Gələcəkdə enerjiyə tələbatın artacağına baxmayaraq, bəşəriyyət ekoloji zərərli yanacaq növlərindən imtina edəcək
Dünya "neft erası" qüruba yaxınlaşır: bir neçə onillik də keçəcək və neft bəşəriyyət üçün qeyri-aktual yanacaq olacaq, onunla bağlı hər şey – iri hasilat şirkətləri, boru kəmərləri, bazarlar, maraq müharibələri və s. də tarixə qovuşacaq. Bu gün bu proqnoz nə qədər fantastik səslənsə də, o, artıq həm bazar iştirakçıları, həm də neft hasil edən ölkələrin hökumətləri tərəfindən etiraf edilir.
Özü də, bu, neftin yer altında tükənməsinə görə baş verməyəcək – əslində, karbohidrogen ehtiyatları hələ bir neçə yüz ilə çatar. Sadəcə, onu başqa, daha ekoloji təmiz yanacaqlar əvəz edəcək.
Lakin «BP» şirkətinin tədqiqatçıları hesab edir ki, bu “X günü”ndən əvvəl bizi maraqlı hadisələr gözləyir və bu, ölkələrin iqtisadi istiqamətlərini əsaslı şəkildə dəyişdirə bilər.
Yanacaq bazarında iki çağırış
Qlobal iqtisadiyyatın daha da böyüməsi ilə enerji istehlakı artacaq. Belə ki, 2040-cı ildə dünyanın enerji resurslarına ehtiyacları 2020-ci illə müqayisədə, təxminən, 30% daha çox olacaq. Üstəlik, insan inkişafı indeksinə əsaslanan müxtəlif analitik qrupların araşdırmalarına görə, dünya əhalisinin 80%-i hələ də normal həyat üçün lazım olan enerjiyə sahib deyil. Nəzərə alınsa ki, yer üzündə insanların sayı artır, həmçinin son tendensiyalara görə ölkələr öz vətəndaşları üçün bərabər şərtlər yaratmağa və yoxsulluğu aradan qaldırmağa çalışmalıdırlar, onda enerji istehlakını artırmaqdan başqa çarələri qalmayacaq. Bu, hazırda bəşəriyyətin üzləşdiyi problemlərdən biridir.
Ancaq başqa bir məsələ də var - dünya birliyi ekoloji fəlakət və qlobal istiləşmənin qarşısını almaq üçün karbon qazı tullantılarını azaltmağın vacibliyi ilə üz-üzədir. Təbii ki, bu iki çağırışı eyni anda yerinə yetirmək mümkün deyil. Qlobal iqtisadiyyat bərpa olunan enerjiyə əsaslanmadıqca bu, qeyri-realdır –növbəti onilliklər üçün qlobal hədəf məhz budur.
«BP»nin Rusiya və MDB ölkələri üzrə baş iqtisadçısı Vladimir Drebentsov Bakıda «BP»dən dünyada energetikasının statistik icmalı» və «Enerji perspektivlərinə baxış – 2040» nəşrlərinin təqdimatında bildirib ki, bərpa olunan enerji mənbələri 2040-cı ilə qədər 15% təşkil edəcək. "İlk baxışda bu, çox deyil, amma onun artım sürətini istənilən başqa enerji növünün artımı ilə müqayisə etsəniz, indiyədək görünməmiş artımın olduğu üzə çıxacaq ", - deyə V. Drebentsov vurğulayıb.
Lakin bu, tullantılar problemini həll etmək üçün yetərli deyil. Buna görə mütəxəssislər daha təsirli bir yol təklif edir - "zərərli" yanacaq növlərini, məsələn, kömürü nisbətən "təmiz" olanlarla - atom enerjisi və ya təbii qazla əvəz etməyi məsləhət görürlər. Beləliklə, dünya analitikləri, o cümlədən «BP» proqnozlarını tərtib edənlər düşünürlər ki, 2030-cu ildən başlayaraq neftə tələbat tədricən azalacaq. “Bu, neft hasilatı ilə bağlı artıq bu gün vacib qərarlar qəbul etmək üçün son dərəcə önəmli bir nəticədir. Bir çox hökumətlər, şirkətlər nefti gələcək nəsillər üçün saxlamağın gərək olduğunu düşünməyə meyillidirlər. Amma tədqiqatlar göstərir ki, yaxın bir neçə onillikdən sonra ona sadəcə tələb olmayacaq, onu heç kimə satmaq mümkün olmayacaq”, - deyə V.Drebentsov vurğulayıb.
Bir sözlə, Səudiyyə Ərəbistanının neft sənayesi naziri Zəki Yamaninin hələ keçən əsrin 70-ci illərində söylədiyi sözlər tamamilə doğru imiş: “Daş dövrü dünyada daşlar bitdiyi üçün sona çatmadı. Neft əsri də neftin tükəndiyinə görə bitməyəcək".
