«XALQIN BAŞÇISI» NƏYƏ NAİL OLDU?
Ermənistanda kriminal «Qarabağ klanı»nın hakimiyyətinə son qoymuş, hakimiyyətə «xalqın başçısı» Nikol Paşinyanı gətirmiş «məxməri inqilab»dan bir il keçir. Ötən dövr ərzində yeni baş nazir həmvətənləri üçün bitmək bilməyən böhranın bürüdüyü ölkəsinin parlaq gələcəyi haqda vədlər verməkdən bezməyib. Əvəzində, o, «məxməri inqilab»ın ən qiymətli nəticəsi olmalı olan bu məqama yetişməyin real yollarını göstərmir. Əhali isə yalnız pafosla işlərin düzəlməyəcəyini getdikcə daha yaxşı anlamağa başlayıb. Bütün bunlara baxmayaraq, Ermənistanda xilasın yeganə yolunu heç kəs etiraf etmək istəmir. Bu, əlbəttə ki, Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasətdən əl çəkilməsi və Cənubi Qafqazın lider dövlətilə əməkdaşlıq edilməsidir.
Korrupsiya məğlub edildimi?
Paşinyan və ətrafı hakimiyyətə ilk növbədə ədalət, korrupsiya və oliqarxlarla mübarizə şüarları ilə gəliblər. Baş nazir, həqiqətən də, əvvəlki kriminal rejimin kadrlarını vəzifədən kənarlaşdıra, keçmiş hakimiyyətin general Manvel Qriqoryan, hətta 2008-ci il martın 1-də kütləvi etiraz aksiyasının güc yolu ilə yatırılmasında ittiham edilən eks-prezident Robert Koçaryan da daxil olmaqla, bir sıra mənfur nümayəndələrinin cinayət məsuliyyətinə cəlbinə nail ola bilib. Bəs, bu 1 ildə Ermənistan daha ədalətli ölkəyə çevrilibmi? Bu, sözün əsl mənasında ritorik sualdır.
Məsələn, Paşinyanın durmadan vəd etdiyi oliqarxlarla, inhisarçılıqla mübarizə hiss olunmur. Məsələn, ölkənin az qala əsas oliqarxı və inhisarçısı, üstəlik «Çiçəklənən Ermənistan» partiyasının və onun parlamentdəki fraksiyasının lideri olan Qaqik Sarukyan Paşinyanın siyasi müttəfiqidir. Sanki oliqarxiyanı pisləyən cəmiyyətə meydan oxuyan Sarukyan istehzalı tonda deyir ki, «bu günün əsas inqilabı vədlər inqilabıdır» və o, «indiyədək necə yaşayıbsa, elə də yaşayacaq». «Nə baş verməsindən asılı olmayaraq, mən olduğum kimi qalacağam. Çünki davranışımı, işimi, niyyətimin təmizliyini və sadiqliyimi heç nə dəyişə bilməz», - deyə Sarukyan bu günlərdə verdiyi açıqlamada bildirib. Bununla o, sanki, Ermənistanda «oliqarxlar və inhisarçılıq erasının sonu» vədinə istehza edir.
Daha bir fakt isə «məxməri inqilab» yaşamış Ermənistanda korrupsiyanın da qaldığını təsdiqləyir. Söhbət Dövlət Nəzarəti Xidmətinin rəhbəri, yeri gəlmişkən, Paşinyanın ən yaxın silahdaşlarından olan David Sanasaryanın həbsindən gedir. Baş nazir parlamentdə bu yaxınlarda etdiyi çıxışlarından birində «bəzi inqilabçıların hakimiyyətə yiyələndikdən sonra dəyişmələrindən heyrətə gəldiyini» bildirib. Sanasaryanla bağlı bu hal görünür lap ciddi olub ki, ona qarşı cinayət işinin açılmasına «məxməri inqilab»ın lideri özü «hə» deyib. «Sanasaryan işi»nin «məxməri inqilab» tarixçəsində yeni mərhələnin başlanğıcı sayıla biləcək hadisə kimi qiymətləndirilməsi isə təəccüblü deyil – bu mərhələdə inqilab «öz balalarını yeyir».
