«Böyük yeddilik» formatı beynəlxalq problemlər və düzənlə ayaqlaşa bilmir
«Böyük yeddilik» ölkələri liderlərinin növbəti sammiti avqustun 24-26-da Fransanın Biarrits kurort şəhərində baş tutub. Qeyri-rəsmi forumda ABŞ, Böyük Britaniya, İtaliya, Fransa, Almaniya, Kanada və Yaponiya rəhbərləri, Avropa Komissiyasının nümayəndələrilə yanaşı, qonaq qismində bir sıra Afrika dövlətinin prezidenti, Hindistanın baş naziri, hətta İran nümayəndələri də iştirak edib.
Bu beynəlxalq klubun qəbul etdiyi qərarların icrası məcburi deyil. Bununla yanaşı, sammit hər zaman ilin əsas qlobal siyasi hadisələrindən sayılıb. Dünyanın sənaye cəhətdən ən inkişaf etmiş demokratiyalarının rəhbərləri hər il qeyri-formal şəraitdə bir araya gəlir, dünyanın əsas problemlərini müzakirə edir, onlara yanaşmalarını açıq şəkildə ortaya qoyurlar. Bu görüşlər hər zaman xüsusi dostluq atmosferində keçməsilə fərqlənib. Bu üzdən G7 bəzən «seçilmişlər klubu» belə adlandırılır. Lakin son zamanlarda işlər heç də həmişəki kimi yaxşı getmir. «Böyük yeddilik» yarandığı 1977-ci ildən ilk dəfə bu qədər parçalanmış vəziyyətdədir.
Klub daxilindəki fikir ayrılıqları ticari məsələlər, ekologiya problemləri, aktual siyasi məsələlər və s. ilə bağlıdır. Bundan başqa, indi üzv dövlətlərin liderləri bəzən bir-birini heç də yaxşı anlamır və qəbul etmir. Bu il isə klub hər üzv dövlətin ayrı-ayrılıqda daxili siyasi problemlər yaşadığı bir vaxta təsadüf etmişdi. Böyük Britaniyanın baş naziri Boris Conson «yeddilik»də yeni idisə (üstəlik, «Brexit»lə yüklənmiş baş naziri, çətin ki, başqa nəsə ciddi düşündürsün), İtaliyanın baş naziri Cuzeppe Konte Fransaya ölkəsində siyasi böhranın pik həddə olduğu dövrdə yollanmışdı. Almaniyanın 2021-ci ildə getməyə hazırlaşan kansleri Angela Merkel əvvəlkitək inadkar və «qurucu» görünmür, Fransa prezidenti Emmanuel Makronun isə ölkə daxilində reytinqi son dərəcə aşağıdır.
Lakin ənənəvi atmosferin əsas «pozucusu» adəti üzrə, ABŞ prezidenti Donald Tramp olub. Hər şey onun əvvəlcə sammitə qatılmaq istəməməsilə başlamışdı. Tramp bunu «daha vacib işlərinin olduğu» ilə izah edirdi. Əslində isə məsələ əksər Qərb KİV-nin də yazdığı kimi, başqa idi: Ağ Ev sahibi belə görüşləri əhəmiyyətli saymır (belə toplantılarda Tramp cavablamaq arzusunda olmadığı çoxsaylı suallarla qarşılaşır). Məsələn, o, G7-nin bundan əvvəl Kvebekdə keçirilən sammitini Kanadanın baş naziri Castin Tryudonu amerikalı fermerləri «qarət etməyə» çalışmaqda günahlandıraraq, vaxtından əvvəl tərk etmişdi. Üstəlik, Tramp elə təyyarədəcə «Twitter» hesabından sammitin yekun sənədindəki imzasından imtina etdiyini açıqlamışdı.
Bunu yaxşı xatırlayan 2019-cu il sammitinin ev sahibi Emmanuel Makron ciddi hazırlıq işi aparmışdı - məsələn, Tramp ilə sammitdən əvvəl planlanmamış nahar. Üstəlik, o, bu dəfə ümumiyyətlə, yekun kommunikenin olmayacağını bildirmişdi.
