ERMƏNİ «KOBRA»SI GÜRCÜSTANI SANCDI
Strateji tərəfdaşlıq və müttəfiqlik prinsiplərinə əsaslanan Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərində son dərəcə xoşagəlməz durum yaranıb. Səbəb Gürcüstan ərazisində Mixail Avaqyan adlı şəxsə abidənin ucaldılmasıdır. Bu şəxs Azərbaycanın işğal olunmuş rayonlarında dinc əhaliyə qarşı qətliamlarda iştirak edib.
Mehriban qonşuluq ruhuna zidd addım
M.Avaqyanın Qarabağ döyüşləri iştirakçısı olduğunu və «Kobra» ləqəbilə tanındığını, Azərbaycan dilini bildiyini və bunun ona «kəşfiyyatda kömək etdiyini» erməni bioqraflar da yazır… O, əlləri Xocalıda günahsız uşaqların, qadınların və qocaların qanına batmış şəxslər sırasındadır. Bu gün isə Qarabağda azərbaycanlılara qarşı qətliamlar törətməklə tanınmış bu zəhərli «Kobra»ya Gürcüstanda abidə ucaldılır. Burada onun büstünün ermənilərin sıx yaşadığı rayonda ucaldılmasının heç bir fərqi yoxdur…
Məlumata görə, büstün açılış mərasimində Gürcüstan parlamentinin hakim «Gürcü arzusu» partiyasından olan deputatları Samvel Manuyan ilə Enzel Mkoyan (sonuncu Gürcüstanın Axalkalaki və Ninotsminda rayonlarının erməni icmalarının qeyri-formal lideri sayılır) da iştirak ediblər. Təntənəli mərasimin qırmızı lentini isə Ermənistanın Gürcüstandakı səfiri Ruben Sadoyan kəsib. Üstəlik, o, tədbirdəki çıxışında Avaqyan kimi şəxslərə «erməni xalqının vacib qələbəsindəki roluna görə» təşəkkürünü də bildirib.
Bu «vacib qələbə»nin Azərbaycan ərazisinin 20%-nin işğalı olduğu aydındır. Azərbaycanın həmin torpaqlarda azərbaycanlı əhaliyə qarşı etnik təmizləmə apardığı da bəllidir. Odur ki, həmin torpaqlarda erməni yaraqlıları, o cümlədən Avaqyan günahsız insanların qanını töküb…
Hərbi cinayətkara büst ucaldılmasını təşkil edənlərin həyasızlığı o həddə çatıb ki, onlar mərasimi Azərbaycanın 1990-cı il faciəsinin yüzlərlə qurbanının xatirəsini andığı 20 yanvar günü keçiriblər. Şübhəsiz ki, bu, Sovet qoşunlarının Bakıda törətdiyi qanlı hadisələrin növbəti ildönümü gününə təsadüfən düşməyib. Bu, planlaşdırılmış təxribatdır və məqsəd, əlbəttə ki, Azərbaycanın hadisəyə emosional reaksiya verməsinə nail olunmasıdır. Erməni təxribatçılar düşünür ki, bununla Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərini korlaya bilərlər.
Bunu təsdiqləyən daha bir fakt erməni tərəfinin də dediyi kimi, Mixail Avaqyanın abidəsinin hələ ötən əsrin 90-cı illərindən Buqaşen kəndindəki qəzalı məktəbin həyətində olmasıdır. Onun əvəzlənməsinə səbəb sən demə… «abidənin təsadüfən zədələnməsi» imiş.
Bu arada, erməni əhalinin yaşadığı Samtsxe-Cavaxetiya regionunda Avaqanyana abidənin açılmasından dərhal sonra Gürcüstanın digər bölgəsində – azərbaycanlıların yaşadığı Kvemo-Kartlidə bir qrup gürcü fəalın azərbaycanlı xadim Nəriman Nərimanovun abidəsinin sökülməsi tələbilə çıxış etdiyinə dair xəbərlər yayılıb. Görünür, bu da «təsadüf»dür.
İstənilən halda, Gürcüstanın Bakıdakı səfiri Zurab Pataradze hadisə ilə əlaqədar Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyinə dəvət olunub və ona baş verənlərlə bağlı rəsmi etiraz çatdırılıb. XİN-in mətbuat katibi Leyla Abdullayevanın sözlərinə görə, Azərbaycan tərəfi insidenti «ikitərəfli strateji tərəfdaş münasibətlərinin ruhuna uymayan hadisə» kimi qiymətləndirib. Bununla yanaşı, qarşı tərəfdən «faktın aradan qaldırılması üçün dərhal tədbirlər görülməsini» tələb edib.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın Tbilisidəki səfiri Gürcüstan XİN-nə narazılığını çatdırıb, rəsmi Bakının Axalkalaki şəhərinin Buqaşen kəndində Mixail Avaqyana abidə ucaldılmasını pislədiyini bildirib.
