BORC QUYUSUNDAN ÇIXIŞ
Problemli kreditlər məsələsinin həlli yalnız borclu vətəndaşların rifahına deyil, bütünlüklə Azərbaycanın maliyyə sisteminə müsbət təsir göstərəcək
Ötən ayın sonunda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev fiziki şəxslərin problemli kreditləri məsələsinin həlli ilə bağlı tədbirlər haqqında tarixi fərman imzalayıb. Fərman 2015-ci ildə Azərbaycan manatının iki devalvasiyasından zərər çəkmişlərə kompensasiya ödənilməsini, habelə əhalinin problemli kreditlərinin əksəriyyətinin yenidən strukturlaşdırılmasını nəzərdə tutur.
Beləliklə, bir güllə ilə iki hədəf vuruldu - problemli kreditlər mikroiqtisadi səviyyədə vətəndaşların maddi vəziyyətini ağırlaşdırırdı, makroiqtisadi səviyyədə isə ölkənin bütün bank sisteminin fəaliyyətini çətinləşdirirdi.
Qaytarma mexanizmi
İlkin hesablamalara görə, 900 minə yaxın Azərbaycan vətəndaşını əhatə edən, dünya miqyasında misilsiz olan bu sənədi şərti olaraq iki bəndə – kompensasiya ödənilməsinə və problemli kreditlərin yenidən strukturlaşdırılmasına ayırmaq olar.
Kompensasiyanın ödənilməsi 2015-ci ildə (fevralda və dekabrda) baş vermiş iki devalvasiyadan zərər görmüş və bütün kreditlər üzrə əsas borcu 10 min dolları keçməyənləri əhatə edəcək. İlkin analizlərə görə, əhalinin bu kateqoriyası bütün borcluların 90%-dən çoxunu təşkil edir.
Kompensasiya necə hesablanacaq? 2015-ci il fevralın 21-dək olan kreditlər üzrə əsas borcun hər bir dolları üçün 0.25 manat (0,15 ABŞ dolları) kompensasiya veriləcək, 2015-ci il fevralın 22-dən dekabrın 21-dək verilən kreditlər üçünsə kompensasiya 0,6 manat (0,35 $) təşkil edəcək. Özü də, artıq borclarını banka yeni məzənnə ilə ödəyənlər, yaxud da birinci və ya ikinci devalvasiyadan sonra borclarını milli valyutaya konvertasiya etdirmişlərə də kompensasiya veriləcək. Artıq dünyasını dəyişmiş borcluların kompensasiyalarını varisləri alacaqlar. Hər bir fiziki şəxs üçün kompensasiya ödənişinin həcmi 5000 ABŞ dollarını (8500 manatı) ötməməlidir.
İlk öncə kompensasiya fiziki şəxslərin banklar qarşısında, o cümlədən ləğv edilmiş banklar qarşısında borcunun ödənilməsi üçün yönəldiləcək, qalan hissəsi isə fiziki şəxslərin özlərinə veriləcək. Hesablamalara görə, təxminən, 450 min nəfər bu güzəştdən istifadə edə biləcək, çünki bütün çətinliklərə baxmayaraq, kreditləri ödəməyi bacarıblar.
Yeri gəlmişkən, bir sıra hökumət qurumları artıq öz rəsmi saytlarında kompensasiyanı hesablamağa imkan verən xüsusi onlayn kalkulyatoru yerləşdiriblər. Həm də qeyd etmək lazımdır ki, Maliyyə Nazirliyi problemli kreditlərlə bağlı sualları cavablandırmaq üçün xüsusi "qaynar xətt" yaradır. Bununla yanaşı, Maliyyə Nazirliyinin rəsmi saytında artıq hər kəsin öz suallarını verə biləcəyi bir bölmə yaradılıb.
Fərmanın ikinci hissəsi problemli kreditlərin yenidən strukturlaşdırılması ilə bağlıdır. Bu proses xarici valyutada 10 min ABŞ dolları məbləğində və milli valyutada 17 min manata qədər olan problemli kreditləri əhatə edəcək. Eyni zamanda banklara tövsiyə edilib ki, məhkəmələrdə və ya icraatda olan bütün kredit işlərini geri çağırsınlar. Əhalinin problemli kreditlərini həll edilməsi üzrə tədbirlər haqqında sərəncamın əhatə etdiyi kreditlərlə bağlı məhkəmə işlərinin toplam sayı 311 min təşkil edir.
