Bakıda ticarət mərkəzində baş vermiş yanğının mənfi nəticələri Azərbaycanın sığorta sahəsində boşluqların aradan qaldırılmasına təkan verdi
İsmayıllı, Ağsu və Şamaxı rayonlarında baş vermiş son zəlzələlər və «Diqlas» ticarət mərkəzində baş vermiş yanğın, digər məsələlərlə yanaşı, Azərbaycanın sığorta sektorundakı ciddi problemləri və boşluqları da aşkar etdi. Əgər qərb ölkələrində belə fövqəladə hallar baş verəndə maliyyə yükü, adətən, sığorta şirkətlərinin üzərinə düşürsə, bu boşluqlar üzündən Azərbaycanda həmin maliyyə yükünü dövlət öz öhdəsinə götürməyə məcbur oldu.
Baxmayaraq ki, statistik göstəricilərə görə, son illərdə ölkənin sığorta bazarının həcmi 450 manatdan 728 milyon manatadək, yəni 65 faiz artıb və qeyri-neft ümumi daxili məhsulunda (ÜDM) onun payı 0,8 faizdən 1,6 faizədək artıb.
"Ümumiyyətlə, sahibkarlara öz əmlaklarını sığortalamaq tövsiyə olunur. Belə olan halda, onlar qəza halında əmlaklarının batmayacağına tam əmin ola bilərlər ", - Prezident İlham Əliyev bu yaxınlarda "Diqlas" ticarət mərkəzində baş vermiş yanğınla bağlı keçirilən iclasda bildirib.
Yalnız iş adamlarının deyil, ümumiyyətlə, Azərbaycan əhalisinin əksəriyyətinin sığorta sektoruna cəlbinin olduqca aşağı olmasının səbəbi nədir? Hər şeydən öncə, bu, etibar məsələsidir. Bu sahədəki boşluğu aradan qaldırmaq üçün yalnız icbari deyil, eyni zamanda könüllü sığorta növlərinin də populyarlaşdırılması üzrə çox ciddi maarifçilik işinə ehtiyac var.
Xatırladaq ki, ümumilikdə, bazarda könüllü və icbari sığorta üzrə 50 növ məhsul var və onlardan 35-i könüllüdir. İcbari sığorta növləri iki məqsədi daşıyır. Birincisi, bunlar sosial əhəmiyyətli sığorta növləridir: onların məqsədi əhalidən pul qazanmaq deyil və bədbəxt hadisələr zamanı əhalini müəyyən maliyyə sabitliyi ilə təmin etməkdir. Bu gün Azərbaycan bazarında icbari sığorta növləri bu funksiyanı tam ölçüdə yerinə yetirir. İkinci məsələ könüllü sığorta növlərinə ictimai marağı artırmaqdır. Bunu etmək üçün, sığorta şirkətləri müştərilərə məhz onlara lazım olan məhsulu təqdim etməli, belə məhsullar barədə məlumat verib tanıtmalıdırlar.
Nümunə kimi ticarət mərkəzindəki yanğına baxılsa, o zaman ən azı iki sığorta halı hadisəsi - daşınmaz əmlaka zərər və daşınar əmlaka zərər hadisələri ortaya çıxır.
Birinci kateqoriyaya gəldikdə, Azərbaycanda daşınmaz əmlakın sığortalanması icbaridir. Bu, həm fiziki, həm də hüquqi şəxslərin mülkiyyətinə aiddir. Bakıda fiziki şəxslərin əmlakının sığortası üzrə dəyən zərərin qarşılığında 25 min manat ödənilməsi nəzərdə tutulur və illik sığorta rüsumu 50 manata bərabərdir. Sumqayıt, Gəncə və Naxçıvanda bu məbləğ uyğun olaraq 20 min manat nəzərdə tutulur (rüsum 40 manatdır), digər şəhər və rayonlarda 15 min manat manatdır (rüsum isə 30 manatdır). Bununla belə, bir sıra ölkələrdə icbari əmlak sığortası yalnız təbii fəlakət halını əhatə edir, amma bizdə əhatə dairəsi genişlənir, yəni yanğın və başqa fövqəladə hallarda dəyən zərər görə pul ödənilir. Bu, məsələnin sosial yönümündən xəbər verir və Azərbaycan buna daha çox diqqət yetirir.
