Azərbaycanda hədəf qeyri-neft sektorundakı istehsalata özəl və xarici investisiyaları artırmaqdır
Biznesin dəstəklənməsi və təşviqi ilə bağlı çoxsaylı dövlət proqramlarının fonunda Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişafının qənaətbəxş olmayan səviyyəsi göstərir ki, təkcə kiçik və orta sahibkarlığın deyil, həm də iri sənaye müəssisələrinin problemlərinə də ünvanlı yanaşma zəruridir. Bir çox sənaye istehsalı sahələrinin inkişafında aşkar müsbət dəyişikliklərə, ixracyönümlü sənaye güclərinin formalaşdırılmasına yönəlmiş böyük investisiya müqavilələrinin bağlanmasına baxmayaraq, bu sektora kapital qoyuluşunun səviyyəsi hələ də arzuolunan hədəfdən uzaqdır. Buna görə hökumətin gələcək addımları məhz bu problemin həllinə yönəldiləcək.
Dövlət Statistika Komitəsinin bu ilin yanvar-sentyabr ayları üzrə məlumatına görə, qeyri-neft sənayesində artım tempi sənaye sektorunun ümumi inkişaf dinamikasını 9 dəfə qabaqlayır (ümumi artım tempi xammal seqmenti də daxil olmaqla 1,5% olub). Bu, həmçinin ölkə ÜDM-nin dövr üzrə 3%-ə bərabər olan artım tempindən beş dəfə yüksəkdir. Bu, son illərdə sənaye sektorunda gerçəkləşdirilən kapitallaşdırmanın olduqca yaxşı nəticələr verdiyini göstərir. Əgər 2015-ci ildə Azərbaycan ÜDM-ində sənayenin xüsusi çəkisi 32,9% təşkil edirdisə, artıq 2019-cu ilin birinci yarısında bu göstərici 46% olub.
Sərmayələrin aşağı səviyyəsi
Rəqəmlərin nikbinliyə əsas verməsinə baxmayaraq, başqa bir gerçəklik də var: son bir neçə ildə qeyri-neft sektoruna qoyulan sərmayələrin həcmində müəyyən azalma müşahidə edilir. Düzdür, etiraf etmək lazımdır ki, qoyulan sərmayələrin strukturu istehsal sahəsinin üstünlüyündən xəbər verir. Belə ki, bu ilin yanvar-iyul aylarında ölkə iqtisadiyyatına 7,4 milyard manata yaxın sərmayə cəlb edilib, bunun 64,3 faizi istehsal sahəsinə yönəldilib. Sonuncu göstərici son dərəcə önəmlidir, çünki infrastruktura, əsaslı tikintiyə, xidmət və ticarət sektorlarına qoyulan sərmayələrdən fərqli olaraq, sənaye kapitallaşması böyük mültiplikasiya təsiri göstərir, ÜDM-in formalaşmasına və yeni iş yerlərinin açılmasına önəmli töhfələr verir.
İnvestisiya fəallığının azalmasına səbəb olan problemlərə gəldikdə isə, bu məsələnin həlli artıq hökumətin də diqqət mərkəzindədir. Son zamanlarda sərmayəçilərin fiskal və gömrük təşviqi üzrə həyata keçirilən kompleks tədbirlərin hədəfi də məhz budur. Hökumətin gözləntiləri yetərincə müsbətdir: 2020-ci ildə əsas kapitala qoyulan sərmayələrin nominal həcmi 18,3 milyard manat səviyyəsində proqnozlaşdırılır. Bunun yarıdan çoxu - 10.6 milyard manatı qeyri-neft sektoruna yönəldiləcək ki, bunun da üçdə ikisi daxili sərmayələrin payına düşəcək (kapitalın, təqribən, 60%--ni özəl sektor təmin edəcək), bütün sərmayələrin üçdə biri isə xarici sərmayə olacaq. Yəni sənayenin inkişafı üçün pul olacaq, amma yenə də bu, daxili sərmayə hesabına gerçəkləşəcək və böyük hissəsi dövlət sərmayələri olacaq. Sonuncu məsələ onu göstərir ki, Azərbaycanda hələ də xarici investorların sənaye sektoruna cəlb edilməsi üçün kifayət qədər səy göstərilmir.