Bununla yanaşı, Sanasaryana qarşı cinayət işinin açılması «inqilabçılar» düşərgəsi daxilindəki parçalanmanı da ortaya qoyub. Belə bir fikir var ki, Dövlət Nəzarəti Xidmətinin rəhbərinə cinayət işinin açılması ilə Paşinyan inqilabın «Sorosçular» qanadının gözündə legitimliyini itirib. Ermənistan KİV-nin məlumatına görə, bu hadisədən sonra hakimiyyətdəki «Sorosçular» Paşinyanın kabinetinə gedərək, ondan Sanasaryana qarşı təqiblərə son qoyulmasını tələb edib.
Bu arada Paşinyan komandasında «Sorosçular»ın yer aldığının təsdiqlənməsi «məxməri inqilab»ın təşkilində kənar qüvvələrin əlinin  olduğunu açıq şəkildə ortaya qoyur. Halbuki Nikol Paşinyan hakimiyyətə gəldiyi andan rəhbərlik etdiyi «Mənim addımım» hərəkatının zəfərində xarici qüvvələrin heç bir rol oynamadığını deyir. O, bu günlərdə Avropa Şurası Parlament Assambleyasının Strasburqda keçirilmiş toplantısındakı çıxışında Ermənistanda inqilabın hər hansı kənar müdaxilə olmadan baş verdiyini bir daha dilə gətirib. Belə olan təqdirdə, Ermənistan hökuməti başçısının ətrafında Qərb agentlərinin yer almasını necə əsaslandırmaq olar? Söhbət ən azı elə həmin «Sorosçular»dan gedir. Ölkənin ictimai-siyasi həyatında LGBT nümayəndələrinin də ciddi şəkildə fəallaşdığını nəzərə alsaq, demək, söhbət yalnız «Sorosçular»dan getmir.
Özünü liberal demokratiyaya sadiq siyasətçi kimi göstərən, bununla da,  Qərb mərkəzləri tərəfindən daha çox mərhəmət görməyə ümid edən Paşinyan seksual azlıqlara ilk anlardan loyal münasibət göstərib. Lakin deyəsən, məsələ baş nazir üçün gözlənilməz istiqamət alır. Bu mənada transgender Lilit Martirosyanın Ermənistan parlamentindəki çıxışını yada salmaq kifayətdir. O, parlamentin binasından çıxarılıb və bu fakt LGBT cəmiyyətinin kəskin reaksiyasına səbəb olub. Onlar ölkədə baş vermiş «məxməri inqilab»da və Nikol Paşinyanın hakimiyyətə gəlişində əsas rol oynadıqlarını açıq şəkildə bəyan etməyə başlayıblar. Onlar deyir ki, hələlik seksual azlıqlara qarşı təzyiqlərə «Nikol Paşinyanı hörmətdən salmağa çalışan opponentlərinin planlı işi» kimi qiymətləndirirlər. Bununla yanaşı, «məxməri Paşinyan» hökumətinin bu təzyiqləri davam etdirəcəyi təqdirdə növbəti çevriliş təşkil edə biləcəklərini gizlətmirlər. Odur ki, «iliyinədək liberal» olan Paşinyan və ətrafının narahat olmağa səbəbi var.
