Ərəb dünyası inteqrasiya mexanizmlərindən çoxdan istifadə etmək istəyir və bu, heç də həmişə uğurlu alınmır
Ərəb dövlətləri arasında Suriya üzündən yaranmış fikir ayrılıqları və təhlükəsizliyin lazımi səviyyədə təmin olunduğuna inamsızlıq Ərəb Dövlətləri Liqasının (ƏDL) yanvarın 20-də Beyrutda təşkil olunmuş sammitini az qala pozacaqdı. 22 dövləti birləşdirən təşkilat üzvlərindən bəzilərinin lideri Livana gəlməkdən əvvəldən imtina etmişdi. Onlar bu qərarlarını İranın Livana güclü təsir imkanının olması, həmçinin Tehranın şiələrə məxsus «Hizbullah» və «Amal» kimi hərbi-siyasi təşkilatları maliyyələşdirməsilə əsaslandırırdılar.
Sammitdən öncəki bir neçə ayda Livan prezidenti Mişel Aun ƏDL üzvlərini Suriyanın təşkilata qaytarılması üçün də çox dilə tutmuşdu. Xatırladaq ki, Suriyanın ƏDL üzvlüyü ölkədə gedən vətəndaş müharibəsi səbəbilə 2011-ci ildə dondurulub. Doğrudur, təşkilat üzvlərinin bəziləri, konkret desək, BƏƏ, Küveyt və Bəhreyn artıq Dəməşqdəki diplomatik nümayəndəliklərinin fəaliyyətini bərpa etmək qərarını qəbul edib. Lakin Mişel Aunun səyləri nəticəsiz qalıb. Yəni Suriyanın ƏDL-ə qaytarılması məsələsində konsensus hələ ki, yoxdur.
Nəticədə, Beyrut ən azı toplantıya qatılmağa razılıq vermiş 8 dövlət başçısının Livana gələcəyinə ümidli idi. Lakin bu yerdə məsələyə şəxsən Livan parlamentinin sədri Nabih Berri qarışıb. Qeyd edək ki, o, həm də şiələrin «Amal» partiyasının lideridir. Berri bəyan edib ki, onun təşkilatı Liviya nümayəndə heyətinin təyyarəsinin Beyrutun hava limanına enməsinə imkan verməyəcək. Spiker bu bəyanatı livanlı şiə lideri, «Amal» partiyasının yaradıcısı Musa Sədrin 1978-ci ildə Müəmmar Qəddafi rejimi tərəfindən oğurlanaraq qətlə yetirilməsinə etiraz əlaməti olaraq verib. Nabih Berrinin sözlərinə görə, Liviyanın hazırkı hakimiyyəti sözügedən qətlin araşdırılmasından imtina edir. «Amal» partiyasının fəalları bu bəyanatdan sonra qətiyyət nümayiş etdirmək üçün sammitin başlanmasına bir neçə saat qalmış Liviya bayrağını cırıb, ona od vurub və əvəzində öz bayraqlarını ucaldıblar.
Belə bir şəraitdə Liviya rəhbərliyi, təbii ki, Beyruta uçmaqdan imtina edib və ƏDL-in digər üzvlərini də həmrəy olaraq, sammiti boykot etməyə çağırıb. Nəticədə, sammit təxirə salınmasa da, onun işinə yüksək rütbəli qonaqlar qatılmayıb. Beləliklə, demək olar ki, bütün ərəb dövlətləri toplantıda baş nazir və ya xarici işlər nazirləri səviyyəsində təmsil olunub. Sammitin açılış mərasimində iştirak etmək üçün Beyruta yalnız Qətər əmiri Tamim bin Hamad Əl Tani ilə Mavritaniya prezidenti Məhəmməd uld Abdel Əziz gəlmişdilər.
Bütün bunlardan sonra, nəhayət, 20 ərəb dövlətinin nümayəndələri (Liviya və Suriya istisna olmaqla) danışıqlar masası arxasına əyləşiblər. «Çiçəklənmə sülh amili kimi» şüarı ilə keçirilən görüşdə regional iqtisadi inteqrasiyanın perspektivləri, ərəb dünyasında ərzaq təhlükəsizliyinin təmini, yoxsulluq və işsizliklə mübarizə, ərəb dövlətlərinin siyasi və iqtisadi həyatında qadınların rolunun artırılması və s. daxil olmaqla, bir çox mövzuda müzakirələr aparılıb.
