GÜRCÜSTAN DƏYİŞİKLİKLƏR ASTANASINDA
2019-cu il Gürcüstanın hakim partiyası olan «Gürcü arzusu» üçün kifayət qədər ağır başlayıb. Onun parlamentdə təmsil olunan üzvləri bir-birinin ardınca partiyanı tərk edir. Partiyadaxili vəziyyət Ali Ədliyyə Şurasının Gürcüstan Ali Məhkəməsinin hakimi olmağa namizədlər siyahısını parlamentə təqdim etməsindən sonra baş qaldırıb.
Lakin prezident seçkisində məğlub olmuş müxalifət düşərgəsi də ciddi sarsıntı içərisindədir. Deyəsən, Gürcüstanda ictimai-siyasi həyatı görünməmiş inamsızlıq böhranı bürüyüb.
Tərk olunmuş gürcü arzusu
«Gürcü arzusu»nda parçalanma məhkəmə qalmaqalı fonunda başlayıb. Ölkə parlamenti, bir qayda olaraq, hakim çatışmazlığının olduğu Gürcüstan Ali Məhkəməsinə yeni hakimlər seçməli idi. Lakin qanunverici orqana təqdim olunan namizədlər siyahısında adı gündəmə qalmaqallarla gəlmiş bir neçə nəfər yer almışdı. Onların bəziləri əvvəlki hökumətin dövründə Mixail Saakaşvilinin «Vahid Milli Hərəkat» partiyasının siyasi sifarişlərini yerinə yetirməkdə ittiham olunmuşdular. Nəticədə, vaxtilə bu hakimlərdən «başı ağrımış» deputatlar qrupu ilə hakim çoxluq arasında münasibətlər pozulmağa başladı. Və qısa müddətdə «Gürcü arzusu»nu bir neçə «ağırçəkili» siyasətçi tərk etdi. Onların arasında vitse-spiker olacağı gözlənilən Eka Beseliya da var - bu qalmaqalın fonunda o, parlametin hüquq komitəsinin sədri postundan da istefa verdi. Maraqlıdır ki, bununla, təxminən, eyni vaxtda, internetdə Besiliyanın intim videosu yayıldı. Videonun məhz deputatın etiraz etdiyi hakimlər tərəfindən sızdırıldığı istisna deyil. Gürcüstanın ədliyyə naziri Tea Tsulukiani baş verənləri «mənəvi terror» cəhdi kimi qiymətləndirib.
«Hər kəs bilsin ki, nə Eka Beseliya, nə də başqa qadın qorxacaq, dayanacaq və ya təslim olacaq insanlardır», - deyə nazir bildirib.
Adları namizədlər siyahısında yer almış «qalmaqallı» hakimlər namizədliklərini geri götürsələr də, böhranı aradan qaldırmaq mümkün olmayıb. Beseliyanın ardınca «Gürcü arzusu»nu Qedevan Popxadze, Beka Natsvlişvili, Levan Qoqiçaişvili və Zviyad Kvaçantiradze də tərk ediblər. Bundan başqa, Zaza Xutsişvili, Mirian Tsiklauri və Giya Jorjoliani də hakim koalisiyanı tərk etməyə hazırlaşırlar. Lakin artıq partiya onlarsız da parlamentdə çoxluğu əldən verib. «Gürcü arzusu»nun liderləri «vəziyyətin nəzarətdə olduğunu» desələr də, partiyanın imicinə ciddi zərbə dəydiyinə şübhə yoxdur.
Bütün bunların nəticəsində «Gürcü arzusu»nun yaradıcısı və faktiki rəhbəri Bidzina İvanişvili hakim çoxluğun narazı üzvlərilə görüşlərə başlayıb.
Arzunun yenilənməsi
Əksər analitiklər deyir ki, Gürcüstanın müasir tarixində hakim qüvvə parlamentdəki ikinci səlahiyyət müddətinin sonlarında problemlərlə üzləşməyə başlayır. 2003-cü ildə «Yeni Gürcüstan uğrunda» partiyası, 2012-ci ildə isə onun varisi «Vahid Milli Hərəkat» partiyası ilə bağlı da vəziyyət belə olub. Hər iki halda hakim koalisiya daxilində müxalifət yaranıb və yeni yaranmış qüvvə qısa müddətdə hədəfinə nail olub. Hesab olunur ki, buna hakim elita daxilində durğunluq səbəb ola bilər. Bəlkə də, «Gürcü arzusu» «köhnə qvardiya» üzvlərinin səs-küylü gedişindən sonra bu üzdən «komandanın yenilənməsi»nə başlayıb. Ölkə parlamentinin spikeri İrakli Kobaxidze bildirib ki, partiyaya yeni üzvlərin cəlbi 2020-ci ilin parlament seçkisinə əsas hazırlıqlardan olacaq.
