Dünyanın ən güclü şahmatçıları mərhum azərbaycanlı qrossmeyster Vüqar Həşimovun xatirəsini yad etmək üçün yenidən Şəmkirə, sayca altıncı dəfə təşkil olunan ShamkirChess superturnirinə toplaşmışdı. Doqquz turdan ibarət mötəbər yarış norveçli dünya çempionu Maqnus Karlsenin inamlı qələbəsiylə yekunlaşdı.
Memorialı izləmək üçün Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının (FIDE) prezidenti Arkadi Dvorkoviç də Şəmkir şəhərinə gəlmişdi. Fürsətdən istifadə edib ondan “Region Plus”un suallarını cavablandırmasını xahiş etdik.
- Müsahibəyə razılıq verdiyiniz üçün təşəkkür edirik. Bu artıq sizin FİDE rəhbəri kimi Azərbaycana ikinci səfərinizdir. Yanvarda Bakıda oldunuz, indi isə Şəmkir turnirində qonaqsınız.
- Çox şadam ki, Şəmkirə gəlmişəm. İlk dəfədir buradayam. Kiçik və sakit şəhər təsiri bağışlayır. İki gün şəhər barədə fikir bildirmək üçün kifayət deyil. Amma Bakıda olduğu kimi burada da insanlar çox qonaqpərvərdir.
- Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan ShamkirChess2019 superturniri haqqında fikirlərinizi bilmək maraqlı olardı.
- Superturnir yüksək səviyyədə təşkil olunub. Ən çox bəyəndiyim yarış zalıdır. Şahmatda oyun zalı çox önəmlidir. Bu mənada zal sanki bu turnir üçün inşa olunub. Partiyaların rəsmi saytda canlı yayımı, şahmatçıların yerləşdirilməsi və digər məqamlar ən yüksək səviyyədədir. Ümumiyyətlə Azərbaycan üçün böyük yarışların təşkili problem deyil. Zəngin təcrübəniz var. Vüqar Həşimov Memorialı unudulmaz şahmatçının adınalayiq təşkil olunur. Hər il Rusiya şahmatçıları da yarışa böyük həvəslə qatılır.
Vüqar Həşimovun adına belə möhtəşəm yarışın keçirilməsini yüksək qiymətləndirirəm. O təkcə Azərbaycanın deyil, dünyanın aparıcı şahmatçılarından biri olub. Vüqarın adı gələndə hörmət, alicənablıq yada düşür. Həmişə rəqiblərə hörmətlə yanaşıb. Asan qazandığı qələbələr zamanı belə həmkarına alicənablıq nümayiş etdirib. Şahmat dünyası Vüqarı heç vaxt unutmayacaq.
- Növbəti dəfə Maqnus Karlsenin qələbə qazanması onun digər şahmatçılardan çox üstün olduğunu göstərmir?
- Əlbəttə belədir. Karlsenin oyunu daha çox maraq doğurur. O, dünyanın ən güclü şahmatçısıdır. Burada əsas fərq budur. Onun fərqləndirici xüsusiyyəti partiyalar zamanı diqqətini maksimum dərəcədə öz oyununa kökləməsi və öz üzərində çox işləməsidir. Maqnusun uğurunda komandasının böyük rolu var. Köməkçiləri, məşqçi heyəti bütün kənar işləri həll edir. Karlsenin işi yalnız şahmat oynamaqdı.
- Bu fonda Rusiya şahmatçılarının çıxışı o qədər də uğurlu alınmadı...
- Ümumiyyətlə belə turnirlərdə qələbə qazanmaq çox çətindir. Asan rəqib olmadığı üçün nəticənin necə olacağını proqnozlaşdırmaq olmur. Rusiya şahmatçılara gəldikdə, Sergey Karyakin və Aleksandr Qrişuk maraqlı partiyalar nümayiş etdirdi. Karyakin yarışı üçüncü pillədə başa vurdu.
- Maqnus Karlsen iştirak etdiyi əksər yarışlarda çempion olur. Demək olar ki, şahmatda Maqnus dövrünü yaşayırıq?
- Haqlısınız. Çempion tituluna sahib olandan sonra onunla mübarizə aparmaq çox çətindir. Norveçli şahmatçı işinin peşəkarıdır. Ən yaxşı köməkçilərdən ibarət komanda formalaşdırıb və hər yarışda maksimum nəticə uğrunda yarışır. Maqnus Karlsenin dövrü onun aşkar hegemonluğu ilə seçilir. Onu dayandırmaq üçün iki dəfə güclü olmaq gərəkdir.
