilər.
ABŞ-Çin
Belə bir fikir var ki, ABŞ-ın «Orta və yaxınmənzilli raketlərin ləğvi haqqında» müqavilədən çıxmasının əsas səbəbi onun nüvə potensialını artırmaq niyyətidir. Bu cür düşünənlər deyir ki, Vaşinqton Çinin qarşısını almaq üçün Asiya-Sakit okean regionunda yeni silahlar yerləşdirməyi düşünür. Hər halda, 2018-ci ildə ABŞ ilə Çin arasında da ticarət savaşı yaşanıb. Lakin dekabrın 1-də keçirilmiş G20 sammitində Donald Tramp ilə Si Cinpinin sanki kəskin addımlar atmamaqla bağlı razılığa gəlmələri müəyyən ümidlər yaradır. Çünki bu qarşıdurmanın birmənalı qalibi olmayacaq.
Amerikalıları indiki Çində qıcıqlandıran məqamlar az deyil. Buraya həm «Bir kəmər-bir yol» layihəsi, həm idxalı əvəzetmə proqramı, həm də yüksəktexnologiyalı istehsalın inkişafını nəzərdə tutan «Made in China-2025» proqramı və s. daxildir.
2018-ci ildə Çinin «Huawei» şirkəti Amerikanın texnologiya istehsalçıları üçün ciddi rəqib kimi, bir qədər də güclənib. Lakin ABŞ xüsusilə Trampın sərt üslubu ilə təzyiqləri artırsa da, Çin geri çəkilmək niyyətində deyil. Bəşəriyyətin gələcək 10 il üçün inkişaf yolunu, bəlkə də, bu mübahisənin nəticəsi müəyyənləşdirəcək.
Koreya böhranı
Bütün diqqətini Çinə yönəltmiş Tramp gözlənilmədən qonşuluqdakı Koreya problemini də həll etməyə cəhd göstərib. Amerika prezidentinin Şimali Koreya lideri Kim Çen In ilə iyunda Sinqapurda keçirdiyi görüş haqlı olaraq, tarixi hadisə kimi qiymətləndirilir. Hər halda, Pxenyan bu görüşdən cəmi iki ay əvvəl nüvə və qitələrarası ballistik raket sınaqlarını dayandırdığını bəyan etmişdi. ABŞ isə öz növbəsində, Suellə birgə təşkil etdiyi hərbi təlimləri dayandırmışdı.
Nəzərə alsaq ki, Donald Tramp hələ seçkiqabağı kampaniyası dövründə Şimali İrlandiyadan olan həmkarı haqda, ən azı, qərəzli fikirlər səsləndirir, bu ölkəni ən sərt addımlarla hədələyirdi, gərginliyin aradan qalxmasını əsas nəticə saymaq olar. Amma bu, hələlik həm də yeganə nəticədir. İndi Pxenyanla Vaşinqton bir-birini təkrar görüşlə bağlı qərar verməməkdə ittiham edir.
Bunun fonunda Şimali Koreya ilə Cənubi Koreya arasında yaxınlaşma daha aşkar təsir bağışlayır. Çim Çen In ilə Cənubi Koreya prezidenti bu müddət ərzində bir neçə görüş keçiriblər və üstəlik, hər imkanda qarşılıqlı addımlar atmaqdadırlar.
Əsas nyusmeyker
2018-ci ildə dünya KİV-nin əsas nyusmeykeri, şübhəsiz ki, ABŞ prezidenti sayılmalıdır. Hər kəs xüsusilə ABŞ Konqresinə noyabrda keçiriləcək aralıq seçkisinin Ağ Ev sahibinə nə gətirəcəyini gözləyirdi. Onun Trampa etimad səsverməsi adlandırıldığını nəzərə alsaq, prezidentin vəziyyətinin heç də pis olmadığını söyləyə bilərik. Hər halda, demokratlar Nümayəndələr Palatasına nəzarəti ələ alsalar da, Senat uğrunda seçkidə qələbə qazana bilməyiblər. Əksinə, respublikaçılar orada mövqelərini daha da gücləndiriblər.
