Nikol Paşinyandan Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli prosesinə növbəti zərbə
Ermənistan odla oynamağa davam edir. Onun qoşunların təmas xəttində bitmək bilməyən hərbi cinayətləri, ölkə rəhbərliyinin davamlı olaraq yalana əsaslanan, beynəlxalq hüququn prinsiplərinə, xalqların sülh şəraitində yaşamaq hüququna zidd destruktiv bəyanatlarla çıxış etməsi danışıqlar prosesini tam və birdəfəlik iflas riski ilə qarşı-qarşıya qoyub. Bu istiqamətdə növbəti addım Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın BMT Baş Assambleyasının 74-cü sessiyasındakı çıxışı olub.
Paşinyan formulu?
Paşinyanın ən nəhəng və nüfuzlu beynəlxalq qurumun tribunasından etdiyi çıxış onun Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə səmimi şəkildə çalışdığına, bu istiqamətdə addımlar atmağa hazır olduğuna dair şübhələri bir qədər də artırıb. Ermənilərin «sevgi inqilabı»nın lideri nə qədər bəsit siyasətçi olduğunu bir daha ortaya qoyub. Məhz bu üzdən o, iki xalq arasında yeni nifrət, düşmənçilik toxumları səpməkdədir. BMT Baş Assambleyasının Nyu-Yorkda keçirilən sammitində Paşinyan növbəti aşkar təxribatçı fikirlərlə yadda qalıb. Pozucu ritorikaya sadiqliyini göstərən baş nazir bununla münaqişənin sülh yolu ilə həlli prosesinin perspektivini tam yox edib.
Ötən yay Paşinyan elmi-tarixi və siyasi-hüquqi savadsızlığını ortaya qoyaraq, əslində, potensial tammiqyaslı müharibəni qızışdıra biləcək fikirlər səsləndirmişdi. «Qarabağ Ermənistanındır və nöqtə!» deyən baş nazir demişdi ki, «Azərbaycanın SSRİ-ni tərk etdiyi kimi, keçmiş DQMV də Sovet Azərbaycanının tərkibindən çıxıb».
Bu dəfə isə o, BMT Baş Assambleyasının sessiyasında növbəti dəfə həqiqəti təhrif edib, faktları saxtalaşdırıb. O, Azərbaycanı anti-erməni əhvalını qızışdırmaqda, silahlanmaya külli miqdarda vəsait xərcləməkdə təqsirləndirib, üstəlik, Qarabağ problemini yanlış olaraq Ermənistanla Azərbaycan arasındakı ərazi münaqişəsi kimi təqdim etməkdə günahlandırıb. Paşinyan «alovlu» çıxışında bildirib ki, «əslində bu, ərazi münaqişəsi deyil. Söhbət insanlardan, kişilərdən və qadınlardan, onların öz vətənlərində, əsrlər boyu əcdadlarının yaşadığı torpaqlarda yaşamaq hüququndan gedir».
Əslində, antitürk əhvalının, Azərbaycanfobiyanın dövlət siyasəti səviyyəsinə qaldırıldığı ölkə liderinin belə fikirlər səsləndirməsi absurddur. Bu, Azərbaycana qarşı hərbi təcavüz həyata keçirmiş, nəticədə qonşusunun beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış ərazisinin 20%-ni işğal etmiş, milyonlarla azərbaycanlını doğma torpaqlarından qovmuş dövlətin lideridir. Yəni milyonlarla azərbaycanlı məhz erməni işğalçılarının üzündən Paşinyanın qeyd etdiyi hüquqlardan məhrum olub – öz doğma vətənində yaşamaq hüququndan!
Paşinyan çıxışında «Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti xalqı» tezisini də təkrar edib. Bu zaman o, regionun yalnız erməni icmasını nəzərdə tutur və onun guya «SSRİ-dən qanuni yolla ayrılaraq, öz müqəddəratını təyinetmə prinsipindən yararlandığını» bildirir.