ABŞ prezidenti bu jesti «Twitter»ində yüksək qiymətləndirmiş, bunu Makronla «ən yaxşı görüşü» adlandırmışdı. Doğrudur, bu zaman o, Makronun adını səhv yazmış, üstəlik, keçidi rəsmən Fransa prezidentinə məxsus olmayan səhifəyə vermişdi. Güman ki, bu zaman Makron ABŞ-ın hazırkı prezidentinin mümkün reaksiyalarını, bəyanatlarını, davranışını əvvəlcədən təxmin etməyin nə qədər çətin olduğunu bir daha anlayıb. Hər halda, o, Trampın Rusiyanın kluba qaytarılmasına dair gözlənilməz və israrlı təklifilə hər kəsi məyus edəcəyini gözləmirdi. Xatırladaq ki, 1998-2014-cü illər ərzində bu klubda Rusiya da yer alıb. Ukraynada baş vermiş bəlli hadisələrdən sonra 2014-cü ilin iyununda klub üzvləri o zaman G8 adlandırılan təşkilatın Soçidə keçirilməli olan toplantısına yollanmaqdan imtina edib. Əvəzində, onlar Brüsseldə artıq Rusiyanın iştirakı olmadan və artıq G7 formatında toplanıblar.
Lakin indi Tramp hesab edir ki, Moskvanın təşkilata qayıtması Suriya və İran problemlərinin müzakirəsi zamanı faydalı ola bilər. Bu zaman o, ölkəsinin sabiq rəhbəri Barak Obamaya söz atmaqdan da çəkinməyib. Tramp bildirib ki, Moskvanı bu təşkilatdan məhz Obama kənarlaşdırıb. D.Trampın fikrincə, səbəb Rusiya lideri Vladimir Putinin Obamanı arxada qoymasından doğan qıcıqlıq olub.
Gözlənildiyi kimi, Trampın təklifi «dostlar» tərəfindən yumşaq desək, anlayışla qarşılanmayıb. «Reuters» anonim məmura istinadən xəbər verir ki, toplantıda müzakirələr məhz Trampın bu təklifindən sonra «bir qədər gərginləşib». Ağ Ev sahibini yalnız İtaliyanın artıq vəzifəsini tərk etmiş baş naziri Cuzeppe Konte dəstəkləyib. Lakin Tramp təslim olmayıb və artıq növbəti sammitə Rusiya prezidentinin qonaq qismində dəvət olunmasının vacibliyini bildirib.
Kremlin məsələyə reaksiyası kifayət qədər təmkinli olub. Ruslar istənilən formatda əməkdaşlığa qarşı olmadıqlarını bəyan etməklə yanaşı, «yeddiliyi» «səkkizliyə» çevirmək arzusu ilə alışıb-yanmadıqlarına da eyham vurublar. Yeri gəlmişkən, hər zaman tədbirli davranan Makron Putinlə sammitdən cəmi bir neçə gün əvvəl söhbətləşmişdi. İki liderin avqustun 19-da Makronun Fort Breqansondakı rəsmi yay iqamətgahında baş tutmuş görüşündə bir sıra maraqlı fikirlər səsləndirilmişdi. Məsələn, Fransa prezidenti Rusiyanı Avropanın bir hissəsi saydığını demiş (sübut olaraq Dostoyevskinin romanından bir parça səsləndirmişdi), Moskva-Brüssel münasibətlərinin yenidən qurulmasının vacibliyini vurğulamışdı.
Fransanın aparıcı mətbuat orqanları bu görüşü Parisin Moskvaya Avropa ilə hərtərəfli münasibətlərin bərpasında yardım təklifi kimi dəyərləndirib.
Biarritsdə isə Almaniya ilə Fransa Ukrayna münaqişəsilə bağlı ən yüksək səviyyədə yeni görüşlərin təşkili təşəbbüsü ilə çıxış ediblər və bu görüşlərə, əlbəttə ki, Rusiyanın da dəvət olunması nəzərdə tutulur. Bu, iflasa uğramış Normand formatına əvəz axtarılmasının vacibliyilə əsaslandırılır.
