SİYASƏTDƏN ÇOX YUMOR
Ukraynada keçirilmiş prezident seçkisində seçicilər inqilabların, müharibələrin və sosial təlatümlərin əleyhinə səs verdi
Ukraynada prezident seçkisinin ikinci turuna çoxsaylı sosial sorğuların və ekzit-polların da göstərdiyi kimi, şoumen Vladimir Zelenski ilə (təxminən, 30% səs) hazırkı prezident Pyotr Poroşenko (təxminən, 16%) yüksəliblər. Təxminən, 13% səslə üçüncü olan Yuliya Timoşenko bunu açıq-aydın çaşqınlıqla qarşılayıb. Hətta keçirdiyi brifinqdə ikinci tura Poroşenkonun deyil, özünün yüksəldiyini elan etmiş Timoşenkonun nəticələrlə bağlı məhkəməyə müraciət edəcəyi istisna deyil.
Seçkidə dördüncü pilləni «Müxalifət bloku»nun rəhbəri Yuri Boyko (11%-dən artıq), beşinci yeri «Vətəndaş mövqeyi» partiyasının lideri Anatoli Qritsenko (7%-dən artıq) tutublar.
Ümumilikdə prezidentlik uğrunda 39 namizəd mübarizə aparıb. Seçici fəallığı 63,52% təşkil edib. Səsvermənin gedişində ciddi qanun pozuntularına rast gəlinməyib. İkinci tur aprelin 21-də keçiriləcək.
Bu, Ukraynada Avromaydandan sonra təşkil olunmuş sayca ikinci prezident seçkisi idi. Onun Rusiya amilinin ciddi şəkildə kənarda qaldığı şəraitdə keçirildiyini söyləmək olar (seçkiqabağı kampaniya da artıq Moskvanın «tərəfdarları» ilə «əleyhdarları» arasında sərt qarşıdurma ilə müşahidə olunmayıb). Bununla yanaşı, Qərb də prosesə ciddi maraq göstərməyib (səbəb onların başlarının «Brexit» kimi bitmək bilməyən problemlərə qarışması da ola bilər).
Ukrayna daxilinə gəlincə, orada ənənəvi elitanın qəbul olunmadığı tam çılpaqlığı ilə ortaya çıxıb. Bütün seçki kampaniyasının leytmotivi də bu olub. 2019-cu il seçkisinin əsas fərqliliyi isə təbii ki, ortaya Vladimir Zelenski kimi sistemdən kənar, tipik olmayan namizədin çıxması sayılmalıdır. Ən azı ilk turadək o, jurnalistlərlə ünsiyyətdən qaçır, seçkiqabağı mitinqlər əvəzinə isə faktiki olaraq, stendaplar və şou-proqramlar aparırdı.
Zelenski martın 31-də keçirilmiş səsvermənin nəticəsini «böyük qələbəyə doğru ilk addım» adlandırıb. Şoumenin sözlərinə görə, ona mübarizəni hazırkı siyasətçilərdən hansı ilə davam etdirəcəyinin əhəmiyyəti əvvəldən olmayıb: «Bizim köhnə hakimiyyətlə danışacağımız heç nə yoxdur».
Zelenskinin ilk turdan qələbə ilə çıxmasının səbəblərinə gəlincə, əsas səbəb Ukraynanın ağır, çətin işlərdən yorulmasıdır. Söhbət inqilablardan, müharibələrdən, sosial təlatümlərdən gedir. Odur ki, teleprodüser deyəsən, «siyasətdən çox yumor» şüarını seçməkdə, doğru formulu tapıb. O, seçkiqabağı kampaniyasını rol aldığı populyar «Xalqın xidmətçisi» serialında canlandırdığı Vasili Qoloborodko personajının əsasında qurub. Orada müəllim sonradan prezident seçilir. İndi, aktyor ikinci turda da qələbə qazanarsa, bu, politologiya kitablarında yer almış seçkiqabağı nəzəriyyələrin ciddi şəkildə təkzibi sayılacaq.
Zelenski deyir ki, o, Braziliya və Fransa prezidentləri Jair Bolsonarla Emmanuel Makrondan ilhamlanır. Amma Qərbdə onu tez-tez Donald Trampla müqayisə edirlər – onların hər ikisi hakimiyyətə biznesdən gəlib. Onların hər ikisinin öz teleşouları və «populizm 2.0» adlandırıla biləcək vədləri olub.
