Azərbaycanda əhalinin bank əmanətləri üzrə maksimum dərəcənin azaldılması kredit fəallığının artmasına gətirəcək
İyulun 1-dən Azərbaycanda əhalinin sığorta sistemi tərəfindən əhatə olunan milli və xarici valyutada bank əmanətləri üzrə maksimal dərəcələr endirilib. Bu qərarı Əmanətlərin Sığortalanması Fondunun (ADIF) Himayəçilər Şurası qəbul edib.
Qərara görə, sığortalanan əmanətlər üzrə maksimal faiz dərəcəsi, milli valyutada 15 faizdən 10 faizə, xarici valyutada əmanətlər üzrə isə 3 faizdən 2,5 faizə endirilib.
Obyektiv reallıq
ADIF himayədarlarının qəbul etdiyi qərar bir neçə səbəbdən qaçılmaz idi. Birincisi, əhalinin istər milli, istərsə də xarici valyutada olan əmanətlərinin faiz dərəcələri ilə bağlı cari vəziyyət belə bir qərarı vacib edirdi. Reallıq budur ki, bankların əksəri üçün fiziki şəxslərin milli valyutada əmanətləri üzrə faiz dərəcələri, orta hesabla, 8%-dən 11%-dək, xarici valyutada isə 1-3% arasında dəyişir.
Bu rəqəmlər Mərkəzi Bankın göstəriciləri ilə üst-üstə düşür. Belə ki, 1 iyun 2019-cu il tarixinə fiziki şəxslərin manat əmanətləri üzrə orta faiz dərəcəsi 10,24%, xarici valyuta ilə isə 2,62% təşkil edib. Bu, fondun müəyyən etdiyi həddən bir qədər yüksəkdir. Ancaq nəzərə alınmalıdır ki, orta məlumatlara 5 il və daha çox müddətə qoyulan depozitlər üzrə yüksək faiz dərəcələri təsir göstərir - 12,59% və 5,01%. Bundan əlavə, bəzi bankların manata ehtiyacı var və bunun üçün artıq 15%-dən yüksək faizlə əmanətlər təqdim etməyə hazırdırlar, yəni bu əmanətlər sığorta ilə əhatə olunmur. Həmişə risk etməyə və daha yüksək gəlir əldə etmək üçün belə əmanətlər qoymağa hazır vətəndaşlar olacaq.
İkincisi, bu gün ilk 10-luğa və hətta ilk 15-liyə girən bankların bahalı əmanətlər cəlb edilməsində o qədər də maraqlı olmadığı bir vəziyyət yaranıb, çünki daha sonra onlar bu vəsaitləri yerləşdirməkdə çətinlik çəkirlər. Bu obyektiv reallıqdır. Yüksək faiz dərəcəsi ilə depozitlər cəlb edən bank verilən kreditlər üzrə faiz dərəcələrini qaldırmaq məcburiyyətində qalır, bu, nə borcalanlara, nə banklara, nə də bütövlükdə iqtisadiyyata faydalı olmur. Bu, xarici valyutada verilən kreditlər üzrə xüsusilə aydın görünür, çünki onlar üçün kredit şərtləri yetərincə sərtdir. Bundan əlavə, Prezident İlham Əliyevin problemli kreditlər probleminin həlli ilə bağlı sərəncamının icrası nəticəsində banklar xeyli likvidlik ehtiyatı əldə ediblər. Buna o faktı da əlavə etmək lazımdır ki, banklar artıq 6 milyard manat həcmində qısamüddətli manat likvidliyinə malikdirlər və onları tam yerləşdirə bilmirlər. Buna görə də iri və orta bankların əlavə əmanətlərə ehtiyacı yoxdur.
Başqa bir amil kimi göstərmək olar ki, 2016-cı ildə qəbul edilmiş faiz dərəcəsi hədləri onlardan gözlənilən effekti tam verə bilmədilər. Belə ki, 1 mart 2016-cı il tarixinə Azərbaycanda əhalinin əmanətləri 8,8 milyard manat təşkil edib, dollarlaşma səviyyəsi 82,6%-ə çatıb. 1 iyun 2019-cu il tarixinə isə fiziki şəxslərin əmanətlərinin həcmi cəmi 8,6 milyard manat olub, dollarlaşma səviyyəsi isə 57.4% təşkil edib. Yəni 41 ay ərzində dollarlaşma 25,2 faiz azalmasına baxmayaraq, yenə də 50%-dən yuxarıdır və ev təsərrüfatlarının əmanətlərinin yarıdan çoxu hələ də xarici valyutada yerləşdirilir. Bununla yanaşı, milli valyutada əmanətlərin həcmi dövr ərzində cəmi 6,7% artıb. Bu, onunla bağlıdır ki, vətəndaşlar devalvasiya barədə davamlı gedən və heç də həmişə əsaslandırılmayan söhbətlərin fonunda əmanətlərini manata keçirməkdən qorxurlar. Buna görə, bu gün sərmayəçilər daha çox əlavə gəlir qazanmaq deyil, əmanətlərini qorumaq barədə düşünürlər və gəlirləri minimum olsa belə, bank vəsaitlərini xarici valyutada saxlamaqda davam edirlər.