«Məxməri inqilab»ın blefi
Qeyd olunan amil – Qərbə meyil – «məxməri inqilab»ın rəhbərləri üçün son dərəcə önəmlidir. Doğrudur, bu bir ildə onlar qərbpərəst, demək, müvafiq olaraq həm də anti-Rusiya ritorikasından bir qədər uzaqlaşıblar. Halbuki Paşinyan hakimiyyətə gələnədək özünü Rusiya ilə müttəfiqliyin, Ermənistanın Avrasiya İqtisadi İttifaqında (Aİİ) yer almasının əleyhdarı kimi təqdim edirdi. Məsələn, Paşinyanın əvvəlki çağırış parlamentdə rəhbərlik etdiyi «Yolk» bloku Ermənistanın Aİİ-dən çıxması və Avratlantik məkana inteqrasiyasına hazırlaşması ilə bağlı bəyanatın yazılması üçün komissiyanın yaradılmasını belə, təklif etmişdi. Lakin hakimiyyətə gəldikdən sonra o, «AAİ çərçivəsində daha effektiv inteqrasiya»dan danışmağa başlayıb.
Amma Ermənistan hakimiyyətinin Aİİ-nin aparıcı dövlətləri olan Rusiya, Qazaxıstan və Belarusla yaşadığı problemləri nəzərə alsaq, hər kəs, ilk növbədə isə həmin dövlətlərin liderləri üçün aydın olur ki, Paşinənın onlarla «effektli inteqrasiya»nı vacib sayması baş nazirin şəxsi dünyagörüşü ilə yox, onun geosiyasi reallıqlarla barışmaq məcburiyyətində olması ilə bağlıdır. Bunun ən bariz göstəricisi hakim «Mənim addımım» blokunun deputat heyətidir. Onların əksəriyyəti Qərbə məxsus qeyri-hökumət təşkilatları tərəfindən maliyyələşən şəxslərdir.
Bu mənada tanınmış rusiyalı politoloq, Siyasi Tədqiqatlar İnstitutunun direktoru Sergey Markovun fikirləri maraqlıdır: «Paşinyanın komandasında qərbpərəst şəxslər çoxdur. Onlar, əlbəttə ki, Qərbdən gələn qrantlar hesabına yaşayır. Müvafiq olaraq, həmin şəxslər Avropa və ABŞ-a sevgilərilə, Rusiyaya isə tənqidi münasibətlərilə tanınır. Sağlam başla yanaşsaq, Ermənistan üçün Rusiya ilə geosiyasi ittifaq çox sərfəlidir. Lakin Paşinyanın komandası çoxdan Qərb tərəfindən bəslənir. Onlar uzun illər ciblərində anti-Rusiya fiqası ilə işləyiblər. O isə zaman-zaman özünü göstərir – gah Ermənistanda Rusiya telekanallarının yayımına son qoyulmasının vacibliyindən danışılır, gah Qarabağ münaqişəsində Rusiyanın Ermənistanı müdafiə etməməsindən. Hər halda, deməyə söz tapırlar. Bu gün Ermənistan Rusiyanı vurmaq üçün bəhanə axtarır. Yəni onlarda belə gizli rusofobiya var».
Həqiqətən də, hakim «Mənim addımım» fraksiyasının deputatı Narine Xaçatryanın (Tuxikyan) bəyanatı Ermənistanda rusofobiyanın mövcudluğu haqda ciddi səs-küyə səbəb olub. Paşinyanın qatı tərəfdarı olan deputat mütəmadi olaraq Rusiya ilə dostluğa qarşı çıxır («bu dostluq blefdir», «belə dostluq yoxdur, bu, uydurmadır»). İndi isə o, Ermənistanda Rusiyanın «Mir», ORT və «Rossiya 1» telekanallarının yayımının dayandırılması məsələsini qaldırıb. Daha maraqlısı isə onun mövqeyilə Paşinyanın daha bir silahdaşı, Milli Televiziya və Radio Komissiyasının sədri Tiqran Akopyanın razılaşmasıdır. O, hesab edir ki, ölkə ərazisində Rusiya telekanallarının yayımı «Ermənistanın informasiya təhlükəsizliyinə müəyyən təhdidlər yaradır».
