Bahəddin Kandaz: “Azərbaycan idmançıları artıq müəyyən olimpiya təcrübəsi toplayıblar”
Bu il idman dünyası üçün Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziyaların qazanılması baxımından həlledici il olacaq. Bu mənada Azərbaycan idmansevərlərinin ilk dəfə olimpiya proqramına daxil edilmiş karate ilə bağlı  xüsusi gözləntiləri var. Daim dünya və Avropa çempionatlarında uğurlu çıxışlarıyla fərqlənən karateçilərimiz artıq planetin ən böyük yarışına gərgin hazırlıqlara başlayıb.
Bu arada ötən ilin son günlərində millidə məşqçi dəyişikliyi baş verdi. Bundan sonra kişilərdən ibarət kumite üzrə milli komandanı türk mütəxəssis Bahəddin Kandaz çalışdıracaq. 50 yaşlı mütəxəssis, 2006-cı ildən məşqçi kimi fəaliyyətə başlayıb və 2014-cü ildə İsveçrənin Bazel şəhərinə klub məşqçisi kimi işləməyə dəvət olunub. Məşqçilik dövründə bir neçə yetirməsi dünya və Avropa çempionatlarının qalib və mükafatçısı olub. B.Kandaz dörd ay əvvəl Böyük Britaniyaya məşqçi kimi dəvət alsa da, bu yaxınlarda Azərbaycan milli komandasını çalışdırmaq təklifinə üstünlük verib.
«R+»a müsahibəsində Bahəddin Kandaz, ilk növbədə, Parisdə keçirilən Karate 1 Premyer Liqasının yekunlarına qiymət verdi. Qeyd edək ki, yanvarın son günlərində Fransa paytaxtında keçirilən bu yarış ilin karate üzrə ilk beynəlxalq turniri idi. “Komandanın lideri Rafael Ağayev (-75 kq) 2019-cu il mövsümünə uğurla başladı. Çənəsi və burnundan iki zədə almasına rəğmən milli komandanın lideri finala qədər irəlilədi və nüfuzlu turniri gümüş medalla başa vurdu. Bundan başqa R.Ağayev Dünya Karate Federasiyasının (WKF) ötən mövsümün ən yaxşı idmançıları üçün təsis etdiyi "Grand Winners"in mükafatçılarından biri oldu. Namizədlərə mükafatları Yaponiyanın Fransadakı səfiri Masato Kitera və WKF-in prezidenti Antonio Espinos, həmçinin təşkilatın baş katibi Toşixisa Naqura təqdim edib. "Kiçik dünya çempionatı" adlandırılan "Paris Open" turnirində 82 ölkədən 776 idmançı iştirak edib. Azərbaycandan olan beynəlxalq hakim Cahangir Babayev isə final görüşlərini idarə edən referilər arasında olub. Karateçilərimizin növbəti rəsmi yarışı fevralın ortaları Karate 1 Premyer Liqasının Dubay mərhələsi olacaq”, - deyə baş məşqçi bildirdi.
Türk mütəxəssis Azərbaycan yığmasında işləməyə dəvət aldığı üçün qürur duyduğunu bildirib. “Azərbaycan karateçiləri kimi dünyada tanınan milli komanda ilə çalışmağa dəvət olunduğumdan şərəf duyuram. Azərbaycan karatesinin dünyadakı imicini qorumağa və mənə həvalə olunan bu məsuliyyətli işdə böyük həvəslə çalışıram. Yüksək hədəflərə çatmaq üçün qazandığım təcrübəni əsirgəməyəcəm. Karate dünyada çox nüfuzlu idman növlərindəndir. 2020-ci ildə Tokio Olimpiadasında karate üzrə ilk dəfə medallar öz sahibini tapacaq. Üstəlik, bəzi qaydaların dəyişdirilməsi də karateyə yeni nəfəs verildi. Karatenin olimpiya idman növləri sırasına daxil olması böyük uğurdur”, - deyə B. Kandaz vurğuladı.
Baş məşqçi yığmada rəqabəti daha da artırmağa çalışacağını bildirdi. “Azərbaycanda karate çox sevilir. Sizin güclü idmançılarınız çoxdur. Bununla belə, çatışmayan cəhətlər də var. Biz olimpiadaya qədər daha güclü heyət formalaşdırmağa səy göstəririk. Əlbəttə, adlar dəyişməyəcək. Milli üzvləri artıq özlərini müxtəlif yarışlarda sübut ediblər. Sadəcə onların hazırlıq səviyyəsini artırmaq istəyirik. Tokio-da medal qazanmaq çətin olacaq. Ona görə də hər çəkidə idmançımız çətin işin öhdəsindən gəlməyə tam hazır olmalıdır”, - deyə B. Kandaz qeyd etdi.
O vurğuladı ki, bu gün Azərbaycan karatesi dedikdə, Rafael Ağayev yada düşür və dünyanın ən güclü idmançıları 5-qat dünya, 11-qat Avropa çempionunun bu zəfər yürüşünü dayandırmağın yollarını axtarır. Türk mütəxəssis karatenin Türkiyədə də çox sevildiyini deyir. Onun sözlərinə görə ölkəsində Ağayev kimi idmançı olmasa da, yeni nəsil çox iddialıdır. Azərbaycan karateçilərinə gəldikdə isə baş məşqçi vurğuladı ki,  onlar artıq Bakıda keçirilən Birinci Avropa Oyunları və İslam Həmrəylik Oyunlarında uğurlu çıxışlar edərək, olimpiya təcrübəsi toplayıblar.