Ölkənin bank sektorunun nümayəndələri də əhalinin bank əmanətləri üzrə maksimal dərəcələrin endirilməsinin qaçılmaz olması fikri ilə razıdırlar. Bankirlərdən birinin qeyd etdiyi kimi, Azərbaycanda əhalinin bank əmanətlərinin sığortalanması sisteminin təkmilləşdirilməyə ehtiyacı var. “Mövcud sistem 2015-2016-cı illərdə müşahidə olunan böhran vəziyyətinə daha uyğundur. Bu gün isə, bazarın tələblərinə tam cavab vermir və təkmilləşdirilməlidir. Faiz dərəcələri üzrə maksimum həddin formalaşdırılması ötən illərdə çox təsirli olub. Ancaq bu gün sığortalanan əmanətin maksimum məbləğini müəyyən etməyə başlamaq daha əlverişli olar. Bu, müştərilərə bank seçərkən daha diqqətli olmağa və sektorda rəqabət durumunu yaxşılaşdırmağa imkan verəcək. Əmanətlərin maksimum məbləğinin müəyyən edilməsi ilə bağlı köhnə sistemə keçid vəziyyəti normallaşdırmağa imkan verəcək", - deyə bankir vurğulayıb.
Xatırladaq ki, 2016-cı il martın 1-dən sığorta sistemi əhalinin əmanətlərinin bütün hissəsini əhatə edir (əvvəllər 30 min manata qədər əmanət sığortalanmış hesab olunurdu). Yeganə şərt odur ki, əmanət üzrə faiz ADIF-in müəyyən etdiyi həddən çox olmamalıdır. Bu qayda 1 mart 2020-ci ilədək qüvvədədir.
Bununla yanaşı, bəzi mütəxəssislər əmanətlərin tam sığortalanmasının vaxtının uzadılmasını bankların xeyrinə olduğunu düşünürlər. "Bu qərarı qəbul edilməsi nə Mərkəzi Bankın və nə də mənim işimdir, amma mən əhalinin bank əmanətlərinin tam sığortalanması qərarının vaxtının uzadılmasını məqsədəuyğun hesab edirəm", - deyə Mərkəzi Bankın sədri Elman Rüstəmov hələ əmanətlərin tam sığortalanması müddətinin fevral ayının sonunadək uzadılmasından əvvəl demişdi.
Bəzi bankirlər yuxarıdakı fikirlə razılaşırlar. Qeyd edirlər ki, "əmanətlərin sığortalanmasının cari sisteminin müddətinin bir il - 2020-ci ilin martına qədər uzadılması əmanətlərin daha da artmasına imkan verir".
Sonra nə etməli?
Klassik sualdır: bank əmanətləri üzrə maksimum dərəcənin azaldılmasından nə gözləmək olar? Mərkəzi Bankın uçot dərəcəsinin azalması və artıq 8,25% səviyyəsində qərarlaşması fonunda faiz dərəcələrinin endirilməsi, ilk növbədə, kredit faizlərinin azalmasına səbəb ola bilər. Əlbəttə ki, sığortalanan əmanətlərin limitinin azaldılmasının kreditləşmə fəaliyyətinin kəskin artmasına səbəb olacağını gözləməyə dəyməz - bu sadəlövhlük olardı. Lakin potensial olaraq daha ucuz kreditlər iqtisadiyyatın canlanmasına səbəb ola bilər və həm əhalinin, həm də real sektorun kreditləşdirilməsinin artırılmasına kömək edə bilər.
Bundan əlavə, əmanətlərin dollarsızlaşdırma prosesinin davam edəcəyini gözləmək olar, çünki illik 2,5% dərəcə ilə əmanətçilərin xarici valyuta əmanətlərinə maraqları daha da azalacaq.