Livan prezidenti bildirib ki, o, sammitin bir sıra vacib layihə üzərində işlərin bərpasına yol açacağına ümid edir. Söhbət Yaxın Şərqdə ƏDL-in 2013-cü ildə Ər-Riyadda keçirilmiş son iqtisadi forumundan sonra başlamış müharibələr nəticəsində təxirə salınmış layihələrdən gedir.
Keçmişdə qalmış əzmkarlıq
Həmin forumda ərəb liderləri investisiya sazişi imzalamışdılar. Onun ratifikasiya olunacağı təqdirdə ƏDL ölkələri arasında investisiya və kapitalın hərəkətinə bütün maneələr aradan qalxacaqdı. Liqa üzvlərinin üzərinə ərazilərində investisiyaların qorunması öhdəliyi qoyan saziş bununla yanaşı, milli normativ aktlara hər hansı dəyişiklik tələb etmirdi. Sənəd ərəb işgüzar dairələrinə sazişi imzalamış dövlətlərdən hər birinin iqtisadiyyatına onun milli qanunvericiliyi çərçivəsində investisiya yatırmaq imkanı verirdi.
Həmin toplantıda ərəb liderləri azad ticarət zonasının yaradılmasına mane olan məqamların aradan qaldırılacağını da vəd etmişdilər. «Biz bu ilin sonunadək azad ticarət zonasının formalaşdırılması üçün lazım olan bütün şəraiti qurmaq əzmində olduğumuzu bəyan edirik», - deyə o zaman ƏDL-ə rəhbərlik edən Nabil Əl-Arabi bildirmişdi. O, ərəb dövlətlərinin «2015-ci ilədək Ərəb Gömrük İttifaqının yaradılması üçün maneələri tam aradan qaldırmaq əzmində olduqlarını» da demişdi.
O vaxtdan 6 il keçib, lakin bəyan olunmuş əzmkarlıq hələ də kağız üzərində qalmaqdadır. Bu, əlbəttə ki, ötən illər ərzində bir çox ərəb ölkəsinin daxili və xarici hərbi münaqişələrə cəlb olunması ilə də bağlıdır. Lakin ərəb dünyası iqtisadi inkişafa nail olmaq üçün inteqrasiya mexanizmlərindən çoxdan istifadə etməyə çalışır və bu, heç də həmişə uğurlu alınmır.
Uzun tarix
ƏDL-in yaradıldığı 1945-ci ildən bu yana regional siyasi və inteqrasiyaya dəfələrlə cəhd edilib. Misal kimi, 1950-ci ildə imzalanmış Birgə müdafiə və iqtisadi əməkdaşlıq haqqında müqaviləni, 1953-cü ildə imzalanmış Nəqliyyat ticarətinin sadələşdirilməsi və tənzimlənməsinə dair bəyannaməni və digər sənədləri göstərmək olar. 1964-cü ildə isə azad ticarət zonasının və gömrük ittifaqının yaradılma mərhələləri adlanaraq, ümumi bazarın yaradılması haqda saziş imzalanıb. Nəticədə, onu reallaşdırmaq, əlbəttə ki, mümkün olmayıb.
Vəziyyət 1990-cı illərdə dəyişməyə başlayıb – Tariflər və ticarət haqda əsas sazişə (1995-ci ildən Ümumdünya Ticarət Təşkilatı) qoşulmuş əksər ərəb ölkəsi diqqəti ticarətin liberallaşdırılmasına yönəldib. 1997-ci ilin fevralında ƏDL üzvü olan 22 dövlətdən 18-i Böyük ərəb azad ticarət zonasının yaradılması haqqında bəyannaməni (Greater Arab Free Trade Area - GAFTA) qəbul edib. GAFTA ərəb dünyasının ən vacib iqtisadi razılaşmalarından biridir. Artıq 2005-ci ildə iştirakçı dövlətlər malların gömrük rüsumu və vergisindən azad olunması yolu ilə ticarətin liberallaşdırılmasında önəmli nailiyyətlər əldə etmişdi. Uğurdan ilhamlanmış ƏDL liderləri elə o vaxt 2010-cu ilə gömrük ittifaqı, 2020-ci ilə isə ümumi ərəb bazarını yaradacaqlarını açıqlamışdılar.
