Ərəb dünyası inteqrasiya mexanizmlərindən çoxdan istifadə etmək istəyir və bu, heç də həmişə uğurlu alınmır
Ərəb dövlətləri arasında Suriya üzündən yaranmış fikir ayrılıqları və təhlükəsizliyin lazımi səviyyədə təmin olunduğuna inamsızlıq Ərəb Dövlətləri Liqasının (ƏDL) yanvarın 20-də Beyrutda təşkil olunmuş sammitini az qala pozacaqdı. 22 dövləti birləşdirən təşkilat üzvlərindən bəzilərinin lideri Livana gəlməkdən əvvəldən imtina etmişdi. Onlar bu qərarlarını İranın Livana güclü təsir imkanının olması, həmçinin Tehranın şiələrə məxsus «Hizbullah» və «Amal» kimi hərbi-siyasi təşkilatları maliyyələşdirməsilə əsaslandırırdılar.
Sammitdən öncəki bir neçə ayda Livan prezidenti Mişel Aun ƏDL üzvlərini Suriyanın təşkilata qaytarılması üçün də çox dilə tutmuşdu. Xatırladaq ki, Suriyanın ƏDL üzvlüyü ölkədə gedən vətəndaş müharibəsi səbəbilə 2011-ci ildə dondurulub. Doğrudur, təşkilat üzvlərinin bəziləri, konkret desək, BƏƏ, Küveyt və Bəhreyn artıq Dəməşqdəki diplomatik nümayəndəliklərinin fəaliyyətini bərpa etmək qərarını qəbul edib. Lakin Mişel Aunun səyləri nəticəsiz qalıb. Yəni Suriyanın ƏDL-ə qaytarılması məsələsində konsensus hələ ki, yoxdur.
Nəticədə, Beyrut ən azı toplantıya qatılmağa razılıq vermiş 8 dövlət başçısının Livana gələcəyinə ümidli idi. Lakin bu yerdə məsələyə şəxsən Livan parlamentinin sədri Nabih Berri qarışıb. Qeyd edək ki, o, həm də şiələrin «Amal» partiyasının lideridir. Berri bəyan edib ki, onun təşkilatı Liviya nümayəndə heyətinin təyyarəsinin Beyrutun hava limanına enməsinə imkan verməyəcək. Spiker bu bəyanatı livanlı şiə lideri, «Amal» partiyasının yaradıcısı Musa Sədrin 1978-ci ildə Müəmmar Qəddafi rejimi tərəfindən oğurlanaraq qətlə yetirilməsinə etiraz əlaməti olaraq verib. Nabih Berrinin sözlərinə görə, Liviyanın hazırkı hakimiyyəti sözügedən qətlin araşdırılmasından imtina edir. «Amal» partiyasının fəalları bu bəyanatdan sonra qətiyyət nümayiş etdirmək üçün sammitin başlanmasına bir neçə saat qalmış Liviya bayrağını cırıb, ona od vurub və əvəzində öz bayraqlarını ucaldıblar.
Belə bir şəraitdə Liviya rəhbərliyi, təbii ki, Beyruta uçmaqdan imtina edib və ƏDL-in digər üzvlərini də həmrəy olaraq, sammiti boykot etməyə çağırıb. Nəticədə, sammit təxirə salınmasa da, onun işinə yüksək rütbəli qonaqlar qatılmayıb. Beləliklə, demək olar ki, bütün ərəb dövlətləri toplantıda baş nazir və ya xarici işlər nazirləri səviyyəsində təmsil olunub. Sammitin açılış mərasimində iştirak etmək üçün Beyruta yalnız Qətər əmiri Tamim bin Hamad Əl Tani ilə Mavritaniya prezidenti Məhəmməd uld Abdel Əziz gəlmişdilər.
