Problemlər Boliviya, Argentina, Çili, Venesuela kimi dövlətlər üçün ciddi təhdidlər yaradır…
Başa çatmaqda olan 2019-cu il Qərbin xəbər bülletenlərində ekoloji problemlər, sosial ədalətsizlik məsələlərilə qalacaq. Etirazlar bütün dünyanı bürüyüb və KİV-də «yeni 1968-ci il»i yaşadığımıza dair fikirlərə rast gəlinir. Fransada ötən ildən formalaşmış «Gilets jaunes» («Sarı jiletlilər») hər həftə yürüşlərə işə çıxırmış kimi çıxır. İspaniyanın Kataloniya bölgəsində də etirazlar səngimir. Honkonqda aylardır 100 minlərlə insan nümayiş keçirir və noyabrın 11-də orada polis odlu silaha belə, əl atıb. Misir, Əlcəzair, Sudan, Efiopiya kimi ölkələrdə müxtəlif intensivlikdə, İran və Livanda isə daha sərt etirazların baş qaldırmasından sonra siyasi icmalçılar «ərəb baharı»nda yeni mərhələdən danışmağa başlayıb. Nəhayət, anti-hökumət etirazları, demək olar ki, bütün Latın Amerikasını bürüyüb.
Müxtəlif bölgələrdə etirazların səbəbləri fərqlidir – bəzi yerlərdə sırf iqtisadi tələblər irəli sürülürsə, digər bölgədə siyasi tələblər səslənir, başqa yerdə müstəqillik tələb olunur. Məsələn, Kataloniyada bu tamamilə, vaxtilə Britaniyanın müstəmləkəsi olmuş, 1997-ci ildə Çinə qaytarılmış Honkonqda isə qismən belədir. Honkonqda küçələrə axışan kütlə hökumətin qanun pozucusu və cinayətkarların ÇXR-ə təhvili qərarına etiraz edir. Livanda hər şey hökumətin «WhatsApp» və digər messencerlərə görə zənclərə vergi tətbiqi qərarından başlayıb. İraqda insanlar hakimiyyət bölgüsündəki konfessional sistemə yenidən baxılmasını istəyir. Lakin bütün ölkələrdə və qitələrdə etirazların əsas səbəbi gəlirlərin qeyri-bərabər bölüşdürülməsidir. Odur ki, əminliklə «sosial bərabərsizliyə» sinonim sayıla biləcək Latın Amerikasında baş verənlər tamamilə qanunauyğundur. Amma görünənlər yalnız üzdə olanlardır. Əsl səbəb hər zaman detallarda gizlənir.
Beləliklə, Latın Amerikasında nə baş verir?
Noyabrın ortalarından ən çox müzakirə olunan xəbərlər Boliviyadan gəlirdi. Hər kəs ölkə tarixində etnik hindi olan ilk prezident, «Sosializmə doğru hərəkat» partiyasının lideri Evo Moralesin istefasından danışır. Morales vəzifədən getməyə kütləvi etiraz aksiyalarından, daha dəqiqi, ordunun nümayişçiləri dəstəkləməsindən sonra qərar verib. Artıq Meksikadan siyasi sığınacaq almış sabiq prezident ölkəsində baş verənləri dövlət çevrilişi adlandırıb və tərəfdarlarını təslim olmamağa çağırıb.
Moralesin adı əhalinin ən məzlum, unudulmuş təbəqəsi olan köklü sakinlərə hüquqlar verilməsi, həmçinin neft-qaz sektorunun milliləşdirilməsilə bağlıdır. Onun dövründə ölkədə yaşayış səviyyəsi də artıb. Lakin son illərdə bu, yerini iqtisadi böhrana vermişdi…
Latın Amerikasından ən böyük iqtisadi böhran Argentinada baş verib və bu, siyasi dəyişikliklər üçün katalizatora çevrilib. Nəticədə, sağçı Maurisio Makri seçkini peronizm tərəfdarı olan sol-mərkəzçi müxalifətçi Alberto Fernandesə uduzub. Fernandes seçkiyə ölkəyə 2015-ci ilədək rəhbərlik etmiş, populist siyasətçi kimi tanınmış Kristina Fernandes de Kirşnerlə tandemdə gedib. Lakin o, məhz Kirşnerdən qalmış iqtisadi böhranın öhdəsindən gələ bilmir. Zaman keçdikcə, vəziyyət daha da qəlizləşib: milli valyuta on dəfələrlə ucuzlaşıb, inflyasiya nəhəng miqyas alıb, dövlət borcu artıb, ölkədə hər üç nəfərdən biri yoxsulluq həddində yaşamağa başlayıb. Üstəlik, ötən il Argentinada yarım əsrin ən quraqlıq ili yaşanıb. Nəticədə, ölkənin əsas ixrac məhsulu olan soya yığımında onilliyin ən aşağı göstəricisi qeydə alınıb.
