SANKSİYA KƏNDİRBAZLIĞI
Vaşinqtonla Pekin arasında münasibətlər Çinin yaradıldığı 1949-cu ildən sonra ilk dəfə 40 il əvvəl – 1979-cu ildə normallaşmışdı. Bu, Çin lideri Den Syaopinin sayəsində mümkün olmuşdu. O, ABŞ-ı «mədəni inqilab» nəticəsində illərlə təcrid durumda, ədavət içərisində olmuş ölkəsində iqtisadi islahatların aparılmasına yardım edə biləcək yeganə dövlət sayırdı.
Ötən dövr ərzində iki ölkə arasında qarşılıqlı ticarət və investisiyaların həcmi sürətli templərlə artıb, iki iqtisadiyyat bir-birinə dərindən inteqrasiya edib. Hazırda Çin Amerikanın bir çox şirkəti üçün vacib ixrac bazarıdır – yüksək texnologiya məhsulları istehsalçılarından tutmuş, paxlalı bitkilər yetişdirən fermerlərədək.
Lakin iki nəhəng iqtisadiyyat arasında 2018-ci ildə yenidən gərginləşmiş qarşılıqlı münasibət artıq «ticarət müharibəsi» formatına keçib.
«Çin istehsalı»
2017-ci ildə ABŞ ilə Çin arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 710,4 milyard dollar olub. Amerikadan 187,5 milyard dollarlıq mal idxal edən, eyni zamanda Birləşmiş Ştatlara 522,9 milyard dollarlıq ixracata sahib Çin Vaşinqtonun Meksika və Kanadadan sonra üçüncü xarici ticarət tərəfdaşıdır. 1,1 trilyon dollardan çox dəyərə malik ABŞ xəzinə istiqrazlarına sahib olan Çin artıq ABŞ üçün ən nəhəng xarici kreditora çevrilib.
Bir çox Amerika şirkəti Çin iqtisadiyyatının ona aid seqmentində hökmranlıq edir. Məsələn, KFC Çin bazarının 40, «General Motors» 12,8, «Boeing», «Coca-Cola/Sprite», «Procter & Gamble» və «Apple» 50%-dən çoxunu ələ keçirib. Ölkənin əməliyyat sistemləri bazarının 99,3%-i isə «Microsoft»a məxsusdur.
Çin şirkətləri də öz növbəsində, ABŞ bazarında fəaldır. Proqnozlara əsasən, 2020-ci ilə bu ölkədə Çin investisiyasının həcmi 200 milyard dollara çata bilər. Bu, 400 minədək yeni iş yerinin açılacağı deməkdir.
Doğrudur, iki ölkə arasında 40 illik əməkdaşlığın ideal keçdiyini söyləmək olmaz. Lakin sıx qarşılıqlı səmərəli iqtisadi əlaqələr hər zaman siyasi və hərbi qarşıdurmalardan qaçılmasına imkan verib. Bundan başqa, 2009-cu ilədək ABŞ Çini özünə qeyri-bərabər, lakin dünyanı nüfuz dairələrinə bölə biləcəyi layiqli tərəfdaş sayıb. Həmin il Amerika Pekinə «2 lider klubu» (G2) yaradılmasını belə, təklif etmiş, lakin Çin təkliflə razılaşmamışdı.
Məhz bundan bir müddət sonra Pekin-Vaşinqton münasibətləri dəyişməyə başlayıb. 2012-ci ildə elan olunmuş «ABŞ-ın milli müdafiə strategiyası»ndan Çin artıq tərəfdaş deyil, potensial düşmən kimi göstərilirdi. Sənəddə onun ABŞ iqtisadiyyatına və təhlükəsizliyinə ciddi təsir imkanlarının olduğu vurğulanıb.
Beləliklə, Birləşmiş Ştatlar Çinin ticari və iqtisadi siyasəti, o cümlədən texnologiyaların məcburi yeridilməsi və ABŞ-ın kommersiya sirlərinin oğurlanması təcrübəsindən narazılığını daha sərt ifadə etməyə başlayır. Vaşinqton Çinin dövlət müəssisələrinin subsidiyalaşdırılmasına məhdudiyyətlərin tətbiqini, həmçinin Amerika şirkətlərinin Çin bazarlarına çıxışının sadələşdirilməsini də tələb edir.