Bütün bunlardan sonra, nəhayət, 20 ərəb dövlətinin nümayəndələri (Liviya və Suriya istisna olmaqla) danışıqlar masası arxasına əyləşiblər. «Çiçəklənmə sülh amili kimi» şüarı ilə keçirilən görüşdə regional iqtisadi inteqrasiyanın perspektivləri, ərəb dünyasında ərzaq təhlükəsizliyinin təmini, yoxsulluq və işsizliklə mübarizə, ərəb dövlətlərinin siyasi və iqtisadi həyatında qadınların rolunun artırılması və s. daxil olmaqla, bir çox mövzuda müzakirələr aparılıb.
Livan prezidenti bildirib ki, o, sammitin bir sıra vacib layihə üzərində işlərin bərpasına yol açacağına ümid edir. Söhbət Yaxın Şərqdə ƏDL-in 2013-cü ildə Ər-Riyadda keçirilmiş son iqtisadi forumundan sonra başlamış müharibələr nəticəsində təxirə salınmış layihələrdən gedir.
Keçmişdə qalmış əzmkarlıq
Həmin forumda ərəb liderləri investisiya sazişi imzalamışdılar. Onun ratifikasiya olunacağı təqdirdə ƏDL ölkələri arasında investisiya və kapitalın hərəkətinə bütün maneələr aradan qalxacaqdı. Liqa üzvlərinin üzərinə ərazilərində investisiyaların qorunması öhdəliyi qoyan saziş bununla yanaşı, milli normativ aktlara hər hansı dəyişiklik tələb etmirdi. Sənəd ərəb işgüzar dairələrinə sazişi imzalamış dövlətlərdən hər birinin iqtisadiyyatına onun milli qanunvericiliyi çərçivəsində investisiya yatırmaq imkanı verirdi.
Həmin toplantıda ərəb liderləri azad ticarət zonasının yaradılmasına mane olan məqamların aradan qaldırılacağını da vəd etmişdilər. «Biz bu ilin sonunadək azad ticarət zonasının formalaşdırılması üçün lazım olan bütün şəraiti qurmaq əzmində olduğumuzu bəyan edirik», - deyə o zaman ƏDL-ə rəhbərlik edən Nabil Əl-Arabi bildirmişdi. O, ərəb dövlətlərinin «2015-ci ilədək Ərəb Gömrük İttifaqının yaradılması üçün maneələri tam aradan qaldırmaq əzmində olduqlarını» da demişdi.
O vaxtdan 6 il keçib, lakin bəyan olunmuş əzmkarlıq hələ də kağız üzərində qalmaqdadır. Bu, əlbəttə ki, ötən illər ərzində bir çox ərəb ölkəsinin daxili və xarici hərbi münaqişələrə cəlb olunması ilə də bağlıdır. Lakin ərəb dünyası iqtisadi inkişafa nail olmaq üçün inteqrasiya mexanizmlərindən çoxdan istifadə etməyə çalışır və bu, heç də həmişə uğurlu alınmır.
Uzun tarix
ƏDL-in yaradıldığı 1945-ci ildən bu yana regional siyasi və inteqrasiyaya dəfələrlə cəhd edilib. Misal kimi, 1950-ci ildə imzalanmış Birgə müdafiə və iqtisadi əməkdaşlıq haqqında müqaviləni, 1953-cü ildə imzalanmış Nəqliyyat ticarətinin sadələşdirilməsi və tənzimlənməsinə dair bəyannaməni və digər sənədləri göstərmək olar. 1964-cü ildə isə azad ticarət zonasının və gömrük ittifaqının yaradılma mərhələləri adlanaraq, ümumi bazarın yaradılması haqda saziş imzalanıb. Nəticədə, onu reallaşdırmaq, əlbəttə ki, mümkün olmayıb.