Ümumiyyətlə, bu qərarı, daha çox, əmanətlərin sığortalanması sistemində dəyişikliklər prosesinin başlanğıcı hesab etmək olar. Bəllidir ki, 1 mart 2020-ci il tarixinə sığorta sisteminin məbləğindən asılı olmayaraq bütün əmanətləri əhatə etməsi müddəti başa çatır. Sığortanın əhatə etdiyi kreditlər üzrə faiz dərəcələrinin azaldığı nəzərə alınarsa, gələn il əmanətlərin tam sığortasından imtina ediləcəyini də gözləmək olar. Bu sistem 2015-ci ildə manatın devalvasiyaya uğramasından sonra maliyyə çuxuruna düşmüş banklara "ikinci həyat" vermək məqsədi ilə 2016-cı ildə tətbiq edilib. İndi statistika göstərir ki, bankların əksəriyyəti böhranı aradan qaldırıb və buna görə də böhran əleyhinə tədbirlərin görülməsi zəruriliyi də aradan qalxıb.
Buna görə 2020-ci ildə əmanətlərin sığortası sistemi ilə bağlı ciddi dəyişikliklər gözləmək olar. Bu zaman nəzərə almaq lazımdır ki, bank sektoru sığortalanmış əmanətlər üzrə faiz dərəcələrinin aşağı salınması meylini davam etdirməklə yanaşı digər sığorta modellərinə keçməyi də zəruri sayır.
İnanıram ki, sığortalanmış əmanətlər üzrə faiz dərəcələrinin aşağı salınması davam etdirilməlidir. Bundan əlavə, beynəlxalq təcrübəni öyrənmək və əmanətlərin sığortalanması üzrə digər modelləri də tətbiq etmək mümkündür. Məsələn, bankların Əmanətlərin Sığortalanması Fonduna diferensial rüsumlarına keçmək olar ki, bu da bütün prosesi tam nəzarətdə saxlayan sistemin yaranmasına səbəb olar", - deyə ölkənin ən böyük banklarından birinin rəhbəri qeyd edir. Onun fikrincə, iki eyni bank və iki eyni risk modeli yoxdur, buna görə də eyni rüsumlardan istifadə etmək düzgün deyil.
"Əgər bank müxtəlif səbəblərdən əmanətlər üzrə dərəcələri şişirməyə başlayırsa, bunun üçün cavabdeh olmalıdır. Özü də, səbəblər fərqli ola bilər. Ola bilər ki, bank bazarı fəal şəkildə kreditləşdirməyi planlaşdırır və bəlkə də, öz kəsirlərini qapatmaq üçün pul yığır. Buna görə burada diferensiallaşdırma lazımdır. Əgər əmanətlər üzrə faizləri bazardakı orta həddən artıq olarsa, böyük rüsumlar ödəməlidir", - deyə bankir vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, bu, kommersiya komponentini yığışdırmağa və "eyni dildə danışmağa" kömək edəcək ki, belə qərar bankların inkişaf strategiyasını və hazırkı vəziyyətini əks etdirərdi.
Yeri gəlmişkən, hələ 2017-ci ildə əmanətlərin sığortalanması sistemi üzrə bir sıra yeni məhsullar nəzərdən keçirilib. Xüsusilə, fondun üzv olan banklara yönəlik diferensiallaşmış sığorta rüsumlarının tətbiq edilməsi planlaşdırılıb ki,  gələcəkdə sığortalanan əmanətlər üzrə yuxarı həddin tamamilə ləğv olunmasına yardımçı olsun. Sonra fondun 11 bankı ləğv edilməsi ilə məşğul olması üzündən proses lazımi cür inkişaf etdirilə bilmədi, ancaq gələn il fond rahatlıqla belə bir sistemin tətbiqinə qayıda bilər. Ancaq bu, başqa söhbətin mövzusudur...

BENEFITING THE BANKS
Since July 1, Azerbaijan has reduced the maximum rates on insured bank deposits of the population in national and foreign currencies. This decision was made by the Board of Trustees of the Deposit Insurance Fund (ADIF). According to the decision, the maximum rate on insured bank deposits in national currency was reduced from 15 to 10%, and in foreign deposits - from 3 to 2.5%.
Objective reality
The ADIF decision was reasonable for several reasons. Primarily it is related to the current position on the interest rates of local deposits, both in national and in foreign currency. For most of the banks, average interest rates on individual deposits in national currency range from 8 to 11%, and in foreign currency - 1-3%.
These figures match the data of the Central Bank. As of June 1, 2019, the average interest rate on manat deposits of individuals was 10.24%, and in foreign currency - 2.62%. This is slightly higher than the limit set by the fund. However, average data is influenced by high interest rates on deposits for a period of 5 years and more - 12.59% and 5.01%. In addition, some banks need manats, and they are now ready to offer deposits at rates higher than 15%, i.e. not covered by insurance, as there will always be citizens who are willing to take the risk and make such a contribution for a higher income.