2015-ci ildə elan olunmuş və ÇXR-in müasir texnologiyalar sahəsində dünya liderinə çevrilməsini nəzərdə tutan «2025-ci ilədək Çin istehsalı», həmçinin «Bir kəmər-bir yol» (Yeni İpək yolu) təşəbbüs isə Qərbi əməlli-başlı narahat edir. Üstəlik, bütün bunlar Çinin hərbi qüdrətinin kəskin artması fonunda baş verir. O, eyni zamanda Tayvan boğazı və Cənubi Çin dənizində hərbi-dəniz və hava qüvvələrini gücləndirir.
Odur ki, Donald Trampın Çinlə iqtisadi və digər münasibətlərə köklü şəkildə yenidən baxılacağına dair verdiyi seçkiqabağı vəd, əslində, gözlənilməz sayıla bilməzdi. Onun sələflərini bu mənada cəsarətsizlikdə təqsirləndirməsi də tamamilə məntiqli görünür.
Əbəs gözləntilər
ABŞ-ın yeni prezidenti ilə Çin sədri Si Cinpin arasında 2017-ci ildə baş tutmuş görüşdən sonra belə bir təsəvvür yaranmışdı ki, iki lider iqtisadi-ticari əməkdaşlıqla bağlı ortaq məxrəcə gələ bilib. Hər halda, Ağ Evin yaydığı press-relizdə deyilirdi ki, onlar «fikir ayrılıqlarının qarşılıqlı hörmət əsasında həlli»nə dair razılığa gəliblər.
Lakin 2018-ci ilin martında Tramp «Çinin iqtisadi aqressiyası ilə mübarizə haqqında» memorandum imzalayır və bununla da, Çindən gələn əvvəlcə 3 milyard, sonra isə 16 və 50 milyard dollar dəyərində mallara 25%-lik əlavə rüsumun tətbiqinə başlanır. Pekindən buna dərhal paritet şərtlərlə cavab gəlir. Sentyabrda isə ABŞ birbən-birə 200 milyard dollar dəyərində Çin mallarına 10%-lik rüsumun tətbiqinə başlayır. Üstəlik, o, 2018-ci ilin yanvarından tariflərin 25%-dək artırılacağını bəyan edir. Çin buna 60 milyard dollarlıq rüsum artımı ilə cavab verir.
Dekabrda «G20» sammiti çərçivəsində baş tutmuş görüşdən sonra tərəflər arasında müvəqqəti barışıq əldə olundu. Tərəflər «texnologiyaların məcburi yeridilməsi, intellektual mülkiyyətin qorunması, qeyri-tarif maneələri, kibermüdaxilələr, xidmətlər və kənd təsərrüfatına aid sahələrdə struktur dəyişikliklərinə dair təcili danışıqlara başlanılması» haqqında razılığa gəldi, Tramp isə öz növbəsində, danışıqlar dövründə tariflərin qaldırılmayacağını bildirdi.
Trampın dəfələrlə hədələrini həyata keçirməyə də cəhd etdiyi bir neçə ay ərzində aparılan ağır danışıqların sonunda Çin «görünməmiş» güzəştlərə razı oldu. O, üzərinə intellektual mülkiyyətin müdafiəsini təmin etmək öhdəliyi götürdü, bunun o cümlədən Çinin patent qanunvericiliyinə dəyişikliklər yolu ilə həyata keçiriləcəyini bəyan etdi. Bundan başqa, Pekin texnologiyaların məcburi yeridilməsinin qadağan ediləcəyini, daxili bazarın daha açıq olacağını, dövlət subsidiyalarının ixtisar olunacağını və digər struktur islahatlarına başlanılacağını da bildirdi.
Pekin ABŞ-dan idxal sahəsində, məsələn 40% təşkil edən avtomobil idxalı ilə bağlı tariflərə yenidən baxmağa hazır olduğunu da bəyan etdi. Bununla yanaşı, Çin yuanın dəyərinin kəskin şəkildə azalmasına yol verməmək niyyətində olmadığını açıqladı.