Fernandes öz növbəsində, iqtisadi modelin dəyişdiriləcəyini, kommunal xidmətlərə görə tariflərin, həmçinin benzinin qiymətinin artırılmayacağını vəd edib. Lakin problemlərin miqyasını nəzərə alsaq, o, çətin ki nəyəsə nail olsun.
İqtisadi durumu az-çox qaydasında olan Çilidə hökumət əleyhinə kütləvi etiraz aksiyalarına metroda gedişhaqqının artırılması yol açıb. Küçələrə yüz minlərlə insan axışıb, iğtişaşlar nəticəsində ən azı 17 nəfər həlak olub, yüzlərlə insan yaralanıb, 7 min nəfər saxlanılıb. Bunun ardınca sağ-mərkəzçi prezident Sebestyan Pinyera yeni hökumətin formalaşdırılması və sosial islahatlara başlanılması məqsədilə Nazirlər Kabinetini buraxıb. O, pensiyaların, minimum əməkhaqqının artırılacağını, üstəlik, bir çox başqa islahatların da həyata keçiriləcəyini vəd edib. Lakin bu, mitinqlərin qarşısını almayıb. Nümayişə çıxan kütlənin bir hissəsi prezidentin istefasını tələb edir.
2019-cu ildə siyasi böhran Venesuelada daha sərt olub. Daha doğrusu, o, daha sərt mərhələyə qədəm qoyub. Hazırda ölkənin qanuni prezidenti Nikola Maduro hesab olunsa da, ABŞ, Lima Qrupu ölkələri (Meksika istisna olmaqla), Avstraliya, İsrail və bir sıra Avropa İttifaqı üzvü Venesuela lideri kimi Milli Assambleyasının spikeri Xuan Quaydonu tanıyır. Rusiya, Çin, Boliviya, Kuba, Meksika, Nikaraqua, Salvador, İran, Türkiyə və CAR kimi dövlətlər isə Maduronu dəstəkləyir.
Ekvadorda etirazlar oktyabrın əvvəlindən davam edir. Nümayişlərə çıxanlar əsasən köklü sakinlərdir. Səbəb yanacağa dövlət subsidiyasının kəsilməsi və iqtisadi islahatların dayandırılmasıdır.
Sentyabrda Peruda prezident Martin Viskarra parlamenti buraxıb. Əvəzində, deputatlar onu hakimiyyətdən kənarlaşdırıb və gələn ilin əvvəlində növbədənkənar seçki təyin olunub. Qvatemala və Haitidə də etirazlar davam edir.
Braziliyada vəziyyət hələ ki, sabitdir. Orada hakimiyyət qatı sağçı, millətçi və mühafizəkar baxışları, həmçinin qalmaqallı bəyanatları ilə tanınan Jair Messias Bolsonarudadır. Onu «Latın Amerikasının Donald Trampı» da adlandırırlar. Lakin yayda bu ölkədə də pensiya islahatlarına etiraz olaraq, milyonlarla insanın iştirak etdiyi nümayişlər keçirilib. Köklü sakinlərin durumu da narazılıqlar yaradır. Yenə də yayda Amazon meşələrində baş vermiş güclü yanğınlar da əhali tərəfindən sərt etirazla qarşılanmışdı.
Meksikada narkokartellərlə hökumət arasında bitmək bilməyən silahlı toqquşmalar sabitliyə nail olunmasına imkan vermir. Prezident Andre Manuel Obrador hələ də bu vəziyyətin öhdəsindən gələ bilmir.
Bu yerdə bir məqam qeyd olunmalıdır – Latın Amerikası ölkələri üçün istər belə siyasi qeyri-sabitlik, istərsə də çoxsaylı dövlət çevrilişləri və iqtisadi böhranlar tam təbii haldır. Bu ölkələrdə hakimiyyətdə bir-birini davamlı olaraq bir-birinə tam zidd qüvvələr əvəzləyir – gah qatı solçular, gah qatı sağçılar. Biri milli valyutanı nəzarətə götürür, digəri onu sərbəst buraxır, biri ticarət üçün sərhədləri açır, digəri bağlayır, biri kütləvi özəlləşdirmə aparır, digəri bütün sahələri milliləşdirir və s. Odur ki, «Latinobarometro» təşkilatı tərəfindən aparılmış ictimai rəy sorğusunun nəticəsi də təəccüblü deyil – Latın Amerikası sakinlərinin 75%-i hesab edir ki, hökumət əksəriyyətin maraqlarını müdafiə etmir.
