HƏR ŞEY AZDAN BAŞLAYIR
Mikromaliyyə kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına ciddi dəstək kimi maliyyə sektorunun ən önəmli seqmentlərindən biri, əksər sahibkarların kredit bazarına çıxması üçün ilk addımdır. Əslində, mikromaliyyə qurumları sırf kredit təşkilatlarıdır, onlar kreditlər verilməsində qısa müddətləri, maliyyələşdirmə müraciətlərinə dərhal baxılması və girov üçün liberal tələbləri sayəsində yeni başlayan iş adamları arasında "böyük qardaşları" - banklardan daha populyardırlar. Azərbaycanda bu bazarın potensialı təxmini hesablamalara görə bir neçə milyard dollarla qiymətləndirilə bilər.
Artıq altıncı ildir ki, oktyabrın əvvəlində mikromaliyyə təşkilatlarının toplantısı keçirilib, burada uğurlar ilə yanaşı, problemlər və onların həll yolları da müzakirə edilib. Bu il, sərmayəçilər yarmarkası adı da verilən tədbirin mövzusu "Mikromaliyyə yol ayrıcında: Rəqəmsal texnologiyalar dövründə dayanıqlı inkişaf" olub.
Maliyyəyə çıxış sadələşir
Mikromaliyyələşdirmənin Azərbaycanın maliyyə bazarı üçün önəmli vasitələrindən biri olması faktı da rəqəmlərlə təsdiqlənir: son 20 ildə ölkənin bank olmayan kredit təşkilatları (BOKT) əhaliyə, təxminən, 4 milyard manat dəyərində kredit xidməti göstərib. Azərbaycan Mərkəzi Bankının məlumatına görə, 2019-cu ilin avqust ayının sonunda BOKT-ların kredit portfeli 339,1 milyon manat və ya ölkənin ümumi kredit portfelinin 2,4%-ni təşkil edib.
Azərbayccan Mikromaliyyə Assosiasiyasının (AMFA) idarə heyətinin üzvü Süleyman Kələşovun sözlərinə görə, bu vəsaitlərdən 500 min nəfər, dolayısı ilə, təxminən, 2 milyon Azərbaycan vətəndaşı istifadə edib. Özü də, savadlı biznes plan tərtib edilməsi üçün elementar biliklərin olmaması və ya girov təminatının tapılmaması səbəbindən istəyən hər kəs maliyyəyə çıxış əldə edə bilmir.
Bundan başqa, bu yaxınlara qədər mikromaliyyə təşkilatlarının özləri də vəsait çatışmazlığı problemi ilə üzləşirdilər. Məsələ bundadır ki, 2015-ci ildə manatın devalvasiyasından sonra kreditləşmə yalnız milli valyutada aparılıb və kredit verilməsi çərçivələri xeyli sərtləşdi. Bir sıra kredit təşkilatlarında yaranan əlverişsiz və qeyri-sabit vəziyyət xarici sərmayəçilərin, kreditorların və maliyyə fondlarının bazardan uzaqlaşmasına səbəb olub. Bundan əlavə, borcluların kredit tarixçələrində də gecikmələr müşahidə olunub və təbii ki, yeni kreditlər onlar üçün əlçatmaz olub.
Lakin Prezident İlham Əliyevin fiziki şəxslərin problemli kreditlərinnin həlli ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında fərmanı göstərilən problemlərin əksəriyyətinin həllinə kömək edib. Əslində, son beş ildə mikromaliyyənin inkişafı iki mərhələyə bölünə bilər - bu fərmandan əvvələ və sonraya.
Bu sənəd bankların və bank olmayan kredit təşkilatlarının likvidliyinə də müsbət təsir göstərib, çünki fərmana görə, borcalanların kredit vəsaitləri güzəştli şərtlərlə yenidən strukturlaşdırılır. Mikromaliyyə Assosiasiyası hesab edir ki, fərmanın daha bir müsbət nəticəsi bu sektorda faiz dərəcələrinin aşağı düşməsi ola bilər ki, bu da öz növbəsində kiçik biznesə və mikro biznesə əlavə kreditlər ayırmaq üçün geniş imkanlar açacaq.
“Dövlət başçısının fərmanı, ilk növbədə, sosialyönümlüdür, eyni zamanda maliyyə qurumlarını çox sayda işləməyən kreditlərdən azad edərək, onlara yardım etdi. Xüsusilə də, ilin əvvəlindən bank olmayan kredit təşkilatlarının işləməyən kreditlərinin portfeli 70% azalıb. Bundan əlavə, əhalinin maddi vəziyyətinin yaxşılaşması ona gətirdi ki, kreditləşmə templəri artmağa başlayıb və mikromaliyyə bazarı canlanır", - deyə AMFA İdarə Heyətinin sədri Cəlal Əliyev bildirib.