İnvestisiya layihələri üzrə dövlət maliyyələşdirməsinin üstünlük təşkil etməsi və qeyri-neft sektoruna xarici sərmayələrin nisbətən aşağı səviyyədə olması iqtisadi məsələlər üzrə son iclasda Prezident İlham Əliyev tərəfindən də vurğulanıb. «Rəqəmlər göstərir ki, bu il qoyulan sərmayələrin yarısı xarici sərmayələrdir. Lakin onlar qeyri-neft sektoruna deyil, neft-qaz əməliyyatlarına qoyulur. Buna görə bizim əsas vəzifəmiz iqtisadi artımı birbaşa qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə əlaqələndirməkdir ”, - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Yeni güzəştlər
Son bir neçə ildə qeyri-neft sənayesinin inkişafı üçün ən ciddi problem ölkənin bank sektorunun son dərəcə passiv sərmayə siyasəti olub. Ümumiyyətlə, son illərdə bankların real iqtisadiyyata kredit verməsi əhəmiyyətli dərəcədə azalıb: maliyyə dərinliyi və ya kreditlərin qeyri-neft ÜDM-ə nisbəti 2014-cü ildəki 51%-dən 2019-cu il avqust ayının sonunda 27,8%-ə qədər azalıb.
Ölkədəki bu disbalansı aradan qaldırmaq üçün yaxın dövr üçün qeyri-neft istehsalına yatırılan xarici və yerli özəl kapitalın payının artmasına kömək edəcək tədbirlər qəbul edilə bilər. Bu istiqamətdə atılacaq addımlardan biri Vergi Məcəlləsinə düzəlişlərin qəbul edilməsi ola bilər (Milli Məclisdə büdcə paketi ilə birlikdə baxılır), bu düzəlişlər sənaye məhəllələrinin və texnoparkların rezidentləri üçün vergi və gömrük güzəştlərinin qeydiyyata alındığı gündən 7 ildən 10 ilədək artırılmasını nəzərdə tutur. Söhbət, o cümlədən mənfəət, torpaq, əmlak vergilərinin, maşın, qurğu və texnoloji avadanlıq idxalı zamanı gömrük rüsumlarının ödənilməsi üzrə on illik "tətil"dən gedir.
Qeyri-neft istehsalının inkişafına maraq 2016-cı ildən bəri sahibkarlara investisiya təşviqi sənədinin (İTS) verilməsi təcrübəsi ilə də dəstəklənir. O, iş adamlarını torpaq vergisi ödəməkdən azad edir, gəlir vergisinə və mənfəət vergisinə 50 faizlik endirim təmin edir, həmçinin texnika, texnoloji avadanlıq və qurğuların idxalı zamanı ƏDV və gömrük rüsumları ödəməkdən tamamilə azad edir. Bu ilin 9 ayı ərzində İqtisadiyyat Nazirliyi ümumi dəyəri 807,6 milyon manat olan layihələr üzrə iş adamlarına 75 İTS verib. Ümumiyyətlə, son bir neçə ildə 346 sahibkarlıq subyektinə İTS verilib, 407 investisiya layihəsinə yatırılan toplam sərmayələr isə 3,9 milyard manat səviyyəsində qiymətləndirilir. Gələn il və sonrakı illərdə sərmayəçiləri qeyri-neft istehsalının kapitallaşmasını artırmağa təşviq etmək üçün bu təcrübənin genişləndirilməsi planlaşdırılır.
