«Böyük yeddilik» formatı beynəlxalq problemlər və düzənlə ayaqlaşa bilmir
«Böyük yeddilik» ölkələri liderlərinin növbəti sammiti avqustun 24-26-da Fransanın Biarrits kurort şəhərində baş tutub. Qeyri-rəsmi forumda ABŞ, Böyük Britaniya, İtaliya, Fransa, Almaniya, Kanada və Yaponiya rəhbərləri, Avropa Komissiyasının nümayəndələrilə yanaşı, qonaq qismində bir sıra Afrika dövlətinin prezidenti, Hindistanın baş naziri, hətta İran nümayəndələri də iştirak edib.
Bu beynəlxalq klubun qəbul etdiyi qərarların icrası məcburi deyil. Bununla yanaşı, sammit hər zaman ilin əsas qlobal siyasi hadisələrindən sayılıb. Dünyanın sənaye cəhətdən ən inkişaf etmiş demokratiyalarının rəhbərləri hər il qeyri-formal şəraitdə bir araya gəlir, dünyanın əsas problemlərini müzakirə edir, onlara yanaşmalarını açıq şəkildə ortaya qoyurlar. Bu görüşlər hər zaman xüsusi dostluq atmosferində keçməsilə fərqlənib. Bu üzdən G7 bəzən «seçilmişlər klubu» belə adlandırılır. Lakin son zamanlarda işlər heç də həmişəki kimi yaxşı getmir. «Böyük yeddilik» yarandığı 1977-ci ildən ilk dəfə bu qədər parçalanmış vəziyyətdədir.
Klub daxilindəki fikir ayrılıqları ticari məsələlər, ekologiya problemləri, aktual siyasi məsələlər və s. ilə bağlıdır. Bundan başqa, indi üzv dövlətlərin liderləri bəzən bir-birini heç də yaxşı anlamır və qəbul etmir. Bu il isə klub hər üzv dövlətin ayrı-ayrılıqda daxili siyasi problemlər yaşadığı bir vaxta təsadüf etmişdi. Böyük Britaniyanın baş naziri Boris Conson «yeddilik»də yeni idisə (üstəlik, «Brexit»lə yüklənmiş baş naziri, çətin ki, başqa nəsə ciddi düşündürsün), İtaliyanın baş naziri Cuzeppe Konte Fransaya ölkəsində siyasi böhranın pik həddə olduğu dövrdə yollanmışdı. Almaniyanın 2021-ci ildə getməyə hazırlaşan kansleri Angela Merkel əvvəlkitək inadkar və «qurucu» görünmür, Fransa prezidenti Emmanuel Makronun isə ölkə daxilində reytinqi son dərəcə aşağıdır.
Lakin ənənəvi atmosferin əsas «pozucusu» adəti üzrə, ABŞ prezidenti Donald Tramp olub. Hər şey onun əvvəlcə sammitə qatılmaq istəməməsilə başlamışdı. Tramp bunu «daha vacib işlərinin olduğu» ilə izah edirdi. Əslində isə məsələ əksər Qərb KİV-nin də yazdığı kimi, başqa idi: Ağ Ev sahibi belə görüşləri əhəmiyyətli saymır (belə toplantılarda Tramp cavablamaq arzusunda olmadığı çoxsaylı suallarla qarşılaşır). Məsələn, o, G7-nin bundan əvvəl Kvebekdə keçirilən sammitini Kanadanın baş naziri Castin Tryudonu amerikalı fermerləri «qarət etməyə» çalışmaqda günahlandıraraq, vaxtından əvvəl tərk etmişdi. Üstəlik, Tramp elə təyyarədəcə «Twitter» hesabından sammitin yekun sənədindəki imzasından imtina etdiyini açıqlamışdı.
Bunu yaxşı xatırlayan 2019-cu il sammitinin ev sahibi Emmanuel Makron ciddi hazırlıq işi aparmışdı - məsələn, Tramp ilə sammitdən əvvəl planlanmamış nahar. Üstəlik, o, bu dəfə ümumiyyətlə, yekun kommunikenin olmayacağını bildirmişdi.