Halbuki erməni millətçilərinin hələ SSRİ-nin dağılmasından əvvəl DQMV-nin Azərbaycandan ayrılaraq Ermənistana birləşməsi qərarını «çıxardıqları» hər kəsə bəllidir. Bununla yanaşı, Paşinyan Dağlıq Qarabağın ermənilərin hərbi vəhşiliyinin qurbanına çevrilmiş azərbaycanlı icmasını, ümumiyyətlə, «unudur». Bütün bunlardan sonra isə o, Azərbaycanı «xalqı deyil, əraziləri düşünməkdə» günahlandırır, Azərbaycanın guya «sadəcə, boş ərazini istədiyini» iddia edir.
Baş nazir Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi onun formulunu qəbul etməyə də çağırıb – «Ermənistan, Dağlıq Qarabağ və Azərbaycan xalqlarının qəbul edəcəyi həllin tapılması». Gizli saxlanılan və detallarını yalnız Paşinyanın bildiyi «formula» haqda nə demək olar? Yoxsa heç bir gizlilik yoxdur və Paşinyan «formulu» sadəcə, onun sevimli boşboğazlığının növbəti məhsullarından biridir? Hər halda, o, Ermənistanda hakimiyyətə gəldikdən bu yana istər ölkəsindən, istərsə də ölkədən kənarda məhz boşboğazlığı ilə tanınır.
Həqiqəti isə beynəlxalq birlik bilir və etiraf edir. Birincisi, bütün beynəlxalq sənədlərdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tərəfləri kimi Ermənistanla Azərbaycan göstərilir, Dağlıq Qarabağın və Azərbaycanın ona bitişik digər rayonlarının hələ də işğal altında olduğu bildirilir. İkincisi, Azərbaycan münaqişənin həllilə bağlı beynəlxalq hüququn ruhuna və müddəalarına uyğun yeganə variantı irəli sürür və ona davamlı olaraq sadiqlik göstərir. O, bu zaman dövlətlərin ərazi bütövlüyü prinsipinə əməl olunmasını tələb edir, bununla yanaşı, Qarabağ ermənilərinə ən yüksək muxtariyyəti verməyə hazır olduğunu bildirir. Bununla yanaşı, Bakı Qarabağ azərbaycanlılarının tapdanmış hüquqlarının tam bərpasını tələb edir, bundan sonra Azərbaycanla Ermənistan arasında iki ölkə xalqlarının maraqlarına uyğun hərtərəfli əməkdaşlığın qurulmasına və inkişafına hazır olduğunu bildirir.
Azərbaycan Prezident Administrasiyasının xarici məsələlər şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Paşinyanın Nyu-York çıxışına münasibət bildirən zaman bu fikirləri təsadüfən işlətməyib: «Münaqişənin həlli üçün Ermənistan qoşunlarını Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarından çıxarmalı, işğala son qoymalı, azərbaycanlı məcburi köçkünlər doğma evlərinə qayıtmalı, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi bərpa olunmalıdır. Bundan sonra Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı və erməni icmalarının Azərbaycanın sərhədləri daxilində sülh şəraitində, təhlükəsizlikdə yaşamasını təmin edəcək özünü idarəetmə modeli müəyyənləşdirilməlidir. Dağlıq Qarabağ münaqişəsi Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü təmin olunmadan çözülə bilməz. Problemin tezliklə həlli isə regiona sülh və təhlükəsizlik gətirəcək, hazırda yoxsulluq içərisində yaşayan Dağlıq Qarabağ ermənilərinin həyat şəraitinin yaxşılaşmasını təmin edəcək. Bu, Ermənistanın özünün də inkişafına təkan olacaq».
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi zonasında əsl sülh formulu başqa necə olmalıdır?!
Aciz motivlər
Şübhəsiz ki, Paşinyanın Qarabağ mövzusundakı demaqoq, populist ritorikasının daxili siyasi səbəbləri var. Məqsəd şəxsi hakimiyyətin gücləndirilməsi üçün əlavə xal toplamaqdır. Hər halda, baş nazir «əks-inqilab»la, yəni keçmiş Koçaryan-Sarqsyan rejiminə aid qüvvələrlə getdikcə qızışan mübarizədə bu əlavə xallara ehtiyacı olduğunu yaxşı anlayır.
