OPEK+ formatının Bakı toplantısında neft bazarında tələb və təklif arasında balansın qorunması qərara alınıb
Bakıda böyük beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsi artıq heç kim üçün sürpriz deyil. Bununla belə, OPEK + ölkələri nazirlərinin birgə monitorinq komitəsinin (JMMC) sayca 13-cü iclasının və birgə texniki komitənin (JTC) 27-ci iclasının ilk dəfə Azərbaycan paytaxtında keçirilməsi yetərincə rəmzidir. Bir tərəfdən, bu, əlbəttə ki, ən nüfuzlu neft karteli üçün Azərbaycanın önəmini təsdiqləyir, digər tərəfdən ardıcıl siyasət nəticəsində qazanılmış güvənin və etibarlı tərəfdaşlıq imicinin sübutudur. Qeyd edək ki, forumun Bakıda keçirilməsinin təşəbbüskarı Prezident İlham Əliyevdir.
Yerinə yetirilmiş anlaşmalar
Martın 17-18-də Bakıda keçirilmiş iclasda 14 dövlətin nümayəndələri iştirak edib. Halbuki monitorinq komitəsinin hazırda yalnız 6 üzvü var (Rusiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Küveyt, Venesuela, Oman, Əlcəzair). Ancaq ənənəvi olaraq toplantılara qatılmaq üçün digər OPEK + ölkələri də dəvət olunur.
Bakı danışıqlarının əsas məqsədi OPEK və qeyri-OPEK arasında 2018-ci il dekabrın 7-də əldə edilmiş anlaşmanın yerinə yetirilməsi ilə bağlı vəziyyəti müzakirə etmək olub. Anlaşma 6 ay ərzində (apreldə yenidən baxılması imkanı ilə) günlük hasilatına 1,2 milyon barel azaldılmasını nəzərdə tutur. Anlaşmaya görə, kartel ölkələri 2019-cu ilin birinci yarısında hasilatı 800 min barel/sutka, qeyri-OPEK ölkələri isə 400 min barel/sutka azaltmalıdır. Özü də azalmada əsas pay Səudiyyə Ərəbistanına və Rusiyaya düşür – uyğun olaraq 322 min b/s və 228 min b/s azaltmalıdırlar. İran, Venesuela və Liviya öhdəlikdən azad ediliblər.
Anlaşmanın keçərli olduğu ilk iki ayda (2019-ci ilin yanvar-fevral aylarında – «R+») bir çox ölkələr onun gerçəkləşdirilməsi üzrə yetərincə yüksək səviyyədə nümayiş etdiriblər. Kartel bildirib ki, yanvar ayında OPEK+-un anlaşmanı yerinə yetirmə səviyyəsi 83% olduğu halda, fevralda bu, 90% -ə çatıb. Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri Xalid əl-Falih sanır ki, mart ayında OPEK+-un anlaşmanı yerinə yetirmə səviyyəsi asanlıqla 100%-i aşacaq.
Ən çox Səudiyyə Ərəbistanı istehsalı azaldıb. OPEK-in təkrar mənbələrinin məlumatlarına görə, o, hasilatı yanvarda 420 min barel /sutka, fevralda isə 546 min b/s azaldaraq, anlaşma ilə müəyyən edilmiş 10,3 milyon b/s əvəzinə 10 milyon b/s-ya qədər endirib. Krallıq martda daha böyük azalma planlaşdırır- hasilatı 9,8 milyon b/s-yə qədər azaldacaq ki, bu, anlaşmanın yerinə yetirilməsini 2,6 dəfə üstələyir.
OPEK-ə üzv olmayan 10 ölkədən yanvar-fevral aylarında yalnız Bəhreyn, Meksika, Oman və Qazaxıstan anlaşmanı 100% faiz yerinə yetirməyə nail olublar. Eyni zamanda Qazaxıstan energetika nazirliyi bildirir ki, «Kaşaqan» və «Karaçaqanak» yataqlarında əsaslı təmirlə bağlı işin dayanması üzündən mart ayından etibarən hasilat mərhələli şəkildə önəmli dərəcədə azalacaq. Yanvar ayında Rusiya hasilatı, təxminən, 50 min b/s, fevralda isə 90-100 min b/s azaldıb. Eyni zamanda Rusiya Federasiyasının energetika naziri Aleksandr Novak bildirib ki, ölkənin mart ayının sonu - aprel ayının əvvəlinə lazımi səviyyəyə çatacağı gözlənir.
