Böyük Britaniyanın yeni baş nazirinin vahid Avropanın taleyini həll etmək üçün 1 ay vaxtı var
Boris Conson Böyük Britaniyanın baş naziri statusunda ilk çıxışındaca Avropa İttifaqı ilə tamamilə yeni sövdələşmənin əldə olunmasına çalışacağını bəyan edib. Baş nazir deyib ki, bu məsələdə cüzi dəyişikliklər onu qane edə bilməz. Bununla yanaşı, Conson Brüssellə danışıqların necə alınacağından asılı olmayaraq, ölkəsinin oktyabrın 31-də Aİ-dən ayrılacağını bildirib.
«Brexit»lə bağlı mövqeyini «et və öl. Qoy nə olur, olsun» kimi ifadə edən baş nazir sələfi Tereza Meyi «qətiyyətsizlikdə» günahlandırıb. «Hərəkətə keçməyin, qərar qəbul etməyin və bu ölkəni yaxşılığa doğru dəyişməyin vaxtıdır», - deyə Conson bildirib. O, Böyük Britaniyanın 2050-ci ilə «Dünyanın ən böyük yeri»nə çevriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Nikbinlər və bədbinlər
Böyük Britaniyanın yeni tarixində, yəqin ki, ölkə daxilində və dünyada belə birmənalı yanaşılmayan ikinci baş nazir olmayıb. Tərəfdarları onu 2016-cı ildə keçirilmiş Aİ-dən ayrılma referendumunda qələbəni təmin etmiş şəxs, Britaniyanın Aİ-dən oktyabrın 31-də ayrılacağına zəmanət verə biləcək siyasətçi sayır.
Avropapərəstlər isə hesab edir ki, Conson 2016-cı ildə qələbəyə Aİ-dən ayrılmağın iqtisadi faydalarını şişirtməklə, hətta aşkar yalan danışmaqla nail olub. «Deyli teleqraf»ın sabiq redaktoru Maks Xastinqs yazırdı: «O, milli hökumətdə işləməyə yaramır. Çünki onun özünü məşhurlaşdırmaqdan başqa marağının olmadığı açıq sezilir».
Avropada da vəziyyət fərqli deyil. Nikbinlər ümid edir ki, nəhayət, baş nazir kürsüsünə yiyələnmiş Conson Aİ-dən sövdələşməsiz çıxmaqla, bu vəzifəni itirmək istəməyəcək.
Bədbinlər isə yeni baş nazirin «çoxsaylı mənasız görüşlər» keçirməkdən başqa bir işə yaramayacağını düşünür. Misal kimi, Consonun Yunanıstanın borc böhranının pikdə olduğu 2015-ci ildə ölkənin maliyyə naziri Yanis Varufakislə keçirdiyi görüş göstərilir. Bu qəbildən olan insanların fikrincə, sonda hər şey sövdələşməsiz «Brexit»lə bitəcək. Niderlandın «De Telegraaf» qəzeti yazır ki, «Boris Conson Brüsseldə nəzakətlə qarşılanacaq… Lakin təslim olaraq yeni danışıqlara başlamaq? Belə şans yoxdur!»
Bunu Britaniyanın baş nazirinin diqqətinə Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Jan-Klod Yunker də çatdırıb. O, yeni baş nazirlə telefon söhbətində bildirib ki, ayrılmaqla bağlı Tereza Mey ilə əldə olunmuş razılaşma «ən yaxşı və yeganə mümkün variantdır».
Consonun Aİ liderlərilə danışıqlar strategiyası isə belədir: ölkənin Aİ-ni istənilən halda oktyabrın 31-də tərk edəcəyini göstərmək, bununla da, Brüsselin mövqeyində yumşalmaya ümid etmək. Əsas ümid odur ki, Avropa iqtisadiyyatı zəiflədikcə, Aİ liderlərinin əsəbləri tab gətirməyə bilməz.
