ABŞ ilə Çin oktyabrda əldə olunmuş razılaşmanı fərqli şərh edirlər
«Çinlə indicə əldə etdiyim razılaşma ölkəmizin tarixində böyük vətənpərvərlərimiz – fermerlərimiz üçün əldə olunmuş ən nəhəng, ən böyük razılaşmadır. Təşəkkürlər, Çin!» Bunu ABŞ prezidenti Donald Tramp oktyabrın 12-də «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb.
Cəmi bir gün sonra o, növbəti tvitində Çinin artıq ABŞ-dan kənd təsərrüfatı məhsulları alışına başladığını bəyan edib: «Çinlə razılaşmamız onların bizdən böyük həcmdə kənd təsərrüfatı məhsulları alışına DƏRHAL, sənədlərin imzalanacağı 3-4 həftəni gözləmədən başlamasını da nəzərdə tuturdu və ONLAR ARTIQ BAŞLAYIBLAR! Eyni şey maliyyə xidmətlərinə, həmçinin sazişin digər aspektlərinə də aiddir…».
Bəs, söhbət hansı «nəhəng» sazişdən gedir? ABŞ və ÇXR nümayəndələri arasında danışıqların oktyabrın 11-də Vaşinqtonda keçirilmiş 13-cü raundu zamanı bəzi mübahisəli ticari məsələlərlə bağlı əldə olunmuş şifahi razılaşmadan?
Gəlin, əslində nə baş verdiyini aydınlaşdırmağa çalışaq. Bunun üçün isə bir qədər geriyə – oktyabrın 8-nə qayıtmaq lazımdır. Həmin gün ABŞ prezidentinin iqtisadi məsələlər üzrə baş məsləhətçisi Larri Kudlou Ağ Evin Oval zalında şefi üçün ekspertlərin də iştirakı ilə brifinq təşkil etmişdi. Həmin toplantıda Trampa Çinlə ABŞ arasında ticarət sahəsində artmaqda olan gərginliyin ölkə iqtisadiyyatına təhlükə yarada biləcəyi, nəticədə Trampın 2020-ci ildə təkrar prezident seçilmək şanslarının azalacağı haqda məlumat verilmişdi. Hər halda, ölkə əhalisi arasında sentyabrda aparılmış sorğu Çinlə ticarət savaşından narahat amerikalıların sayının getdikcə artdığını göstərib. Məhz bu səbəbdən, Amerika prezidentinin iqtisadi siyasətini dəstəkləyənlərin sayı 46%-ə düşüb (iyulda bu, 51% idi).
Trampın fermerlərin ştatlarında yüksək olan reytinqi məhz Çinlə başlamış ticarət savaşı üzündən azalır. Məsələn, Ayova kimi ştatlar Çinə soya satışından çox asılıdır. İki ölkə arasında ticarət savaşının başlamasınadək Amerikadan Çinə ildə 12 milyard dollarlıq soya ixrac olunurdu. Ötən il bu rəqəm 3 milyarddan bir qədər çox olub. Yaranmış vəziyyət 12000-dən artıq fermerdə müflis olmasına yol açıb. Bu ilin yanvarından martınadək amerikalı fermerlərin şəxsi gəliri illik 11,8 milyard dollar azalıb. Bu, son 3 ilin ən ciddi geriləməsidir. Bu üzdən, əksər fermerlər sözügedən savaşın bitməyəcəyi təqdirdə növbəti seçkidə Trampa səs verməyəcəyini bildirir.
Üç gün sonra ABŞ və Çin nümayəndələri arasında növbəti görüş keçirilib. Toplantıdan əvvəl tərəflərin irəliləyişə nail olacağı gözlənilməsə də, tam görüş ərəfəsində Vaşinqtonun qarşı tərəfə jest etdiyi məlum olub – Amerika Çindən 250 milyard dollarlıq ixraca görə 25%-lik rüsumun 30%-ə qaldırılması qərarını təxirə salıb. Halbuki, yeni qayda oktyabrın 15-də qüvvəyə minməli idi.