Bundan başqa, Tramp bütün ilboyu israrla öz yolunu gedib. Məsələn, o, ABŞ-ın Paris İqlim Sazişindən çıxacağını bəyan edib və dünya birliyinin etirazlarına rəğmən, buna nail olub. Üstəlik, o, ölkəsini BMT-nin İnsan Haqları Şurasından və İranın nüvə proqramına dair ümumi fəaliyyət planından da çıxarıb. Bu azmış kimi, Tramp Tehrana sanksiyaları bərpa edib. Halbuki Tehranın İranla bağlı siyasətilə nə Avropa İttifaqı, nə Rusiya, nə də Çin razıdır. Brüssel hətta İranla bağlı Vaşinqtondan kənar fəaliyyət planı belə, hazırlayıb. Beləliklə, 2019-cu ildə beynəlxalq qeyri-sabitliyin əsas mənbəyinin İran-ABŞ qarşıdurması olacağı istisna deyil.
Suriyada «Proksi-müharibə»
Bəlkə də, Trampın Suriyadan ABŞ qoşunlarını çıxarmaq qərarı məhz İranla bağlıdır. ABŞ-ın ilin sonuna günlər qalmış bəyan etdiyi bu qərarı bəzi KİV tərəfindən amerikalıların Suriya müharibəsilə bağlı yeni strategiyaya keçidi kimi dəyərləndirilib. Guya, indi Vaşinqtonun əsas hədəfi Suriyadakı İran qoşunlarını və ona tabe olan qüvvələri çıxarmaqdır. Digər yandan qoşunların çıxarılacağına dair bəyanat hələ heç də hər şey demək deyil. Məsələn, ABŞ indiyədək Əfqanıstan və İraqdan birdəfəlik getdiyini dəfələrlə bəyan etsə də, hələ də bu ölkələrdə qalmaqdadır. Eyni şeyi Rusiyanın Suriyadan çıxmaq qərarı haqda da söyləmək olar.
«İslam Dövləti» təşkilatı üzərində qələbə qazanıldığına dair bəyanat da konkret nəsə demir. Yaxın Şərqin ən qəddar terror təşkilatı olan İD 2018-ci ildə xoşbəxtlikdən, sanki unudulub. Lakin bunu tam əminliklə söyləmək də asan deyil. İlk baxışdan sanki Suriyada terrorçular məğlub edilib. Digər tərəfdənsə onların güc yığaraq hər an yenidən peyda olma ehtimalı var. Bir sözlə, Suriyada «proksi-müharibə» uğurla davam edir.
2018-ci ildə Rusiya, Amerika, İran, Türkiyə və İsrail qüvvələrinin mövcud olduğu Suriya səmasında dəfələrlə hərbi insidendlər baş verib. Məsələn, apreldə ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi koalisiya Suriya ərazisinə miqyaslı zərbələr endirib. Vaşinqton bunu Suriya hökumət qüvvələrinin Duma və Şərqi Qutda «kimyəvi silahdan istifadə etməsilə» əsaslandırıb. İl ərzində əsas hərbi əməliyyatlar şimaldan Afrin və İdlibdə, cənubdan Deyr-əz-Zorda və Şərqi Qutda aparılıb. Türkiyə Hərbi Hava Qüvvələri Suriyanın şimalında məskunlaşmış kürd hərbi birləşmələrinin mövqelərini dəfələrlə zərbə endirib. Üstəlik, Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan dekabrın sonunda verdiyi bəyanatda türk ordusunun Fərat çayından şərqdə Suriya kürdlərinin özünümüdafiə qüvvələrinə qarşı əməliyyatlara başlamağa hazır olduğunu bəyan edib. Suriyada kürdlərin əsas müttəfiqi sayılan ABŞ qoşunlarının oradan çıxarılması qərarını isə Ərdoğan «müsbət siqnal» kimi qiymətləndirib.
Highly likely
Rusiya üçün bütün il üzləşdiyi «casusluq», «haker-trollluq» ittihamları ilə keçib. Haaqada Rusiya vətəndaşları Kimyəvi Silahların Qadağan Edilməsi Təşkilatına qarşı kibercasusluqda günahlandırılıb, ABŞ-da isə rusiyalı Mariya Butina xarici hökumətə casusluq etməklə bağlı sövdələşməyə getməkdə. Lakin bu qəbildən olan ən səs-küylü hadisə kimi Baş Kəşfiyyat İdarəsinin (BKİ) sabiq əməkdaşı Sergey Skripal ilə qızı Yuliyanın Solsberidə zəhərlənmələrini göstərmək olar. Hələ SSRİ dövründə hazırlanmış və «Noviçok» adı ilə tanınmış A234 əsəb sistemini iflic edən maddə kimi bütün dünyada məşhurlaşıb. Britaniyanın baş naziri Tereza Mey baş verənlərdə Rusiya hakimiyyətinin əlinin olması ehtimalını yüksək qiymətləndirib (highly likely). Halbuki, Moskva ittihamları birmənalı şəkildə rədd edir. İstənilən halda, Skripalların işi qarşılıqlı olaraq xeyli diplomatın vətəninə göndərilməsilə müşayiət edilib.
