Azərbaycan Respublikasının diplomatik xidməti 1 əsrlik yubileyini qeyd edir
Müasir dövlətimizin diplomatik xidmət orqanlarının formalaşması yolunda tarixi addımlar düz 100 il əvvəl – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) dövründə atılıb. Bu gün Azərbaycan diplomatları beynəxalq arenada dövlətin mövqelərinin güclənməsinə böyük töhfələr verir, bununla da, Azərbaycanın milli müstəqilliyinin möhkəmlənməsinə yardım göstərir.
Azərbaycan diplomatiyası xalqımızın ötən il 100 illiyini təntənə ilə qeyd etdiyi AXC ilə eyni vaxtda yaranıb. AXC-nin əsas qurumlarından biri məhz Xarici İşlər Nazirliyi olub. Ona ilk respublikanın mövcud olduğu dövrdə müxtəlif müddətə Məmməd Həsən Hacınski, Əlimərdan bəy Topçubaşov, Fətəli xan Xoyski, Məmməd Yusif Cəfərov kimi görkəmli siyasətçilər rəhbərlik edib.
Artıq 2018-ci il mayın 28-də qəbul olunmuş Müstəqillik Bəyannaməsində AXC-nin xarici siyasətinin əsas prinsipləri yer alırdı – hər kəslə, ilk növbədə, qonşu xalqlar və dövlətlərlə mehriban münasibətlərin inkişafı. AXC sülhsevərliyi dövlət siyasəti elan etsə də, gənc respublika son dərəcə ağır beynəlxalq şəraitdə qurulurdu. O, daim müxtəlif xarici qüvvələrin təzyiqlərilə üz-üzə idi. Bundan başqa, 1918-1920-ci illərdə Azərbaycan dövləti qonşu Ermənistan (Ararat) Respublikasının hərbi təcavüzü ilə də üzləşmişdi. Ermənilər nəinki Azərbaycanın əzəli torpağı olan, üzərində Ermənistan Respublikasının qurulduğu İrəvanda və onun ətrafında azərbaycanlı əhaliyə qarşı qəddar etnik təmizləmə aparır, həm də AXC-nin həmsərhəd Naxçıvan, Zəngəzur və Qarabağ bölgələrində dinc insanlara qarşı terror aktları törədirdilər.
Azərbaycan dövlətinin tarixində ən faciəvi hadisə isə AXC-nin Sovet Rusiyasına məxsus 11-ci Qızıl Ordu tərəfindən işğalı olub. AXC məhz bu işğal nəticəsində süquta uğrayıb. Lakin cəmi 23 ay kimi qısa müddət ərzində demokratik respublika xalqımızın tarixində silinməz izlər qoyub, bir çox tarixi nailiyyət əldə edib. Misal kimi, AXC-nin 1920-ci ilin yanvarında Paris Sülh Konfransı tərəfindən de-fakto tanınmasını da göstərmək olar.
Azərbaycanın beynəlxalq hüququn subyekti kimi təsdiqlənməsində AXC nümayəndə heyətinin Paris Sülh Konfransındakı nəhəng işinin rolu çox böyük olub. Nümayəndə heyətinə görkəmli dövlət adamı və ictimai xadim Əlimərdan bəy Topçubaşov rəhbərlik edib.
Bu hadisənin xalqımızın tarixində nə qədər əhəmiyyətli hadisə olduğunu AXC-nin yaradıcılarından biri, respublikanın ilk rəhbəri Məhəmməd Əmin Rəsulzadə belə ifadə etmişdi: «Siyasi hüquqlardan məhrum olmuş dövlətin idarəsinə belə yaxın buraxılmayan, Şərqin zülm altında inləyən xalqlarından biri ilk imkan düşən kimi, bütün çətinliklərə baxmayaraq müttəfiqlərin və bütün dünyanın diqqətini cəlb etdi və beynəlxalq həyata daxil oldu. Rusiya imperiyasının xarabalıqları üzərində yaradılmış cümhuriyyətlər arasında Azərbaycan Avropanın inandığı yeganə müsəlman qurumu idi».
