GÜRCÜSTAN DƏYİŞİKLİKLƏR ASTANASINDA
2019-cu il Gürcüstanın hakim partiyası olan «Gürcü arzusu» üçün kifayət qədər ağır başlayıb. Onun parlamentdə təmsil olunan üzvləri bir-birinin ardınca partiyanı tərk edir. Partiyadaxili vəziyyət Ali Ədliyyə Şurasının Gürcüstan Ali Məhkəməsinin hakimi olmağa namizədlər siyahısını parlamentə təqdim etməsindən sonra baş qaldırıb.
Lakin prezident seçkisində məğlub olmuş müxalifət düşərgəsi də ciddi sarsıntı içərisindədir. Deyəsən, Gürcüstanda ictimai-siyasi həyatı görünməmiş inamsızlıq böhranı bürüyüb.
Tərk olunmuş gürcü arzusu
«Gürcü arzusu»nda parçalanma məhkəmə qalmaqalı fonunda başlayıb. Ölkə parlamenti, bir qayda olaraq, hakim çatışmazlığının olduğu Gürcüstan Ali Məhkəməsinə yeni hakimlər seçməli idi. Lakin qanunverici orqana təqdim olunan namizədlər siyahısında adı gündəmə qalmaqallarla gəlmiş bir neçə nəfər yer almışdı. Onların bəziləri əvvəlki hökumətin dövründə Mixail Saakaşvilinin «Vahid Milli Hərəkat» partiyasının siyasi sifarişlərini yerinə yetirməkdə ittiham olunmuşdular. Nəticədə, vaxtilə bu hakimlərdən «başı ağrımış» deputatlar qrupu ilə hakim çoxluq arasında münasibətlər pozulmağa başladı. Və qısa müddətdə «Gürcü arzusu»nu bir neçə «ağırçəkili» siyasətçi tərk etdi. Onların arasında vitse-spiker olacağı gözlənilən Eka Beseliya da var - bu qalmaqalın fonunda o, parlametin hüquq komitəsinin sədri postundan da istefa verdi. Maraqlıdır ki, bununla, təxminən, eyni vaxtda, internetdə Besiliyanın intim videosu yayıldı. Videonun məhz deputatın etiraz etdiyi hakimlər tərəfindən sızdırıldığı istisna deyil. Gürcüstanın ədliyyə naziri Tea Tsulukiani baş verənləri «mənəvi terror» cəhdi kimi qiymətləndirib.
«Hər kəs bilsin ki, nə Eka Beseliya, nə də başqa qadın qorxacaq, dayanacaq və ya təslim olacaq insanlardır», - deyə nazir bildirib.
Adları namizədlər siyahısında yer almış «qalmaqallı» hakimlər namizədliklərini geri götürsələr də, böhranı aradan qaldırmaq mümkün olmayıb. Beseliyanın ardınca «Gürcü arzusu»nu Qedevan Popxadze, Beka Natsvlişvili, Levan Qoqiçaişvili və Zviyad Kvaçantiradze də tərk ediblər. Bundan başqa, Zaza Xutsişvili, Mirian Tsiklauri və Giya Jorjoliani də hakim koalisiyanı tərk etməyə hazırlaşırlar. Lakin artıq partiya onlarsız da parlamentdə çoxluğu əldən verib. «Gürcü arzusu»nun liderləri «vəziyyətin nəzarətdə olduğunu» desələr də, partiyanın imicinə ciddi zərbə dəydiyinə şübhə yoxdur.
Bütün bunların nəticəsində «Gürcü arzusu»nun yaradıcısı və faktiki rəhbəri Bidzina İvanişvili hakim çoxluğun narazı üzvlərilə görüşlərə başlayıb.
Arzunun yenilənməsi
Əksər analitiklər deyir ki, Gürcüstanın müasir tarixində hakim qüvvə parlamentdəki ikinci səlahiyyət müddətinin sonlarında problemlərlə üzləşməyə başlayır. 2003-cü ildə «Yeni Gürcüstan uğrunda» partiyası, 2012-ci ildə isə onun varisi «Vahid Milli Hərəkat» partiyası ilə bağlı da vəziyyət belə olub. Hər iki halda hakim koalisiya daxilində müxalifət yaranıb və yeni yaranmış qüvvə qısa müddətdə hədəfinə nail olub. Hesab olunur ki, buna hakim elita daxilində durğunluq səbəb ola bilər. Bəlkə də, «Gürcü arzusu» «köhnə qvardiya» üzvlərinin səs-küylü gedişindən sonra bu üzdən «komandanın yenilənməsi»nə başlayıb. Ölkə parlamentinin spikeri İrakli Kobaxidze bildirib ki, partiyaya yeni üzvlərin cəlbi 2020-ci ilin parlament seçkisinə əsas hazırlıqlardan olacaq.