ABŞ prezidenti bu jesti «Twitter»ində yüksək qiymətləndirmiş, bunu Makronla «ən yaxşı görüşü» adlandırmışdı. Doğrudur, bu zaman o, Makronun adını səhv yazmış, üstəlik, keçidi rəsmən Fransa prezidentinə məxsus olmayan səhifəyə vermişdi. Güman ki, bu zaman Makron ABŞ-ın hazırkı prezidentinin mümkün reaksiyalarını, bəyanatlarını, davranışını əvvəlcədən təxmin etməyin nə qədər çətin olduğunu bir daha anlayıb. Hər halda, o, Trampın Rusiyanın kluba qaytarılmasına dair gözlənilməz və israrlı təklifilə hər kəsi məyus edəcəyini gözləmirdi. Xatırladaq ki, 1998-2014-cü illər ərzində bu klubda Rusiya da yer alıb. Ukraynada baş vermiş bəlli hadisələrdən sonra 2014-cü ilin iyununda klub üzvləri o zaman G8 adlandırılan təşkilatın Soçidə keçirilməli olan toplantısına yollanmaqdan imtina edib. Əvəzində, onlar Brüsseldə artıq Rusiyanın iştirakı olmadan və artıq G7 formatında toplanıblar.
Lakin indi Tramp hesab edir ki, Moskvanın təşkilata qayıtması Suriya və İran problemlərinin müzakirəsi zamanı faydalı ola bilər. Bu zaman o, ölkəsinin sabiq rəhbəri Barak Obamaya söz atmaqdan da çəkinməyib. Tramp bildirib ki, Moskvanı bu təşkilatdan məhz Obama kənarlaşdırıb. D.Trampın fikrincə, səbəb Rusiya lideri Vladimir Putinin Obamanı arxada qoymasından doğan qıcıqlıq olub.
Gözlənildiyi kimi, Trampın təklifi «dostlar» tərəfindən yumşaq desək, anlayışla qarşılanmayıb. «Reuters» anonim məmura istinadən xəbər verir ki, toplantıda müzakirələr məhz Trampın bu təklifindən sonra «bir qədər gərginləşib». Ağ Ev sahibini yalnız İtaliyanın artıq vəzifəsini tərk etmiş baş naziri Cuzeppe Konte dəstəkləyib. Lakin Tramp təslim olmayıb və artıq növbəti sammitə Rusiya prezidentinin qonaq qismində dəvət olunmasının vacibliyini bildirib.
Kremlin məsələyə reaksiyası kifayət qədər təmkinli olub. Ruslar istənilən formatda əməkdaşlığa qarşı olmadıqlarını bəyan etməklə yanaşı, «yeddiliyi» «səkkizliyə» çevirmək arzusu ilə alışıb-yanmadıqlarına da eyham vurublar. Yeri gəlmişkən, hər zaman tədbirli davranan Makron Putinlə sammitdən cəmi bir neçə gün əvvəl söhbətləşmişdi. İki liderin avqustun 19-da Makronun Fort Breqansondakı rəsmi yay iqamətgahında baş tutmuş görüşündə bir sıra maraqlı fikirlər səsləndirilmişdi. Məsələn, Fransa prezidenti Rusiyanı Avropanın bir hissəsi saydığını demiş (sübut olaraq Dostoyevskinin romanından bir parça səsləndirmişdi), Moskva-Brüssel münasibətlərinin yenidən qurulmasının vacibliyini vurğulamışdı.
Fransanın aparıcı mətbuat orqanları bu görüşü Parisin Moskvaya Avropa ilə hərtərəfli münasibətlərin bərpasında yardım təklifi kimi dəyərləndirib.
Biarritsdə isə Almaniya ilə Fransa Ukrayna münaqişəsilə bağlı ən yüksək səviyyədə yeni görüşlərin təşkili təşəbbüsü ilə çıxış ediblər və bu görüşlərə, əlbəttə ki, Rusiyanın da dəvət olunması nəzərdə tutulur. Bu, iflasa uğramış Normand formatına əvəz axtarılmasının vacibliyilə əsaslandırılır.