Perspektivsizliyin alternativi
Ermənistandakı anti-Rusiya isteriyası ölkənin həyati əhəmiyyətli problemlərinin durmadan artması fonunda daha da şiddətlənir. Söhbət ağır sosial-iqtisadi böhrandan, əhalinin əksəriyyətinin maddi durumunun ağırlığından gedir. Beləliklə, «məxməri inqilab»dan keçən  il Ermənistan sakinlərinə yaxşı heç nə gətirməyib. Onun ölkənin iqtisadi durumuna da hər hansı müsbət təsiri olmayıb. Əməkhaqqı və pensiyaların azlığı, işsizliyin artması, sənaye və kənd təsərrüfatı sahəsində tənəzzül, dövlət borcunun artması, nəhayət, əhalinin ölkədən axınının davam etməsilə demoqrafik durumun daha da pisləşməsi ermənilərin dəyişməyən həyat reallığıdır. Başqa sözlə, iqtisadi sahədə vəziyyət Serj Sarqsyanın kriminal rejimi dövründə olduğu kimi qalır.
Vəziyyətin son dərəcə acınacaqlı olduğunu, əlbəttə ki, Paşinyan da anlayır. Əhalinin iqtisadi möcüzəyə inamının itməməsi üçün o, informasiya məkanına vaxtaşırı guya Qərbdən tezliklə ciddi yardım alacaqlarına (bu, Ermənistan hökumətinin qərbpərəstliyinin daha bir göstəricisi sayıla bilər) dair xəbərlər buraxdırır. Məsələn, baş nazir bu yaxınlarda parlamentdə etdiyi çıxışda Avropa İttifaqının onun hökumətinə «13 layihə təqdim etdiyini» və onların bir hissəsinin «meqalayihə» olduğunu bildirib. Paşinyanın çıxışının sonrası daha maraqlı olub: «Beynəlxalq tərəfdaşlarımız ağıllı şeylər danışır. Deyirlər ki, siz özünüz də investisiya xərcləməlisiniz. Çünki hansısa beynəlxalq təşkilatın gəlib ölkənin bir proqramını 100% maliyyələşdirəcəyini gözləmək olmaz. Məsələn, infrastrukturun inkişafı, yaxud su anbarlarının inşası proqramlarını».
Belə çıxır ki, Aİ belə, «məxməri inqilab»a verdiyi bütün dəstəklərə rəğmən, Paşinyan hökumətinə pul deyil, söz verməyə hazırdır. Paşinyan bununla bağlı konkret nəsə deyə bilməyib. O, xarici maliyyə vəsaitlərinin cəlbi nəticəsində dövlət borcunun artacağına dair narahatlığ aradan qaldırmağı da bacarmayıb: «Kölgə iqtisadiyyatı ilə fəal mübarizə aparılarsa, borcun artması təhlükəli olmayacaq. BVF mütəxəssisləri hesab edir ki, Ermənistanda kölgə iqtisadiyyatının həcmi 50-60%-dir. Hökumət bununla mübarizə apararsa, Ermənistan ÜDM-i müəyyən qədər artacaq və borc ÜDM-in 60%-i səviyyəsindən aşağı düşəcək».
Başqa sözlə, xalqa Paşinyanın kölgə iqtisadiyyatı ilə fəal mübarizə aparacağını gözləmək qalır. Amma bu mübarizənin uğurlu olacağı təqdirdə belə, ölkənin xarici borcu faciəvi hzədddən – ÜDM-in 60%-dən bir qədər aşağı düşəcək. Yəni Paşinyan dövlət borcunun hansı səviyyəyədək azaldıla biləcəyini də dəqiqləşdirməyib. Səbəb aydındır: bu məsələdə ümid verən heç nə yoxdur və ola da bilməz. Çünki Ermənistanın əsas problemi başqadır.