Bununla belə, Bahəddin Kandaz Tokio-2020 olimpiadasıyla bağlı proqnoz vermək istəmədi: “İlk növbədə, biz Tokio-2020-yə lisenziya qazanmağı bacarmalıyıq. Ardınca nəticə barədə danışmaq olar. Qaydalar çox çətindir. Bildiyiniz ki, bütün çəkilər olimpiadaya daxil edilməyib. Avropa qitəsinə məhdud sayda yer ayrılıb. Olimpiadada güclülərin güclüsü mübarizə aparacaq. Olimpiadada ilk dəfə olduğundan karateyə çox ciddi diqqət verilir. Medallar uğrunda ciddi mübarizə olacaq. Hər bir idmançımız çalışacaq Azərbaycanı layiqincə təmsil etsin. Layiqincə təmsil etmək isə medal qazanmaq deməkdir. Biz planetin ən böyük yarışına ciddi hazırlaşacayıq. Bunun üçün xüsusi məşq planı tərtib olunub.
Çox istərdim ki, Azərbaycan karateçiləri olimpiadada ilk medallarını Tokioda əldə etsinlər. Hazırda idmançılarımızın hazırlığına lazımi şərait yaradılıb. Sadəcə, məşq edərək hədəfə doğru addımlamaq lazımdır”.

РАБОТА НА ОПЕРЕЖЕНИЕ
Нынешний год станет решающим для спортивного мира в плане завоевания лицензий на летние Олимпийские игры 2020 года в Токио. Большие надежды азербайджанских любителей спорта связаны с карате, которое впервые включено в олимпийскую программу. Азербайджанские каратисты всегда выделялись успешными выступлениями на чемпионатах Европы и мира. Теперь же идет напряженная подготовка к главному соревнованию планеты.
Под конец минувшего года сменился главный тренер сборной Азербайджана по карате. Новым наставником стал 50-летний турецкий специалист Бахеттин Кандаз. Тренерскую карьеру многократный призер чемпионатов Европы и мира начал в 2006 году. С 2014-го стал тренировать клуб в Базеле. Несколько подопечных Кандаза стали победителями континентальных и мировых первенств. Четыре месяца назад турецкий специалист получил приглашение поработать и в Великобритании, однако предпочел Азербайджан.
Беседу с Бахеттином Кандазом мы начали с его оценок результатов парижского этапа Премьер-лиги по карате 1. Первый международный турнир по карате прошел в столице Франции в последние дня января. "Лидер команды Рафаэль Агаев (-75 кг) начал сезон удачно. Несмотря на травмы в области челюсти и носа, он прошел в финал и удостоился серебряной медали этого престижного турнира. Кроме того, Рафаэль был признан одним из лучших спортсменов прошлого сезона, став обладателем премии Grand Winners, учрежденной Всемирной федерацией карате (WKF). Премии победителям были вручены послом Японии во Франции Масато Китерой, президентом WKF Антонио Эспиносом и генеральным секретарем всемирной федерации Тошихисом Нагурой. В целом открытый турнир, который называют также малым чемпионатом мира, собрал в этом году 776 каратистов из 82 стран. А азербайджанский судья международной категории Джангир Бабаев был в числе рефери, судивших финальные встречи. Следующим ответственным турниром отечественных каратистов станет дубайский этап Премьер-лиги по карате 1", - сообщил главный тренер.
Турецкий специалист горд тем, что его пригласили поработать в азербайджанской команде: "Для меня большая честь работать с известной на весь мир сборной Азербайджана по карате. Я приложу все усилия, чтобы защитить имидж азербайджанского карате и оправдать возложенное на меня доверие. Сегодня все страны стараются развить у себя этот популярный вид спорта. В 2020 году на Олимпиаде в Токио первые медали найдут своих обладателей. Смена некоторых правил придала новый импульс развитию карате. Его включение в число олимпийских видов спорта - большой успех".
Кандаз отметил, что будет стремиться повышать конкуренцию в команде. "В Азербайджане любят карате, у вас много сильных спортсменов. Вместе с тем имеются и недостатки. Мы постараемся усилить состав до Олимпиады. Конечно, имена останутся прежними, они уже сказали свое слово на различных соревнованиях. Постараемся лишь повысить уровень их подготовки. В Токио будет тяжело заработать медаль. Поэтому наши спортсмены должны быть готовы справиться с задачей во всех весовых категориях, включенных в программу", - сказал Бахеттин Кандаз.
Он подчеркнул, что, говоря об азербайджанском карате, в мире под-разумевают Рафаэля Агаева, и сегодня сильнейшие спортсмены мира ищут пути остановить триумфальное шествие пятикратного чемпиона мира и одиннадцатикратного чемпиона Европы. Кандаз отметил, что карате пользуется популярностью и в Турции. И хотя в соседней стране пока нет спортсмена, равного Рафаэлю, молодое поколение демонстрирует большие амбиции. По словам наставника, азербайджанские спортсмены уже набрались определенного олимпийского опыта, выступив на первых Европейских играх и Играх исламской солидарности в Баку.
Вместе с тем главный тренер не берется давать прогнозы по летним Играм. "Для начала нам надо завоевать лицензии на Токио-2020, только потом можно будет говорить о результатах Олимпиады. Правила очень сложные. Как вы знаете, в олимпийскую программу включены не все весовые категории. Причем Европейскому континенту выделено ограниченное количество мест. Поэтому на Играх будут бороться сильнейшие из сильнейших. Предстоит острая борьба за медали. Учитывая все это, мы разработали специальный план тренировок. Спортсменам созданы все условия для подготовки. Остается лишь двигаться к заветной цели", - сказал наставник, выразив надежду, что первые олимпийские медали азербайджанские каратисты завоюют на первой же Олимпиаде, в программу которой включен этот вид спорта.