Çərşənbə axşamı, 09:38
2019-cu il Azərbaycan idmanı üçün önəmli və məsuliyyətli illərdən hesab edilir. Bu ildən etibarən Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya uğrunda yarışlara mübarizəyə start verilir. Eyni zamanda ölkəmiz bir sıra idman növlərində dünya və Avropa çempionatlarına ev sahibliyi edəcək.
2019-cu ildə Bakıda ilk dəfə olaraq Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalı keçiriləcək. Tədbirin açılış mərasimi 21 iyul, 2019-cu il tarixdə Crystal Hall-da baş tutacaq. Yarışda iştirak üçün Bakıya 50 Avropa ölkəsindən 2000 idmançı, 1500-dən artıq nümayəndə heyəti, ümumilikdə 3500-4000 qonağın gələcəyi gözlənilir. İdmançılar 10 idman növündə (əsas 9, ev sahibi olan ölkəyə əlavə 1 idman növü verilir: atletika, basketbol, velosiped, idman gimnastikası, həndbol, cüdo, üzgüçülük, tennis, voleybol, yunan-Roma- sərbəst güləş mübarizə aparacaqlar. Qeyd edək ki, festival 14-18 yaşlılar arasında gənc Avropa atletləri üçün yüksək səviyyəli idman tədbiridir. İlk dəfə festival 1991-ci ildə Belçikada, Brüsseldə baş tutub.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası da 2019-cu il ərzində Bakıda təşkil olunacaq gimnastika növləri üzrə beynəlxalq yarışların təqvimini təqdim edib. Yeni mövsümə Federasiya 16-17 fevral tarixlərində Batut Gimnastikası üzrə Dünya Kuboku ilə start verəcək. Bir ay sonra – 14-17 mart tarixlərində meydan idman gimnastlarının ixtiyarında olacaq. Bu tarixlərdə artıq dördüncü dəfə ölkəmizdə İdman Gimnastikası üzrə Dünya Kuboku baş tutacaq. Aprel və may ayları isə bədii gimnastların çıxışları ilə əlamətdar olacaq. 26-28 aprel tarixlərində bu növ üzrə Dünya Kuboku, bir neçə həftə sonra – 16-19 may tarixlərində isə Avropa Çempionatı təşkil olunacaq. Bu il federasiya ilk dəfə olaraq, gimnastikanın iki növü üzrə Avropa Çempionatına ev sahibliyi edəcək. Belə ki, bədii gimnastların ardınca, 24-26 may tarixlərində qitənin ən güclü aerobika gimnastları paytaxtımızda toplaşacaq. Gimnastlarımız Bakıda keçiriləcək Avropa Gənclər Olimpiya Festivalında da çıxış edəcək. Bu festival çərçivəsində baş tutacaq idman gimnastikası üzrə yarışlar Milli Gimnastika Arenasında baş tutacaq.
İlin son yarışı isə bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatı olacaq. Bakı 14 ildən sonra yenidən dünya birinciliyinə ev sahibliyi edərək, ən güclülərin müəyyənləşdiyi mübarizənin şahidi olacaq. Paytaxtımızda baş tutacaq hər üç Dünya Kuboku, eləcə də Dünya Çempionatının əsas özəlliklərindən biri isə məhz Olimpiya Oyunları 2020-ə lisenziya xarakteri daşıması olacaq.
Bu il Bakıda keçiriləcək ilk lisenziya xarakterli yarış isə cüdo üzrə Böyük Dəbilqə turniri/Paracüdo üzrə Qran Pri (10-12 may (13-14 may)/Bakı, Azərbaycan) olacaq. 50-dən çox ölkənin iştirak edəcəyi yarışda 300-ə yaxın cüdoçunun mübarizə aparacağı gözlənilir.
Avropanın ikinci ən nüfuzlu klub yarışının finalı Azərbaycan paytaxtında keçiriləcək. UEFA Avropa Liqasının finalı mayın 29-da Bakı Olimpiya Stadionunda təşkil olunacaq. Finalda UEFA prezidenti eləcə də bir sıra tanınmış ulduz futbolçuların iştirakı gözlənilir.
Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkəti 26-28 aprel 2019-ci il tarixlərində Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinin növbəti yürüşünü keçirəcək. Dünyada milyonlarla auditoriyası olan Formula-1 dördüncü dəfə paytaxt küçələrində təşkil olunacaq. Paytaxt Bakının mərkəzi küçələrində bu möhtəşəm idman tədbirinin yayımıyla əlaqədar Azərbaycana 150-yə yaxın jurnalistin gələcəyi gözlənilir.
Mərhum şahmatçımız Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan ShamkirChess-2019 superturniri altıncı dəfə şahmatsevərlərin diqqətini Şəmkirə cəlb edəcək. Ənənəvi turnirdə bu dəfə də 10 qrossmeysterin çıxış edəcəyi planlaşdırılır. Azərbaycanı yarışda bir ya iki şahmatçı təmsil edəcək. Hazırkı dünya çempionu Maqnus Karlsenin də yarışda iştirak edəcəyi söylənilir.
İdmançılarımızın ölkəmizdən kənarda keçiriləcək bir sıra mühüm yarışlarda iştirak edəcəyi də dəqiqləşib. İlk olaraq karatedən başlayaq. Bu idman növü üzrə Avropa Çempionatı (28-31 mart/Qvadalaxara, İspaniya) Azərbaycanın medal qazana biləcəyi ilk mötəbər turnirdir.
İyunda Minskdə keçiriləcək Avropa Oyunlarına lisenziya reytinq cədvəli üçün xallar verəcək. Rumıniyada güləş üzrə Avropa Çempionatı (8-14 aprel/Buxarest) – baş tutacaq. Bu yarış da Avropa Oyunlarına lisenziya xarakteri daşıyacaq. Azərbaycan yenə bu turnirdə həm yunan-Roma, həm qadın, həm də sərbəst güləşdə Avropa çempionları bəxş edə bilər.
İki ildən bir keçirilən taekvando üzrə Dünya Çempionatı mayda Böyük Britaniyada olacaq.
İlk dəfə Bakıda keçirilmiş Avropa Oyunları bu il 21-30 iyunda Belarusun paytaxtı Minsk şəhərində baş tutacaq. Yarış 15 idman növü (kamandan oxatma, atletika, badminton, basketbol (3x3), çimərlik futbolu, boks, kanoe, velosiped idmanı, gimnastika, cüdo, karate, sambo, atıcılıq, stolüstü tennis, güləş) üzrə keçiriləcək. Avropa Oyunları həm də boks, badminton, cüdo, kanoe, kamandan oxatma və atıcılıqda Avropa Çempionatını əvəzləyəcək.
İki ildən bir təşkil olunan Yay Universiadası bu il 3-14 iyul tarixlərində İtaliyanın Neapol şəhərində keçiriləcək. 2017-ci ildə Tayvanda keçirilən Universiadada 22 idman növü vardısa, bu dəfə atletlər özlərini 18 idman növündə sınayacaq.
Cüdoçularımız bu dəfə Yaponiyada keçiriləcək dünya çempionatında iştirak edəcək. Dünya çempionatı Olimpiadaya lisenziya xarakteri daşıyacaq. Boks və güləş üzrə dünya çempionatı müvafiq olaraq Soçi və Astana şəhərində olacaq.

2019 promises to be rich with significant events in Azerbaijani sports
Undoubtedly, 2019 will be an important and crucial year for Azerbaijani sports. This year, we will witness the struggle for qualification licenses of the Summer Olympics in Tokyo. It’s only a year and a half away, which means the athletes should get as many licences as possible. At the same time, Azerbaijan will host the world and European championships in various types of sports.
