Cənubi Kurillə bağlı danışıqlar prosesi yekun nəticədən qat-qat sərfəlidir
Kifayət qədər mehriban qonşuluq münasibətlərinə, ən yüksək səviyyədə mütəmadi əlaqəyə, 20 milyard dollar təşkil edən qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinə malik Rusiya ilə Yaponiya bütün bunlara rəğmən, İkinci Dünya müharibəsinin bitimindən bu yana Kuril adaları ilə bağlı texniki olaraq müharibə şəraitində yaşamaqdadırlar. Bu problemin həllində dönüşə növbəti cəhd də nəticə verməyib. Başqa sözlə, Rusiya prezidenti Vladimir Putin ilə Yaponiyanın baş naziri Sindzo Abenin yanvarın 22-də Moskvada apardıqları danışıqlar yenə də nəticəsiz qalıb.
Nikbinliyə əsas yox idi
Əslində, nəticənin əldə olunacağına ciddi bir ümid də yox idi. Müsbət məqam yalnız Putinlə Abenin 2018-ci ilin noyabrında Sinqapurda keçirdikləri görüşdən sonra danışıqları 1956-cı il bəyannaməsi əsasında aparmağa hazır olduqları demələri idi. Başqa sözlə, tərəflərin tezliklə və asanlıqla kompromisə gələcəklərini heç kəs gözləmirdi.
Bununla yanaşı, Abe yanvarın əvvəlində seçki dairəsindəki çıxışında problemin həllilə bağlı qərarın məhz 2019-cu ildə qəbul olunacağına əminliyini ifadə etmişdi. Baş nazirin ərazi münaqişəsinə son qoyacağı ilə bağlı «atasının məzarına» and içməsi ilə dramatizmi daha da artırırdı. Yeri gəlmişkən, onun atası 1982-1986-cı illərdə Yaponiyanın baş naziri kimi bu işlə çox yaxından məşğul olub.
İndi dünya KİV-i baş naziri belə andı içməyə nəyin vadar etdiyi üzərində «baş sındırır». Ən başlıcası isə mətbuatı 3 saatdan artıq davam etmiş Moskva danışıqlarında bağlı qapılar arxasında nələrin qaldığı düşündürür. Məsələ ondadır ki, görüşün yekununda səsləndirilmiş fikirlər problemin tezliklə həll olunacağına heç bir ümid yaratmır. «Müharibənin bitimindən keçən 70 ildən artıq müddətdə çözülməmiş qalan problemi həll etmək asan deyil. Lakin biz buna nail olmalıyıq», - deyə Abe bildirib.
Vladimir Putin isə məsələyə belə münasibət bildirib: «Qarşıda bizi uzun və çətin iş gözləyir… Əlbəttə ki, təklif olunan variant Rusiya və Yaponiya xalqları üçün qəbuledilən olmalıdır. Onu hər iki ölkənin ictimaiyyəti dəstəkləməlidir».
Müharibələr və danışıqlar
Əvvəllər Kuril adalarında yerli xalq olan aynular yaşayıb. Sonradan oraya ruslar və yaponlar da gəlib və nəticədə onların arasında bu ərazi uğrunda bitmək bilməyən hərbi və ticarət müharibəsi başlayıb. Son 70 ildə Kuril Rusiyanın nəzarətindədir. 1945-ci ildə – müharibənin başa çatmasına az qalmış Sovet İttifaqı Yaponiyaya qarşı hərbi əməliyyatlara başlamışdı. Ona görə indi Moskva bu ərazilərə nəzarətinin qanuni olduğunu deyir və bunu İkinci Dünya müharibəsinin nəticəsi kimi qiymətləndirir.
1951-ci ildə Moskva antihitler koalisiyasının bir hissəsilə Yaponiya arasında razılaşdırılmış San-Fransisko sülh müqaviləsini də imzalamaqdan imtina edib. O zaman SSRİ nümayəndə heyətinin rəhbəri A.Qromıko bu razılaşmanı «separat sülh» kimi qiymətləndirərək, bunu konfransda ÇXR nümayəndələrinin iştirak etməməsi, sənədin mətnində isə SSRİ-nin Cənubi Saxalin və Kuril adaları üzərində suverenliyinin təsdiqlənməməsilə əsaslandırıb.