İxraca yönəlmək
Son illərdə gerçəkləşdirilən sənayeləşmə siyasətinin daha bir önəmli özəlliyi qeyd edilməlidir: tikilib qurulması planlaşdırılan, demək olar ki, bütün sənaye müəssisələri yalnız idxalın əvəz edilməsi funksiyası ilə kifayətlənmir, elə ilk başdan ixraca istiqamətlənir. Sonuncu məsələ yetərincə önəmlidir, çünki yerli bazarın nisbətən kiçik olması investisiya layihələrini sürətli özünü ödəmək imkanından məhrum edir, bunun nəticəsi kimi, onların həyata keçirilməsinə marağı azaldır. Bütünlükdə, Yaponiya, Koreya Respublikası, Çin və bir sıra Cənub-Şərqi Asiya dövlətlərinin təcrübəsi göstərir ki, məhz ixrac yönümlü sənayenin inkişafına göstərilən diqqət sənayeləşmə proqramlarının nisbətən tez və səmərəli şəkildə həyata keçirilməsinə imkan verir. Əlbəttə, şəksiz ki, bu təcrübə Azərbaycan hökuməti tərəfindən nəzərə alınır.
Buna bariz örnək kimi 2019-cu ilin əvvəlində istifadəyə verilmiş iri müəssisələri – «SOCAR Carbamide» və «SOCAR Polymer»i göstərmək olar ki, istehsal güclərinin əsas hissəsi xarici bazarlara ixrac üçün işləyir. Sumqayıt texnoparkında təkər fabriki tikməyə və geniş postsovet məkanına ixrac təşkil etmək üçün 450-500 mln. $ sərmayə yatırmağa hazırlaşan «China National Electric Engineering» Çin şirkətinin layihəsində də yetərincə yüksək ixrac komponenti yer alıb. Tikintisi barədə bir il əvvəl Azərbaycan müəssisəsi «Baku Steel Company» MMC və Çin şirkəti «CAMC Engineering» arasında anlaşma əldə edilmiş yeni poladəritmə fabriki də xaricə metal prokat məhsullarının ixracını genişləndirməyi nəzərdə tutur. Bu ilin may ayında istifadəyə verilmiş «Diamed Co» şpris zavodu tərəfindən də Rusiya, Gürcüstan, İran və Orta Asiya ölkələrinə ixracın başlanılması planlaşdırılır. Sentyabr ayında istifadəyə verilmiş Azərbaycan-Çin birgə müəssisəsi «Elektrogas»ın su isitmə sistemlərinin (kombilərinin) də həm sözügedən ölkələrə, həm də Ukraynaya ixracı nəzərdə tutulur.
Sadalanan nümunələr cari ildə istifadəyə verilən və tikilməkdə olan sənaye müəssisələrinin yalnız bir hissəsidir. Azərbaycanın texnoparklarında və sənaye məhəllələrində həyata keçirilən layihələr nəzərə alınarsa, yaxın gələcəkdə ixrac potensiallı sənaye müəssisələrinin sayı daha da artacaq. Son illərdə bu klasterlər klassik sənaye azad iqtisadi zonalarının analoqları kimi xidmət edib. Fiskal və tarif imtiyazları, istehsal meydançalarının güzəştli icarəsi və bir sıra digər üstünlüklər sayəsində buralara tədricən yerli və qismən xarici kapital cəlb edilir, bu da ölkədə yeni sənaye nüvəsinin yaradılmasına imkan verir.
Hazırda Azərbaycanda beş sənaye parkı - Sumqayıt kimya-sənaye, Qaradağ, Mingəçevir, Pirallahı və Balaxanı sənaye parkları fəaliyyət göstərir. Ümumiyyətlə, 2009-cu ildən başlayaraq onlara 3,4 milyard dollar sərmayə qoyulub ki, bu da 9 mindən çox daimi iş yerinin açılmasına imkan yaradıb. Gələcəkdə rezidentlərin sənaye parklarına əlavə olaraq 395,9 milyon dollar sərmayə qoyacağı və bunun hesabına 1,5 min yeni iş yeri açılacağı güman edilir. Digər bir önəmli göstərici: bu ilin 9 ayı ərzində sənaye parklarında 564 milyon manatlıq məhsul istehsal edilib, bu məhsulların yarısından bir qədər azı (233 milyon manatlığı) ixrac edilib. Bu, ixrac üçün geniş imkanlarının mövcudluğunun daha bir əyani təsdiqidir ki, sözün gerçk mənasında, sərmayəçilər üçün cəlbedici amil kimi xidmət edir.