AXC-nin ən nəhəng xidmətlərindən biri, əlbəttə ki, müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin institutlarının yaradılması olub. Onların arasında diplomatik xidmət orqanları da var. AXC Xarici İşlər Nazirliyi 1918-ci il mayın sonlarından məhsuldar fəaliyyətə başlayıb. Lakin diplomatik idarənin strukturunun formalaşmasına ciddi təkan 1919-cu il ilyulun 9-da verilib. Hökumət məhz həmin gün XİN-in katibliyi haqqında müvəqqəti təlimatı qəbul edib. Azərbaycan diplomatik xidmət orqanları əməkdaşlarının peşə bayramı məhz həmin gündür. O, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2007-ci il 24 avqust tarixli sərəncamı ilə təsdiqlənib.
Azərbaycanın diplomatik xidməti fəaliyyətini formal da olsa, Sovet İttifaqı dövründə də davam etdirib. Lakin dövlətçiliyin tamhüquqlu institutu statusunu o, Azərbaycanın 1991-ci ildə müstəqilliyini bərpa etməsilə qayıdıb. Diplomatik xidmət orqanlarının formalaşdırılması prosesi Heydər Əliyevin prezidentliyi dövründə başa çatdırılıb. Müasir Azərbaycanın xarici siyasət strategiyasının fundamental prinsiplərini məhz ümummilli lider müəyyənləşdirib. Bu, ölkənin müstəqilliyinin güclənməsinə, beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış sərhədlər çərçivəsində suverenliyin və ərazi bütövlüyünün bərpasına, beynəlxalq arenada milli maraqların təmininə xidmət edən bərabərhüquqlu və qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlıqdır.
Bu gün Azərbaycan Cənubi Qafqaz regionunun şəksiz lideri, Qərblə Şərqi, Şimalla Cənubu birləşdirən nəhəng layihələrin təşəbbüskarı və əsas hərəkətverici qüvvəsi, beynəlxalq münasibətlər sisteminin nüfuzlu iştirakçısıdır. Azərbaycanın 2012-2013-cü illərdə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü, 2017-2019-cu illərdə BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurasına seçilməsi onun dünya arenasında artan nüfuzunun təsdiqidir. Bu gün Azərbaycan həm də mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoq üçün əsas meydan sayılır.
Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikasının diplomatik xidmət orqanlarının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş VI müşavirəsinin iştirakçılarına ünvanladığı müraciətində də deyildiyi kimi, «Bu gün Azərbaycan, sözün əsl mənasında, müstəqil siyasət aparan, beynəlxalq aləmdə böyük nüfuza malik olan bir ölkədir… Azərbaycan bütün dünyada etibarlı tərəfdaş kimi tanınır, mötəbər beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edir və buna görə də ölkəmizə böyük hörmət və rəğbətlə yanaşırlar. Ölkəmizin xarici siyasəti uğurlu daxili siyasətimizin davamıdır. Müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsində, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında, ölkəmizin beynəlxalq birliyin fəal üzvünə çevrilməsində diplomatlarımızın, diplomatik xidmət orqanlarımızın müstəsna xidmətləri var».
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov bildirib ki, regionda baş verməkdə olan ziddiyyətli proseslər fonunda Azərbaycan «daxili sabitlik və inkişafını təmin etmək, iqtisadiyyatını müsbət artım dinamikasına kökləmək və irimiqyaslı layihələr həyata keçirməklə beynəlxalq səviyyədəki mövqe və nüfuzunu daha da möhkəmləndirməyə müvəffəq olub».
Müasir dövrdə Azərbaycanın xarici siyasətində əsas prioritet, şübhəsiz ki, ərazilərinin Ermənistanın işğalından azad olunması, Azərbaycan dövlətinin beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyinin bərpasıdır. Bu səbəbdən də, ölkənin diplomatik xidmətinin səyləri, ilk növbədə, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında həllinə yönəlib.