«Partiyada gedən proseslər yeni, motivasiyası güclü, gələcəyə köklənmiş insanların üzünə qapıları daha geniş açır», - deyə «Gürcü arzusu»nun parlament çoxluğunun lideri Arçil Talakvadze bildirib.
Yenilənmə prosesini, güman ki, ölkənin sabiq baş naziri İrakli Qaribaşvili idarə edəcək. Yenidən «Gürcü arzusu»na qayıtmış Qaribaşvili partiyanın siyasi katibi vəzifəsinə təyin olunub. Əksər ekspertlər onun böyük siyasətə dönüşünü müsbət qarşılayıb. Hətta «qalmaqallı» Eka Beseliya belə, hesab edir ki, sabiq baş nazir əhəmiyyətli və perspektivli siyasi fiqurdur. Bununla yanaşı, Beseliyanın fikrincə, «Gürcü arzusu»nun problemi liderlərin siyasi çəkisində yox, ümumilikdə idarəçilik sistemindədir.
Əslində, «sistem»də problemlərin olduğunu dolayısı ilə son prezident seçkisinin nəticələri də təsdiqləyib. Hər halda, partiyanın namizədi seçkinin ilk turunda qələbə qazana bilməmişdi. «Gürcü arzusu»nun dəstəklədiyi Salome Zurabişvili seçici fəallığının cəmi 46,74 %-ni təşkil etdiyi ikinci turda da cüzi üstünlüklə qələbə çalmışdı. Üstəlik, opponentləri «Gürcü arzusu»nu qələbəni inzibati-maliyyə resursları hesabına əldə etməkdə günahlandırır.
Yaxın Şərqin və Qafqazın Öyrənilməsi İnstitutunun (Gürcüstan) direktoru Vasili Papava hesab edir ki, hakim partiya əvvəlki seçkilərdə nailiyyətinin pik həddinə çatıb. «Gürcüstanda 2018-ci ilin oktyabrında keçirilmiş prezident seçkisi hakim partiyanın mövqelərinin laxladığını aydın şəkildə ortaya qoyub. Halbuki partiya təmsilçiləri dəstəklədikləri Salome Zurabişvilinin parlaq qələbə qazanacağına əmin idilər. Seçkinin ilk turunda namizədlərin topladığı səslərin arasında fərq minimum idi - cəmi 1%. Şübhəsiz ki, gələn il keçiriləcək parlament seçkisində hakim partiyaya bütün «xırda günahları» da xatırladacaqlar», - deyə o, bildirib.
İstənilən halda, İvanişvili partiyada «yeni qan»a ehtiyacın olduğuna əmindir. Bu əməliyyat üçün qanı isə təkamül prinsipilə seçmək lazımdır. Bunun reallıqda necə olacağı, hələ ki, bəlli deyil.
Alternativ arzu
Partiyanı tərk etmiş Eka Beseliya artıq Gürcüstanın siyasi meydanında yeni siyasi gücə çevrilmək iddiasındadır. O, «Gürcü arzusu»ndan ayrılmış deputatların parlamentdə 5 yeni fraksiya yaradacağını bəyan edib. Nəzərə alsaq ki, parlament fraksiyasında ən azı 6 deputat olmalıdır, yaxın günlərdə yeni dəyişikliklərin olacağı gözləniləndir.
«Biz təşəbbüsümüzü dəstəkləyən, bu ideyanı özünə yaxın bilən şəxslərlə məsləhətləşmələr aparırıq. Həmin insanların çoxluğu tərk edəcəyi an məsələsidir», - deyə Beseliya bildirib.
Bununla yanaşı, qanunverici orqandakı dəyişikliklərlə azlıqda olan qüvvə müəyyən imtiyazları itirir. Bu mənada «Avropa Gürcüstanı» ilə «Vahid Milli Hərəkat» fraksiyaları da artıq birləşmək haqda danışıqlara başlayıb. Üstəlik, Gürcüstanın ən xarizmatik siyasətçilərindən olan Nino Burcanadze də müxalifətin danışıqlar masası arxasına əyləşib. Onun rəhbərlik etdiyi «Demokratik hərəkat» partiyası majoritar seçki sisteminin birdəfəlik ləğvinə nail olmaq məqsədilə digər müxalifətçilərlə birləşib. Gürcüstanın yeni Konstitusiyasına əsasən, parlament proporsional sistemlə seçiləcək. Ancaq yenilik yalnız 2024-cü il seçkisində tətbiq edilməlidir. Lakin müxalifət mojaritar sistemdən artıq 2020-ci il seçkisinədək xilas olmaq istəyir. İndi təşəbbüs qrupu parlamentə sistem dəyişikliyini dəstəkləyən 200-dən artıq vətəndaşın imzasını təqdim edə bilərsə, qanunvericiliyə dəyişiklik edilməsi məsələsi gündəmə gələcək. Nəzərə almaq lazımdır ki, indi, imza toplanılması ilə 20 siyasi partiya məşğul olacaq.
