«QAZAN» QAYNAMALIDIR
Son aylarda Suriyanın İdlib əyalətində gərginlik kəskin artıb. Artıq bu bölgə üçün adi hala çevrilmiş atışma yerini ağır texnika, artilleriya və aviasiyadan istifadə ilə həyata keçirilən miqyaslı əməliyyatlara verib. Bu, bölgənin «deslakasiya zonası» elan olunmasından ötən 2 ildə Suriya böhranının sülh yolu ilə həlli prosesinə vurulan ən böyük zərbədir.
Yaraqlıların fəallığı
Mayın ortalarından etibarən, Azad Suriya Ordusu və «Həyat Təhrir əş-Şam»ın yaraqlıları müvafiq olaraq İdlibin qərbində və cənubunda fəallaşıb. Yaraqlılar hökumət qüvvələri və Rusiya Hava Kosmik Qüvvələrinin zərbələrinə reaktiv yaylım atəşi sistemlərilə cavab verir. Reaktiv raketlərdən kütləvi bombardman hökumət ordusunda əməlli-başlı çaşdırıb və bütünlükdə cəbhəyanı zonada qorxu yaradıb.
«Həyat Təhrir əş-Şam» yaraqlıları İdliblə bağlı əyalət ətrafında demilitarizasiya zonasının yaradılmasını nəzərdə tutan memorandumu qəbul etməyəcəyini hələ Soçi danışıqları zamanı açıqlamışdı. Barışmaz radikallar İdlib «qazan»ında onların hökmranlığını qəbul etməyə qüvvələri əvvəlcədən zərərsizləşdirməklə, hücuma kifayət qədər yaxşı hazırlaşıblar. Bəzi qruplar, ümumiyyətlə, yox olub. Misal kimi, Əsəd hakimiyyətinə qarşı qatı radikal mövqedə olan «Nürəddin əz-Zinki» yaraqlılarını göstərmək olar. Terrorçuların növbəti addımı Hama əyalətinin şimalına tank hücumları olub.
Qəflətən haradan peyda olunduğu bilinməyən «dəmir at»lar hökumət qüvvələrinin mövqeyini yararaq, demilitarizasiya zonasındakı bəzi yaşayış məntəqələrini ələ keçirib. Üzərində iriçaplı pulemyotların quraşdırıldığı pikaplar nizami ordunun müdafiə xəttini sürəti hesabına yara bilib. Hücum o qədər sürətli olub ki, terrorçuların ölkənin dərinliyinə doğru irəliləmək təhlükəsi belə, yaranıb.
Vəziyyətdən çıxmağa növbəti dəfə Rusiya kömək etdi – rus aviasiyası tank və «cihadmobillərə» zərbə endirərək onları darmadağın etdi.
Amma müdafiə xəttinin dağılması faktının özü Suriya Ordusu rəhbərliyində və rusiyalı hərbi məsləhətçilərdə ciddi narahatlıq yaradıb. Nəticədə, Hama əyalətinin şimalına dərhal Suriya xüsusi təyinatlılarından ibarət böyük qüvvə göndərilib.
Vacib olan təyyarələrdir
Suriya səması Rusiya aviasiyasına yaxşı tanışdır. Ümumilikdə, Rusiya Hava Kosmik Qüvvələri NATO-nun ilkin reydlər taktikasına üstünlük verir. İraqda, Əfqanıstanda, daha əvvəl isə Yuqoslaviyada sınaqdan çıxmış bu taktika quru qoşunlarının hücumundan əvvəl düşmənin müdafiə məntəqələrinin, ağır silahların, kommunikasiyalarının və anbarlarının məhvini nəzərdə tutur. Ümumiyyətlə, Rusiya HKQ Suriyada üstünlüyünü ortaya qoya bilib. O, yeni silah növlərinin sınağı məqsədilə «İslam Dövləti» terrorçularını «laboratoriya siçovulu»na çevirib. Rusiyalı pilotların bu xidmətini NATO belə, etiraf edib. Alyansın analitikləri məxfi məruzədə bildirirlər ki, İD terrorçularını işğal olunmuş ərazilərdən çıxmağa, «güc tətbiqi»ndən imtinaya məhz Rusiya qüvvələrinin əməliyyatları vadar edib.