«Partiyada gedən proseslər yeni, motivasiyası güclü, gələcəyə köklənmiş insanların üzünə qapıları daha geniş açır», - deyə «Gürcü arzusu»nun parlament çoxluğunun lideri Arçil Talakvadze bildirib.
Yenilənmə prosesini, güman ki, ölkənin sabiq baş naziri İrakli Qaribaşvili idarə edəcək. Yenidən «Gürcü arzusu»na qayıtmış Qaribaşvili partiyanın siyasi katibi vəzifəsinə təyin olunub. Əksər ekspertlər onun böyük siyasətə dönüşünü müsbət qarşılayıb. Hətta «qalmaqallı» Eka Beseliya belə, hesab edir ki, sabiq baş nazir əhəmiyyətli və perspektivli siyasi fiqurdur. Bununla yanaşı, Beseliyanın fikrincə, «Gürcü arzusu»nun problemi liderlərin siyasi çəkisində yox, ümumilikdə idarəçilik sistemindədir.
Əslində, «sistem»də problemlərin olduğunu dolayısı ilə son prezident seçkisinin nəticələri də təsdiqləyib. Hər halda, partiyanın namizədi seçkinin ilk turunda qələbə qazana bilməmişdi. «Gürcü arzusu»nun dəstəklədiyi Salome Zurabişvili seçici fəallığının cəmi 46,74 %-ni təşkil etdiyi ikinci turda da cüzi üstünlüklə qələbə çalmışdı. Üstəlik, opponentləri «Gürcü arzusu»nu qələbəni inzibati-maliyyə resursları hesabına əldə etməkdə günahlandırır.
Yaxın Şərqin və Qafqazın Öyrənilməsi İnstitutunun (Gürcüstan) direktoru Vasili Papava hesab edir ki, hakim partiya əvvəlki seçkilərdə nailiyyətinin pik həddinə çatıb. «Gürcüstanda 2018-ci ilin oktyabrında keçirilmiş prezident seçkisi hakim partiyanın mövqelərinin laxladığını aydın şəkildə ortaya qoyub. Halbuki partiya təmsilçiləri dəstəklədikləri Salome Zurabişvilinin parlaq qələbə qazanacağına əmin idilər. Seçkinin ilk turunda namizədlərin topladığı səslərin arasında fərq minimum idi - cəmi 1%. Şübhəsiz ki, gələn il keçiriləcək parlament seçkisində hakim partiyaya bütün «xırda günahları» da xatırladacaqlar», - deyə o, bildirib.
İstənilən halda, İvanişvili partiyada «yeni qan»a ehtiyacın olduğuna əmindir. Bu əməliyyat üçün qanı isə təkamül prinsipilə seçmək lazımdır. Bunun reallıqda necə olacağı, hələ ki, bəlli deyil.
Alternativ arzu
Partiyanı tərk etmiş Eka Beseliya artıq Gürcüstanın siyasi meydanında yeni siyasi gücə çevrilmək iddiasındadır. O, «Gürcü arzusu»ndan ayrılmış deputatların parlamentdə 5 yeni fraksiya yaradacağını bəyan edib. Nəzərə alsaq ki, parlament fraksiyasında ən azı 6 deputat olmalıdır, yaxın günlərdə yeni dəyişikliklərin olacağı gözləniləndir.
«Biz təşəbbüsümüzü dəstəkləyən, bu ideyanı özünə yaxın bilən şəxslərlə məsləhətləşmələr aparırıq. Həmin insanların çoxluğu tərk edəcəyi an məsələsidir», - deyə Beseliya bildirib.