Söhbət Azərbaycanla münaqişədən gedir. Bu münaqişənin səbəbi Ermənistanın Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış ərazisinin 20%-ni işğal etməsidir. Son 1 ildə Bakı ilə Yerevan qoşunların təmas xəttində gərginliyi qismən azaltmağa nail olub. Siyasi-diplomatik səviyyədə isə Azərbaycan hələ gözləmə mövqeyindədir. O, hələ də Ermənistanın yeni rəhbərliyinin ağıllı davranacağına, ərazilərinin işalına son qoyulması kimi qaçılmaz qərarı qəbul edəcəyinə inanır. Halbuki, Paşinyan hakimiyyətə gəlişindən ötən 1 ildə daha çox münaqişənin həllinə kömək etməyən mənasız, faydasız bəyanatlar verməklə məşğul olub. O, hər addımında siyasi iradə nümayiş etdirmək, ölkəsi üçün yeganə xilas yolu olan qərar qəbul etmək, yəni Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasətə son qoymaq iqtidarında olmadığını göstərir. Lakin Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli prosesini perspektivsiz məcraya yönəldən «inqilabçı hökumət» bununla Ermənistanın öz gələcəyini də perspektivsiz hala gətirir. Çünki bu ölkənin gələcəyi ilk növbədə, Ermənistanın Azərbaycanla sülh və əməkdaşlığa gedə bilib-bilməyəcəyindən asılıdır. Onun illərdir düşdüyü təcrid vəziyyətindən çıxmasının, regional inteqrasiya proseslərinə cəlbinin yeganə yolu budur. Ermənistan başqa yolla inkişaf edə bilməyəcək.

ACHIEVEMENTS OF THE 'PEOPLE'S LEADER'?
The velvet revolution, which took place in Armenia a year ago, put an end to the rule of the criminal Karabakh clan and raised Nikol Pashinian, the 'people's leader' to the pinnacle of the power. He is still trying to convince his fellow citizens in the beautiful future of the country, which however is suffering from a permanent crisis without any real ways to bring this cherished moment of the "Armenian revolution" closer. The population of the neighbouring country began to understand that pathetic words are not enough to achieve the objective. However, no one in Armenia has courage to admit that the only way to salvation lies solely through the rejection of aggression against Azerbaijan and the establishment of cooperation with the leading state in the South Caucasus.
Is corruption defeated?
Pashinian  and his government came to power primarily under the slogans of justice, the fight against corruption and oligarchs. Indeed, the current head of the Armenian government managed to oust the members of the former criminal regime, to bring to justice a number of its infamous representatives, including General Manvel Grigorian and even the ex-President Robert Kocharyan, accused of organising violent suppression of mass protests on March 1, 2008. However, whether more justice has become in Armenia this year is a truly rhetorical question.
For example, the struggle against oligarchy and monopolism so widely announced by Pashinian raises serious doubts regarding its consistency. One of the key oligarchs and monopolists of the country, Gagik Tsarukian, who is the leader of the party Prosperous Armenia and its parliamentary faction, is also one of the political allies of Pashinian. As if challenging the society, which condemns oligarchy, Tsarukian mockingly and cynically admitted that "the main revolution today is a revolution of promises". "Whatever changes, I was, is and will remain, because my behaviour, my works, cleanliness of thoughts and devotion cannot be changed," Tsarukian said a few days ago, as if ironically over the end of the era of oligarchs and monopolists proclaimed in Armenia.
Meanwhile, the arrest of the head of the State Control Service David Sanasarian, who is one of Pashinian’s closest associates, manifests the presence of such a phenomenon as corruption in revolutionary Armenia. In one of his recent speeches in parliament, Mr. Pashinian expressed bewilderment about the fact that "some revolutionaries changed radically when they came to power." Apparently, Sanasarian seems to have changed so drastically that the leader of the "velvet revolution" himself was forced to approve the start of criminal prosecution. Not surprisingly, the Sanasarian case was called a landmark event, which opened a new stage in the history of the "velvet revolution", a stage when it started to "devour its own children".