Bütün bunlarla yanaşı, önəmi sadalananlardan heç də az olmayan daha bir məsələ – kibertəhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq haqda belə, razılığa gəlindi.
Lakin bir «əmma» qalmaqda idi! Çin razılaşmanın qüvvəyə minməsilə bütün rüsumların dərhal ləğvini tələb edirdi. Tramp isə yeni tariflərin hələ «uzun müddət» qüvvədə qalacağını deyir, bunu razılaşmaya əməl olunmasının qarantı kimi qiymətləndirirdi.
Bu, danışıqların yenidən dalana dirənməsinə səbəb oldu və bir ay sonra Çin… bütün razılaşmaları ləğv etdi. ABŞ prezidenti isə buna cavab olaraq, dərhal Çindən 200 milyard dollar dəyərində idxala görə tarifləri 25% artırdı, üstəlik, bu tendensiyanın davam edəcəyilə bağlı hədələr səsləndirdi.
Prezident üçün risk
Uoll-strit iqtisadçılarının fikrincə, hazırkı tarif artımı yaxın perspektivdə Pekinə təsir rıçaqı ola bilər. Amma onun ağır ticarət savaşına yol açması da mümkündür və bu, ABŞ iqtisadiyyatına mütləq mənfi təsir göstərəcək. Lakin Tramp və məsləhətçiləri yeni tariflərin Çin iqtisadiyyatına daha böyük zərbə olacağına əmindirlər. Onlar hesab edir ki, bu, sonda Pekini danışıqlar masası arxasına qayıtmağa məcbur edəcək.
Amma istənilən halda, Çinlə iqtisadi münasibətlərin gərginləşməsi ABŞ-ın artan iqtisadiyyatını, fond bazarının böyüməsini durmadan öz uğuru kimi təqdim edən prezidenti üçün böyük riskdir.
Beynəlxalq Valyuta Fondunda isə hesab edirlər ki, bu savaş Çin və ABŞ ilə yanaşı, bütünlükdə dünya iqtisadiyyatına zərbə olacaq. Qurum artıq ABŞ ÜDM-in 0,6% azalacağını da proqnozlaşdırır. «Moody's», Çinlə razılaşmanın əldə olunmayacağı təqdirdə, 2020-ci ilin sonuna Birləşmiş Ştatlarda tənəzzül gözləyir. Daha bədbin proqnozlarda tənəzzülün bu ilin sonunda başlayacağı bildirilir.
Amerikanın sənaye şirkətləri rəhbərləri arasında apreldə aparılmış sorğuya qatılanların 67%-i bildirib ki, yeni rüsumlar xərcləri artırıb. Rəyi soruşulanların 50%-i bu üzdən qiymətləri artırmaq məcburiyyətində qaldığını, nəticədə, satışın 42% azaldığını etiraf edib. Sorğuya qatılanların yalnız 1%-i ticarət savaşından qazandığını deyib.
Aparılmış araşdırmalar göstərir ki, yeni 25%-lik rüsumun tətbiqi ABŞ-da 934 min insanı iş yerindən məhrum edəcək, orta hesabla, 4 nəfərdən ibarət ailənin ildə 767 dollar itirməsilə nəticələnəcək. Vəd olunduğu kimi, yerdə qalan 325 milyard dollarlıq idxala da 25%-lik rüsum tətbiq olunarsa, bu, ümumilikdə 2,1 milyon iş yerinin bağlanmasına, orta hesabla, ailələrin ildə 2 min dollardan artıq pul itirməsinə səbəb olacaq.
Çin necə cavab verəcək?
2019-cu il üçün ÇİN ÜDM-in artım proqnozunda da geriləmə var – 6,4%-dən 6,2%-ə. Lakin ticarət savaşının daha da qızışacağı təqdirdə, bu 6%-dən də aşağı düşə bilər.
Bu ilin yanvarında ölkədə sənayenin həcmi son 17 ilin ən aşağı həddinə düşərək, illik cəmi 5,3% təşkil edib. Bundan ən çox əziyyət çəkən avtomobil istehsalçıları olub. Onların gəliri 42% azalıb. Elektronika istehsalçıları 21,6% geriləyib. Gəlirlərin bu cür azalması, əlbəttə ki, ümumi həcmi 30 trilyon dolları ötən borcun ödənilməsini çətinləşdirir. Bununla yanaşı, ölkədə işsizlik 5,3%-dək artıb.
