Gürcüstan növbəti dəfə daxili siyasi və geosiyasi mübarizə meydanına çevrilib
Gürcüstanda kütləvi etiraz aksiyaları bitmək bilmir. Hakimiyyətlə müxalifətin daxili qarşıdurması ilə birbaşa bağlı olan etirazların eyni zamanda, Tbilisi ilə Moskva arasındakı münasibətlərə, hətta daha geniş yanaşsaq, ölkənin geosiyasi oriyentasiyasına da aidiyyəti var.
Tbilisidə döyüş
Gürcüstanda növbəti gərginliyin yaranmasına Parlamentlərarası Pravoslav Assambleyasının (PPA) Tbilisidə təşkil olunmuş 26-cı Baş sessiyasında baş verənlər səbəb olub. 1993-cü ildə yaradılmış PPA-ya 22 ölkənin parlamentariləri daxildir. Söhbət ənənəvi pravoslav xristianlığının mövcud olduğu Gürcüstan, Rusiya, Ukrayna, Yunanıstan, Baltikyanı dövlətlər, Kipr və s. gedir. Assambleyanın əvvəlki sessiyaları Afina, Roma, Vyana kimi şəhərlərdə keçirilib və PPA-nın Tbilisidə təşkil olunmuş növbəti forumunun aranı qarışdırması üçün əslində, heç bir səbəb yox idi. Yaranmış vəziyyətə sadəcə, bir protokol diqqətsizliyi yol açıb. Gürcüstan əhalisinin böyük hissəsi bunu diqqətsizlik yox, əvvəlcədən hazırlanmış məqsədyönlü təxribat kimi qiymətləndirib.
Sessiya Gürcüstan parlamentinin binasında keçirilib. Gürcü parlamentarilərin kəskin qəzəbinə isə spikerin kürsüsünə müvafiq olaraq PPA prezidenti, Rusiya Dövlət Dumasının deputatı Sergey Qavrilovun əyləşməsi səbəb olub. Onlar Qavrilovun Abxaziya və Cənubi Osetiyadakı hərbi əməliyyatlarda iştirak etdiyini deyərək, yaranmış vəziyyətə sərt etiraz etməyə başlayıb. Amma «partlayış»a bu da səbəb olmayıb. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, rusiyalı deputat bir müddət sonra ittihamları rədd edib. Gürcü ictimaiyyətinin özündən çıxmasına Qavrilovun Rusiyanın Abxaziya və Cənubi Osetiyanın müstəqilliyini tanımaq qərarını dəstəkləməsi kifayət edib. Məhz bu üzdən onun Gürcüstan parlamentinin spikeri postunda əyləşməsi insanlar tərəfindən toplantının ev sahibinə hörmətsizlik kimi qiymətləndirilib.
Tədbirin yarımçıq qalmasından, Qavrilovun «təhlükəsiz yerə» aparılmasından və etiraz aksiyalarından sonra hadisələr tam daxili siyasi çalar alıb. «Gürcü arzusu – demokratik Gürcüstan» hökumətini «Vətənə xəyanət»də ittiham edən müxalifət tezliklə konkret siyasi tələblər də irəli sürməyə başlayıb. Onlar ilk olaraq növbədənkənar seçki tələbilə çıxış etməyə başlayıb. Amma ən əsası, qısa müddət sonra iğtişaşlar, etirazçılarla asayiş keşikçiləri arasında toqquşmalar başlayıb və bu, hakimiyyət uğrunda kompromissiz mübarizənin məntiqilə tam üst-üstə düşür. Gürcüstan KİV-nin məlumatına görə, müxalifətçilər parlamentin binasına soxulmağa çalışıb, nəticədə, polis onlara qarşı gözyaşardıcı qazdan və rezin güllələrdən istifadə edib. Nəticədə, 2 nümayişçinin gözü çıxıb, ümumilikdə isə 240 nəfər, o cümlədən 80 polis yaralanıb. 300-dən artıq nümayişçi saxlanılıb.
Gürcüstanın baş naziri Mamuka Baxtadze keçmiş hakim partiya – «Vahid milli hərəkat»ı asayişi pozmaqda, «ölkədə sabitliyin pozulmasına aqressiv cəhddə» ittiham edib. Bununla yanaşı, getdikcə artmaqda olan etirazların yaratdığı təhlükəni anlayan hökumət dərhal güzəştə də gedib – etirazçıların rusiyalı parlamentarinin Tbilisiyə səfərinin təşkilində günahlandırdığı parlamentin spikeri İrakli Kobaxidze istefaya gedib. Yeri gəlmişkən, hadisələrin yaşandığı vaxt Kobaxidze Azərbaycanda səfərdə idi. O, yaşananlarla əlaqədar səfərini yarımçıq kəsərək vətəninə dönüb və bundan az sonra etirazçı kütlənin təzyiqləri qarşısında istefa verməli olub.
