BİR HƏYATIN İŞIĞI VƏ QARANLIĞI
60-cı illərin sonlarına aid fotodan gözəl bir gənc bizə baxır. Sifətinin incə cizgiləri, sevinclə parlayan gözləri deyir ki, qarşımızda həyatı acgözlüklə sevən və necə deyərlər, sevə-sevə yaşayan biri dayanıb. Qadınların sevdiyi sərt kişi gözəlliyi ilə yaraşıqlıdır. Onlar məhz XX əsr Avropa kinosunun yaratdığı bu cür idealı axtarırlar. Yəni ötən əsrin 60-cı illərindən bəhs edirik. Bu gün kişi gözəlliyi idealları bir qədər dəyişib və belə görünüşlü gənclərə major oğlanlar deyirlər. Yaraşıqlı və sevilən biri olan uğurlu və istedadlı gənc rəssam Əşrəf Murad (Muradov) yaşı hələ 30-a çatmamış hörmətli və populyar idi, ona tələb vardı və məclislərin ürəyi idi.
Dahi
O, Bakıda rəssamlıq məktəbini, Leninqradda Repin adına Rəssamlıq, Heykəltəraşlıq və Memarlıq İnstitutunu bitirmişdi. Rus klassik məktəbinin özəlliklərinə parlaq şəkildə yiyələnmişdi. O, sifarişlər alır və öz rəsmlərini çəkirdi, həyatın bütün sevinc və sevgilərini kətan üzərinə tökürdü. Ancaq bütün bunlar yalnız yaradıcılıq yolunun başlanğıcına xas idi. Taleyin amansız zərbəsi onun yaradıcılığını iki stilistika dövrünə ayırdı. Sənət tənqidçiləri onun yaradıcılığının ilk dövründən sosialist realizmi kimi bəhs edirlərsə, onu rus realist məktəbinin təmsilçisi adlandırırlarsa, ikinci dövrünü avanqardçılar cərəyanına aid edirlər. Ancaq bu dərhal baş vermir. Əgər ilk dəfə 1984-cü ildə Ramiz Abutalıbov ədalətsiz olaraq unudulmuş bu dahi sənətkara qarşı ədalətin bərpası məsələsini qaldırmasaydı, onda biz heç vətənimizdə bu gerçək dahinin yaşayıb yaratmasından xəbərdar ola bilməzdik.
İlahi ədalət qanunu «elə etdi» ki, 80-ci illərin əvvəllərində Moskvada Rusiya sənətşünası Qriqori Anisimov və Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri, Azərbaycan SSR Ali Sovetinin deputatı Ramiz Abutalıbov görüşdülər. Anisimov ona Əşrəfin əsərlərindən birini göstərdi və rəssama öz Vətənində diqqət yetirilmədiyinə çox təəccübləndiyini dedi, halbuki o, fərdi sərgiyə tam layiqdir. Ramiz Abutalıbovun reaksiyasını təsəvvür etmək çətin deyil. Bakıya qayıtdıqda, təbii olaraq Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri Yusif Hüseynovu Mərkəzi Komitəyə dəvət etdi.
R.Abutalıbov xatirələrində yazır: "Mən ona ehtiyatlı şəkildə bildirdim ki, Bakıda Əşrəf Muradın əsərlərini nümayiş etdirmək gözəl olardı. Amma Y.Hüseynov mənə dedi: "Bu sənətkar psixi cəhətdən sağlam deyil, əsərləri sosial realizmin ideoloji çərçivəsinə sığmır". Əşrəfin həmkarının imtina etməsi məni özümdən çıxardı. "Əgər Əhrəf Muradın rəsm əsərlərinin sərgisini təşkil etməsəniz, sizə qarşı münasibətimi kəskin dəyişmək məcburiyyətində qalacağam. Bu barədə düşünün," - dedim və görünür, sözlərim ona təsir etdi. Sərgi barədə qərar qəbul edildi və o, 1984-cü ilin oktyabrında Bakıda açıldı. Eyni zamanda, Əşrəf Muradın əsərlərinin olduqca yığcam bir kataloqu nəşr olundu", - («Ölkə» qəzeti, 2007). Bu ilk ekspozisiya Bakı sakinlərini rəssamın əsərlərinin dərinliyi və dahiyanə kompozisiya və rəng sənətkarlığı, çalar tutumu ilə ovsunladı.