Vəziyyətin bu qədər ciddi xarakter alması ÇXR sədri Si Cinpini etiraflara məcbur edib. O, ölkəsinin çətin dönəmə hazırlaşmalı olduğunu açıq şəkildə dilə gətirib. Cinpin bunu «beynəlxalq durumun getdikcə ağırlaşması» ilə əsaslandırıb.
Bu arada, Çinin cavab tədbirləri seçimi o qədər də geniş deyil. Onun valyuta ehtiyatı 3 trilyon dollardan artıqdır və bunun 1,1 milyardı xəzinə biletlərinə qoyulub. Lakin Pekin, güman ki, onları bir dəfəyə valyuta bazarına buraxmayacaq. Çünki Amerika iqtisadiyyatının kəskin şəkildə çökməsində maraqlı deyil.
Çoxları Pekinin ABŞ-la ticarət savaşında təzyiq rıçaqı kimi, özünün nadir torpaq elementlərinin əsas tədarükçüsü kimi hökmran mövqeyindən istifadəyə çalışacağından ehtiyatlanır. Dünyadakı nadir torpaq elementləri ehtiyatının 37%-i Çindədir. Dünya üzrə nadir torpaq materialları istehsalının 80%-i də ÇXR-in payına düşür. Birləşmiş Ştatlara belə məhsulların 80%-i məhz Çindən gəlir.
Nadir torpaq elementlərindən istehlak mallarının geniş çeşidinin hazırlanmasında istifadə olunur – «iPhone»dan tutmuş, elektromobillərə, hərbi reaktiv mühərriklərə, peyk və lazerlərədək. Bu elementlərdən ciddi asılılığı olan ABŞ onlara rüsum tətbiq etmir. Çin isə artıq «test addımı» atıb. Kaliforniyadakı Mauntin Pass Birləşmiş Ştatlar ərazisində nadir torpaq elementlərinin hasil olunduğu yeganə yerdir. Ölkənin bu sahədə emal gücü yoxdur və bu üzdən, bu mədəndən ildə 50 min ton konsentrat emal üçün Çinə göndərilir. Pekin artıq bu məhsulun idxalına 25%-lik rüsum tətbiq edib.
Əksər iqtisadçının fikrincə, Çin Amerikanın sanksiyaları ilə mübarizədə böyük ehtimalla, ən effektiv varianta əl atacaq. Söhbət yuanın ABŞ dollarına nisbətdə ucuzlaşmasına imkan verməkdən gedir. Bu, nəinki yüksək tariflərin mənfi təsirlərini kompensasiya edəcək, həm də Tramp administrasiyasının Çin bazarında Amerika məhsulları üçün rəqabət şəraiti yaratmaq səylərini nəticəsiz qoyacaq.
Hər kəs çalışır
İyunun 28-29-da Yaponiyada «G20» sammiti keçiriləcək. Orada ABŞ və Çin rəhbərlərinin yaranmış vəziyyəti müzakirə edəcəkləri gözlənilir. Vaşinqton ən azı o vaxtadək Çindən yerdə qalan 325 milyard dollarlıq idxala görə rüsumu artırmaq niyyətində deyil. Bunu ABŞ-ın maliyyə naziri Stiven Mnuçin də təsdiqləyib.
Hər iki administrasiya danışıqlara hazır olduğunu bildirir. Lakin müzakirələrin uğurlu alınması üçün kompromisdən başqa yol yoxdur. Buna isə hər iki tərəf hazır olmalıdır. Əks təqdirdə, «bütünlükdə beynəlxalq ticarət sistemi zərər çəkəcək». Hər halda, UNCTAD-ın beynəlxalq ticarət şöbəsinin rəhbəri Pamela Kok-Hamilton belə düşünür: «Bu halda biz valyuta müharibəsi də görəcəyik, devalvasiya dalğası da, staqfilyasiya və işsizlik də».