Amma bu istefa və bir neçə gün sonra hakim partiyanın digər nümayəndəsi Arçil Talakvadzenin spiker seçilməsi vəziyyəti düzəltməyib. Müxalifətçilər toqquşmalar zamanı saxlanılmış şəxslərin azadlığını, daxili işlər naziri Georgiya Qaxariyanın istefasını tələb etməyə başlayıb. Etirazçılar onlarla həddindən artıq sərt davranılmasına görə məhz DİN başçısını təqsirləndirir.
Növbədənkənar seçkilə yanaşı, qarışıq majoritar-proporsional seçki sisteminin ləğvi tələbi də irəli sürülməyə başlayıb. Müxalifət «Gürcü arzusu» partiyasının lideri, oliqarx Bidzina İvanişvilinin hakimiyyətinə son qoyulmasının əsas yollarından biri kimi məhz bunu görür.
Növbədənkənar seçki və daxili işlər nazirinin istefası tələblərini rədd edən hökumət, bununla yanaşı, etiraz aksiyası zamanı saxlanılanların hamısının azad edilməsinə qərar verib. Ən əsası isə şəxsən İvanişvili ölkədə 2020-ci ildə təşkil olunacaq növbəti parlament seçkisinin proporsional sistemlə keçiriləcəyini, üstəlik, parlamentə düşə bilmək üçün minimal səs faizi tələbinin olmayacağını bildirib. Bunu «indiyədək görünməmiş qərar» kimi qiymətləndirən baş nazir Baxtadze bildirib ki, məhz bu qərar sayəsində «partiyaların əksəriyyəti parlamentə düşmək imkanı qazanacaq». O, növbəti seçkidən sonra koalision hökumətin yaradılacağını da istisna etməyib.
Müxalifət minimal həddin ləğvi qərarının çoxsaylı kiçik rusiyapərəst qrupların parlamentə yolunu açacağını düşünsə də, ümumilikdə hakimiyyətin seçki qanunvericiliyinə dəyişikliyini özünün vacib qələbəsi sayır. Məsələn, «Avropa Gürcüstanı – azadlıq uğrunda hərəkat» partiyasından deputat İrma Nadiraşvili bildirib ki, proporsional seçki sisteminə keçid «irəli addımdır, çünki «Gürcü arzusu» bundan sonra pulla dolu kisələrə bel bağlaya bilməyəcək». Bu zaman o, «majoritar qaydada deputat seçilərək bir hökumətdən digərinə keçən, istənilən qərarı imzalayan» şəxsləri nəzərdə tutub.
Beləliklə, Gürcüstan müxalifəti başıbəlalı «Qavrilov kürsüsü»ndən ən azı 2020-ci ildə keçiriləcək parlament seçkisində hakimiyyəti zəiflətmək üçün şans qazanmaq üçün istifadə edə bilib. Nəzərə alsaq ki, Gürcüstanda ötən ilin payızında keçirilmiş prezident seçkisi sabiq prezident Mixail Saakaşvilinin «Vahid milli hərəkat» partiyasının populyarlığını xeyli artırdığını göstərib, aparıcı müxalifət qüvvələrinin qarşıdan gələn parlament seçkisinə ümidi özünü doğrulda bilər.
PPA-nın Tbilisi sessiyasının Rusiya-Gürcüstan münasibətlərində növbəti gərginlik dalğası yaratması isə başqa məsələdir. Əslində, bu münasibətlərin Gürcüstanın daxili siyasətindəki qüvvələr balansından asılı olmayaraq, tezliklə dəyişəcəyi gözlənilmir.
«Turist», yoxsa «düşmən»?
Gürcüstan prezidenti Salome Zurabişvili Tbilisidə baş verən toqquşmalarda «işğalçı düşmən» Rusiyanı günahlandırıb. O, baş verənləri Moskvanın təxribatı sayır. Prezidentin fikrincə, Gürcüstan ictimaiyyətinin parçalanmasında məhz Rusiya maraqlıdır və ölkədə daxili qarşıdurmanı təşviq edənlər Moskvanın siyasətini dəstəkləyənlərdir.
