«Əsrin müqaviləsi»nin 25 illiyinə «Mərkəzi-Şərqi Azəri» layihəsi üzrə 6 mlrd. $-lıq yeni saziş bağlandı
Ekspertlərin əvvəlki pessimist proqnozlarına baxmayaraq, neft-qaz sektoru hələ uzun illər Azərbaycan iqtisadiyyatında aparıcı rol oynayacaq. Geoloqların son kəşfləri və onlara neft-qaz bazarı liderlərinin sönməyən marağı bizə «Wood Mackenzie» analitik şirkətinin gəldiyi nəticələrə inanmağa imkan yaradır. Həmin nəticələrə görə, 2018-2025-ci illərdə Azərbaycanın hasilat sənayesinə 20 mlrd. dollara yaxın sərmayə yatırılacaq. Şirkət bildirir ki, bu vəsaitlər Xəzərin Azərbaycan sektorundakı «Azəri-Çıraq-Günəşli» (AÇG) yataqlar blokunun işlənməsinə yatırılacaq. Öz növbəsində, «Fitch Ratings» agentliyi 2022-ci ildə Azərbaycanda neft hasilatının artaraq sutkada 880 min barel olacağını proqnozlaşdırır (2018-ci ildə - 792,6 min b/s olmuşdu).
Mənfəət nefti
Həqiqətən, Azərbaycanda neft-qaz sektorunun inkişafından danışarkən, əsasən AÇG və «Şahdəniz» layihələrinə güvənirlər. Azərbaycanın enerji naziri Pərviz Şahbazov SOCAR-ın "Trans-Xəzər və Mərkəzi Asiya - treydinq, logistika, neft emalı, neft-kimya" dördüncü beynəlxalq forumunda çıxış edərkən bildirib ki, indiyə qədər AÇG blokundan çıxarılan neftin həcmi 2019-cu ilin 1 aprel tarixinə 481,1 milyon ton neft və 156,2 milyard kubmetr səmt qazı təşkil edib. Bu zaman Azərbaycanın mənfəət nefti blokdan çıxarılan bütün neftin 58%-ni təşkil edib.
"Enerji Nazirliyinin 2019-2021-ci illər üzrə enerji balansında əks olunmuş proqnozlara görə, Azərbaycanda bu müddət ərzində neft hasilatı sabit olacaq, qazın çıxarılmasında və ixracında isə artım gözlənilir. Bu müddət ərzində ölkənin neft-qaz sənayesinin inkişafında aparıcı rolu AÇG və «Şahdəniz» oynayacaq", - deyə nazir vurğulayıb.
Düzdür, ABƏŞ-in iki istehsal platformasında "Mərkəzi Azəri" və "Qərbi Çıraq"da iki həftə ərzində işin dayandırılması üzrə planları üzündən cari ilin sonuna kimi bu göstərici azalacaq. Azərbaycan Enerji Nazirliyinin yenilənmiş qiymətləndirmələrinə görə, 2019-cu ildə ölkədə neft hasilatı 38 milyon ton səviyyəsində proqnozlaşdırılır, halbuki 2018-ci ildə 38,8 milyon ton olmuşdu.
Ancaq necə deyərlər, hər pis işdə bir xeyir var: bu, Azərbaycanın OPEK+ çərçivəsində gündəlik neft hasilatını 776 min barelə endirmək üzrə götürdüyü öhdəliyi yerinə yetirməyə imkan verəcək. Sazişin bu ilin yanvar ayında qüvvəyə minməsinə baxmayaraq, Azərbaycan birinci rübdə neft hasilatını tələb olunan səviyyəyə sala bilmədi. Enerji Nazirliyinin məlumatına görə, yanvar-mart aylarında orta gündəlik neft hasilatı 799 min barel təşkil edib.