Secondly, today banks from the top 10 and even the top 15 are not very interested in attracting expensive deposits, because they have difficulty placing these funds. This is an objective reality. By attracting deposits at high interest rates, the bank has to raise interest rates on loans issued, which benefits neither the borrowers nor the bank, nor the economy as a whole. This is especially true for loans in foreign currency, since the lending conditions are quite tough. In addition, after the execution of a presidential decree to solve the issue of problem loans, banks received considerable reserves of liquidity. Banks already have short-term manat liquidity for ₼6b, which they cannot fully distribute. Therefore, large and medium-sized banks do not need additional volumes of deposits.
On the other hand, the interest rate limits adopted in 2016 did not have the expected effect. As of March 1, 2016, deposits in Azerbaijan reached ₼8.8b with the dollarization rate of 82.6%. As of June 1, 2019, the volume of deposits of individuals reached ₼8.6b with dollarization of 57.4%. In other words, despite the decline in dollarization by 25.2% in 41 months, it is still above 50%, and more than half of household deposits are still placed in foreign currency. At the same time, the volume of deposits in national currency grew by only 6.7% over the period because citizens are still afraid to transfer their deposits into manats given the constant and not always justified talks about expected devaluation. Therefore, investors are often not thinking about additional income, but about preserving their deposits and are ready to continue to keep funds in banks in foreign currency, even if their income is minimal.
The banking sector also agrees with the inevitability of reducing maximum rates on bank deposits. As one of the bankers noted, the system of insuring bank deposits needs to be improved. “The current system is more suitable for the crisis situation observed in 2015-2016. It does not fully meet market requirements and needs to be improved. Establishing the maximum limit on interest rates has been very effective in past years. But today it is desirable to start establishing the maximum amount of insured contribution. This will allow customers to be more careful when choosing a bank and further improve competition in the sector. Transition to the old system when the maximum size of deposits is determined will help to normalize the situation,” the banker said.
Since March 1, 2016, the insurance system has covered the entire amount of personal deposits (previously only the deposits of up to ₼30,000 were considered insured). The only condition is that the interest on the deposit should not be higher than the limits set by ADIF. This rule is valid until March 1, 2020.
At the same time, some believe that the extension of full deposit insurance will benefit the banks. “This decision is not made by the Central Bank and not by me, but I consider it relevant to extend full insurance of bank deposits of the population,” the Chairman of the Central Bank, Elman Rustamov, said even before the extension of full deposit insurance at the end of February.
Some bankers agree with the opinion. They note that "the extension of the current deposit insurance system for one year, until March 2020, also contributes to the further growth of deposits."
The classic question is: what can we expect from the reduction of the maximum rate on bank deposits? Given the reduced discount rate of the Central Bank (8.25%), lowering the limit on interest rates can reduce interest rates on loans. Of course, it would be naïve to expect that lowering the limit on insured deposits lead to a sharp increase in lending activity. But potentially cheaper loans can help revive the economy and increase lending to both the public and the real sector.
In addition, we can expect that the process of de-dollarization of deposits continues, since at annual rate of 2.5%, depositors' interest in foreign currency deposits will further decrease.
In general, we can consider this solution as the beginning of changes in the deposit insurance system. On March 1, 2020, the term of extending the insurance system to all deposits, regardless of size, expires. Given the reduction in interest rates on loans covered by insurance, next year we can expect that full deposit insurance system is abandoned. This system was introduced in 2016 to revive banking activity that ended up in a financial pit after the devaluation of the manat in 2015. Now statistics show that the majority of banks have overcome the crisis, and therefore, the need for anti-crisis measures is eliminated. Therefore, we can expect significant changes in the deposit insurance system in 2020.
Banking sector also considers it necessary to continue the trend of lower interest rates on insured deposits, as well as the transition to other insurance models. “I believe that the trend of lower interest rates on insured deposits should be continued. In addition, it is possible to study international experience and apply other models of deposit insurance, for example, differentiated contributions of banks to the Insurance Deposits Fund, which will lead to a system that fully controls all processes,” the head of one of the country's largest banks notes. In his opinion, there are no two identical banks and two identical risk models, therefore it is wrong to use the same contributions.
“If a bank starts to inflate deposit rates for various reasons, then it should be responsible for that. The reasons may be different. Maybe the bank plans to actively lend to the market, and maybe it collects money to close the holes. That is why differentiation is required. If we see that the interest on deposits exceeds the average in the market, then the bank must pay large allowances,” the banker said. This would remove the commercial component and help “to speak the same language, which would reflect the development strategy and current state of the banks.”
Incidentally, back in 2017, a number of new products in the deposit insurance system were considered. In particular, it was planned to apply a differentiated insurance premiums, which could help abandon the upper limit on insured deposits in the future. Then, because the fund liquidated 11 banks, the process did not receive due development, but next year the fund may well re-introduce the system. But that's another story...