Dünyanın ən güclü şahmatçıları mərhum azərbaycanlı qrossmeyster Vüqar Həşimovun xatirəsini yad etmək üçün yenidən Şəmkirə, sayca altıncı dəfə təşkil olunan ShamkirChess superturnirinə toplaşmışdı. Doqquz turdan ibarət mötəbər yarış norveçli dünya çempionu Maqnus Karlsenin inamlı qələbəsiylə yekunlaşdı.
Memorialı izləmək üçün Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının (FIDE) prezidenti Arkadi Dvorkoviç də Şəmkir şəhərinə gəlmişdi. Fürsətdən istifadə edib ondan “Region Plus”un suallarını cavablandırmasını xahiş etdik.
- Müsahibəyə razılıq verdiyiniz üçün təşəkkür edirik. Bu artıq sizin FİDE rəhbəri kimi Azərbaycana ikinci səfərinizdir. Yanvarda Bakıda oldunuz, indi isə Şəmkir turnirində qonaqsınız.
- Çox şadam ki, Şəmkirə gəlmişəm. İlk dəfədir buradayam. Kiçik və sakit şəhər təsiri bağışlayır. İki gün şəhər barədə fikir bildirmək üçün kifayət deyil. Amma Bakıda olduğu kimi burada da insanlar çox qonaqpərvərdir.
- Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan ShamkirChess2019 superturniri haqqında fikirlərinizi bilmək maraqlı olardı.
- Superturnir yüksək səviyyədə təşkil olunub. Ən çox bəyəndiyim yarış zalıdır. Şahmatda oyun zalı çox önəmlidir. Bu mənada zal sanki bu turnir üçün inşa olunub. Partiyaların rəsmi saytda canlı yayımı, şahmatçıların yerləşdirilməsi və digər məqamlar ən yüksək səviyyədədir. Ümumiyyətlə Azərbaycan üçün böyük yarışların təşkili problem deyil. Zəngin təcrübəniz var. Vüqar Həşimov Memorialı unudulmaz şahmatçının adınalayiq təşkil olunur. Hər il Rusiya şahmatçıları da yarışa böyük həvəslə qatılır.
Vüqar Həşimovun adına belə möhtəşəm yarışın keçirilməsini yüksək qiymətləndirirəm. O təkcə Azərbaycanın deyil, dünyanın aparıcı şahmatçılarından biri olub. Vüqarın adı gələndə hörmət, alicənablıq yada düşür. Həmişə rəqiblərə hörmətlə yanaşıb. Asan qazandığı qələbələr zamanı belə həmkarına alicənablıq nümayiş etdirib. Şahmat dünyası Vüqarı heç vaxt unutmayacaq.
- Növbəti dəfə Maqnus Karlsenin qələbə qazanması onun digər şahmatçılardan çox üstün olduğunu göstərmir?
- Əlbəttə belədir. Karlsenin oyunu daha çox maraq doğurur. O, dünyanın ən güclü şahmatçısıdır. Burada əsas fərq budur. Onun fərqləndirici xüsusiyyəti partiyalar zamanı diqqətini maksimum dərəcədə öz oyununa kökləməsi və öz üzərində çox işləməsidir. Maqnusun uğurunda komandasının böyük rolu var. Köməkçiləri, məşqçi heyəti bütün kənar işləri həll edir. Karlsenin işi yalnız şahmat oynamaqdı.
- Bu fonda Rusiya şahmatçılarının çıxışı o qədər də uğurlu alınmadı...
- Ümumiyyətlə belə turnirlərdə qələbə qazanmaq çox çətindir. Asan rəqib olmadığı üçün nəticənin necə olacağını proqnozlaşdırmaq olmur. Rusiya şahmatçılara gəldikdə, Sergey Karyakin və Aleksandr Qrişuk maraqlı partiyalar nümayiş etdirdi. Karyakin yarışı üçüncü pillədə başa vurdu.
