ERMƏNİ «KOBRA»SI GÜRCÜSTANI SANCDI
Strateji tərəfdaşlıq və müttəfiqlik prinsiplərinə əsaslanan Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərində son dərəcə xoşagəlməz durum yaranıb. Səbəb Gürcüstan ərazisində Mixail Avaqyan adlı şəxsə abidənin ucaldılmasıdır. Bu şəxs Azərbaycanın işğal olunmuş rayonlarında dinc əhaliyə qarşı qətliamlarda iştirak edib.
Mehriban qonşuluq ruhuna zidd addım
M.Avaqyanın Qarabağ döyüşləri iştirakçısı olduğunu və «Kobra» ləqəbilə tanındığını, Azərbaycan dilini bildiyini və bunun ona «kəşfiyyatda kömək etdiyini» erməni bioqraflar da yazır… O, əlləri Xocalıda günahsız uşaqların, qadınların və qocaların qanına batmış şəxslər sırasındadır. Bu gün isə Qarabağda azərbaycanlılara qarşı qətliamlar törətməklə tanınmış bu zəhərli «Kobra»ya Gürcüstanda abidə ucaldılır. Burada onun büstünün ermənilərin sıx yaşadığı rayonda ucaldılmasının heç bir fərqi yoxdur…
Məlumata görə, büstün açılış mərasimində Gürcüstan parlamentinin hakim «Gürcü arzusu» partiyasından olan deputatları Samvel Manuyan ilə Enzel Mkoyan (sonuncu Gürcüstanın Axalkalaki və Ninotsminda rayonlarının erməni icmalarının qeyri-formal lideri sayılır) da iştirak ediblər. Təntənəli mərasimin qırmızı lentini isə Ermənistanın Gürcüstandakı səfiri Ruben Sadoyan kəsib. Üstəlik, o, tədbirdəki çıxışında Avaqyan kimi şəxslərə «erməni xalqının vacib qələbəsindəki roluna görə» təşəkkürünü də bildirib.
Bu «vacib qələbə»nin Azərbaycan ərazisinin 20%-nin işğalı olduğu aydındır. Azərbaycanın həmin torpaqlarda azərbaycanlı əhaliyə qarşı etnik təmizləmə apardığı da bəllidir. Odur ki, həmin torpaqlarda erməni yaraqlıları, o cümlədən Avaqyan günahsız insanların qanını töküb…
Hərbi cinayətkara büst ucaldılmasını təşkil edənlərin həyasızlığı o həddə çatıb ki, onlar mərasimi Azərbaycanın 1990-cı il faciəsinin yüzlərlə qurbanının xatirəsini andığı 20 yanvar günü keçiriblər. Şübhəsiz ki, bu, Sovet qoşunlarının Bakıda törətdiyi qanlı hadisələrin növbəti ildönümü gününə təsadüfən düşməyib. Bu, planlaşdırılmış təxribatdır və məqsəd, əlbəttə ki, Azərbaycanın hadisəyə emosional reaksiya verməsinə nail olunmasıdır. Erməni təxribatçılar düşünür ki, bununla Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərini korlaya bilərlər.
Bunu təsdiqləyən daha bir fakt erməni tərəfinin də dediyi kimi, Mixail Avaqyanın abidəsinin hələ ötən əsrin 90-cı illərindən Buqaşen kəndindəki qəzalı məktəbin həyətində olmasıdır. Onun əvəzlənməsinə səbəb sən demə… «abidənin təsadüfən zədələnməsi» imiş.
Bu arada, erməni əhalinin yaşadığı Samtsxe-Cavaxetiya regionunda Avaqanyana abidənin açılmasından dərhal sonra Gürcüstanın digər bölgəsində – azərbaycanlıların yaşadığı Kvemo-Kartlidə bir qrup gürcü fəalın azərbaycanlı xadim Nəriman Nərimanovun abidəsinin sökülməsi tələbilə çıxış etdiyinə dair xəbərlər yayılıb. Görünür, bu da «təsadüf»dür.