Görüşdən dərhal sonra isə Tramp jurnalistlərə maraqlı açıqlama verib: Çinin ABŞ-dan alacağı kənd təsərrüfatı məhsullarının həcmi əvvəlkindən «2,5-3 dəfə artıq olacaq». Söhbət 40-50 milyard dollardan gedir. Bu, münasibətlərdəki böhranaqədərki həcmi ən azı 2 dəfə üstələyir.
Doğrudur, belə bir razılaşmanın yazılı təsdiqi yoxdur. Üstəlik, Çin də məsələyə hələlik münasibət bildirməyib. Pekin rəsmiləri yalnız ABŞ ilə danışıqların uğurlu keçdiyini söyləməklə kifayətlənirlər. Onların sözlərinə görə, tərəflər arasında hansısa saziş yalnız Donald Tramp ilə Si Cinpinin noyabrın 16-17-də keçiriləcək Asiya-Sakit Okean ölkələrinin İqtisadi Əməkdaşlıq Sammiti çərçivəsində baş tutacaq şəxsi görüşündə imzalana bilər. Hələliksə alqı-satqı Çin bazarının tələbatına uyğun həyata keçiriləcək.
Ekspertlər hesab edir ki, Çin Amerikadan kənd təsərrüfatı məhsulları alışını artırmağa razılıq veribsə, bu, daxili bazarda donuz ətinə olan tələbatın ödənilməsi zərurətinin yaranması ilə əlaqədardır. Məsələ ondadır ki, Afrika taunu xəstəliyinin yayılması üzündən ölkəyə donuz əti idxalı ən azı 4 dəfə azalıb.
Lakin razılaşma (üstəlik, şifahi razılaşma) daha çox müvəqqəti barışığa bənzəyir. 15 aydır davam edən ticarət savaşında belə hal bir neçə dəfə olub.
Bu, ilk deyil
«Böyük iyirmiliyin» 2018-ci ilin dekabrında Buenos-Ayresdə keçirilən sammiti zamanı iki ölkə münasibətlərin tam aydınlaşdırılmasınadək qarşılıqlı sanksiyaları təxirə salmış, bununla da, barışıq əldə etmişdi. O zaman həm Tramp, həm də Cinpin bildirmişdi ki, razılaşma 90 gün qüvvədə olacaq. Bunun ardından Çin Amerikadan soya idxalını belə, bərpa etmişdi. Lakin növbəti ilin mayında barışıq pozuldu. O zaman tərəflər bir-birini razılaşma layihəsində ciddi dəyişikliklər etməkdə təqsirləndirirdi. Nəticədə, ABŞ Çindən alınacaq 200 milyardlıq məhsula görə rüsumu 15%-dək artırmış, Çin isə qanunvericiliyində dəyişikliklərlə bağlı öhdəlikdən imtina etmişdi. Söhbət ABŞ-dan intellektual mülkiyyət və ticarət sirləri oğurluğu, texnologiyaların məcburən ötürülməsi, rəqabət siyasəti, maliyyə xidmətlərilə çıxış, valyuta manipulyasiyası kimi sahələrdən gedirdi.
Vaşinqtonla Pekin bir də «G20»nin Osaka sammiti (28-29 iyun) ərəfəsində «barışıq» əldə etmişdi…
Tramp Pekinin ən yaxşı dostudur?
Bu arada Amerikanın «Foreign Policy» jurnalı maraqlı qənaətə gəlib. Çin hökumətinin üzvlərilə çoxsaylı qeyri-rəsmi söhbətlər aparan jurnalistlər bu fikirdədirlər ki, Pekində Trampın gələn il təkrarın prezident seçilməsini arzulayanların sayı artır. Onlar hesab edir ki, Çinin siyasi və iqtisadi nüfuzunun, həmçinin hərbi potensialının artması fonunda Donald Tramp ABŞ-ın qlobal liderliyini hərtərəfli zəiflədir, nəticədə, Pekin üçün nəinki Asiyada, bütün dünyada nüfuz dairəsini genişləndirmək imkanı yaranır. Bir çox çinli düşünür ki, Trampın qlobal siyasəti Çinin uzaq perspektivə hesablanmış strateji maraqlarına uyğundur – Pekinə sanksiyaların tətbiqinə, iqtisadi təzyiqlərin artmasına rəğmən.