Zelenskinin prezidentlik proqramı, həqiqətən də, son dərəcə yayğındır – o, ümumxalq referendumu təcrübəsindən yararlanmağa çağırır, vergi amnistiyasından, səhiyyədə islahatların vacibliyindən danışır, ən başlıcası isə məmurların toxunulmazlığının ləğv edilməli olduğunu deyir. İndi Zelenskinin ölkənin əsas kürsüsünə cəmi bir neçə addımlıq yolu qalsa da, çoxları onu siyasətçi yox, bu rolu oynayan aktyor kimi qəbul edir. Belə bir fikir də var ki, şoumenin seçkidən qalib çıxacağı təqdirdə Kiyevlə Moskva arasında dialoqun bərpası şansı yaranacaq. Amma burada da məsələ tam aydın deyil: Zelenskinin indiyədək səsləndirdiyi fikirlərdən onun Moskva ilə çətin münasibətlərdə hansı xəttə üstünlük verdiyini anlamaq çətindir.
Pyotr Poroşenko isə əsas rəqibini dövlətin qəzəbinə gəlmiş oliqarx İqor Kolomoyski ilə əlaqələrdə ittiham edir. Kolomoyskinin Zelenskini (eyni zamanda, həm də Timoşenkonu) dəstəklədiyi əslində, əvvəldən bəllidir. «Xalqın xidmətçisi», sonradan prezident olan Qoloborodko da məhz Kolomoyskinin «1+1» telekanalında göstərilir. Kolomoyskinin özünə gəlincə, bu biznesmen Pyotr Poroşenkonun şəxsi, siyasi və iqtisadi düşmənidir. Məhz Poroşenko vaxtilə onu Dnepropetrovsk vilayətinin qubernatoru postundan kənarlaşdırıb və iş adamına məxsus bankı milliləşdirib.
Poroşenko ölkəsində keçirilmiş prezident seçkisinin ilk turunu «analoqu olmayan» seçki adlandırıb. Onun fikrincə, bu, Ukrayna üçün «avropalılıq testi» olub. Prezident səsvermənin azad, ədalətli və ATƏT-in standartlarına tam uyğun keçdiyini bildirib. Deyəsən Poroşenko ilk turun nəticələrindən də razıdır – ən azı, o, ilk turun nəticəsinin qələbəyə doğru atılmış böyük addım olduğunu bəyan edib. Hazırkı dövlət başçısı tərəfdarlarına ona «Moskvanın planını pozmaqda» yardım etdikləri üçün təşəkkürünü də bildirib: «Moskvanın məni ikinci turda görmək istəmədiyinə şübhə yox idi».
Bütün bunların fonunda P.Poroşenko diqqəti siyasi təcrübəsinin olduğuna çəkir, Ukrayna prezidentinin Maksim Qalkinlə deyil, Vladimir Putinlə danışıqlar aparmalı olacağını deyir (burada eyham təbii ki, Zelenskinin aktyor keçmişinədir). Poroşenko Rusiyanın təcavüzündən müdafiə olunmaları üçün Ukrayan ordusunu yeni səviyyəyə yüksəltdiyini də bildirir, Kiyevi əminliklə Avropa İttifaqı və NATO-ya doğru apardığını söyləyir. İndi, Poroşenko üçün ən vacibi gənclərin səsini qazanmaqdır. O, ilk turdan sonra məhz gənc seçicilərə müraciət edib: «Mən sizin etirazlarının motivini anladım. Sizi eşitdim. Xahiş edirəm ki, siz də məni eşidəsiniz. Beş ildə gördüyümüz bütün işlər gələcək nəsillər üçündür».
Ukraynalı ekspertlər hesab edir ki, ölkə başçısı inzibati resurslardan da bacarıqla istifadə edib. Əksər qubernator və mer, həmçinin güc strukturları onu dəstəkləyir. Poroşenkonun seçki qərargahının sədri Oleq Medvedev bildirib ki, «seçkilərdə «lağlağı» səs verənlər də var idi, ciddi səs verənlər də. «Lağlağı» səs verənlər artıq tükənib, indi yalnız ciddi səs verənlər qalıb və düşünürəm ki, bu mübarizədə Poroşenkonun şansı daha böyükdür».
Bəs, Timoşenko? Ekspertlərin onunla bağlı fikirləri haçalanır. Əksəriyyət hesab edir ki, xanım siyasətçinin özünün siyasi keçmişi onun ziyanına işləyib. Lakin o, Ali Radaya oktyabrın 27-də keçiriləcək seçkidə yenidən özünü göstərmək imkanı qazanacaq. Bəziləri düşünür ki, Timoşenko Zelenski ilə birləşə, ona sanki «müəllimlik» edə bilər. Şoumenin özü isə bunu qəti şəkildə rədd edir.
