ABŞ ilə Çin oktyabrda əldə olunmuş razılaşmanı fərqli şərh edirlər
«Çinlə indicə əldə etdiyim razılaşma ölkəmizin tarixində böyük vətənpərvərlərimiz – fermerlərimiz üçün əldə olunmuş ən nəhəng, ən böyük razılaşmadır. Təşəkkürlər, Çin!» Bunu ABŞ prezidenti Donald Tramp oktyabrın 12-də «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb.
Cəmi bir gün sonra o, növbəti tvitində Çinin artıq ABŞ-dan kənd təsərrüfatı məhsulları alışına başladığını bəyan edib: «Çinlə razılaşmamız onların bizdən böyük həcmdə kənd təsərrüfatı məhsulları alışına DƏRHAL, sənədlərin imzalanacağı 3-4 həftəni gözləmədən başlamasını da nəzərdə tuturdu və ONLAR ARTIQ BAŞLAYIBLAR! Eyni şey maliyyə xidmətlərinə, həmçinin sazişin digər aspektlərinə də aiddir…».
Bəs, söhbət hansı «nəhəng» sazişdən gedir? ABŞ və ÇXR nümayəndələri arasında danışıqların oktyabrın 11-də Vaşinqtonda keçirilmiş 13-cü raundu zamanı bəzi mübahisəli ticari məsələlərlə bağlı əldə olunmuş şifahi razılaşmadan?
Gəlin, əslində nə baş verdiyini aydınlaşdırmağa çalışaq. Bunun üçün isə bir qədər geriyə – oktyabrın 8-nə qayıtmaq lazımdır. Həmin gün ABŞ prezidentinin iqtisadi məsələlər üzrə baş məsləhətçisi Larri Kudlou Ağ Evin Oval zalında şefi üçün ekspertlərin də iştirakı ilə brifinq təşkil etmişdi. Həmin toplantıda Trampa Çinlə ABŞ arasında ticarət sahəsində artmaqda olan gərginliyin ölkə iqtisadiyyatına təhlükə yarada biləcəyi, nəticədə Trampın 2020-ci ildə təkrar prezident seçilmək şanslarının azalacağı haqda məlumat verilmişdi. Hər halda, ölkə əhalisi arasında sentyabrda aparılmış sorğu Çinlə ticarət savaşından narahat amerikalıların sayının getdikcə artdığını göstərib. Məhz bu səbəbdən, Amerika prezidentinin iqtisadi siyasətini dəstəkləyənlərin sayı 46%-ə düşüb (iyulda bu, 51% idi).
Trampın fermerlərin ştatlarında yüksək olan reytinqi məhz Çinlə başlamış ticarət savaşı üzündən azalır. Məsələn, Ayova kimi ştatlar Çinə soya satışından çox asılıdır. İki ölkə arasında ticarət savaşının başlamasınadək Amerikadan Çinə ildə 12 milyard dollarlıq soya ixrac olunurdu. Ötən il bu rəqəm 3 milyarddan bir qədər çox olub. Yaranmış vəziyyət 12000-dən artıq fermerdə müflis olmasına yol açıb. Bu ilin yanvarından martınadək amerikalı fermerlərin şəxsi gəliri illik 11,8 milyard dollar azalıb. Bu, son 3 ilin ən ciddi geriləməsidir. Bu üzdən, əksər fermerlər sözügedən savaşın bitməyəcəyi təqdirdə növbəti seçkidə Trampa səs verməyəcəyini bildirir.
Üç gün sonra ABŞ və Çin nümayəndələri arasında növbəti görüş keçirilib. Toplantıdan əvvəl tərəflərin irəliləyişə nail olacağı gözlənilməsə də, tam görüş ərəfəsində Vaşinqtonun qarşı tərəfə jest etdiyi məlum olub – Amerika Çindən 250 milyard dollarlıq ixraca görə 25%-lik rüsumun 30%-ə qaldırılması qərarını təxirə salıb. Halbuki, yeni qayda oktyabrın 15-də qüvvəyə minməli idi.
Görüşdən dərhal sonra isə Tramp jurnalistlərə maraqlı açıqlama verib: Çinin ABŞ-dan alacağı kənd təsərrüfatı məhsullarının həcmi əvvəlkindən «2,5-3 dəfə artıq olacaq». Söhbət 40-50 milyard dollardan gedir. Bu, münasibətlərdəki böhranaqədərki həcmi ən azı 2 dəfə üstələyir.