Yeri gəlmişkən, "Əsrin müqaviləsi"nin uğurla həyata keçirilməsi sayəsində Azərbaycan Dövlət Neft Fonduna (ARDNF) 2001-ci ildən 2019-cu ilədək AÇG blokunun mənfəət neftinin satışından daxil olan gəlir 138,2 milyard dollar bərabərdir. Təkcə keçən il yüksək neft qiymətləri sayəsində AÇG-dən mənfəət nefti və "Şahdəniz" yatağından kondensat satışı hesabına ARDNF-ə 9,7 milyard dollar daxil olub.
2019-cu ilin yekunlarına əsasən, AÇG-dən mənfəət neftinin satışı üzrə Fondun gəlirlərinin 7,8 milyard dollar səviyyəsində olacağı proqnozlaşdırılır. Hazırda qiymətlər neft istehsalçıları, o cümlədən Azərbaycan üçün qənaətbəxşdir. Ölkənin büdcəsi formalaşdırılarkən neftin qiyməti bir barel üçün 60 dollardan götürülüb, halbuki hazırda qiymət 72 $-dan yuxarıdır, yəni artıq hökumətin ümid etdiyindən 20% yüksəkdir. Bu, ən azından 2019-cu ilin ilk yarısında ölkənin tədiyyə balansında müsbət saldonun saxlaması, neft ixracından əlavə gəlirlərin əldə edilməsi deməkdir.
6 milyard $-lıq hədiyyə
Yeri gəlmişkən, bu il sentyabrın 20-də AÇG blokunun işlənməsi üzrə müqavilə öz 25 illik yubileyini qeyd edəcək və ona əsas doğum günü hədiyyəsi «Mərkəzi-Şərqi Azəri» (MŞA) layihəsi üçün son investisiya qərarının qəbul olunmasıdır. SOCAR və AÇG layihəsi üzrə xarici tərəfdaşları müvafiq sənədi 19 aprel tarixində imzaladılar.
SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib ki, AÇG blokunun işlənməsinə bu günədək 36 milyard dollar sərf olunub, blokun qalan ehtiyatları isə ən azı 500 milyon ton neft səviyyəsində qiymətləndirilir.
"Onilliklər ərzində SOCAR Azərbaycanın neft gəlirlərini ölkəmizdə yüksəkixtisaslı işçilərin və çağdaş sənaye obyektlərinin inkişafı üçün yönəldib. Bu gün bizdə dünya səviyyəli zavodlar, istehsal və quraşdırma kompleksləri, dəniz gəmiləri var. Həmçinin «Mərkəzi-Şərqi Azəri» platformasının bütünlüklə Azərbaycan mütəxəssisləri tərəfindən ölkə daxilində tikintisinə və qurulmasına imkan yaradan yüksəkixtisaslı kadrlara sahibik. Gələcəyə baxdığımızda, AÇG-dən 3 milyard bareldən artıq əlavə neft istehsalı gözləyirik. Bu strateji qərar Azərbaycanın regional və qlobal bazarlarda enerji təchizatçısı kimi artan rolunu dəstəkləyir", - deyə Dövlət Neft Şirkətinin rəhbəri bildirib.
«Mərkəzi Şərqi Azəri» layihəsinin həyata keçirilməsi 6 milyard dollara başa gələcək ki, bunlardan 3,4 milyardı platformanın və birləşmə infrastrukturunun tikintisinə, qalan hissəsi isə quyuların qazılmasına yönəldiləcək. Layihə çərçivəsində dənizin 137 m dərinliyində «Mərkəzi-Şərqi Azəri» qazma platforması tikiləcək, gündə 100 min barel neft və 350 min kub fut qaz istehsalını təmin etmək üçün dəniz qurğuları inşa ediləcək. Yeni platformadan ilkin neftin 2023-cü ildə əldə edilməsi güman edilir, bir il sonra - 2024-cü ildə hasilatda zirvə həcminə nail olunacaq. Ümumilikdə, platformanın istismar müddəti boyunca 300 milyon barel neft çıxarılması planlaşdırılır.