Bununla yanaşı, qanunverici orqandakı dəyişikliklərlə azlıqda olan qüvvə müəyyən imtiyazları itirir. Bu mənada «Avropa Gürcüstanı» ilə «Vahid Milli Hərəkat» fraksiyaları da artıq birləşmək haqda danışıqlara başlayıb. Üstəlik, Gürcüstanın ən xarizmatik siyasətçilərindən olan Nino Burcanadze də müxalifətin danışıqlar masası arxasına əyləşib. Onun rəhbərlik etdiyi «Demokratik hərəkat» partiyası majoritar seçki sisteminin birdəfəlik ləğvinə nail olmaq məqsədilə digər müxalifətçilərlə birləşib. Gürcüstanın yeni Konstitusiyasına əsasən, parlament proporsional sistemlə seçiləcək. Ancaq yenilik yalnız 2024-cü il seçkisində tətbiq edilməlidir. Lakin müxalifət mojaritar sistemdən artıq 2020-ci il seçkisinədək xilas olmaq istəyir. İndi təşəbbüs qrupu parlamentə sistem dəyişikliyini dəstəkləyən 200-dən artıq vətəndaşın imzasını təqdim edə bilərsə, qanunvericiliyə dəyişiklik edilməsi məsələsi gündəmə gələcək. Nəzərə almaq lazımdır ki, indi, imza toplanılması ilə 20 siyasi partiya məşğul olacaq.
Bu arada Gürcüstan siyasətində artıq yeni ulduzlar parlamaqdadır. Onlardan biri də «Qanun və ədalət» partiyası ola bilər. Təsis qurultayını martın 10-da keçirmiş partiyanın lideri Tako Çarkviani kifayət qədər radikal bəyanatları ilə tanınır. O, Bidzida İvanişvilinin siyasətdən birdəfəlik getməsini tələb edir, «Gürcüstanın həyati əhəmiyyətli problemlərinin» tezliklə həll edilməli olduğunu deyir.
Politoloq Vasili Papava hesab edir ki, müxalifət düşərgəsində hələlik kimin hansı hədəfləri güddüyünü anlamaq çətindir. Bu isə nəticədə seçicilərin seçim etməsini çətinləşdirir: «Prezident seçikisində seçimini etməmiş elektorat 50%-dən çoxdur. Qalib məhz onları öz tərəfinə çəkə biləcək qüvvə olacaq. Lakin vətəndaşların əksəriyyəti hələ konkret şəxslərə deyil, ideyalara səs vermək səviyyəsinə çatmayıb. Beləliklə, parlament seçkisi öncəsi Gürcüstanda siyasi həyatın dramatik, gözlənilməzliklərlə zəngin olacağını deyə bilərik. Bu, ilk növbədə, istər partiya daxilində və bürokratik aparatda struktur islahatlarının aparılması, istərsə də sosial-iqtisadi proqramının həyata keçirilməsi üçün vaxtı çox az olan hakimiyyətə aiddir».

GEORGIA ON THE VERGE OF CHANGES
The beginning of 2019 turned out to be quite difficult for the ruling Georgian Dream party of Georgia, as members of parliament began to leave the party. Relations within party members began to deteriorate rapidly shortly after the High Council of Justice submitted to the parliament a list of judge candidates for the Supreme Court of Georgia. Neither the situation in the opposition camp is better after the defeat in the presidential elections. It seems that the social and political life of Georgia experiences an unprecedented crisis of confidence.
Abandoned Georgian Dream
The split in the Georgian Dream began after a judicial scandal. The parliament had to elect new judges to the Supreme Court of Georgia, which traditionally has always suffered from a shortage of judges. But the list submitted to the parliament included the names of several persons with scandalous reputation. Some of them under the previous government were accused of fulfilling political orders of the United National Movement party led by Mikhail Saakashvili.
Relations between a group of deputies who were affected by the behaviour of the former "rulers of the law" and the majority of the ruling party began to inevitably deteriorate.
Several reputable politicians, including Eka Beselia, who has been elected as Vice-Speaker of the parliament, left the Georgian Dream in a short time. Beselia also left the post of the Chairman of the Legal Committee of the parliament. Shortly after, a compromising video featuring Beselia appeared on the global network. It could well be the judges openly opposing the deputy that released the video. According to Georgian Justice Minister Tei Tsulukiani, this could be an attempt of "moral terror".
"I want everyone to know that neither Eka Beselia, nor another woman are individuals who can be frightened, stopped or compelled to surrender," Tsulukiani emphasized.
Although the "unreliable" judges, whose names appeared on the list, recalled their candidacies, it was too late to stop the spread of the scandal. After Beselia, Gedevan Popkhadze, Beka Natsvlishvili, Levan Gogichaishvili and Zviad Kvachantiradze also left the Georgian Dream. Zaza Khutsishvili, Mirian Tsiklauri and Gia Zhorzholiani also plan to leave the ruling coalition. But the party has lost its constitutional majority in parliament even without these departures. Although the leaders of the Georgian Dream state that they control the situation, the image of the party has been seriously damaged.