Lakin onlar bu günədək mükəmməl azad ticarət zonası yarada bilməyiblər. Çünki gömrük rüsumları ləğv olunsa da, bir çox ölkə qarşılıqlı ticarətdə ortaya qeyri-tarif maneələri qoyur. Xidmət və investisiyalar sahəsində liberallaşma da lazımi səviyyədə deyil.
Yeni cəhd
Regional layihələrin reallaşdırılmasındakı uğursuzluqlar başqa region ölkələrilə inteqrasiya layihələrinin kifayət qədər uğurlu alınması ilə aşkar təzad təşkil edir. Hər halda, son 15 ildə onlar Aİ, ABŞ, Avropa Azad Ticarət Assosiasiyası, Sinqapur və Türkiyə ilə azad ticarət zonası haqqında sazişlər imzalanıb.
Beləliklə, ƏDL-in Beyrutda keçirilən son iqtisadi və sosial inkişaf sammitinin iştirakçıları gömrük ittifaqı və ərəb azad ticarət zonasının yaradılması planını növbəti dəfə bəyan ediblər. Doğrudur, Küveytin 200 milyon dollarlıq Rəqəmsal İnkişaf üzrə Ərəb İnvestisiya Fondunun yaradılması təklifi bu istiqamətdə nələrinsə dəyişə biləcəyinə ümid yaradır. Üstəlik, burada söhbət sadəcə, niyyət bəyannaməsindən getmir. Küveyt ilə Qətər artıq Fonda hərəyə 50 milyon dollar ayırmağa hazır olduqlarını bəyan edib.
Suriyalılar evlərinə dönməlidirlər
Beyrut Bəyannaməsi adlandırılmış birgə yekun bəyanatda azad ticarət zonasının yaradılması qətiyyətilə yanaşı, beynəlxalq birlik qaçqın və məcburi köçkünlərə qucaq açmış dövlətlərə dəstək olmağa çağırılır.
«Biz beynəlxalq birliyi suriyalı qaçqınları qəbul edən ərəb dövlətlərini dəstəkləməyə, qaçqınlarla bağlı yaranmış iqtisadi böhranın aradan qaldırılması istiqamətində addımlar atmağa çağırırıq», - deyə sənəddə bildirilir.
Həqiqətən də, ərəb dövlətlərinə üz tutmuş milyonlarla qaçqın İkinci Dünya müharibəsindən sonrakı dövrdə onların ən ciddi humanitar probleminə çevrilib və bu, bəyannamədə də əksini tapıb. Sənəddə deyilir ki, bu böhran iqtisadi inkişafa mane olur, xərcləri artırır və ərzaq çatışmazlığına yol açır. Sənəd müəllifləri bildirir ki, yaranmış vəziyyət dövlət sektoru və infrastruktur üçün ağır yüksə çevrilib və nəticədə ictimai sabitliyin pozulması riski yaranıb.
Livan prezidenti Mişel Aunun sözlərinə görə, əsasən Suriyadan (1 milyondan artıq) və Fələstindən (200 mindən çox) olan qaçqınlar hazırda ölkə əhalisinin az qala yarısını təşkil edir. Bu səbəbdən də, o, Ərəb Yenidənqurma və İnkişaf Bankının yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış edib. Prezident hesab edir ki, bu, silahlı münaqişələr nəticəsində çətin vəziyyətə düşmüş region ölkələrinin bərpasına imkan verəcək.
Sammit iştirakçıları Suriyaya yardım məsələsilə yanaşı, Somali və Yəmənin bərpası yollarını da müzakirə ediblər.
Ərəb dövlətləri ilk dəfə suriyalı qaçqınların vətənlərinə dönməsi üçün təşviq olunması haqda da razılıq əldə edib. Bunu Livanın xarici işlər naziri Hebran Bassil sammitdən sonra keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib.
Ola bilsin ki, ƏDL üzvlərinin suriyalı qaçqınlarının taleyi də daxil olmaqla, bir sıra çətin məsələ ilə bağlı konsensus əldə etməsi sammitə birinci şəxslərin qatılmaması ilə də əlaqəlidir.
ƏDL-in beşinci iqtisadi sammiti 2023-cü ilin yanvarında Mavritaniya paytaxtında keçiriləcək. O vaxtadək, yəqin ki, həm Suriya, Liviya, Yəmən və Somali kimi problemli ölkələrdə vəziyyətə, həm ərəb ölkələrinin vahid iqtisadi məkana inteqrasiya istəyinin nə qədər gerçək olduğuna aydınlıq gələr.