Doğrudur, belə bir razılaşmanın yazılı təsdiqi yoxdur. Üstəlik, Çin də məsələyə hələlik münasibət bildirməyib. Pekin rəsmiləri yalnız ABŞ ilə danışıqların uğurlu keçdiyini söyləməklə kifayətlənirlər. Onların sözlərinə görə, tərəflər arasında hansısa saziş yalnız Donald Tramp ilə Si Cinpinin noyabrın 16-17-də keçiriləcək Asiya-Sakit Okean ölkələrinin İqtisadi Əməkdaşlıq Sammiti çərçivəsində baş tutacaq şəxsi görüşündə imzalana bilər. Hələliksə alqı-satqı Çin bazarının tələbatına uyğun həyata keçiriləcək.
Ekspertlər hesab edir ki, Çin Amerikadan kənd təsərrüfatı məhsulları alışını artırmağa razılıq veribsə, bu, daxili bazarda donuz ətinə olan tələbatın ödənilməsi zərurətinin yaranması ilə əlaqədardır. Məsələ ondadır ki, Afrika taunu xəstəliyinin yayılması üzündən ölkəyə donuz əti idxalı ən azı 4 dəfə azalıb.
Lakin razılaşma (üstəlik, şifahi razılaşma) daha çox müvəqqəti barışığa bənzəyir. 15 aydır davam edən ticarət savaşında belə hal bir neçə dəfə olub.
Bu, ilk deyil
«Böyük iyirmiliyin» 2018-ci ilin dekabrında Buenos-Ayresdə keçirilən sammiti zamanı iki ölkə münasibətlərin tam aydınlaşdırılmasınadək qarşılıqlı sanksiyaları təxirə salmış, bununla da, barışıq əldə etmişdi. O zaman həm Tramp, həm də Cinpin bildirmişdi ki, razılaşma 90 gün qüvvədə olacaq. Bunun ardından Çin Amerikadan soya idxalını belə, bərpa etmişdi. Lakin növbəti ilin mayında barışıq pozuldu. O zaman tərəflər bir-birini razılaşma layihəsində ciddi dəyişikliklər etməkdə təqsirləndirirdi. Nəticədə, ABŞ Çindən alınacaq 200 milyardlıq məhsula görə rüsumu 15%-dək artırmış, Çin isə qanunvericiliyində dəyişikliklərlə bağlı öhdəlikdən imtina etmişdi. Söhbət ABŞ-dan intellektual mülkiyyət və ticarət sirləri oğurluğu, texnologiyaların məcburən ötürülməsi, rəqabət siyasəti, maliyyə xidmətlərilə çıxış, valyuta manipulyasiyası kimi sahələrdən gedirdi.
Vaşinqtonla Pekin bir də «G20»nin Osaka sammiti (28-29 iyun) ərəfəsində «barışıq» əldə etmişdi…
Tramp Pekinin ən yaxşı dostudur?
Bu arada Amerikanın «Foreign Policy» jurnalı maraqlı qənaətə gəlib. Çin hökumətinin üzvlərilə çoxsaylı qeyri-rəsmi söhbətlər aparan jurnalistlər bu fikirdədirlər ki, Pekində Trampın gələn il təkrarın prezident seçilməsini arzulayanların sayı artır. Onlar hesab edir ki, Çinin siyasi və iqtisadi nüfuzunun, həmçinin hərbi potensialının artması fonunda Donald Tramp ABŞ-ın qlobal liderliyini hərtərəfli zəiflədir, nəticədə, Pekin üçün nəinki Asiyada, bütün dünyada nüfuz dairəsini genişləndirmək imkanı yaranır. Bir çox çinli düşünür ki, Trampın qlobal siyasəti Çinin uzaq perspektivə hesablanmış strateji maraqlarına uyğundur – Pekinə sanksiyaların tətbiqinə, iqtisadi təzyiqlərin artmasına rəğmən.