Yaponiya isə 4 adanın (İturup, Kunaşir, Şikotan və Habomai sırası) Tisim (Kuril) adalarına (Yaponiya San-Fransisko müqaviləsi əsasında ondan imtina edib) aid olmadığını deyir və onları özünün Hokkaydo prefekturasına aid «şimal ərazisi» sayır. Bu zaman Tokio 1855-ci ilə aid Ticarət və sərhədlər haqqında Şimoda Müqaviləsinə (rus-yapon) əsaslanır.
1956-cı ildə Sovet hökumətinin başçısı Nikolay Bulqanin və Yaponiyanın baş naziri İtiro Hatoyama ikitərəfli münasibətlərin normallaşdırılmasına dair birgə bəyannamə imzalayıblar. Sənəddə bildirilir ki, «Sovet İttifaqı… sülh razılaşmasının imzalanmasından sonra Habomai və Şikotan adalarını Yaponiyaya verməyə razıdır». Kiçik Kuril sırasının verilməsi haqda fikir isə bəyannamədə ümumi sözlərlə yazılıb və orada söhbətin konkret nədən getdiyi aydın deyil – suverenliyin verilməsindən, yoxsa uzunmüddətli icarədən. Sülh müqaviləsi isə hələ də imzalanmayıb…
2, yoxsa 4? Və ümumiyyətlə, ABŞ-ın məsələyə nə dəxli var?
ABŞ-ın rolunu qeyd etmədən Rus (sovet) - yapon mübahisəsindən danışmaq, əlbəttə ki, mümkün deyil. Tarixçilər və ekspertlər arasında 1956-cı ildə sülh sazişinin imzalanmasına məhz Vaşinqtonun mövqeyinin mane olduğunu düşünənlər çoxdur. Sazişin şərtlərinə görə 4 Cənubi Kuril adasından ikisi Yaponiyaya keçməli idi ki, bu da eyni zamanda ABŞ-ın nəzarətində olan Okinavanın da Tokionun tabeliyinə keçməsinə gətirib çıxara bilərdi. 1960-cı ildə Yaponiya hökuməti ölkədə Amerika hərbçilərinin mövcudluğunun davam etməsinə dair müqaviləyə imza atıb və bununla da, ABŞ Yaponiyada və ona yaxın ərazilərdə hava, yer və dəniz qüvvələri yerləşdirmək hüququ qazanıb. Okinava adasının Yaponiyanın tabeliyinə qaytarılması haqqında müqavilə isə yalnız 1972-ci ildə imzalanıb.
Odur ki, Yaponiya ilə Rusiya Kuril adaları ilə bağlı razılığa gəlsəydilər belə, bu məsələdə problem olaraq qalacaq. Məsələn, Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov bu yaxınlarda verdiyi açıqlamada bildirib ki, Yaponiya ərazisində Amerikaya məxsus HHM sisteminin gücləndirilməsi regionun hərbiləşdirilməsinə yönəlib, bu isə Rusiya və Çinin təhlükəsizliyinə təhdiddir. «Biz ABŞ-dan asılılığın bu qədər böyük olduğu şəraitdə Yaponiyanın nə qədər müstəqil ola biləcəyilə maraqlanmışıq. Bizi inandırdılar ki, Tokio qərarları yalnız öz milli maraqlarına uyğun qəbul edəcək. Bizə buna ümid etmək qalır», - deyə Lavrov bildirib.
Abe isə öz növbəsində, ölkəsində yerləşdirilmiş Amerika qoşunlarının Rusiyaya düşmən olmadığını deyir. O, Vaşinqtonun Hokkaydoya hərbçilərini heç «soyuq müharibə»nin qızğın dövründə belə, yerləşdirmədiyini xatırladıb. Amma görünən odur ki, bu fikirlər Moskvanı razı salmayıb.
Belə olan təqdirdə, niyə məhz indi yenidən 1956-cı il razılaşmasına qayıdış haqda danışmağa başlayıblar? Görəsən, həqiqətən də, «Kyodo» agentliyinin yazdığı kimi, Abe müqavilənin qarşılığında yalnız Şikotan və Habomaiyə iddialarla kifayətlənməyə razıdırmı? Əgər belədirsə, baş nazirin bu qərarı qəbul etməsinə nə təsir edib? Tokioda nədən birdən-birə «əldən qaçırılması yolverilməz olan tarixi imkan» haqda danışılmağa başlayıb?