Hüquqi şəxslərə aid olan daşınmaz əmlaka gəldikdə isə, xüsusilə də ticarət mərkəzləri, iş mərkəzlər və s. bağlı vəziyyət bir qədər fərqlidir – burada əsas mülkiyyətçidən başqa, sığorta problemlərinin həllində icarəçi də iştirak etməlidir. Bax, elə burda boşluq yaranır - hər iki tərəf bu məsələdə məsuliyyəti qarşı tərəfin öhdəsinə qoyur və nəticədə, əmlak heç cür sığortalana bilmir.
Problemin həlli olaraq, İcbari Sığorta Bürosunun (İSB) iccraçı direktoru Rəşad Əhmədov iki variant təklif edir: daşınmaz əmlakın sahibi özü onu sığorta etdirə bilər və daha sonra kirayəçi sahibkarlardan ödədiyi sığorta rüsumunu tuta bilər, yaxud da icarə müqaviləsində göstərə bilər ki , kirayəçi sahibkarlar özləri icarəyə verilmiş əmlakı sığorta etdirməlidirlər. Hər iki variant qanun üzrə keçərlidir.
Yanmış ticarət mərkəzinə qayıdaq - fövqəladə halın nəticələri arasında sosial cəhətdən əsas diqqət oradan kirayə götürmüş sahibkarların mallarına dəyən ziyana yönəldilmişdi. Bu, əlbəttə ki, həmin iş adamlarının daşınar əmlakı, aktivi hesab olunur. Bəs, belə vəziyyətdə necə olmalı? Daşınan əmlak üçün, məlumdur ki, könüllü sığorta nəzərdə tutulur və sahibkarlar, ümumiyyətlə, buna çox istəksiz yanaşırlar. Belə bir fikir var ki, bu, çox bahalı bir həzz və ümumiyyətlə, gərəksiz əlavə xərcdir, özünü doğruldub-doğrultmayacağı, sığorta şirkətlərinin zərərin əvəzini ödəyib-ödəməyəcəyi hələ məlum deyil.
Bundan başqa, sahibkarların əksəriyyəti könüllü sığorta haqlarının icbari növlərə nisbətən daha böyük olduğuna əmindirlər. Məhz bu, əhalinin və sahibkarların sığorta şərtləri ilə bağlı məlumatlandırılmasının aşağı səviyyədə, daha doğrusu, çox aşağı səviyyədə olduğunu ortaya çıxarır.
Örnəklərlə bunu göstərək. 100 min manat dəyərində əmlakın könüllü sığortası üçün 0,1-0,3% səviyyəsində illik rüsum (il ərzində 200-250 manat) ödənilməsi tələb olunur, obyektdə olan 20 min manatlıq mal üçünsə 100-150 manat yetərlidir. Yəni ayda yalnız 25-30 manat ödənilməsi ilə fövqəladə hallar zamanı zərərin sahibkara tam şəkildə ödəniləcəyinə əmin olmaq mümkündür. Qeyd edək ki, bütün dünyada olduğu kimi, rüsumu hissələrlə ödəmək olar. Rüsumun miqdarı məhsulun özəlliyindən asılı olaraq fərqlənir - məsələn, sürətlə yanan pambıq məhsullara baxanda tikinti materialları üçün daha azdır.