Makronun G7 müstəvisindəki moderatorluq fəaliyyətinin kulminasiyası İran-Amerika danışıqlarında vasitəçilik etmək cəhdi olub. Bununla bağlı, bütün rəsmi bəyanatlardan sonra belə, Fransa prezidentinin təşəbbüsünün nə qədər uğurlu alındığını demək çətindir. Sammitin ikinci günündə İranın xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərifin gözlənilmədən toplantıya qatılmasının Amerika nümayəndələri üçün sürpriz olduğu deyilir…
Tehran-Vaşinqton münasibətləri ABŞ-ın İranın nüvə proqramına dair 2015-ci ildə əldə olunmuş razılaşmadan ötən il çıxması ilə kəskin şəkildə pisləşib. Buna cavab olaraq, İran nüvə proqramının icrasını sürətləndirib və hazırda tərəflər arasında qarşıdurma yüksək həddə qalır. Tərəflər arasında dialoq Biarritsdə də baş tutmayıb – Zərif amerikalılarla söhbətləşməyib. O, Makronla yanaşı, Almaniya və Böyük Britaniya təmsilçilərilə danışıqlarla kifayətlənib.
Görüşdən ABŞ prezidenti də imtina edib və bildirib ki, hələlik belə görüşün keçirilməsinin zamanı yetişməyib. Bununla yanaşı, Tramp «lazım gəldikdə» İran prezidentilə görüşəcəyini istisna etməyib.
Fransa lideri Emmanuel Makron isə İran prezidenti Həsən Ruhaninin Trampla danışıqlara hazır olduğunu bildirib. Halbuki, bir qədər sonra Ruhani özü Amerikanın İrana tətbiq etdiyi sanksiyaları aradan qaldırmadığı şəraitdə belə görüşün mənasız olduğunu bəyan edib. Ruhani deyib ki, indiki şəraitdə keçiriləcək görüşün əsas nəticəsi protokol foto çəkdirməkdən başqa bir şey olmayacaq.
Tramp administrasiyasının İrana maksimum təzyiq taktikasından imtina edib-etməyəcəyi bəlli deyil (deyəsən, bunu amerikalıların özləri də dəqiq bilmir). Amma ən yaxın vaxtlarda Trampla Ruhani təkbətək görüş imkanı qazanacaqlar – təxminən 1 ay sonra BMT Baş Assambleyasının toplantısı keçiriləcək.
Makronun vasitəçiliyinin heç alınmadığı sahə iqlim dəyişiklikləri məsələsi olub. Söhbət onun Braziliya prezidenti Jair Bolsonaru ilə söz atışmasından gedir. Amazon meşələrini bürümüş yanğın Parisdə sözün əsl mənasında narahatlıq yaradıb. Odur ki, Makron əvvəlcə Braziliya hökumətini yanğınların söndürülməsi üçün lazımınca çalışmamaqda günahlandırıb, daha sonra bu problemlə bağlı təcili toplantı keçirilməsi və Braziliyaya yardım edilməsi təklifini irəli sürüb. Sammit liderlərinin bununla bağlı gəldikləri yeganə razılaşma yanğınların qarşısının alınması üçün Braziliya və qonşu dövlətlərə 22 milyon dolların ayrılmasıdır. Amma bu razılaşmaya da asanlıqla nail olunmayıb. Məsələ ondadır ki, Bolsonaru bu formada yardımı bəyənməyib. O, Makronu Braziliyaya hörmətlə yanaşmamaqda təqsirləndirib: «O, Amazonu «xilas etmək» istəyir. Sanki biz müstəmləkəyik və ya bu torpaqların sahibi yoxdur. Sivil dünyada ən azı suverenliyə hörmətlə yanaşılmalıdır».