Hərənin öz oyunu
Yeri gəlmişkən, indi, Yaponiyanı 1956-cı il razılaşmasını qəbul etməyə ABŞ-ın sürüklədiyi istisna deyil. Halbuki vaxtilə bu razılaşma məhz Vaşinqtonun xoşuna gəlmirdi. Ötən dövr ərzində vəziyyət dəyişib və Sindzo Abenin məsləhətçisinin də dediyi kimi, Birləşmiş Ştatlar Rusiya ilə Yaponiya arasında sülh razılaşmasının əldə olunmasında maraqlı ola bilər. Çünki bu, ona «Çinin qarşısını almaqda» yardım edəcək.
Abenin özü də «Rusiya ilə Çin arasında sıx əlaqələrdən çəkinməyin lazımlığını» bildirib. Bəzi yapon qəzetlərinin, məsələn, «Sankey simbun»un yazdığına görə isə Abe Moskva ilə sülh razılaşmasının əldə olunmasına ona görə çalışır ki, Rusiya ilə təhlükəsizlik və iqtisadi sahədə sıx əməkdaşlığı vacib hesab edir. Burada da məqsəd Rusiya ilə Çin arasında sıx əməkdaşlığa mane olmaqdır. Odur ki, bəzi məlumatlarda son Rusiya-Yaponiya danışıqlarının əsas mövzusunun ada problemi deyil, müdafiə məsələləri olduğu deyilir. Bu halda Yaxın Şərq neftindən ciddi şəkildə asılı olan Yaponiya bonus kimi, enerji resursları mənbələrini şaxələndirmək imkanı da qazanacaq. Lakin Tokionun buna ABŞ-ın razılığı və hətta dəstəyi olmadan getdiyini düşünmək də çətindir.
Daha bir çətin məsələ Rusiyanın ən ciddi iqtisadi mənfəət qarşılığında belə, adaları təhvil verməyə razılaşacağına inanmaqdır. Bunun Putinin reytinqinə mənfi təsir göstərəcəyinə şübhə yoxdur. Bu halda Rusiya Amerikanın Kuril adalarında hərbi baza yerləşdirməsi riski və Çinlə münasibətlərdə problemlərlə də qarşılaşacaq. Odur ki, Kreml rəhbəri 1956-cı il bəyannaməsində söhbətin suverenlikdən getmədiyini dəfələrlə təkrar edib. O, bu fikrin sənəddə adaların verilmə forması və tarixilə bağlı heç bir müddəanın yer almaması ilə əsaslandırır.
Görünən odur ki, Moskva üçün Yaponiya ilə bu mübahisənin bitməməsi daha sərfəlidir. Bu, bir yandan ona Çinlə münasibətlərdə müəyyən kozırlar verir, digər tərəfdən Yaponiyadan güzəştlər tələb etmək imkanı yaradır. Məsələn, ötən ilin oktyabrında Putin Yaponiyanın antirusiya sanksiyalarına qoşulmasını tənqid edib, bununla eyni vaxtda Cənubi Kurildə birgə təsərrüfatın çox az gəlir gətirdiyindən şikayətlənib. Bu haqda Lavrov da danışıb. O, deyib ki, bu gün adalarda iqtisadi fəaliyyət «çox cüzi»dir.
Rusiya Yaponiyaya giriş üçün viza tələbinin ləğvi təklifilə də çıxış edir və bu işə Saxalin və Hokkaydo sakinlərindən başlanılmasını mümkün sayır. Bundan başqa, Putin hesab edir ki, Rusiya ilə Yaponiya qarşılıqlı ticarət dövriyyəsini 1,5 dəfə artıraraq 30 milyard dollara çatdıra bilər.
Bütün bu məsələlər, yəqin ki, Rusiya prezidentinin iyunda Yaponiyaya «Böyük iyirmilik» ölkələrinin sammitinə qatılmaq üçün edəcəyi səfər zamanı da qaldırılacaq. Bu arada Abenin Kuril probleminə qayıdaraq, öz siyasi problemlərini həll etməyə çalışdığı da istisna deyil. Hər halda, bu ilin noyabrında Abe Yaponiya tarixində baş nazir vəzifəsində ən çox qalmış siyasətçi statusuna yiyələnəcək. Artıq onu hansı siyasi mirasları qoyub gedəcəyi düşündürür.