Tramp ölkəsini ticarət sahəsində əməkdaşlığa dair çoxsaylı razılaşmalardan çıxarır (məsələn, Trans Sakit Okean Tərəfdaşlığı (TSOT) layihəsi). Halbuki, illər ərzində ABŞ-ın beynəlxalq iqtisadi siyasətinin əsasını məhz bu razılaşmalar təşkil edib. Çin isə əksinə, belə sazişlərin bağlanması üçün var gücünü ortaya qoyur. O, Yeni İpək Yolu layihəsini («Bir kəmər, bir yol») fəal şəkildə inkişaf etdirməklə yanaşı, Hərtərəfli Regional İqtisadi tərəfdaşlıq layihəsinin reallaşdırılması üzərində də ciddi iş aparır. Bu, Cənub-Şərqi Asiyanın 16 ölkəsini, o cümlədən çoxillik müttəfiqlər olan ABŞ, Yaponiya, Avstraliya, Koreya Respublikası, Yeni Zelandiya və Hindistan kimi ölkələri özündə birləşdirməlidir.
Layihənin iştirakçısı olacaq 16 ölkənin (dünya əhalisinin 49%-i) birgə ÜDM-i dünya ÜDM-nin 30%-ni təşkil etməlidir. Bu, beynəlxalq ticarətin üçdə biri deməkdir.
Son zamanlaradək bu layihə Amerikanın TSOT layihəsinə alternativ sayılırdı. Lakin ABŞ-ın həmin sənədi imzalamaqdan imtina etdiyini nəzərə alsaq, bu iki azad ticarət zonasının ortaq maraqlar üzərində bir araya gəlməsi tamamilə mümkündür. Onlar bir-birini tamamlamaqla, ABŞ-ı əməkdaşlıqdan kənarda qoya bilər.
Bundan başqa, Tramp administrasiyasının bəyanatları və fəaliyyəti bir çox ölkədə ABŞ-a arxalanmağın mümkünsüzlüyü fikrini yaradıb. Buna son misal kimi, Suriya kürdlərinin taleyini göstərmək olar.
Kuryoz hadisələrə belə, rast gəlinir. Hər halda, Çin rəsmiləri yəqin ki, Vaşinqtonun onlardan ABŞ-da keçiriləcək növbəti prezident seçkisinə müdaxilə etmələrini istəyəcəyini gözləmirdi. Lakin bu, baş verib. Tramp jurnalistlərlə söhbətində deyib: «Çin Baydenlə bağlı araşdırmalara başlamalıdır. Çünki Çində baş vermiş hadisələr elə Ukraynada yaşanmış olaylar qədər çirkindir». ABŞ prezidenti bu istəklə çıxış edərkən ölkəsinin sabiq vitse-prezidentinin oğlu Hanter Baydenin Çinin investisiya firması ilə əlaqələrini nəzərdə tutur.
Onun bu istəyinə Çinin xarici işlər naziri Van İ dərhal cavab verib: «Çin ABŞ-ın daxili işlərinə heç zaman qarışmayacaq. İnarırıq ki, Amerika xalqı öz problemlərini həll etmək gücündədir». Etiraf etmək lazımdır ki, kifayət qədər aşağılayacı bəyüanatdır. Üstəlik, Çinin kommunist ideoloqları üçün bu, əməlli-başlı hədiyyədir. Başqa sözlə, bu, onların Qərb üslubundakı demokratiya və seçki sisteminin doğru qiymətləndirilmədiyi haqda fikirlərinin təsdiqidir.
Yeri gəlmişkən, oktyabrın 11-də əldə olunmuş barışın Pekində Cinpinin Tramp üzərindəki qələbəsi kimi qiymətləndirilir. Hər halda, ABŞ prezidenti «nəhəng» razılaşmadan danışarkən Çinin iqtisadi siyasətində hansısa struktur dəyişikliklərinə gedildiyini nəzərdə tutmur (halbuki ABŞ administrasiyası Pekindən məhz bunu tələb edir). Trampın «nəhəng» razılaşma dediyi Çinin Amerikadan daha çox kənd təsərrüfatı məhsulu alacaq olmasıdır. Bu isə Çinin özünə lazımdır.