Yenidən strukturlaşma zamanı dollar kreditləri manat kreditlərinə çevriləcək. Yenidən strukturlaşma prosesi çərçivəsində fiziki şəxslərə banklar tərəfindən 5 il müddətinə bir ili güzəştli olmaqla kreditlər veriləcək. Banklar tərəfindən verilmiş kreditlər üzrə illik faiz dərəcəsi 1% təşkil edəcək. Həmçinin kreditlər üzrə faizlərin, cərimələrin və penyaların tam şəkildə silinməsini nəzərdə tutulur. Yenidən strukturlaşmadan 400 mindən çox borclu yararlana biləcək.
Əsas həfəf – vətəndaşların rifahıdır
Bəs, bu fərmanın əhatəsinə düşməyənlər kimlərdir? İlk növbədə, fərmanın şərtlərindən borcları 10 min ABŞ dollarını və 17 min manatı aşanlar yararlana bilməzlər. Bununla yanaşı, maliyyə naziri Samir Şərifovun sözlərinə görə, birbaşa borcalanların əvəzinə banklara kredit ödəməyə məcbur olmuş borc zəmanətçiləri də böyük ehtimalla, bu fərmanın əhatəsindən kənarda qalacaqlar. Maliyyə nazirinin sözlərinə görə, bu kateqoriyalı vətəndaşlar üçün ayrıca kompensasiya proqramı qəbul edilə bilər.
Bundan əlavə, sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslər, eləcə də hüquqi şəxslər kompensasiyaya və yenidən strukturlaşdırmaya ümid edə bilməzlər. Amma bədbinləşməyə dəyməz. S.Şərifov bildirib ki, hakimiyyət problemli kreditlər üzrə yeni bir proqram hazırlayır. Diqqət sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan hüquqi və fiziki şəxslərin vaxtı keçmiş kreditlərinə yönəldiləcək. Onun sözlərinə görə, bu həm də Azərbaycanda bank sektorunun inkişafına yönəldilmiş növbəti bir addım olacaq.
Bütünlüklə, fərmanın birbaşa və dolayı təsirləri nəzərə alındıqda, qeyd etmək lazımdır ki, bu, ilk növbədə, əhalinin maddi vəziyyətini yetərincə yüngülləşdirəcək. Prezident İlham Əliyevin bu yaxınlarda keçirdiyi iqtisadi və sosial məsələlər üzrə müşavirədə qeyd etdi ki, buna oxşar addımların atılması ilə bağlı bəzi ölkələrdə müvafiq qərarlar qəbul edilib, ancaq onlar icra edilməyib: "Biz bu məsələni həll etməklə əsas vəzifəni vətəndaşların rifah halının yaxşılaşmasında, onların maliyyə yükünün azaldılmasında görürük. Bu, ilk növbədə, ciddi sosial təşəbbüs kimi qəbul edilməlidir. Yəni burada xoş niyyətin olması əsas şərt deyil. Burada, əlbəttə ki, düzgün təhlilin aparılması və vətəndaşlar üçün ən məqbul variantın seçilməsidir. Əlbəttə ki, bizim buna maliyyə imkanlarımızın çatması məsələsi də ön plandadır", - deyə İ.Əliyev vurğulayıb.
Beləliklə, fərman yalnız 900 minədək insanın maliyyə vəziyyətini önəmli dərəcədə yaxşılaşdırmaqla qalmayacaq, eyni zamanda onların kredit tarixçəsini düzəltməyə, borclarını ödəməyə imkan yaradacaq. Bundan başqa, əhalinin bir hissəsinə kreditə xidmət üzrə artıq ödənilmiş vəsaitləri geri qaytarmağa imkan verəcək. Vətəndaşlar bu pulları istədikləri vaxt banklar vasitəsilə yenidən iqtisadiyyata yatıra bilərlər.
Tam sağlamlaşdırma
Banklar üçün də müsbət təsiri var - sirr deyil ki, 2015-ci ildə manatın devalvasiyasından sonra banklar vaxtı keçmiş kreditlərin artması, borclularla məhkəmə işlərinin sayının artması, zərərin və s. şəklində böyük maliyyə problemləri ilə üzləşiblər. Bundan əlavə, cəmiyyətdə banklar mənfi qəbul edilməyə başlanılmışdır, onları bir növ müştərini son qəpiyə qədər soymağa hazır olan "ac qurdlar" kimi görürdülər. Buna görə də, bu sərəncamın icrası bankların adının təmizlənməsinə, habelə onların maliyyə vəziyyətinin düzəldilməsinə imkan yaradır.
Bildiyiniz kimi, hər bir kredit üçün bank ölkənin Mərkəzi Bankında rezerv hesab yaratmalıdır, bu məqsədlə öz kapitalından pul yönəltməlidir. Bankların məhz bu "zəhərli" kreditləri onların "nizamnamə kapitalının" azalmasının əsas səbəbidir ki, son nəticədə bu bankların müflisləşməsi ilə nəticələnir. Fərman banklara "girovdan" böyük məbləğdə pul çıxırmağa, onları yenidən kapitalın artırılmasına və maliyyə vəziyyətinin gücləndirilməsinə yönəltməyə imkan yaradacaq.