Tramp ölkəsini ticarət sahəsində əməkdaşlığa dair çoxsaylı razılaşmalardan çıxarır (məsələn, Trans Sakit Okean Tərəfdaşlığı (TSOT) layihəsi). Halbuki, illər ərzində ABŞ-ın beynəlxalq iqtisadi siyasətinin əsasını məhz bu razılaşmalar təşkil edib. Çin isə əksinə, belə sazişlərin bağlanması üçün var gücünü ortaya qoyur. O, Yeni İpək Yolu layihəsini («Bir kəmər, bir yol») fəal şəkildə inkişaf etdirməklə yanaşı, Hərtərəfli Regional İqtisadi tərəfdaşlıq layihəsinin reallaşdırılması üzərində də ciddi iş aparır. Bu, Cənub-Şərqi Asiyanın 16 ölkəsini, o cümlədən çoxillik müttəfiqlər olan ABŞ, Yaponiya, Avstraliya, Koreya Respublikası, Yeni Zelandiya və Hindistan kimi ölkələri özündə birləşdirməlidir.
Layihənin iştirakçısı olacaq 16 ölkənin (dünya əhalisinin 49%-i) birgə ÜDM-i dünya ÜDM-nin 30%-ni təşkil etməlidir. Bu, beynəlxalq ticarətin üçdə biri deməkdir.
Son zamanlaradək bu layihə Amerikanın TSOT layihəsinə alternativ sayılırdı. Lakin ABŞ-ın həmin sənədi imzalamaqdan imtina etdiyini nəzərə alsaq, bu iki azad ticarət zonasının ortaq maraqlar üzərində bir araya gəlməsi tamamilə mümkündür. Onlar bir-birini tamamlamaqla, ABŞ-ı əməkdaşlıqdan kənarda qoya bilər.
Bundan başqa, Tramp administrasiyasının bəyanatları və fəaliyyəti bir çox ölkədə ABŞ-a arxalanmağın mümkünsüzlüyü fikrini yaradıb. Buna son misal kimi, Suriya kürdlərinin taleyini göstərmək olar.
Kuryoz hadisələrə belə, rast gəlinir. Hər halda, Çin rəsmiləri yəqin ki, Vaşinqtonun onlardan ABŞ-da keçiriləcək növbəti prezident seçkisinə müdaxilə etmələrini istəyəcəyini gözləmirdi. Lakin bu, baş verib. Tramp jurnalistlərlə söhbətində deyib: «Çin Baydenlə bağlı araşdırmalara başlamalıdır. Çünki Çində baş vermiş hadisələr elə Ukraynada yaşanmış olaylar qədər çirkindir». ABŞ prezidenti bu istəklə çıxış edərkən ölkəsinin sabiq vitse-prezidentinin oğlu Hanter Baydenin Çinin investisiya firması ilə əlaqələrini nəzərdə tutur.
Onun bu istəyinə Çinin xarici işlər naziri Van İ dərhal cavab verib: «Çin ABŞ-ın daxili işlərinə heç zaman qarışmayacaq. İnarırıq ki, Amerika xalqı öz problemlərini həll etmək gücündədir». Etiraf etmək lazımdır ki, kifayət qədər aşağılayacı bəyüanatdır. Üstəlik, Çinin kommunist ideoloqları üçün bu, əməlli-başlı hədiyyədir. Başqa sözlə, bu, onların Qərb üslubundakı demokratiya və seçki sisteminin doğru qiymətləndirilmədiyi haqda fikirlərinin təsdiqidir.
Yeri gəlmişkən, oktyabrın 11-də əldə olunmuş barışın Pekində Cinpinin Tramp üzərindəki qələbəsi kimi qiymətləndirilir. Hər halda, ABŞ prezidenti «nəhəng» razılaşmadan danışarkən Çinin iqtisadi siyasətində hansısa struktur dəyişikliklərinə gedildiyini nəzərdə tutmur (halbuki ABŞ administrasiyası Pekindən məhz bunu tələb edir). Trampın «nəhəng» razılaşma dediyi Çinin Amerikadan daha çox kənd təsərrüfatı məhsulu alacaq olmasıdır. Bu isə Çinin özünə lazımdır.
Qarşılıqlı zərər
Ticarət savaşından həm ABŞ, həm də Çin iqtisadiyyatı ciddi zərər görüb. Çində ÜDM-in artımı ilin ikinci rübündə 6,2%-dək azalıb. Bu, son 27 ilin ən zəif göstəricisidir. Üstəlik, geriləmənin daha da dərinləşəcəyi istisna deyil. İqtisadçılar düşünür ki, ilin sonunda bu göstərici 6%-dən də az ola bilər.
ABŞ iqtisadiyyatı isə aprel-iyun aralığında cəmi 2% artıb. Halbuki, əvvəlki rübdə bu, 3,1% idi.