SOCAR-ın məlumatına görə, «Mərkəzi Şərqi Azəri» layihəsi üzrə tikinti işləri artıq bu ildən başlayacaq və 2022-ci ilin ortalarına qədər davam edəcək. Tikinti işlərinin ən gur çağında 8 min adam cəlb ediləcək. Bu, önəmlidir: platformanın dayaq blokunun və üst modullarının, o cümlədən sualtı infrastrukturu hissəsinin tikintisi Azərbaycanda həyata keçirilməlidir. O cümlədən, dayaq bloku və platformanın üst tikililəri Heydər Əliyev adına Bakı Dərin Özüllər Zavodunda tikiləcək. Blokdan çıxarılan neft və qaz Səngəçal terminalına ötürüləcək.
Yeri gəlmişkən, «Mərkəzi-Şərqi Azəri» layihəsi AÇG blokunun əlavə işlənməsinin mərhələlərindən biridir ki, əlavə işlənmə 2050-ci ilə qədər hesablanıb və təxminən, 43 milyard $ qiymətləndirilir, 500 milyard ton neft istehsalını nəzərdə tutur. Ancaq son bir neçə ildə AÇG blokunda neft hasilatı təbii səbəblər üzündən ildən ilə azalır. Aydındır ki, bu şəraitdə Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkətinin əsas hədəfi neft hasilatını sabitləşdirməkdir ki, «Mərkəzi-Şərqi Azəri» layihəsinin gerçəkləşdirilməsi buna yönəlib. Bu isə, ən azı 10-15 il ərzində azalmanın qarşısını almaqla hasilatın sabit həcmini və uyğun olaraq ixracdan sabit valyuta gəlirləri təmin etməyə imkan verəcək.
"AÇG-dən hasilat, bəlkə də, 2010-cu ilədək ən yüksək zirvə nöqtəsinə çatardı, amma blokdan hələ də 3 milyard barel neftin çıxarılmalı olduğu nəzərə alınarsa, layihə hələ yolun yarısındadır. Operatorun – BP şirkətinin əsas vəzifəsi bərpanı və yerdə qalan dəyəri maksimum səviyyəsini artırmaq üçün bu uzunmüddətli hasilat azalması dövrünü idarə edilməkdir. «Mərkəzi Şərqi Azəri» layihəsi bu planların mərkəzində yer alır və hasilat üçün zirvə göstəricisi 2020-ci illərin ortalarında gündəlik 100 min barel olacaq artım təmin edəcək", - deyə «Wood Mackenzie»in baş analitiki Robert Morris bildirib.
Analitikin sözlərinə görə, BP ölkədə neft hasilatının, təxminən, 80%-ni idarə edir və 2023-cü ildə «Mərkəzi-Şərqi Azəri» ilk neftini verdikdən sonra Azərbaycan bu Britaniya şirkətinin dünya portfelində böyüklüyünə görə beşinci neft mənbəyi olacaq. "Mürəkkəb logistika göstərir ki, Xəzərdəki bir çox layihələr digər yerlərdəki ilə müqayisədə daha baha başa gəlir və daha uzun vaxt tələb edir. Amma buna baxmayaraq, keçən il BP şirkəti tərəfindən "Şahdəniz" layihəsinin ikinci mərhələsinə plan və büdcəyə uyğun olaraq başlanması «Mərkəzi-Şərqi Azəri»yə ümidlə baxmağa imkan verir ", - deyə R.Morris qeyd edir.
Şirkətlər arasında…
Eyni zamanda, son investisiya qərarının imzalanması günündə layihənin səhmdarları "Əsrin müqaviləsi"ndə ABŞ-ın «Chevron» və «ExxonMobil» şirkətlərinin payının satışı məsələsinə də aydınlıq gətiriblər. Hər iki şirkət bu barədə hələ ötən ilin sonunda məlumat vermişdi. Məlumdur ki, , layihədə «Chevron» şirkətinin payı 9,57%, «ExxonMobil»inki isə 6,79% təşkil edir. Çox güman ki, bu səhmlər layihənin digər iştirakçıları arasında bölüşdürüləcək. SOCAR rəhbəri qeyd edib ki, Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti və onun xarici tərəfdaşları bu səhmlərin alınması üzrə tenderdə iştirak etmək qərarına gəliblər.