ABŞ-da isə il ərzində Rusiyanın bu ölkədə 2016-cı ildə keçirilmiş seçkiyə müdaxilə etdiyi haqda ittihamlar səngiməyib.
IT nəhənglərinin ittihamları
Hətta «Google», «Apple», «Facebook», «Amazon» kimi IT nəhəngləri belə, Rusiyanın Qərbdə keçirilən seçki kampaniyalarına müdaxiləsi ilə əlaqədar tənqid atəşinə tutulub – guya Moskva bunu sosial şəbəkələr vasitəsilə edir. BBC öz mənbəsinə istinadən xəbər verir ki, Rusiya «trollar»ının Amerika siyasətinə müdaxiləsi kifayət qədər geniş yayılıb – yalnız «Facebook»da ən azı hər üçüncü amerikalı istifadəsi onların yazdıqlarını görə bilər.
Ümumiyyətlə, 2018-ci ildə IT şirkətləri kompüter asılılığı yaratmaq, manipulyasiyalar, monopoliya, məhsulların planlı şəkildə köhnələşdirilməsi və s. ittihamlarla üzləşib. Davosda keçirilmiş Dünya İqtisdi Forumunda bu, daha aşkar xarakter alıb. Məsələn, Hindistanın və Böyük Britaniyanın baş nazirləri Narendra Modi ilə Tereza Mey, həmçinin məşhur milyarder Corc Soros texnoloji yeniliklərə sanki od püskürüblər. Martda isə ABŞ-ın Kaliforniya ştatının Federal Məhkəməsinə «Facebook» ilə bağlı şikayət olunub. O, məxfi məlumatların sızdırılmasında günahlandırılır.
Daha bir narazılıq mənbəyi yalan məlumatların görünməmiş miqyasda tirajlanmasıdır. Beynəlxalq münasibətlərin hansısa kompüter qarşısında əyləşmiş zarafatcıl şəxsdən asılı ola biləcəyi dünyada qeyri-müəyyənlik çoxdur və bu, əlbəttə ki, narahatlıq yaratmaya bilməz.
İlin qətli
2018-ci ildə texnoloji inkişaf ilin əsas qətlinin də «əsas şahidi» olub. ABŞ-da mühacir həyatı yaşayan jurnalist Camal Qaşıqçı oktyabrda Səudiyyə Ərəbistanının İstanbuldakı konsulluğunun binasından yoxa çıxıb. «Washington Post» qəzetinin icmalçısı olan jurnalist Səudiyyə Ərəbistanının vəliəhdi, şahzadə Məhəmməd ben Salmanı sərt tənqid etməsilə tanınırdı. İşgəncəyə məruz qalmış, daha sonra boğularaq öldürülmüş və… bədəni hissələrə ayrılmış jurnalistin qətlilə bağlı detallar məhz mərhumun audioyazı rejimində saxladığı «Apple Watch» saatı sayəsində üzə çıxıb. Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib ki, jurnalist Səudiyyə Ərəbistanı şahzadəsinə yaxın dairələr tərəfindən öldürülüb. Səudiyyə hökuməti bunu uzun müddət inkar etsə də, sonda günahkarların cəzalandırılacağını bəyan edib. Lakin onlar hadisəyə ben Salmanın aidiyyətinin olduğu haqda fikirləri, əlbəttə ki, yenə də rədd edir.
Hadisə beynəlxalq ictimaiyyətdə ciddi rezonansa və sərt reaksiyaya səbəb olub. Bunun region üçün ciddi fəsadlar verəcəyi belə, söylənməyə başlayıb. Hər kəs xüsusilə Səudiyyə Ərəbistanının regiondakı əsas müttəfiqi olan ABŞ-dan reaksiya gözləyirdi. Lakin Amerika administrasiyası məsələ ilə bağlı heç bir addım atmayıb.