Vəziyyət 1990-cı illərdə dəyişməyə başlayıb – Tariflər və ticarət haqda əsas sazişə (1995-ci ildən Ümumdünya Ticarət Təşkilatı) qoşulmuş əksər ərəb ölkəsi diqqəti ticarətin liberallaşdırılmasına yönəldib. 1997-ci ilin fevralında ƏDL üzvü olan 22 dövlətdən 18-i Böyük ərəb azad ticarət zonasının yaradılması haqqında bəyannaməni (Greater Arab Free Trade Area - GAFTA) qəbul edib. GAFTA ərəb dünyasının ən vacib iqtisadi razılaşmalarından biridir. Artıq 2005-ci ildə iştirakçı dövlətlər malların gömrük rüsumu və vergisindən azad olunması yolu ilə ticarətin liberallaşdırılmasında önəmli nailiyyətlər əldə etmişdi. Uğurdan ilhamlanmış ƏDL liderləri elə o vaxt 2010-cu ilə gömrük ittifaqı, 2020-ci ilə isə ümumi ərəb bazarını yaradacaqlarını açıqlamışdılar.
Lakin onlar bu günədək mükəmməl azad ticarət zonası yarada bilməyiblər. Çünki gömrük rüsumları ləğv olunsa da, bir çox ölkə qarşılıqlı ticarətdə ortaya qeyri-tarif maneələri qoyur. Xidmət və investisiyalar sahəsində liberallaşma da lazımi səviyyədə deyil.
Yeni cəhd
Regional layihələrin reallaşdırılmasındakı uğursuzluqlar başqa region ölkələrilə inteqrasiya layihələrinin kifayət qədər uğurlu alınması ilə aşkar təzad təşkil edir. Hər halda, son 15 ildə onlar Aİ, ABŞ, Avropa Azad Ticarət Assosiasiyası, Sinqapur və Türkiyə ilə azad ticarət zonası haqqında sazişlər imzalanıb.
Beləliklə, ƏDL-in Beyrutda keçirilən son iqtisadi və sosial inkişaf sammitinin iştirakçıları gömrük ittifaqı və ərəb azad ticarət zonasının yaradılması planını növbəti dəfə bəyan ediblər. Doğrudur, Küveytin 200 milyon dollarlıq Rəqəmsal İnkişaf üzrə Ərəb İnvestisiya Fondunun yaradılması təklifi bu istiqamətdə nələrinsə dəyişə biləcəyinə ümid yaradır. Üstəlik, burada söhbət sadəcə, niyyət bəyannaməsindən getmir. Küveyt ilə Qətər artıq Fonda hərəyə 50 milyon dollar ayırmağa hazır olduqlarını bəyan edib.
Suriyalılar evlərinə dönməlidirlər
Beyrut Bəyannaməsi adlandırılmış birgə yekun bəyanatda azad ticarət zonasının yaradılması qətiyyətilə yanaşı, beynəlxalq birlik qaçqın və məcburi köçkünlərə qucaq açmış dövlətlərə dəstək olmağa çağırılır.
«Biz beynəlxalq birliyi suriyalı qaçqınları qəbul edən ərəb dövlətlərini dəstəkləməyə, qaçqınlarla bağlı yaranmış iqtisadi böhranın aradan qaldırılması istiqamətində addımlar atmağa çağırırıq», - deyə sənəddə bildirilir.
Həqiqətən də, ərəb dövlətlərinə üz tutmuş milyonlarla qaçqın İkinci Dünya müharibəsindən sonrakı dövrdə onların ən ciddi humanitar probleminə çevrilib və bu, bəyannamədə də əksini tapıb. Sənəddə deyilir ki, bu böhran iqtisadi inkişafa mane olur, xərcləri artırır və ərzaq çatışmazlığına yol açır. Sənəd müəllifləri bildirir ki, yaranmış vəziyyət dövlət sektoru və infrastruktur üçün ağır yüksə çevrilib və nəticədə ictimai sabitliyin pozulması riski yaranıb.
Livan prezidenti Mişel Aunun sözlərinə görə, əsasən Suriyadan (1 milyondan artıq) və Fələstindən (200 mindən çox) olan qaçqınlar hazırda ölkə əhalisinin az qala yarısını təşkil edir. Bu səbəbdən də, o, Ərəb Yenidənqurma və İnkişaf Bankının yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış edib. Prezident hesab edir ki, bu, silahlı münaqişələr nəticəsində çətin vəziyyətə düşmüş region ölkələrinin bərpasına imkan verəcək.