Gürcüstanda baş verənlərə Kremlin reaksiyası da özünü çox gözlətməyib. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin fərmanı ilə 2019-cu il iyulun 8-dən yerli aviaşirkətlərin ölkə vətəndaşlarını Gürcüstana daşıması qadağan olunub. Bununla yanaşı, Putin hökumətə müvəqqəti Gürcüstan ərazisində olan Rusiya vətəndaşlarının vətənə qayıdışının təmin edilməsini də tapşırıb. O, turoperatorlara və turizm agentliklərinə qadağanın qüvvədə olduğu dövrdə Gürcüstana putyovka satmamalarını tövsiyə edib.
Daha sonra Rusiyanın Nəqliyyat Nazirliyi Gürcüstan aviaşirkətlərinə iyulun 8-dən Rusiyaya uçuşları qadağan edib.
Ekspertlərin fikrincə, Moskvanın bu qərarı Gürcüstan turizminə və ümumilikdə iqtisadiyyatına ciddi zərbə vura bilər. Məsələ ondadır ki, Gürcüstana ən çox turist məhz Rusiyadan gedir. Artıq Tbilisi rusların Gürcüstana gedə bilməsi üçün alternativ variantlar axtarışındadır. Söhbət onların Minsk, Bakı, İrəvan, İstanbul və s. şəhərlər vasitəsilə daşınmasından gedir. Putinin qərarının Gürcüstanın iqtisadi maraqlarına zərərini anlayan prezident Zurabişvili dərhal daha yumşaq bəyanatla çıxış edib: «Turistlərin buraya gəlişi əngəllənməməlidir. Onlar Gürcüstanı sevir. Siyasətçilər baş verənlərin əsasını təşkil edən problemləri aradan qaldırmalıdırlar».
Lakin Moskva Gürcüstanda yaşananları antirusiya isteriyası kimi qiymətləndirir. O, baş verənləri yalnız geosiyasi kontekstdə qiymətləndirir. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov bildirib ki, Gürcüstan Qərbin geosiyasi işinin nümunəsidir: «Onların qərbli kuratorları ultramillətçilərin azğınlığına, rusofobiyaya göz yummağa hazırdırlar. Təki gürcü xalqının bizim ölkəmizlə bütün əlaqələri kəsilsin, ümumi tariximiz yenidən yazılsın».
Bütün bunların fonunda son dərəcə maraqlı bir məqamı da vurğulamaq lazımdır. Gürücstanın ali rəhbərliyi tərəfindən etiraz aksiyalarının gedişində səsləndirilən antirusiya bəyanatları Bidzina İvanişvilinin rəhbərlik etdiyi siyasi qüvvənin hakimiyyətə gəlişindən sonra Moskvaya qarşı istifadə olunan ən sərt ritorikadır. Odur ki, Kremlin Gürcüstana qarşı son demarşlarına onun «Gürcü arzusu»na qəzəbinin göstəricisi kimi baxmaq olar. Hər halda, «Gürcü arzusu» hökumətinin son antirusiya bəyanatları sərtliyinə görə Saakaşvili dövrünün ritorikasından geri qalmır. Halbuki, Moskva-Tbilisi dialoqunda müəyyən irəliləyişlər, həmçinin Rusiyadan Gürcüstana turist axınının artması məhz İvanişvili komandasının hakimiyyətə gəlişindən sonra mümkün olmuşdu. Görünən odur ki, müşahidə olunan «rusofobiya» qarşıdan gələn seçkiyə də hesablanıb. Ölkə daxilində siyasi dayaqlarının laxladığını anlayan «Gürcü arzusu» görünür, mövqelərini millətçilərin sevimlisi olan Saakaşvilinin antirusiya ritorikasının bərpası ilə qaytarmağa çalışır.
Amma bütün bu məqamlar Gürcüstan ətrafında gedən geosiyasi mübarizənin sərtliyini azaltmır. Rusiyalı pravoslav kommunist Qavrilovun Gürcüstan parlamentinin spikeri kürsüsünə əyləşməsilə bağlı hadisəyə də bu prosesin əsas süjetlərindən biri kimi yanaşmaq olar. Bir yandan Gürcüstan daxilindəki parçalanmada Moskvanın rolundan danışılırsa, digər tərəfdən, Vaşinqtonun Gürcüstandakı hakimiyyət mübarizəsinə təsiri haqda deyilənlər də əsaslı görünür. Söhbət Donald Tramp administrasiyasının antirusiya və antiiran siyasətini sərtləşdirməsi fonunda Gürcüstanda radikal qərbpərəst qüvvələrin hakimiyyətə gətirilməsi cəhdlərindən gedir. Bu mənada Gürcüstanda Mixail Saakaşvilinin, yaxud faktiki olaraq onun idarə etdiyi siyasi qüvvənin hakimiyyətə qayıdacağı belə, istisna edilmir.