- Ali şahmat qurumuna rəhbər seçiləndən sonra hansı dəyişikliklər gözlənilir?
- Dəyişikliklər hər zaman FIDE-nin Prezident Şurasının konfransında təsdiqlənir və qərarlar bu yolla verilir. Verdiyim sözləri yerinə yetirmək üçün güclü komandamız olmalıdır. Bunun üçün bir çox güclü qrossmeysteri komandaya cəlb edirik və şahmatı bütün dünyada daha da sevdirməkdən ötrü əlimizdən gələni edirik. Dünyanın hər yerində şahmat məktəblərinin açılmasını istəyirik. FIDE-nin daxilində rəsmi vəzifələrin az azı 25 faizini qadın əməkaşların tutmasını arzulayırıq. Şirkətlərlə müqavilələr imzalayırıq. Hazırda bir proqram üzərində çalışırıq. Bütün məlumatların internet vasitəsi ilə əlçatan olması üçün şahmat bazası yaradılır.
FIDE yeni sponsorların cəlb olunmasıyla bağlı çoxlu sayda görüşlər keçirib. Rəsmi turnirlərdə mükafatların artırılması ola bilər. Eyni zamanda yeni yarışlar da olacaq. Hazırda müzakirələr gedir. Yaxın vaxtlarda rəsmi açıqlamalar verəcəyik. FIDE-nin bütün beynəlxalq idman təşkilatlarıyla əməkdaşlıq etməsini istəyirik. Yarışlarımızın daha yaxşı təşkili naminə işlər aparılacaq. Dünyada daha çox insanın şahmat oynamasına çalışacayıq. Həm də şahmatçıların bütün yarışlarda həvəslə iştirakını təmin etmək üçün layihələrimiz var. Sadəcə bizə müəyyən vaxt lazımdır.
- Şahmatda heç-heçələr çoxalıb. Mütəxəssislər bərabər partiyalara görə şahmata olan marağın azaldığını deyir. Qaydalarda dəyişiklik barədə düşünürsünüzmü?
- Şahmatda heç-heçə daha məntiqli nəticədir. Xüsusən ona görə ki, güclü zəka sahibləri - qrossmeysterlər oynayırlar. Məsələn, futbolda qələbəyə 3 xal verilir. Bu il Stavanger turnirinin təşkilatçıları qərara alıblar ki, klassik şahmatda qələbəyə 3 xal verilsin. Heç-heçə təqdirində isə onlar armagedon oynayacaqlar. Armagedonda isə qələbəyə üçdən az xal veriləcək. Bu şahmatçıları qələbəyə sövq edəcək. Biz bu yeniliyin necə nəticələnəcəyini gözləyəcəyik. Gələcəkdə bəzi yarışlarda reqlamentə əlavələr olacağını gözləmək olar.
- Beynəlxalq Şahmat Federasiyası Azərbaycanla əməkdaşlığı hansı səviyyədə quracaq. Azərbaycan Şahmat Federasiyasıyla birgə layihələriniz gözlənilirmi?
- FIDE seçkilərindən sonra rəhbər postlarda azərbaycanlıların sayı artıb. Komandamda yer alan Mahir Məmmədov hazırda ali şahmat qurumunda vitse-prezident kimi çalışır. Üstəlik ayrı-ayrı komissiyalarda həmyerliləriniz çoxdur. Bu da təsadüfi deyil. Azərbaycanda hər zaman şahmat ənənələri olub. 2015-ci ildə Dünya Kuboku, ardınca isə Ümumdünya Şahmat Olimpiadası Bakıda təşkil olundu. Şahmatçılar Azərbaycanda keçirilən yarışlara böyük həvəslə gəlir. Çünki təşkilatçılıq həmişə üst səviyyədə olub.
İyunda Bakıda Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının (FIDE) Prezident Şurasının iclası keçiriləcək. Bizim üçün çox mühüm tədbirdi. Vacib məsələlər müzakirə ediləcək. Gələcəkdə də əməkdaşlığımız sıx olacaq.
- Qarşıdakı illərdə Bakıda və ya digər şəhərlərimizdə hansısa beynəlxalq yarışın təşkili gözlənilirmi?