- Maqnus Karlsen iştirak etdiyi əksər yarışlarda çempion olur. Demək olar ki, şahmatda Maqnus dövrünü yaşayırıq?
- Haqlısınız. Çempion tituluna sahib olandan sonra onunla mübarizə aparmaq çox çətindir. Norveçli şahmatçı işinin peşəkarıdır. Ən yaxşı köməkçilərdən ibarət komanda formalaşdırıb və hər yarışda maksimum nəticə uğrunda yarışır. Maqnus Karlsenin dövrü onun aşkar hegemonluğu ilə seçilir. Onu dayandırmaq üçün iki dəfə güclü olmaq gərəkdir.
- Ali şahmat qurumuna rəhbər seçiləndən sonra hansı dəyişikliklər gözlənilir?
- Dəyişikliklər hər zaman FIDE-nin Prezident Şurasının konfransında təsdiqlənir və qərarlar bu yolla verilir. Verdiyim sözləri yerinə yetirmək üçün güclü komandamız olmalıdır. Bunun üçün bir çox güclü qrossmeysteri komandaya cəlb edirik və şahmatı bütün dünyada daha da sevdirməkdən ötrü əlimizdən gələni edirik. Dünyanın hər yerində şahmat məktəblərinin açılmasını istəyirik. FIDE-nin daxilində rəsmi vəzifələrin az azı 25 faizini qadın əməkaşların tutmasını arzulayırıq. Şirkətlərlə müqavilələr imzalayırıq. Hazırda bir proqram üzərində çalışırıq. Bütün məlumatların internet vasitəsi ilə əlçatan olması üçün şahmat bazası yaradılır.
FIDE yeni sponsorların cəlb olunmasıyla bağlı çoxlu sayda görüşlər keçirib. Rəsmi turnirlərdə mükafatların artırılması ola bilər. Eyni zamanda yeni yarışlar da olacaq. Hazırda müzakirələr gedir. Yaxın vaxtlarda rəsmi açıqlamalar verəcəyik. FIDE-nin bütün beynəlxalq idman təşkilatlarıyla əməkdaşlıq etməsini istəyirik. Yarışlarımızın daha yaxşı təşkili naminə işlər aparılacaq. Dünyada daha çox insanın şahmat oynamasına çalışacayıq. Həm də şahmatçıların bütün yarışlarda həvəslə iştirakını təmin etmək üçün layihələrimiz var. Sadəcə bizə müəyyən vaxt lazımdır.
- Şahmatda heç-heçələr çoxalıb. Mütəxəssislər bərabər partiyalara görə şahmata olan marağın azaldığını deyir. Qaydalarda dəyişiklik barədə düşünürsünüzmü?
- Şahmatda heç-heçə daha məntiqli nəticədir. Xüsusən ona görə ki, güclü zəka sahibləri - qrossmeysterlər oynayırlar. Məsələn, futbolda qələbəyə 3 xal verilir. Bu il Stavanger turnirinin təşkilatçıları qərara alıblar ki, klassik şahmatda qələbəyə 3 xal verilsin. Heç-heçə təqdirində isə onlar armagedon oynayacaqlar. Armagedonda isə qələbəyə üçdən az xal veriləcək. Bu şahmatçıları qələbəyə sövq edəcək. Biz bu yeniliyin necə nəticələnəcəyini gözləyəcəyik. Gələcəkdə bəzi yarışlarda reqlamentə əlavələr olacağını gözləmək olar.
- Beynəlxalq Şahmat Federasiyası Azərbaycanla əməkdaşlığı hansı səviyyədə quracaq. Azərbaycan Şahmat Federasiyasıyla birgə layihələriniz gözlənilirmi?