Keçmişə ekskursiya
Latın Amerikası ölkələrinin (bura həm də immiqrantlar qitəsidir – hindilər yalnız Boliviya və Paraqvayda çoxluqdadır, Qvatemala və Ekvadorda isə onlar əhalinin təxminən yarısını təşkil edir) qonşu Şimali Amerika kimi zəngin, tox yaşamasına nə mane olur?
Qitənin hazırkı dövlətləri Amerikadakı ispan müstəmləkələrinin 1810-1826-cı illərdəki müstəqillik müharibəsindən sonra yaranmağa başlayıb. Elə o vaxt milli-azadlıq mübarizəsinin lideri Simon Bolivar və tərəfdarları Cənubi Amerika Birləşmiş Ştatları adlı ümumi konfederasiyanın yaradılması təklifilə çıxış edirdi. Lakin bu ideya iflasa uğradı. Hesab edilir ki, ideyanın gerçəkləşməsinə Qərb ölkələri – Böyük Britaniya ilə Fransa, xüsusilə ABŞ imkan verməyib. Hər halda, ABŞ-a nəhəng təbii və insan resurslarına malik, iki okean qismində etibarlı sərhədləri olan geosiyasi rəqib lazım deyildi. Belə olan təqdirdə, «parçala, hökm sür» prinsipi gündəmə gəlmişdi. 1823-cü ilin məşhur Monro doktrinasına əsasən, avropalılar qitədən uzaq durmağa başlamış, ABŞ isə əksinə, böyük sərbəstlik qazanmışdı…
Beləliklə, 1846-1848-ci illər Amerika-Meksika müharibəsi nəticəsində Kaliforniya, Kolorado, Nevada, Yuta və Nyu-Meksiko, daha əvvəl – 1945-ci ildə isə Texas ABŞ-a birləşdirilir. 1903-cü ildə ABŞ Panamanın Kolumbiyadan müstəqillik qazanmasına yardım edir və bununla da, strateji zona sayılan Panama kanalında mövcudluğunu gücləndirir. Bundan sonra Latın Amerikasında Amerikanın enerji, mədənçıxarma və ərzaq konsernləri, həmçinin çoxsaylı hərbi bazaları peyda olur. Qitə uzun müddət SSRİ ilə ABŞ arasında «soyuq müharibə» meydanına çevrilir. Bu, xüsusilə Kuba, Dominikan Respublikası, Çili, Nikaraqua və Kolumbiyaya aiddir.
Bu günün reallıqları
ABŞ-ın yenə də ciddi cəhdlə öz maraqlarını müdafiə etdiyi, Rusiyanın əvvəlkitək birləşmə ideyalarının qaldığı (Bolivar alyansı) bu qitəyə böyük maraq göstərdiyi, Çinin də öz kapitalı ilə oraya can atdığı müasir dünyada da heç nə dəyişməyib. Latın Amerikası dövlətlərinin hakimiyyətlərinə də nəzər saldıqda, əvvəlki sxemin davam etdiyini görmək mümkündür. Məsələn, Boliviyada solçu, anti-Qərbçi Moralesi hansısa amerikapərəst əvəzləyə bilərsə, Argentinada qatı ABŞ tərəfdarı olan Makri hakimiyyətlə vidalaşıb. Eyni variantın Çilidə də təkrarlanacağı istisna deyil, Venesuelada proseslərin nə ilə başa çatacağını isə hər kəs maraqla gözləyir.
Bu arada, Vaşinqtonla Moskva adəti üzrə, bir-birlərini Latın Amerikası dövlətlərinin daxili işlərinə müdaxilədə günahlandırır. «Bizdə olan məlumata görə, Rusiyanın əməlləri Çili ilə danışıqların gedişinə mənfi təsir göstərir», - deyə Dövlət Departamentinin adının açıqlanmasını istəməyən nümayəndəsi jurnalistlərə bildirib.
Moskva öz növbəsində, Moralesin istefasını dövlət çevrilişi kimi qiymətləndirir. Üstəlik, daha çox marağın bir-birinə qarışdığı Yaxın Şərqdən fərqli olaraq, Latın Amerikasında baş verənlərə Ağ Ev daha əsəbi reaksiya göstərir. Çünki o, bu regionu özünün «arxa bağça»sı, müstəsna maraq zonası sayır. Söhbət, həqiqətən də, nəhəng resurslardan gedir – böyük neft və qaz ehtiyatları, nadir faydalı qazıntılar, kənd təsərrüfatı üçün böyük imkanlar, həmçinin şirin su ehtiyatı (dünyanın hidroenergetika ehtiyatının 35%-i, həmçinin bərpa olunan yeraltı su ehtiyatları), meşə örtüyü (təxminən 25%). Artıq adını çəkdiyimiz Panama kanalı da öz yerində – bu vacib okeanlararası arteriya ticarətdə böyük üstünlüklər deməkdir.