AMFA-da hesab edirlər ki, daha bir vacib cəhət - borcalanların gəlirlərinin daha şəffaf olmağa başlayır. Məsələ bundadır ki, kreditləşməyə uyğunluğunun təhlil olunması üçün kiçik və mikro müəssisələrin gəlirləri qeydə alınmalıdırlar. Vergi sahəsində islahatlar gerçəkləşdirildikcə bu proses daha da sürətlənir, daha çox sahibkar öz biznesini qanuniləşdirmək istəyir. Beləliklə, mövcud bazar potensialı artır və müştəri bazası müvafiq olaraq genişlənir.
Risklərin sığortası
Çox tezliklə mikrokredit təşkilatlarının kiçik və orta müəssisələr arasında etibarlı müştəri tapması asanlaşacaq, beləliklə, maliyyəyə çıxış problemlərini həll etmək daha asan olacaq.
Bununla bağlı, yarmarkanın gedişində qeyd olunduğu kimi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi hazırda vahid platformadan təkcə dövlətdən - özəl sektora deyil, həm də biznesdən - biznesə xidmət göstərilməsi üzrə geniş bir layihə həyata keçirir. Mikromaliyyə təşkilatlarının da bu prosesə cəlb edilməsi planlaşdırılır.
Agentlik təmsilçiləri bildirir ki, bu gün banklardan və mikromaliyyə təşkilatlarından vəsaitlərinin cəlb edilməsində problemlərdən biri risklərin sığortası məsələsidir. Onun həlli ilə yeni yaradılmış Kiçik və Orta Biznesin Dostu (KOB Dostu) şəbəkəsi məşğul olacaq, işin mahiyyətində biznes layihələrini müşayiət edərək, uğurla başa çatdırmaq dayanır, bu da onların dayanıqlığını və resurslara çıxışın təmin edir. Qeyd etmək lazımdır ki, hələlik ölkə daxilində 17 KOB Dostu fəaliyyət göstərir, lakin düşünülür ki, onlar digər şəhər və bölgələri də əhatə edəcək. Bu təşkilatların məqsədi dövlət qurumları ilə əlaqələrin qurulmasında informasiya və məsləhət dəstəyi, hüquqi yardım göstərməkdir.
Kredit bazarındakı risklər, eyni zamanda ona azalır ki, indi bazarın bütün iştirakçıları, daha doğrusu, kreditorlar borcalanların kredit tarixçələrini yoxlaya bilirlər. Bundan əlavə, Kredit Bürosunun baş direktoru Elçin Həbibovun qeyd etdiyi kimi, 2020-ci ilin aprel ayında yeni xidmətlərin istifadəyə verilməsi planlaşdırılır ki, xüsusilə kredit skorinqinin (borcalanın kredit qabiliyyətinin qiymətləndirilməsinin) istifadəyə verilməsi bazarda yeni analitik xidmətlərin istifadəyə verilməsinə imkan verəcək.
"Bundan əlavə, bu, proseslərin avtomatlaşdırılmasına təkan verəcək və vətəndaşlara öz kredit tarixçələrində baş verən dəyişikliklərə nəzarət imkanı yaradacaq", - deyə E.Həbibov iddia edir. Bu sistem türk həmkarlarla birlikdə hazırlanır. 2019-cu ilin sonuna qədər kredit təşkilatlarının büroya eyni anda çox sayda sorğu göndərmək imkanı yaradan başqa bir xidmətin istifadəyə verilməsi də planlaşdırılır. Hazırda kredit təşkilatları bir anda yalnız bir sorğu göndərə bilərlər. Yeni xidmət, baş direktorun sözlərinə görə, sorğuların sayını 5-10 minə çatdırmağa imkan verəcək.
O, vurğulayıb ki, büroya göndərilən ümumi müraciətlərin sırasında skorinqlərin payı getdikcə artır. Fəaliyyətə başladığı gündən, yəni 2017-ci ilin dekabr ayından bu yana büroya 3,6 milyon sorğu daxil olub ki, onlardan 1,9 milyonu skorinq olub. Əgər keçən il ümumi sorğularda skorinqlərin payı 43,5% idisə, bu ilin 8 ayı ərzində bu göstərici 61,5%-ə çatıb. Bu artım, problemli kreditlər haqqında fərmandan sonra kreditləşmə həcmlərinin artması ilə bağlı ola bilər. Sənədin əhatə etdiyi şəxslər köhnə kredit yükündən azad olunduqdan sonra rahat şəkildə bank olmayan kredit təşkilatlarının və digər maliyyə institutlarının yeni potensial müştərilərinə çevrilə bilərlər.