Bununla yanaşı, bu gün Azərbaycanda Neftçala və Masallı sənaye məhəllələrində sənaye klasterləri yaradılıb və Hacıqabulda işlər davam etdirilir, ilin sonuna qədər isə Sabirabad sənaye məhəlləsi istifadəyə veriləcək. Sənaye məhəllələrinə qoyulan ümumi sərmayə 31,6 milyon dollar səviyyəsində qiymətləndirilir və gələcəkdə rezidentlərin buradakı iş yerlərinin ümumi sayını 3,4 minə çatdırmaq üçün əlavə olaraq 53 milyon dollar sərmayə qoyacağı güman edilir.
Yəni hökumət ölkə sənayesinə sərmayə cəlb etmək üçün əlavə güzəştlərə getməyə hazırdır. Eyni zamanda ədalət naminə deyilməlidir ki, bazarların öyrənilməsi, ixrac potensialı və gələcəkdə səmərəli gəliri olan bir sənaye sahəsi layihəsinin hazırlanması çox vaxt tələb edir. Buna görə, burada çox sürətli nəticələr gözləməyə dəyməz. Bununla belə, potensial sərmayəçilərin qanunvericilikdəki boşluqların, bürokratik əngəllərin aradan qaldırılması və ya daha konkret vergi güzəştlərinin tətbiqi ilə bağlı müraciətlərini diqqətlə nəzərdən keçirmək lazımdır. Bütün bunlar Azərbaycanın qeyri-neft sənayesini sərmayəçilər üçün daha cəlbedici edəcək və onun sabit böyüməsini təmin edəcək.

ADDITIONAL PREFERENCES
Unsatisfactory level of development of the non-oil sector of Azerbaijan despite numerous state programs of support and encouragement of business indicates the need for a targeted approach to the problems of SMEs and large industrial companies. Despite the obvious positive changes in the development of many industries, the conclusion of major investment agreements to form export-oriented industrial capacities, as well as the level of capital investment in this sector is still far from the desired goal. Therefore, the government will take further measures to solve the problem.
According to the State Statistics Committee, in January-September 2019, the growth rate in the non-oil industry is nine times faster than the general dynamics of the industrial sector (1.5%, including the raw materials segment) and five times faster than the country's GDP growth rate, which increased by 3% over this period. This suggests that the capitalisation of the industrial sector gives quite tangible returns. Whereas in 2015 the share of industry in the GDP of Azerbaijan reached 32.9%, in the first half of 2019 this indicator increased to 46%.
Low investment level
No matter how optimistic the numbers look like, the volume of investments in the non-oil sector has decreased in the last few years, although investments in the production segment dominate in the structure of overall investments. In January-July 2019, almost ₼7.4 billion was invested in the national economy (64.3% in production sector). The latter is extremely important, because in contrast to investments in infrastructure, capital construction, services and trade, the growth of industrial capitalisation has a great multiplier effect and gives a significant return in terms of GDP and the creation of new jobs.
The government is now focused on solving the problems with the low level of investment, including the recently announced set of comprehensive measures in fiscal and customs sectors to promote investors. The government's expectations are quite positive: the nominal volume of investments in fixed assets in 2020 is projected at ₼18.3 billion. More than half of this amount (₼10.6 billion) will be directed to the non-oil sector, with two-thirds of domestic investments (the private sector will provide about 60% of the capital), and one-third from external sources. In other words, there will be funds available for the development of the industry but again, largely thanks to internal and state investments, which means that the efforts to attract foreign investors to the industrial sector of Azerbaijan are insufficient.
Recently, President Ilham Aliyev highlighted the predominance of state funds in investment projects and the relatively low level of foreign investment in the non-oil sector. "Half of the investments made this year are foreign investments. But they are investing in oil and gas operations, and not in the non-oil sector. Our main task is to link economic growth directly with the development of the non-oil sector," Mr. Aliyev emphasised.
New benefits
In the past few years, the most serious challenge to the development of the non-oil industry will be the extremely passive investment policy of the country's banking sector. In recent years, bank lending to the real economy has significantly decreased: the ratio of loans to non-oil GDP decreased from 51% in 2014 to 27.8% at the end of August 2019.