Hər iki ölkə rəsmiləri ticarət savaşından daha çox qarşı tərəfin əziyyət çəkdiyini deyir. Amma bu, əlbəttə ki, belə deyil. Zərər qarşılıqlıdır.
Hər iki tərəf münaqişəyə sinə gərməyə imkan verəcək iqtisadi dayanıqlığa malik olduğunu da deyir. Amerika şübhəsiz ki, xarici ticarətdən daha az asılıdır. Çin isə öz növbəsində, iqtisadiyyatdakı dövlət monopoliyası ilə daha güclü maliyyə, pul və kredit alətlərinə malikdir.
İstənilən halda, Çin ya sanksiyalar, ya da iqtisadi inkişaf tempində artıq bir neçə ildir müşahidə olunan geriləmə nəticəsində daxili bazarının dünyaya açılmasına istiqamətlənmiş bəzi addımlar atmaqdadır. Məsələn, rəsmi Pekin yaxın vaxtlarda fyuçers, qiymətli kağızlar və qarşılıqlı fond şirkətlərində xaricilərin iştirakına olan limitin aradan qaldırılacağını bəyan edib. Baş nazir Li Ketsyan isə bildirib ki, ölkəsi xarici bank, broker şirkətləri və fondların idarə olunması ilə məşğul olan qurumların fəaliyyətinə qoyulmuş məhdudiyyətləri aradan qaldırır.
Beləliklə, hər iki tərəfdə getdikcə artan problemlər onların liderlərini qarşılıqlı güzəştlərə məcbur edə bilər. Nəticədə, onlar ticarət savaşındakı barışığı hərtərəfli saziş şəkilinə sala bilərlər. Amma imzalanacaq sazişin bir də həyata keçirilməsi məsələsi var…

US and China interpret the October agreement differently
"The deal I just made with China is, by far, the greatest and biggest deal ever made for our Great Patriot Farmers in the history of our country. Thank you China!", US President Donald Trump tweeted on October 12.
On the next day, Trump shared a new tweet: "My deal with China is that they will immediately start buying very large quantities of our Agricultural Product, not wait until the deal is signed over the next 3 or 4 weeks. They have already started! Likewise financial services and other deal aspects, start preparing... "
What kind of a "greatest" deal is Mr. Trump talking about? Is it the verbal deal agreed on October 11 in Washington during the 13th round of negotiations between the United States and China on some controversial issues of trade?
Let's start a little earlier, October 8, when Larry Kudlow, Chief Economy Adviser to the President, made a briefing for his boss in the Oval Office with the participation of invited experts. At the meeting, Trump was informed that the continued escalation of trade tension between the US and China could jeopardize the national economy and reduce his chances of being re-elected in 2020. Opinion polls in September confirmed an upward trend in the number of Americans concerned about the escalation of the trade war with China. The approval rating of the president’s economic policy dropped to 46% from 51% in July.
Trump's once-high popularity in the farming states most affected by the protracted trade war gave way to disappointment. States like Iowa, for example, are heavily dependent on soybean sales to China, which before the trade war exceeded $12 billion annually. Last year, this figure was slightly over $3 billion, which ruined more than 12,000 American farms. From January to March 2019, American farmers' personal incomes fell $11.8 billion, the largest drop in three years. Therefore, it is not surprising that the increasing number of farmers declare that they will not vote again for Trump if the trade war is not over soon.
Three days later, the next Sino-American meeting did not bring any breakthrough in the negotiations. However, in anticipation of the meeting, it became known that the US postponed an indefinite increase in tariffs from 25 to 30% on Chinese imports ($250 billion), which was scheduled to take effect on October 15.
Immediately after the meeting, Trump gave a press briefing stating that China’s new purchases of agricultural products will be "two and a half, three times more" than before, or $40-50 billion. This is more than a two-fold increase in China's purchases from the US in recent years before the crisis of relations.
There is no written confirmation of such a deal. China is still silent about it. Chinese officials only confirmed that negotiations with the US were progressing, and perhaps some agreements could be concluded during a personal meeting between Donald Trump and Xi Jinping at the Asia-Pacific Economic Cooperation summit on November 16-17. In the meantime, purchases will be made in accordance with the needs of the Chinese market.
According to experts, China’s agreement to increase purchases of American agricultural products, if any, may be partly due to the urgent need to meet domestic demand for pork, as the outbreak of African swine fever has reduced swine population by more than a quarter. But even a verbal agreement is more like a temporary truce, which has happened more than once in the past 15 months of the trade war.