Vahid platforma
Son illərdə Azərbaycanın bank bazarına fəal şəkildə rəqəmsal maliyyə xidmətləri daxil olur və bu gün əsas məsələ bütün maliyyə bazarı üzrə əhalini ucuz maliyyə xidmətləri ilə təmin edəcək və və bu xidmətlərin alınmasını asanlaşdıracaq innovativ modellərin tətbiq edilməsidir. Bu, xüsusilə maliyyə imkanlarının çətin olduğu dağlıq rayonlar və kənd yerləri üçün vacibdir.
Bununla əlaqədar, VI İnvestorlar Yarmarkasında Azərbaycanın maliyyə bazarındakı bütün iştirakçıların vahid platformadan tənzimləməsi ideyası səsləndirilib. Belə bir təklif Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının sədri Zakir Nuriyevdən gəlib. O sanır ki, maliyyə bazarında birbaşa və ya dolayı yolla eyni iş və xidmətləri həyata keçirən ayrı-ayrı iştirakçıların tənzimlənməsinə fərqli yanaşmalar mənfi nəticələrə gətirir.
“Biz fəaliyyətimizin yaxşılaşdırılması və rəqəmsal xidmət kanallarının inkişaf etdirilməsi üçün müxtəlif strukturlarla əməkdaşlıq edirik. Lakin bu məsələ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsini tələb edir. Biz də banklar kimi uzaqdan, yəni borcalanların ofisdə fiziki iştirakı olmadan kredit verilməsinə nail olmağa çalışırıq. Düşünürəm ki, lazımi düzəlişlər qəbul edildikdən sonra vəziyyət xeyli yaxşılaşacaq", - deyə AMFA İdarə Heyətinin sədri bildirib.
Nəticədə, bütün bu planların gerçəkləşdirilməsi mikromaliyyə təşkilatlarının müəssisələrin kreditləşməsində rolunun artmasına, sahibkarlığa verilən kreditlərin ümumi həcmində onların payının yüksəlməsinə səbəb olacaq. Axı, nəticədə, mikrokreditlər tərəfindən yalnız qeyri-neft sektorundakı layihələr maliyyələşdirilir və bu istiqamətdə irəliləyişlər birbaşa ölkənin iqtisadi siyasətinin neft amilinin azaldılmasına yönəlmiş əsas xəttinə uyğundur.

EVERYTHING BEGINS SLOWLY
Microfinancing is considered one of the most important segments of the financial sector, the first step to attract entrepreneurs to the credit market, a serious support for the development of small and medium-sized businesses. In fact, microfinancing institutions (MFIs) are purely credit organizations, which, thanks to short terms loans, prompt consideration of applications for financing and liberal requirements for collateral, are more popular with novice businessmen than banks. The monetary potential of this market in Azerbaijan reaches approximately several billion dollars.
In early October, microfinancing institutions held their sixth meeting to discuss the most relevant problems and solutions. This year, the title of the so-called investor fair was Microfinance at the Crossroads: Sustainable Development in the Digital Age.
Simplified access to financial funds
The fact that microfinance is one of the most important tools of the financial market in Azerbaijan are as follows: over the 20 years non-bank credit institutions (NBCIs) of Azerbaijan have provided about ₼4 billion worth loans to the population. According to the Central Bank of Azerbaijan (CBA), by the end of August 2019, NBCIs loan portfolio reached ₼339.1 million, or 2.4% of the country's total loan portfolio.
According to Suleyman Keleshov, member of the board of the Azerbaijan Microfinance Association (AMFA), 500 thousand people used the funds, and indirectly - about 2 million Azerbaijani citizens, although not everyone can get access to finances due to the lack of basic knowledge on drawing up a competent business plan or for the lack of collateral.
Until recently, microfinancing institutions have faced a problem of lack of funds. After the devaluation of the manat in 2015, lending was carried out exclusively in the national currency, which tightened the opportunities to issue loans. Unfavourable and unstable situation in a number of credit organisations caused the withdrawal of foreign investors, creditors and financial funds from the market. This was accompanied by delays in the credit histories of debtors. Therefore, new lending became unavailable.