İstənilən halda, həm Moskva, həm də Tokio öz ölkələrindəki ictimai rəylə hesablaşmalıdır. Hazırda Kuril adalarında 20 minədək insan yaşayır. Orada Rusiyanın hərbi hissəsi, həmçinin həmsərhəd yaşayış məntəqələri də var. Bu yaxınlarda aparılmış sosioloji sorğu («Levada mərkəzi») göstərib ki, rusların 77%-i ərazinin yaponlara verilməsinə qarşıdır. 81% isə Yaponiya ilə əməkdaşlığın vacibliyinə əmindir. Yaponiyaya «çox yaxşı» və «əsasən yaxşı» yanaşanlar 61% təşkil edir. Digər yandan Yaponiyanın NHK tele-radio şirkətinin yanvarda keçirdiyi sorğu göstərib ki, sülh müqaviləsi qarşılığında Yaponiyaya yalnız Şikotanla Habomainin verilməsini yaponların yalnız 10%-i bəyənir. «Fuji TV» ilə «Sahkei shimbun» tərəfindən keçirilmiş sorğuda isə əvvəlcə 2 adanın təhvili, daha sonra danışıqların davam etdirilməsi ideyasını respondentlərin 44%-i dəstəkləyib.
32,9% əhali isə 4 adanın eyni vaxtda Tokioya verilməli olduğunu düşünür.
Beləliklə, güman ki, bu mübahisə hələ xeyli müddət «havada» qalacaq. Çünki ümumilikdə adaların kimə mənsub olduğuna dair danışıqların davam etdirilməsi yekun razılaşmadan daha sərfəlidir.

LONG-STANDING DISPUTE
Russia and Japan, which presently enjoy good-neighbourly relations, hold regular top-level contacts and have a mutual trade turnout reaching $20 billion, remain, however, at war because of the long-standing dispute over the Kuril Islands, a remnant of the World War II. The talks held on January 22 in Moscow between the Russian President Vladimir Putin and Japanese Prime Minister Shinzo Abe was not a turning point in resolving this issue again.
No reason for optimism
In fact, the meeting had no critical preconditions for optimism, except the outcome of the previous meeting between the both leaders in Singapore in November 2018, when the parties declared their readiness to hold future talks in accordance with the 1956 declaration. No one expected the path to a final compromise to be quick and painless. However, in early January, Mr. Abe expressed confidence that the decision would be reached precisely in 2019. Japanese prime minister even vowed on the grave of his father, a former Japanese Foreign Minister, who also dealt with this issue in 1982- 1986, to put an end to the territorial dispute.
Now everybody wonders what prompted Mr. Abe to make these statements and, most importantly, what remained undisclosed in Moscow after more than three hours of intense talks behind the closed doors. After all, none of the parties made promising statements about a speedy settlement of the dispute. "It is difficult to find a solution for the problem that has remained unsolved for more than 70 years after the end of the war, but we have to find it," said Mr. Abe. "Ahead of us lies painstaking work to create the conditions for us to arrive at a mutually-acceptable solution... Of course, solutions proposed by negotiators should be acceptable for the peoples of Russia and Japan, supported by the societies of both our countries," Mr. Putin said.
Wars and Treaties
The Kuril Islands had long been inhabited by the indigenous Ainu people. Then came the Russians and Japanese, who had long military and trade wars over some time. The islands have been under the Russian control for the last seventy years. In 1945, just before the end of the WWII, the USSR launched a military operation against Japan. According to Moscow, its control over the islands is legal and based on the results of the WWII. In 1951, Moscow refused to sign the San Francisco Peace Treaty between some of the countries of the anti-Hitler coalition and Japan. At that time, the head of the Soviet delegation, Andrei Gromyko, regarded the treaty as a separate peace, emphasising that there were no representatives of China at the conference and the sovereignty of the USSR over South Sakhalin and the Kuril Islands was not clearly fixed in the treaty. Meanwhile, Japan claims that the four islands (Iturup, Kunashir, Shikotan and the Habomai Ridge) are not part of the Chishima (Kuril) Islands (which Japan renounced sovereignty under the terms of the San Francisco Peace Treaty), calling them the 'Northern Territories' subject to Hokkaido Prefecture. At the same time, Tokyo refers to the 1855 Treaty of Shimoda between Russia and Japan on trade and borders. In October 1956, the Soviet Prime Minister Nikolai Bulganin and his Japanese counterpart Ichiro Hatoyama, signed a joint declaration on the normalisation of bilateral relations. According to the document, the USSR "agreed to return the islands of Habomai and Shikotan to Japan... after the conclusion of a peace treaty." Return of the Lesser Kuril Chain was defined in general terms, making it unclear what specifically was agreed – transfer of sovereignty or long-term lease. A full-fledged peace treaty has never been signed.
Two or four, and why the United States?