Qəribə açıqlamaları ilə tanınan Jair Bolsonarunu sonradan böyük kobudluqda ittiham ediblər: guya o, Fransa prezidentinin həyat yoldaşının xarici görünüşünə rişxənd edib. Makron bunu son dərəcə qaba və kədərli hal adlandırıb: «O, həyat yoldaşımın ünvanına hörmətsiz ifadələr işlədib. Mən Braziliya xalqına böyük hörmətlə yanaşıram və ümid edirəm ki, tezliklə bu ölkənin də vəzifəsinin öhdəsindən gələ biləcək prezidenti olacaq».
Braziliya prezidentinin mətbuat xidməti insidentə münasibət bildirməkdən imtina edib.
Maraqlıdır ki, ABŞ-ı bir müddət əvvəl Paris İqlim Sazişindən çıxarmış Tramp ətraf mühitə dair müzakirələrdə ümumiyyətlə iştirak etməyib. Bununla o, bu istiqamətdə aparılan müzakirələri, görülən tədbirləri qeyri-ciddi saydığını göstərib. Doğrudur, yekun toplantıda Trampdan iqlim problemlərinin həlli üçün hansı addımları atmağı düşündüyü soruşulub. Lakin cavabında Ağ Ev sahibi Amerikanın neft-qaz sənayesinin inkişafı ilə öyünüb. Onu daha çox iqtisadi-ticari məsələlər maraqlandırır – faiz dərəcələri, rüsumların həcmi, ticarət müharibələri (xüsusilə Çinlə). Müşahidəçilər deyir ki, Biarritsdə Amerika nümayəndə heyəti sammitin təşkilatçılarını dünya iqtisadiyyatının əsas problemlərindən qəsdən yan keçməkdə belə, günahlandırıb. Toplantıda belə məsələlər yalnız ABŞ-ın israrı ilə qaldırılıb. Donald Tramp ilə Si Cinpin arasında gedən ticarət savaşı, həqiqətən də, sammitin gündəliyinə salınmayıb. Halbuki, onun kifayət qədər qlobal nəticələri ola bilər və artıq var.
Bununla yanaşı, yaxın vaxtlarda iqlim problemlərinin bəşəriyyətin əsas başağrısına çevriləcəyi də istisna deyil. BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerreş G7 sammitindəki çıxışında planetdə «fövqəladə iqlim şəraiti»nin yarandığını bəyan edib. Bunun səbəbi bəllidir və əksəriyyət bunu açıq şəkildə hiss edir. 2015-2019-cu illər, güman ki, tarixə ən isti illər kimi düşəcək. Atmosferdə zəhərli qazların səviyyəsi bəşəriyyət tarixində ən yüksək həddə çatıb, Qrenlandiyada buzlaqlar sürətlə əriyir, Sibirdə, Alyaskada və Amazonda meşələr yanır və bu, atmosferə yayılan zəhərli qazların həcmini daha da artırır.
Beləliklə, Biarrits sammitinin gündəliyi, həmçinin klub üzvlərinin bir-birilə və dünya ilə dialoqu göstərir ki, G7 artıq beynəlxalq problemlər və düzənlə ayaqlaşa bilmir. İndi ölkə prezidentləri fikirlərini sosial şəbəkələr vasitəsilə bir anda dünyaya bəyan edib. Samıe qlavnıe prinüipı vedeniə pereqovorov, zaklöçeniə doqovorov i soözov, vedeniə voyn i proçeqo peresmatrivaötsə (i poroy ne sovsem professionalami), podverqaötsə somneniəm daje takie, kazalosğ bı, nezıblemıe stolpı zapadnoqo mira, kak liberalizm. Odur ki, 7 nəzakətli centlmenin (bəzən isə xanımın) zərif yeməklərdən dadaraq siyasi, iqtisadi məsələləri müzakirə etdiyi klub artıq keçmişin qalığı sayıla bilər. Dünya sürətlə çoxqütblülüyə doğru gedir. Odur ki, son illərdə daha geniş format olan «Böyük iyirmiliyin" rolunun əhəmiyyətli dərəcədə artması da təəccüblü deyil. Hər halda, orada dünyanın ikinci, bəzi məqamlara görə isə artıq birinci iqtisadiyyatı olan Çin, Hindistan, Cənubi Koreya, İndoneziya və s. kimi digər nəhəng iqtisadiyyatlar da yer alır. İştirakı olmadan dünya siyasətinə dair bəzi problemlərin həllinin həqiqətən çətin olduğu Rusiya, Yaxın Şərqin vacib dövlətləri olan Türkiyə ilə Səudiyyə Ərəbistanı, Latın Amerikası dövlətləri və CAR məhz «Böyük iyirmilik»də yer alırlar.