İstənilən halda, ödənilən rüsumlar sığortalanmış hal üzrə zərərin, demək olar ki, 100 faizlik qarşılanması müqabilində cüzidir. Sığorta şirkətlərində etimad səviyyəsinə gəlincə, Rəşad Əhmədov vurğulayıb ki, sığorta halları üzrə ödənişlərə nəzarət baxımından bu gün sığorta bazarında vəziyyət 15-20 il əvvəlki vəziyyətdən yetərincə fərqlənir. Əgər əvvəllər bir müştərinin sığorta şirkətinə sorğusuna cavab üçün uzun müddət tələb olunurdusa, indi onlayn-informasiya sistemi vasitəsilə bunu qısa müddətdə etmək mümkündür. Bundan əlavə, sığorta halı üzrə ödənişlə bağlı müraciət edərkən dərhal cavab verilir.
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının idarə rəisi Firdovsi Ağaşirinovun sözlərinə görə, bu faktdır ki, "İcbari sığorta haqqında" qanunun hələ 2011-ci ildə qüvvəyə minib və sığorta şirkətləri yetərincə maarifləndirmə işi aparıblar, lakin vətəndaşlar özlərini gələcək risklərdən sığortalamağa tələsmirlər və bu, onların öz əmlaklarına laqeydliyindən xəbər verir. "Hazırda Azərbaycanda 22 sığorta şirkəti (o cümlədən həyat sığortası üzrə 4 şirkət) və 1 təkrarsığorta şirkəti fəaliyyət göstərir, həmçinin minə yaxın sığorta vasitəçisi var ki, əhali onların vasitəsi ilə sığorta məhsulları haqqında məlumatlandırılır. Bu göstərir ki, infrastruktur var, lakin əsas məsələ onlardan düzgün və vaxtında istifadə etməkdir", - deyə F.Ağaşirinov vurğulayıb.
Onda bəs nə üçün avtomobil sığortası sahəsində vəziyyəti fərqlidir? Son məlumatlara görə, bu gün ölkədə avtomobillərin 95% -i sığorta olunur. Özü də, icbari avtomobil sığortası üzrə 100 milyon manata yaxın rüsum yığıldığı halda sığorta halları üzrə ödənişlər təxminən 60 milyon manat təşkil edib. Cavab isə birdir - Dövlət Yol Polisi tərəfindən sıx nəzarət var. Etiraf etmək lazımdır ki, əgər avtomobil sahiblərinin 50%-i sığortanın vaciblik dərəcəsini dərk etsə, cəza olmasaydı, qalan hissə çox məmnuniyyətlə öz avtomobilini və başqasının avtomobili risk qarşısında qoya bilərdi.
Buna görə ekspertlər haqlı olaraq hesab edirlər ki, digər icbari sığorta növlərinin icrasına nəzarətin gücləndirilməsinin vaxtı çatıb.
Ancaq bu, necə deyərlər, medalın yalnız bir üzüdür. Bunun əks tərəfi də var: niyə sığorta şirkətləri icbari sığorta növləri siyahısını artırmaq yerinə, sığortanı cəlbedici maliyyə alətinə çevirmək barədə düşünmürlər? Gerçəkdən, potensial müştərilər sığorta şirkətlərinin keyfiyyətli məhsullarını əldə etmək üçün müqavilə bağlamaqda maraqlı olmalıdırlar. Yəni sığorta şirkətləri dövlətdən kömək gözləmək əvəzinə rəqabət mühiti yaratmaq və insanların etibarını qazanmaq barədə düşünməlidir ki, bu da ümumi sığorta mədəniyyətinin formalaşması üçün amilə çevrilə bilər.
Bu barədə nəzarət orqanları da vədlər verirlir - dövlət başçısının yuxarıda bəhs edilən qeydlərinə əsasən Palatanın sığorta bazarının və sığorta şirkətlərinin yoxlanılması üzrə birgə layihəsinin həyata keçirilməsinə artıq başlanılıb. Bundan başqa, maliyyə xidmətlərinin inkişafı üzrə strateji yol xəritəsində nəzərdə tutulduğu kimi sığorta bazarının inkişafı üçün fəaliyyət planı hazırlanıb və yaxın zamanlara bir sıra layihələrin işlənməsi başa çatacaq və onların tətbiqi başlayacaq. Bunlar sırasına kənd təsərrüfatı sığortasının və mikrosığorta məhsullarının tətbiqi üzrə mexanizmlərin işlənməsi, həmçinin birgə sığorta mexanizminin işlənməsi və s. daxildir. Həmçinin avtomobil sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası zamanı zərərin birbaşa tənzimlənməsi ilə bağlı işilər də davam etdirilir, həmçinin vahid sığorta reyestri yaradılır.