- FIDE seçkilərindən sonra rəhbər postlarda azərbaycanlıların sayı artıb. Komandamda yer alan Mahir Məmmədov hazırda ali şahmat qurumunda vitse-prezident kimi çalışır. Üstəlik ayrı-ayrı komissiyalarda həmyerliləriniz çoxdur. Bu da təsadüfi deyil. Azərbaycanda hər zaman şahmat ənənələri olub. 2015-ci ildə Dünya Kuboku, ardınca isə Ümumdünya Şahmat Olimpiadası Bakıda təşkil olundu. Şahmatçılar Azərbaycanda keçirilən yarışlara böyük həvəslə gəlir. Çünki təşkilatçılıq həmişə üst səviyyədə olub.
İyunda Bakıda Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının (FIDE) Prezident Şurasının iclası keçiriləcək. Bizim üçün çox mühüm tədbirdi. Vacib məsələlər müzakirə ediləcək. Gələcəkdə də əməkdaşlığımız sıx olacaq.
- Qarşıdakı illərdə Bakıda və ya digər şəhərlərimizdə hansısa beynəlxalq yarışın təşkili gözlənilirmi?
- Azərbaycan şahmat üzrə daha bir beynəlxalq turnirə ev sahibliyi edə bilər. Bu barədə FIDE rəsmisi Mahir Məmmədov jurnalistlərlə görüşümüzdə məlumat verdi. FIDE ilə 2019 və 2020-cu illər üçün qadınlar arasında Qran-pri yarışının bir mərhələsinin Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı danışıqlar gedir.
- Dediniz ki, Azərbaycan şahmat ənənələri olan ölkədir. Bəs ölkədə şahmatın indiki inkişafını necə qiymətləndirirsiniz?
- Azərbaycan şahmatın daim inkişafda olduğu ölkədir. Bir neçə şahmatçınız daim FIDE reytinqində yüksək yerləri tutur. Digər tərəfdən əldə olunan nəticələr sualınıza cavabdır. Milli komandanız üç dəfə Avropa çempionatında qızıl medal qazanıb. Bütün yarışlarda favorit qismində çıxış edir. Fikrimcə federasiyanız şahmatın hazırkı vəziyyətindən razı olmalıdı.
- Bizə vaxt ayırdığınız üçün təşəkkür edirik.
- Həmişə mediaya vaxt ayırmağa hazıram. Şahmatın inkişafında əməyiniz danılmazdır. Biz mediayla birgə çalışmalıyıq.

COUNTRY WITH TRADITIONS
The strongest chess players of the world gathered in Shamkir again to honour the memory of the late Azerbaijani grandmaster Vugar Hashimov at the sixth annual Shamkir Chess Super-tournament. The event, which consisted of nine rounds, ended with a confident victory of the current world champion Magnus Carlsen.
Arkady DVORKOVICH, President of the International Chess Federation (FIDE), also took part in the tournament in Shamkir. Seizing this opportunity, we asked the head of FIDE some questions for our magazine.
"Thank you for having us, Arkady Vladimirovich. This is your second visit to Azerbaijan as FIDE President. In January, you visited Baku, and now you are a guest of the tournament in Shamkir..."
"I am very glad to come to Shamkir. I'm here for the first time. It's a small and quiet city. Of course, two days is not enough to learn more about the area. But for sure, people here are very hospitable, as in Baku."
"What is your opinion about the Vugar Hashimov Shamkir Chess Super Tournament 2019?"
"The tournament was organized at the highest level. Most of all I liked the competition hall. In chess, it is extremely important. In this sense, the hall seems to have been designed specifically for the tournament. The live broadcast of the games on a dedicated website, placement of players and other moments are solved at a very high level. In general, the organization of major competitions is not a problem for Azerbaijan. You have a lot of experience. The organisation of this particular event is special to commemorate the memory of Vugar Hashimov. He was one of the leading chess players not only in Azerbaijan, but also in the world. Vugar's name is associated with honour and nobility. He always treated his rivals with respect. Even with an easy victory showed nobility in relation to his counterpart. The chess world will never forget Vugar."
