Çərşənbə axşamı, 09:38
2019-cu il Azərbaycan idmanı üçün önəmli və məsuliyyətli illərdən hesab edilir. Bu ildən etibarən Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya uğrunda yarışlara mübarizəyə start verilir. Eyni zamanda ölkəmiz bir sıra idman növlərində dünya və Avropa çempionatlarına ev sahibliyi edəcək.
2019-cu ildə Bakıda ilk dəfə olaraq Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalı keçiriləcək. Tədbirin açılış mərasimi 21 iyul, 2019-cu il tarixdə Crystal Hall-da baş tutacaq. Yarışda iştirak üçün Bakıya 50 Avropa ölkəsindən 2000 idmançı, 1500-dən artıq nümayəndə heyəti, ümumilikdə 3500-4000 qonağın gələcəyi gözlənilir. İdmançılar 10 idman növündə (əsas 9, ev sahibi olan ölkəyə əlavə 1 idman növü verilir: atletika, basketbol, velosiped, idman gimnastikası, həndbol, cüdo, üzgüçülük, tennis, voleybol, yunan-Roma- sərbəst güləş mübarizə aparacaqlar. Qeyd edək ki, festival 14-18 yaşlılar arasında gənc Avropa atletləri üçün yüksək səviyyəli idman tədbiridir. İlk dəfə festival 1991-ci ildə Belçikada, Brüsseldə baş tutub.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası da 2019-cu il ərzində Bakıda təşkil olunacaq gimnastika növləri üzrə beynəlxalq yarışların təqvimini təqdim edib. Yeni mövsümə Federasiya 16-17 fevral tarixlərində Batut Gimnastikası üzrə Dünya Kuboku ilə start verəcək. Bir ay sonra – 14-17 mart tarixlərində meydan idman gimnastlarının ixtiyarında olacaq. Bu tarixlərdə artıq dördüncü dəfə ölkəmizdə İdman Gimnastikası üzrə Dünya Kuboku baş tutacaq. Aprel və may ayları isə bədii gimnastların çıxışları ilə əlamətdar olacaq. 26-28 aprel tarixlərində bu növ üzrə Dünya Kuboku, bir neçə həftə sonra – 16-19 may tarixlərində isə Avropa Çempionatı təşkil olunacaq. Bu il federasiya ilk dəfə olaraq, gimnastikanın iki növü üzrə Avropa Çempionatına ev sahibliyi edəcək. Belə ki, bədii gimnastların ardınca, 24-26 may tarixlərində qitənin ən güclü aerobika gimnastları paytaxtımızda toplaşacaq. Gimnastlarımız Bakıda keçiriləcək Avropa Gənclər Olimpiya Festivalında da çıxış edəcək. Bu festival çərçivəsində baş tutacaq idman gimnastikası üzrə yarışlar Milli Gimnastika Arenasında baş tutacaq.
İlin son yarışı isə bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatı olacaq. Bakı 14 ildən sonra yenidən dünya birinciliyinə ev sahibliyi edərək, ən güclülərin müəyyənləşdiyi mübarizənin şahidi olacaq. Paytaxtımızda baş tutacaq hər üç Dünya Kuboku, eləcə də Dünya Çempionatının əsas özəlliklərindən biri isə məhz Olimpiya Oyunları 2020-ə lisenziya xarakteri daşıması olacaq.
Bu il Bakıda keçiriləcək ilk lisenziya xarakterli yarış isə cüdo üzrə Böyük Dəbilqə turniri/Paracüdo üzrə Qran Pri (10-12 may (13-14 may)/Bakı, Azərbaycan) olacaq. 50-dən çox ölkənin iştirak edəcəyi yarışda 300-ə yaxın cüdoçunun mübarizə aparacağı gözlənilir.
Avropanın ikinci ən nüfuzlu klub yarışının finalı Azərbaycan paytaxtında keçiriləcək. UEFA Avropa Liqasının finalı mayın 29-da Bakı Olimpiya Stadionunda təşkil olunacaq. Finalda UEFA prezidenti eləcə də bir sıra tanınmış ulduz futbolçuların iştirakı gözlənilir.
Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkəti 26-28 aprel 2019-ci il tarixlərində Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinin növbəti yürüşünü keçirəcək. Dünyada milyonlarla auditoriyası olan Formula-1 dördüncü dəfə paytaxt küçələrində təşkil olunacaq. Paytaxt Bakının mərkəzi küçələrində bu möhtəşəm idman tədbirinin yayımıyla əlaqədar Azərbaycana 150-yə yaxın jurnalistin gələcəyi gözlənilir.