Bununla yanaşı, belə proqnozlar bəzən iri maliyyə qurumlarının qeyri-adekvat reaksiyasına səbəb olur, onlar son illərdə neft hasilatı ilə bağlı layihələri maliyyələşdirməkdən imtina edirlər. Analitiklər sanır ki, bu, çox yanlış addımdır, çünki bu gün dünya neftdən bütünlüklə imtina etməyə hazır deyil. Əgər proqnozlara görə, 2040-cı ilə neftə olan tələbat ildə 80 milyon barel təşkil edərsə, sərmayələr olmadıqda bu həcmin yarısını belə təmin etmək mümkün olmayacaq.
Neftin qürubu
Bütün bu cərəyanları nəzərə aldıqda, aydın olur ki, yaxın illərdə qlobal neft bazarında rəqabət artacaq, bununla yanaşı, maraqlar və nüfuz dairələri bölgüsü dəyişəcək və bu, çox ciddi dəyişmə olacaq. İş ondadır ki, getdikcə güclənən “şist nefti” inqilabı dünya enerji bazarında alışılmış güc balansını və qiymət siyasətini pozur. «BP»nin araşdırmasından belə çıxır ki, bu gün artıq açıq şəkildə, demək olar ki, rəqabətli bazarda normal şəraitdə dünya özünü neftlə əvvəlkindən daha aşağı qiymətlərlə təmin edə bilər.
"Bəli, hələ ki, OPEK-in bu prosesə təsiri olduqca hiss ediləndir - son illərdə kartel "şist inqilabı" çağırışlarına, bazara daxil olan həmin artıq neftə cəld reaksiya verir. Biz görürük ki, OPEK-in siyasəti öz bəhrəsini verir, ticari neft ehtiyatları azaldı, amma həmin anda neftin qiyməti yüksəlməyə başlamadı. Lakin neft bazarının problemi ondadır ki, bu, yalnız qısamüddətli planda mümkündür - qiymət artan kimi ABŞ-da neft hasilatı daha da sürətlə artmağa başlayır. Məsələ bundadır ki, daha aşağı qiymətlərdə sweet spots adlanan ən perspektivli şist neft yataqlarından istifadə olunur, lakin qiymət qalxdıqca istehsal daha az məhsuldar olan sahələrdə də başlayır, çünki onlar yüksək qiymətlərlə özlərini doğruldurlar", - deyə V.Drebentsov vurğulayıb.
"Şist inqilabının" dünya neft istehsalına gətirdiyi daha bir vacib yenilik neft bazarına qısamüddətli girişlə bağlıdır. Ənənəvi hasilat üsulları çərçivəsində neftin bazara çıxması üçün sərmayə müqaviləsinin imzalandığı andan ən azı 5 il keçməsi tələb olunursa, burada ən çoxu bir neçə ay vacib sayılır. "Buna görə də, çox güman ki, yaxın gələcəkdə neft bazarında qiymətlərin daimi dəyişkənliyini proqnozlaşdırmaq daha doğru olacaq", - deyə V.Drebentsov vurğulayıb.
Əlverişli qaz
Beləliklə, dünya tarixinin "neft erası" qüruba yaxınlaşır. Bəs, qazla necə olacaq, bu meyil Azərbaycanın da tezliklə əsas oyunçulardan birinə çevriləcəyi dünya "mavi yanacaq" bazarına təsir göstərəcəkmi?
«BP» analitiklərinin fikrincə, təbii qaz bazarındakı vəziyyət neft hasilatı meyillərinə çox bənzəyir. Belə ki, keçən il qaz istehlakı son 10 ildəki orta səviyyədən daha sürətlə böyüyüb, amma həm istehsalda, həm də istehlakda müşahidə olunan bu artım ABŞ-ın payına düşüb. Bu da şist inqilabının nəticəsidir, sadəcə bu, qazda neftdən daha erkən başlayıb. ABŞ təkcə 2018-ci ildə qaz hasilatını 86 milyard kubmetr artıra bilib. Müqayisə üçün, nə Rusiya, nə də keçmiş Sovet İttifaqı bütün tarixi boyunca belə bir artıma nail ola bilməyib.