Trade war between the U.S. and China is getting fiercer
This year marks the fortieth anniversary of normalised relations between the U.S. and Beijing; for the first time since the founding of the People's Republic of China in 1949. Chinese leader Deng Xiaoping believed the U.S. is the only country, which could help China carry out economic reforms after many years of isolation and destruction caused by the Chinese Cultural Revolution.
During this time, mutual trade and investment grew rapidly, and the two economies became deeply integrated with each other. China is now an important export market for many U.S. companies - from high-tech manufacturers to soybean farmers.
However, the relationship between the two giant economies, which has become aggravated again since 2018, has consequently turned into a trade war.
Made in China
In 2017, trade turnout between the U.S. and China reached $710.4 billion. China, which imports American goods for $187.5 billion and exports for $522.9 billion, is the third foreign trade partner of the U.S. after Mexico and Canada. With U.S. treasury bonds worth $1.1 trillion, China has long been the largest foreign creditor to the United States.
Many U.S. companies dominate their segments in the Chinese economy. For example, KFC has 40% of the Chinese market, General Motors - 12.8%, Boeing, Coca-Cola/Sprite, Procter&Gamble and Apple - more than 50%, Microsoft - 99.3% of the operating system market.
In turn, Chinese companies are active in the U.S. market. According to forecasts, by 2020 the volume of Chinese investment could reach $200 billion, which means about 400 thousand new jobs.
This is not to say that 40 years of cooperation between the two countries were rosy. But it was close mutually beneficial economic relations that helped resolve political and military conflicts. Moreover, until 2009, the U.S. viewed China not as an equal, but a worthy partner in order to divide the world with it into spheres of influence. In that year, Washington proposed Beijing to create a “club of two leaders” G2, but the proposal was refused.
Some time passed, Washington’s attitude to Beijing began to change. In 2012, in the updated National Defense Strategy of the United States, China is no longer called a partner, but a potential adversary who significantly affects the U.S. economy and security.
The U.S. has become increasingly vocal with China’s trade and economic policies, including the practice of forced technology transfer and theft of U.S. trade secrets. Washington also began to insist on restricting subsidies for Chinese state-owned enterprises and simplifying access for U.S. companies to Chinese markets.
The objective of the new national strategy Made in China until 2025 announced in 2015 is to make China a world leader in modern technologies. This and the One Belt, One Way initiative (New Silk Road) alarmed the West seriously, since all these events took place amidst sharp increase in China’s military potential, including by building up its naval and air forces in the Taiwan Strait and the South China Sea.
Therefore, the election promises of Donald Trump to reconsider economic and other relations with China radically were somewhat expected. It seemed quite logical that Trump accused his predecessors of not having enough courage to do the same before him.
Vain expectations
After the new U.S. President met with PRC Chairman Xi Jinping in 2017, it seemed that the leaders of the two countries found a common language in resolving issues related to trade and economic cooperation, because they agreed to “overcome differences on the basis of mutual respect,” White House statement said.
However, in March 2018, Trump signed Memorandum Targeting China's Economic Aggression and imposed 25% tariffs on Chinese goods: at $3 billion, $16 billion, $50 billion... China responded immediately and on parity terms. In September, the U.S. imposed 10 percent tariffs immediately on $200 billion, promising to raise tariffs to 25% from January 2018. China’s response was $60 billion.
The temporary truce came in December after a meeting on the margins of the G20 summit, when an agreement was reached to “immediately begin negotiations on structural changes relating to the forced transfer of technology, protection of intellectual property, non-tariff barriers, cyber interference, services and agriculture”. For the period of the negotiations, Trump promised not to raise tariffs.
After several months of difficult negotiations (in March) during which Donald Trump has repeatedly tried to fulfil his threating promises, it was reported that China had agreed to “unprecedented” concessions. It pledges to ensure the protection of intellectual property, including by amending Chinese patent laws, to prohibit the forced transfer of technology, to open domestic markets even more, to reduce state subsidies and to embark on other structural reforms.