İndi ilk turda üç və dördüncü olmuş namizədlərin kimi dəstəkləyəcəyindən çox şey asılıdır. Əsas hadisələr ikinci turdan sonra baş verəcək. Yarış Poroşenkonun qələbəsilə bitərsə, o, öz reytinqini artırmaq, insanların hakimiyyətə inamını yüksəltmək üçün çox iş görməli olacaq. Yox, qalib Zelenski olarsa, o, daha çətin vəziyyətlə qarşı-qarşıya qalacaq. İndi o, siyasətdən kənarda olduğunu nümayiş etdirə bilirsə, prezident seçiləcəyi təqdirdə belə imkanı qalmayacaq. Ukraynanın beynəlxalq kreditorları (serialda Qoloborodkonun «rədd etdiyi») ilə razılığa gəlmək, siyasi elita və oliqarxlarla dil tapmaq mütləqdir. Zelenskinin uğur qazana bilib-bilməyəcəyi ətrafına yığacağı komandadan asılı olacaq. Amma əsas təhlükə də elə bundadır. Zelenskinin siyasi təcrübəsinin olmadığı bəllidir. Bu halda ətrafına toplayacağı güclü, nüfuzlu və təcrübəli şəxslər fonunda onun prezident kürsüsündə nə qədər qalacağı, bunun kollektiv idarəçiliyə çevrilib-çevrilməyəcəyi bəlli deyil.
İstənilən halda, Ukraynanın növbəti prezidenti bir çox çətin, bəzən kifayət qədər ziddiyyətli məsələləri həll etməli olacaq. Bu gün Ukrayna Avropanın ən yoxsul ölkələrindəndir və bu vəziyyətdə ən ciddi iqtisadi problemlərin həlli üçün hakimiyyətin səfərbər olması, daxili fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılması ən vacib məsələdir.

БОЛЬШЕ ЮМОРА И МЕНЬШЕ ПОЛИТИКИ
Xотя до заветного кресла Зеленскому осталось совсем чуть-чуть, мало кто видит его в качестве реального политика, а не актера, исполняющего эту роль
Как и предсказывали данные многочисленных соцопросов и экзит-поллов, во второй тур президентских выборов в Украине прошли шоумен Владимир Зеленский (около 30% голосов) и действующий лидер Петр Порошенко (около 16% избирателей). Занявшая третье место Юлия Тимошенко (около 13%) итогами была явно ошарашена и даже поначалу заявила на брифинге, что во второй тур выходит именно она, а не Порошенко, и поэтому не исключено, что результаты будут оспариваться ею в суде. На четвертом месте оказался глава "Оппозиционного блока" Юрий Бойко (более 11%), на пятом - лидер партии "Гражданская позиция" Анатолий Гриценко (более 7%). Всего в выборах участвовали 39 кандидатов. Явка избирателей составила 63,52%. Крупных нарушений в ходе голосования отмечено не было. Второй тур выборов пройдет 21 апреля.
Это были вторые по счету президентские выборы в Украине после Евромайдана. Можно сказать, что они отмечены явным снижением российского фактора (предвыборная кампания уже не строится на жестком противоречии - "за" и "против" Москвы) и довольно низким интересом со стороны Запада (возможно из-за того, что там на повестке дня свои важные новости, такие, например, как очень нервный Brexit). Внутри самой же страны наблюдается сильный рост неприятия традиционных элит, что стало просто лейтмотивом всей предвыборной кампании. Однако самая главная "изюминка" украинских выборов президента в 2019 году - это, конечно, появление внесистемного и нетипичного кандидата - Владимира Зеленского. По крайней мере до первого тура он не стремился контактировать с журналистами, а вместо предвыборных митингов фактически проводил стендапы и шоу-программы.
Зеленский назвал результаты голосования 31 марта "первым шагом к большой победе". По словам шоумена, ему изначально было все равно, с кем из действующих политиков он продолжит борьбу: "Нам не о чем говорить со старой властью". Общее мнение, почему Зеленский из первого тура вышел победителем, - Украина устала от тяжелых и серьезных вещей - от революций, войн, социальных потрясений. Так что телепродюсер, похоже, нашел правильную формулу, выступая с девизом "больше юмора и меньше политики". Зеленский строит предвыборную кампанию на основе образа своего персонажа Василия Голобородько из популярного телесериала "Слуга народа", где учитель становится президентом, и если актер победит, это будет ощутимым опровержением серьезных предвыборных теорий из учебников по политологии. Зеленский признается, что его вдохновляют президенты Бразилии и Франции Жаир Болсонару и Эммануэль Макрон, но его самого на Западе все чаще сравнивают с таким же внесистемным Дональдом Трампом - они оба пришли из бизнеса, у них были свои телешоу и их обещания можно назвать "популизмом 2.0". Хотя глава Белого дома далеко не так голословен, как пытаются представить его противники.