"Does not the victory of Magnus Carlsen show his great superiority over the other rivals?"
"It does, of course. Carlsen's game is more interesting. He is the strongest chess player in the world. Its main difference is the maximum concentration of attention during the game and continuous personal improvement. A big role in the success of Magnus is his team. Assistants, coaching staff solve all side issues. Carlsen only concentrates on playing chess."
"Nevertheless, we witnessed weak performance of Russian grandmasters..."
"In general, to win these tournaments is very difficult. Since there are no weak rivals, it is impossible to predict the results. But Sergey Karjakin and Alexander Grischuk demonstrated interesting games. Karjakin finished the tournament in third place."
"Magnus Carlsen wins most of his games. Can we say that we live in the era of Carlsen?"
"You're right. To compete him after winning the championship title is extremely difficult. The Norwegian chess player is a professional. He has made a team of the best assistant and strives for maximum results at every competition. The epoch of Magnus Carlsen is significant by his apparent hegemony. To stop him, you have to be twice as strong."
"What changes have occurred and will occur after your election as the leader of FIDE?"
"Changes and decisions are always approved by the FIDE Presidential Board Conference. We must have a strong team to fulfil the promises. To this end, we attract many strongest grandmasters to the team and do everything to promote chess around the world. We are opening chess schools in all corners of the world. We dream to provide 25% of official posts in FIDE to women. We conclude contracts with firms. We are currently working on a specific program. We create a database to ensure the availability of all information via the Internet.
FIDE has held numerous meetings to attract new sponsors. An increase in the prize pool in official tournaments is possible. At the same time, there will be new competitions. At the moment, there are discussions. Official statements will follow shortly. We are trying to cooperate with all international sports organizations. We will further improve the organization of our competitions. We will try to increase the number of people playing chess in the world. We also have projects to increase the interest of chess players in participating in all competitions. We just need some time."
"The number of draws has increased. Experts say it weakens interest in the game. Are you thinking about a change in the rules?"
"Draw in chess is the most logical result. Especially because the players are grandmasters. For example, in football, three points are awarded for a win. This year, the organizers of the tournament in Stavanger also decided to award three points for winning classic chess. In the event of a tie, Armageddon will follow, where the victory will be awarded less than three points. This will encourage chess players to play to win. We will wait, how this innovation will end. In the future, it is possible to make additions to the regulations of some competitions."
"At what level will FIDE build cooperation with Azerbaijan? Are you planning any joint projects with the Azerbaijan Chess Federation?"
"After the elections in FIDE, the number of Azerbaijanis in senior positions increased. Mahir Mammadov currently holds a position of vice president in FIDE. Many of your fellow compatriots are also in various commissions. This is not by chance. Chess traditions have always existed in Azerbaijan. In 2015, the World Cup was held in Baku, and then the World Chess Olympiad. Chess players are happy to take part at these competitions in Azerbaijan, as they are always organized at the highest level.
"A meeting of the FIDE Presidential Board will be held in Baku in June. For us, this is a very important event. Serious issues will be discussed. We look forward to working closely in the future."
"Do you plan holding any other international competitions in Baku or another Azerbaijani city in the coming years?"
"Azerbaijan can definitely host another international chess tournament. FIDE official representative Mahir Mammadov said this during a press conference. Negotiations are underway with FIDE to hold one of the stages of the 2019 and 2020 Women's Grand Prix in Azerbaijan."
"You said that Azerbaijan has always been known for its chess traditions. How do you find the current level of development of chess in the country?"
"Azerbaijan is a country where chess is constantly developing. Several of your chess players regularly occupy high places in the FIDE rating. On the other hand, the answer to this question are your achievements. Your national team won gold medals at the European Championship three times. It is a favourite at all competitions. I think your chess federation should be pleased with the current state of event in the country."
"Thank you for your time."
"I am always open for the press. Your role in the development of chess is undeniable. We must work hand in hand."