Ruslar eyni taktikaya İdlibdə də əl atıb. Doğrudur, burada Türkiyə amili Rusiya təyyarələrinin əl-qolunu bir qədər bağlayıb. Lakin cəbhədən gələn xəbərlər onların yenə də effektiv alındığını təsdiqləyir. Qərb isə Rusiyanı tənqid edir, aviazərbələr nəticəsində dinc insanların həlak olduğunu bildirir. Rusiyalı pilotların əl-qolunu bağlayan daha bir səbəb budur.
İdlib ətrafında yaşananlara dünya birliyinin münasibəti birmənalı deyil. Məsələn, ABŞ prezidenti Donald Tramp özünün «Twitter» tərəfləri İdlibi bombardman etməkdən çəkinməyə çağırıb. Ağ Evin sahibi hesab edir ki, Rusiya, Suriya və İranın əməlləri həddindən artıq qanlıdır.
Bununla yanaşı, bəzi qüvvələrə İdlib «qazan»ının durmadan qaynaması daha sərfəlidir. Rusiya hərbi kəşfiyyatının iddiasına görə, bəzi dövlətlərin xidmət orqanları İdlibdə dinc əhaliyə qarşı «kimyəvi təxribat» hazırlayır. Məqsəd buna görə məsuliyyəti Əsəd koalisiyasının üzərinə qoymaqdır. Fransa və Rusiya XİN-ləri arasında bu mövzuda gedən söz savaşı isə yada «od olmayan yerdən tüstü çıxmaz» məsəlini salır.
İsteriyanın aşıb-daşmasında Qərbin səxavətlə pul xərclədiyi, özlərini «mülki müdafiə qüvvələri» adlandıran «ağ kaskalılar» da az rol oynamır. İdlibə istənilən artilleriya və ya aviazərbədən sonra xəsarət alanlara yardımın göstərilməsi, dağıntıların təmizlənməsi kameralarla qeydə alınır və sonradan dünya birliyinin mühakiməsinə təqdim olunur. Bu kontekstdə Rusiya aviasiyasının «ağ kaskalılar»ın İdlib yaxınlığındakı Kefrenbil qəsəbəsində yerləşən qərargahına zərbə endirməsi də təsadüfə bənzəmir. İndi «isteriya» mərkəzi qərargah olmadan davam etdirilir.
Türkiyə amili
İdlib Suriyada sonuncu və ən böyük təhlükəsizlik zonasıdır. Astanada memorandumun imzalanması zamanı bu ərazi tamamilə Suriya müxalifətinin nəzarətində idi. Buraya İdlib ərazisilə yanaşı, Hələb əyalətinin qərbi, Hamanın şimalı və Latakiyanın şimal-şərqi də daxildir. Bütün bu ərazi Türkiyənin cənub əyaləti olan Hataya bitişikdir. Odur ki, türklərin Suriyanın şimal rayonlarına marağı təbii və başadüşüləndir. Qaçqınların kütləvi axını, iqtisadi əlaqələrin pozulması, təhlükəsizlik problemi və s. Ankaranı istər-istəməz, Suriya münaqişəsinin iştirakçısına çevirib. Öz sərhədinə görə məsuliyyəti üzərinə götürmüş Türkiyə ordusu ilin əvvəlində Fərat çayının qərb sahilində kürd separatçılarına qarşı uğurlu əməliyyat keçirərək, İdlibə yaxınlaşıb. Türkiyə üçün vəziyyəti ağırlaşdıran Suriyanın mərkəzində darmadağın edilmiş radikalların bir hissəsinin əvvəldən «müxalifətin» sayılan, nisbətən sakit İdlibə üz tutmasıdır.
Türkiyə prezidenti əvvəl Astanada, sonra isə Soçidə müvafiq memorandumlara imza atmaqla, üzərinə radikalların nəzarətə alınması öhdəliyi götürüb – Rusiya, Türkiyə və İran arasında əldə edilmiş razılığa əsasən, İdlib təhlükəsizlik zonası Ankaranın məsuliyyət zonası elan olunub. Nəticədə, orada Türkiyəyə məxsus blokpostlar belə, quraşdırılır.
Doğrudur, Ərdoğan Suriyanın şimalındakı radikal islamçıların öhdəsindən, hələ ki, tam gələ bilmir. Amma türklərin nəzarət etdiyi ərazilərdə onların özbaşınalığı uzun sürməyəcək. Bəlkə də, yaraqlıların «operativ məkan»a çıxmaq cəhdləri həm də bundan qaynaqlanır.
Digər tərəfdən ard-arda qazanılmış uğurlardan ruhlanmış rəsmi Dəməşq indi İdlibə boylanır və terrorun son «yuvası»nı da dağıtmaq üçün şans gözləyir.