Формат «Большой семерки» не успевает за мировыми проблемами и установками
Во французском курортном городе Биаррице 24-26 августа состоялся очередной саммит лидеров стран «Большой семерки», или «Группы семи». Помимо глав США, Великобритании, Италии, Франции, Германии, Канады и Японии, представителей Европейской комиссии в качестве гостей неофициального форума также присутствовали президенты ряда стран Африки, премьер Индии и даже представители Ирана. Решения этого международного клуба не имеют обязательной силы, но, тем не менее, всегда были одним из самых ожидаемых событий ежегодных глобальных политических событий. Руководители наиболее промышленно развитых демократий собирались в неформальной обстановке, чтобы обсудить насущные мировые проблемы и четко обозначить свое отношение к ним. Встречи всегда отличала особая дружеская доверительная атмосфера, за которую G7 часто называли «клубом избранных». Однако в последнее время все идет не так - пожалуй, «Группа семи» впервые так расколота с момента своего основания в 1977 году.
Разногласия касаются торговли, проблем с экологией, актуальных политических вопросов и др. Кроме того, лидеры государств порой не слишком хорошо понимают и принимают друг друга. Возможно, в текущем году свой отпечаток наложили внутриполитические события в каждой из стран. Так, премьер-министр Великобритании Борис Джонсон в компании «семерки» оказался абсолютным новичком (к тому же настолько загруженным «брекситом», что вряд ли его всерьез интересовало что-то другое), премьер Италии Джузеппе Конте приехал на пике политического кризиса в стране, канцлер Германии Ангела Меркель, которая собирается уходить в 2021 году, кажется не столь напористой и «центральнообразующей», у президента Франции Эммануэля Макрона довольно низкие рейтинги популярности внутри собственной страны. Однако главным возмутителем традиционной атмосферы, как обычно, оказался президент США Дональд Трамп. Все началось с того, что глава Белого дома изначально не особо хотел на саммит ехать, оправдываясь тем, что дома у него есть дела и поважнее. Но на самом деле, и многие западные СМИ писали об этом открыто, все дело в том, что американский лидер не видит особого смысла в подобных встречах (где ему задают много вопросов, на которые он не имеет особого желания отвечать). Так, во время предыдущего саммита в Квебеке Трамп уехал еще до его завершения, обвинив канадского премьера Джастина Трюдо в стремлении «ограбить» американских фермеров и буквально в самолете через Twitter отказавшись от своей подписи под заключительным документом.