Qlobal qaz bazarları üçün daha vacib olan bir məqam da şist qaz inqilabına paralel olaraq mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) inqilabının baş verməsidir. "Bu proseslər bir-biri ilə bağlı olmayıb, onlar ayrı-ayrılıqda başlayıblar, amma zamanla onların üst-üstə düşməsinin açıq nəticələrini görürük. Ən çox ABŞ-da artım müşahidə olunur və biz gələcəkdə bu ölkənin maye qazın ən böyük tədarükçüsü olacağını gözləyirik”, - deyə V. Drebentsov qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, bu, qaz bazarları üçün tamamilə yeni bir hadisədir, çünki əvvəllər bu yanacağın qlobal bazarı yox idi: regional bazarlar - Şimali Amerika, Avropa, Avrasiya və Asiya-Sakit okean bazarları var idi. Bu bazarlar bir-birinə bağlı olmadığından, qiymət formalaşmasında hərə "öz həyatını yaşayırdı". Lakin mayeləşdirilmiş qaz, bütün bu bazarları birləşdirən ən hərəkətverici qüvvə rolunu oynayır, çünki bu məhsulla dolu bir tanker, demək olar ki, dünyanın hər yerinə üzə bilər. ABŞ-ın şərq sahillərindən gələn təbii qaz heç yaxın olmayan Yaponiya və ya Koreyaya aparıla bilər.
Beləliklə, Asiyada qaz qiymətlərinin birbaşa Şimali Amerikadakı qaz qiymətlərindən asılı olduğu maraqlı bir meyil ortaya çıxır. Bir sözlə, ABŞ-da "mavi yanacaq" qiymətləri dünya neft qiymətləri üçün lövbərə çevrilir ki, istənilən qaz təchizatçısı, o cümlədən Azərbaycan da bununla hesablaşmalıdır – yəni mayeləşdirilmiş qaz təchizatçıları ilə "boru kəməri" qazı təchizatçıları arasında rəqabət ildən-ilə artacaq.
Eyni zamanda qaz qiymətlərinin neft qiymətlərindən asılı olması da mütləq aradan qalxacaq – bu qiymətlər müstəqil ticarət meydançalarında müəyyən olunacaq. “Bu artıq müşahidə olunur. Məsələn, artıq 6 ildir ki, Rusiyanın "Qazprom" şirkəti qazı neftin qiymətindən asılı deyil, Avropa ticarət meydançalarında formalaşan qiymətlərlə satır. Bütün qaz müqavilələrində bu məqamları nəzərə alan müddəalar var. Buna görə də sabit uzunmüddətli qiymətlərlə bağlanmış müqavilələr aktual olmayacaq, çünki bu bazarda da qiymətlər dəyişəcək", - deyə V.Drebentsov vurğulayır.
Ümumiyyətlə, artıq bildirildiyi kimi, təbii qazın nisbətən "ekolojiliyi " nəzərə alınaraq, qlobal enerji sektorunda ona tələbat 2040-cı ilə qədər artacaq. Buna görə də, bu qaynaqla zəngin olan ölkələr zərər görməyəcəklər. Bu yanacaq ətrafında ajiotaj artıq başlayıb. Aparıcı hökumətlərin və maliyyə qurumlarının "mavi yanacağın" hasilatı və daşınması üzrə qlobal layihələrə fəal dəstəyində bu, özünü göstərir. Qazı dünya bazarında səbirsizliklə gözlənilən ölkələr sırasında Azərbaycanın da olması, uzun illər boyunca ölkənin iqtisadi sabitliyi üçün şəksiz müsbət amildir.

DECLINE OF THE OIL AGE
The global domination of oil is approaching its end. In a few decades, oil will become an irrelevant type of fuel for mankind, including for the largest production companies, pipelines, markets, wars of interests, etc. No matter how fantastic this prediction may sound today, both market participants and governments of oil-producing countries already recognise it.
Remarkably, the main reason of oil's demise will not be its shortage, for we will have enough oil resources for another hundred years. Rather the oil will be replaced by other, more environmentally friendly types of fuel.
According to the analysis pf BP, we can expect interesting events before the "date X", which can fundamentally change the economic situation in many countries.
Two challenges for the fuel market
With further growth of the global economy, energy consumption in the world will increase. Thus, in 2040 the world will need about 30% more energy resources than in 2020. Moreover, according to studies of various analytical groups based on the human development index, 80% of the world's population still lacks the energy necessary for normal life. Given the expected increase of the global population and that countries should ensure equal conditions for their citizens and eliminate poverty, they will have no choice but to continue to increase energy consumption. This is one of the challenges that the mankind faces today.
On the other hand, the world community has to reduce carbon dioxide emissions in order to avoid environmental disaster and global warming. These two challenges cannot be eliminated simultaneously because this is unrealistic unless the global economy relies on renewable energy.
According to Vladimir Drebentsov, BP's Chief Economist for Russia and the CIS countries, who attended the BP Statistical Review of World Energy and Outlook for Energy: A perspective to 2040 held in Baku, renewable sources will account for 15% of all the energy sources by 2040. "This is not much at first glance but if one compares the growth rate of renewable energy with growth rates in any other types of fuel, it will be clear that they are unprecedented," V. Drebentsov said.