Daha bir ciddi problem İdlibin 8 ildir davam edən vətəndaş müharibəsinə rəğmən, əhalinin son dərəcə sıx yaşadığı bölgə olmasıdır. Hazırda orada 2,5 milyon insan yaşayır və Suriya Ordusunun bu əyalətdə hərbi əməliyyatlara başlaması kütləvi qaçqın axınına səbəb ola bilər. Ankara vəziyyətin bu cür inkişaf edəcəyindən haqlı olaraq ciddi narahatlıq keçirir: Türkiyə artıq 3 milyondan artıq suriyalı qaçqına qucaq açıb və bu, onun dövlət büdcəsinin yükünü xeyli ağırlaşdırıb. Ankara həm də bu üzdən Rusiyadan Əsədə təzyiq göstərməsini, onun İdlibdə yerüstü əməliyyatlara başlamasına imkan verməməsini istəyir.
Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Hulusi Akar bu günlərdə verdiyi açıqlamada ölkəsinin status-kvoya yenidən baxılması cəhdlərilə razılaşmayacağına eyham vurub. Türkiyənin atəşkəsin əldə edilməsi və dəstəklənməsi istiqamətindəki səylərini xatırladan Akar bildirib ki, Ankara Rusiyadan da rejim qüvvələrinin İdlibin cənubuna hücumlarının qarşısını almaq üçün tədbir görməsini gözləyir.
İdlibdə hərbi əməliyyatlara başlanması haqda birtərəfli qərarın Rusiya-Türkiyə münasibətlərinə ciddi zərbə vura biləcəyini hər kəs anlayır. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin də dediyi kimi, hazırda İdlibdə yerüstü əməliyyatlara başlanılması məqsədəuyğun deyil, lakin «gələcəkdə onun keçiriləcəyini istisna etmək də olmaz». Rusiya prezidenti anlayır ki, İdlib problemi son dərəcə çətin problemdir və onu bir anda həll etmək mümkün deyil. Bu iş təmkin və sağlam düşüncə tələb edir.
Suriya böhranının dinc yolla həllinin qarantları olan Rusiya, Türkiyə və İranı terrorçularla mübarizə də birləşdirir. Demək, nə qədər ki, Suriya torpağında terrorçuluğa son qoyulmayıb, tərəflər kompromislərə gedəcək. Yəqin ki, bu, zamanla öz müsbət nəticələrini verəcək.

Who benefits from the aggravation of situation around Idlib?
The situation around the Syrian province of Idlib has sharply worsened over the past month. Military attacks so common in this region have gradually transformed into large-scale operations using heavy equipment, artillery and aircraft. Over the past two years following the announcement of 'de-escalation zone' in Idlib, it is the most serious blow to the peaceful settlement of the Syrian crisis.
Militants active again
Since mid-May, militants of the Free Syrian Army and Hayat Tahrir al-Sham have become active in the west and south of Idlib, respectively. To counter the government troops and Russian military aircraft, the militants used multiple rocket launchers (MLRS), which have confused the government army and frightened the entire front-line zone.
During the talks in Sochi, Hayat Tahrir ash-Sham declared that they would not accept the Idlib memorandum, which assumes the establishment of a demilitarized zone around the province. The irreconcilable radicals were well prepared for the offensive, having eliminated those groups and individuals that were dissatisfied with their dominant position in Idlib. Some groups, such as Nuraddin al-Zinki known for their extremely radical position against the Assad government, have completely ceased to exist.
In the next attack in the north of the province of Hama, the terrorists used tanks. Nobody knows where they got tanks, which have broken the positions of the government forces and occupied a couple of settlements in the demilitarized zone. Thanks to their speed, pick-ups with large-calibre machine guns cut through the defense line of the regular army. The attack was so rapid that it created a real threat of terrorist infiltration into the country.
The situation was once again normalised by Russian aviation, which mercilessly bombed tanks and jihadist pickups. But the very fact of a breakthrough seriously alarmed the leadership of the Syrian army and Russian military advisers. Large forces of Syrian special forces were hastily transferred to the north of the province of Hama.
Aircraft first
Russian aviation is well acquainted with the Syrian sky. In general, Russian aircraft have adopted the NATO tactics of preliminary air strikes. Tested in Iraq, Afghanistan, and even earlier in Yugoslavia, the tactic assumes systematic destruction of strongholds, heavy weapons, communications and warehouses of the enemy before the attack of ground forces.