Помня об этом, хозяин саммита-2019 Эммануэль Макрон провел серьезную подготовительную работу (например, внеплановый досаммитный обед с Трампом) и предусмотрительно решил в этом году вообще отказаться от итогового коммюнике. Глава Белого дома такой жест оценил и в своем любимом Twitter отметил, что это была «лучшая встреча» между ним и Макроном. Правда, при этом имя французского коллеги написал с ошибкой и также по ошибке дал ссылку на аккаунт, пародирующий официальный сайт Макрона. Наверное, в этот момент французский лидер еще раз осознал, что пытаться предугадать и предупредить возможные реакции, заявления и поведение нынешнего президента США довольно затруднительно. Макрон, конечно, не мог предвидеть, что Трамп практически всех перессорит своим неожиданным и настойчивым предложением вернуть в клуб Россию. Москва состояла в группе с 1998 по 2014 год, но в июне 2014 года, после всем известных событий в Украине, участники «семерки» приняли решение не ехать на очередной саммит G8 в Сочи, а собрались без России в Брюсселе уже как G7. Однако нынешний американский лидер выразил мнение, что возвращение России было бы полезно для обсуждения таких вопросов, как Сирия и Иран, и даже не преминул уколоть экс-президента Барака Обаму, отметив, что он исключил Россию потому, что был расстроен тем, как его обошел российский коллега Владимир Путин. Как и ожидалось, идея Трампа понимания у «друзей» по клубу, мягко говоря, не встретила. Reuters со ссылкой на анонимного чиновника отмечало, что после этого «беседа стала слегка напряженной». Трампа поддержал только покидающий свой пост итальянский премьер-министр Джузеппе Конте. Однако Трамп не сдавался и решил, что российского президента надо пригласить на следующий саммит в качестве гостя. Кремль в ответ проявил сдержанность, заявив, что Россия не возражает против какой бы то ни было формы сотрудничества, но также и намекнул, что особо не стремится сделать «семерку» вновь «восьмеркой». Кстати, следует отметить, что предусмотрительный Макрон успел пообщаться с Путиным буквально за несколько дней до саммита - он принимал его 19 августа в официальной летней резиденции французских президентов - форте Брегансон, где прозвучало много интересных заявлений. В частности, французский лидер отметил, что считает Россию частью Европы (в доказательство чего процитировал отрывок из романа Достоевского) и что необходимо перестраивать существующие отношения между Москвой и Брюсселем. Ведущие французские СМИ расценили встречу в Брегансоне как то, что Париж предлагает Москве помощь в восстановлении полноценных отношений с Европой. В Биаррице Германия и Франция выступили, кроме того, с инициативой новой встречи в верхах, посвященной конфликту в Украине, куда также будет приглашена и Россия. Это объясняется необходимостью поиска каких-то новых форматов взамен застопорившегося нормандского.
Между тем кульминацией модераторской деятельности Макрона на полях G7 стала попытка выступить посредником в ирано-американских переговорах, и пока, даже после всех официальных заявлений, не очень понятно, насколько его замысел оказался удачным. На второй день саммита американскую делегацию, как утверждается, ждал сюрприз - неожиданное появление министра иностранных дел Ирана Мохаммада Джавада Зарифа. Взаимоотношения между Ираном и США резко ухудшились после выхода в прошлом году Вашингтона из договора 2015 года об иранской ядерной программе. В ответ Иран активизировал свою ядерную программу и пока что ситуация продолжает скатываться к конфронтации. В Биаррице также диалога не состоялось - Зариф не общался с американцами, а только с Макроном и представителями делегаций Германии и Великобритании. Президент США отметил, что отказался от переговоров, поскольку для этого еще не пришло время, но не исключил, что при «надлежащих обстоятельствах» может состояться его встреча с президентом Ирана. Президент Франции Эммануэль Макрон подтвердил, что Хасан Рухани готов к разговору с Трампом, хотя позже сам Рухани заявил, что без снятия американских санкций с Исламской Республики никакая встреча не будет иметь смысла, а ее главным итогом просто станет протокольная фотография. Будет ли готова администрация Трампа сменить свою тактику максимального давления на Иран, непонятно (похоже, даже самим американцам), но, по крайней мере, в самое ближайшее время у Трампа и Рухани будет шанс личной встречи на полях Генассамблеи ООН, которая стартует уже менее чем через месяц.