China has announced its readiness to reconsider the highest tariffs on imports from the United States, for example, cars that make up 40% of Chinese sanctions package, and also to prevent sudden depreciation of the national currency, yuan. Both sides agreed to cooperate on cyber-security issues. But China demanded the immediate abolition of all duties as soon as the agreement becomes effective. Trump also said that tariffs will remain in force “for a long time” as a guarantor of compliance with the agreement.
Negotiations again come to a standstill, and a month later, China cancels all agreements.
Immediately, the U.S. president raised tariffs on Chinese imports by 25% ($200 billion) and threatened to extend the sanctions package to $325 billion on the remaining Chinese goods.
Risk for president
According to Wall Street economists, the current increase in tariffs will become a lever of influence on Beijing, perhaps in the short term, but could provoke a protracted trade war, which will adversely affect the U.S. economy. However, Trump and his advisers are confident that tariffs will damage China’s economy more than the United States, and ultimately force China to return to the negotiating table.
Nevertheless, the aggravation of economic relations with China is a huge risk for the president, who constantly advertises the growing economy and the stock market as evidence of the success of his presidency.
According to the International Monetary Fund, escalation of the trade war will undermine the economy of China, the U.S. and the world as a whole, with the decrease of U.S. GDP by 0.6%. Moody's warns of a possible recession in the U.S. economy by the end of 2020 in the absence of an agreement with China. More pessimistic forecasts promise a recession later this year.
The executives of 67% of American industrial companies surveyed in April responded that duties had increased costs, 50% admitted that they had to raise prices, but sales fell by 42%. Only 1% of respondents reported that they benefited from a trade war.
According to studies, the new 25% tariff, combined with earlier duties, will reduce employment in the U.S. by 934 thousand people and cost the average family of 4 people $767 a year. If a 25% tariff for the remaining imports of $325 billion is introduced, 2.1 million jobs will be cut in total, while an average American family will lose more than $2,000 a year.
Chinas possible response
China's GDP growth forecast for 2019 has also been reduced from 6.4% to 6.2%, and if the trade war gains momentum, it can be less than 6%.
Industry growth in January was the lowest in the last 17 years and amounted to only 5.3%. Automobile manufacturers, whose profits fell by 42%, and electronics, minus 21.6%, suffered the most. The fall in profits will complicate debt service, the total amount of which exceeds $30 trillion. Unemployment increased as well (up to 5.3%).
Such a serious situation forced President Xi to admit that China should prepare for difficult times as the international situation becomes more complex.
By and large, China has not a wide choice for response. Its foreign exchange reserves reach more than $3 trillion, $ 1.1 billion of which are invested in U.S. treasury bills. But it certainly will not make a one-time reset on the foreign exchange market, since it is not interested in a sharp fall in the American economy not only because China still has almost $2 trillion in bonds.
Many are afraid that Beijing may use its dominant position as a supplier of rare earth elements in the trade war against the United States. China owns 37% of the explored world reserves of rare-earth elements, which accounts for 81% of the world production of rare-earth metals. 80% of U.S. imports of these metals come from China.
Rare earth elements are used in a wide range of consumer products from iPhones to electric vehicles, as well as military jet engines, satellites and lasers.
While heavily dependent on these supplies, the U.S. still does not impose duties on them. But China has already decided to experiment. Mountain Pass Mine in California is the only place in the U.S. where rare earth elements are extracted. There is no processing capacity in the country, so 50 thousand tons of concentrates are sent annually for processing to China. Beijing has already introduced a 25 percent tariff on these imported products.
According to many economists, China is likely to use the most effective option by letting yuan to depreciate against the U.S. dollar. This not only compensates for the negative impact of high tariffs, but also negates all attempts by the Trump administration to achieve competitive conditions for the American products in the Chinese market.
Everyone will suffer
G20 summit will be held in Japan on June 28-29. It is expected that the leaders of the U.S. and China will discuss the situation during the event. According to the U.S. Treasury Secretary Stephen Mnuchin, Washington will not raise tariffs for the remaining Chinese imports ($325 billion) until that time.
Both administrations say they are open for negotiations. However, they are only possible and successful if both sides compromise. Both parties must be prepared for it. Otherwise, "the consequences for the entire international trade system will be extremely negative," Pamela Cook-Hamilton, head of the international trade department at UNCTAD, said. Especially for the developing countries.