Az sonra məsələyə Gürcüstan XİN-i də münasibət bildirib. Qurumun açıqlamasında bildirilir ki, iki ölkə diplomatları məsələni müzakirə edib, informasiya mübadiləsi aparıb. «Azərbaycan Gürcüstanın strateji tərəfdaşıdır və bizim aramızda müzakirə olunmayacaq məsələ yoxur. Bu, normal ünsiyyət formasıdır və hadisə ətrafında ajiotaj yaradılması yersizdir», - deyə Gürcüstan XİN-in açıqlamasında bildirilir.
Əlbəttə ki, ajiotaj yersizdir. Çünki bunu ən çox elə təxribatın müəllifləri arzulayır. Lakin burada istər-istəməz bir sual da yaranır: bu məsələnin Azərbaycana heç bir aidiyyəti olmasa belə, bu abidə Gürcüstanın nəyinə gərəkdir? Axı, burada söhbət yalnız yüzlərlə azərbaycanlının deyil, həm də gürcünün ölümündə əli olmuş şəxsdən gedir. Məsələ ondadır ki, Avaqyan Abxaziya münaqişəsinin ən qızğın vaxtında bu muxtariyyətin daxili işlər orqanlarında çalışıb və «Baqramyan batalyonu»nun yaradılmasında bilavasitə iştirak edib. Bu batalyonun Abxaziyanın gürcü əhalisinə qarşı hansı vəhşilikləri törətdiyi isə bəllidir.
Beləliklə, Avaqyanın nəinki Gürcüstan və gürcü xalqı qarşısında heç bir xidməti yoxdur, əksinə, o, elə Gürcüstan Respublikasının ərazisində gürcü xalqına qarşı törədilmiş cinayətlərin iştirakçısı olub. Demək, cinayətkara, Gürcüstanı satmış şəxsə abidənin ucaldılması heç də boş yerə atılmış addım deyil. Abidəsi ucaldılmış şəxsin Gürcüstana dost olan Azərbaycanda da dinc əhaliyə qarşı kütləvi qətliamlar törətməsi məsələni daha da qəlizləşdirir – demək, gürcülərə və azərbaycanlılara qarşı cəlladlıq etmiş şəxsə abidə qoyulması yolverilməzdir.
Tbilisidən layiqli cavab gələcəkmi?
Axalkalakidə Avaqyana abidə ucaldılmasının istər Azərbaycan, istərsə də Gürcüstan ictimaiyyətində hiddətə yol açması təəccüblü deyil. Bir çox gürcü siyasətçi və ekspert Buqaşen kəndində baş verənlərin Gürcüstanın Azərbaycanla strateji müttəfiqliyinə, tərəfdaşlığına mənfi təsir edəcəyindən narahatlığını dilə gətirib. Məsələn, politoloq Mamuka Areşidze Avaqyana abidə ucaldılmasını «məqsədyönlü, nümayişkaranə akt» kimi qiymətləndirib. Onun fikrincə, bu, «bütünlükdə regionda vəziyyəti son dərəcə qəlizləşdirə bilər».
Gürcüstanın sabiq müdafiə naziri Dmitri Şaşkin isə deyib: «Bu abidənin ucaldılması Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərinə mənfi təsir göstərəcək. Gürcüstan Qarabağ münaqişəsinin lap əvvəlindən hər zaman düzgün mövqe tutub, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyib. Tbilisinin bu mövqeyi İrəvanda da anlayışla qarşılanıb. Təəssüf ki, konkret olaraq Axalkalaki regionundakı cəzasızlıq siyasəti hökumətin son dərəcə kobud səhvilə nəticələndi. Bu səhv dərhal aradan qaldırılmalıdır».
Bütün bunların fonunda elə təəssürat yaranır ki, Tbilisi özünü çıxılmaz vəziyyətdə hiss edir. Guya bu abidənin sökülməsi Axalkalakinin yeri erməni əhalisinin müqavimətilə qarşılaşacaq. Gürcüstan parlamentindəki hakim «Gürcü arzusu» fraksiyasının rəhbəri Mamuka Mdinaradze «məsələnin mərkəzlə razılaşdırılmadığını» deyir.
