Bahəddin Kandaz: “Azərbaycan idmançıları artıq müəyyən olimpiya təcrübəsi toplayıblar”
Bu il idman dünyası üçün Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziyaların qazanılması baxımından həlledici il olacaq. Bu mənada Azərbaycan idmansevərlərinin ilk dəfə olimpiya proqramına daxil edilmiş karate ilə bağlı  xüsusi gözləntiləri var. Daim dünya və Avropa çempionatlarında uğurlu çıxışlarıyla fərqlənən karateçilərimiz artıq planetin ən böyük yarışına gərgin hazırlıqlara başlayıb.
Bu arada ötən ilin son günlərində millidə məşqçi dəyişikliyi baş verdi. Bundan sonra kişilərdən ibarət kumite üzrə milli komandanı türk mütəxəssis Bahəddin Kandaz çalışdıracaq. 50 yaşlı mütəxəssis, 2006-cı ildən məşqçi kimi fəaliyyətə başlayıb və 2014-cü ildə İsveçrənin Bazel şəhərinə klub məşqçisi kimi işləməyə dəvət olunub. Məşqçilik dövründə bir neçə yetirməsi dünya və Avropa çempionatlarının qalib və mükafatçısı olub. B.Kandaz dörd ay əvvəl Böyük Britaniyaya məşqçi kimi dəvət alsa da, bu yaxınlarda Azərbaycan milli komandasını çalışdırmaq təklifinə üstünlük verib.
«R+»a müsahibəsində Bahəddin Kandaz, ilk növbədə, Parisdə keçirilən Karate 1 Premyer Liqasının yekunlarına qiymət verdi. Qeyd edək ki, yanvarın son günlərində Fransa paytaxtında keçirilən bu yarış ilin karate üzrə ilk beynəlxalq turniri idi. “Komandanın lideri Rafael Ağayev (-75 kq) 2019-cu il mövsümünə uğurla başladı. Çənəsi və burnundan iki zədə almasına rəğmən milli komandanın lideri finala qədər irəlilədi və nüfuzlu turniri gümüş medalla başa vurdu. Bundan başqa R.Ağayev Dünya Karate Federasiyasının (WKF) ötən mövsümün ən yaxşı idmançıları üçün təsis etdiyi "Grand Winners"in mükafatçılarından biri oldu. Namizədlərə mükafatları Yaponiyanın Fransadakı səfiri Masato Kitera və WKF-in prezidenti Antonio Espinos, həmçinin təşkilatın baş katibi Toşixisa Naqura təqdim edib. "Kiçik dünya çempionatı" adlandırılan "Paris Open" turnirində 82 ölkədən 776 idmançı iştirak edib. Azərbaycandan olan beynəlxalq hakim Cahangir Babayev isə final görüşlərini idarə edən referilər arasında olub. Karateçilərimizin növbəti rəsmi yarışı fevralın ortaları Karate 1 Premyer Liqasının Dubay mərhələsi olacaq”, - deyə baş məşqçi bildirdi.
Türk mütəxəssis Azərbaycan yığmasında işləməyə dəvət aldığı üçün qürur duyduğunu bildirib. “Azərbaycan karateçiləri kimi dünyada tanınan milli komanda ilə çalışmağa dəvət olunduğumdan şərəf duyuram. Azərbaycan karatesinin dünyadakı imicini qorumağa və mənə həvalə olunan bu məsuliyyətli işdə böyük həvəslə çalışıram. Yüksək hədəflərə çatmaq üçün qazandığım təcrübəni əsirgəməyəcəm. Karate dünyada çox nüfuzlu idman növlərindəndir. 2020-ci ildə Tokio Olimpiadasında karate üzrə ilk dəfə medallar öz sahibini tapacaq. Üstəlik, bəzi qaydaların dəyişdirilməsi də karateyə yeni nəfəs verildi. Karatenin olimpiya idman növləri sırasına daxil olması böyük uğurdur”, - deyə B. Kandaz vurğuladı.
Baş məşqçi yığmada rəqabəti daha da artırmağa çalışacağını bildirdi. “Azərbaycanda karate çox sevilir. Sizin güclü idmançılarınız çoxdur. Bununla belə, çatışmayan cəhətlər də var. Biz olimpiadaya qədər daha güclü heyət formalaşdırmağa səy göstəririk. Əlbəttə, adlar dəyişməyəcək. Milli üzvləri artıq özlərini müxtəlif yarışlarda sübut ediblər. Sadəcə onların hazırlıq səviyyəsini artırmaq istəyirik. Tokio-da medal qazanmaq çətin olacaq. Ona görə də hər çəkidə idmançımız çətin işin öhdəsindən gəlməyə tam hazır olmalıdır”, - deyə B. Kandaz qeyd etdi.
O vurğuladı ki, bu gün Azərbaycan karatesi dedikdə, Rafael Ağayev yada düşür və dünyanın ən güclü idmançıları 5-qat dünya, 11-qat Avropa çempionunun bu zəfər yürüşünü dayandırmağın yollarını axtarır. Türk mütəxəssis karatenin Türkiyədə də çox sevildiyini deyir. Onun sözlərinə görə ölkəsində Ağayev kimi idmançı olmasa da, yeni nəsil çox iddialıdır. Azərbaycan karateçilərinə gəldikdə isə baş məşqçi vurğuladı ki,  onlar artıq Bakıda keçirilən Birinci Avropa Oyunları və İslam Həmrəylik Oyunlarında uğurlu çıxışlar edərək, olimpiya təcrübəsi toplayıblar.