"Təsadüfi görüş"
Qarşımızda "düzgün" pionerlər və onların tamamilə "yanlış" sinif yoldaşı durur, görünür, dərslərdən qaçır . Nolsun ki, kitablarını kəmərinə basıb və yəqin ki, içərisindəkiləri məktəbə gəlməzdən qabaq oxuyub. Bu, sovet pionerinə layiq olmayan bir cinayətdir! Baxışların və münasibətlərin münaqişəsi, uşaqlıqdan "sıra ilə getməyə" və hər kəs kimi olmağa ehtiyacın əsasını qoymaq cəhdi…
"Qriboyedov və Bakıxanov"
Qafqazda Rus qoşunlarının baş komandanı general Yermolovun yanında dəftərxanasında xidmət edən xarici işlər üzrə diplomatik katib Aleksandr Qriboyedov və şərq dilləri tərcüməçisi Bakıxanov təpənin üstündə nədən danışırlar? O uzaq keçmişin rəvayətləri onların olduqca yaxın dost olduqlarının izlərini daşıyırlar. Qriboyedovun əlində bloknot və qələm var. Görəsən, dostlar təpələrə baxan zaman Azərbaycan folkloru və ədəbiyyatındanmı danışırlar? Yoxsa, onlar Qarabağ torpaqları barədə müzakirələr aparırlar? Axı, İrana yola düşən Qriboyedov sonra rus çarına Türkiyədəki məşhur hadisələr zamanı ermənilərin türk torpaqlarından köçürülməsinə icazə verən imperatorun faciəli səhvi barədə yazıb?
"Dəniz buruğu"
Sovet dövrünün sayı həddindən çox olan yorucu gündəlik iş qayğısı. Platformada, onun düz mərkəzində kişilər dayanıb və qadın cihazla ölçü qeyd edir. Külək platformanın kənarlarını döyən dəniz suyunun səthini qabardır, lakin insanlar gülümsər və sakitdirlər. Onlar öz işlərini inamla və sevinclə yerinə yetirirlər. Və bütün bunlar - onların həyatının gerçəyidir.
"Funikulyor"
5 may 1960-cı ildə onun tikintisi başa çatdırılıb və açılıb. Rəsmdən belə görünür ki, funikulyora bitişik ərazinin görüntüsü bir qədər fərqli olub. Bununla yanaşı, Nizaminin "Yeddi gözəl" poemasının qəhrəmanı Bəhram Gur elə indiki kimi funikulyorun girişinin qarşısında durur, öz görkəmi ilə meydanı bəzəyir. Deyirlər ədəbi qəhrəmanın obrazını yaratmaq üçün nümunə bu abidənin müəllifi Qorxmaz Sucəddinovun dostu – layihənin müəlliflərindən biri Albert Mustafayev seçilib. Rəsmin işıqlı və şən çalarları - sevincli və xoşbəxt həyatın himnidir. Bu dövr onunla seçilir ki, Əşrəfin əsərlərində əks olunan həyatın hamısından sevincli dinclik və harmoniya yayılır.
Cinayət hekayəsi
Rəssamın əsərləri o qədər parlaq və həyat sevgisi ilə doludur ki, onların müəllifinin xoşbəxt və yetərincə ahəngdar həyatı olması haqqında düşüncələr öz-özünə yaranır. Bəs, onda niyə Yusif Hüseynov görkəmli rəssam Əşrəf Muradov haqqında "psixi cəhətdən sağlam deyil" sözlərini işlədib? Burada, demək olar ki, bir detektiv hekayəsi ortaya çıxır ki, öz mahiyyətinə görə qorxunc və faciəlidir.