Gələcək sövdələşmənin mexanizmi müəyyən dərəcədə SOCAR-ın Sərmayələr İdarəsinin rəisi Vaqif Əliyev tərəfindən açıqlanıb. "«Chevron» və «ExxonMobil» şirkətlərinin AÇG layihəsindəki payının satışı üzrə tender artıq elan edilib. SOCAR və onun layihə üzrə tərəfdaşları satılan səhmləri bir paketlə əldə edəcəklər və sonra onu öz aralarında bölüşdürəcəklər", - deyə o bildirib, amma SOCAR-ın özünün iddia etdiyi səhm payının həcmi barədə məlumat verməyb. "Bu, təklif olunacaq qiymətdən və şərtlərdən asılı olacaq", - deyə V.Əliyev vurğulayıb.
«Chevron» və «ExxonMobil» şirkətlərinin payının satınalınması məsələsinə baxmağa hazır olmalarını aprel ayının əvvəlində Britaniya - Amerika şirkəti BP-nin rəhbəri Robert Dadli də açıqlayıb. "Biz AÇG-də iştirakımızı xoşlayırıq. Düşünürəm ki, payımızı artırmaq imkanı olsa, bu, bizim üçün təbii seçim olacaq, lakin hər şey qiymətdən asılı olacaq".
Hazırda AÇG-də BP-nin (operator) payı 30,37%-dir, SOCAR - 25%, ONGC - 2,31%, Yaponiyanın «İnpex Corp.» və «Itochu Oil» şirkətlərinin hər biri müvafiq olaraq 9,31% və 3,65%, Norveçin «Equinor» şirkəti - 7,27% və Türkiyə TPAO-su - 5,73% paya malikdir.
Kənar səhmdarların layihəyə daxil olması ehtimalı yoxdur, lakin belə bir variantı sona qədər istisna etmək də qeyri-mümkündür. Əminliklə yalnız bir şey ehtimal edilə bilər: yeni sövdələşmənin də nəticələrinə görə AÇG layihəsinin əsas səhmdarı BP olaraq qalacaq.

АЧГ: ПРОДОЛЖЕНИЕ СЛЕДУЕТ…
К 25-летию "Контракта века" поспело новое соглашение на $6 млрд. по проекту "Центрально-Восточный Азери"
Нефтегазовый сектор еще долгие годы будет играть ведущую роль в экономике Азербайджана, несмотря на звучавшие ранее пессимистичные прогнозы экспертов. Последние открытия геологов и негаснущий интерес к ним лидеров нефтегазового рынка позволяют верить в реальность заключения аналитической компании Wood Mackenzie, что в добывающую отрасль Азербайджана в 2018-2025 годах будет инвестировано порядка $20 млрд. Компания утверждает, что эти средства будут вложены также и в разработку блока месторождений "Азери - Чираг - Гюнешли" (АЧГ) в азербайджанском секторе Каспия. Агентство Fitch Ratings в свою очередь прогнозирует рост нефтедобычи в Азербайджане к 2022 году до 880 тыс. баррелей в сутки (по итогам 2018 г. - 792,6 тыс. б/с).
Прибыльная нефть
Действительно, в Азербайджане, говоря о развитии нефтегазового сектора, по большей части делают ставку именно на проекты АЧГ и "Шахдениз". Министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов, выступая на IV международном форуме SOCAR "Downstream Каспий и Центральная Азия - трейдинг, логистика, нефтепереработка, нефтехимия", заявил, что суммарный объем нефти, добытой до сих пор с блока АЧГ, по состоянию на 1 апреля 2019 года составил 481,1 млн. тонн и 156,2 млрд. кубометров попутного газа. При этом на прибыльную нефть Азербайджана пришлось 58% всей добытой с блока нефти.
"Согласно прогнозам, отраженным в топливно-энергетическом балансе Минэнерго на 2019-2021 годы, добыча нефти в Азербайджане в этот период будет стабильной, рост ожидается в добыче и экспорте газа. В указанный период ведущую роль в развитии нефтегазовой промышленности страны сыграют АЧГ и "Шахдениз", - подчеркнул министр.