Арабский мир давно и не всегда успешно пытается использовать интеграционные механизмы
Разногласия между арабскими государствами по поводу Сирии и неуверенность в должном уровне безопасности чуть было не сорвали все же состоявшийся 20 января в Бейруте четвертый экономический форум Лиги арабских государств (ЛАГ), объединяющей 22 страны.
Часть глав государств заранее отказалась приехать в Ливан из-за того, что на эту страну оказывает сильное влияние Иран, в том числе финансируя шиитские военизированные политические организации "Хезболла" и "Амаль". Остальные передумали в самый последний момент.
На протяжении нескольких месяцев, предшествовавших саммиту, президент Ливана Мишель Аун прилагал немало усилий, чтобы уговорить членов ЛАГ вернуть в состав организации Сирию, чье представительство было приостановлено в 2011 году из-за начавшейся в этой стране гражданской войны. Но несмотря на то, что часть членов лиги, такие как ОАЭ, Кувейт и Бахрейн, уже приняли решение о восстановлении своих диппредставительств в Дамаске, старания Мишеля Ауна оказались напрасными. Видимо потому, что консенсуса о возвращении Сирии в ЛАГ пока нет.
И все же Бейрут надеялся на приезд как минимум восьми глав государств, чье согласие было получено. Но тут вмешался не кто иной, как председатель парламента Ливана Набих Берри, который по совместительству является лидером шиитской партии "Амаль". Он заявил, что его организация не позволит приземлиться в аэропорту Бейрута самолету делегации Ливии. Это было преподнесено как знак протеста против похищения и убийства в 1978 году режимом Муамара Каддафи ливанского шиитского деятеля Мусы Садра, который был основателем партии "Амаль". Нынешнее правительство Ливии, по словам Набиха Берри, отказывается содействовать расследованию этого убийства. Демонстрируя решительность своих действий, активисты партии "Амаль" за несколько часов до начала саммита сорвали и сожгли ливийский флаг и водрузили на его место свой собственный.
В такой обстановке руководство Ливии, естественно, отказалось лететь в Бейрут и призвало всех остальных в знак солидарности со страной бойкотировать встречу. Саммит не был отменен, но лишился высокого представительства. В итоге практически все главы арабских государств прислали вместо себя премьер-министров или министров иностранных дел. Лишь эмир Катара Тамим бин Хамад Аль Тани и президент Мавритании Мохаммед ульд Абдель Азиз прилетели для участия в церемонии открытия саммита.
После всех этих происшествий делегации 20 арабских стран (за исключением Ливии и Сирии) сели, наконец, за стол переговоров. На встрече, девизом которой было: "Процветание как фактор мира", обсуждался обширный круг вопросов, включавший такие, как перспективы экономической интеграции регионального сообщества, обеспечение продовольственной безопасности арабского мира, борьба с бедностью и безработицей, активизация роли женщин в политической и экономической жизни арабских стран и др.
Президент Ливана выразил надежду, что саммит приведет к возобновлению работы над важными проектами, которые были отложены из-за военных конфликтов на Ближнем Востоке после предыдущего экономического форума ЛАГ, прошедшего в Эр-Рияде в 2013 году.
Былая решимость
В том году арабские лидеры подписали инвестиционное соглашение, которое в случае его ратификации устранило бы все препятствия для перемещения инвестиций и капитала между странами - членами ЛАГ. Соглашение, обязывавшее государства - члены лиги защищать инвесторов на своих территориях, не требовало внесения изменений в национальные нормативные акты, поскольку позволяло арабским деловым кругам инвестировать в любое из государств - участников соглашения в рамках национального законодательства каждой страны.
Арабские лидеры обещали устранить препятствия, мешающие созданию зоны свободной торговли. "Мы подчеркиваем нашу решимость завершить все предпосылки к формированию зоны свободной торговли до конца этого года", - заявил тогда глава Лиги арабских государств Набиль аль-Араби, добавив, что страны "полны решимости устранить препятствия для полного достижения Арабского таможенного союза к 2015 году".
С тех пор прошло шесть лет, но решения те так и остались на бумаге. Отчасти это связано и с тем, что многие арабские страны все эти годы были втянуты во внутренние и внешние военные конфликты. Однако арабский мир уже давно и не всегда успешно пытается использовать интеграционные механизмы для ускорения экономического развития.