Qarşılıqlı zərər
Ticarət savaşından həm ABŞ, həm də Çin iqtisadiyyatı ciddi zərər görüb. Çində ÜDM-in artımı ilin ikinci rübündə 6,2%-dək azalıb. Bu, son 27 ilin ən zəif göstəricisidir. Üstəlik, geriləmənin daha da dərinləşəcəyi istisna deyil. İqtisadçılar düşünür ki, ilin sonunda bu göstərici 6%-dən də az ola bilər.
ABŞ iqtisadiyyatı isə aprel-iyun aralığında cəmi 2% artıb. Halbuki, əvvəlki rübdə bu, 3,1% idi.
Hər iki ölkə rəsmiləri ticarət savaşından daha çox qarşı tərəfin əziyyət çəkdiyini deyir. Amma bu, əlbəttə ki, belə deyil. Zərər qarşılıqlıdır.
Hər iki tərəf münaqişəyə sinə gərməyə imkan verəcək iqtisadi dayanıqlığa malik olduğunu da deyir. Amerika şübhəsiz ki, xarici ticarətdən daha az asılıdır. Çin isə öz növbəsində, iqtisadiyyatdakı dövlət monopoliyası ilə daha güclü maliyyə, pul və kredit alətlərinə malikdir.
İstənilən halda, Çin ya sanksiyalar, ya da iqtisadi inkişaf tempində artıq bir neçə ildir müşahidə olunan geriləmə nəticəsində daxili bazarının dünyaya açılmasına istiqamətlənmiş bəzi addımlar atmaqdadır. Məsələn, rəsmi Pekin yaxın vaxtlarda fyuçers, qiymətli kağızlar və qarşılıqlı fond şirkətlərində xaricilərin iştirakına olan limitin aradan qaldırılacağını bəyan edib. Baş nazir Li Ketsyan isə bildirib ki, ölkəsi xarici bank, broker şirkətləri və fondların idarə olunması ilə məşğul olan qurumların fəaliyyətinə qoyulmuş məhdudiyyətləri aradan qaldırır.
Beləliklə, hər iki tərəfdə getdikcə artan problemlər onların liderlərini qarşılıqlı güzəştlərə məcbur edə bilər. Nəticədə, onlar ticarət savaşındakı barışığı hərtərəfli saziş şəkilinə sala bilərlər. Amma imzalanacaq sazişin bir də həyata keçirilməsi məsələsi var…

ГРАНДИОЗНОЕ ПЕРЕМИРИЕ
«Сделка, которую я только что заключил с Китаем, является самой великой и большой за всю историю нашей страны для наших великих патриотов-фермеров. Спасибо, Китай!», - написал 12 октября в Твиттере президент США Дональд Трамп.
Буквально на следующий день новый твитт, в котором утверждается, что Китай уже начал делать сельскохозяйственные закупки: «Моя сделка с Китаем заключается в том, что они НЕМЕДЛЕННО начнут покупать очень большие объемы нашей сельскохозяйственной продукции, не дожидаясь подписания сделки в течение следующих 3-4 недель. И ОНИ УЖЕ НАЧАЛИ! То же относится и к финансовым услугам и другим аспектам сделки...»
О какой же «великой» сделке идет речь? Об устном соглашении по некоторым спорным вопросам торговли, которое было заключено 11 октября в Вашингтоне во время 13-го раунда переговоров между представителями США и КНР?
Давайте попробуем разобраться, что же произошло в действительности. И начнем чуть раньше, с 8 октября, когда главный советник президента по экономике Ларри Кудлоу организовал для своего шефа брифинг в Овальном кабинете Белого дома с участием приглашенных экспертов. На этой встрече Трамп был проинформирован о том, что продолжающаяся эскалация торговой напряженности между США и Китаем может поставить под угрозу экономику и снизить его шансы на переизбрание в 2020 году. Проведенные в сентябре опросы общественного мнения подтвердили тенденцию к росту числа американцев, обеспокоенных эскалацией торговой войны с Китаем. Рейтинг одобрения экономической политики президента опустился до 46% с июльских 51%.
