Nihat Kahveci: “Fürsət olsa, Azərbaycanda çalışmaq istərdim”
Bakının UEFA Avropa Liqasının 2018-2019-cu il mövsümünün final matçına ev sahibliyi etməsi ilə əlaqədar ölkəmizdə “Bakı 2019: Ulduzlar Finalı” adlı qarşılaşma baş tutdu. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və qızı Leyla Əliyevanın da izlədiyi matçda “Qərb Ulduzları” və “Şərq Ulduzları” komandaları üz-üzə gəldi.
Maraqlı anlarla yadda qalan görüşdə məşhur futbolçular Yeju Dudek, Maykl Esyen, Anderson Luis de Souza (Deku), Hamit Altıntop, Nihat Kahveci, Andrey Arşavin, Revaz Arveladze, eləcə də yerli veteran futbolçulardan Nazim Süleymanov və UEFA Avropa Liqasının Bakıda keçiriləcək final oyununun səfiri Vəli Qasımov iştirak etdilər. Gərgin idman mübarizəsi şəraitində keçən görüş “Qərb Ulduzları” komandasının 11:10 hesablı qələbəsi ilə başa çatdı.
Qollardan beşinin müəllifi olan Türkiyə yığmasının sabiq futbolçusu Nihat Kahveci görüşdən sonra «Region plus» jurnalına eksklüziv müsahibə verdi.
- Əvvəlcə səfər təəssüratlarınızı öyrənmək maraqlı olardı.
-Mən bundan əvvəl də Türkiyə milli komandasının heyətində Bakıya gəlmişdim. Səhv etmirəmsə, bu, 7 il əvvələ təsadüf edirdi. Biz Azərbaycan milli komandasına qarşı köhnə stadionda oynamışdıq. İndi görürəm ki, Azərbaycanda futbola böyük dəstək var. Bu il Avropa Liqasının finalının Bakıda keçirilməsi ölkəniz üçün çox böyük şansdır. Belə böyük turnir vasitəsi ilə Azərbaycan dünyada daha da tanına bilər. Avropa Liqasında bu il çox güclü - "Arsenal", "Napoli", Çelsi, "Benfika", "Vilyarreal" və "Valensiya" kimi klublar var. Sanki bu yarış Çempionlar Liqasıdır. Buna görə də çox şanslı olduğunuzu düşünürəm. Bizə gəldikdə isə, Bakıya gəldiyimiz ilk dəqiqədən yaxşı qarşılandıq. Buna görə də ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevə, AFFA-nın prezidentinə və azərbaycanlı qardaşlarıma öz minnətdarlığımı bildirirəm. Burda olmaqdan xoşbəxtəm.
-Azərbaycan azarkeşləri Türkiyə təmsilçilərini Bakıdakı finalda görməyi arzulayırdılar.
- Avropa Liqasında klublarımızdan birini görmək istərdim, təəssüf, onlar artıq mübarizəni dayandırıblar. Düşünürəm ki, finalda İspaniya komandalarından biri olacaq. Əgər onlar növbəti mərhələlərdə bir-birilərinə rəqib olmasalar, böyük ehtimalla finalda azı bir İspaniya təmsilçisini görə bilərik.
- Vaxtilə heyətində çıxış etdiyiniz “Vilyarreal”ın şansları necədir?
- "Vilyarreal" İspaniya liqasında çətin günlər keçirir. Düşünürəm ki, onların əsas məqsədi liqada qalmaq olacaq. Yəqin ki, Avropa Liqasının finalına qədər irəliləməyə gücləri çatmayacaq. Bu mərhələyə qədər yüksəlmələri də onlar üçün yaxşı nəticədir.
- Azərbaycan millisinin yeni baş məşqçisi Nikola Yurçeviç Slaven Biliçin köməkçisi kimi “Beşiktaş”da çalışıb. Yığmanın sabiq baş məşqçisi Robert Prosineçki isə Türkiyədə “Kayserispor”a rəhbərlik edib. Bu mütəxəssislər barədə nə deyə bilərsiniz?