Consonun komandası əmindir ki, Brüssellə danışıqlarda sərt mövqe qismən də olsa, Aİ-dən razılaşmasız ayrılma ehtimalının yoxluğu üzündən ortaya çıxıb. Conson Aİ-nin «Brexit» razılaşması ətrafında Londondan daha geniş manevr imkanlarına malik olduğunu düşünməkdə haqlıdır. Amma o, Aİ-nin çevikliyini düzgün qiymətləndirmir. Brüssel razılaşmada hansısa xırda dəyişikliklərə gedə bilər. Lakin Aİ rəhbərliyi əmindir ki, Avropa üçün razılaşmasız «Brexit» «pis danışıqlar»dan daha arzulanandır. Belə güzəştlər başqa ölkələrdə belə təsəvvür formalaşdıra bilər ki, şantaj vasitəsilə Brüsseldən istədiyini əldə etmək mümkündür.
İrlandiya sərhədilə bağlı problem
«Brexit» tərəfdarlarının əksəriyyəti Aİ ilə razılaşmanı «backstop» müddəası üzündən bəyənmir. Bu müddəaya əsasən, İrlandiya Respublikası ilə Şimali İrlandiya arasında «sərt sərhəd»dən qaçmağa imkan verəcək variantın tapılmasınadək Britaniya Aİ-nin gömrük sazişində qalmalıdır. 1998-ci ildə qəbul olunmuş və illərlə davam edən qanlı münaqişəyə son qoymuş müqaviləyə əsasən, İrlandiyanın iki hissəsi arasında fiziki sərhəd olmamalıdır.
Hazırda Böyük Britaniya (Şimali İrlandiya ona aiddir) ilə İrlandiya Respublikası Aİ-nin Gömrük İttifaqının və vacib bazarının üzvləridir. Əgər Böyük Britaniya Aİ-dən hər hansı razılaşma əldə olunmadan ayrılarsa, İrlandiyalar fərqli gömrük və tənzimləyici rejimlərdə qalacaq. Tereza Mey kabineti ilə Aİ «backstop» razılaşmasını məhz sülh prosesinə mane ola biləcək sərhəd postlarının qurulmasından qaçmaq üçün əldə edib. Ona əsasən, Şimali İrlandiya müəyyən müddət Aİ-nin Gömrük İttifaqının tərkibində qalacaq və bu, İrlandiya adasında sərhədsizliyə imkan verəcək. Amma bu, faktiki olaraq, Şimali İrlandiyanın iqtisadi baxımdan Böyük Britaniyadan ayrı düşməsi deməkdir.
Boris Conson sərhəd problemlərilə bağlı müzakirələri danışıqların növbəti mərhələsinə saxlamaq istəyir. Brüssel isə «backstop» müddəasının razılaşmada yer almasını vacib sayır. İndi, London razılaşmanı imzalamadan gedər və Aİ ilə azad ticarət haqda danışıqlara bundan sonra başlamaq qərarına gələcəksə, Brüssel danışıqlardan İrlandiyada sərhəd məsələsinin həllinədək imtina edə bilər.
«Brexit»lə bağlı razılaşmaya əsas, bəlkə də, yeganə əsas maneə məhz bu məsələdir.
Razılaşmasız
Tərəflər razılığa gələ bilməzsə, bu, elə ilk ildəcə Britaniya ÜDM-nin 8% azalması ilə nəticələnəcək. Bu, Britaniya Mərkəzi Bankının hesablamasıdır. 21 aylıq keçid dövrü olmazsa, Böyük Britaniya dünyanın ən nəhəng ticarət blokuna rüsumsuz çıxışı itirəcək. Onun ixracının 48%-i isə məhz bu blokun payına düşür.
İlkin mərhələdə ticarət Ümumdünya Ticarət Təşkilatının (ÜTT) qaydaları əsasında aparılmalıdır. Bu halda britaniyalı sahibkarların Aİ-yə ixrac etdikləri malların əksəriyyətinə vergi tətbiq ediləcək, ölkə mağazalarında əksər xarici malın qiyməti artacaq. Bununla da, istehsalçıların bir hissəsi vergidən, məhsulların sərhəddə ləngiməsindən qaçmaq üçün fəaliyyətini Aİ-də davam etdirməyə üstünlük verəcək.
Bu gün Britaniya iqtisadiyyatının 79, ixracının isə 45%-ni xidmət sektoru təhkil edir - maliyyədən tutmuş, hüquqi və tibbi sahələrədək. Avropa İslahatlar Mərkəzinin qiymətləndirməsinə görə, vahid Avropa bazarının tərk edilməsi Böyük Britaniyanın Aİ-yə yalnız maliyyə xidmətləri ixracını 59% azalda bilər.