Azərbaycan söz verir
Azərbaycan da aprel ayında OPEK+-un anlaşmasının yerinə yetirilmə göstəricisini yaxşılaşdırmağa ümid edir. Bu anlaşma çərçivəsində ölkə 2019-cu ildə hasilatı 2018-ci ilin sentyabr göstəricisi ilə müqayisədə 20 min b/s azaldaraq 776 min barel/sutkaya kimi salmağı öhdəlik götürüb. Bununla belə, Azərbaycan yanvar-fevral aylarının göstəriciləri üzrə öhdəliyi yerinə yetirə bilməyib - 2019-cu ilin yanvar ayında gündəlik neft hasilatı 793 min barel, fevral ayında isə 806 min barel təşkil edib. Ölkənin Energetika Nazirliyi bildirir ki, neft hasilatının tələb olunan səviyyəyə qədər azaldılmasına tədricən nail olunacaq və anlaşmanın 100% yerinə yetirilməsi üçün yetərincə vaxt var.
"Məlum olduğu kimi, 2018-ci ilin dekabrında biz OPEK+ anlaşması çərçivəsində yeni öhdəliklər götürmüşük. Ancaq hələ ki, o, tam olaraq yerinə yetirilmir. Biz bu anlaşma çərçivəsində öhdəliklərimizi yerinə yetirmək üzrə fəal çalışırıq və gələn ay öz göstəricilərimizi yaxşılaşdırmağa ümid edirik ", - deyə Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov Bakı görüşündən sonra mətbuat konfransında bildirib.
Azərbaycanın OPEK+ çərçivəsində öhdəliklərini yerinə yetirməsi, böyük ehtimalla, 2019-cu ilin ikinci rübündə "Azəri-Çıraq-Günəşli" yataqlar blokunun "Mərkəzi Azəri" platformasından hasilatın planlaşdırılan dayandırılması ilə təmin olunacaq. Platforma profilaktik işlər üçün, təxminən, 15 gün dayanacaq.
Nazir həmçinin qeyd edib ki, OPEK+ çərçivəsində iki il yarımlıq əməkdaşlıq boyunca Azərbaycan qəbul edilmiş qərarlarla bağlı öz öhdəliklərini bütünlüklə yerinə yetirib. "Biz bu əməkdaşlığı davam etdirmək, gələcəkdə də OPEK + formatını dəstəkləmək və onun fəal iştirakçısı olmaq niyyətindəyik. Biz görürük ki, təkcə Azərbaycanın deyil, kartel ölkələrinin və OPEK-ə daxil olmayan ölkələrin də fəal iştirakı bazarda balansı təmin etmək baxımından gözəl nəticələr verir", - deyə P.Şahbazov bildirib.
Gözəl nəticə
Anlaşma iştirakçıları onun yerinə yetirilməsini müsbət qiymətləndiriblər. "Biz OPEK+ sazişindən əvvəlki dövrlə baxanda daha sabit qiymətlər görürük, volatillik daha aşağıdır", - deyə A.Novak vurğulayıb.
"Fevral ayında anlaşmasının yerinə yetirilməsi əla olub. BƏƏ anlaşmanı, demək olar ki, 119% yerinə yetirib, amma biz bir aydan o biri aya orta hesabla 100% -ə nail olmağa çalışırıq. Biz gözləyirik ki, Rusiya bu anlaşmanı yerinə yetirmə səviyyəsini artıracaq və Rusiya energetika naziri Aleksandr Novak ilə işləyirik. Deyə bilərəm ki, bütünlükdə biz bazarda balansa yaxınlaşırıq. Mən bu il üçün nikbinəm (balansın əldə olunması ilə bağlı - R +). Biz bərpanı görəcəyik ",- deyə BƏƏ-nin energetika naziri Suheyl əl-Mazrui bildirib.
Həqiqətən, OPEk + ölkələrinin mövcud öhdəliklərə sadiqliyi fonunda neft qiymətləri 2018-ci ilin noyabr ayından bu yana ən yüksək səviyyədə dayanır. Brent markalı Şimal dənizi neftinin may üçün fyuçers qiymətləri barrel üçün 67,72 dollar, WTI xam neftinin barrel qiyməti isə 59,84 dollar olub.