Впрочем, президентская программа Зеленского, конечно, действительно крайне расплывчата - он призывает ввести практику всеобщих референдумов, говорит о налоговой амнистии, необходимости реформ в здравоохранении и, самое главное, лишении чиновников судебной неприкосновенности. Xотя до заветного кресла Зеленскому осталось совсем чуть-чуть, все же мало кто видит его в качестве реального политика, а не актера, исполняющего эту роль. Также высказывается мнение, что в случае победы шоумена у Москвы и Киева появится шанс возобновить диалог. Но и тут то же самое: исходя из всех предыдущих высказываний Зеленского, трудно понять, какую линию он выберет в вопросе сложных взаимоотношений с Москвой. Петр Порошенко продолжает обвинять своего главного соперника в связи с опальным олигархом Игорем Коломойским. То, что Коломойский поддерживает Зеленского (а заодно и Тимошенко), не скрывалось с самого начала. Именно на телеканале Коломойского "1+1" и появился этот самый "слуга народа" Голобородько, ставший президентом. Что касается самого Коломойского, то самое главное, что нужно знать про этого бизнесмена, - он является личным, политическим и экономическим противником Петра Порошенко, который в свое время уволил его с поста губернатора Днепропетровской области и национализировал его банк.
В свою очередь Петр Порошенко назвал первый тур беспрецедентным и пройденным тестом на европейскость Украины - по его словам, голосование прошло свободно и в полном соответствии со стандартами ОБСЕ. Похоже, что и результатами действующий президент остался вполне удовлетворен - по крайней мере высказал уверенность, что они являются большим шагом к победе. Порошенко также поблагодарил своих сторонников за то, что они помогли ему "сорвать план Москвы", потому что там "точно не хотели видеть его во втором туре". На этом фоне он продолжает акцентировать свою опытность в политике, отметив, к примеру, что президенту Украины придется вести переговоры с Владимиром Путиным, а не с Максимом Галкиным (намекая этим на актерское прошлое Зеленского). Порошенко также подчеркивает, что вывел на новый уровень украинскую армию для защиты от российской агрессии и уверенно ведет Украину в ЕС и НАТО. Сейчас главное для Порошенко - оттянуть голоса молодых людей. Именно к ним он и обратился: "Я понял мотивы вашего протеста. Я вас услышал. Прошу, услышьте и вы меня. Все, что мы делали в течение пяти лет, - для будущих поколений". Наряду с этим, по мнению украинских экспертов, действующий глава государства умело использует административный ресурс, у него есть поддержка многих губернаторов и мэров, силовиков. Как заявил представитель избирательного штаба Порошенко Олег Медведев, "есть те, которые проголосовали "по приколу" и "не по приколу". "Те, которые хотели проголосовать "по приколу", все иссякли. Теперь борьба будет тех, кто "не по приколу", и мне кажется, что в этой борьбе как раз у Порошенко шансов больше, чем у Зеленского", - считает Медведев.
Ну а что же Тимошенко? Мнения экспертов сходятся - против нее сыграло ее же собственное политическое прошлое. Тем не менее, у Тимошенко еще будет шанс проявить себя в ходе выборов в Верховную раду 27 октября. Есть и те, кто считает, что Тимошенко может объединиться с Зеленским и стать ему кем-то вроде наставника, хотя сам шоумен такой расклад категорически отрицает. Но сейчас действительно многое будет зависеть от того, кого поддержат оказавшиеся на третьем и четвертом местах кандидаты.
Самое же главное ждет Украину уже после второго тура. Если победит Порошенко, ему придется многое сделать, чтобы поднять свой рейтинг и повысить доверие людей к власти. Зеленскому же в случае победы придется, конечно, труднее. Это сейчас он имеет возможность демонстративно сторониться политики, но, став президентом, он уже не будет иметь такого выбора. Придется договариваться и с международными кредиторами Украины (которых, как Голобородько в сериале, уже не пошлешь "к черту"), и с политической элитой, и с теми же олигархами. Успех Зеленского во многом будет зависеть от того, какую команду он соберет вокруг себя. Хотя в этом же будет таиться и главная опасность - учитывая его неопытность в политических делах при слишком сильном, влиятельном и искушенном окружении, сколько на посту президента останется самого Зеленского и не превратится ли это в некое коллективное правление?
В любом случае, следующему президенту Украины придется решать множество трудных, порой слишком противоречивых вопросов. Сейчас Украина - одна из беднейших стран в Европе, и в такой ситуации консолидация власти и решение внутренних разногласий для того, чтобы разобраться с самыми насущными экономическими вопросами, имеют первостепенное значение.