İstənilən halda, 2020-ci ildə keçiriləcək parlament seçkisinədək qalan vaxt («Gürcü arzusu» növbədənkənar seçki tələb edən müxalifətə güzəştə getməzsə) son dərəcə əhəmiyyətli olacaq. Onun əhəmiyyəti yalnız Gürcüstan hakimiyyətində mümkün dəyişikliklərlə bağlı deyil. Bu, ölkənin Rusiya ilə Qərb arasında getdikcə kəskinləşən geosiyasi mübarizədəki yeri baxımından da önəmlidir.

Georgia is afflicted by internal political and geopolitical struggle once again
Georgia is suffering from mass protests again. Apparently tied to internal political confrontation between the authorities and opposition, they also affect the relations between Tbilisi and Moscow, and even more broadly, the problem of the geopolitical orientation of this South Caucasian country.
Battles in Tbilisi
Direct cause of another escalation of tension in Georgia was the events that took place at the 26th General Session of the Interparliamentary Assembly on Orthodoxy (IAO) held in Tbilisi. Founded in 1993, IAO includes parliamentarians from 22 countries, including Greece, Russia, Ukraine, Georgia, Belarus, the Baltic countries, Cyprus and other states where Orthodox Christianity has traditionally existed. Previous sessions of the assembly were held in Athens, Rome, Vienna and, by and large, there were no prerequisites for a similar IAO forum in Tbilisi to turn into something out of the ordinary. However, everything went bad due to a single but random protocol mistake, in which, by the way, many in Georgia saw a previously prepared, purposeful provocation.
The session was held in the building of the Georgian parliament, and the President of the IAO, State Duma deputy Sergei Gavrilov was seated in the chair of speaker. This caused serious dissatisfaction among Georgian parliamentarians, who cited the immediately spread information about Gavrilov's participation in the hostilities in Abkhazia and South Ossetia. But even this did not blow up the situation, especially since a little later the Russian parliamentarian denied the accuracy of such information. For a spark capable of kindling a flame of indignation of the Georgian public, it was enough that Gavrilov, of course, supported the official recognition by Russia of the independence of Georgian autonomies. Thus, the sitting of the Russian deputy in the chair of the head of the highest legislative body of Georgia was regarded as a step of disrespect towards the country, the host of the IAO session.
Subsequent events, the operations to remove Gavrilov to a safer place and the start of protests took a more internal political tone. Georgian oppositionists began not only to declare that the coalition government of “Georgian Dream - Democratic Georgia” “sold the Homeland”, but also to put forward specific political demands, first of all about holding early elections. But the main thing, riots and clashes of protesters with law enforcement agencies, began in full compliance with the logic of an uncompromising struggle for power. According to Georgian media reports, opposition tried to rush into parliament, in response the police used tear gas and rubber bullets against them. Two of the protesters had their eyes knocked out. In general, 240 people were injured, including 80 police officers. Over 300 demonstrators were detained.
Georgian Prime Minister Mamuka Bakhtadze accused the ruling United National Movement party of violating the rule of law and “aggressively trying to destabilise the situation in the country”. However, realizing the danger of growing protests, the authorities immediately made such a concession as the resignation of the head of parliament Irakli Kobakhidze, who was accused by the demonstrators of organizing the visit of the Russian parliamentarian to Tbilisi. By the way, Kobakhidze promptly interrupted his visit to Azerbaijan and, returning to Georgia, was immediately out of work under pressure from the protesting masses.
However, Kobakhidze’s resignation in no way resolved the situation, especially since several days later another representative of the ruling party, Archil Talakvadze, was elected as the speaker. Oppositionists then demanded the release of all individuals detained during the unrest and the resignation of the Minister of Internal Affairs Georgy Gakharia, who was condemned by the protesters for excessive use of force. At the same time, in addition to the holding of early elections, the demand to abandon the mixed majority-proportional electoral system as the main condition for dismantling the power of the leader of the Georgian Dream party, the oligarch Bidzina Ivanishvili, began to sound.
Noting the demands for early elections and the resignation of the head of the Ministry of Internal Affairs, the authorities, nevertheless, decided to release almost all detainees. Remarkably, Ivanishvili himself declared that the 2020 parliamentary elections will be held in Georgia under a proportional system, and in the conditions of zero electoral barrier. Premier Bakhtadze, calling this decision unprecedented, because “more parties will have an opportunity to get into parliament,” did not rule out even the creation of a coalition government following the upcoming elections next year.