Eyni zamanda ekspertlər bu ilin qalan aylarında bazarda gözlənilən kəsirin fonunda neft qiymətlərinin daha da artacağını proqnozlaşdırırlar. Məsələn, «CitigroupInc» analitikləri 2019-cu il üçün Brent neftinin orta illik qiymətini bir barel üçün 64 dollardan 70 dollara qaldırıblar. Onların «Morgan Stanley»dən olan həmkarları isə Brent neftinin qiyməti üzrə proqnozları yaxın dörd rüb üçün barrelə görə 70-75 dollara qədər artırıblar. Ekspertlərin fikrincə, son zamanlarda qiymətlərin artması neft emalı zavodlarının rentabelliyinin yaxşılaşması ilə müşayiət olunub - bu artımın uzunmüddətli olacağını göstərir.
Yeri gəlmişkən, OPEK-in baş katibi Məhəmməd Barkindo hesab edir ki, OPEK+-un neft hasilatını azaltmaq qərarından yalnız onun iştirakçıları deyil, həmçinin ABŞ-ın şist neft istehsalçıları da yararlanıblar. "Onlar özləri deyirlər ki, OPEK+-un qərarından faydalanıblar və OPEK+-u bazarı sabitləşdirmək üçün səylərini davam etdirməyə çağırıblar",- deyə baş katib vurğulayıb.
Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri Xalid əl-Falih isə OPEK+-un anlaşmasının 2019-cu ilin ikinci yarısında da davam etməsinin tərəfdarı olduğunu bildirib: "Bizim ilin ikinci yarısında da hasilatı cilovlamağı davam etdirməyimiz lazımdır". O qeyd edib ki, hazırda ABŞ-ın neft ehtiyatları "sona qədər doludur" və bu artıqlığın azaldılması OPEK+-un bazarda apardığı balanslaşdırmanın əsas məqsədi olaraq qalır. "Bizə ehtiyat artıqlığını bazardan çıxarmaq üçün bir neçə ay lazımdır",- deyə Xalid əl-Falih bildirib.
ABŞ sanksiyalarının təsiri
Doğrudur, əgər əvvəllər Ər-Riyad anlaşmanın artıq aprel ayından uzadılması təklifini irəli sürsə də, sonradan Bakıda olarkən Səudiyyə naziri bildirib ki, OPEK + anlaşmasının vaxtının uzadılması barədə potensial qərar iyun ayında qəbul oluna bilər. Onun sözlərinə görə, neft ehtiyatları artmaqda davam etdiyinə və ABŞ-ın (İrana və Venesuelaya qarşı – «R+») sanksiyaların bazara təsirinin hələlik qeyri-müəyyənliyi davam etdiyinə görə OPEK istiqamətini dəyişmək istəmir.
Xatırladaq ki, ötən ilin dekabr ayında neft hasilatını 2019-cu ilin birinci yarısı üzrə 1,2 milyon barel/sutka azaltmaq barədə qərar qəbul edərək, OPEK+ nazirləri dərhal qərara yenidən baxılması, bazarın sabitləşdirilməsi üçün addımların atılması imkanı üçün aprelə növbədənkənar iclas təyin etdilər.
May ayının əvvəlində ABŞ Xəzinədarlığının İran neftini sanksiya altına düşmə riski olmadan idxal edə biləmələri üçün bir sıra ölkələrə tanıdığı istisnaların müddəti bitir. Potensial olaraq bu idxal həcmi, təxminən, 1 milyon b/s təşkil edir.
"Əlbəttə ki, sanksiyalar bazara mənfi meyillər daşıyır, onlar tələb və təklif balansını bütünlüklə təhrif edirlər. Bu sanksiyalar qanunsuzdur, çünki onlar birtərəflidirlər və bazara qarışıqlıq gətirirlər. Onlar sanksiyalar tətbiq edilən ölkələrin bazarına öz məhsullarını yeritmək məqsədi daşıyır və qeyri-müəyyənlik yaradır ", - deyə A.Novak Bakıda OPEK+ toplantısından öncə bildirib.