Qaşıqçı, sadəcə, bir neçə digər jurnalistlə birlikdə «Time» jurnalı tərəfindən «2018-ci ilin adamı» elan olunub. Vəssalam.
Rusiya-Ukrayna
İlin sonuna yaxın Rusiya-Ukrayna münasibətlərində də böhran potensialı xeyli yüksəlib. Kiyev Kerç boğazında noyabrda baş vermiş insidenti açıq hücum kimi qiymətləndirib və hətta ölkədə hərbi vəziyyət elan edib. Rusiya isə bunu Ukrayna prezidentinin 2019-cu ilin martında keçiriləcək seçki öncəsi reytinqini artırmaq üçün yol verdiyi təxribat adlandırıb.
Daha bir gərginlik mənbəyi kimi, dekabrda Moskvadan müstəqil Ukrayna pravoslav kilsəsinin təsis edilməsini göstərmək olar. Birləşdirici toplantıda Moskva patriarxatının yalnız 2 keşişi iştirak edib və hələ də Moskva patriarxatına sadiq olan dindarların toplantısının necə keçəcəyi hələ məlum deyil. Üstəlik, söhbət yalnız inancdan yox, həm də kilsəyə məxsus əhəmiyyətli maddi sərvətdən gedir.
Bundan başqa, Ukrayna prezidenti Pyotr Poroşenko dekabrda faktiki olaraq, Rusiya ilə Dostluq, əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq müqaviləsini də ləğv edib.
İlin etirazı
Dekabrda Fransa prezidenti Emmanuel Makron ölkəsində «fövqəladə iqtisadi və sosial vəziyyət» elan edib. Səbəb aşkar lideri olmayan, öz-özünə yaranmış və «Sarı jiletlilər» adlanan hərəkatın kütləvi etiraz aksiyalarıdır. Kütlənin küçələrə axışmasının ilkin səbəbi yanacağın bahalaşması qərarı idisə, sonradan aksiya siyasi tələblərlə keçirilməyə başlayıb. Üstəlik, nümayişçilərin ultrasağçı tələblər irəli sürdüyünü, bu cəbhəyə aid rəmzlərdən istifadə etdiyini nəzərə alsaq, aksiya müəyyən mənada sinfi mübarizəyə də çevrilib.
Beləliklə, 2018-ci ilin, demək olar ki, bütün əsas hadisələri yeni ildə də davam edəcək. Onların altında gizlənən münaqişə potensialını da nəzərə alsaq, 2019-cu ilin sakit keçəcəyini demək çətindir. «The Economist» nəşrinin ənənəvi şifrli proqnozu («dünyanın sonunun göstəricisi olan dörd atlı») narahatlığı bir qədər də artırır. «Bloomberg» agentliyisə 2019-cu il üçün «Bədbinlik gidi» kimi çıxış edib. O, bəşəriyyətə yanğınlar, daşqınlar və aclıq vəd edir…

YEAR OF TOTAL SUSPICION
The passing year can be called relatively calm due to absence of any major conflicts and crises in international relations. Yet it will be remembered for its atmosphere of deep distrust. Scepticism was a by-product present in any top-level contacts, be they bilateral or within various organisations. The validity of many international agreements has been violated, alarmingly by the strongest world power, the United States. At the same time, the methods of global information war, which, apparently, becomes increasingly difficult to control even by those who create its main tools, were constantly improved.
Russia - USA
The first full-blown meeting between Vladimir Putin and Donald Trump in July in Helsinki was the major event in Russian-American relations. The dialogue was not fruitful in terms of any serious agreements and practical benefit. In the following six months, Moscow and Washington have had even more heated discussion. Attempts to have another meeting of the leaders failed - Putin and Trump exchanged only a few words “on the move” during the G20 summit in Argentina. Over the past year, Washington has imposed / tightened sanctions against Russia several times both against companies and individuals. Although it seems that the White House and the Kremlin are not in the state of Cold War, the existing format of discussions shows many similarities. In spring, during his regular address to the Federal Assembly, Putin gave a presentation on the previously secret newest systems of Russian strategic weapons, capable, according to him, of overcoming the American missile defence system. In October, Trump announced his country’s intention to withdraw from the INF Treaty, due to non-compliance with its terms by the Russian side. Experts warn that mutual distrust between Moscow and Washington may undermine the nuclear deterrence system and increase the military presence of both the US and Russia along the European borders.