İstənilən halda, Gürcüstanın Bakıdakı səfiri Zurab Pataradze hadisə ilə əlaqədar Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyinə dəvət olunub və ona baş verənlərlə bağlı rəsmi etiraz çatdırılıb. XİN-in mətbuat katibi Leyla Abdullayevanın sözlərinə görə, Azərbaycan tərəfi insidenti «ikitərəfli strateji tərəfdaş münasibətlərinin ruhuna uymayan hadisə» kimi qiymətləndirib. Bununla yanaşı, qarşı tərəfdən «faktın aradan qaldırılması üçün dərhal tədbirlər görülməsini» tələb edib.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın Tbilisidəki səfiri Gürcüstan XİN-nə narazılığını çatdırıb, rəsmi Bakının Axalkalaki şəhərinin Buqaşen kəndində Mixail Avaqyana abidə ucaldılmasını pislədiyini bildirib.
Az sonra məsələyə Gürcüstan XİN-i də münasibət bildirib. Qurumun açıqlamasında bildirilir ki, iki ölkə diplomatları məsələni müzakirə edib, informasiya mübadiləsi aparıb. «Azərbaycan Gürcüstanın strateji tərəfdaşıdır və bizim aramızda müzakirə olunmayacaq məsələ yoxur. Bu, normal ünsiyyət formasıdır və hadisə ətrafında ajiotaj yaradılması yersizdir», - deyə Gürcüstan XİN-in açıqlamasında bildirilir.
Əlbəttə ki, ajiotaj yersizdir. Çünki bunu ən çox elə təxribatın müəllifləri arzulayır. Lakin burada istər-istəməz bir sual da yaranır: bu məsələnin Azərbaycana heç bir aidiyyəti olmasa belə, bu abidə Gürcüstanın nəyinə gərəkdir? Axı, burada söhbət yalnız yüzlərlə azərbaycanlının deyil, həm də gürcünün ölümündə əli olmuş şəxsdən gedir. Məsələ ondadır ki, Avaqyan Abxaziya münaqişəsinin ən qızğın vaxtında bu muxtariyyətin daxili işlər orqanlarında çalışıb və «Baqramyan batalyonu»nun yaradılmasında bilavasitə iştirak edib. Bu batalyonun Abxaziyanın gürcü əhalisinə qarşı hansı vəhşilikləri törətdiyi isə bəllidir.
Beləliklə, Avaqyanın nəinki Gürcüstan və gürcü xalqı qarşısında heç bir xidməti yoxdur, əksinə, o, elə Gürcüstan Respublikasının ərazisində gürcü xalqına qarşı törədilmiş cinayətlərin iştirakçısı olub. Demək, cinayətkara, Gürcüstanı satmış şəxsə abidənin ucaldılması heç də boş yerə atılmış addım deyil. Abidəsi ucaldılmış şəxsin Gürcüstana dost olan Azərbaycanda da dinc əhaliyə qarşı kütləvi qətliamlar törətməsi məsələni daha da qəlizləşdirir – demək, gürcülərə və azərbaycanlılara qarşı cəlladlıq etmiş şəxsə abidə qoyulması yolverilməzdir.
Tbilisidən layiqli cavab gələcəkmi?
Axalkalakidə Avaqyana abidə ucaldılmasının istər Azərbaycan, istərsə də Gürcüstan ictimaiyyətində hiddətə yol açması təəccüblü deyil. Bir çox gürcü siyasətçi və ekspert Buqaşen kəndində baş verənlərin Gürcüstanın Azərbaycanla strateji müttəfiqliyinə, tərəfdaşlığına mənfi təsir edəcəyindən narahatlığını dilə gətirib. Məsələn, politoloq Mamuka Areşidze Avaqyana abidə ucaldılmasını «məqsədyönlü, nümayişkaranə akt» kimi qiymətləndirib. Onun fikrincə, bu, «bütünlükdə regionda vəziyyəti son dərəcə qəlizləşdirə bilər».
