Müəllif: Nadir ŞƏFİZADƏ
Niderlandda ənənəvi “Tata Steell Masters-2019” şahmat superturniri başa çatıb. Şahmat həvəskarları bu yarışı daha çox keçirildiyi şəhərin adıyla - Veyk-An-Zee turniri kimi tanıyır. Dünyanın ən qədim və ən nüfuzlu şahmat yarışlarından sayılan bu turnir 1937-ci ildən keçirilir və ənənəvi olaraq şahmat ili onunla başlayır.
Bu il şahmat taxtası ətrafına dünyanın ən güclü 14 şahmatçısını toplayan superturnirdə növbəti dəfə dünya çempionu Maqnus Karlsen qalib gəlib.
Azərbaycanı təmsil edən qrossmeysterlər Şəhriyar Məmmədyarov və Teymur Rəcəbov isə, təəssüf ki, böyük nəticələrlə yadda qalmayıblar. Təmsilçilərimizdən Teymur Rəcəbov 6.5 xalla yeddinci, Şəhriyar Məmmədyarov isə 5 xalla on ikinci yerlə kifayətlənib.
Teymur Rəcəbov 13 tur ərzində bir qələbə sevinci və bir məğlubiyyət acısı yaşayıb. Qalan 11 görüşü heç-heçə ilə başa vuran şahmatçımız, onlardan üçündə üstünlüyü əldə etsə də, vəziyyəti inkişaf etdirə bilməyib. Lakin son illər mübariz oyun sərgiləməyən Teymur bu dəfə inamlı gedişlərlə diqqəti cəlb edib. Buna görə də onun ən yaxşı vaxtlarını geri qaytaracağına inam böyükdür. Artıq bu il Teymur Rəcəbovu 2019-cu ildə İddiaçılar Turnirinə vəsiqə verən Qran-Pri yarışları, komandalar arasında Avropa Çempionatı, eləcə də bir sıra vacib turnirlər gözləyir.
Şəhriyar Məmmədyarova gəldikdə isə, son illər onun qələbələrinə adət edən azarkeşlər Veyk-An-Zeedə də Azərbaycan şahmatının liderindən qələbə olmasa da, uğurlu partiyalar gözləyirdi. Təəssüf ki, bu gözləntiləri doğrultmaq mümkün olmayıb. Üç partiyada uduzan Məmmədyarovun son turlarda ümidsizliyi hiss olundu və o, alışdığımız dinamik oyunu sərgiləyə bilməyib. Nəticədə, 27.3 xal itirən Şəhriyar reytinqdəki üçüncü yerdən dördüncüyə geriləyib.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, Teymur və Şəhriyarın uğursuz çıxışı narahatlığa səbəb olsa da, həyəcan təbili çalmağa tələsmək lazım deyil. Veyk-An-Zee ilin ilk yarışıdır və vəziyyəti düzəltmək üçün yetərincə vaxt var.
Şahmat eksperti, əməkdar məşqçi Anar Allalverdiyev də dediklərimizlə razılaşdı. Mütəxəssis qrossmeysterlərin Veyk-An-Zee çıxışını belə dəyərləndirdi: Əlbəttə, Veyk-An-Zee böyük tarixə və nüfuza malik turnirdir. Buna görə də planetin aparıcı şahmatçıları orada iştirak etməyə can atır. Təşkilatçılar siyahıya diqqətlə yanaşırlar və yalnız güclülər Veyk-An-Zeeyə dəvət alır. Azərbaycanı bu dəfə də Şəhriyarla Teymur təmsil etdi. Onlar müxtəlif illərdə Veyk-An-Zeenin qalibi olub, yaxşı nəticələr əldə ediblər. Bu dəfə fərqli oldu. Şəhriyar Məmmədyarov əmsalına görə yarışın favoritlərindən sayılırdı. FİDE reytinqində üçüncü mövqedə olması ona diqqəti artırırdı. Məmmədyarov imkanlarından aşağı çıxış etdi. Hiss olunurdu ki, formada deyil. Bu səbəbdən də, dünya çempionu Maqnus Karlsenlə görüşdə bərabər mövqeyini qoruya bilmədi. Ardınca Anandla görüşdə də məğlubiyyət acısı yaşadı və artıq son turlarda iddiası qalmadı.
Teymur Rəcəbova gəldikdə o, pis oynamadı. Lakin üç partiyada qələbə şansından istifadə etmədi. Son illər praktikasının azalması buna əsas səbəb sayılmalıdır. Bununla yanaşı, dinamik mübarizə sərgilədi. Başlanğıcda Vladimir Kramniklə görüşdə üstünlüyü var idi. İnkişaf etdirmək olardı. Oyun keyfiyyətini artırdığı hiss olunur. Yalnız bir görüşdə uduzdu. Vladimir Fedoseyevlə partiyada bərabərlik idi. Məğlubiyyətə layiq deyildi. Teymur bu yarışda daha çox xal toplaya bilərdi”.