In addition, the criminal prosecution of Sanasarian revealed a possible split among the revolutionaries. It is believed that by initiating a case against the head of the State Control Service, Pashinian lost legitimacy in the eyes of the "Soros" wing of the "revolution". According to Armenian media, the members of the "Soros" group in the Armenian leadership entered Pashinian’s office and demanded that he stop the case against Sanasarian.
Obviously, the presence of "Soros" group in Pashinian’s team suggests an external role in accomplishing the "velvet revolution" in Armenia. From the moment he came to power, Pashinian denied any foreign influence on the triumph of his movement, My Step. Speaking recently at the session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in Strasbourg, Pashinian again assured that the revolution in Armenia took place without the participation of any outside force. But at the same time, how can one explain the apparent domination of agents of Western influence surrounding the Armenian premier? This particularly includes the same "Soros people", but not limited to them, if we take into account a significant increase in the number of LGBT representatives in the social and political life of the country.
Positioning himself as an avid supporter of liberal democracy and clearly hoping to gain benefits from the Western centres of power, Pashinian began to demonstrate loyalty to sexual minorities since his first days in the power. However, the case seems to be taking unexpected turns for the prime minister. For example, the scandal caused by a transgender Lilit Martirosian in the Armenian parliament. This person was expelled from the National Assembly, which caused a sharp outrage among LGBT communities, who began to declare their key role in last year’s "velvet revolution" and Nikol Pashinian’s rise to power. They make it clear that they are still considering the pressure on sexual minorities as "a planned action by opponents of Nikol Pashinian  to discredit him."
However, LGBT activists warn that if the Pashinian government continues to exert pressure on them, they may well make another coup. So the "avid liberal" Pashinian  and his men have something to worry about, nervously reacting to such threats, especially when they come from forces enjoying the absolute benevolence of the West.
Bluff and failure of the "velvet revolution"
The above factor, the favour of the West, is extremely significant for the leadership of the "velvet revolution". Over the past year, Armenian government partially ceased its pro-Western and, accordingly, anti-Russian rhetoric. Before coming to power, Pashinian proved to be an opponent of a union with Russia and Armenia’s participation in the Eurasian Economic Union (EAEU). In particular, the Yelk ("Exit") bloc headed by Pashinian raised the issue of creating a commission to prepare a statement on Armenia’s withdrawal from the EAEU and the country's integration into the Euro-Atlantic space. After coming to the power, however, Pashinian began to support "more effective integration within the framework of the Eurasian Union."
However, judging by the problems that the current Armenian authorities have in relations with the leading countries of the EAEU (Russia, Kazakhstan and Belarus), it becomes obvious for everyone, and above all for the leaders of these states, that Pashinian supports "more effective integration" with them not because of his personal ambitions but due to geopolitical realities that he understands as a prime minister. This is also confirmed by the composition of the ruling bloc My Step, where majority of members are the representatives of non-governmental organisations funded by the West.
According to the well-known Russian political analyst, director of the Institute for Political Studies Sergey Markov, "there are many pro-Western people in Pashinian’s team who, respectively, benefit from Western grants. They are known for their love for Europe and the U.S. and their critical attitude towards Russia. In fact, geopolitical alliance with Russia is very beneficial for Armenia. But Pashinian's team has been nursed by the West for a long time. These people have worked for many years encouraging anti-Russian rhetoric occasionally when, for example, someone says that it is necessary to limit the broadcasting of Russian TV channels in Armenia or that Russia does not protect Armenia in the Karabakh conflict. Today Armenia is happy to use any reason that can offend Russia. Yet another form of latent Russophobia."