Gürcüstanın sabiq müdafiə naziri Dmitri Şaşkin isə deyib: «Bu abidənin ucaldılması Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərinə mənfi təsir göstərəcək. Gürcüstan Qarabağ münaqişəsinin lap əvvəlindən hər zaman düzgün mövqe tutub, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyib. Tbilisinin bu mövqeyi İrəvanda da anlayışla qarşılanıb. Təəssüf ki, konkret olaraq Axalkalaki regionundakı cəzasızlıq siyasəti hökumətin son dərəcə kobud səhvilə nəticələndi. Bu səhv dərhal aradan qaldırılmalıdır».
Bütün bunların fonunda elə təəssürat yaranır ki, Tbilisi özünü çıxılmaz vəziyyətdə hiss edir. Guya bu abidənin sökülməsi Axalkalakinin yeri erməni əhalisinin müqavimətilə qarşılaşacaq. Gürcüstan parlamentindəki hakim «Gürcü arzusu» fraksiyasının rəhbəri Mamuka Mdinaradze «məsələnin mərkəzlə razılaşdırılmadığını» deyir.
Amma aydındır ki, Tbilisi sadəcə ajiotajdan qaçmaq cəhdilə vəziyyəti düzəldə bilməz. Bunun üçün ölkələrimiz arasındakı strateji tərəfdaşlığın ruhuna uyğun konkret addımlar atılmalıdır. Bakı hər zaman tərəfdaşlığa sadiq olub və bu, Azərbaycan və Gürcüstan rəhbərliyinin, həmçinin ictimaiyyətinin səylərilə strateji səviyyəyədək qalxıb. Bu gün Azərbaycan-Gürcüstan tərəfdaşlığı regional əməkdaşlıq və təhlükəsizliyin əsas amillərindən biridir. Azərbaycanın bu qonşu dövlətlə ən sıx, dost münasibətlərinə sadiqliyini göstərən saysız-hesabsız misal çəkmək olar: Azərbaycanın nəhəng enerji və nəqliyyat layihələrinin Gürcüstanın iştirakı ilə reallaşdırılması, ona təmənnasız yardımların göstərilməsi, o cümlədən kilsələrinin (erməni əhalinin yaşadığı rayonlar daxil) pulsuz qazla təmini, Gürcüstanın müasir tarixində və ən ağır anlarında dəfələrlə göstərilmiş siyasi-mənəvi, maddi-iqtisadi yardımlar və s. Odur ki, Bakı Tbilisidən onun maraqlarına zidd addım atmamasını gözləməkdə haqlıdır. Üstəlik, bundan həm də Gürcüstanın özünün gələcək firavanlığı aslıdır.
Əlbəttə ki, erməni qatilə abidənin ucaldılması Azərbaycan-Gürcüstan ittifaqını pozmayacaq. O, uzağı, xoş olmayan «çöküntü» verəcək. Bu «çöküntü»nün ikitərəfli münasibətlərdə silinməz ləkəyə çevrilməsi nə Azərbaycanın, nə də Gürcüstanın marağındadır. Bu münasibətlərin pozulmasında üçüncü ölkənin millətçi dairələrinin maraqlı olduğuna heç bir şübhə yoxur. Söhbət Azərbaycanın Qarabağ bölgəsini işğal etmiş, Gürcüstanın Cavaxetiya regionuna isə ərazi iddialarını gizlətməyən ölkədən gedir. Odur ki, Azərbaycan Tbilisinin ciddi iradə nümayiş etdirməsini, bədxahların Buqaşen təxribatına layiqli cavab verməsini gözləyir.

ГРУЗИЮ УКУСИЛА АРМЯНСКАЯ "КОБРА"
Азербайджано-грузинские отношения, базирующиеся на принципах стратегического партнерства и союзничества, переживают, тем не менее, весьма неприятный момент. Его спровоцировало открытие на территории Грузии памятника Михаилу Авагяну, участвовавшему в истреблении мирного населения оккупированных районов Азербайджана.