Böyük Britaniya Aİ vətəndaşlarının immiqrasiyasına nəzarəti özü quracaqsa, blok da britaniyalılarla bağlı eyni addımı ata bilər. Odur ki, Aİ ölkələrindəki 1,3 milyon britaniyalının və Böyük Britaniyadakı 3,7 milyon avropalının yaşamaq və işləmək hüququ ilə bağlı durum qeyri-müəyyəndir.
Böyük Britaniya bununla Aİ ilə imtiyazlı ticari razılaşmalar imzalamış 70 ölkənin əksəriyyətilə bu razılaşmalardan da məhrum olur. Halbuki, onlarla ticarət ölkənin ümumi ticarət həcminin 11%-ni təşkil edir. London bu ölkələrin bəzilərilə artıq yeni danışıqlara start verib. Lakin bu müzakirələr illərlə uzana bilər.
Böyük Britaniya Aİ-yə maliyyə öhdəlikləri əsasında ümumilikdə 33 milyard funt-sterlinqi ödəməkdən imtina edə bilər. Amma bu, çətin ki, yeni iqtisadi razılaşmanın əldə edilməsinə kömək olsun.
5 əsas tarix
Avqustun 24-də G7 ölkələri Fransada bir araya gələcək. Toplantıda «Brexit»in əsas müzakirə mövzularından olacağına şübhə yoxdur. O vaxtadək isə Boris Conson Avropanın əsas paytaxtlarına turnesini başa vuracaq. Bu müddətdə Emmanuel Makronla Angela Merkelin müəyyən birgə fəaliyyət planını razılaşdıracaqları da istisna deyil. Yeni baş nazirin Donald Trampla təkbətək görüşü də gözlənilir.
Sentyabrın 3-də Britaniya parlamentinin yeni sessiyası açılacaq. Deputatların ölkə adına vacib qərarlar qəbul etmələri üçün vaxt çox deyil.
Sentyabrın 29-da Mühafizəkar Partiyanın qurultayı keçiriləcək. Bu, «X saatı»ndan cəmi 1 ay əvvələ təsadüf edir. Boris Conson qurultayda partiyadaşlarına hansı işləri görə bildiyinə dair hesabat verməli olacaq.
Oktyabrın 17-18-də Aİ ölkələrinin liderləri bir araya gələcəklər. Toplantıda, bəlkə də, yalnız «Brexit» müzakirə olunacaq. O vaxta bu məsələ ilə bağlı yekun qərar verilmiş olacaq. 3 variant var - razılaşma imzalanıb və keçid dövrü ilə bağlı ümumi strategiya müzakirə olunur, razılaşma imzalanmayıb və bundan sonra durumun necə olacağı müzakirə edilir, yaxud London yenidən vaxt istəyir. Son variantın mümkünlüyü növbədənkənar parlament seçkisi və ya yeni referendumla əlaqələndirilir.
Oktyabrın 31-i «Brexit» günüdür. Bu tarix də təsadüfən seçilməyib. Məsələ ondadır ki, noyabrdan Aİ-nin yeni seçilmiş rəhbərləri səlahiyyətlərinin icrasına başlayacaq.
Britaniya siyasətində yenilər
Böyük Britaniya parlamentində Aİ-dən razılaşmasız çıxmaq istəyənlər çoxluqda deyil. Odur ki, Consonun hadisələrin bu istiqamətdə gedişini əngəlləməyə çalışan müxalifətçilər və «qiyamçı» mühafizəkarların razılaşdırılmış müqaviməti ilə qarşılaşacağı gözlənilir. Mey hökumətində yüksək postlar, nazir vəzifəsi tutmuş bir qrup sabiq də daxildir. Bu vəziyyətdə Consonun parlament seçkisi elan etməkdən başqa yolu qalmaya bilər.
Amma bu da sadə deyil. Bəlkə də, Böyük Britaniyada hakimiyyət uğrunda yalnız iki partiyanın - mühafizəkarlarla leyboristlərin mübarizə apardığı dönəm başa çatır. «Brexit» xaosu və partiyadaxili çəkişmələr hər iki siyasi təşkilatın nüfuzunu sürətlə itirməsinə yol açıb. Bunun fonunda mərkəzçilərə - Liberal-Demokrat Partiyasına simpatiya durmadan artmaqdadır.