Makronun G7 müstəvisindəki moderatorluq fəaliyyətinin kulminasiyası İran-Amerika danışıqlarında vasitəçilik etmək cəhdi olub. Bununla bağlı, bütün rəsmi bəyanatlardan sonra belə, Fransa prezidentinin təşəbbüsünün nə qədər uğurlu alındığını demək çətindir. Sammitin ikinci günündə İranın xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərifin gözlənilmədən toplantıya qatılmasının Amerika nümayəndələri üçün sürpriz olduğu deyilir…
Tehran-Vaşinqton münasibətləri ABŞ-ın İranın nüvə proqramına dair 2015-ci ildə əldə olunmuş razılaşmadan ötən il çıxması ilə kəskin şəkildə pisləşib. Buna cavab olaraq, İran nüvə proqramının icrasını sürətləndirib və hazırda tərəflər arasında qarşıdurma yüksək həddə qalır. Tərəflər arasında dialoq Biarritsdə də baş tutmayıb – Zərif amerikalılarla söhbətləşməyib. O, Makronla yanaşı, Almaniya və Böyük Britaniya təmsilçilərilə danışıqlarla kifayətlənib.
Görüşdən ABŞ prezidenti də imtina edib və bildirib ki, hələlik belə görüşün keçirilməsinin zamanı yetişməyib. Bununla yanaşı, Tramp «lazım gəldikdə» İran prezidentilə görüşəcəyini istisna etməyib.
Fransa lideri Emmanuel Makron isə İran prezidenti Həsən Ruhaninin Trampla danışıqlara hazır olduğunu bildirib. Halbuki, bir qədər sonra Ruhani özü Amerikanın İrana tətbiq etdiyi sanksiyaları aradan qaldırmadığı şəraitdə belə görüşün mənasız olduğunu bəyan edib. Ruhani deyib ki, indiki şəraitdə keçiriləcək görüşün əsas nəticəsi protokol foto çəkdirməkdən başqa bir şey olmayacaq.
Tramp administrasiyasının İrana maksimum təzyiq taktikasından imtina edib-etməyəcəyi bəlli deyil (deyəsən, bunu amerikalıların özləri də dəqiq bilmir). Amma ən yaxın vaxtlarda Trampla Ruhani təkbətək görüş imkanı qazanacaqlar – təxminən 1 ay sonra BMT Baş Assambleyasının toplantısı keçiriləcək.
Makronun vasitəçiliyinin heç alınmadığı sahə iqlim dəyişiklikləri məsələsi olub. Söhbət onun Braziliya prezidenti Jair Bolsonaru ilə söz atışmasından gedir. Amazon meşələrini bürümüş yanğın Parisdə sözün əsl mənasında narahatlıq yaradıb. Odur ki, Makron əvvəlcə Braziliya hökumətini yanğınların söndürülməsi üçün lazımınca çalışmamaqda günahlandırıb, daha sonra bu problemlə bağlı təcili toplantı keçirilməsi və Braziliyaya yardım edilməsi təklifini irəli sürüb. Sammit liderlərinin bununla bağlı gəldikləri yeganə razılaşma yanğınların qarşısının alınması üçün Braziliya və qonşu dövlətlərə 22 milyon dolların ayrılmasıdır. Amma bu razılaşmaya da asanlıqla nail olunmayıb. Məsələ ondadır ki, Bolsonaru bu formada yardımı bəyənməyib. O, Makronu Braziliyaya hörmətlə yanaşmamaqda təqsirləndirib: «O, Amazonu «xilas etmək» istəyir. Sanki biz müstəmləkəyik və ya bu torpaqların sahibi yoxdur. Sivil dünyada ən azı suverenliyə hörmətlə yanaşılmalıdır».
Qəribə açıqlamaları ilə tanınan Jair Bolsonarunu sonradan böyük kobudluqda ittiham ediblər: guya o, Fransa prezidentinin həyat yoldaşının xarici görünüşünə rişxənd edib. Makron bunu son dərəcə qaba və kədərli hal adlandırıb: «O, həyat yoldaşımın ünvanına hörmətsiz ifadələr işlədib. Mən Braziliya xalqına böyük hörmətlə yanaşıram və ümid edirəm ki, tezliklə bu ölkənin də vəzifəsinin öhdəsindən gələ biləcək prezidenti olacaq».
Braziliya prezidentinin mətbuat xidməti insidentə münasibət bildirməkdən imtina edib.