In Syria, Russian aircraft have realised their advantages, turning the ISIS terrorists into 'laboratory rats' for experimenting with new types of weapons.
Even NATO recognized the merits of Russian pilots, secretly reporting that it was the Russian operation that forced ISIS terrorists to leave the occupied territories and stop fighting.
Russians used the same tactic in Idlib. True, the presence of Turkish forces has somewhat limited the expansion of Russian airstrikes, but front-line reports strictly indicate their effectiveness. The West, however, uses the tactics of periodical accusations claiming that Russians allegedly cause civilian casualties during air strikes — the fact that also does not allow Russian pilots to show their potential in full.
The world community perceives the situation around Idlib ambiguously. Thus, U.S. President Donald Trump called on his Twitter to refrain from bombing Idlib. The head of the White House considers the actions of Russia, Syria and Iran to be too bloody. It seems that some forces are really interested to see the 'Idlib pot' continue boiling. Russian military intelligence asserts that the secret services of some countries are preparing yet another chemical provocation against the civilian population in Idlib, in order to blame the Assad coalition for this. A skirmish on this subject between the French and Russian Foreign Ministries reminds a popular saying: no smoke without fire.
'White helmets' so generously backed by Western money and calling themselves 'civil defense forces' also play an instrumental role in whipping up hysteria around the province. Any artillery or airstrike in Idlib, followed by wiping off the area from debris and helping the victims, is fixed on camera, edited and then presented to the world community.
It is not accidental therefore that the Russian aviation attacked the headquarters of the 'white helmets' in the village of Kefrenbil near Idlib. 'Hysteria' will continue, of course, but without a central headquarters.
Turkish factor
Idlib remains the last and largest security zone in Syria. Before the conclusion of the memorandum in Astana, the territory was fully controlled by Syrian opposition. In addition to the territory of the province, Idlib also includes the western part of the province of Aleppo, the northern part of Hama and the northeastern part of Latakia.
This whole area closely adjacent to the southernmost province of Turkey, Hatay. The interest of Turks in the northern regions of Syria is obvious and understandable. Massive inflow of refugees, disruption of economic ties, threat to security and other factors made Turkey an unwitting party to the Syrian conflict.
To defend its borders, the Turkish army at the beginning of the year carried out a successful operation against Kurdish separatists on the west bank of the Euphrates and advanced close to Idlib.
An unpleasant complication for Turkey is that after the defeat of Islamic radicals in the central regions of Syria, many of them headed for the relatively calm Idlib, having “repainted” in advance in the colours of the opposition.
By signing the Astana and Sochi memorandums, Turkish president took a responsibility to take control of the radicals. Thus, according to agreement between Russia, Turkey and Iran, Idlib security zone became Ankara’s area of ​​responsibility and Turkish checkpoints were established there.
However, Erdogan cannot completely oust Islamic radicals from the north of Syria. But the Turks will not tolerate their aggressive behaviour in the territories under their control. Perhaps, this explains the ongoing events as the last attempt of militants to show themselves.
On the other hand, Damascus, inspired with success, clearly looks towards Idlib and is waiting for a chance to finish the last nest of terror.
Another equally important problem is that Idlib remains a densely populated region even after eight years of civil war - there are now 2.5 million people living there, and the military operation of the Syrian Arab army can provoke a mass population flight. In Turkey, quite objectively, they fear such a course of events: the country has already accepted more than 3 million Syrian refugees, who have become a serious burden for the country's budget. Turkey calls on Russia to press Assad in order to prevent a ground operation in Idlib.
Recently, the head of the General Staff of the Turkish Armed Forces Hulusi Akar hinted that his country would not put up with attempts to revise the status quo. Recalling the efforts of Turkey to achieve and maintain a ceasefire, Akar stressed that Ankara expects Russia to take active and decisive measures to put an end to the attacks of the regime forces in the south of Idlib.
Everyone understands that a unilateral decision to launch a military operation in Idlib would be a heavy blow to Russian-Turkish relations. As Russian President Vladimir Putin said, at present, the ground military operation in Idlib is inexpedient, “however, it cannot be ruled out in the future.”
The Russian president understands that Idlib’s problem is extremely complex and will not be solved overnight. It requires patience and common sense.
Russia, Turkey and Iran, as the guarantors of peaceful settlement of the Syrian crisis, are also united in the fight against terrorists. As long as the spirit of terrorism is not eliminated in the Syrian land, the parties will make compromises. Perhaps their attempts yield tangible fruits in due time.