Təsəvvür edin: gözəl və uğur qazanmış bir rəssam, tanınmışdır və ona böyük tələb var, yetərincə imkanlıdır, özü də, o qədər imkanlıdır ki, şəhərdə həmin vaxt tək olan bahalı «Mercedes» avtomobilini ala bilib! İndi təsəvvür edin, 1925-ci ildə doğulmuş qəhrəmanımızın 60-cı illərdə yaşı 30-dan bir az artıq olub. O, gənc, yaraşıqlı, həyatı və dostlarını sevən biri olub. Onlar birlikdə vaxt keçiriblər və Əşrəf çox həvəslə öz dostlarını bahalı avtomobildə gəzdirib, şəhərdə axşam gəzintiləri təşkil edib. Bir dəfə belə axşamlardan birində restorandan çıxandan sonra onlar milis tərəfindən dayandırılıb. Əlbəttə, onlar bir qədər içkili olublar. Və əlbəttə, milisin belə bir avtomobil görərkən, sükan arxasındakı içkili sürücünü dayandırmağa və cərimələməyə hər cür haqqı vardı, ən pis halda isə bir sutkalığına müvəqqəti təcridxanaya sala bilərdi. Lakin təəssüf ki, Əşrəf üçün hadisələr ayrı cür getdi. Milis və gənclər arasında söz davası başladı. Əşrəf xüsusilə özündə deyilmiş. Bu da çox qəribədir, çünki müasirlərin xatirələrində o, "təvazökar, utancaq və sakit oğlan" kimi qalıb. Onu milis bölməsinə aparıblar və orada döyüblər. Həddindən artıq amansızlıqla. Çəkmə ilə başına təpikləyiblər. Sovet dövründə bu özbaşınalığın necə baş verdiyi aydın deyil. Həm də aydın deyil ki, nə üçün belə bir uğur qazanmış, tanınmış və diqqət çəkən bir rəssamı yarıölü vəziyyətə qədər döyməyə cürət ediblər, yaxınları bundan sonra onu bir müddət psixiatriya xəstəxanasına qoymağa məcbur olublar. Bununla da, gözəl bir gəncin və dahi bir rəssamın həyatında gözəlliklərə son qoyulub.
Göylə yer arasında
Tamamilə fərqli bir həyatı başladı. Başına xüsusi amansızlıqla təpikləmiş kimlərinsə çəkmələri altında harmonik gerçəklikdən kənara çıxmış həyat.
O, qızların xoşuna gəlirdi və özü də onlara heyran idi. Ancaq arxivlərdə qalan məktublar göstərir ki, bütün həyatı boyu Sevil adlı bir qızı sevib, gəncliyində bir dəfə Bakının küçələrinin birində görüb, gözəlliyi onu ovsunlayıb və vurulub, bu hissi qalan bütün həyatı boyu yaşayıb. Ona yazılan, ancaq göndərilməyən çox sayda məktub qalıb. O qız öz gözəlliyi ilə bütün bu illərdə rəssamın həyatını işıqlandırıb: faciədən əvvəl də, sonra da. Məktublardan birində o, bunu etiraf edib: "Mən xüsusilə kədərləndiyim zaman fikrimdə Sizinlə danışıram və sakitləşirəm".
Əşrəf xəstəxanadan çıxanda, tamamilə fərqli insan idi. İndi o, xeyir və şər arasında yerləşən sərhəd zonasında idi. Ağla qara arasında. İşıqla qaranlıq arasında. Cəhənnəmlə cənnət arasında. Artıq gözləri sevinclə parlamırdı.
Oradan, ruhunun dərinliklərindən insanın ləyaqətinin tapdalanması düşüncəsinin ağır enerjisi tökülürdü. Bütün bu müddət ərzində onun dostları harda idi? Nə üçün milis çəkmələri ilə istedadlı və uğurlu bir gəncin ləyaqətini və həyatını tapdayanlar cəza almadılar? Halbuki, cəlladlar və qurban eyni şəhərdə yaşayırdılar, eyni küçələrdə gəzirdilər, eyni hava ilə nəfəs alırdılar! Niyə? İndi bu suallara kim cavab verə bilər? 1979-cu ildə o, dünyadan getdi. Deyirlər, həyatının son illərini xüsusilə ağır və tək keçirib. İnşaatçılar prospektindəki evini emalatxana etmişdi. Onun ailəsi yox idi. Görünür, heç dostu da qalmamışdı...
Etiraz
Altmışıncı illərin "qızıl gəncliyi"! Onlar gözəllik haqqında çox şey bilirdilər, dostluq etməyi bacarırdılar, dostluq böyük gücə malik olduğunu bilərək qardaşlıq qanunlarına uyğun yaşayırdılar. Peşə qardaşlığı. İnsani qardaşlıq. Onlar, yəqin ki, sovet keçmişindən bizə qalan tarixi mirasın ən yaxşı hissəsidir. Amma necə oldu ki, bu istedadlı, ağıllı və dahi major oğlan psixoloji təcridə düşdü? Niyə onun avtomobilində axşamlar şəhəri gəzməyi sevən dostları yanında yox idilər? Bəs restoran yoldaşları? Aydın deyil. Niyə bütün şəhərdə onu qoruyan və dəstəkləyən bir insan tapılmadı? Aydın deyil... Əşrəf öz problemləri ilə təkbətək qaldı. Onun ürək yaraları elə qanayırdı ki, bu ağrının qışqırtısı əbədi olaraq qara-qırmızı çalarların toplusuna köçdü. Oradan – şüuraltı dərinliklərindən rəssamın kədərli dühası özünü göstərirdi, bu düha
harmoniyanı və insanın mükəmməlliyini inkar edirdi. Artıq güclü bir dağıdıcı qüvvə həyat hekayəsini sovet gerçəkliyi müstəvisinə köçürəcək ki, çəkmələrlə onun əlindən alınmış Harmonyanın acısını bağışlamasın.