Maraqlıdır ki, ABŞ-ı bir müddət əvvəl Paris İqlim Sazişindən çıxarmış Tramp ətraf mühitə dair müzakirələrdə ümumiyyətlə iştirak etməyib. Bununla o, bu istiqamətdə aparılan müzakirələri, görülən tədbirləri qeyri-ciddi saydığını göstərib. Doğrudur, yekun toplantıda Trampdan iqlim problemlərinin həlli üçün hansı addımları atmağı düşündüyü soruşulub. Lakin cavabında Ağ Ev sahibi Amerikanın neft-qaz sənayesinin inkişafı ilə öyünüb. Onu daha çox iqtisadi-ticari məsələlər maraqlandırır – faiz dərəcələri, rüsumların həcmi, ticarət müharibələri (xüsusilə Çinlə). Müşahidəçilər deyir ki, Biarritsdə Amerika nümayəndə heyəti sammitin təşkilatçılarını dünya iqtisadiyyatının əsas problemlərindən qəsdən yan keçməkdə belə, günahlandırıb. Toplantıda belə məsələlər yalnız ABŞ-ın israrı ilə qaldırılıb. Donald Tramp ilə Si Cinpin arasında gedən ticarət savaşı, həqiqətən də, sammitin gündəliyinə salınmayıb. Halbuki, onun kifayət qədər qlobal nəticələri ola bilər və artıq var.
Bununla yanaşı, yaxın vaxtlarda iqlim problemlərinin bəşəriyyətin əsas başağrısına çevriləcəyi də istisna deyil. BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerreş G7 sammitindəki çıxışında planetdə «fövqəladə iqlim şəraiti»nin yarandığını bəyan edib. Bunun səbəbi bəllidir və əksəriyyət bunu açıq şəkildə hiss edir. 2015-2019-cu illər, güman ki, tarixə ən isti illər kimi düşəcək. Atmosferdə zəhərli qazların səviyyəsi bəşəriyyət tarixində ən yüksək həddə çatıb, Qrenlandiyada buzlaqlar sürətlə əriyir, Sibirdə, Alyaskada və Amazonda meşələr yanır və bu, atmosferə yayılan zəhərli qazların həcmini daha da artırır.
Beləliklə, Biarrits sammitinin gündəliyi, həmçinin klub üzvlərinin bir-birilə və dünya ilə dialoqu göstərir ki, G7 artıq beynəlxalq problemlər və düzənlə ayaqlaşa bilmir. İndi ölkə prezidentləri fikirlərini sosial şəbəkələr vasitəsilə bir anda dünyaya bəyan edib. Samıe qlavnıe prinüipı vedeniə pereqovorov, zaklöçeniə doqovorov i soözov, vedeniə voyn i proçeqo peresmatrivaötsə (i poroy ne sovsem professionalami), podverqaötsə somneniəm daje takie, kazalosğ bı, nezıblemıe stolpı zapadnoqo mira, kak liberalizm. Odur ki, 7 nəzakətli centlmenin (bəzən isə xanımın) zərif yeməklərdən dadaraq siyasi, iqtisadi məsələləri müzakirə etdiyi klub artıq keçmişin qalığı sayıla bilər. Dünya sürətlə çoxqütblülüyə doğru gedir. Odur ki, son illərdə daha geniş format olan «Böyük iyirmiliyin" rolunun əhəmiyyətli dərəcədə artması da təəccüblü deyil. Hər halda, orada dünyanın ikinci, bəzi məqamlara görə isə artıq birinci iqtisadiyyatı olan Çin, Hindistan, Cənubi Koreya, İndoneziya və s. kimi digər nəhəng iqtisadiyyatlar da yer alır. İştirakı olmadan dünya siyasətinə dair bəzi problemlərin həllinin həqiqətən çətin olduğu Rusiya, Yaxın Şərqin vacib dövlətləri olan Türkiyə ilə Səudiyyə Ərəbistanı, Latın Amerikası dövlətləri və CAR məhz «Böyük iyirmilik»də yer alırlar.