Вопреки добрососедскому духу
Сами армянские биографы признают, что М.Авагян участвовал в военных действиях в Карабахе, был известен под позывным "Кобра", знал азербайджанский язык, что "помогало ему в разведке"... Он был одним из тех, чьи руки обагрены кровью несчастных детей, женщин и стариков - жертв геноцида в Ходжалы. И вот теперь память об этой смертоносной "кобре", печально прославившейся истреблением азербайджанцев Карабаха, увековечили в Грузии. В данном контексте не имеет никакого значения то, что провокация с бюстом была осуществлена в преимущественно армянонаселенном районе...
Сообщается, что в церемонии открытия бюста приняли участие депутаты грузинского парламента от правящей партии "Грузинская мечта" Самвел Манукян и Энзел Мкоян (последний считается неформальным лидером армянских общин Ахалкалакского и Ниноцминдского районов Грузии). А красную ленту на торжественной церемонии разрезал посол Армении в Грузии Рубен Садоян, который в своей речи сделал акцент на том, что благодаря таким, как Авагян, "армянский народ одержал важные победы".
О том, что это за "важные победы", ясно свидетельствуют последствия оккупации пятой части территории Азербайджанской Республики, где Арменией осуществлена этническая чистка в отношении всего азербайджанского населения. Эта земля пропитана кровью людей, павших от рук армянских боевиков, в числе которых был и Авагян...
Цинизм организаторов акции установки бюста военному преступнику поражает вдвойне еще и оттого, что данное событие имело место 20 января - в день, когда в Азербайджане поминают сотен жертв трагических событий 1990 года. Вне всяких сомнений, увековечение памяти Авагяна отнюдь не случайно состоялось в очередную годовщину карательной операции советских войск в Баку. То была спланированная провокация, рассчитанная на эмоциональную реакцию Азербайджана, которая, по задумке армянских провокаторов, должна была испортить азербайджано-грузинские отношения.
В пользу данной версии говорит и то, что памятник Михаилу Авагяну, по информации армянской стороны, стоял еще с 90-х годов прошлого века во дворе старой аварийной школы села Бугашен. А решение заменить памятник возникло по причине того, что "старый памятник был случайно поврежден".
При этом обращает на себя внимание то, что сразу после открытия памятника Авагяну в армянонаселенном Самцхе-Джавахети в другом регионе Грузии - азербайджанонаселенном Квемо-Картли распространилась информация о том, что некие грузинские активисты требуют сноса памятника азербайджанскому деятелю Нариману Нариманову. Тоже, видимо, "случайно".
Так или иначе, грузинский посол в Баку Зураб Патарадзе был вызван в МИД Азербайджана, где ему выразили официальный протест установкой памятника Авагяну. По словам пресс-секретаря МИД Лейлы Абдуллаевой, азербайджанская сторона охарактеризовала инцидент как "не отвечающий духу двусторонних стратегических, партнерских отношений" и потребовала "незамедлительно принять меры по устранению данного факта". Одновременно посол Азербайджана передал МИД Грузии недовольство и протест официального Баку в связи с установкой в селе Бугашен города Ахалкалаки памятника Михаилу Авагяну. В заявлении внешнеполитического ведомства Грузии, в свою очередь, отмечается, что дипломаты двух стран рассмотрели вопрос установки памятника и обменялись информацией по этому вопросу. "Азербайджан - стратегический партнер Грузии и между странами не существует необсуждаемых тем. Это нормальная форма общения и ажиотаж вокруг темы не уместен", - говорится в сообщении МИД Грузии.
Конечно, ажиотаж не уместен, так как больше всего этого желают авторы данной провокации. Но в данном контексте невольно напрашивается и другой вопрос: а зачем, собственно, самой Грузии этот памятник, даже без привязки данной темы к позиции Азербайджана? Ведь речь идет о бюсте человека, на чьей совести смерть не только сотен азербайджанцев, но и грузин. Поскольку Авагян в период острейшей фазы конфликта в Абхазии работал в органах внутренних дел этой грузинской автономии и имел непосредственное отношение к созданию "батальона Баграмяна", в послужной список которого входят чудовищные злодеяния в отношении грузинского населения Абхазии.