Əşrəf Murad ... 70-ci illərə aid fotoşəkillərdən onun sizə yönələn baxışlarına dözmək mümkün deyil. Onda (baxışlarda!), demək olar ki, cəhənnəm əzabı var. Nə qədər qeyri-insani ağrı və əzabdır... "Etiraz" dövrünün əsərləri qara-qırmızı çalarlara bürünüb. Təsvirlər - səthidir. Artıq rəssamın fırçasından çıxan personajların qəribə sifət ifadələri var. Onlarda hansısa mistik sirr var.
"Tehran konfransı"
Rəsmin ön planında Stalin təsvir edilib. Siqareti tutan barmaq sümükləri qeyri-adi bir şəkildə uzundur, anan falanqları. Qaşları çatılıb, baxışları bir az tutqun görünür. O, harasa otağın dərinliyinə baxır. Onun arxasında sifətsiz silahdaşları düzülüb. Bu məkanda o, nə görür? Bəs rəssam nə görür? Niyə onun üçün məhz Stalin belə vacib olub? Rəssam zamanla nə dialoq qurub?
"Valentina Tereşkova"
O, onu dəfələrlə çəkib. Niyə? Qara geyimlə qadın qara mikrofon qarşısında durur. Masada isə qara qələm var. Qadın əli ilə masaya dirsəklənməyib. Əllər bir qədər müti şəkildə masanın arxasına enib. Kədərli yarımtəbəssüm, endirilmiş kirpiklər... Kosmonavt qadın nəyisə demək istəmir. Amma nəyi?
"Atom müharibəsinə etiraz"
Onun son işlərindən biridir. Burada nə qara, nə qırmızı, nə də tünd qırmızı rəng yoxdur. Hər şey sanki işıq içindədir. Amma niyə uşaqların arxası bizədir? Bu dünyanı görmək istəmirlər və bizimlə birlikdə yaşamaq istəmirlər. Yalnız bir qadın sol çiyninin üzərindən yarım dönərək bizə baxır, sanki soruşmaq istəyir ki, biz də onların arxasınca gedəcəyikmi? Uşaqlarla qadın arasında nazik bir su axını var: ya bir çay, ya da bir arxdır. Amma onları ayırır. Bu nədir? "Əbədi ölümcül nifrət çayı"? Ya da Aid çaylarından biridir? Bəlkə də bu, rəssamın həyatında alınmamış arzularına matəmdir: nə son nəfəsə qədər sevdiyi qadının qarşılıqlı sevgisi, nə ailəsi, nə də uşaqları oldu... Həyatı heç cür alınmadı. Döyüləndən sonra aldığı zədələr onu avanqardçıların müstəvi rəsmlərinə keçməyə məcbur etdi.
Sara Novruzova "Yanğı" adlı məqaləsində yazır: "Azərbaycan təsviri incəsənətinin bir kolorit ustası kimi hələ də tayı bərabəri olmayan Əşrəf Muradoğlunun əsərləri rəssamın bəsirəti, avanqard kompozisiyaların həlli bacarığı və çalarların plastik həkk edilməsi ilə heyran qoyur".