It is certainly impossible to discuss the Russian (Soviet) -Japanese dispute without mentioning the role of the United States. Historians and experts believe that it was Washington's position, which linked the consent of Japan to return only two of the four South Kuril Islands with the return of Okinawa to Japan, that hampered the signing of a peace treaty in 1956 (agreement to return the Okinawa Island to Japan became effective in 1972). In 1960, the Japanese government signed an agreement allowing the American military to stay in the country, which also entitled the US to deploy ground, air and naval forces in or near Japan.
Therefore, the above would be the key issue even if Russia and Japan agreed on the Kuril Islands. For example, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov recently stated that the efforts towards militarisation (deployment of the US air defence system in Japan) creates risks to the national security of Russia and China. "We wondered whether Japan could be independent given such reliance on the US and we were told that Japan would act proceeding from its national interests. We would like to hope it will indeed be so," Mr. Lavrov said. Abe, however, argues that the American troops in Japan are not hostile to Russia and US did not deploy troops on Hokkaido even at the intense period of the Cold War. Moscow does not seem to be convinced though.
Then why is the return to the terms of the 1956 declaration a topic of discussions again? Does it mean, according to Kyodo, that Mr. Abe is ready to confine himself merely to claims on Shikotan and Habomai in exchange for the treaty? What is his motive then? Why did Tokyo suddenly start talking about a "historical opportunity that should not be missed"?
Everyone playing own game
It is possible that the US is pushing Japan towards the terms of the 1956 declaration, which Japan did not like then. The situation has changed and, according to Mr. Abe's adviser, US should be interested in concluding a peace treaty between Russia and Japan, as this would "strengthen the bloc" to contain China. Abe himself said that it was necessary to avoid close interaction between Russia and China. According to Sankei Shimbun, Abe is trying to conclude a peace treaty with Moscow because he believes it is necessary to strengthen security and economic relations with Russia. And also in order to weaken the close cooperation between Russia and China. Therefore, it is even suggested that the main topic of the recent Russian-Japanese talks in Moscow was not the problem of the islands, but questions concerning defence. As a bonus, Japan, which depends heavily on Middle Eastern oil, also gets a chance to diversify energy supplies. But it is hard to believe that Tokyo decided to take this step without the approval and even support of US.
It is even harder to believe that Russia will agree to return the islands in exchange for even the greatest economic benefits. This move will inevitably affect Mr. Putin's rating. Russia will also face the threat of new American military bases on the Kuril Islands and problems with China. Therefore, Mr. Putin has repeatedly mentioned that the 1956 declaration, in fact, was not about sovereignty, as it did not specify the date and mode of return. Apparently, Moscow will enjoy the dispute with Japan in the long term, as fa as its obvious advantages are concerned. On the one hand, Russia will improve its position with regard to China; on the other hand, it is possible to demand concessions from Japan. Thus, in October 2018, Putin criticised Japan’s support to anti-Russian sanctions, and expressed his dissatisfaction with the meagre results of joint economic activities on the South Kuril Islands. Mr. Lavrov also noted "a very modest, unimpressive scale" of economic activities on the islands. Russia proposed Japan to cancel the visa regime for entry into Japan of the inhabitants of Sakhalin and Hokkaido. Mr. Putin believes that Russia and Japan could increase trade turnover to $30 billion. All these questions will certainly be raised during the planned visit of the Russian President to Japan in June to take part at the G20 summit. It is possible that Abe returns to the problem of the Kuril Islands trying to solve his personal political issues. In November 2019, Abe will become the prime minister with the longest period in power in the entire history of Japan, hence he is concerned about the political legacy he is going to leave behind.
Whatever the course of negotiations, both Moscow and Tokyo will have to acknowledge public opinion in their countries. Currently, the population of the Kuril Islands reaches about 20,000 people. The islands host Russian military and border settlements. According to recent sociological research held by Levada Centre, 77% of Russians are against the return of islands, while 81% believes in the significance of cooperation with Japan. More than half of Russians have a positive attitude towards Japan. 61% of respondents think "very good" and "mostly good" about Japan. On the other hand, according to the opinion poll conducted by the Japanese NHK Corp. in January, only 10% of respondents agree on the return of only Shikotan and Habomai to Japan in exchange for a peace treaty. According to the poll conducted by Fuji TV and Sahkei Shimbun, almost 44% of respondents supported the return of the first two islands, and then the continuation of negotiations on the remaining two. Another 32.9% supported the simultaneous transfer of all four islands to Japan. Thus, it appears that the dispute will most likely hang in air for some time. After all, negotiations on the sovereignty of the islands look much more profitable than a final decision on their fate.