Таким образом, Авагян не только не имеет никаких заслуг перед Грузией и грузинским народом, но и, наоборот, повинен в совершении преступлений против грузинского народа на самой территории Республики Грузия. А значит - сам вопрос о целесообразности сооружения памятника преступнику и предателю Грузии носит отнюдь не праздный характер. И то, что преступник, в честь которого установлен бюст в грузинском Ахалкалаки, повинен также в массовых убийствах мирного населения Азербайджана - союзной, дружественной Грузии страны, - лишь еще более обозначает остроту этого вопроса, недопустимость увековечения памяти палача грузин и азербайджанцев.
Последует ли достойный ответ от Тбилиси?
Неудивительно, что открытие памятника Авагяну в Ахалкалаки вызвало резкое возмущение как в азербайджанском, так и грузинском обществе.
Целый ряд грузинских политиков и экспертов выразили обеспокоенность по поводу того, что акция в селе Бугашен может оказать негативное воздействие на стратегическое союзничество и партнерство с Азербайджаном. Так, политолог Мамука Арешидзе назвал открытие памятника Авагяну "демонстративным, целенаправленным актом", который "может очень серьезно осложнить ситуацию во всем регионе". А бывший министр обороны Грузии Дмитрий Шашкин заявил: "Установка памятника усложнит отношения между Азербайджаном и Грузией. С самого начала карабахского конфликта Грузия всегда придерживалась правильной позиции, которая заключалась в признании территориальной целостности Азербайджана. И подобная позиция Тбилиси встречала понимание и в Ереване. К сожалению, политика безнаказанности конкретно в этом регионе - в Ахалкалаки - привела к тому, что была допущена очень грубая ошибка со стороны правительства, которую нужно срочно исправлять".
Между тем складывается впечатление, что официальный Тбилиси ощущает себя в каком-то безвыходном положении. Дескать, демонтаж злополучного памятника в Ахалкалаки натолкнется на сопротивление местного армянского населения. И если глава парламентской фракции правящей "Грузинской мечты" Мамука Мдинарадзе заявил, что "с центральными властями вопрос согласован не был", то МИД Грузии призвал не поднимать ажиотаж по данному вопросу.
Однако очевидно, что одним лишь стремлением избежать ажиотажа официальный Тбилиси не сможет разрешить данную ситуацию. Нужны конкретные шаги, подтверждающие дух стратегического партнерства между нашими странами. Баку всегда был верен этому партнерству, которое усилиями руководств и обществ Азербайджана и Грузии доведено до стратегического уровня. Азербайджано-грузинское партнерство является одним из ключевых факторов регионального сотрудничества и безопасности. Продвижение Азербайджаном крупных энергетических и транспортных проектов с участием Грузии, оказываемая ей нашей страной безвозмездная помощь, включая бесплатное обеспечение газом церквей (в том числе и в армянонаселенных районах), а также неоднократная морально-политическая и финансово-экономическая поддержка Грузии в самые тяжелые моменты ее новейшей истории - убедительные примеры приверженности Азербайджана самым тесным и дружественным отношениям с соседней страной. И Баку вправе рассчитывать на то, что Тбилиси не будет предпринимать никаких шагов, идущих вразрез с интересами Азербайджана. Тем более что от этого в немалой степени зависит и благополучное будущее самой Грузии.
Разумеется, история с возведением памятника армянскому убийце не повернет вспять азербайджано-грузинский союз. Максимум, что она может, - это оставить неприятный осадок. В интересах как Азербайджана, так и Грузии, чтобы этот осадок не превратился в неизгладимое темное пятно в наших двусторонних отношениях. Можно не сомневаться, что в подобном ухудшении азербайджано-грузинского диалога заинтересованы националистические круги из третьей страны, реализующие политику оккупации азербайджанского Карабаха и не скрывающие своих территориальных притязаний на грузинскую Джавахетию. Поэтому в Азербайджане ожидают от Тбилиси проявления решительной воли и достойного ответа на бугашенскую провокацию наших недоброжелателей.