Britaniya siyasətində daha ciddi rol oynamaq şanslarının yarandığını görən liberal-demokratlar bu günlərdə özlərinə yeni gənc və xarizmatik lider seçiblər. Bu, 39 yaşlı Co Suinsondur. İndi, ölkədə növbədənkənar seçki olunarsa, LDP-nin qələbəyə iddia etməsi mümkündür.
Partiyanın lideri seçilmiş Suinson «Conson, Farac və Korbini dayandırmaq üçün» səyləri birləşdirməyin vaxtı olduğunu bəyan edib. O, liderlərinin fəaliyyətindən məyus olmuş mühafizəkarlarla leyboristləri LDP-yə qoşulmağa səsləyib.
Beləliklə, Consonun Böyük Britaniya vətəndaşı və siyasətçisi kimi, nələrisə bacardığını sübut etməsi üçün çox az vaxtı var.

New British Prime Minister has only three months to have a decision on Europe
In his first speech as Prime Minister, Boris Johnson promised that he would insist on a completely new deal with the EU, since minor changes could not make him happy. He underlined that regardless of the outcome of negotiations with Brussels, the UK will leave the EU on October 31.
Marking his stance on Brexit as “Do it or die! Whatever happens,” he criticized his predecessor Theresa May for “hesitation”. “It’s time to act, make decisions and change this country for the better,” Johnson said, and expressed his confidence that by 2050 the UK becomes "the greatest place on earth."
Optimists and pessimists
It is hardly possible to recall any other British prime minister in the recent history, who has caused so much controversy both in the country and around the world. Supporters respect him as a public figure who secured the victory of the Brexit campaign in the 2016 referendum, and a person who can guarantee the UK's withdrawal from the EU no later than October 31.
Pro-Europeans believe that Johnson's victory in 2016 was due to his exaggerated view on economic benefits of leaving the EU, as well as frankly false statements. According to Max Hastings, a former editor-in-chief of the Daily Telegraph, Johnson “is unfit for national office, because it seems he cares for no interest save his own fame and gratification.”
European optimists hope that after taking the chair of the Prime Minister, Johnson will try to sit there as long as he can, bringing the situation to exit from the EU without an agreement. Pessimists predict "many meaningless meetings" with him, exactly the same as it was in 2015 with Greek Finance Minister Yanis Varoufakis during the Greek debt crisis. They believe that everything will also end with Brexit without a deal. According to the Dutch newspaper De Telegraaf, “Johnson will be received in Brussels politely... But will he surrender and start new negotiations? No way!" In a telephone conversation with Boris Johnson, President of the EU Commission, Jean-Claude Juncker, also underlined that the withdrawal agreement with Theresa May was “the best and only possible one” for Brexit.
Boris Johnson's strategy in negotiations with EU can be described as follows: by letting the EU know that he is serious about the UK's leave from the EU under any circumstances by October 31, he hopes that Brussels will soften its position. He thus expects that under the current conditions of the slowing down European economy, the EU leaders can finally acknowledge the inevitability of British leave without an agreement. Will their determination to support Ireland continue, when they are compelled to explain to their citizens the decline in salaries?
Johnson's team believes that the tough position of Brussels, at least in part, was based on the assumption that there is almost no chance of British leave without agreement.
Johnson is right that the EU has more room to manoeuvre around the Brexit deal than London, but he clearly overestimates the EU's flexibility. Perhaps Brussels will go for some minor amendments in the agreement, but it is still confident that Brexit without an agreement is much preferable for Europe than a “bad deal”. EU leaders believe that Europe is better prepared for a sharp breakup with the UK instead of going for big concessions to London that can create an impression that blackmailing Brussels is a way to go to get as many benefits as possible.
Irish border revisited
Many supporters of Brexit do not the agreement with the EU mainly because of the backstop provision — a binding condition that can keep the UK subject to the EU customs agreements until a solution is found to avoid a 'hard' borderline between the Irish Republic and the Northern Ireland.
According to the Good Friday Treaty concluded in 1998, which put an end to the lengthy bloody conflict on the island, there should be no physical border between the two parts of Ireland.