Paşinyan işğal altındakı Qarabağın rəhbərliyinə onu loyal qüvvənin gətirilməsinə hesablanmış oyun oynayır. Onun hesablamalarına görə, Qarabağla bağlı bu boşboğazlıq onun getdikcə geriləyən reytinqini xilas edə bilər. Yəqin ki, Ermənistan və Azərbaycan xarici işlər nazirlərinin növbəti görüşü, həmçinin Paşinyanın BMT-nin mənzil-qərargahındakı «kişilənməsi» ərəfəsində (sentyabrın 22-də) qoşunların təmas xəttində daha bir azərbaycanlı hərbçinin öldürülməsi onun üçün əlavə «kozır» olub.
Amma bütün bu həyasız siyasi motivlər bir faktı inkar etmir – Paşinyanın Qarabağ problemilə bağlı danışdığı yalanlar, həqiqətən də, onun mövqeyidir. Əks halda hansısa razılığa gəlməyin mümkünsüzlüyü üzündən Azərbaycan və Ermənistan rəhbərlərinin yeni görüşünə ehtiyacın olmadığına dair xəbərləri necə qiymətləndirmək olar?
Lakin Paşinyan və bütünlükdə Ermənistan üçün problem başqadır: Qarabağ münaqişəsilə bağlı reallıqların başayaq təqdim edilməsinə istənilən cəhd iflasa məhkumdur. Başqa sözlə, dünya birliyini yanıltmaq üçün faktlar nə qədər təhrif olunsa da, həqiqət ortadadır. Üstəlik, Paşinyan belə demaqoqluqla sadəcə, öz ölkəsini daşa da çətin vəziyyətə salır. Çünki «inqilabçı» baş nazirin ritorikası ölkəsini çıxılmaz dalana dirəyir və yeganə perspektiv – Azərbaycanın öz torpaqlarını erməni işğalından azad etmək üçün müharibə başlamaq perspektivi ilə üz-üzə qoyur.

Nikol Pashinian undermined the peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict again
Armenia continues to play with fire. Its new war crimes on the line of contact, regularly repeated destructive rhetoric full of lies and disrespect for the principles of international law and peaceful coexistence of peoples undermine the negotiation process with a real prospect of complete and final failure. The speech of the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinian at the 74th session of the UN General Assembly proved this again.
Pashinian's formula?
Pashinian’s address at the largest and most respected international organisation gives reasons to doubt his sincere desire and readiness to take serious steps towards the resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. The leader of the Armenian “love revolution” once again proved himself only as a primitive politician sowing seeds of hatred and enmity between the two peoples. At the UN General Assembly session in New York, he made a series of openly provocative statements demonstrating his loyalty to the practice of subversive rhetoric, which completely negates the process of a peaceful settlement of the conflict.
Last summer, the Armenian Prime Minister revealed unprecedented examples of scientific, historical, political and legal ignorance. In fact, his statements incited a potential, full-scale war when he declared with all seriousness that Karabakh “is Armenia and full point” and that the former Nagorno-Karabakh Autonomous Republic “left the Soviet Azerbaijan for the same reason as Soviet Azerbaijan left the USSR." During his recent address at the session of the UN General Assembly, he again tried to substitute facts and distort the truth accusing Azerbaijan of exacerbating anti-Armenian sentiments, wasting huge resources on weapons, allegedly misrepresenting the Karabakh conflict as a territorial problem between Armenia and Azerbaijan. According to Pashinian’s “fiery” speech, “this conflict is not about territories. We are talking about people, about men and women, about their right to live in their homeland, to live the way their ancestors lived for centuries.”
It is truly absurd to hear such statements from the leader of a country in which anti-Turkic sentiments and Azerbaijanophobia have been elevated to the rank of state policy; a country engaged in military aggression against Azerbaijan, which results in the occupation of a fifth of the internationally recognised territory of a neighbouring state, the expulsion of a million Azerbaijanis from their native lands! That is, a huge mass of civilians deprived by the Armenian occupiers of the very right to live in their original homeland, about which the leader of the notorious “velvet revolution” dares talking so cynically!