Bu arada Gürcüstan siyasətində artıq yeni ulduzlar parlamaqdadır. Onlardan biri də «Qanun və ədalət» partiyası ola bilər. Təsis qurultayını martın 10-da keçirmiş partiyanın lideri Tako Çarkviani kifayət qədər radikal bəyanatları ilə tanınır. O, Bidzida İvanişvilinin siyasətdən birdəfəlik getməsini tələb edir, «Gürcüstanın həyati əhəmiyyətli problemlərinin» tezliklə həll edilməli olduğunu deyir.
Politoloq Vasili Papava hesab edir ki, müxalifət düşərgəsində hələlik kimin hansı hədəfləri güddüyünü anlamaq çətindir. Bu isə nəticədə seçicilərin seçim etməsini çətinləşdirir: «Prezident seçikisində seçimini etməmiş elektorat 50%-dən çoxdur. Qalib məhz onları öz tərəfinə çəkə biləcək qüvvə olacaq. Lakin vətəndaşların əksəriyyəti hələ konkret şəxslərə deyil, ideyalara səs vermək səviyyəsinə çatmayıb. Beləliklə, parlament seçkisi öncəsi Gürcüstanda siyasi həyatın dramatik, gözlənilməzliklərlə zəngin olacağını deyə bilərik. Bu, ilk növbədə, istər partiya daxilində və bürokratik aparatda struktur islahatlarının aparılması, istərsə də sosial-iqtisadi proqramının həyata keçirilməsi üçün vaxtı çox az olan hakimiyyətə aiddir».

ГРУЗИЯ НА ПОРОГЕ ПЕРЕМЕН
Политическая жизнь в стране в преддверии парламентских выборов будет драматичной и полной неожиданностей
Начало 2019 года оказалось достаточно тяжелым для правящей партии Грузии - "Грузинскую мечту" по очереди начали покидать депутаты парламента. Отношения внутри правящей партии стали стремительно портиться после того, как Высший совет юстиции представил в парламент список кандидатов в судьи Верховного суда Грузии. Но и оппозиционный стан буквально трясет после поражения на выборах президента страны. Похоже, что общественно-политическую жизнь Грузии охватил небывалый кризис доверия.
Покинутая грузинская мечта
Раскол в "Грузинской мечте" начался на фоне судебного скандала. В Верховный суд Грузии, где по традиции всегда не хватает "вершителей судеб", парламенту следовало избрать новых судей. Но в списке, представленном в законодательный орган страны, фигурировали несколько лиц со скандальной репутацией. Некоторые из них при прежней власти обвинялись в выполнении политических заказов партии Михаила Саакашвили "Единое национальное движение".
Отношения между группой депутатов, которых затронуло поведение бывших "властителей закона", и большинством правящей партии начали неотвратимо портиться.
В течение короткого времени ряды "Грузинской мечты" покинули несколько "весомых" политиков, в числе них - Эка Беселия, которой прочили кресло вице-спикера. На фоне скандала она оставила также пост председателя юридического комитета парламента. Почти одновременно в глобальную сеть попали видео интимного характера, в которых фигурировала Беселия. Инициировать "слив" могли как раз те самые судьи, против которых открыто выступала депутат. По словам министра юстиции Грузии Теи Цулукиани, это могло быть попыткой "морального террора".
"Хочу, чтобы все знали, что ни Эка Беселия, ни другая женщина - не те натуры, которые испугаются, остановятся или сдадутся", - подчеркнула Цулукиани.
Хотя "неблагонадежные" судьи, чьи имена фигурировали в списке, отозвали обратно свои кандидатуры, разразившийся скандал уже невозможно было остановить. После Беселии "Грузинскую мечту" покинули Гедеван Попхадзе, Бека Нацвлишвили, Леван Гогичаишвили и Звияд Квачантирадзе. Нацелились на выход из правящей коалиции также Заза Хуцишвили, Мириан Циклаури и Гия Жоржолиани. Но и без этого партия потеряла конституционное большинство в парламенте. Несмотря на то, что лидеры "Грузинской мечты" говорят о "подконтрольной ситуации", имидж партии серьезно пострадал.
В результате основатель и фактический руководитель партии Бидзина Иванишвили решил включить "ручное управление" и провел встречи с недовольными членами правящего большинства.
Обновление мечты
Как отмечают многие аналитики, в современной истории Грузии проблемы у правящей силы начинаются в конце второго парламентского срока. Так было с партией "За новую Грузию" в 2003 году и ее преемником - "Единым национальным движением" в 2012-м. И в том и в другом случае от правящей коалиции отпочковывалась внутренняя оппозиция, которая за короткое время добивалась успеха. Причиной этому феномену может быть стагнация внутренних процессов внутри правящей элиты.