Indeed, the statement of Narine Khachatrian's (Tukhikian) from the ruling My Step faction of the parliament has recently made a lot of noise in the context of Russophobia prevailing in Armenia. Pashinian’s ardent supporter, regularly criticizing Armenia’s friendship with Russia ("this friendship is a bluff", "there is no such friendship, it’s a fictitious model"), now raised the issue of restricting the broadcasting of Russian TV channels Mir, ORT and Rossiya-1. Remarkably, another colleague of Pashinian, Chairman of the National Commission on Television and Radio, Tigran Hakobian, agreed with Khachatrian’s opinion, since, according to him, the broadcasting of Russian TV channels "creates a certain threat to the information security of Armenia."
Alternative to hopelessness
Meanwhile, anti-Russian hysteria continues to grow in Armenia amidst the unrestrained growth of the severe socio-economic crisis and the worsening of the material situation of population. In this context, the past year of the "velvet" revolutionary government did not bring any good to the people of Armenia, nor did it contribute to the improvement of the country's economic indicators. Low wages and pensions, rising unemployment, decline of industry and agriculture, increase of public debt and, finally, the continuing outflow of the population from the country, contributing to the worsening of the demographic crisis, all these realities of Armenian life have not changed. In other words, the economic situation in the country has not changed since the departure of the criminal regime of Serzh Sargsyan.
Pashinian, of course, is aware of the destructiveness of such realities. In an effort to encourage the almost hopeless population to some extent, he regularly makes ungrounded statements about the alleged Western aid (which, in fact, also confirms the Euro-Atlantic orientation of the current Armenian authorities). Speaking recently in the Armenian parliament, Pashinian announced his government’s presentation to the European Union "13 projects, some of which can be considered megaprojects." This was followed by an interesting comment: "Our international partners say smart things. They say that we have to invest money, because it is difficult to imagine that any international organisation finances a single program for 100% of its value. For example, a program for the development of infrastructures or the construction of reservoirs."
It turns out that even the EU, with all the support of the notorious "velvet revolution", is ready to give the Pashinian government not money, but a cold shoulder. EU therefore would have to decide how prudently invest in the Armenian authorities so that it would not look like they fund a single program in the country for '100% of its value'? Pashinian could not explain anything specifically on this account. Neither was he able to dispel concerns about the increase in public debt due to the attraction of external funds: "If we actively fight against the shadow economy, an increase in public debt does not pose a threat. IMF experts believe that the size of the shadow economy in Armenia is up to 50-60%. If the authorities fight against the shadow economy, then Armenia’s GDP will receive a certain growth and the country's debt will fall from the threshold of 60% of GDP. "
In other words, the people can only hope for Pashinian’s active struggle against the shadow economy, but even if he is successful, the country's debt will decrease only insignificantly, currently being at the catastrophic mark of 60% of GDP. Thus, Pashinian again did not specify what the encouraging mark of the national debt can be for his reforms to succeed. Obviously, it is not because he was modest, but because there is nothing hopeful about this indicator. After all, the main problem of Armenia lies in a different plane.
We mean the conflict with Azerbaijan. The source of this conflict is the occupation by Armenia of a fifth part of the internationally recognised territory of the Republic of Azerbaijan. Over the past year, Baku and Yerevan have managed to partially reduce the intensity of tension on the line of contact. At the political and diplomatic level, it is obvious that Azerbaijan is still counting on the prudence of the new Armenian leadership and its ability to accept the inevitability of liberation of the occupied Azerbaijani territories. However, we should admit that Pashinian has spent the whole year of his premiership mostly by making meaningless statements useless for a long-term settlement of the conflict. This shows his inability to demonstrate due political will and make a decision on the refusal from the policy of aggression against Azerbaijan, which will be for the benefit of Armenia too. However, by pushing the process of peaceful settlement of the Karabakh conflict to the point of no return, the "velvet-revolutionary" government of Pashinian in fact condemns the future of his country. After all, this future depends, firstly, on whether Armenia will be able to establish peace and cooperation with Azerbaijan, promising it a long-awaited way out of isolation and involvement in regional integration projects. Armenia has no other way to ensure its development.