Xatırladaq ki, ötən ilin martında ABŞ prezidenti Donald Tramp neft qiymətlərinin artmasına son dərəcə mənfi reaksiya göstərmişdi və onların azalmasına isə sevinmişdi. Bu ilin fevral ayının sonunda o, yenidən bildirmişdi ki, neft qiymətləri həddindən çox artıb və OPEK-i istehsalın azaldılmasına və qiymətlərin dəstəklənməsinə yönəlmiş tədbirləri məhdudlaşdırmağa çağırmışdı.
Bakı görüşündən sonra, martın sonunda D.Tramp öz müraciətini növbəti dəfə səsləndirmişdi. Həm də maraqlıdır ki, eyni mövzuda əvvəlki qeydlərindən fərqli olaraq, öncədən OPEK üzvlərinə təşəkkür etmişdi. "OPEK-in neft təchizatını artırması çox vacibdir. Dünya bazarları asılı vəziyyətdədir, neft qiymətləri həddindən yüksəkdir. Sağ olun", - deyə Amerika prezidenti «Twitter»də yazmışdı.
Apreldən maya kimi
Amma bununla yanaşı, Bakıda keçirilən danışıqların nəticəsinə görə, OPEK+-un növbədənkənar nazirlər toplantısının aprel ayında deyil, may ayında Ciddə şəhərində (Səudiyyə Ərəbistanında) keçirmək qərara alınıb.
«Önümüzdəki iki ayda bazarın əsaslı amillərinin önəmli dərəcədə dəyişməyəcəyi nəzərə alınmaqla, monitorinq komitəsi OPEK-+un aprel ayı üçün nəzərdə tutulan nazirlər toplantısını təxirə salmağı və onu mayda, yəni iyunun 25-də keçirilməsi planlaşdırılan OPEK konfransından əvvəl keçirməyi qərara aldı, konfrasda 2019-cu ilin ikinci yarısı üçün hasilat hədəfləri ilə bağlı qərarlar qəbul ediləcək", - deyə JMMC toplantının sonucları ilə bağlı yaydığı mətbuat açıqlamasında bildirib.
Digər tərəfdən bazarda qlobal neft bazarın üçün kritik qeyri-müəyyənlik daşıyan amillər qalmaqdadır. Bu baxımdan, monitorinq komitəsi xüsusi vurğulayır ki, bütün iştirakçı ölkələr bazarda sabitliyini bərpa edilməsi və istənilən disbalansın təkrarlanmasının qarşısının alınması üçün birgə məsuliyyət daşıyırlar. OPEK+ ölkələrinin nümayəndələri isə, öz növbəsində, monitorinq komitəsini əmin ediblər ki, öz öhdəliklərini yerinə yetirməkdə qərarlıdırlar.
Həmçinin JMMC bir sıra özəl qərarlar qəbul edib. Belə ki, komitə öz sıralarına Qazaxıstan, İraq, Nigeriya və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin nümayəndələrini qəbul etməyi tövsiyə edib. Oman isə OPEK+ komitəsini tərk etməyə qərara alıb. Bundan başqa, 3 ölkə - Bruney, Malayziya və Ekvador üçün neft hasilatının azaldılması üzrə yekun şərtlərə düzəlişlər bəyənilib. Neft hasilatının azalması üzrə bu ölkələrin payına düşən toplam göstərici 34 min b/s təşkil edir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin daha öncədən proqnozlaşdırdığı kimi, Bakıda keçirilən OPEK+ nazirlər toplantısının, ən azından, iyun danışıqlarına qədər neft qiymətlərinin sabitləşməsinə və dünya bazarlarında nisbi balansın qorunmasına yardım edəcəyini gözləmək olar. Əsas ixracatçıların mart ayı danışıqlarında nümayiş etdirdiyi müsbət əhvalı Azərbaycan üçün də 60-70 dollar arasında dəyişən optimist qiymət dəhlizinin müəyyənləşəcəyinə ümid verir.

Holding major international events in Baku is no surprise anymore. It was quite symbolic however that the 13th meeting of the OPEC+ Joint Ministerial Monitoring Committee (JMMC) and the 27th summit of the Joint Technical Committee (JTC) were held for the first time in Baku. Obviously, this confirms the significance of Azerbaijan for the most influential oil cartel in the world and the trust to our country due to its consistent policy and image of a reliable partner. The initiator of the forum in Baku was President Ilham Aliyev.