USA - China
It is assumed that the main reason behind the US’s withdrawal from the INF is the expansion of its nuclear potential. To deter Beijing, Washington needs to be able to deploy new weapons in the countries of the Asia-Pacific region. In 2018, the US-China relations have been tested by trade wars. Apparently, on December 1, Trump and Xi Jinping agreed on the margins of the G20 summit not to make particularly sharp movements, since there can be no definite winner if this fight goes further. Americans are annoyed with many things Chinese, such as the One Belt - One Way project, the import substitution program and the development of Chinese high-tech production line Made in China-2025. In 2018, the Chinese company Huawei became even stronger as a serious competitor to American technology manufacturers. The United States is pushing hardly through Donald Trump, while China is not at all going to give up. Perhaps the outcome of this dispute will determine the future of humanity in the coming decades.
The Korean Crisis
Mostly focused on China, last year Trump tried, albeit unexpectedly, to solve the Korean issue. The meeting of the American president with his North Korean counterpart Kim Jong-un in Singapore in June was rightly called historic. Two months before that, Pyongyang had announced the suspension of nuclear tests and the launch of intercontinental ballistic missiles. In turn, the US suspended joint military exercises with Seoul. Considering Trump’s previous impolite statements about Kim during the election campaign, threating North Korea with the extreme measures, these moves of both leaders, obviously, subsided the tensions between the two countries. This is the main outcome of talks, perhaps the last one. Now Pyongyang and Washington accuse each other of practical prevarication and cannot agree on the next meeting. In fact, warming of relations between Koreas looks much more promising. Kim Jong-un and the South Korean president Moon Jae-in have already met several times and are taking concrete steps towards each other.
Main Newsmaker
Without exaggeration, the American president was the main newsmaker of the world media in 2018. Everyone was particularly interested in the outcome of the November mid-term congressional elections for the incumbent host of the White House. Since the elections were viewed as a vote of confidence in Trump, things are going pretty well for him. Democrats gained control in the House of Representatives, but did not win seats in the Senate, while the Republicans even managed to consolidate their position. Trump stubbornly bent his line on the world stage as well. He promised and, despite global discontent, took the US out of the Paris Climate Accord, the UN Human Rights Council (HRC), and the Joint Comprehensive Action Plan on the Iranian nuclear program, while restoring sanctions against Tehran. The EU, Russia and China disagree with Washington’s actions regarding Iran, and Brussels has even developed a scheme for circumventing American measures against Iran. It is expected that the Iranian-American confrontation may become the main source of international instability in 2019.
Proxy war in Syria
Perhaps Trump’s decision to withdraw American troops from Syria, which he has announced towards the end of the year, is connected with Iran. Some media suggested that the Americans have developed a new strategy for waging war in Syria, the main purpose of which will be to push Iranian troops and the forces under their control out of Syria. On the other hand, Trump’s statement does not mean anything specifically. The US has promised many times to finally leave Afghanistan and Iraq, but in fact they are still there, same as Russia. Announcement of the victory over the ISIS does not anything specific either. The most brutal terrorist group in the Middle East, ISIS, was seemingly forgotten in 2018, albeit unconvincingly. On the one hand, it is reported that the terrorists were defeated in Syria, but on the other hand, it seems that they are still there and can even regain potential. In short, the proxy war in Syria continues successfully. The passing year will be also remembered for occasional military incidents over the Syrian skies, where Russian, American, Iranian, Turkish and Israeli air fleets operate. In April, the coalition led by the US launched a massive missile attack on Syria in response to the alleged use of chemical weapons in Douma and Eastern Ghouta. The US accused the Syrian government forces of this incident. Major military operations took place in the north (Afrin and Idlib), and the south of the country (Deir ez-Zor and East Ghouta). Turkish armed forces continued the fight against Kurdish militia in northern Syria. In late December, Turkish President Recep T. Erdogan announced the readiness of the Turkish army to launch a military operation against the Syrian Kurdish self-defence forces east of the Euphrates River. At the same time, Trump’s decision to withdraw American troops from Syria, which are considered main allies of Kurds in the country, was praised by the Turkish president as a very “positive signal”.