Nəzarət orqanlarının nümayəndələri qeyd edirlər ki, Azərbaycanda son 10 il ərzində sığorta sektorunun inkişafı üçün çox işlər görülüb. Lakin sığorta şirkətlərinin icbari sığorta növlərini satın alan müştərilərə, inkişaf etmiş ölkələrdə olduğu kimi, könüllü sığorta növləri də təklif etməklə çarpaz satışları tətbiq etməsinin zamana ehtiyacı var.
Demək olar ki, yalnız bir hal – ticarət mərkəzində baş vermiş yanğın və onun mənfi nəticələri Azərbaycanın sığorta bazarı üçün dönüş nöqtəsi ola bilər, buna görə də sektorda ciddi dəyişikliklər üçün çox uzun müddət gözləməyə ehtiyac olmayacaq.

NO JOY WITHOUT ALLOY
Negative effects of the fire at one of the shopping malls in Baku urges for elimination of gaps in Azerbaijan's insurance sector
Recent earthquakes in Ismayilli, Aghsu and Shamakhi and the fire in the Diglas shopping mall revealed, among other things, serious problems and gaps in the insurance sector of Azerbaijan. As a result, the government had to take on the financial burden of compensations, which in Western countries is usually paid by insurance companies. According to statistical data, Azerbaijan's insurance market has increased significantly from ₼450 to ₼728 million (65%), or from 0.8% to 1.6% as a share of the non-oil GDP.
"In general, entrepreneurs are encouraged to insure their property. In this case, they can be completely sure that in case of an accident their property will not be lost," President Ilham Aliyev said recently.
Why not only businessmen, but in general, the majority of Azerbaijanis are involved in the insurance sector at an extremely low level? First, it is a matter of trust. To overcome the problems in this area, we need a very serious educational work to promote both mandatory and voluntary types of insurance.
In general, there are up to 50 types of voluntary and compulsory insurance on the market, 35 of which are voluntary. Mandatory types of insurance have two objectives. Firstly, these are socially important types of insurance: their goal is not to make money, but to provide the population with a certain financial stability in case of accidents. Today, compulsory insurance in Azerbaijan fully fulfils this function. The second task is to arouse public interest in voluntary types of insurance. To do this, insurance companies must inform, promote, provide exactly the product that customers need.
If we consider the fire in Diglas shopping mall as an example, then at least two categories of insured events - damage to real estate and movable property – are obvious.
As for the first category, real estate insurance in Azerbaijan, which covers the property of both individuals and legal entities, is mandatory. Damage compensation for property insurance of individuals in Baku is ₼25,000 with an annual insurance premium of ₼50, in Sumgayit, Ganja and Nakhchivan – ₼20,000 (₼40 premium), and in other cities and districts –₼15,000 (₼30 premium). Moreover, if in many countries real estate insurance is mandatory and is paid only in the event of natural disasters, coverage in Azerbaijan is wider, and the damage is compensated for in the event of a fire and other emergencies. This shows the social side of the issue, to which the government of Azerbaijan pays great attention.
As for real estate owned by legal entities, in particular, shopping, business centres, etc., the situation is different. Besides the main owner, tenants should also be involved in solving insurance problems. This is where the problem occurs - both parties impose obligations on this issue on each other, and it turns out that the property is not insured at all.
As a solution to the problem, the executive director of the Mandatory Insurance Bureau (MIB), Rashad Ahmadov, offers two options: the tenant-owner of real estate can insure the property in entirety, then the entrepreneurs will be charged premiums, or the rental agreement may specify a clause that urges entrepreneurs to insure the leased property. Both of these options are legal.