- Azərbaycan şahmat üzrə daha bir beynəlxalq turnirə ev sahibliyi edə bilər. Bu barədə FIDE rəsmisi Mahir Məmmədov jurnalistlərlə görüşümüzdə məlumat verdi. FIDE ilə 2019 və 2020-cu illər üçün qadınlar arasında Qran-pri yarışının bir mərhələsinin Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı danışıqlar gedir.
- Dediniz ki, Azərbaycan şahmat ənənələri olan ölkədir. Bəs ölkədə şahmatın indiki inkişafını necə qiymətləndirirsiniz?
- Azərbaycan şahmatın daim inkişafda olduğu ölkədir. Bir neçə şahmatçınız daim FIDE reytinqində yüksək yerləri tutur. Digər tərəfdən əldə olunan nəticələr sualınıza cavabdır. Milli komandanız üç dəfə Avropa çempionatında qızıl medal qazanıb. Bütün yarışlarda favorit qismində çıxış edir. Fikrimcə federasiyanız şahmatın hazırkı vəziyyətindən razı olmalıdı.
- Bizə vaxt ayırdığınız üçün təşəkkür edirik.
- Həmişə mediaya vaxt ayırmağa hazıram. Şahmatın inkişafında əməyiniz danılmazdır. Biz mediayla birgə çalışmalıyıq.

Аркадий ДВОРКОВИЧ: "Азербайджан может принять у себя еще один международный турнир по шахматам"
Сильнейшие шахматисты мира вновь собрались в Шамкире, чтобы почтить память покойного азербайджанского гроссмейстера Вюгара Гашимова на шестом по счету ежегодном супертурнире ShamkirChess. Турнир, прошедший в девять туров, завершился уверенной победой чемпиона мира Магнуса Карлсена.
Для участия в мемориальном турнире в Шамкир приехал и президент Международной федерации шахмат (ФИДЕ) Аркадий ДВОР-КОВИЧ. Воспользовавшись случаем, мы попросили главу мировой шахматной организации ответить на вопросы журнала Region Plus.
- Спасибо, что не отказали нам в интервью, Аркадий Владимирович. Это уже второй ваш визит в Азербайджан в качестве президента ФИДЕ. В январе вы побывали в Баку, а теперь являетесь гостем турнира в Шамкире…
- Очень рад приезду в Шамкир. Я здесь впервые. Небольшой и тихий город. Правда, двух дней для ознакомления с ним недостаточно. Одно точно - здесь люди такие же очень гостеприимные, как и в Баку.
- Интересно узнать ваше мнение о посвященном памяти Вюгара Гашимова супертурнире ShamkirChess 2019.
- Супертурнир был организован на высочайшем уровне. Больше всего мне понравился зал соревнований. В шахматах он крайне важен. В этом смысле этот зал словно возведен для данного турнира. Прямая трансляция партий на сайте, размещение шахматистов и прочие моменты решены на очень высоком уровне. Вообще, для Азербайджана организация крупных соревнований не проблема. У вас богатейший опыт. Организация мемориала достойна памяти Вюгара Гашимова. Он был одним из ведущих шахматистов не только Азербайджана, но и мира. Имя Вюгара ассоциируется с честью и благородством. Он всегда относился к соперникам с уважением. Даже при легкой победе проявлял благородство в отношении своего визави. Шахматный мир никогда не забудет Вюгара.
- Не является ли очередная победа Магнуса Карлсена свидетельством его большого превосходства над остальными соперниками?
- Это, конечно, так. Игра Карлсена более интересна. Он - сильнейший шахматист мира. Его главное отличие - максимальная концентрация внимания во время игры и непрерывная работа над собой. Большую роль в успехе Магнуса играет его команда. Помощники, тренерский состав решают все побочные вопросы. Карлсену остается только играть в шахматы.
- На этом фоне мы обратили внимание на слабое выступление российских гроссмейстеров…
- Вообще победить на подобных турнирах очень трудно. Так как не бывает слабых соперников, невозможно прогнозировать и результаты. Но Сергей Карякин и Александр Грищук продемонстрировали интересные партии. Карякин завершил турнир на третьем месте.
- Магнус Карлсен выходит победителем из большинства встреч. Можно ли сказать, что мы живем в эпоху Карлсена?