XX-XXI əsrlər Azərbaycan Rəsm Muzeyində rəssamın əsərlərinin retrospektiv sərgisi yalnız xatirəsinin arıdması və adının Azərbaycan incəsənətinə qayıdışı olmaqla qalmır. Bu, Rəssamın insanlarla dialoqudur. Uzun illər olmayan dialoq. Amma indi o, yəqin ki, kəsilməyəcək. Çünki 2008-ci ildə Moskvada həmyerlilərimiz "Şərəf Legionu" ordeninin kavaleri Ramiz Abutalıbovun və professor Yevgeni Popovun "Əşrəf Murad. Sehrli realizm" kitabı nəşr edilib. Albomu tərtib edən isə sənətşünas, Azərbaycan təsviri incəsənətinin böyük bilicisi Qriqori Anisimov olub. Əşrəf Murad unutqanlıqdan insanlara qaytarılıb…

СВЕТ И ТЬМА ОДНОЙ ЖИЗНИ
С фотографии конца 60-х на нас смотрит красивый парень. Утонченные черты лица, искрящиеся радостью глаза говорят о том, что перед нами тип человека, умеющего любить жизнь и жить, что называется, взахлеб. Он красив той строгой мужской красотой, которая нравится женщинам. Именно в такой красоте они склонны искать идеал, сформированный европейским кино XXвека. Впрочем, речь идет о 60-х годах прошлого века. Сегодня идеалы мужской красоты несколько изменились и парней с такой внешностью называют мальчик-мажор. Красавчик, любимец и душа компаний, талантливый, преуспевающий художник Ашраф Мурад (Мурадов) в свои неполные 30 лет был уже признанным, популярным и востребованным.
Гений
Он окончил художественное училище в Баку, Ленинградский институт живописи, скульптуры и архитектуры им. И.Е.Репина. Блестяще владел навыками русской классической школы. Получал заказы и писал свои картины, выплескивая на холсты всю радость и любовь к жизни. Но это только в самом начале творческого пути. Трагический слом судьбы разделил его творчество на два стилистически разных периода. Если о первом периоде искусствоведы говорят как о социалистическом реализме, называя его художником русской реалистической школы, то второй относят к течению авангардистов. Однако и это произойдет не сразу. И если бы не Рамиз Абуталыбов, который в 1984 году впервые поднял вопрос о восстановлении справедливости по отношению к незаслуженному забвению гениального художника, то мы, возможно, так и не узнали бы, что в нашем отечестве жил и творил настоящий гений.
Но закон высшей справедливости «позаботился» о том, чтобы в Москве, в самом начале 80-х встретились русский искусствовед Григорий Анисимов и азербайджанец Рамиз Абуталыбов – завотделом зарубежных связей ЦК Компартии Азербайджана, депутат Верховного Совета Азербайджанской ССР. Анисимов показал одну из работ Ашрафа и сказал, что крайне удивлен тем, что художника на родине просто не замечают, хотя он вполне заслуживает персональной выставки. Реакцию Рамиза Абуталыбова нетрудно представить. Вернувшись в Баку, он, естественно, пригласил в ЦК председателя Союза художников Азербайджана Юсифа Гусейнова.
Из воспоминаний Р.Абуталыбова: «Я осторожно намекнул ему на то, что было бы неплохо выставить в Баку работы Ашрафа Мурада. Но Ю.Гусейнов заявил мне: «Этот художник психически не совсем здоров, его работы не вписываются в идеологические рамки соцреализма». Отказ коллеги Ашрафа возмутил меня. «Если вы не организуете экспозицию картин Ашрафа Мурада, мне придется сильно изменить мое отношение к вам. Подумайте об этом», - сказал я ему, и, видимо, мои слова возымели действие. Решение о выставке было принято, и она открылась в Баку в октябре 1984 года. Тогда же был выпущен довольно скромный каталог работ Ашрафа Мурада (газета «Страна», 2007). Эта первая экспозиция потрясла бакинцев глубиной взгляда авторских работ художника и величайшим мастерством композиции, цвета, плотности мазков.
«Случайная встреча»
Вот перед нами «правильные» пионеры и совсем «неправильный» их одноклассник, видимо, прогулявший уроки в школе. Ну и что, что за ремень засунута книжка, которую тот, наверное, читал, не дойдя до школы? Это проступок, недостойный советского пионера! Конфликт взглядов и отношений, попытка с детства заложить потребность «ходить строем» и быть как все…
«Грибоедов и Бакиханов»
О чем говорят, остановившись на холме, служившие в канцелярии главнокомандующего русскими войсками на Кавказе генерала Ермолова дипломатический секретарь по иностранным делам Александр Грибоедов и переводчик восточных языков Бакиханов? Предания той старины глубокой сохранили свидетельства о том, что они были очень дружны. В руках у Грибоедова блокнот и карандаш. Но говорят ли друзья об азербайджанском фольклоре и литературе, глядя на холмы? Или, возможно, они рассуждают о землях Карабаха? Ведь, отправляясь в Иран, Грибоедов написал русскому царю о трагической ошибке императора, давшего разрешение на переселение армян из турецких земель во время известных событий в Турции?