Amma aydındır ki, Tbilisi sadəcə ajiotajdan qaçmaq cəhdilə vəziyyəti düzəldə bilməz. Bunun üçün ölkələrimiz arasındakı strateji tərəfdaşlığın ruhuna uyğun konkret addımlar atılmalıdır. Bakı hər zaman tərəfdaşlığa sadiq olub və bu, Azərbaycan və Gürcüstan rəhbərliyinin, həmçinin ictimaiyyətinin səylərilə strateji səviyyəyədək qalxıb. Bu gün Azərbaycan-Gürcüstan tərəfdaşlığı regional əməkdaşlıq və təhlükəsizliyin əsas amillərindən biridir. Azərbaycanın bu qonşu dövlətlə ən sıx, dost münasibətlərinə sadiqliyini göstərən saysız-hesabsız misal çəkmək olar: Azərbaycanın nəhəng enerji və nəqliyyat layihələrinin Gürcüstanın iştirakı ilə reallaşdırılması, ona təmənnasız yardımların göstərilməsi, o cümlədən kilsələrinin (erməni əhalinin yaşadığı rayonlar daxil) pulsuz qazla təmini, Gürcüstanın müasir tarixində və ən ağır anlarında dəfələrlə göstərilmiş siyasi-mənəvi, maddi-iqtisadi yardımlar və s. Odur ki, Bakı Tbilisidən onun maraqlarına zidd addım atmamasını gözləməkdə haqlıdır. Üstəlik, bundan həm də Gürcüstanın özünün gələcək firavanlığı aslıdır.
Əlbəttə ki, erməni qatilə abidənin ucaldılması Azərbaycan-Gürcüstan ittifaqını pozmayacaq. O, uzağı, xoş olmayan «çöküntü» verəcək. Bu «çöküntü»nün ikitərəfli münasibətlərdə silinməz ləkəyə çevrilməsi nə Azərbaycanın, nə də Gürcüstanın marağındadır. Bu münasibətlərin pozulmasında üçüncü ölkənin millətçi dairələrinin maraqlı olduğuna heç bir şübhə yoxur. Söhbət Azərbaycanın Qarabağ bölgəsini işğal etmiş, Gürcüstanın Cavaxetiya regionuna isə ərazi iddialarını gizlətməyən ölkədən gedir. Odur ki, Azərbaycan Tbilisinin ciddi iradə nümayiş etdirməsini, bədxahların Buqaşen təxribatına layiqli cavab verməsini gözləyir.

ARMENIAN 'COBRA' BITES GEORGIA
We are witnessing a very unpleasant moment in Azerbaijani-Georgian relations based on strategic partnership and alliance. It has been provoked by the opening in Georgia of a monument to Mikhail Avaghian, one of the perpetrators of mass extermination of civilian population in the occupied regions of Azerbaijan.
Contrary to good neighbourly relations
Armenian biographers of Avaghian admit that he had participated in the hostilities in Karabakh under a nickname 'Cobra'. Avaghian knew the Azerbaijani language, which helped him gather intelligence... He was one of those villains who killed many children, women and old people in Khojaly. Now the memory of this deadly 'cobra', notoriously famous for the extermination of Karabakhi Azerbaijanis, is immortalised in Georgia. It does not actually matter that the provocation with the monument has taken place in an area predominantly populated by Armenians...
According to reports, the opening ceremony of the monument has been attended by Samvel Manukian and Enzel Mkoyan, members of the Georgian parliament of Armenian descent, representing the ruling party Georgian Dream. Mkoyan is also known as an informal leader of Armenian communities in Akhalkalaki and Ninotsminda, Georgia. Armenian Ambassador to Georgia Ruben Sadoyan cut the red ribbon at the ceremony, emphasising in his speech that "the Armenian people is grateful to people like Avaghian for its victories".
Apparently, these 'victories' imply the occupation of the fifth of Azerbaijani territory, followed by ethnic cleansing against the entire Azerbaijani population of the region by Armenian armed forces. This land is saturated with the blood of people who fell victims of Armenian militants, including Avaghian...
It is surprising that the organisers of the opening ceremony held the event on January 20, on the same day when Azerbaijan pays a tribute to the hundreds of victims of the tragic events of 1990. Undoubtedly, it was a planned provocation aimed at spoiling Azerbaijani-Georgian relations. According to Armenian sources, the monument to Mikhail Avaghian has been available since the 90s at the backyard of one of the schools in Bugashen village. A decision to replace the monument was adopted because "the old monument had been accidentally damaged."
Interestingly, soon after the opening ceremony of the monument to Avaghian in the Armenian-populated Samtskhe-Javakheti region, we heard that a group of Georgian activists were demanding the demolition of the monument to Azerbaijani leader Nariman Narimanov in the Azerbaijani-populated Kvemo-Kartli region of Georgia. Allegedly, the event has occurred accidentally too.