Özü də, fərmanın müddəalarını yerinə yetirmək üçün xüsusi xərclərə ehtiyac olmayacaq. Çünki Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının müraciəti əsasında Mərkəzi Bank tərəfindən banklara 682 milyon manat ayrılacaq ki, vətəndaşların xarici valyutada 10 min dollara qədər və milli valyutada 17 min manata qədər olan problemli kreditlərinin yenidən strukturlaşdırımasını gerçəkləşdirə bilsin. Planlaşdırılmış tədbirlər nəticəsində bankların valyuta mövqeyinin pisləşməsinin qarşısını almaq üçün Mərkəzi Banka tövsiyə olunub ki, bankların qiymətli kağızlar təqdim etməklə müraciəti əsasında kredit ayırmaqla, onları 215 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsaitlə təmin etsin - illik faiz dərəcəsi 0,5 faizə bərabər olsun.
Mərkəzi Bankın rəhbəri Elman Rüstəmov vurğulayıb ki, beləliklə bu qərar bankların sağlamlaşmasına, özü də bir sıra bankların tam bərpasına təsir göstərəcək.
Bu fərmanın həyata keçirilməsi üçün lazım olan vəsaitlərin dəqiq məbləğinə gəldikdə isə, onu müəyyənləşdirmək, hələ ki, çətindir. Məsələ bundadır ki, kompensasiya alacaqların siyahısı və onlara ödəniləcək vəsaitlərin həcmi hələ dəqiqləşdirilməlidir. Buna baxmayaraq, ilkin hesablamalara görə, fərmanın bu hissəsinin gerçəkləşdirilməsi üçün dövlət büdcəsindən 700 milyon manatdan çox vəsait ayrılacaq. Bu, necə deyərlər, birbaşa təsiridir.
Ancaq dolayı təsiri də var. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidentinin köməkçisi Xalid Əhədov bildirib ki, yenidən strukturlaşma prosesinə əsas məbləğləri toplam 900 milyon manatdan artıq olan kreditlər daxildir, Eyni zamanda bu kreditlər üçün cərimə və penyalar 700 milyon manat səviyyəsində qiymətləndirilir ki, onlar da hesabatdan silinəcək.
Beləliklə, bu fərmanın həyata keçirilməsinin birbaşa və dolayı maliyyə effekti 1-2 milyard dollar arasında ola bilər, nəzərə almaq lazımdır ki, banklar kreditlərin yenidən strukturlaşdırılması üçün də Mərkəzi Bankdan vəsait alacaqlar.
Xərclənən vəsaitin əvəzinə bu qərar bank sektoruna olan inamın bərpa olunmasına kömək edəcək. Azərbaycan hakimiyyəti isə öz növbəsində kredit agentlikləri qarşısında ölkənin investisiya reytinqini bərpa etmək məsələsini qaldıra bilər. Həmçinin ölkə «Doing Business» reytinqində mövqelərini yüksəldə bilər ki, bu da xarici sərmayəçilərin ölkəyə marağını artıra bilər.

SOLVING PROBLEM LOANS
Solving the issue of problem loans will positively affect the welfare of both debtors and the entire financial system of Azerbaijan
At the end of February, President Ilham Aliyev signed a historic decree to address the issue of problem loans to individuals. According to the decree, the victims of the two devaluations of Azerbaijani manat in 2015 will be paid compensation and the major share of problem loans will be restructured.
This measure will help solve the issue of problem loans, which impose a financial burden at microeconomic level and make life difficult for the entire banking system of Azerbaijan at macroeconomic level.
Return mechanism
According to preliminary forecasts, the unprecedented measure of a global scale will affect nearly 900 thousand citizens of Azerbaijan and can be divided in two areas: payment of compensations and restructuring of problem loans.
Compensation will be paid to those who suffered from two devaluations of manat in 2015 and whose principal debt on all loans does not exceed $10,000. This category of population includes over 90% of all debtors.
How will the compensation be calculated? For every dollar of principal debt ₼0.25 ($0.15) and ₼0.60 ($0.35) will be compensated on loans issued until February 21, 2015 and on February 22—December 21, 2015, respectively. Compensation will also be paid to those who have already paid their debts to the bank at a new rate or converted the debts to manat after the first or second devaluation. Compensation will be paid also to the heirs of deceased debtors. The size of compensation to each individual should not exceed $5,000 (₼8,500).