Долгая история
Начиная с 1945 года, когда была создана Лига арабских государств, предпринято несколько попыток содействовать региональной политической и экономической интеграции - это Договор о совместной обороне и экономическом сотрудничестве 1950 года, Конвенция 1953 года об упрощении и регулировании транзитной торговли, другие документы.
А в 1964 году, минуя этапы создания зоны свободной торговли и таможенного союза, было подписано соглашение о создании общего рынка. Которое, конечно же, реализовать не удалось.
Ситуация начала меняться в 90-х годах, когда большинство арабских стран, вступив в Генеральное соглашение по тарифам и торговле (с 1995 года - Всемирная торговая организация), вплотную занялось либерализацией своей торговли.
В феврале 1997 года 18 из 22 стран ЛАГ приняли Декларацию о создании Великой арабской зоны свободной торговли (Greater Arab Free Trade Area - GAFTA). GAFTA является одним из наиболее важных экономических достижений в арабском мире. Уже к 2005 году страны-участницы смогли добиться значительной либерализации торговли путем освобождения товаров от таможенных пошлин и сборов. Окрыленные успехом, руководители ЛАГ тогда же объявили о планах создания к 2010 году таможенного союза, а к 2020-му - арабского общего рынка.
Однако до сих пор не удалось завершить создание полноценной зоны свободной торговли, так как, несмотря на ликвидацию таможенных пошлин, многие страны продолжают выставлять нетарифные барьеры в межарабской торговле. Не удается также достигнуть успехов и в либерализации в сфере услуг и инвестиций.
Новая попытка
Неудачи во внутрирегиональных проектах контрастируют с вполне успешными интеграционными проектами со странами других регионов. За последние пятнадцать лет подписаны соглашения о зоне свободной торговли с ЕС, США, Европейской ассоциацией свободной торговли, Сингапуром, Турцией.
И вот участники саммита экономического и социального развития ЛАГ в Бейруте вновь, уже в который раз, объявляют о планах создания таможенного союза и формирования Арабской зоны свободной торговли. Правда, предложение Кувейта о создании Арабского инвестиционного фонда по развитию цифровой экономики объемом $200 млн. дает основание предполагать, что в этом направлении что-то может и измениться. Тем более что это не просто декларация о намерениях. Кувейт и Катар тут же заявили о готовности внести в фонд по $50 млн.
Сирийцы должны вернуться домой
В совместном итоговом заявлении под названием "Бейрутская декларация" наряду с демонстрацией твердого намерения создать зону свободной торговли содержится также призыв к международному сообществу оказать поддержку странам, принимающим беженцев и перемещенных лиц.
"Мы призываем международное сообщество поддержать арабские страны, принимающие сирийских беженцев, и предпринять шаги для того, чтобы исправить экономические последствия кризиса с беженцами", - говорится в декларации.
Многомиллионный поток беженцев в арабских странах является самой серьезной гуманитарной проблемой со времен Второй мировой войны, говорится в декларации, в которой отмечается, что кризис ведет к замедлению экономического роста, увеличению расходов и продовольственного дефицита, ложится тяжелым бременем на государственный сектор и инфраструктуру и создает риски для стабильности общества.
По словам президента Ливана Мишеля Ауна, беженцы, в основном из Сирии (более 1 млн.) и Палестины (более 200 тыс.), составляют сейчас чуть ли не половину населения страны. А потому он выступил с инициативой создания Арабского банка реконструкции и развития, который поможет восстановить страны региона, раздираемые вооруженными конфликтами. Наряду с помощью Сирии участники саммита обсуждали и вопросы, связанные с восстановлением Сомали и Йемена.
Впервые арабские страны достигли консенсуса в отношении поощрения сирийских беженцев к возвращению в свою страну, заявил министр иностранных дел Ливана Гебран Бассил на пресс-конференции после саммита.
Вполне возможно, что отсутствие на саммите первых лиц стран - участниц ЛАГ сыграло положительную роль в достижении консенсуса по ряду сложных вопросов, в том числе и о судьбе сирийских беженцев.
Пятый экономический саммит ЛАГ пройдет в столице Мавритании в январе 2023 года. К тому времени прояснится ситуация как с проблемными странами - Сирией, Ливией, Йеменом и Сомали, так и с реальным желанием арабских стран по-настоящему интегрироваться в единое экономическое пространство.