Может быть, из-за этого после громких уходов членов "старой гвардии" партия "Грузинская мечта" затеяла "обновление команды". Как отметил спикер парламента страны Ираклий Кобахидзе, привлечение в команду новых людей станет одним из важнейших приготовлений партии к парламентским выборам 2020 года.
"Процессы, которые идут в партии, еще больше откроют двери новым, мотивированным людям, ориентированным на будущее", - заявил лидер парламентского большинства Арчил Талаквадзе.
Управлять же процессом обновления, скорее всего, будет бывший премьер-министр страны Ираклий Гарибашвили, вновь вернувшийся в "Грузинскую мечту" и занявший в ней пост политического секретаря. Многими экспертами возвращение Гарибашвили в большую политику оценивается положительно. Даже "проскандалившаяся" Эка Беселия считает бывшего премьера значимой и перспективной политической фигурой. Однако, по ее мнению, проблемы "Грузинской мечты" не в политическом весе ее лидеров, а в общей системе управления.
На проблемы в "системе" косвенно намекает и результат прошедших недавно президентских выборов, в которых партия не смогла с первой попытки провести своего кандидата. В итоге Саломе Зурабишвили победила с небольшим отрывом во втором туре при явке всего 46,74% избирателей, а оппоненты "Грузинской мечты" обвинили ее в задействовании административно-финансового ресурса.
Директор Института изучения Ближнего Востока и Кавказа (Грузия) Василий Папава считает, что правящая партия достигла максимального пика признания на предыдущих парламентских выборах.
"Президентские выборы в Грузии в октябре 2018 года наглядно показали шаткость положения правящей партии, представители которой в преддверии выборов были уверены в "триумфальной" победе поддерживаемого кандидата, Саломе Зурабишвили. Однако в первом туре разрыв голосов между двумя кандидатами (Зурабишвили и Вашадзе) был минимальным - всего лишь 1%. Несомненно, что в следующем году на выборах в парламент правящей партии припомнят все "маленькие грешки", - отметил В.Папава.
В любом случае, по замыслу Иванишвили, партии нужно влить свежую порцию крови. И кровь для этой операции необходимо выбирать по эволюционному принципу, но как это будет в реальности, пока остается только догадываться.
Альтернативная мечта
Тем временем покинувшая партию Эка Беселия грозится стать новой политической силой на грузинском политическом небосклоне. Она уже анонсировала создание аж двух новых фракций в парламенте вместе с отколовшимися от "Грузинской мечты" депутатами. Учитывая, что в парламентской фракции может быть не менее 6 депутатов, в скором будущем нам стоит ждать новых пертурбаций.
"Мы ведем консультации с теми, кто поддержал инициативу, кому близка данная идея, и вопрос времени, когда эти люди сделают шаг к тому, чтобы покинуть большинство", - сказала Беселия.
Однако попытка перекройки законодательного органа отнимает некоторые привилегии у парламентского меньшинства. В связи с этим фракции "Европейская Грузия" и "Единое национальное движение" начали вести переговоры об объединении. За общий оппозиционный стол села и один из самых харизматичных политиков Грузии Нино Бурджанадзе. Возглавляемая ею партия "Демократическое движение" решила объединиться с другими оппозиционерами, чтобы раз и навсегда покончить с институтом мажоритарных выборов. Хотя по новой Конституции парламент Грузии будет избираться на пропорциональной основе, эта "новинка" будет задействована лишь на выборах в 2024 году. Оппозиционеры же желают "избавиться" от мажоритариев уже в 2020 году. Если инициативная группа сможет представить в парламент более 200 тыс. подписей граждан в поддержку изменения избирательной системы, то будут инициированы законодательные поправки. Однако собирать подписи будут представители уже 20 политических партий. На политическом небосклоне Грузии уже загораются новые звезды, и одной из них может стать партия "Закон и справедливость", учредительный съезд которой состоялся 10 марта. Лидер партии Тако Чарквиани достаточно радикальна в своих высказываниях и требует полного ухода Бидзины Иванишвили из политики, а также ратует "за решение жизненно важных проблем Грузии".
Политолог Василий Папава отмечает, что в оппозиционном лагере еще сложнее определиться, кто какие цели преследует, что в конечном счете осложняет выбор избирателя.
"Неопределившийся электорат на президентских выборах составляет более 50%, и победит тот, кто сможет его перетянуть. Однако большинство граждан еще не созрело для голосования за идеи, а не за конкретных личностей. Ожидается, что политическая жизнь в Грузии в преддверии парламентских выборов будет драматичной и полна неожиданностей. В первую очередь для властей, у которых осталось слишком мало времени для проведения структурных реформ как внутри партии и в бюрократическом аппарате, так и в реализации социально-экономических программ", - резюмирует грузинский эксперт.