Где у Макрона совершенно не получилось стать посредником, так это в вопросах, касающихся изменений климата: речь идет о перепалке между ним и президентом Бразилии Жаиром Болсонару. Огонь, бушующий в лесах Амазонии, всерьез обеспокоил Париж. Так что Макрон сначала раскритиковал бразильские власти за недостаточное рвение в тушении пожаров, а потом предложил созвать экстренную встречу по этой проблеме и оказать помощь. Надо отметить, что $22 млн. для перечисления Бразилии и соседним странам на тушение пожаров называются чуть ли не единственным согласованным решением лидеров саммита, хотя и тут не все было гладко. Дело в том, что Болсонару такой вариант помощи не понравился. Он заявил, что Макрон не уважает Бразилию: «Он хочет «спасать» Амазонию, как будто мы колония или как будто это ничья земля. В конце концов, уважение к суверенитету - это минимум, который ожидается в цивилизованном мире». Далее Жаира Болсонару, который знаменит своими экстравагантными высказываниями, обвинили в крайней грубости после того, как многие пришли к выводу, что он посмеялся над внешним видом жены президента Франции. Сам Макрон назвал эти комментарии чрезвычайно грубыми и огорчительными: «Он произнес очень неуважительные слова в адрес моей жены. Я с большим уважением отношусь к народу Бразилии и надеюсь, что у этой страны вскоре будет президент, готовый исполнять свои обязанности». Пресс-служба президента Бразилии отказалась комментировать этот инцидент.
Что примечательно, Трамп, который ранее вывел США из Парижского соглашения по климату, во время обсуждения проблем окружающей среды просто отсутствовал, чем ясно дал понять, что считает все происходящие разговоры и принимаемые меры несерьезными. Когда на заключительной конференции ему все же был задан вопрос, что он думает делать для решения климатических проблем, Трамп принял расхваливать рост американской нефтегазовой промышленности. Главу Белого дома больше интересуют экономические вопросы и вопросы торговли - процентные ставки, размеры пошлин, торговые войны (особенно с Китаем). По словам наблюдателей, американская делегация в Биаррице даже упрекала организаторов встречи в том, что они намеренно решили избегать острых проблем мировой экономики, и такие вопросы в итоге поднимались только по настоянию США. Торговая война Трампа и Си Цзиньпина действительно не входила в официальную повестку саммита, хотя может иметь, и уже имеет, действительно глобальные последствия. Но, с другой стороны, климатические проблемы вполне могут в ближайшее время превратиться в основную мировую заботу. Генсек ООН Антониу Гутерреш на саммите G7 объявил «чрезвычайную климатическую ситуацию» на планете. И причины для этого вполне очевидные, многими прочувствованные, что называется, «на собственной шкуре». 2015-2019 годы, скорее всего, станут самыми жаркими годами за всю историю метеонаблюдений. Уровень концентрации углекислого газа в атмосфере достиг высочайшей отметки за всю историю человечества, стремительно тают ледники Гренландии, а в Сибири, на Аляске и в Амазонии горят леса, что приводит к еще большим выбросам углекислого газа в атмосферу.
Поэтому из всей повестки прошедшего в Биаррице саммита G7, а также из диалога членов клуба друг с другом и с внешним миром, наверное, следует только одно - подобный формат уже не успевает за мировыми проблемами и установками. Сейчас президенты стран в своих соцаккаунтах высказываются быстрее, чем их помощники могут за этим уследить. Самые главные принципы ведения переговоров, заключения договоров и союзов, ведения войн и прочего пересматриваются (и порой не совсем профессионалами), подвергаются сомнениям даже такие, казалось бы, незыблемые столпы западного мира, как либерализм. Поэтому клуб, где семеро вежливых джентльменов (и иногда леди) неспешно обсуждают политику и экономику за изысканными блюдами от мишленовских поваров, уже кажется пережитком прошлого. Мир все стремительнее идет к многополярности. И, наверное, неудивительно, что в последние годы значительно возросла роль другого, более широкого формата - «Большой двадцатки». В ее составе Китай - вторая, а по многим позициям уже и первая экономика мира, а также такие крупные экономики, как Индия, Южная Корея, Индонезия и др. Россия, без которой, действительно, сложно решать многие вопросы мировой политики, Турция и Саудовская Аравия, являющиеся важнейшими государствами Ближнего Востока, страны Латинской Америки и ЮАР. Словом, сказать что-то связное о мире, выглядывая из маленького окошка в Биаррице, откровенно не получилось.