However, the decree of President Ilham Aliyev On additional measures related to the solution of problem loans to individuals helped to solve most of these problems. In fact, the development of microfinancing over the past five years can be divided into two stages - before the decree and after.
The document also had a positive effect on the liquidity of banks and non-bank credit institutions, since the borrowers are now restructured on concessional terms. AMFA believes that another positive result of the decree could be a reduction in interest rates in this sector, which in turn will open up great opportunities for lending additional loans to small and micro-businesses.
"The presidential decree is socially oriented. At the same time, it helps financial institutions, freeing them from a large number of non-performing loans. In particular, from the beginning of 2019, the non-performing loan portfolio of non-bank credit institutions decreased by 70%. In addition, the improvement of the financial situation of the population has resulted in the growth of lending rates and the revival of the microfinancing market," AMFA Chairman Jalal Aliyev said.
Another important aspect - the income of borrowers is becoming more transparent, according to AMFA. The fact is that the revenues of small and micro-businesses must be recorded so that they can be analysed for compliance with lending. And this process is accelerating as reforms in the tax sphere are implemented, more and more entrepreneurs are willing to legitimize their business. Thus, the existing market potential is increasing and the customer base is expanding accordingly.
Risk insurance
Microcredit institutions will soon find reliable customers among small and medium-sized enterprises. Thus, it will be easier to solve problems related to access to financing.
Agency for the Development of Small and Medium Business is currently implementing a large project to provide services from a single platform, which is going to be useful both for state - private sector and businesses as a whole. It is also planned to involve microfinance institutions in this process.
According to the agency, one of the problems of attracting resources from banks and microfinance institutions is the issue of risk insurance. The newly established Friend of Small and Medium Businesses (KOB Dostu) network is the very platform that will try to solve this issue. In essence, it is a platform to accompany business projects to successful completion, which provides a guarantee of their sustainability and accessibility to resources. It should be noted that so far 17 KOB Dostu are operating throughout the country, however, it is envisaged that they will cover other cities and areas. The purpose of these organisations is to provide informational, legal, advisory support, assistance in establishing relations with government agencies.
Risks in the credit market are also reduced because all market participants, or rather lenders, can verify the credit history of borrowers. In addition, as noted by the Director General of the Credit Bureau Elchin Habibov, in April 2020 it is planned to launch a new service - credit scoring (assessment of the borrower's creditworthiness), which will make it possible to launch new services, in particular analytical services. "In addition, this will encourage the automation of processes and allow citizens to control the changes in their own credit histories themselves," E. Habibov claims. The system is being developed jointly with Turkish colleagues.
It is planned to launch another service until the end of 2019 to make it possible for credit institutions to send a larger number of requests to the bureau at a time. Currently, credit institutions can send just one request at a time. The new service, according to the CEO, will bring the number of requests to 5-10 thousand.
He emphasized that the share of scoring in general requests to the bureau is gradually growing. Since December 2017, when the system was launched, the bureau received 3.6 million requests, of which 1.9 million were scoring. If last year the share of scoring in general requests was 43.5%, then for 8 months of this year this indicator reached 61.5%. This growth may be due to an increase in lending, which followed the decree on bad loans. After being released from the old credit burden, individuals covered by this document may well become new potential customers of non-bank credit organizations and other financial institutions.
Single platform
Digital financial services have been actively introduced in the banking sector of Azerbaijan in recent years. The main goal is to introduce innovative models in the entire financial market that will provide the population with inexpensive financial services and simplify their receipt. This is especially important for mountainous and rural areas where access to finance is difficult.
At the 6th Investors Fair, one of the ideas was to regulate all participants in the financial market of Azerbaijan from a single platform. The proposal was made by the chairman of the Association of Banks of Azerbaijan, Zakir Nuriyev, who believes that different approaches to regulating individual participants in the financial market, which directly or indirectly carry out the same works and services, will lead to negative consequences.
"We work with various institutions to improve our activities and develop digital channels of services. But this issue requires improving the legal framework. Like the banks, we are trying to introduce remote lending, without the physical presence of borrowers in the office. I think that after the adoption of the necessary amendments, the situation will improve significantly," AMFA Chairman of the Board said.
Implementation of all these plans will lead to an increase in the role of microfinancing institutions in lending to businesses, an increase in their share in the total amount of lending to entrepreneurship. After all, only the projects in the non-oil sector are financed by microloans; any progress in this area directly corresponds to the main line of the country's economic policy, which is focused on reducing the oil factor in the national economy.