«Морская буровая»
Обычные советские будни, которых было очень много. На платформе, в самом ее центре, стоят мужчины и женщина, записывающая показания измерений. Ветер вздыбливает поверхность морской воды, бьющейся о края платформы, но люди улыбчивы и спокойны. Они делают свою работу уверенно и радостно. И в этом - их правда жизни.
«Фуникулер»
Он был построен и открыт 5 мая 1960 года. И, судя по картине, площадь, прилегающая к фуникулеру, имела несколько иной вид. Однако Бахрам Гур – герой поэмы Низами «Семь красавиц» - так и стоит напротив входа в фуникулер, украшая своим видом небольшую площадь. Говорят, что моделью для создания образа литературного героя был друг автора этого памятника Горхмаза Сутжатдинова - тоже художник, один из авторов проекта Альберт Мустафаев. Световые и радостные тона картины - гимн радостной и счастливой жизни. Этот период славен тем, что вся жизнь, отраженная в работах Ашрафа, излучает радостный покой и гармонию.
История с криминальным мотивом
Работы художника настолько светлые и жизнеутверждающие, что мысли о счастливой и вполне гармоничной жизни их автора приходят сами собой. Но отчего же тогда Юсиф Гусейнов сказал о замечательном художнике Ашрафе Мурадове «психически не совсем здоров»? Тут возникает история почти детективная, а по сути своей жуткая и трагичная. Представьте себе: красивый преуспевающий художник, признанный и востребованный, вполне обеспеченный, причем настолько, что смог купить дорогой автомобиль марки «Мерседес», - единственный по тем временам автомобиль в городе! А теперь представьте, что в 60-х нашему герою, рожденному в 1925 году, чуть-чуть за 30. Он молод, хорош собой, влюблен в жизнь и своих друзей. Они вместе проводят время, и Ашраф с удовольствием устраивает вечерние прогулки по городу, катая своих друзей в дорогом автомобиле. Однажды в один из таких вечеров, после ресторана, они были остановлены милицией. Конечно, они были подшофе. И, конечно, милиция, видя такую машину, а за рулем хмельного человека, имела все основания как остановить и оштрафовать, так и на худой конец посадить в КПЗ на сутки. Но этот сюжет, к несчастью для Ашрафа, имел другое развитие. Между милицией и молодыми людьми началась словесная перепалка. Ашраф был особенно несдержан. И это очень странно, потому что в воспоминаниях современников он был «скромным, застенчивым и спокойным парнем». Его отвезли в отделение милиции и там избили. Били с особой жестокостью. Сапогами по голове. Непонятно, как и почему в советское время был допущен такой беспредел. Так же, как непонятно, почему такого успешного, известного и обласканного вниманием художника посмели избить до полусмерти, да так, что родным пришлось положить его на какое-то время в психиатрическую больницу. На этом прекрасная жизнь прекрасного парня и гениального художника перестала быть прекрасной.
Между небом и землей
Началась совсем другая жизнь. Жизнь, вытесненная чьими-то сапогами, бившими по голове с особой жестокостью, за пределы гармоничной реальности. Он нравился девушкам и сам был очарован ими. Но как свидетельствуют сохранившиеся в архивах письма, всю свою жизнь любил одну-единственную девушку по имени Севиль, которую однажды в юности встретил на одной из бакинских улиц и был так поражен и очарован ее красотой, что сохранил это чувство на всю оставшуюся жизнь. Осталось большое количество писем, написанных, но не отправленных Ей. Той, которая освещала его жизнь светом своей красоты все эти годы: до и после трагедии. В одном из писем он признался: «Когда мне было особенно грустно, я мысленно говорил с Вами и мне становилось спокойнее».