Правда, по итогам текущего года ожидается снижение этого показателя по Азербайджану из-за планов АМОК по остановке на две недели работы двух добывающих платформ - "Центральный Азери" и "Западный Чираг". Согласно обновленным оценкам Минэнерго Азербайджана, в 2019 году добыча нефти в стране прогнозируется в объеме 38 тыс. тонн против 38,8 тыс. тонн в 2018 году. Но, как говорится, нет худа без добра: это позволит Азербайджану выполнить свои обязательства по сокращению добычи нефти в рамках сделки ОПЕК+ до 776 тыс. баррелей в сутки. Несмотря на то, что сделка вступила в силу с января текущего года, Азербайджану в I квартале не удалось сократить добычу нефти до требуемого уровня. По информации Минэнерго, среднесуточный объем добычи нефти в период с января по март составил 799 тыс. баррелей.
К слову, успешная реализация "Контракта века" принесла Госнефтефонду Азербайджана (ГНФАР) доход от продажи прибыльной нефти с блока АЧГ в период с 2001 по 2019 год $138,2 млрд. Только за минувший год благодаря высоким ценам на нефть суммарные поступления в ГНФАР от продажи прибыльной нефти с АЧГ и конденсата с месторождения "Шахдениз" составили $9,7 млрд.
По итогам 2019 года доходы фонда от продажи прибыльной нефти с АЧГ прогнозируются на уровне $7,8 млрд. В настоящее время цены удовлетворительны для нефтепроизводителей, в том числе и для Азербайджана. Бюджет страны сформирован из цены на нефть в $60 за баррель, тогда как в настоящее время она переваливает за $72, т.е. уже на 20% выше, чем рассчитывали в правительстве. Это означает получение дополнительных доходов от экспорта нефти, сохранение положительного сальдо платежного баланса страны, как минимум, в I полугодии 2019 года.
Подарок на $6 млрд.
Кстати, в текущем году 20 сентября контракт на разработку блока АЧГ отметит свой 25-летний юбилей, и главным подарком ко дню рождения стало принятие окончательного инвестиционного решения (ОИР) по проекту "Центрально-Восточный Азери" (ЦВА). Соответствующий документ SOCAR и ее иностранные партнеры по проекту АЧГ подписали 19 апреля.
Президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев сообщил, что до сих пор в разработку блока АЧГ вложено $36 млрд., а остаточные запасы блока оцениваются, как минимум, в 500 млн. тонн нефти. "В течение десятилетий SOCAR реинвестировала нефтяные доходы Азербайджана в развитие высококвалифицированной рабочей силы и современных промышленных объектов в нашей стране. Сегодня у нас есть заводы мирового класса, производственные и монтажные комплексы, морские суда и высококвалифицированные местные кадры, которые создали возможность для строительства и установки платформы "Центрально-Восточный Азери" азербайджанскими специалистами по всей стране. Заглядывая в будущее, мы ожидаем более 3 млрд. баррелей дополнительной добычи нефти от АЧГ. Это стратегическое решение поддерживает возрастающую роль Азербайджана как поставщика энергии для региональных и глобальных рынков", - заявил глава Госнефтекомпании.
Реализация проекта ЦВА обойдется в $6 млрд., из которых около $3,4 млрд. пойдут на строительство платформы и соединительной инфраструктуры, а остальное - на бурение скважин. В рамках проекта на глубине моря 137 м будут построены добывающая платформа "Центрально-Восточный Азери" и морские установки для обеспечения суточной добычи в 100 тыс. баррелей нефти и 350 тыс. кубических футов газа. Первую нефть с новой платформы предполагается добыть в 2023 году, и уже через год, в 2024-м, выйти на пиковый объем добычи. В общей сложности за весь период эксплуатации платформы с нее планируется добыть 300 млн. баррелей нефти.