Pashinian repeated his thesis that “the people of the Nagorno-Karabakh Autonomous Region”, by which he understands exclusively the Armenian community of the region, allegedly “exercised its right to self-determination and declared independence, and left the USSR through legal means.” While it is well known that even before the collapse of the Soviet Union, Armenian nationalists pushed Nagorno-Karabakh's decision to withdraw from Azerbaijan and join Armenia. At the same time, Pashinian forgets about the Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh, which was the victim of brutal ethnic cleansing carried out by the Armenian military. Nevertheless, the Armenian prime minister accuses Azerbaijan of being “interested only in territories - but not people, or rather, territories without people.” Pashinian called on Azerbaijani President Ilham Aliyev to accept the formula allegedly proposed by him: to find a solution that "should be acceptable to the peoples of Armenia, Nagorno-Karabakh and Azerbaijan." What can we say about the “formula”, the details of which are apparently known only to Pashinian himself, and therefore are kept in the strictest confidence? Or maybe there is no secret, for Pashinian’s “formula” is another product of his rhetoric, with whom he has become so widely famous both in Armenia and beyond since his ascension to the top of the Armenian government?
The truth is what the international community knows and recognizes. Firstly, according to all international documents, the parties to the Nagorno-Karabakh conflict are Azerbaijan and Armenia, which carried out and continues to occupy Nagorno-Karabakh and other adjacent territories of Azerbaijan. Secondly, Azerbaijan has consistently proposed a single and concrete option for resolving the conflict, which, following the spirit and letter of international law, would include the observance of the territorial integrity of states and the provision of a high degree of autonomy to the Karabakh Armenians, the comprehensive restoration of the violated rights of the Karabakh Azerbaijanis, and establishment and development of comprehensive cooperation between Azerbaijan and Armenia in the interests of the peoples of these countries.
Remarkably, the head of the foreign affairs department of the presidential administration of Azerbaijan, Hikmet Hajiyev, commenting on the Pashinian’s New York speech, emphasized: “In order to resolve the conflict, Armenia must withdraw its troops from the occupied territories of Azerbaijan, end the occupation, Azerbaijani immigrants must return to their homes, and the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan must be restored. A self-government model should be defined, taking into account the joint residence of the Azerbaijani and Armenian communities of Nagorno-Karabakh in peace and security within the borders of Azerbaijan. The Nagorno-Karabakh conflict does not have a settlement model outside the territories of Azerbaijan. An early settlement of the conflict will lead to ensuring lasting peace and security in the region, improving the conditions of Armenians in Nagorno-Karabakh, which are currently in poverty, and will also give an impetus to the development of Armenia itself.” Is there any other acceptable formula for genuine peace in the region of the Armenian-Azerbaijani conflict?!
Pitiful motives
Undoubtedly, Pashinian’s demagogic and populist rhetoric on the Karabakh conflict continues to include such a powerful domestic political motive as an attempt to earn points in order to strengthen his own power. Perhaps, the Armenian prime minister seriously believes that his earned political points will come in handy amidst the escalating struggle against the "counter-revolution", that is, with the forces of the former Kocharian-Sargsian regime. Pashinian started a game that aims to bring obedient leadership to power in occupied Karabakh. According to Pashinian’s expectations, the effect of his “Karabakh rhetoric” can save him from an ever-decreasing rating. Perhaps the murder of an Azerbaijani soldier on the contact line of troops on September 22, right before the next meeting of the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia and his own “bravado” at the UN headquarters was a real chance for him that Pashinian wanted to use in his own games.
However, his cynical political motives do not, apparently, rule out a possibility that everything presented by Pashinian on the Karabakh settlement represent his real position. Otherwise, it would be impossible to explain the statements pointing to the impossibility of holding a new meeting of the leaders of Azerbaijan and Armenia due to the lack of the very possibility of reaching any agreements.
However, the problem for Pashinian and the whole of Armenia is the strategic inevitability of the collapse of any attempts to present the realities of the Karabakh conflict in inverted and distorted way in order to mislead the world community. Pashinian's demagogic activity is only the biggest disservice to his own country, which the prime minister is pushing to a dead-end of hopelessness and, eventually, to a war with Azerbaijan, which is always ready to fight for the liberation of its lands from the Armenian occupation.