Когда Ашраф вышел из больницы, это был уже совсем другой человек. Теперь он оказался в пограничной зоне между добром и злом. Между белым и черным. Между светом и тьмой. Между раем и адом. Взгляд больше не искрился радостью. Оттуда, из глубины его души, проливалась тяжелая энергия мысли попранного человеческого достоинства. Где же были в это время все его друзья? Почему никто из тех, кто милицейскими сапогами растоптал достоинство и жизнь талантливого и успешного парня, не понес наказания? А ведь палачи и жертва жили в одном городе, ходили по одним и тем же улицам, дышали одним и тем же воздухом! Почему? Кто теперь может ответить на все эти вопросы? В 1979 году его не стало. Говорят, что последние годы жизни он прожил особенно тяжело и одиноко. Его домом стала мастерская на проспекте Строителей. У него не было семьи. И, видимо, не осталось друзей…
Протест
«Золотая молодежь» шестидесятых! Они знали толк в красоте, умели дружить и, храня великую силу дружбы, жили по законам братства. Профессионального. Человеческого. Они, возможно, лучшая часть того исторического наследия, которое досталось нам от советского прошлого. Но как же случилось, что мальчик-мажор, талант, умница и гений оказался в психологической изоляции? Почему рядом с ним не оказалось друзей, которые так любили прогулки по вечернему городу в его машине? Посиделки в ресторане? Непонятно. Почему во всем городе не нашлось человека, который смог бы защитить и поддержать его? Непонятно… Ашраф остался один на один со своей проблемой. И она кровоточила так, что крик этой боли уже навсегда поселился в плотности черно-красных мазков. И оттуда, из глубин подсознания, всплывал мрачный гений художника, отрицающий гармонию и совершенство человека. Мощная деструктивная сила отныне перенесет его вердикт жизни в плоскость советской действительности, чтобы не простить забитую сапогами и отнятую у него Гармонию.
Ашраф Мурад… Его взгляд, устремленный на вас с фотопортрета 70-х годов, выдержать невозможно. В нем (взгляде!) есть что-то почти инфернальное (адское). И столько нечеловеческой боли и страдания… Работы периода «протеста» окрашены в черно-красные тона. Изображения - плоскостные. Теперь у персонажей, выходящих из-под кисти художника, странные выражения лиц. В них какая-то почти мистическая тайна.
«Тегеранская конференция»
На картине на первом плане Сталин. Неестественно удлиненные фаланги пальцев, между которыми зажата папироса. Сдвинутые брови, чуть мрачноватый взгляд. Он смотрит куда-то вглубь помещения. За его спиной - безликие соратники. Что видится ему в том пространстве? А что видит художник? Почему ему так важен именно такой Сталин? В каком диалоге художник со временем?
«Валентина Терешкова»
Он пишет ее неоднократно. Почему? Женщина в черном стоит перед черным микрофоном. А на столе лежит черного цвета ручка. Она не опирается руками о стол. Они как-то почти обреченно опущены вниз, за стол. Грустная полуулыбка, опущенные ресницы… Женщина-космонавт явно чего-то недоговаривает. Но чего?
«Протест против атомной войны»
Одна из последних его работ. Здесь нет ни черного, ни красного, ни бордового цвета. Все как будто бы светло. Но почему же дети спинами к нам? Им не хочется видеть этот мир и не хочется быть в нем вместе с нами. И только Женщина вполоборота к нам смотрит через левое плечо, как будто хочет спросить, не пойдем ли и мы вслед за ними? Между детьми и Женщиной узкая полоска воды: то ли река, то ли ручей. Но он разделяет их. Что это? «Река смертельной ненависти вечной»? Или одна из рек Аида? А может быть, это реквием художника по всему тому, что так в его жизни и не случилось: ни взаимной любви женщины, которую любил до последнего вздоха, ни семьи, ни детей… Жизнь, которой так и не было. А травма, полученная от побоев, заставила его перейти на плоскостную живопись авангардистов.
Из статьи Сары Новрузовой «Жажда»: «Работы Ашрафа Мурадоглу, который как мастер колорита и по сегодняшний день не имеет себе равных в азербайджанском изобразительном искусстве, поражают прозорливостью художника, мастерством решения авангардной композиции, пластикой наложения мазков».
Ретроспективная выставка работ художника в Музее живописи Азербайджана XX-XXIвеков - это не просто дань памяти и свидетельство о возвращении имени изобразительному искусству Азербайджана. Это – диалог Художника с людьми. Диалог, которого долгие годы не было. Но теперь он есть и, наверное, уже не прервется. Потому что в 2008 году в Москве усилиями наших земляков - кавалера ордена Почетного легиона Рамиза Абуталыбова и профессора Евгения Попова издана книга «Ашраф Мурад. Магический реализм». Составил альбом искусствовед и большой знаток азербайджанского изобразительного искусства Григорий Анисимов. Ашраф Мурад возвращен из небытия людям…