По данным SOCAR, строительные работы по проекту ЦВА начнутся уже в текущем году и продолжатся до середины 2022 года. На пике строительных работ будут привлечены 8 тыс. человек. Что важно: строительство опорного блока и верхних модулей платформы, в том числе части подводной инфраструктуры, намечено осуществить в Азербайджане. В частности, опорный блок и верхние строения платформы будут построены на Бакинском заводе глубоководных оснований им. Г.Алиева. Добытые с блока нефть и газ будут доставляться на Сангачальский терминал.
Кстати, проект ЦВА является одним из этапов доразработки блока АЧГ, который рассчитан до 2050 года и оценивается в $43 млрд., предполагая добычу порядка 500 млн. тонн нефти. Однако последние несколько лет добыча нефти на блоке АЧГ ежегодно сокращается по естественным причинам. Понятно, что в этих условиях основной задачей Азербайджанской международной операционной компании является стабилизация нефтедобычи, на что и нацелена реализация проекта ЦВА. Ведь это позволит в значительной степени компенсировать падение и, как минимум, лет на 10-15 обеспечить стабильный объем добычи, а значит, и стабильный приток валюты от экспорта.
"Добыча на АЧГ, возможно, достигла бы своего пика еще в 2010 году, но, учитывая то, что на блоке еще предстоит добыть 3 млрд. баррелей, проект находится на полпути своего развития. Основная задача оператора - компании BP - управлять этим длительным снижением добычи, чтобы максимизировать восстановление и оставшуюся стоимость. Проект ЦВА занимает центральное место в этих планах, добавив 100 тыс. баррелей в сутки добычи на пике в середине 2020-х годов", - считает старший аналитик Wood Mackenzie Роберт Моррис.
По словам аналитика, BP управляет примерно 80% нефтедобычи в стране, и в 2023 году Азербайджан станет пятым по величине источником добычи нефти в мировом портфеле британской компании, когда ЦВА даст первую нефть. "Сложная логистика означает, что многие проекты на Каспии стоят дороже и занимают больше времени, чем в других местах. Тем не менее, запуск компанией BP второй фазы проекта "Шахдениз", которая началась в соответствии с графиком и бюджетом в прошлом году, позволяет оптимистично смотреть и на ЦВА", - отмечает Р.Моррис.
Между нами, компаниями…
Между тем в день подписания ОИР акционеры проекта внесли ясность и в вопрос продажи в "Контракте века" долей американских Chevron и ExxonMobil, о чем последние заявили еще в конце минувшего года. Как известно, доля Chevron в проекте составляет 9,57%, ExxonMobil - 6,79%. Вероятнее всего, эти акции будут распределены между остальными участниками проекта. Глава SOCAR заявил, что Госнефтекомпания Азербайджана и ее иностранные партнеры по проекту приняли решение об участии в тендере на покупку указанных долей.
Механизм будущей сделки в некоторой степени раскрыл начальник управления инвестициями SOCAR Вагиф Алиев. "Тендер на покупку долей Chevron и ExxonMobil в проекте АЧГ уже объявлен. SOCAR и ее партнеры по проекту приобретут продаваемые акции одним пакетом и затем распределят между собой", - рассказал он, не сообщая размер доли акций, на которую претендует сама SOCAR. "Этот вопрос зависит от цены и условий, которые будут предложены", - заявил В.Алиев.
О готовности рассмотреть покупку долей Exxon и Chevron в начале апреля заявил и глава британо-американской компании BP Роберт Дадли. "Нам нравится наше участие в АЧГ. Думаю, что если появится возможность увеличить нашу долю, это будет для нас естественным выбором, но все будет зависеть от цены", - сказал он.
В настоящее время доля BP в АЧГ (оператор) составляет 30,37%, SOCAR - 25%, ONGC - 2,31%, японских Inpex Corp. и Itochu Oil - 9,31 и 3,65% соответственно, норвежской Equinor - 7,27%, турецкой TPAO - 5,73%.
Вхождение в проект акционеров со стороны маловероятно, но такого варианта нельзя исключать до конца. С уверенностью можно предположить только одно: основным акционером проекта АЧГ по итогам новой сделки по-прежнему останется BP.