Müəllif: Nadir ŞƏFİZADƏ
Niderlandda ənənəvi “Tata Steell Masters-2019” şahmat superturniri başa çatıb. Şahmat həvəskarları bu yarışı daha çox keçirildiyi şəhərin adıyla - Veyk-An-Zee turniri kimi tanıyır. Dünyanın ən qədim və ən nüfuzlu şahmat yarışlarından sayılan bu turnir 1937-ci ildən keçirilir və ənənəvi olaraq şahmat ili onunla başlayır.
Bu il şahmat taxtası ətrafına dünyanın ən güclü 14 şahmatçısını toplayan superturnirdə növbəti dəfə dünya çempionu Maqnus Karlsen qalib gəlib.
Azərbaycanı təmsil edən qrossmeysterlər Şəhriyar Məmmədyarov və Teymur Rəcəbov isə, təəssüf ki, böyük nəticələrlə yadda qalmayıblar. Təmsilçilərimizdən Teymur Rəcəbov 6.5 xalla yeddinci, Şəhriyar Məmmədyarov isə 5 xalla on ikinci yerlə kifayətlənib.
Teymur Rəcəbov 13 tur ərzində bir qələbə sevinci və bir məğlubiyyət acısı yaşayıb. Qalan 11 görüşü heç-heçə ilə başa vuran şahmatçımız, onlardan üçündə üstünlüyü əldə etsə də, vəziyyəti inkişaf etdirə bilməyib. Lakin son illər mübariz oyun sərgiləməyən Teymur bu dəfə inamlı gedişlərlə diqqəti cəlb edib. Buna görə də onun ən yaxşı vaxtlarını geri qaytaracağına inam böyükdür. Artıq bu il Teymur Rəcəbovu 2019-cu ildə İddiaçılar Turnirinə vəsiqə verən Qran-Pri yarışları, komandalar arasında Avropa Çempionatı, eləcə də bir sıra vacib turnirlər gözləyir.
Şəhriyar Məmmədyarova gəldikdə isə, son illər onun qələbələrinə adət edən azarkeşlər Veyk-An-Zeedə də Azərbaycan şahmatının liderindən qələbə olmasa da, uğurlu partiyalar gözləyirdi. Təəssüf ki, bu gözləntiləri doğrultmaq mümkün olmayıb. Üç partiyada uduzan Məmmədyarovun son turlarda ümidsizliyi hiss olundu və o, alışdığımız dinamik oyunu sərgiləyə bilməyib. Nəticədə, 27.3 xal itirən Şəhriyar reytinqdəki üçüncü yerdən dördüncüyə geriləyib.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, Teymur və Şəhriyarın uğursuz çıxışı narahatlığa səbəb olsa da, həyəcan təbili çalmağa tələsmək lazım deyil. Veyk-An-Zee ilin ilk yarışıdır və vəziyyəti düzəltmək üçün yetərincə vaxt var.
Şahmat eksperti, əməkdar məşqçi Anar Allalverdiyev də dediklərimizlə razılaşdı. Mütəxəssis qrossmeysterlərin Veyk-An-Zee çıxışını belə dəyərləndirdi: Əlbəttə, Veyk-An-Zee böyük tarixə və nüfuza malik turnirdir. Buna görə də planetin aparıcı şahmatçıları orada iştirak etməyə can atır. Təşkilatçılar siyahıya diqqətlə yanaşırlar və yalnız güclülər Veyk-An-Zeeyə dəvət alır. Azərbaycanı bu dəfə də Şəhriyarla Teymur təmsil etdi. Onlar müxtəlif illərdə Veyk-An-Zeenin qalibi olub, yaxşı nəticələr əldə ediblər. Bu dəfə fərqli oldu. Şəhriyar Məmmədyarov əmsalına görə yarışın favoritlərindən sayılırdı. FİDE reytinqində üçüncü mövqedə olması ona diqqəti artırırdı. Məmmədyarov imkanlarından aşağı çıxış etdi. Hiss olunurdu ki, formada deyil. Bu səbəbdən də, dünya çempionu Maqnus Karlsenlə görüşdə bərabər mövqeyini qoruya bilmədi. Ardınca Anandla görüşdə də məğlubiyyət acısı yaşadı və artıq son turlarda iddiası qalmadı.