Implementation of the deal
The summit on March 17-18 gathered the representatives of fourteen states with only six of them being the members of the monitoring committee, namely Russia, Saudi Arabia, Kuwait, Venezuela, Oman, and Algeria. The rest of OPEC+ states are traditionally invited to participate in the meetings.
The main goal of the summit in Baku was to discuss the situation with the implementation of the deal reached on December 7, 2018 between OPEC and non-OPEC states to reduce oil production by 1.2 million barrels per day for six months (with the possibility of revision in April). Under the agreement, the member states agreed to cut the production by 800 thousand barrels per day (bpd) in the first half of 2019, while the non-member states of the cartel by half of this volume. Incidentally, Saudi Arabia and Russia accounted for the major share of the cuts—322 and 228 thousand bpd, respectively. Iran, Venezuela and Libya were exempt from the deal.
During the first two months after signing the deal, in January-February 2019, many countries demonstrated a high level of commitment. According to the cartel, the terms of the OPEC+ deal were delivered 90% as of February this year (compared to 83% in January). Saudi Minister of Energy Khalid al-Falih believes that in March the implementation of the deal can easily exceed 100%.
Saudi Arabia cut its oil production more than other OPEC member states. According to OPEC secondary sources, the kingdom removed 420 thousand bpd in January and 546 thousand bpd in February, reducing production to 10 million bpd instead of the 10.3 million as specified in the deal. In March, Saudis plan to go on further down to 9.8 million bpd, which means over-fulfilment of the deal by 2.6 times.
Among the ten non-OPEC countries, only Bahrain, Mexico, Oman and Kazakhstan could remain committed to the deal 100 percent in January-February. At the same time, the Kazakh Ministry of Energy promises a significant gradual decline in production starting from March due to the planned overhaul works at the Kashagan and Karachaganak fields. In January, Russia reduced production nearly by 50 thousand bpd, and in February - by 90-100 thousand bpd. Russian Minister of Energy of Alexander Novak expects that they will be able to reach the required level by the end of March-the beginning of April.
Azerbaijani promise
Azerbaijan also expects to improve its commitment to the OPEC+ deal in April. As part of the deal, Azerbaijan agreed to reduce oil production by 20 thousand bpd compared to the indicator of September 2018 (776 thousand barrels). According to indicators of January-February, Azerbaijan has not achieved the target set: in January, the daily oil production reached 793 thousand bpd, in February 2019 — 806 thousand barrels. According to the Ministry of Energy of Azerbaijan, Azerbaijan will reach the required level gradually as there is enough time for complete fulfilment of the deal.
"In December 2018, we assumed new obligations as part of the OPEC+ deal. However, we have not implemented them in full yet. We are actively working to fulfil our obligations and expect to improve our performance next month," Azerbaijani Minister of Energy Perviz Shahbazov said at the press conference following the Baku summit.
To fulfil its obligations, Azerbaijan will most likely suspend production at the Central Azeri platform scheduled for the second quarter of 2019 in the Azeri-Chirag-Guneshli field. The platform will stop operations for about fifteen days for maintenance.
Mr. Shahbazov also said that during two and a half years of cooperation within OPEC+, Azerbaijan has remained fully committed to its obligations. "Our intention is to continue the cooperation, to support the OPEC+ format in the future and to be its active participant. We can see that active participation of all the member and non-member states yields good results in terms of ensure the balance in the market," P. Shahbazov said.
Good results
The signatories of the deal rated the performance as positive. "We can see more stable prices; volatility is lower than it was before the OPEC+ deal," A. Novak said.
"The levels reached in February were excellent. UAE fulfilled its obligations by almost 119%. But every month we are trying to reach 100% on average. We expect that Russia improves its performance, and we are working with the Russian Energy Minister Alexander Novak. I can say that in general we are approaching the balance in the market. I am optimistic, as we can hit the balance this year. We can see a recovery," UAE Energy Minister Suhail al-Mazroui said.
Indeed, thanks to the commitment of member and non-member states to the terms of the deal, oil prices have remained at the highest levels since November 2018. May futures for North Sea Brent crude oil is around $67.72 per barrel while WTI crude oil reaches $59.84 per barrel.