However, this is not enough to solve the emission problem. Therefore, experts suggest a more effective way, which is to replace the so-called harmful types of fuel, such as coal, with relatively clean ones, such as nuclear energy or natural gas. World analysts believe that, starting in 2030, the demand for oil will gradually decline. "This is an extremely important conclusion for making key decisions about oil production today. Many governments, companies tend to think that it is necessary to leave oil in the ground for future generations. So, studies show that it will simply not be in demand in the next several decades, there will be no one to sell it," V. Drebentsov said.
As the Minister of Oil Industry of Saudi Arabia Zaki Yamani said back in the 70s "The stone age did not end because the world ran out of stones, and the oil age will not end because we run out of oil."
Such forecasts sometimes provoke an inadequate response from large financial institutions refusing in recent years to finance oil-related projects. This is an extremely wrong step, analysts say, because the world today is completely unprepared for a complete rejection of oil. If, according to forecasts, the demand for oil will reach 80 million barrels annually by 2040, then in the absence of investment it will be impossible to provide even half of this volume.
Decline of the Oil Age
It now becomes clear that with the growth of competition in the global oil market in the coming years the alignment of interests and spheres of influence will also change considerably. The "shale oil revolution" is slowly but steadily upsetting the usual balance of power and pricing policy on the world oil market. According to a research of BP, under normal conditions in a competitive market, the world can provide itself with oil at lower prices than before.
"The influence of OPEC on this process is quite noticeable. In recent years, the cartel has quickly responded to the challenges of the shale revolution, to that surplus oil that entered the market. The OPEC policy was effective indeed. It reduced commercial oil reserves pushing the oil prices to rise. But the problem of the oil market is that this is possible only in the short term—as soon as the prices rise, US oil production begins to grow even faster. At lower prices, the most promising shale oil fields, the so-called sweet spots, are used but as soon as the prices rise, production also begins at fields that are less productive but are profitable at high prices," V. Drebentsov said.
The shale revolution has brought to global oil production yet another important innovation: an ability to enter the oil market in short terms. Whereas traditional production methods require at least five years since the signing of an investment agreement for oil to enter the market, it takes a maximum of several months for shale oil. "It is most likely that we are going to a constant volatility of oil prices in the near future," V. Drebentsov said.
Beneficial gas
With the ending oil age, what about the natural gas. Will this trend affect the global natural gas market, where Azerbaijan will be one of the key players very soon?
According to BP analysts, the situation on the natural gas market is very similar to the trends in oil production. Last year, gas consumption grew at a faster rate than the average rate in ten years, but at the same time, growth in both production and consumption declined in the United States. This is also the result of the shale gas production, which began even earlier than the production of shale oil. In 2018, the US could increase gas production by 86 billion cubic meters. For comparison, neither Russia, nor even the former USSR have been able to achieve such an increase in their entire history.
What is even more important for global gas markets is that, in parallel with the shale gas production we can see rapid development of a liquefied natural gas (LNG) production. "These processes were not related to each other. They started separately but now we see obvious results of their coincidence in time. We can observe the growth of LNG production mostly in the US. We expect that the US will be the largest supplier of LNG in the future," V. Drebentsov said. According to Drebentsov, this is a fundamentally new phenomenon for gas markets because there has not been a global market for this type of fuel before, only regional markets in the North America, Europe, Eurasia and Asia-Pacific. Pricing in these markets seemed to live their own life, since the markets were not connected to each other. But LNG now acts as the very driving force that integrates all these markets, since a tanker with LNG can transport the gas to almost anywhere in the world. Natural gas from the east coast of the US may be easily delivered to Japan or Korea.
Thus, we observe an interesting trend when gas pricing in Asia is directly dependent on gas prices in North America. In other words, gas prices in the US become an anchor of world oil prices, which any supplier of gas, including Azerbaijan, will have to reckon with as competition between suppliers of liquefied and pipeline gas will increase every year.
At the same time, the gas prices will no longer depend on oil prices because they will be determined on independent trading platforms. "This is already noticeable. For example, for six years, Russian Gazprom has been selling gas at prices fixed on European trading platforms. All gas contracts have clauses that consider these points. Therefore, contracts with fixed long-term prices will become irrelevant, since prices in the market will also change," V. Drebentsov said.
However, given the relative "environmental friendliness" of natural gas, the growth in gas demand in the global energy sector will grow until 2040. Therefore, countries rich with natural gas will not become losers. Active support by governments and financial institutions to global projects for the production and transportation of natural gas shows the growing interest in this type of fuel. Azerbaijan is one of the countries eagerly waiting for access to the world market with its natural gas, which will eventually support the country's economic stability for many years.