As a result, the founder and the actual leader of the party, Bidzina Ivanishvili, decided to include "manual control" and held meetings with disgruntled members of the ruling majority.
Updating the Dream
According to many analysts, in the modern history of Georgia, the problems of the ruling party begin at the end of the second parliamentary term. For New Georgia party experienced the same problem back in 2003, while its successor, United National Movement, in 2012. In either case, the ruling coalition was split off by the internal opposition, which achieved success in a short time. The reason for this phenomenon may be the stagnation of internal processes within the ruling elite.
Maybe that is the reason why after the resonance departures of the members of the "old guard", Georgian Dream decided to update the team. According to the speaker of the Georgian parliament, Irakli Kobakhidze, bringing new people to the team will be one of the most important preparations of the party for the 2020 parliamentary elections.
"The ongoing processes in the party will open doors to new, motivated, future-oriented people," the leader of the parliamentary majority Archil Talakvadze said.
Former Prime Minister Irakli Garibashvili will most likely manage the renewal process. He has returned to the Georgian Dream and currently holds the post of political secretary. Many experts believe that Garibashvili’s return to big politics is positive. Even Eka Beselia considers the former premier a significant and promising political figure. However, she is confident that the problems of the Georgian Dream are not in the political weight of its leaders, but in the general system of governance.
In fact, the result of the recent presidential elections, in which the party was unable to push its candidate forward in the first round of election clearly demonstrated the existence of systemic problems in the party. As a result, Salome Zurabishvili won with a small margin in the second round, with a turnout of only 46.74% of voters. Opponents of the Georgian Dream accused her of using administrative and financial resources.
Vasily Papava, Director of the Institute for the Middle East and Caucasus Studies (Georgia), believes that the ruling party has reached the maximum peak of recognition in the previous parliamentary elections.
"The last presidential elections in Georgia in October 2018 clearly showed the precariousness of the ruling party, whose representatives were confident of the triumphant victory of the supported candidate, Salome Zurabishvili. However, in the first round, the gap in votes between the two candidates (Zurabishvili and Vashadze) was minimal - only 1%. Undoubtedly, all the "little sins" will be recalled during the next parliamentary elections in 2020," V. Papava said.
In any case, according to Ivanishvili, the party needs to be updated. And the new members must be chosen according to the evolutionary principle. But it is difficult to guess how the things will follow in reality.
Alternative dream
Meanwhile, Eka Beselia, who has left the party, is threatening to become a new political force in the Georgian political life. She has already announced the creation of as many as two new factions in the parliament, together with the deputies who left the Georgian Dream. Considering that there can be at least six deputies in the parliamentary faction, in the near future we should expect new perturbations.
"Currently we hold consultations with those who supported the initiative. I believe it is just a matter of time when these people take a step towards leaving the majority," Beselia said.
However, the attempt to reshape the parliament reduces some privileges of the parliamentary minority. That is why the factions European Georgia and United National Movement began talks on unification. Nino Burjanadze, one of the most charismatic politicians of Georgia, also participated in the talks. The party led by the Democratic Movement decided to join forces with other opposition members to put an end to the institution of majority elections once and for all. Although under the new Constitution the parliament of Georgia will be elected on a proportional basis, this novelty will be introduced only in the 2024 elections. Oppositionists also want to get rid of majoritarian system of election in 2020. If the initiative group can submit more than 200 thousand signatures of citizens to the parliament in support of changes in the electoral system, legislative amendments will be initiated. However, the collection of signatures will be conducted by the representatives of 20 political parties. It seems that new stars appear on the political horizon of Georgia, and the Law and Justice Party, which held the founding congress on March 10, may become one of them. The party leader, Tako Charkviani, is quite radical in his statements and demands Bidzina Ivanishvili’s complete withdrawal from politics. He also advocates "for solving the vital problems of Georgia."
Political analyst Vasily Papava notes that it is even more difficult to know the goals of politicians in the opposition camp, which ultimately complicates the choice of the voters.
"The share of swing voters before the presidential election is more than 50%. The winner will be a candidate who can win the confidence of this share. However, the majority of citizens are not yet ready to vote for ideas, not for specific individuals. It is expected that the political life in Georgia on the eve of parliamentary elections will be dramatic and full of surprises. Particularly for the authorities, who have too little time to implement structural reforms both within the party and the bureaucracy, as well as the implementation of socio-economic programs," Papava stated.