- Yurçeviç və Biliç birgə çox yaxşı mövsümlər keçirdilər. Eyni sözü Prosineçki barədə də deyə bilərəm. Hər ikisi çox səviyyəli mütəxəssislərdir. Son illər seçmə mərhələlərdə Azərbaycan millisi çətin qruplara düşsə də, qalib gəldiyi, xal qazandığı oyunlar oldu. Bu cür davam etmək lazımdır. Çünki rəqiblər də güclənir. Azərbaycan futbolunun önümüzdəki illərdə daha da inkişaf edəcəyinə inanıram. Fürsət olsa, Azərbaycanda çalışmaq istərdim.
- 2020-ci ildə Avropa Çempionatının dörd matçı Bakıda keçiriləcək. Sizcə, Azərbaycan millisinin qitə birinciliyində iştirak etmək şansları necədir?
- Hazırda qitədə bütün ölkələrdə futbol inkişaf edir. Artıq zəif komanda qalmayıb. Hətta reytinqdə son pillədə olan yığmalar belə güclü müqavimət göstərə bilər. Ona görə şanslar barədə danışmaq çətindir. Azərbaycan millisinə uğurlar arzu edirəm. Mən həmişə Türkiyə komandasıyla yanaşı, həm də Azərbaycan millisinə dəstək olmuşam.
- Ölkəmizdə türk klublarının çoxlu azarkeş ordusu var. Bəs, siz klublarımızın avrokuboklarda çıxışı barədə məlumatınız varmı?
- Azərbaycan futbolunu əsasən avrokuboklarda izləyirik. “Qarabağ”ın Çempionlar Liqasında çıxışına baxmışam. “Atletiko”, “Roma” kimi klublara oyunu unutmaq olmaz. Xüsusilə “Atletiko”yla hər iki matçda heç-heçə oynamaq qürurverici nəticədir. Türkiyədə də sizin belə turnirdə iştirakınıza çox sevindik. Ümumiyyətlə, “Qarabağ” klubu son illər çox böyük nəticələr qazandı. Belə nəticələr Azərbaycan futbolunu qitədə tanıdır, ona olan marağı artırır. “Çelsi” klubuyla matçı qeyd edə bilərəm. Belə rəqiblərlə oyun bütün dünyada izlənilir. Sizin idmanda əldə etdiyiniz bütün uğurlara Türkiyə sevinir.
- Son zamanlar hansı işlərdə çalışmısınız?
- İspaniyada kurslara qatılaraq aldığım UEFA “Pro” lisenziyam var. Sonuncu dəfə AVRO-2016-da Türkiyə millisində Fatih Terimin köməkçisi olmuşam. Hazırda işsizəm. Ümidvaram ki, Azərbaycana səfərim vaxtı iş perspektivlərini də nəzərdən keçirə biləcəyik.

Нихат КАХВЕЧИ: "Если представится возможность, хотел бы поработать в Азербайджане"
Звезды мирового футбола встретились в Баку в матче, организованном в рамках цикла мероприятий, приуроченных к проведению в азербайджанской столице финальной встречи Лиги Европы УЕФА сезона 2018/2019 года. Мяч на специально сооруженном в центре Баку мини-стадионе гоняли такие знаменитости, как Ежи Дудек, Майкл Эссьен, Андерсон Луис де Соуза (Деку), Хамит Алтынтоп, Нихат Кахвечи, Андрей Аршавин, Реваз Арвеладзе, а также местные ветераны футбола Назим Сулейманов и посол предстоящего финала Лиги Европы Вели Гасымов. Встреча завершилась победой команды "Западные звезды" над "Восточными звездами" со счетом 11:10.
Среди болельщиков, наблюдавших за матчем под названием "Баку-2019: Финал звезд", были также президент Азербайджана Ильхам Алиев и его дочь Лейла Алиева.
После игры автор пяти голов звездного матча, бывший игрок сборной Турции Нихат КАХВЕЧИ дал эксклюзивное интервью нашему журналу.
- Каковы ваши впечатления от визита?