The opposition, though suspicious in the decision on the zero barrier, threatened the passage of small pro-Russian groups to the parliament, nevertheless regarded the authorities' consent to amending the electoral legislation as their important victory. In particular, the deputy from the party “European Georgia - movement for freedom” Irma Nadirashvili stressed that the approval of the proportional system is “a step forward, because the“ Georgian Dream ”can no longer hope for bags of money, meaning majoritarian people, who are moving from one government to another and sign any decision."
Thus, the Georgian opposition managed to use the ill-fated "Gavrilov's chair", at least, to create conditions for weakening power for the 2020 parliamentary elections. If we consider that the presidential elections in Georgia last autumn showed a significant increase in the popularity of the United National Movement, i.e. supporters of former president Mikhail Saakashvili, then the plan of the leading opposition forces for success during the parliamentary race may seem quite justified. Another thing is the next round of intensification of Russian-Georgian relations, caused by the scandal at the Tbilisi session of the IAO, which, apparently, regardless of the internal Georgian political situation, will not undergo any serious "anti-crisis" changes in the foreseeable future.
Tourists or enemies?
Georgian President Salome Zurabishvili, reacting to the clashes in Tbilisi, accused Russia of provoking Russia, “the enemy and occupier”. She believes that Moscow is interested in splitting Georgian society, but those who encourage internal opposition in the country support Russian politics.
The Kremlin’s response to the events in Georgia was immediate. Russian President Vladimir Putin temporarily banned, starting from July 8, 2019, any passenger flights of Russian airlines from Russia to Georgia. At the same time, Putin instructed the government to take measures to ensure the return of Russian citizens temporarily staying in Georgia to Russia, and also recommended that tour operators and travel agents not sell vouchers to that country for the duration of the ban. Then the Russian Ministry of Transport announced the decision to ban Georgian air carriers from flying to Russia also starting from July 8.
According to experts, the decisions of Moscow can cause serious damage to the tourism industry and the entire economy of Georgia, since the Russians are in the first place among tourists visiting Georgia. It is not surprising that proposals from the Georgian side began to sound about alternative options for the arrival of Russians in Georgia - through Minsk, Baku, Yerevan, Istanbul, etc. Realizing the unacceptability of Putin’s measures for the interests of Georgian economy, President Zurabishvili also preferred to make a more moderate statement: “Tourists should continue to come, because they love Georgia, and politicians should solve the problems underlying the incident”.
Moscow, however, regarded the ongoing events in Georgia as a surge of anti-Russian hysteria and described the events exclusively in geopolitical tones. According to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, Georgia has become an example of the consequences of Western geopolitical engineering, “Western curators are ready to shut their eyes to the excesses of ultranationalists, to Russophobia, just to break all ties of the Georgian people with our country, rewrite our common history.”
However, it is impossible to ignore one very remarkable circumstance. Anti-Russian statements made by top Georgian authorities during the protest actions in Tbilisi have become, perhaps, the most acute statements since the political force led by Bidzina Ivanishvili came to power. Therefore, Moscow’s recent anti-Georgian demarches can be viewed as an indicator of its outrage at the position of Georgian Dream, which has practically ceased to differ in its anti-Russian rhetoric from Saakashvili’s supporters. Nevertheless, it’s impossible not to notice electoral touches in the intensification of the “Russophobia” under Ivanishvili observed in recent days, during the actual leadership of which some progress in the dialogue between Moscow and Tbilisi has been reached, including an increase in the Russian tourist flow to Georgia. Realizing the noticeably shaken domestic political positions, the Georgian Dream government apparently decided to restore the previous level of electoral support by playing on the frankly anti-Russian rhetorical field, favoured by Saakashvili’s “nationals”.
However, all these assumptions do not rule out the severity of geopolitical confrontation around Georgia, one of the indicative examples of which is the history with the Russian Orthodox communist and Member of Parliament Gavrilov. If there are opinions about the involvement of Moscow in the growing intra-Georgian split, the conclusions about the role of Washington in intensifying the struggle for power in Georgia sound no less convincing. This means the preparations by the United States to bring a radically pro-Western government to the power in Georgia given the tightening of the anti-Russian and anti-Iranian policy of the Trump administration. Thus, even the likelihood of the return to power in Georgia of Mikhail Saakashvili or, at least, of the political force actually controlled by him and his closest associates, is not excluded.
Anyway, the time remaining before the 2020 parliamentary elections (unless, of course, the government of the Georgian Dream gives up to the opposition in the matter of holding early popular elections) promises to be extremely important not only in the context of possible changes in the Georgian government, but also determining the country's place in the arena of an increasingly acute geopolitical confrontation between Russia and the West.