Sammit iştirakçıları Suriyaya yardım məsələsilə yanaşı, Somali və Yəmənin bərpası yollarını da müzakirə ediblər.
Ərəb dövlətləri ilk dəfə suriyalı qaçqınların vətənlərinə dönməsi üçün təşviq olunması haqda da razılıq əldə edib. Bunu Livanın xarici işlər naziri Hebran Bassil sammitdən sonra keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib.
Ola bilsin ki, ƏDL üzvlərinin suriyalı qaçqınlarının taleyi də daxil olmaqla, bir sıra çətin məsələ ilə bağlı konsensus əldə etməsi sammitə birinci şəxslərin qatılmaması ilə də əlaqəlidir.
ƏDL-in beşinci iqtisadi sammiti 2023-cü ilin yanvarında Mavritaniya paytaxtında keçiriləcək. O vaxtadək, yəqin ki, həm Suriya, Liviya, Yəmən və Somali kimi problemli ölkələrdə vəziyyətə, həm ərəb ölkələrinin vahid iqtisadi məkana inteqrasiya istəyinin nə qədər gerçək olduğuna aydınlıq gələr.

The Arab world is not always successful with integration mechanisms
The controversy between the Arab states over Syria and the lack of confidence in the proper level of security have almost ruined the Fourth Economic Forum of the League of Arab States (LAS) held in Beirut on January 20.
Some heads of states refused to visit Beirut claiming Iran's strong influence on Lebanon including through funding of military-political organisations Hezbollah and Amal. Others changed their minds at the very last moment.
For several months before the event, Lebanese president Michel Aoun had put great efforts to persuade the LAS members to return Syria to the organisation after its membership was suspended in 2011 due to the ongoing civil war. Alas, Aoun's efforts proved unsuccessful, apparently due to lack of consensus on the return of Syria, even though some members of the League, such as UAE, Kuwait and Bahrain, have already restored diplomatic relations with Damascus.
Yet Beirut hoped for the participation of at least eight heads of state, who had agreed to visit Lebanon before. However, the chairman of the Lebanese parliament Nabih Berri, also known as the leader of the Shiite party Amal, stated that his organisation would not allow the Libyan delegation to land at the Beirut airport. As it happens, they protested against the abduction and murder in 1978 by the Gaddafi regime of the Lebanese Shiite leader Musa Sadr, the founder of the Amal party. According to Berri, the government of Libya refuses to assist in the investigation of the murder. To make things even worse, the Amal activists burned the Libyan flag replacing it with their own just a few hours before the start of the summit.
Thus, the Libyan leadership cancelled its participation and called on everyone to boycott the event. The summit was not cancelled, but incurred a damage to its high reputation. As a result, almost all Arab states were represented by prime ministers or foreign ministers. Only the Emir of Qatar, Tamim bin Hamad Al-Thani, and the President of Mauritania, Mohamed Ould Abdel Aziz, visited Lebanon to attend the opening ceremony of the summit.
So, the summit had delegations from twenty Arab countries, except Libya and Syria, around the negotiations table. Titled 'Prosperity As A Factor of Peace', the summit had a wide range of issues open for discussion, including the prospects for economic integration of regional communities, food security in the Arab world, fighting poverty and unemployment, enhancing the role of women in political and economic life of Arab countries, etc.
President of Lebanon expressed the hope that the summit would lead to the resumption of important projects that had been postponed due to military conflicts in the Middle East after the previous economic forum held in Riyadh in 2013.
Past determination
Back in 2013, the Arab leaders signed an investment agreement that, if ratified, would remove all obstacles to the movement of investment and capital between the LAS member states. According to the agreement, the member states were obliged to protect investors and did not need to change to national regulations, as it allowed Arab businessmen to invest in any of the member states within the framework of national legislation of each country.