Let us return to the Diglas shopping mall. The main social aspect of the emergency concerned the damage caused to the goods of tenants. This is, of course, considered movable property, an asset of these entrepreneurs. What can be done in this case? Movable property is subject to voluntary insurance, which entrepreneurs generally are extremely reluctant to undertake. It is believed that this is quite an expensive pleasure, and unnecessary additional expense. Plus it is not known whether it will justify itself or not, i.e. whether insurance companies will compensate for the damage. Moreover, the majority of entrepreneurs are confident that the amount of voluntary insurance premiums is much larger than that of compulsory types. It is here that the level, more precisely, the very low level of awareness of the population and entrepreneurs about insurance conditions, is revealed.
For example, for voluntary insurance of ₼100,000-worth property, annual insurance fee is 0.1-0.3% (₼200-250 annually) of the insured amount, and for goods worth ₼20,000 the premium is ₼100-150. By paying only ₼25-30 every month, one can be rest assured that in case of emergency the damage will be fully compensated. As with the rest of the world, insurance fees can also be made in instalments. The amount of fees differs depending on the specifics of the product - for building materials it is lower than, for example, for flammable cotton.
In any case, the fees are very low compared to almost full compensation for loss. As for the degree of trust in insurance companies, then, as Rashad Ahmadov emphasized, today the situation in the insurance market is significantly different from what it was 15-20 years ago in terms of payment control. If previously it took a long time to get an answer to a client’s question to an insurance company, now this can be done as soon as possible through the online information system. In addition, there is an immediate response when applying in connection with insurance claims.
According to the director of the Financial Markets Supervision Chamber Firdovsi Aghashirinov, the law on mandatory insurance became effective in 2011 and insurance companies have done enough educational work, but citizens are not in a hurry to insure themselves from future risks, which means their indifference to own property. "Azerbaijan currently has 22 insurance companies (including 4 life insurance companies) and one reinsurance company, about a thousand insurance intermediaries, through which the population is informed about insurance products. This suggests that the infrastructure is there, but the main thing is to use it correctly and in a timely manner," says F. Aghashirinov.
But then why is the situation with car insurance different? According to the latest data, almost 95% of automobiles in Azerbaijan are insured. At the same time, insurance payments for mandatory car insurance reached approximately ₼60 million for ₼100 million insurance coverage. The only answer is that there is tight control by the State Traffic Police. If 50% of car owners realise the importance of insurance, then the rest would gladly risk their own and others' cars if it were not for the fines.
Experts believe that the time has come to tighten control over the execution of other types of mandatory insurance. But this is one side of the problem. Why insurance companies do not try to make insurance an attractive financial tool instead of expanding the list of mandatory types? Indeed, in essence, potential clients should be interested in signing a contract in exchange for quality products of insurance companies. That is, instead of waiting for help from the state, insurance companies should think about creating a competitive environment and gaining people's trust, which can be a factor in shaping a common insurance culture.
As promised by the supervisory authorities, based on the remarks of the president, the implementation of a joint project of the Chamber of Insurance Market Supervision and insurance companies has already begun. In addition, an action plan has been developed for the development of the insurance market in line with the strategic roadmap for the development of financial services. As well, a number of projects will soon be developed and implemented immediately. One of them is the development of a mechanism for agricultural insurance, introduction of microinsurance products, a mechanism for joint insurance, etc. the interested parties are also working on direct regulation of damage with mandatory insurance of civil liability of car owners, along with the development of a single register of policyholders.
Representatives of supervisory authorities say that over the past ten years a considerable volume of works has been done in Azerbaijan to improve the insurance sector. But it takes time for insurance companies to start introducing cross-selling, offering customers mandatory insurance products of voluntary insurance, as in developed countries.
That is the case when just a single case, a fire in the shopping mall and its negative effects can be a turning point for the whole insurance market in Azerbaijan. Therefore, we hope that serious changes in the sector will take place soon.