At the same time, experts predict a further increase in oil prices in the remaining months of 2019 due to the expected deficit in the market. Analysts from Citigroup Inc. raised the original forecast for the average annual price of Brent oil for 2019 from $64 to $70 per barrel, and their colleagues from Morgan Stanley for Brent crude to $70-75 per barrel in the next year. According to experts, the rise in prices is accompanied by improved profitability of oil refineries, which suggests that it is going to be a long-term rally.
By the way, OPEC Secretary General Mohammed Barkindo believes that not only the member states but also U.S. shale oil producers benefited from the OPEC+ decision to lower oil production. "They said they benefited from our decision and called on OPEC+ to continue efforts to stabilise the market," Mr. Barkindo said.
Saudi Arabian Energy Minister, Khalid al-Falih, supported the extension of the deal for the remaining half of the year: "We need to continue to limit production in the second half of the year." He noted that the U.S. oil reserves are "filled to the brim", and the reduction of this surplus remains the main goal of OPEC+ for balancing the market. "We need several months to remove the surplus stocks from the market," said Khalid al-Falih.
Impact of American sanctions
If earlier Riyadh proposed to extend the deal in April, then later, in Baku, the Saudi minister suggested that the decision to extend the OPEC+ deal could already be made in June. According to Mr. Al-Falih, OPEC does not want to change the course while oil reserves continue to grow and the effect of the U.S. sanctions (against Iran and Venezuela, R+) is unclear.
In December 2018, OPEC + ministers adopted a decision to reduce oil production by 1.2 million bpd in the first half of 2019 and immediately assigned the date of the next extraordinary meeting in April for a possible revision of the decision to taked forward measures to stabilise the market, if necessary.
Incidentally, the deadline for exemptions recognised by the U.S. Treasury for a group of countries that could import Iranian oil not running the risk of being hit by sanctions ends in early May. Potentially, the volume of this import is about 1 million bpd.
"Of course, sanctions shape negative trends in the market by completely distorting the image of the supply-demand balance. The sanctions are illegal because they are one-sided and introduce confusion to the market. They are imposed to promote individual products of the country that introduces sanctions and introduces uncertainty," A. Novak said in Baku before the OPEC+ meeting.
In March 2018, President Donald Trump reacted extremely negatively to the increase in oil prices and rejoiced when they declined. At the end of February 2019, he expressed dissatisfaction with high oil prices and urged OPEC to limit measures aimed at reducing production and supporting prices. Following the Baku summit, Mr. Trump he did it again. It is noteworthy that, unlike his previous posts on the same topic, he thanked the members of OPEC in advance. "Very important that OPEC increase the flow of oil. World markets are fragile, price of oil getting too high. Thank you!" the American president wrote on Twitter.
From April to May
Meanwhile, the participants of the Baku summit agreed to hold an extraordinary ministerial meeting of OPEC+ not in April, but in May in Jeddah, Saudi Arabia. "Given that the fundamental factors of the market are unlikely to change significantly in the next two months, the monitoring committee accepted a recommendation to postpone the OPEC+ ministerial summit, originally scheduled for April, until May 2019 before the OPEC conference scheduled for June 25, during which a decision will be made on production targets for the second half of 2019," press release of the JMMC meeting said.
On the other hand, there are still factors making a critical uncertainty for the global oil market. Therefore, the monitoring committee underlines that all participating countries are jointly responsible for restoring market stability and preventing the recurrence of any imbalance. Representatives of OPEC+ countries assured the committee that they will remain committed to the terms of the deal.
JMMC also adopted a number of individual decisions. Thus, it recommended the nomination of Kazakhstan, Iraq, Nigeria and the UAE for JMMC membership. Also, Oman decided to leave the OPEC+ committee. Furthermore, the committee approved the adjustments to oil volumes of three countries, namely Brunei, Malaysia and Ecuador. In total, the three countries agreed to cut oil production by 34 thousand barrels.
As Azerbaijani President Ilham Aliyev predicted before the summit, one can expect that the OPEC+ ministerial meeting in Baku will contribute to stabilising oil prices and maintaining the relative balance in world oil markets until at least the talks in June. Positive mood of the main exporters demonstrated at the March talks gives hope for setting an optimistic price corridor for Azerbaijan at $60-70.