Yeri gəlmişkən, nazir Elmar Məmmədyarov AZƏRTAC-a müsahibəsində bu haqda danışıb: « 1991-ci ildə dövlət müstəqilliyini bərpa edərək Azərbaycan XX əsrin başlanğıcında olduğu kimi, Ermənistan Respublikasının xarici təcavüzü ilə üzləşdi. Azərbaycan Respublikasının ərazilərini ələ keçirmək üçün qanunsuz gücdən istifadə edilməsi kütləvi etnik təmizləmələr, beynəlxalq humanitar hüquq pozuntuları, o cümlədən Xocalı soyqırımı aktı ilə müşayiət olunub. Yəni XX əsrin əvvəllərində olduğu kimi, eyni dəstxət göz qabağındadır. Hazırkı vəziyyətdə Ermənistan Respublikası tərəfindən hərbi təcavüzün nəticələrinin aradan qaldırılması beynəlxalq ictimaiyyətin məsul üzvü olan Azərbaycan Respublikasının dinc şəkildə substantiv və nəticəyə yönəlik intensiv danışıqlar yolu ilə həll etməyə çalışdığı başlıca və ən mühüm problemdir».
Bu yanaşma dünyanın bütün güc mərkəzlərinə, həmçinin təcavüzkar Ermənistanın özünə aydın mesajdır – Azərbaycan dövləti öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmək əzmindədir. Azərbaycan Respublikasının bütün gücü və resursları, o cümlədən onun diplomatik xidmətinin 100 il ərzində yığılmış əhəmiyyətli potensialı məhz bu hədəfə yönəldilib.

Author: Aydin BAYRAM
Historical steps taken by a group of people exactly a hundred years ago to establish of the modern diplomatic service of the Republic of Azerbaijan in fact initiated when the country was called Azerbaijan Democratic Republic (ADR). Modern Azerbaijani diplomats make a significant contribution to strengthening the country's position in the world arena, securing the national independence of Azerbaijan.
Modern Azerbaijani diplomacy originated simultaneously with the Azerbaijan Democratic Republic, the centenary of which our people solemnly celebrated last year. One of the key institutions of ADR was the Ministry of Foreign Affairs, which at different stages of our First Republic was headed by such prominent politicians as Mammad Hasan Hajinsky, Alimardan Topchubashov, Fatali Khoysky, Mammad Yusif Jafarov.
The main thesis of ADR’s foreign policy was indicated in the Declaration of Independence adopted on May 28, 1918: to develop friendly relations with all nations and states, particularly the neighbouring ones. Despite the peace loving ADR, which has been assigned a rank of state policy, the young republic consolidated itself in extremely difficult international conditions under constant pressure from various external forces. Moreover, ADR in 1918-1920 was subjected to military aggression by the neighbouring Armenian (Ararat) Republic. The latter not only carried out the most severe ethnic cleansing against the Azerbaijani population of Irevan and its environs - the ancestral lands of Azerbaijan, which formed the territory of the Armenian Republic, but also terrorized the residents of the bordering regions of ADR: Nakhchivan, Zangezur and Karabakh.
The invasion of the 11th Red Army of Soviet Russia played a fatal role in the history of the Azerbaijani state. As a result, ADR ceased to exist. But, despite such a short period of its activity (only 23 months), the Democratic Republic left an indelible mark on the history of our people, having achieved a number of outstanding historical landmarks. An example of this is the recognition of the de facto ADR at the Paris Peace Conference in January 1920.