Déjà vu
In December 2018, during the G20 summit in Buenos Aires, the two countries agreed to postpone mutual sanctions until the final clarification of relations. Trump and Xi then announced that they would conclude an agreement within 90 days. China has resumed purchases of American soybeans. However, in May of the following year, the ceasefire was interrupted. Each of the parties accused the other of making serious changes to the draft agreement. As a result, the US increased its tariffs to 15% for Chinese goods ($200 billion), while China cancelled its obligation to amend the laws in each of the seven chapters of the draft trade deal: theft of US intellectual property and trade secrets, forced technology transfer, competition policy, access to financial services and currency manipulation.
On the eve of the G20 summit in Osaka (June 28-29), Washington and Beijing again agreed on a truce...
Is Trump Beijing's best friend?
According to an American magazine Foreign Policy, in numerous informal conversations with the Chinese government officials and scholars, there is a growing number of people in Beijing, who hope for Trump's re-election in 2020. Amidst the growing political and economic influence, as well as the military potential of China, they believe that by comprehensively weakening the global leadership of the US, Trump in fact has given Beijing a chance to expand its influence, and not only in Asia. Many Chinese concluded that Trump’s global policy, despite sanctions and economic pressure on Beijing, is strategically very good for China in the long run.
While Trump is pulling the country out of multilateral trade cooperation agreements (such as the Trans-Pacific Partnership, TPP), which have been central to the US international economic policy for many years, Beijing, by contrast, is working hard to create one. In addition to actively promoting the New Silk Road (Belt and Road Initiative), China is actively working on the creation of a Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP), which will bring together 16 countries of Southeast Asia, including long-term allies such as the US, Japan, Australia, Republic of Korea, New Zealand and India.
The total GDP of 16 member states of the proposed RCEP (49% of the world's population) is estimated at 30% of the global GDP. Thus, they may own a third of world trade. Until recently, the project was considered a counterweight to the American TPP. However, since the US refused to sign the TPP agreement, these two free trade zones may well find common ground and complement each other, leaving the US behind cooperation.
In addition, the actions and statements of the Trump administration make many countries doubt whether they can count on the US, like for example the fate of Syrian Kurds.
The situation sometimes becomes funny indeed. The last thing Chinese officials have ever expected was that the leader of the free world would ask Beijing, Washington's strategic rival, to intervene in the upcoming US presidential election, when he said that "China should start an investigation into the Bidens, because what happened in China is just about as bad as what happened with Ukraine," referring to rumours about the ties of the son of the former vice president, Hunter Biden, with a Chinese investment firm.
The answer came immediately from Chinese Foreign Minister Wang Yi: "China will never interfere in the internal affairs of the US, and we believe that the American people are capable of solving their own problems." Sounds pretty humiliating. Well, for Chinese Communist ideologists such a situation is just a gift - a direct confirmation of their words that democracy and the Western-style electoral system are clearly overrated.
By the way, for Beijing, the cease-fire concluded on October 11 is Xi's victory over Trump. After all, the US president calls the "greatest deal" not structural changes in China’s economic policy, which his administration had insisted on until recently, but only an increase in purchases of agricultural products that China already needs.
Mutual damage
The US and Chinese economies have been hit hard by the protracted trade war. China's GDP growth slowed to 6.2% in the second quarter, which is the weakest indicator in 27 years, but this is not the limit. Economists believe that by the end of the year, China may be short of 6%. The US economy grew from April to June by only 2%, while in the previous quarter it was 3.1%.
Both China and the US publicly declare that a trade war does more damage to the other side. But, of course, this is not true. The damage is mutual. Each side also declares that it has sufficient economic stability necessary to overcome the protracted conflict. America is certainly less dependent on foreign trade, but China, with its state monopoly in the economy, has more powerful financial, monetary and credit instruments.
And yet, under the pressure of sanctions or because of the slowdown in the country's economic development, which has been observed for several years, China nevertheless took some steps that would contribute to the openness of its domestic market. In particular, the Chinese securities regulator recently announced an imminent abolition of foreign ownership limits for futures, securities and mutual fund companies. Prime Minister Li Keqiang also said that China would remove restrictions on the activities of foreign banks, brokerage companies and fund management firms.
Thus, the problems intensifying in both countries may force their leaders to make mutual concessions and bring the current ceasefire in a trade war to a comprehensive agreement, which is yet to be implemented.