To correct this imbalance, the government can take measures in the near future to help the increase the share of foreign and local private capital invested in non-oil production. One of such measures should be the adoption of amendments to the Tax Code, which assumes that tax and customs benefits for residents of industrial quarters and technology parks will be increased from 7 to 10 years from the date of registration. This means a ten-year exemption for income tax, land, property, customs duties when importing machinery, plants and technological equipment.
Investment Promotion Certificate (IPC) issued to entrepreneurs since 2016 also helps to increase the interest in the development of non-oil production. It exempts entrepreneurs from paying land tax, which provides a 50 percent discount on income tax and income tax, and also completely exempts from VAT and customs duties when importing machinery, processing equipment and installations. During nine months of 2019, the Ministry of Economy issued 75 IPCs to projects worth ₼807.6 million. In general, over the past few years, IPCs have been issued to 346 business entities, and the total investment in 407 investment projects is estimated at ₼3.9 billion. It is planned to expand this practice to next year and beyond encouraging investors to increase the capitalisation of non-oil production.
Export orientation
One more important feature of the industrialisation policy of the past few years has been the readiness of almost all industrial enterprises (built or planned) to export their produce. The latter is extremely important, since the comparative narrowness of the domestic market deprives investment projects of quick payback, hence reducing interest in their implementation. In general, as the experience of Japan, South Korea, China, and a number of Southeast Asian states shows, the emphasis on the development of export-oriented industry makes it possible to implement industrialisation programs relatively quickly and efficiently. The same approach is true for the government of Azerbaijan.
A good example is the large companies launched in early 2019 including SOCAR Carbamide and SOCAR Polymer, with a lion's share of the production capacity exported to foreign markets. Also, a Chinese company China National Electric Engineering is preparing to invest $450-500 million in the construction of a tire plant at the Sumgayit Technology Park to establish supplies to the post-Soviet region. It is planned to expand the supply of rolled metal products at the new steel mill agreed between Baku Steel Company LLC of Azerbaijan and CAMC Engineering of China. Diamed Co. syringe plant launched in May 2019 plans to make deliveries to Russia, Georgia, Iran and the Central Asian countries. Water-heating systems manufactured by the Azerbaijani-Chinese joint venture Elektrogaz launched in September will be supplied to these countries and to Ukraine.
The above examples are only a part of the industrial enterprises put into operation and under construction in the current year. In the near future, the number of industrial enterprises with export potential will increase even more, taking into account projects implemented in technology parks and industrial districts of Azerbaijan. In recent years, these clusters have served as analogues of classic industrial free economic zones. Due to fiscal and tariff preferences, preferential rental terms and a number of other advantages, the volume of local and partly foreign capital gradually increases contributing to the establishment of a new industrial cluster in the country.
Currently, five industrial parks operate in Azerbaijan, i.e. in Sumgayit, Garadagh, Mingachevir, Pirallahy and Balakhany. In general, $3.4 billion have been invested in them since 2009, which made it possible to create over 9 thousand permanent jobs. In is assumed that residents will invest another $395.9 million in industrial parks and open an additional 1,500 new jobs. Over the nine months of 2019, industrial parks produced goods worth ₼564 million, while slightly less than half (₼233 million) of these products were exported. This clearly confirms the availability of wide export opportunities, which should serve as yet another factor attracting investors to Azerbaijan.
Industrial clusters have been also established in Neftchala and Masalli. The ones in Hajigabul and Sabirabad will be launched before the end of the year. The total investment in industrial quarters is estimated at $31.6 million. It is planned that the residents will invest another $53 million bringing the total number of jobs to 3,400.
In a word, the government is ready to make additional preferences to attract investment in Azerbaijan's industry. At the same time, we must admit that developing a project in the industrial sphere with export potential and effective returns in the future requires a lot of time. Therefore, one should not expect too quick results here. Nevertheless, it is necessary to carefully consider the requests of potential investors to eliminate existing gaps in the legislation, bureaucratic obstacles, and the introduction of more specific tax benefits. All these measures will make the non-oil industry of Azerbaijan be more attractive for investors ensuring stable growth.