Teymur Rəcəbova gəldikdə o, pis oynamadı. Lakin üç partiyada qələbə şansından istifadə etmədi. Son illər praktikasının azalması buna əsas səbəb sayılmalıdır. Bununla yanaşı, dinamik mübarizə sərgilədi. Başlanğıcda Vladimir Kramniklə görüşdə üstünlüyü var idi. İnkişaf etdirmək olardı. Oyun keyfiyyətini artırdığı hiss olunur. Yalnız bir görüşdə uduzdu. Vladimir Fedoseyevlə partiyada bərabərlik idi. Məğlubiyyətə layiq deyildi. Teymur bu yarışda daha çox xal toplaya bilərdi”.
Anar Allahverdiyevin fikrincə, yalnız bir turnirə görə şahmatçıların səviyyəsi barədə danışmaq düzgün olmaz. Şahmatda daim lider olmaq asan deyil. Bu mənada 2019-cu ildə şahmatçılarımızın özlərini göstərməsi üçün hələ çox imkanı olacaq.
Artıq FİDE yeni mövsüm üçün Qran-Pri turnirlərinin vaxtını açıqlayıb. Həm Şəhriyar, həm Teymur İddiaçılar Turnirində iştirak etməyə əsas namizədlərdən sayılır. Onlar əvvəllərdə iştirak ediblər. İlin əvvəlində bəzən ideal formada olmaq alınmır. Amma getdikcə ideal formanı qaytarmaq mümkündür. Bunun üçün praktika çox vacibdir.

First chess super tournament of 2019 unsuccessful for Azerbaijani grandmasters
Tata Steell Masters 2019 chess super-tournament, traditionally called the Wijk aan Zee Tournament in honour of the town with the same name, finished in the Netherlands on January 27. Being one of the oldest and most prestigious chess competitions of the world, Wijk aan Zee Tournament has been held since 1937 and is the opening tournament of year. This year, it brought together 14 strongest chess players in the world.
The incumbent world champion Magnus Carlsen won the super tournament once again.
Grandmasters Shahriyar Mammadyarov and Teymur Rajabov represented Azerbaijan in Wijk aan Zee. Unfortunately, they could not achieve encouraging results this time. Teymur Rajabov became the seventh with 6.5 points and Shahriyar Mammadyarov the 12th with 5 points.
Rajabov won one game and lost another one, ending the remaining 11 games in a draw. He failed to use his advantage gained in three games. At the same time, Rajabov demonstrated confident moves throughout the tournament. In general, Teymur's performance corresponded to his rating. We hope that the Azerbaijani grandmaster who is one of the strongest chess players in the world will be able to regain his previous shape. Meanwhile, Teymur is going to face a series of other qualification rounds this year, including the candidates' tournament, the European Team Championship and a number of other prestigious competitions.
Shahriyar Mammadyarov's fans used to see successful performances of their idol in recent years were waiting for at least successful games. Unfortunately, Shahriyar could not accomplish this task at the first international tournament of the year. After losing three games, Mammadyarov could not demonstrate his usual dynamic game in the last rounds. As a result, losing 27.3 points, he stepped down from the third place in the rating to the fourth.
Experts believe that the unsuccessful performances of Rajabov and Mammadyarov in the tournament are not alarming yet, albeit raising questions. Both players have enough time and opportunities to rectify the situation this year, according to the Honoured Trainer of Azerbaijan Anar Allahverdiyev. “Certainly, the Wijk aan Zee Super Tournament has a great history and authority, which is why all the strongest chess players in the world want to get there. The organisers treat the list of participants extremely carefully and only the strongest receive an invitation to participate in it. This year Azerbaijan was represented by Shahriyar and Teymur, who in different years were the winners of this tournament or returned with positive results. As the third strongest player in the FIDE rating, Shahriyar Mammadyarov has been considered one of the favourites of the tournament. However, he demonstrated a performance below his potential. It looked like he was out of shape. Therefore, he lost an equal position in the game with [Magnus] Carlsen. Following this, Shahriyar experienced the bitterness of defeat at the game with [Viswanathan] Anand and in the last rounds, he had no ambitions left.
As for Rajabov, in general, he played well. However, he could not take advantage of the chances that he had in previous three games. The main reason is the lack of practice. At the same time, he demonstrated a dynamic struggle. At the meeting with Vladimir Kramnik at the beginning of the tournament, he had an advantage that he could work on. Teymur lost only one game, and he tied in a draw with Vladimir Fedoseyev. He did not deserve defeat and could score more points,” Mr. Allahverdiyev believes.
In his opinion, keeping the leading position in chess is not easy. However, Azerbaijani athletes in 2019 will still have chances to prove themselves.
FIDE has already announced the Grand Prix of the new season. Both Shahriyar and Teymur are one of the main candidates for participation in the candidates tournament. They have previously claimed the crown. It is sometimes impossible to be in good shape at the beginning of the year, but it is possible to restore it. This means significant practice.