Currently, the United Kingdom (which also includes the Northern Ireland) and the Republic of Ireland are part of the single market and the EU Customs Union. But if the UK leaves the EU without an agreement, the two parts of Ireland will find themselves in different customs and regulatory regimes. To avoid border posts that could threaten the peace process, Theresa May’s cabinet and the EU agreed on a backstop. According to it, Northern Ireland will indefinitely remain part of the EU Customs Union, which will preserve the unimpeded border on the island. But this actually means the economic exclusion of Northern Ireland from the UK.
Boris Johnson wants to postpone the border problems to the next phase of negotiations, but Brussels insists that the issue of backstop is necessary for the success of the deal. If the UK leaves without an agreement and then wants to start free trade negotiations with the EU, Brussels will refuse to conduct them until the border issue is resolved. In principle, this is perhaps the main, if not the only, stumbling block of the Brexit agreement.
No agreement
According to the estimates of the Bank of England, if the UK and the EU fail to reach an agreement, this could cut UK gross domestic product by 8% in the very first year. Without a 21-month transition period, the UK immediately loses duty-free access to the world's largest trading bloc, which accounts for 48% of its exports.
Initially, the trade between the UK and the EU will have to be in line with the rules established by the World Trade Organization (WTO). Import taxes will apply to most of the British goods exported to the EU. Prices for many imported goods in British stores will rise. Some manufacturers will move their operations to the EU to avoid taxes and delays in the supply of components across the border.
Currently, the volume of financial, legal and medical services accounts for 79% of the British economy and 45% of British exports. According to the Centre for European Reforms, the exit from the single European market can reduce the British export of financial services by 59%.
The UK will be free to establish its own immigration rules on EU citizens, and the EU can do the same for British nationals. The fate of immigrants (1.3 million British citizens in the EU and 3.7 million Europeans in the UK) is still unclear.
The UK is losing the continuity of trade relations with many of the 70 countries that have concluded preferential trade agreements with the EU. Trading with them accounts for 11% of total UK trade. London has already begun separate negotiations with these countries, but they can continue for years.
The UK may refuse to pay its financial obligations to the EU (£33 billion) but this is unlikely to contribute to the conclusion of a new economic agreement.
Five key dates
On August 24, France will host a G7 summit, where the Brexit will become one of the main topics of discussion. By that time, Boris Johnson will have completed his tour to the main capitals of Europe, while Emmanuel Macron and Angela Merkel will most likely have a certain plan of joint action. Johnson's administration also expects a face-to-face meeting with Donald Trump.
On September 3, a new session of the British Parliament opens. The deputies do not have much time to make important decisions for the country. On September 29, the Conservative Party will hold a congress, at which, just one month before the X-Day, Boris Johnson will have to report to his party members about his progress.
On October 17-18, EU leaders will gather for a meeting, perhaps with a one and only issue on agenda - Brexit. By that time, this issue will be resolved. There are only three options so far: the agreement is signed and the parties discuss a general strategy for the transition period; the agreement is not signed but further discussions are required to set a path for future; or London asks for another delay, which is possible due to extraordinary parliamentary elections or a new referendum in the UK.
October 31 is the day of Brexit. The date was not chosen by chance, since the new EU leaders will take up their duties in November.
New in British politics
There is no majority in the British Parliament supporting the withdrawal from the EU without an agreement. Therefore, it is expected that Johnson faces the concerted efforts of opposition and conservative rebels, including several former high-level ministers from the May government, who are ready to block the course of events. In this situation, Johnson may have no choice but to appoint general parliamentary elections.
But this one is not simple either. The times when only two parties (Conservatives and Labourites) fought for power have long passed. The chaos created by Brexit and internal party squabbles have undermined the reputation of both parties. Their ratings are record low. That is why the sympathies toward the centrists and the liberal democrats (PLD) are rapidly growing.
Feeling that they had a chance to play a more serious role in the UK political life, liberal democrats just recently (July 22) elected a new young and charismatic leader, the 39-year-old Jo Swinson. It is likely that PLD can claim victory in the elections if they are held now.
When Swinson took the office, she said it was time to join forces to “stop Johnson, Farage and Corbin,” and called on conservatives and Labourites, who were disillusioned with their leaders, to join her party.