Некогда высокая популярность Трампа в фермерских штатах, наиболее пострадавших из-за затянувшейся торговой войны, сменилась на разочарование. Такие штаты, как, например, Айова, сильно зависят от продаж сои в Китай. Экспорт соевых бобов в Китай до торговой войны превышал $12 млрд. в год. В прошлом году этот показатель составил чуть более $3 млрд., что в немалой степени стало причиной разорения более 12 000 ферм. С января по март этого года личные доходы американских фермеров сократились в годовом исчислении на $11,8 млрд. - самое большое падение за последние три года. Поэтому неудивительно, что все больше фермеров стали заявлять, что не будут голосовать вновь за Трампа, если торговая война скоро не закончится.
Спустя три дня состоялось очередное совещание представителей США и Китая, которое не предвещало никакого прорыва в переговорах. Однако в преддверии встречи стало известно, что США отложили на неопределенное время повышение тарифов с 25 до 30% на китайский импорт в размере $250 млрд., которое должно было вступить в силу 15 октября.
Сразу же после встречи Трамп собрал журналистов и заявил, что новые закупки сельскохозяйственной продукции Китаем будут «в два с половиной, в три раза больше», чем ранее, а именно на сумму $40-50 млрд. Это более чем в два раза больше, чем Китай закупал у США в последние годы до кризиса отношений. Правда, письменного подтверждения такого соглашения нет. Да и Китай до сих пор молчит об этом. Его официальные лица сообщают лишь, что переговоры с США проходят успешно, и, возможно, какие-либо договоренности могут быть заключены во время личной встречи Дональда Трампа и Си Цзиньпина на саммите стран Азиатско-Тихоокеанского экономического сотрудничества 16-17 ноября. А пока закупки будут совершаться в соответствии с потребностями китайского рынка.
По мнению экспертов, согласие Китая на увеличение закупок американской сельскохозяйственной продукции если и было, может быть отчасти обусловлено срочной необходимостью удовлетворения внутреннего спроса на свинину, так как вспышка африканской чумы свиней привела к уменьшению их поголовья более чем на четверть. Ну а само соглашение, причем устное, больше похоже на временное перемирие, что происходило уже не раз за прошедшие 15 месяцев торговой войны.
Это уже было
В декабре 2018 года во время саммита «большой двадцатки» в Буэнос-Айресе две страны, отложив взаимные санкции до окончательного выяснения отношений, согласились на перемирие. Трамп и президент Китая Си Цзиньпин тогда объявили, что заключат соглашение в течение 90 дней. Китай возобновил закупки американской сои. Однако в мае следующего года перемирие было прервано. Каждая из сторон обвинила другую во внесении серьезных изменений в проект соглашения. В итоге США увеличили свои тарифы до 15% на китайские товары на сумму $200 млрд., а Китай отменил обязательства по изменению своих законов в каждой из семи глав проекта торговой сделки: кража интеллектуальной собственности США и торговых секретов, принудительная передача технологий, конкурентная политика, доступ к финансовым услугам и валютные манипуляции. Потом, накануне саммита G20 в Осаке (28-29 июня), Вашингтон и Пекин вновь договорились о «перемирии»…
Трамп - лучший друг Пекина?
Интересное предположение делает американский журнал Foreign Policy. В ходе многочисленных неофициальных бесед с китайскими правительственными чиновниками и учеными журналисты выяснили, что в Пекине растет число тех, кто надеется на переизбрание Трампа в следующем году. На фоне роста политического и экономического влияния, а также военного потенциала Китая, считают они, Трамп, всесторонне ослабляя глобальное лидерство США, предоставил Пекину пространство для расширения своего влияния, и не только в Азии. Многие китайцы пришли к выводу, что глобальная политика Трампа, несмотря на санкции и экономическое давление на Пекин, стратегически очень хороша для Китая в долгосрочной перспективе.