Arab leaders promised to remove the obstacles impeding the establishment of free trade zones. "We emphasize our determination to complete all the prerequisites for the establishment of a free trade zone before the end of this year. Our countries are determined to remove obstacles to ensure the establishment of the Arab Customs Union by 2015," said Nabil al-Arabi, Chairman of LAS.
However, after six years, the decisions still remain on paper. One of the reasons is that many Arab countries have been involved in internal and external military conflicts during these years. However, the Arab world has long tried, albeit unsuccessfully, to use integration mechanisms to accelerate economic development.
Long story
Since 1945, the foundation year of the League of Arab States, several attempts have been made to promote regional political and economic integration, including the 1950 Agreement on Joint Defence and Economic Cooperation, the 1953 Convention on the Simplification and Regulation of Transit Trade, and so on.
In 1964, the Arab states signed a common market agreement bypassing the stages required for the establishment of a free trade zone and a customs union. Eventually, the agreement has not been implemented either.
The situation began to change in the 1990s, when most Arab countries entered into the General Agreement on Tariffs and Trade (World Trade Organization since 1995) and became actively involved in liberalisation of trade.
In February 1997, eighteen of the twenty-two LAS member states adopted the Declaration on the Establishment of the Greater Arab Free Trade Area (GAFTA). GAFTA is one of the most important economic achievements in the Arab world. In 2005, member states were able to achieve significant trade liberalisation by exempting goods from customs duties and fees. Inspired by the success, the LAS leaders announced plans to create a customs union by 2010, and the common Arab market by 2020.
However, the establishment of a full-fledged free trade zone remains open, since, despite the elimination of customs duties, many countries continue to implement non-tariff barriers in inter-Arab trade. It is also not possible to achieve success in the liberalisation of services and investment.
New attempts
Failures in intraregional projects contrast with quite successful integration projects with countries of other regions. Over the past fifteen years, agreements on a free trade zone have been signed with the EU, US, EFTA, Singapore, and Turkey.
Now the participants of the summit on economic and social development of LAS in Beirut again announced plans for creating a customs union and establishing an Arab free trade zone. In fact, Kuwait’s proposal to establish a $200 million Arab Investment Fund for the Development of Digital Economy suggests that something may change in this direction. Moreover, it is not just a declaration of intent. Kuwait and Qatar immediately declared their readiness to contribute $50 million to the fund.
Syrians must return home
The joint Beirut Declaration demonstrates the firm intention of member states to create a free trade zone and calls on the international community to support countries hosting refugees and displaced persons.
"We urge the international community to support the Arab countries hosting Syrian refugees and take steps to correct the economic consequences of the refugee crisis," the declaration says.
The flow of refugees in Arab countries is the most serious humanitarian problem since World War II, says the declaration. The crisis slows economic growth, increases spending and food shortages, puts a heavy burden on the public sector and infrastructure and creates risks for the stability of society.
According to Lebanese President Michel Aoun, refugees, mainly from Syria (more than a million) and Palestine (more than 200 thousand), now make up almost half of the country's population. Therefore, he initiated the creation of the Arab Bank for Reconstruction and Development, which will help restore the countries of the region torn by armed conflicts. Along with support to Syria, the summit participants discussed issues related to the reconstruction of Somalia and Yemen.
For the first time, Arab countries reached a consensus on encouraging Syrian refugees to return to their country, Lebanese Foreign Minister Gebran Bassil said at a press conference after the summit.
It is quite possible that the absence at the summit of the heads of Arab states played a positive role in reaching consensus on a number of difficult issues, including the fate of the Syrian refugees.
The Fifth Economic Summit of the Arab League will be held in the capital of Mauritania in January 2023. By that time, the situation will become clearer both with problem countries (Syria, Libya, Yemen and Somalia) and with the real desire of Arab countries to truly integrate into a single economic space.