G7's format irrelevant to global problems and order
On August 24-26, a regular summit of the leaders of the G7 countries took place in the French resort city of Biarritz, attended by the heads of the USA, Great Britain, Italy, France, Germany, Canada and Japan, as well as the representatives of the European Commission, presidents of a number of African countries, Indian prime minister, and even representatives of Iran. Decisions of this international club are not binding, although it has always been one of the most anticipated events of the annual global political events. The leaders of the most industrialised democracies gathered in an informal setting to discuss urgent global problems. The meetings have always been known for their special friendly and trusting atmosphere, for which the G7 is often called the Club of the Elect. However, everything goes completely wrong these days, showing that the Group of Seven has been split for the first time since its founding in 1977.
Disagreements concern the main topics of discussions, including trade, environment, urgent political issues, etc. In addition, state leaders sometimes do not understand and accept each other too well. Perhaps it is related to internal political events in each of the member states. So, British Prime Minister Boris Johnson was an absolute newcomer in G7. Besides he is so loaded with Brexit that he was hardly seriously interested in anything else. Italian Prime Minister Giuseppe Conte arrived to Biarritz at the peak of political crisis in his home country. German Chancellor Angela Merkel, who is about to leave in 2021, does not seem so assertive and "central". French President Emanuel Macron has rather low popularity ratings within his own country. However, the US President Donald Trump became the main indignant of the traditional atmosphere. It all started when Mr. Trump initially did not really want to go to the summit, as he had more important things to do at home. But in fact, and many Western media wrote about this openly, the whole point is that the American leader does not see much point in such meetings, where he is asked many questions that he does not really want to answer. During the previous summit in Quebec, Trump left before its completion, accusing Canadian Prime Minister Justin Trudeau of trying to "rob" American farmers and refused via Twitter to sign the final document of the summit literally.
Given the circumstances, the host of the 2019 summit, Emmanuel Macron, did a serious preparatory work (for example, an unscheduled pre-summit lunch with Trump) and prudently decided to completely abandon the final communiqué. President Trump appreciated such a gesture and said that this was the “best meeting” between him and Macron. At the same time, he wrote in Twitter the name of his French colleague with an error and mistakenly gave a link to an account that parodies the official website of Macron. Perhaps, the French leader once again realised that trying to predict and prevent possible reactions, statements and behaviour of the current US president is quite difficult. Macron could not in fact predict that Trump would get into quarrel with almost everyone with his unexpected and persistent proposal to return Russia to the club. Moscow was a member of the G7 in 1998-2014, but in June 2014, after the well-known events in Ukraine, the participants of the Seven decided not to go to the next G8 summit in Sochi, but assembled without Russia in Brussels already as G7. However, President Trump expressed his view that the return of Russia would be useful for discussing issues such as Syria and Iran, and did not fail to prick ex-President Barack Obama, noting that he expelled Russia because he was upset at having been outmanoeuvred by his Russian colleague Vladimir Putin. As expected, Trump's idea was not welcomed by his "friends" from the club. Reuters, citing an anonymous official, noted that after that "the conversation became slightly tense." Only the outgoing Italian Prime Minister Giuseppe Conte supported Trump. However, he did not give up and decided that the Russian president should be invited to the next summit as a guest. The Kremlin in response showed restraint, saying that Russia did not object to any form of cooperation, but also hinted that it was not particularly keen to turn the G7 into G8. By the way, it should be noted that the Mr. Macron managed to communicate with Putin just a few days before the summit. He received him on August 19 at the official summer residence of the French presidents, Fort Bregancon, where many interesting statements were made. In particular, the French leader noted that he considers Russia to be part of Europe (as proof of which he quoted an excerpt from Dostoevsky’s novel) and that it is necessary to rebuild the existing relations between Moscow and Brussels. Leading French media regarded the meeting in Bregancon as the fact that Paris is offering Moscow assistance in restoring full relations with Europe. In Biarritz, Germany and France also initiated a new summit on the conflict in Ukraine, where Russia will also be invited, because it is believed that new formats are needed to replace the stalled Normandy format.