Mərhum şahmatçımız Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan ShamkirChess-2019 superturniri altıncı dəfə şahmatsevərlərin diqqətini Şəmkirə cəlb edəcək. Ənənəvi turnirdə bu dəfə də 10 qrossmeysterin çıxış edəcəyi planlaşdırılır. Azərbaycanı yarışda bir ya iki şahmatçı təmsil edəcək. Hazırkı dünya çempionu Maqnus Karlsenin də yarışda iştirak edəcəyi söylənilir.
İdmançılarımızın ölkəmizdən kənarda keçiriləcək bir sıra mühüm yarışlarda iştirak edəcəyi də dəqiqləşib. İlk olaraq karatedən başlayaq. Bu idman növü üzrə Avropa Çempionatı (28-31 mart/Qvadalaxara, İspaniya) Azərbaycanın medal qazana biləcəyi ilk mötəbər turnirdir.
İyunda Minskdə keçiriləcək Avropa Oyunlarına lisenziya reytinq cədvəli üçün xallar verəcək. Rumıniyada güləş üzrə Avropa Çempionatı (8-14 aprel/Buxarest) – baş tutacaq. Bu yarış da Avropa Oyunlarına lisenziya xarakteri daşıyacaq. Azərbaycan yenə bu turnirdə həm yunan-Roma, həm qadın, həm də sərbəst güləşdə Avropa çempionları bəxş edə bilər.
İki ildən bir keçirilən taekvando üzrə Dünya Çempionatı mayda Böyük Britaniyada olacaq.
İlk dəfə Bakıda keçirilmiş Avropa Oyunları bu il 21-30 iyunda Belarusun paytaxtı Minsk şəhərində baş tutacaq. Yarış 15 idman növü (kamandan oxatma, atletika, badminton, basketbol (3x3), çimərlik futbolu, boks, kanoe, velosiped idmanı, gimnastika, cüdo, karate, sambo, atıcılıq, stolüstü tennis, güləş) üzrə keçiriləcək. Avropa Oyunları həm də boks, badminton, cüdo, kanoe, kamandan oxatma və atıcılıqda Avropa Çempionatını əvəzləyəcək.
İki ildən bir təşkil olunan Yay Universiadası bu il 3-14 iyul tarixlərində İtaliyanın Neapol şəhərində keçiriləcək. 2017-ci ildə Tayvanda keçirilən Universiadada 22 idman növü vardısa, bu dəfə atletlər özlərini 18 idman növündə sınayacaq.
Cüdoçularımız bu dəfə Yaponiyada keçiriləcək dünya çempionatında iştirak edəcək. Dünya çempionatı Olimpiadaya lisenziya xarakteri daşıyacaq. Boks və güləş üzrə dünya çempionatı müvafiq olaraq Soçi və Astana şəhərində olacaq.

2019 год обещает быть богатым на значимые события в азербайджанском спорте
Важным и ответственным можно назвать 2019 год для азербайджанского спорта. С этого года начинается борьба за лицензии на участие в летних Олимпийских играх в Токио. До Олимпиады всего полтора года и надо успеть заработать как можно больше путевок. Одновременно Азербайджан примет у себя чемпионаты мира и Европы по некоторым видам спорта.
Впервые в 2019 году в Баку пройдет Европейский юношеский олимпийский фестиваль. Церемония открытия состоится 21 июля в Crystal Hall. Соревнования продлятся шесть дней. Для участия в них в Баку съедутся более 2 тысяч спортсменов из 50 стран Европы. Соревнования пройдут по десяти видам: атлетика, баскетбол, велосипедный спорт, спортивная гимнастика, гандбол, дзюдо, плавание, теннис, волейбол, греко-римская и вольная борьба. Отметим, что фестиваль является спортивным мероприятием высокого уровня для европейских спортсменов 14-18 лет. Впервые он состоялся в 1991 году в Брюсселе (Бельгия).