Bununla belə, Bahəddin Kandaz Tokio-2020 olimpiadasıyla bağlı proqnoz vermək istəmədi: “İlk növbədə, biz Tokio-2020-yə lisenziya qazanmağı bacarmalıyıq. Ardınca nəticə barədə danışmaq olar. Qaydalar çox çətindir. Bildiyiniz ki, bütün çəkilər olimpiadaya daxil edilməyib. Avropa qitəsinə məhdud sayda yer ayrılıb. Olimpiadada güclülərin güclüsü mübarizə aparacaq. Olimpiadada ilk dəfə olduğundan karateyə çox ciddi diqqət verilir. Medallar uğrunda ciddi mübarizə olacaq. Hər bir idmançımız çalışacaq Azərbaycanı layiqincə təmsil etsin. Layiqincə təmsil etmək isə medal qazanmaq deməkdir. Biz planetin ən böyük yarışına ciddi hazırlaşacayıq. Bunun üçün xüsusi məşq planı tərtib olunub.
Çox istərdim ki, Azərbaycan karateçiləri olimpiadada ilk medallarını Tokioda əldə etsinlər. Hazırda idmançılarımızın hazırlığına lazımi şərait yaradılıb. Sadəcə, məşq edərək hədəfə doğru addımlamaq lazımdır”.

This year will be remarkable for the world sport community in terms of the number of licenses to take part in the 2020 Summer Olympics in Tokyo. Azerbaijani fans place high hopes in karate, which is now included in the Olympic program, and our national team. Azerbaijani karatekas have always demonstrated successful performances at various European and world tournaments. Now they are rigorously preparing for the main competition of the planet.
At the end of 2018, head coach of the Azerbaijani national karate team changed. Currently the holder of this title is the 50-year-old Turkish specialist Bahattin Kandaz. The training career of the winner of European and world championships started in 2006. Since 2014, Kandaz has been a coach of a club in Basel. Several students of Kandaz have become winners of continental and world championships. Four months ago, the Turkish specialist was invited to work in the UK, but he preferred Azerbaijan.
Our interview with Mr. Kandaz started with his assessment of the results of the Parisian Premier League stage in karate 1. The first international karate tournament was held in Paris on the last day of January. "Team leader Rafael Aghayev (75 kg) started the season successfully. Despite injuries, he reached the final stage of the tournament winning the silver medal. Rafael was recognized as one of the best athletes of the past season, becoming the winner of the Grand Winners Award established by the World Karate Federation (WKF). Japanese ambassador to France, Masato Kitero, President of the WKF, Antonio Espinos, and General Secretary of WKF, Toshihisa Nagura, presented the awards to the winners. In general, the open tournament, also known as the small world championship, has gathered 776 karate players from 82 countries. Azerbaijani referee of international category Jahangir Babayev was one of the referees at the final stage of the tournament. Next important tournament of local karatekas will be the Dubai stage of the Premier League in Karate 1," Mr. Kandaz said.
Kandaz is proud of working for the Azerbaijani national team: "It is a great honour for me to work with the Azerbaijani National Karate Team known to the whole world. I will do my best to protect the image of Azerbaijani karate and justify the confidence entrusted to me. All countries are trying to develop this popular sport. First medals will find their owners in 2020, at the Tokyo Olympic Games. The change of some rules has given new impetus to the development of karate. It is a great success to see the inclusion of karate to the list of Olympic sports."
Kandaz will try to improve competition in the team. "Azerbaijan loves karate; you have many strong athletes. However, there are disadvantages as well. We will try to strengthen the team composition before the Olympics. Of course, the names will remain the same. We will only try to increase the level of their training. In Tokyo, it will be hard to earn a medal. Therefore, our athletes must be ready to cope with the task in all weight categories included in the program," Bahattin Kandaz said.
Kandaz underlined that the strongest karatekas of the world are looking for ways to stop the triumphal procession of the five-time world champion and the eleven-time European champion Rafael Aghayev. He noted that karate was also a popular sports in Turkey. Although there is no Turkish athlete equal to Rafael, the younger generation shows great ambitions. According to Kandaz, Azerbaijani athletes have already gained some Olympic experience thanks to the First European Games and the Games of Islamic Solidarity held in Baku.
However, the head coach refrains from giving forecasts for the Summer Olympic Games. "Firstly, we need to win licenses for Tokyo-2020. Only then it will be possible to say something about the results of the Olympic Games. The rules are very complicated. As you know, not all weight categories are included in the Olympic program. Moreover, a limited number of athletes will be allowed from Europe. Therefore, Tokyo will witness competitions between the strongest of the strongest. There will be a tough battle for medals. Therefore, we have developed a special training plan. Athletes have all the conditions for training. It only remains to move towards the cherished goal," Mr. Kandaz said, expressing his hope that Azerbaijani karatekas will become the winners of their first Olympic games.