Anar Allahverdiyevin fikrincə, yalnız bir turnirə görə şahmatçıların səviyyəsi barədə danışmaq düzgün olmaz. Şahmatda daim lider olmaq asan deyil. Bu mənada 2019-cu ildə şahmatçılarımızın özlərini göstərməsi üçün hələ çox imkanı olacaq.
Artıq FİDE yeni mövsüm üçün Qran-Pri turnirlərinin vaxtını açıqlayıb. Həm Şəhriyar, həm Teymur İddiaçılar Turnirində iştirak etməyə əsas namizədlərdən sayılır. Onlar əvvəllərdə iştirak ediblər. İlin əvvəlində bəzən ideal formada olmaq alınmır. Amma getdikcə ideal formanı qaytarmaq mümkündür. Bunun üçün praktika çox vacibdir.

Первый шахматный супертурнир 2019 года азербайджанские гроссмейстеры завершили неудачно
В Нидерландах 27 января завершился шахматный супертурнир Tata Steell Masters 2019, традиционно именуемый Вейк-ан-Зее, - в честь одноименного городка, в котором он проходит. Будучи одним из старейших и самых престижных шахматных состязаний мира, Вейк-ан-Зее проводится с 1937 года и, как правило, открывает шахматный год.
Победителем супертурнира, собравшего в этом году 14 сильнейших шахматистов мира, в очередной раз стал действующий чемпион мира Магнус Карлсен.
Азербайджан на соревновании представляли два гроссмейстера - Шахрияр Мамедъяров и Теймур Раджабов, которые, к сожалению, большими результатами не отличились. Набрав 6,5 очка, Теймур Раджабов оказался седьмым, а Шахрияр Мамедъяров с 5 очками довольствовался 12-м местом.
Из 13 сыгранных партий Т.Раджабов выиграл и проиграл по одной, завершив 11 встреч вничью. Воспользоваться до конца преимуществом, завоеванным в трех партиях, у него не получилось. Вместе с тем Т.Раджабов, не отличающийся в последние годы активной борьбой, на нынешнем турнире привлек внимание уверенными ходами. В целом выступление Теймура соответствовало его рейтингу. Это позволяет надеяться, что входящий в число сильнейших шахматистов мира азербайджанский гроссмейстер сможет вернуть былую форму. Между тем уже в этом году Теймура ожидает борьба за путевки на турнир претендентов, командный чемпионат Европы и ряд других престижных соревнований.
Что касается Шахрияра Мамедъярова, то привыкшие за последние годы к его успешным выступлениям болельщики ждали от лидера азербайджанских шахмат если не победы, то удачных партий. Оправдать эти надежды на первом международном турнире года, к сожалению, не удалось. Проиграв три партии, Ш.Мамедъяров не смог продемонстрировать привычную динамичную игру и в последних турах. В результате, потеряв 27,3 пункта, он опустился с третьего места в рейтинге на четвертое.
Эксперты считают, что неудачное выступление Теймура и Шахрияра на турнире хоть и заставляет задуматься, но это еще не повод бить тревогу. Времени и возможностей исправить ситуацию в этом году будет достаточно. Это мнение разделяет и заслуженный тренер Азербайджана Анар Аллахвердиев. "Конечно, супертурнир Вейк-ан-Зее обладает большой историей и авторитетом, в силу чего все сильнейшие шахматисты мира стремятся попасть туда. К списку участников организаторы относятся крайне внимательно и только самые сильные получают приглашение для участия в нем. В этом году Азербайджан представили Шахрияр и Теймур, которые в разные годы являлись победителями данного турнира либо возвращались с положительными результатами. Находящийся на третьем месте в рейтинге FIDE Шахрияр Мамедъяров считался одним из фаворитов турнира. Однако на этот раз он выступил ниже своих возможностей. Чувствовалось, что он был не в форме. Поэтому он утратил равные позиции на встрече с Магнусом Карлсеном. Вслед за этим Шахрияр познал горечь поражения на встрече с Вишванатаном Анандом и в последних турах у него уже не оставалось амбиций.
Что касается Теймура Раджабова, в целом он сыграл неплохо. Однако не смог воспользоваться шансами, выпавшими в трех партиях. Основной причиной тому - недостаточность практики. Вместе с тем он продемонстрировал динамичную борьбу. На встрече с Владимиром Крамником в начале турнира у него было преимущество, которое можно было развить. Чувствуется повышение качества его игры. Теймур проиграл лишь одну партию, а с Владимиром Федосеевым сыграл вничью. Он не заслуживал поражения и мог бы набрать больше очков", - считает эксперт.
По его мнению, удерживать лидирующие позиции в шахматах непросто. Однако у азербайджанских спортсменов в 2019 году еще будут шансы проявить себя.
FIDE уже обнародованы даты Гран-при нового сезона. Как Шахрияр, так и Теймур - одни из основных кандидатов для участия в турнире претендентов. Они и ранее претендовали на корону. Быть в хорошей форме в начале года порой не получается, но есть возможность восстановить ее. Для этого важна игровая практика.