Федерация гимнастики Азербайджана также обнародовала календарь международных соревнований по видам гимнастики, которые пройдут в Баку в 2019 году. Новый сезон федерация откроет 16-17 февраля соревнованиями Кубка мира по прыжкам на батуте. А спустя месяц - 14-17 марта в Баку в четвертый раз пройдет Кубок мира по спортивной гимнастике. Апрель и май ознаменуются выступлениями спортсменов в художественной гимнастике - 26-28 апреля в Баку пройдет Кубок мира по этому виду спорта, а спустя несколько недель - 16-19 мая состоится чемпионат Европы. В нынешнем году федерация впервые организует проведение сразу двух чемпионатов Европы по гимнастике. Так, вслед за представительницами художественной гимнастики 24-26 мая в нашей столице соберутся сильнейшие спортсмены, представляющие европейскую аэробику. Отечественные гимнасты выступят также на Европейском юношеском олимпийском фестивале. Турнир по спортивной гимнастике в рамках фестиваля также будет проходить на Национальной гимнастической арене. Последним же соревнованием 2019 года станет чемпионат мира по художественной гимнастике, который Баку примет у себя снова 14 лет спустя. Все три кубка, а также чемпионат мира по гимнастике, которые пройдут в столице Азербайджана, носят лицензионный характер на участие в Олимпийских играх 2020 года.
Турнир "Большого шлема"/Гран-при по парадзюдо (10-12/13-14 мая, Баку) станет первым турниром олимпийского характера в этом виде спорта, который пройдет в Азербайджане. Будут разыграны рейтинговые баллы на Олимпийские и Паралимпийские игры. Ожидается участие примерно 300 спортсменов из более чем 50 стран.
В Баку состоится финал второго самого престижного клубного турнира Европы - 29 мая на Бакинском олимпийском стадионе пройдет финальный матч Лиги Европы УЕФА. Ожидается участие президента УЕФА и ряда звезд мирового футбола.
26-28 апреля 2019 года пройдет четвертая по счету гонка "Формулы-1" в рамках Гран-при Азербайджана. Эти соревнования с многомиллионной аудиторией по всему миру организует Операционная компания Baku City Circuit (BCC). Для освещения этого великолепного спортивного праздника на центральных улицах нашей столицы ожидается прибытие почти 150 журналистов со всех концов мира.
В шестой раз кряду в 2019 году в Шамкире пройдет супертурнир, посвященный памяти азербайджанского шахматиста Вюгара Гашимова. На этот раз в традиционном турнире ожидается участие 10 гроссмейстеров. Азербайджан будет представлен двумя шахматистами. Ожидается участие и действующего чемпиона мира Магнуса Карлсена.
В текущем году ожидается также участие азербайджанских спортсменов в ряде важных международных соревнований на выезде. Чемпионат Европы по каратэ (28-31 марта, Гвадалахара (Испания) - первый престижный турнир, на котором азербайджанские спортсмены могут завоевать медали, а также очки для лицензионной рейтинговой таблицы Европейских игр, которые состоятся этим летом в Минске.
8-14 апреля в Бухаресте (Румыния) состоится чемпионат Европы по борьбе. Это соревнование также будет носить лицензионный характер к Европейским играм. С этого турнира азербайджанские спортсмены в силах вернуться на родину чемпионами континента как в вольной, так и в греко-римской и женской борьбе.
Проводящийся каждые два года чемпионат мира по таэквондо на этот раз состоится в мае в Великобритании.
Вторые по счету Европейские игры пройдут 21-30 июня в Минске. Спортсменам предстоит борьба за медали по 15 видам спорта (бадминтон, баскетбол 3х3, бокс, борьба, велосипедный спорт, гимнастика, гребля на байдарках и каноэ, дзюдо, каратэ, легкая атлетика, самбо, стрельба из лука, стрельба, настольный теннис, пляжный футбол). Европейские игры также заменят чемпионаты Европы по некоторым видам спорта. Так, на Играх будут разыграны путевки на Олимпийские игры-2020 в бадминтоне, боксе, велосипедном спорте, гребле на байдарках и каноэ, дзюдо, каратэ, легкой атлетике, стрельбе из лука, пулевой и стендовой стрельбе, настольном теннисе.
Организуемая раз в 2 года летняя Универсиада в этом году пройдет 3-14 июля в итальянском городе Неаполе. Если на предыдущей Универсиаде в Тайване соревнования проводились по 22 видам спорта, на этот раз спортсмены испытают свои силы в 18 видах. В главном турнире среди студентов ожидается также участие азербайджанских спортсменов.
Отечественным дзюдоистам предстоит участие в чемпионате мира в Японии. Чемпионат будет носить лицензионный характер к Олимпиаде. Чемпионаты мира по боксу и борьбе состоятся соответственно в Сочи и Астане.