Highly likely
Russia has lived the entire year under ‘spyware’ and ‘hacker-trolling’ accusations. In the Hague, Russian citizens were accused of cyber espionage against the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons, and in the US, a Russian woman Maria Butina was accused of conspiracy as a foreign agent. However, the worst scandal of the year was the Salisbury case, when a former GRU officer Sergei Skripal and his daughter Yulia were poisoned. The nerve agent A234 once developed in the USSR and also known as Novichok became known all over the world. British Prime Minister Theresa May called the involvement of Russian authorities in this case "very likely", albeit categorical denial of Moscow. The Salisbury Case provoked a massive expulsion of diplomats from both countries. At the same time, the case of the alleged Russian interference in the 2016 presidential elections has remained relevant in the US.
Charges against IT giants
Even the IT giants like Google, Apple, Facebook, and Amazon have been under attack due to Russia's alleged involvement in Western election campaigns through social networks. According to BBC, the intervention of Russian ‘factory of trolls’ in American politics has been a massive event - only on Facebook, at least, every third American could see Russian messages. In general, in 2018, IT companies were often scolded blatantly, including for the spread of computer addiction, manipulation, monopoly, and the planned obsolescence of products. These topics caused heated discussions during the World Economic Forum in Davos, where the Indian and British premieres Narendra Modi and Theresa May and even the billionaire George Soros made furious statements against IT companies. In March, the federal court of California filed the first lawsuit against Facebook due to data leakage. Discussions around large-scale distribution of fake news caused no less confusion. Obviously, there is not much pleasure in living in a world teeming with uncertainties where international relations may well fall a victim of an ordinary joker behind a computer.
Murder of the year
Technological progress in 2018 was also the ‘key witness’ of the major murder of the year. In October, journalist Jamal Khashoggi, who emigrated to the United States, disappeared in Istanbul in the consulate of Saudi Arabia. Working as a columnist for The Washington Post, he has been famous for his harsh criticism of the Saudi crown prince Mohammed bin Salman. The details of Khashoggi’s murder, who was tortured, strangled and dismembered, became known thanks to the Apple Watch, which Khashoggi put into audio recording mode. Turkish President Recep T. Erdogan claimed that those close to the Saudi crown prince were involved in the murder of the journalist. Saudi authorities have long denied the fact of the murder, and then promised to punish the guilty, but, of course, they deny Bin Salman's involvement. The incident provoked a stormy reaction of the international community. It was assumed that there would be serious consequences for the region. The world community was especially interested in the reaction of the main ally of Saudi Arabia in the region - the US. However, the American administration did not take any measures. Along with several other journalists, Khashoggi became Man of the Year, according to the Time magazine.
Russia - Ukraine
By the end of 2018, Russian-Ukrainian relations have gained serious potential for a crisis. Ukrainians view the November incident in the Kerch Strait as an open attack on their sovereignty. President Poroshenko has even declared martial law, while the Russian side called the incident a provocation and an attempt of the Ukrainian president to raise his rating before the elections in March 2019. The situation has aggravated further after the establishment in December of the Ukrainian Orthodox Church, which became independent from Moscow. Only two archbishops of the Moscow Patriarchate were present at the unifying council, and it is still unknown how the ‘flock’ loyal to the Moscow Patriarchate will gather. This issue becomes particularly relevant in terms of the division of significant material values of the church. Also in December, Poroshenko effectively terminated the Treaty of Friendship, Cooperation and Partnership between Ukraine and Russia.
Protest of the Year
In December, French President Emmanuel Macron announced the introduction of an emergency economic and social situation in France following the protests of the ‘yellow vests’ - a spontaneous protest movement without a pronounced leader. Initially, the protesters have declared the increase in the price of fuel as the main cause of manifestations, but the demands have soon become politically motivated. Considering that the demands are mostly declared by the ultra-left, the protest action to some extent resembles a new manifestation of the class struggle.
The new year will inherit almost all the main events of 2018. Given their potential to provoke conflicts, 2019 will clearly not be a calm year. The last issue of the Economist has only intensified the fears with its traditional encrypted cover image, forecasting the arrival of the four infamous horsemen of the Apocalypse. At the same time, Bloomberg’s The Pessimist’s Guide predicts fires, floods and famine for the humanity in 2019.