- Я уже бывал в Баку в составе сборной Турции. Если не ошибаюсь, это было 7 лет назад. Мы играли со сборной Азербайджана на старом стадионе. Ныне я вижу возросший интерес к футболу. Проведение предстоящего финала Лиги Европы в Баку - большой шанс для вашей страны. Посредством подобного крупного турнира Азербайджан может еще больше прославиться во всем мире. В этом году в Лиге Европы участвуют такие сильнейшие клубы, как "Арсенал", "Наполи", "Челси", "Бенфика", "Вильярреал" и "Валенсия". Такое впечатление, что это - Лига чемпионов. Поэтому, думаю, у вас большие шансы. В Баку состоится прекрасный финал.
С первых же минут в Баку нас ожидала теплая встреча. Благодарю за это господина президента Ильхама Алиева, президента АФФА и моих азербайджанских братьев. Счастлив, что нахожусь здесь.
- Азербайджанские болельщики мечтали увидеть в финале команду из Турции.
- Я тоже хотел бы видеть в Лиге Европы один из наших клубов, но они, к сожалению, прекратили борьбу. Думаю, в финале будет одна из испанских команд. Если на очередном этапе они не встретятся друг с другом, очень вероятно, что в финале мы увидим как минимум одного представителя Испании.
- Каковы шансы "Вильярреала", за который вы выступали в свое время?
- "Вильярреал" переживает тяжелые дни в Испанской лиге. Думаю, главной их целью будет лишь сохранить свое место в ней. Дойти до финала у них сил, скорее всего, не хватит. То, что дошли до нынешнего этапа, - уже хороший результат.
- Новый главный тренер сборной Азербайджана Николо Юрчевич работал в "Бешикташе" в качестве помощника Славена Билича. А бывший главный тренер нашей сборной Роберт Просинечки возглавляет ныне "Кайсериспор". Что вы можете сказать об этих специалистах?
- Юрчевич и Билич провели вместе много удачных сезонов. То же самое могу сказать и о Просинечки. Эти тренеры - специалисты высокого уровня. Хотя в последние годы сборная Азербайджана и оказывается на отборочных этапах в тяжелых группах, но были и игры, где она добивалась победы, добывала очки. Надо продолжать в том же духе. Ведь соперники тоже становятся сильнее. Верю, что в ближайшие годы азербайджанский футбол будет развиваться. Если представится возможность, хотел бы поработать в Азербайджане.
- В 2020 году в Баку пройдут четыре матча чемпионата Европы. Каковы, по-вашему, шансы сборной Азербайджана на участие в первенстве континента?
- Сейчас футбол развивается во всех странах. Слабых команд уже не осталось. Сильное сопротивление способны оказать даже команды, находящиеся на последних местах рейтинговой таблицы. Поэтому говорить о шансах трудно. Желаю сборной Азербайджана успехов. Наряду со сборной Турции я всегда поддерживал и сборную Азербайджана.
- В нашей стране огромная армия болельщиков турецких клубов. А вы следите за выступлениями наших клубов в еврокубках?
- За азербайджанским футболом мы следим в основном именно в еврокубках. Смотрел выступление "Карабаха" в Лиге чемпионов. Встречи с такими клубами, как "Атлетико", "Рома", незабываемы. Особую гордость доставляет ничейный результат в двух играх с "Атлетико". Мы в Турции тоже очень радовались вашему участию в этом турнире. Вообще, в последние годы клуб "Карабах" добился больших результатов. Эти достижения знакомят континент с азербайджанским футболом, усиливают к нему интерес. Могу отметить встречу с клубом "Челси". За матчами с такими соперниками следят во всем мире. Турция радуется всем вашим достижениям в спорте.
- Где вы работали в последнее время?
- Окончив курсы в Испании, получил лицензию УЕФА Pro. В последний раз был помощником Фатиха Терима в сборной Турции на Евро-2016. В данный момент не работаю. Надеюсь, в ходе визита в Азербайджан рассмотрим и перспективы моего трудоустройства.