For the first time in 2019, Baku will host the European Youth Olympic Festival. The opening ceremony will be held at the Crystal Hall on July 21. The competition will last six days, gathering more than 2,000 athletes from 50 European countries in Baku. Competitions will be held in athletics, basketball, cycling, gymnastics, handball, judo, swimming, tennis, volleyball, Greek-Roman and freestyle wrestling. The festival is a high-level sporting event for European athletes of 14-18 years old. It was first held in 1991 in Brussels, Belgium.
Azerbaijan Gymnastics Federation also announced a calendar of international competitions in gymnastics that will be held in Baku in 2019. The federation will open the new season on February 16-17 with the World Cup in trampoline jumping. A month later, on March 14-17, the World Gymnastics World Cup will be held in Baku for the fourth time. In April and May, Baku will also become an arena for the performances of athletes in rhythmic gymnastics — the World Cup will be held in Baku on April 26-28, and the European Championship will take place on May 16-19. It is the first time that AGF is organising two European gymnastics championships simultaneously. On May 24-26, the strongest athletes representing European aerobics will gather in our capital. Russian gymnasts will also perform at the European Youth Olympic Festival. The event will take place at the National Gymnastics Arena. The latest competition in 2019 will be the world rhythmic gymnastics championship, which Baku will host again 14 years later. All three cups, as well as the world gymnastics championship in Baku are licensed for the 2020 Olympics.
The Grand Slam / Grand Prix tournament in para-judo (May 10-12 / 13-14, Baku) will be the first Olympic tournament of its type held in Azerbaijan. Rating points will be awarded at the Olympic and Paralympic Games. Approximately 300 athletes from more than 50 countries are expected to participate at the event.
The final of the second most prestigious club tournament in Europe will be held in Baku - the final match of the UEFA Europa League will take place on May 29 at the Baku Olympic Stadium. UEFA President and a number of world football stars are expected to attend the event.
On April 26-28, 2019, the fourth Formula 1 race will be held as part of the Grand Prix of Azerbaijan. These competitions with a multimillion audience worldwide are organised by the Baku City Circuit (BCC) Operating Company. Nearly 150 journalists from all over the world are expected to arrive to cover this magnificent sports festival on the central streets of our capital.
For the sixth time in a row, in 2019, a chess super tournament dedicated to the memory of Azerbaijani chess player Vugar Gashimov will be held in Shamkir. This time ten grandmasters are expected to participate in the traditional tournament. Azerbaijan will be represented by two chess players. Existing world champion Magnus Carlsen is also expected to attend.
This year we also expect the participation of Azerbaijani athletes in a number of important international competitions abroad. The European Karate Championship (March 28-31, Guadalajara (Spain) is the first prestigious tournament in which Azerbaijani athletes can win medals, as well as qualify for the European Games to be held this summer in Minsk, Belarus.
On April 8-14, the European Wrestling Championship will take place in Bucharest, Romania. This competition will also issue licenses for the European Games, where Azerbaijani athletes can be champions of the continent in both the freestyle and the Greco-Roman and women's wrestling.
The world taekwondo championship held once in two years will be held in May in the UK.
The second European Games will be held on June 21-30 in Minsk. Athletes will compete for medals in 15 sports, including badminton, basketball 3x3, boxing, wrestling, cycling, gymnastics, rowing and canoeing, judo, karate, athletics, sambo, archery, shooting, table tennis, beach soccer. The European Games will also replace the European Championships in some sports. Thus, the Games will be a qualification round in badminton, boxing, cycling, rowing and canoeing, judo, karate, athletics, archery, shooting and bench shooting, table tennis in preparation for the Olympic Games-2020.
This year’s Universiade held once in two years will be held on July 3-14 in Naples, Italy. During the previous Universiade in Taiwan, competitions were held in 22 sports. This time however the athletes will test their strength in 18 sports. Participation of Azerbaijani athletes is also expected in this main tournament among students.
Azerbaijani judokas will participate in the World Cup in Japan. The championship will be a qualification round for the Olympics. The world boxing and wrestling championships will be held in Sochi, Russia and Astana, Kazakhstan, respectively.