Meanwhile, the culmination of Macron's moderating activity on the G7 was an attempt to mediate in the Iran-US negotiations, and so far, even after all the official statements, it is not very clear how successful his plan was. On the second day of the summit, the American delegation was allegedly waiting for a surprise, the unexpected appearance of Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif. Relations between Iran and the US have deteriorated sharply since last year, when Washington withdrew from the 2015 Iranian nuclear deal. In response, Iran stepped up its nuclear program and so far the situation continues to slide into confrontation. There was no dialogue in Biarritz either, as Zarif did not communicate with the Americans, but only with Macron and representatives of German and Britain delegations. President Trump noted that he had refused negotiations, since the time had not yet come for this, but did not exclude that under “appropriate circumstances” he could meet with the President of Iran. French President Emmanuel Macron confirmed that Hassan Rouhani is ready to talk with Trump, although Rouhani himself later said that without lifting American sanctions from Iran, no meeting would be meaningful, and its main result would simply be a protocol photograph. Whether the Trump administration will be ready to change its tactics of maximizing pressure on Iran is unclear (it seems, even to the Americans themselves), but at least in the very near future Trump and Rouhani will have a chance of a personal meeting at yet another UN General Assembly, which starts less than in a month.
Nevertheless, Macron completely failed to become an intermediary in matters relating to climate change, which eventually turned into a skirmish between him and Brazilian President Jair Bolsonaro. The fires in the Amazon forests seriously bothered Paris. So, Macron first criticised the Brazilian authorities for the lack of zeal to extinguish fires, and then proposed to convene an emergency meeting on this issue and provide assistance. In fact, $22 million collected for Brazil and neighbouring countries to extinguish the fires are called almost the only coordinated decision of the summit leaders, although not everything went smoothly here. Bolsonaro, however, did not like this step of assistance. He stated that Macron does not respect Brazil: “He wants to save the Amazon, as if we were a colony or as if it were nobody’s land. In the end, respect for sovereignty is the minimum that is expected in a civilized world.” Jair Bolsonaru, who is famous for his extravagant statements, was further accused of extreme rudeness after many came to the conclusion that he laughed at the appearance of the wife of the French president. Macron himself called these comments extremely rude and distressing: “He uttered very disrespectful words against my wife. I have great respect for the people of Brazil and I hope that this country will soon have a president ready to fulfil his duties." The press service of the President of Brazil declined to comment on the incident.
Remarkably, Trump, who previously pulled the US out of the Paris climate agreement, was simply absent during the discussion of environmental issues, which showed that he considered all the ongoing conversations and measures taken frivolous. At the final conference, he was nevertheless asked what he thinks he would do to solve climate problems, Trump decided to praise the growth of the American oil and gas industry. He is more interested in economic and trade issues such as interest rates, duties, trade wars (especially with China). According to observers, the American delegation in Biarritz even reproached the organisers of the meeting for deliberately deciding to avoid the acute problems of the global economy, and such issues were ultimately raised only at the insistence of the US. The trade war between the US and China was indeed not on the official agenda of the summit, although it may, and already has truly global implications. On the other hand, climate problems may very well turn into the main global concern in the near future. UN Secretary General António Guterres at the G7 Summit declared a “climate emergency” on the planet. The reasons are quite obvious. The years 2015-2019 are likely to become the hottest years in the history of meteorological observations. The level of carbon dioxide in the atmosphere reached the highest level in the history of mankind, the glaciers of Greenland are rapidly melting, and forests burn in Siberia, Alaska and the Amazon, which leads to even greater emissions of carbon dioxide into the atmosphere.
Therefore, looking at the entire agenda of the recent G7 summit and analysing the dialogue of member states, it becomes clear that the existing format of G7 is no longer relevant to keep up with global problems and order. Presidents make statements through their social accounts faster than their assistants can keep track of them. The most important principles of negotiating, concluding treaties and alliances, waging wars and other things are being reviewed (and sometimes not entirely by professionals), even such seemingly unshakable pillars of the Western world as liberalism are being questioned. Therefore, the club, where seven polite gentlemen (and sometimes ladies) slowly discuss politics and economics over delicious dishes from Michelin chefs, already seems to be a relic of the past. The world is increasingly moving towards multipolarity. It is not surprising perhaps that in recent years the role of another, wider format, the G-20, has grown significantly, including China as the second, if not the first economy of the world, as well as such large economies as India, South Korea, Indonesia and Russia, without which it is difficult to solve many issues of world politics, Turkey and Saudi Arabia, which are the most important states of the Middle East, the countries of Latin America and South Africa. It seems that the G7 leaders failed to say something coherent about the world looking out of a small window in Biarritz.