Recognition of Azerbaijan as a subject of international law was largely the result of titanic activities of the ADR delegation at the Paris Peace Conference headed by prominent statesman and public figure Alimardan Topchubashov. The invaluable significance of this event in the history of our nation was precisely described by one of the founding fathers of ADR, the first head of the republic, Mammad Emin Rasulzadeh: “One of the peoples of the East moaning under the yoke foreigners, deprived of civil and political rights, and not even allowed to be part of the government, showed such an example of creating a cultural society that attracted the attention of allies and the whole world to the Republic of Azerbaijan, despite all the difficulties of the time... Among all the republics founded on the fragments of the Russian Empire, Azerbaijan became the only Muslim country that deserved the trust of Europe. The first and only republic in the entire Muslim world was founded...”
One of the greatest merits of ADR is the establishment of institutions of modern Azerbaijani statehood, including the diplomatic service. Ministry of Foreign Affairs of ADR has functioned since the end of May 1918, but a serious impetus to the structural establishment of the ministry was given by a decree of July 9, 1919, when temporary instructions on the ministry’s secretariat were adopted. According to the decree of the incumbent President of Azerbaijan Ilham Aliyev signed on August 24, 2007, this date is considered the date of the establishment of Azerbaijani diplomatic service.
The ministry carried out its activities, albeit formally, in the Soviet period as well. However, as a full-fledged institution of statehood, it returned to political life after the restoration of Azerbaijan’s independence in 1991. The bodies of the diplomatic service were finally formed during the presidency of Heydar Aliyev, who laid down the fundamental principles of the foreign policy strategy of modern Azerbaijani state - principles of equal and mutually beneficial cooperation, serving to strengthen the independence of our country, restoring sovereignty and territorial integrity within internationally recognised borders, ensuring national interests on international arena.
Azerbaijan is a recognized leader in the South Caucasus region, the initiator and the leading engine of major economic projects linking the West and the East, the North and the South, and an authoritative participant in the system of international relations. An indicator of the growing influence of Azerbaijan on the world stage was its non-permanent membership in the UN Security Council in 2012-2013, as well as the election of our country to the UN Economic and Social Council for 2017-2019. Azerbaijan also serves as one of the leading platforms for intercultural and interreligious dialogue.
As noted in the message of President Ilham Aliyev to the participants of the 6th meeting dedicated to the 100th anniversary of the diplomatic service of the Republic of Azerbaijan, “Azerbaijan is a country that holds an independent policy in the true sense of the word, has great prestige in the international arena... We are recognised as a reliable partner, hold representative international events. Our country is treated with great respect and sympathy. Our country's foreign policy is a continuation of our successful domestic policy. Our diplomats, diplomatic agencies provide exceptional services in strengthening our independence, bringing the Azerbaijani realities to the whole world, turning our country into an active member of the international community."
Speaking at the meeting, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov stressed that under the conditions of contradictory processes in the region, the country "was able to ensure internal stability and development, positive dynamics of economic growth and, implementing large-scale projects, further strengthened its position and authority on an international scale."
Undoubtedly, the main priorities of Azerbaijan’s foreign policy are the liberation of our territories from Armenian occupation, restoration of the sovereignty of the Azerbaijani state within its internationally recognised borders. Therefore, the efforts of Azerbaijani diplomats are focused primarily at resolving the Armenian-Azerbaijani conflict on the basis of the principles and norms of international law.
Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov said: “By restoring its state independence in 1991, Azerbaijan faced external aggression from the Republic of Armenia. The unlawful use of force to seize the territories of the Republic of Azerbaijan was accompanied by mass ethnic cleansing, violations of international humanitarian law, including the Khojaly genocide. In other words, the events of the early twentieth century repeat again. In the current situation, it is clear that the elimination of the consequences of military aggression by the Republic of Armenia is the primary and most significant problem that our republic is trying to peacefully resolve by substantive and intensive negotiations, being a responsible member of the international community."
This approach is a clear signal to all world centres, as well as to the aggressive state of Armenia, confirming the determination of Azerbaijan to restore its territorial integrity. All the resources of Azerbaijan, including the considerable potential of its diplomatic service accumulated over 100 years, are focused on this objective.