Anyway, the Georgian ambassador to Baku, Zurab Pataradze, was summoned to the Azerbaijani Foreign Ministry, which lodged an official protest in respect of the installation of the monument to Avaghian. According to the spokeswoman of Azerbaijani Foreign Ministry, Leyla Abdullayeva, Azerbaijan considers the incident "inappropriate to the spirit of bilateral strategic relations and partnership. We have demanded the Georgian side to take immediate measures to eliminate the fact." At the same time, Azerbaijani ambassador to Georgia expressed the discontent of Azerbaijan to the Foreign Ministry of Georgia. Georgian Foreign Ministry issued a statement, which says that the diplomats of the two countries have reviewed the issue and exchanged information on this issue. "Azerbaijan is the strategic partner of Georgia and there are no topics beyond the scope of discussion between our countries. This is a normal form of communication. We find the widespread concern on theissue inappropriate," Georgian Foreign Ministry said.
Of course, the widespread concern is inappropriate, since it was the very intention of the provocateurs. The question is why Georgia needs this monument regardless of Azerbaijan's position? After all, it is a monument to a man who is responsible for the death of hundreds of Azerbaijanis and Georgians – during the acute phase of the Georgian-Abkhazian conflict, Avaghian used to work as a member of the Abkhaz police department, being directly involved in the establishment of the infamous Baghramian battalion. It is the same military unit, which has committed horrific atrocities against the Georgian population of Abkhazia.
Avaghian does not merit any recognition in Georgia and before the Georgians, as he is responsible for committing crimes against the Georgian people on the territory of the Republic of Georgia. In other words, the issue of installing a monument to a criminal and a traitor in Georgia is by no means irrelevant. The same criminal is also guilty of the massacres of the civilian population of Azerbaijan - an allied, friendly country of Georgia, which only signifies the urgency of the issue. Our peoples cannot admit that a memory of the executioner of Georgians and Azerbaijanis is immortalised.
Should we expect an appropriate response from Tbilisi?
It is not surprising that the opening of the monument to Avagyan in Akhalkalaki caused a strong outrage in both Azerbaijan and Georgia.
A number of Georgian politicians and experts expressed concern that the rally in Bugashen could have a negative impact on strategic alliance and partnership with Azerbaijan. Political analyst Mamuka Areshidze called the opening of the monument to Avaghian "a demonstrative, purposeful act", which "can very seriously complicate the situation in the whole region". "Installation of the monument will complicate relations between Azerbaijan and Georgia. From the very beginning of the Karabakh conflict, Georgia has always followed correct position by recognising the territorial integrity of Azerbaijan. Tbilisi's position is met with understanding in Yerevan. Unfortunately, the policy of impunity specifically in this region, in Akhalkalaki, has resulted in a very gross mistake committed by the government, which must be urgently corrected," the former Georgian Minister of Defence, Dmitry Shashkin, said
Meanwhile, it seems that Tbilisi feels itself trapped in this situation. They claim that the dismantling of the monument in Akhalkalaki will lead to resistance of the local Armenian population. Interestingly, the head of parliamentary faction of the ruling party Georgian Dream, Mamuka Mdinaradze, stated that "the issue has not been agreed with central authorities". On the other hand, the Georgian Foreign Ministry urged not to make a big fuss about the issue: "Azerbaijan is the strategic partner of Georgia and there are no topics beyond the scope of discussion between our countries. This is a normal form of communication. We find the widespread concern on the issue inappropriate."
Obviously, Tbilisi cannot resolve the situation only by avoiding widespread concerns. It should take specific steps confirming the spirit of strategic partnership between our nations. Baku has always been faithful to this partnership, which has been brought to the strategic level by the efforts of the leaderships and the peoples of Azerbaijan and Georgia. Azerbaijani-Georgian partnership is one of the key factors of regional cooperation and security. Azerbaijan is promoting large-scale energy and transport projects together with Georgia. Thanks to gratuitous assistance of Azerbaijan to Georgia, including free provision of natural gas to Georgian churches, including in Armenian-populated areas, as well as regular moral, political, financial and economic support to Georgia in the most difficult times of her history are a convincing example of Azerbaijan’s commitment to the closest and friendliest relations with the neighbouring country. Obviously, Baku has the right to expect that Tbilisi will not take any steps that are contrary to the interests of Azerbaijan. Especially since the prosperous future of Georgia depends to a large extent on this factor.
Certainly, the installation of a monument to the Armenian murderer will not reverse the Azerbaijani-Georgian alliance. Both Azerbaijan and Georgia must ensure that this negative incident does not turn into an indelible dark spot in our bilateral relations. Undoubtedly, nationalist circles within the third country are interested in the deterioration of Azerbaijani-Georgian dialogue, implementing the policy of occupation of Azerbaijani Karabakh and having territorial claims to Georgian Javakhetia. Hence, Azerbaijan expects that Tbilisi demonstrate its determination and provide a worthy response to the provocation of our ill-wishers in Bugashen.