В то время как Трамп выводит страну из многосторонних соглашений о торговом сотрудничестве (например, Транстихоокеанское партнерство - ТТП), которые были центральными в международной экономической политике США на протяжении многих лет, Пекин, наоборот, все силы прилагает к созданию таковых. Помимо активно продвигаемого им Нового Шелкового пути («Один пояс - один путь»), Китай активно работает над созданием Всестороннего регионального экономического партнерства (ВРЭП), которое объединит 16 стран Юго-Восточной Азии, включая таких многолетних союзников, как США, Япония, Австралия, Республика Корея, Новая Зеландия и Индия.
Общий ВВП 16 стран - участниц будущего ВРЭП (49% населения Земли) оценивается в 30% от мирового. Таким образом, им может принадлежать треть мировой торговли. До недавнего времени этот проект считался противовесом «американскому» ТТП. Однако, учитывая тот факт, что США отказались от подписания соглашения по ТТП, эти две зоны свободной торговли вполне могут найти точки соприкосновения и дополнять друг друга, оставляя США за бортом сотрудничества.
Кроме того, действия и заявления администрации Трампа заставляют многие страны усомниться в том, могут ли они рассчитывать на Соединенные Штаты. Последний пример - судьба сирийских курдов.
Доходит даже до курьезов. Последнее, чего ожидали китайские официальные лица, было то, что лидер свободного мира попросит Пекин, стратегического конкурента Вашингтона, вмешаться в предстоящие президентские выборы в США. И это произошло - Трамп заявил журналистам: «Китай должен начать расследование в отношении Байдена. Ведь то, что произошло в Китае, примерно так же плохо, как и то, что произошло с Украиной». Президент США имел в виду слухи о связях сына бывшего вице-президента Хантера Байдена с китайской инвестиционной фирмой.
Ответ поступил незамедлительно от министра иностранных дел Китая Ван И: «Китай никогда не будет вмешиваться во внутренние дела Соединенных Штатов, и мы верим, что американский народ способен решать свои собственные проблемы». Звучит довольно унизительно. Ну а для китайских коммунистических идеологов такая ситуация просто подарок - прямое подтверждение их слов, что демократия и избирательная система в западном стиле явно переоценены.
Кстати, перемирие, заключенное 11 октября, воспринимается в Пекине как победа Си над Трампом. Ведь «грандиозной» сделкой президент США называет не структурные изменения в экономической политике Китая, на которых до недавнего времени настаивала его администрация, а всего лишь увеличение закупок сельскохозяйственных товаров, которые Китаю и так нужны.
Ущерб обоюдный
Экономика как США, так и Китая сильно пострадала от затягивания торговой войны. Рост ВВП Китая замедлился до 6,2% во втором квартале, что является само по себе самым слабым показателем за 27 лет, но и это не предел. Экономисты полагают, что по итогам года Китай может недобрать и 6%. Экономика США, в свою очередь, в период с апреля по июнь выросла всего лишь на 2%, в то время как в предыдущем квартале было 3,1%.
И Китай, и США публично заявляют, что торговая война наносит больший ущерб другой стороне. Но, конечно, это не так. Ущерб обоюдный. Каждая сторона также заявляет, что обладает достаточной экономической устойчивостью, необходимой для преодоления затяжного конфликта. Америка, безусловно, менее зависима от внешней торговли, но Китай с его государственной монополией в экономике располагает более мощными финансовыми, монетарными и кредитными инструментами.
И все же под давлением санкций или же из-за замедления роста экономического развития страны, наблюдаемого уже не первый год, Китай все же пошел на некоторые шаги, которые будут способствовать открытости его внутреннего рынка. В частности, китайский регулятор ценных бумаг на днях сообщил о скорой отмене лимитов иностранного владения фьючерсами, ценными бумагами и компаниями взаимных фондов. Премьер-министр Ли Кэцян также заявил, что Китай снимет ограничения на деятельность иностранных банков, брокерских компаний и фирм по управлению фондами.
Таким образом, проблемы, усиливающиеся в обеих странах, могут заставить их лидеров пойти на взаимные уступки и довести нынешнее перемирие в торговой войне до всеобъемлющего соглашения. Которое, правда, надо будет еще и выполнять.