- Вы правы. Бороться с ним после завоевания чемпионского титула крайне трудно. Норвежский шахматист - профессионал своего дела. Сформировал команду из самых лучших помощников и на каждом соревновании стремится к максимальному результату. Эпоха Магнуса Карлсена знаменательна его явной гегемонией. Чтобы остановить его, надо быть вдвое сильнее.
- Какие изменения произошли и будут происходить после вашего избрания руководителем высшей шахматной структуры?
- Изменения всегда утверждаются конференцией Президентского совета ФИДЕ и решения принимаются этим путем. Для выполнения обещаний у нас должна быть сильная команда. Для этого мы привлекаем многих сильнейших гроссмейстеров и делаем все, что в наших силах, для популяризации шахмат во всем мире. Стремимся открыть шахматные школы во всех уголках мира. Мечтаем предоставить 25% официальных должностей в ФИДЕ женщинам. Заключаем договоры с фирмами. В данный момент работаем над конкретной программой. Создаем базу для обеспечения доступности всей информации через интернет.
ФИДЕ провела многочисленные встречи для привлечения новых спонсоров. Возможно увеличение призового фонда на официальных турнирах. В то же время будут и новые соревнования. В данный момент идут обсуждения. В ближайшее время последуют официальные заявления. Стремимся к сотрудничеству ФИДЕ со всеми международными спортивными организациями. Будет проводиться работа по дальнейшему улучшению организации наших соревнований. Постараемся, чтобы в мире увеличилось количество играющих в шахматы людей. Есть у нас и проекты по обеспечению повышения заинтересованности шахматистов в участии во всех соревнованиях. Просто нам необходимо некоторое время.
- В шахматах увеличилось количество ничьих. Специалисты говорят, что это ослабляет интерес к ним. Думаете ли об изменениях в правилах?
- Ничья в шахматах - наиболее логичный результат. Особенно в силу того, что играют обладатели выдающегося ума - гроссмейстеры. Например, в футболе за победу присуждают три очка. В этом году организаторы турнира в Ставангере решили также присуждать три очка за победу в классических шахматах. В случае ничьей последует армагеддон, где за победу будет присуждаться менее трех очков. Это будет стимулировать шахматистов играть на победу. Мы же будем ждать, чем закончится это нововведение. В будущем возможно внесение дополнений в регламент некоторых соревнований.
- На каком уровне Международная шахматная федерация будет строить сотрудничество с Азербайджаном? Намечаются ли совместные с Азербайджанской шахматной федерацией проекты?
- После выборов в ФИДЕ увеличилось число азербайджанцев на руководящих постах. Включенный в мою команду Махир Мамедов в данный момент занимает пост вице-президента высшей шахматной структуры. Много ваших земляков также в различных комиссиях. И это не случайно. В Азербайджане всегда существовали шахматные традиции. В 2015 году в Баку состоялись Кубок мира, а затем Всемирная шахматная олимпиада. Шахматисты с удовольствием приезжают на соревнования, которые проводятся в Азербайджане, так как они всегда организуются на самом высоком уровне.
В июне в Баку состоится заседание Президентского совета ФИДЕ. Для нас это очень важное мероприятие. Будут обсуждаться серьезные вопросы. Мы рассчитываем тесно сотрудничать и в будущем.
- Ожидается ли организация в Баку или другом азербайджанском городе каких-то международных соревнований в ближайшие годы?
- Азербайджан может принять у себя еще один международный турнир по шахматам. Об этом на встрече с журналистами сообщил официальный представитель ФИДЕ Махир Мамедов. С ФИДЕ ведутся переговоры о проведении в Азербайджане одного из этапов Гран-при среди женщин 2019 и 2020 годов.
- Вы сказали, что в Азербайджане всегда были сильные шахматные традиции. Как вы оцениваете нынешний уровень развития шахмат в нашей стране?
- Азербайджан - страна, где шахматы непрерывно развиваются. Несколько ваших шахматистов постоянно занимают высокие места в рейтинге ФИДЕ. С другой стороны, ответом на данный вопрос служат ваши достижения. Ваша национальная сборная трижды завоевывала золотые медали чемпионата Европы. Выступает фаворитом на всех соревнованиях. Думаю, ваша федерация шахмат должна быть довольна текущим состоянием этого вида спорта в стране.
- Благодарим вас за уделенное нам время.
- Всегда готов пообщаться с прессой. Ваша роль в развитии шахмат неоспорима. Мы должны работать рука об руку.