The major share of the compensation will be used to pay off the debts of individuals to banks, including the closed ones, while the remaining share will be given to the individuals. It is estimated that nearly 450 thousand people will be able to take advantage of this benefit, including those who, despite all the difficulties, still managed to repay loans.
By the way, one can find a special online calculator to know the amount of compensation on websites of a number of government agencies. Ministry of Finance is developing a special hotline to answer questions on problem loans. In addition, everyone can apply to the ministry through a special section published on their official website to get answers to questions.
The second part of the decree concerns restructuring of problem loans. This will affect problem loans up to $10,000 and up to ₼17,000, respectively. At the same time, the government recommended to banks to withdraw all credit cases in courts or on execution. There are about 311,000 such court cases on problem loans, as specified in the decree.
Thanks to restructuring, loans in dollars will also be converted to manats. Individuals and banks will be offered loans for a period of five years with a grace period of one year. The annual interest rate on loans issued by banks will be 1%. It also implies a complete write-off of interest on loans, fines and penalties. Over 400 thousand debtors will be able to take advantage of the restructuring.
First goal is to ensure the welfare of citizens
Who is not a subject of the decree? Firstly, the individuals, whose debt exceeds $10,000 and ₼17,000. According to Finance Minister Samir Sharifov, most likely this category will also include those who were the guarantors on loans and who had to pay loans to banks instead of direct borrowers. According to Sharifov, a separate compensation program can be adopted for this category of citizens.
In addition, individuals engaged in business activities, as well as legal entities, will not be able to receive compensation and restructuring. But they need not to worry. Mr. Sharifov announced that the government is preparing a new program for problem loans, which will focus on overdue loans of businesses and individual entrepreneurs. This measure will contribute to improving the banking sector of Azerbaijan.
In general, if one considers the direct and indirect effects of presidential decree, it will greatly facilitate the material situation of the population. As President Aliyev recently noted at the meeting on economic and social issues, governments in a number of countries have promised the population to solve the issue of problem loans, but these promises  have not come true. "We believe that the main goal is to improve the welfare of the population and reduce the financial burden on citizens. This step should be regarded as a serious social initiative. Good intentions is not the main condition. It is important to competently analyse and select the most optimal option for the population. Of course, it is also important to have sufficient financial resources to solve the issue," Aliyev said.
Thus, the decree will significantly improve the financial condition of nearly 900 thousand people and will improve their credit history through payment of debts. In addition, part of the population will be able to return overpaid funds for loan servicing, which they can reinvest in banks, if so they wish.
Complete recovery
Banks will also benefit from the government measure. After all, following the devaluation of the manat in 2015, banks have faced big financial problems due to increased overdue loans, court proceedings with debtors, increased losses, etc. In addition, the population started to view the banks as a negative element, a kind of "hungry wolves" ready to take the last penny. Therefore, the implementation of the decree will help improve the reputation of banks, as well as their financial situation.
For each loan issued, a bank is obliged to create a reserve account in the Central Bank transferring funds from its own capital to this account. It is these toxic loans that decrease the equity capital of commercial banks, which ultimately leads to their bankruptcy. The decree will make it possible for banks to release considerable funds from collateral and use them for raising capital and strengthening financial position.
Moreover, the banks will not pay anything to implement the provisions of the decree. Thus, after receiving the request of the Financial Markets Supervision Chamber, the Central Bank will allocate ₼682 million for the restructuring of problem currency loans reaching $10,000 and ₼17,000, respectively. To avoid negative effect on the national currency and the banks, the Central Bank was recommended to provide banks with securities in the amount not exceeding $215 million denominated in foreign currency with an annual interest rate of 0.5% based on their request.
According to the Chairman of the Central Bank, Elman Rustamov, this decision should greatly contribute to the recovery of banks.
However, it is still difficult to determine the exact amount of funds required for the implementation of the presidential decree because the list of compensation recipients and the amount of funds that will be paid to them is still to be clarified. Nevertheless, according to preliminary estimates, the state budget will provide over ₼700 million for the implementation of this part of the decree. This is going to be the direct effect of the measures.
However, there is an indirect effect. Assistant to the First Vice-President of Azerbaijan, Khalid Ahadov, stated that the restructuring process includes loans, whose principal amount exceeds ₼900 million. Meanwhile, fines and penalties for such loans are estimated at ₼700 million, which should be written off.
In other words, the direct and indirect financial effects of the implementation of the presidential decree can be estimated at $1-2 billion, given that banks will receive funds from the Central Bank for restructuring of the loans.
The decision of the government will help restore confidence in the banking sector, and the government will be able to request credit agencies to restore Azerbaijan's investment rating, improve positions in the Doing Business rating, which will increase the interest of foreign investors in the country.