Beləliklə, müşahidə etdiyimiz etirazlar, əlbəttə ki, boş yerdən yaranmır. Sosial bərabərsizlik olub və olacaq, onun kütləvi etiraz aksiyaları ilə aradan qaldırılması isə mümkün deyil. Çünki o, heç zaman yekun hədəf olmayıb və deyil. O, sadəcə vasitədir. Məhz bu üzdən sadalanan xalq etirazlarının – Fransadan Çiliyədək – hamısının bir ümumi, vacib xarakterik xüsusiyyəti var: vektorsuzluq, proqramsızlıq və ən əsası, lidersizlik. Baş verənlərin səbəbi heç də xalqın onilliklərdir səbr etdiyi şəraitə qəflətən etiraz bildirmək istəyi, yaxud metroda gedişhaqqının bahalaşmasına etirazı deyil. İrəli sürülən tələblərin xaotik şəkildə bir-birini əvəzləməsi də buradan qaynaqlanır. Yəqin ki, böyük insan kütləsi tərəfindən dərhal sevilən, KİV və sosial şəbəkələrdə müzakirə mövzusuna çevrilmiş «Coker» filminin ekrana indi – 2019-cu ildə çıxması da təsadüf deyil. Filmin pərəstişkarlarından birinin şərhində deyildiyi kimi, «bu film dövrün, ümidlərin bitməsinin, nəslin, 2010-cu illərin sonlarının rəmzidir. Depressiya, məyusluq və çarəsizlik. Hər şey məhv olur. Bizə qalan nə qədər köməksiz olduğumuza baxmaq, bu halımıza gülməkdir».
Həqiqətən də, filmin qəhrəmanı nə istədiyini özü də bilmir. O, kimə etiraz etdiyini (onu metroda döyən «ağ yaxalıqlar» və snoblara, zibil qutularının yanında əzişdirən qaradərililərə, zarafatlarına gülməyən həmkarlarına, yorulmuş tibb bacılarına, özünə…), bunun mənasını da anlamır.
Səbəb varmı?
O, mövcuddur. Hər halda, xəstə Artur Flekin hallüsinasiyalarından fərqli olaraq, sosial bərabərsizliyin, iqlim dəyişikliklərinin səbəbləri həqiqətən var və bütün bunlar milyonlarla insana dözülməz iztirab gətirir. Gözəl qloballaşma, sərhədlərin açılması ideyalarının milyonları yoxsul vəziyyətə salan mənfi nəticələri həqiqətən var. BVF-nin çiçəklənmə üçün bütün imkanlara malik Argentinanın nəfəsini kəsən borc yükü də mövcuddur. Elitalardan, seçki sistemlərindən məyusluq da var («demokratiya məşəli» sayılan Böyük Britaniyanın başına gəlmiş «Brexit» böhranı bunun parlaq nümunəsidir).
Bütün bunlar insanda açıq qənaət formalaşdırır: dövlətlərarası münasibətlərə yenidən baxılması, müxtəlif siyasi qütblərin formalaşdırılması zamanı adi insanların maraqları mütləq nəzərə alınmalıdır. Çünki internet əsrində, informasiya cəmiyyəti dövründə bütün oyunları qonşuların ərazisində aparmaq, öz oyun meydançasını toxunulmaz saxlamaq heç cür mümkün deyil. Əks təqdirdə etirazlar özünün əsl fəlsəfəsini – «tor və ya şəbəkə» prinsipini ortaya qoya bilər. Bu halda nələrin baş verə biləcəyini təxmin etmək isə çətindir. Təki Cokerin filmin lap əvvəlində dediyi bir fikir özünü doğrultmasın – «xəstəxanaya salınmağım bundan daha yaxşı idi».

Existing problems pose an increasing threat to Bolivia, Argentina, Chile, and Venezuela...
Perhaps the year 2019 will be remembered by new interpretations of environmental problems and social injustice in the Western media. The wave of protests taking place all over the world gives rise to speculations about the new "1968 movement". Gilets jaunes (yellow vests) have held weekly protests in France since the last year. Protests still rage in Spanish Catalonia. Hundreds of thousands of people have expressed their discontent with the Hong Kong government for several months now. The protests of varying intensity rock in Egypt, Algeria, Sudan, Ethiopia, and particularly in Iraq and Lebanon, resembling a revival of the Arab Spring. Finally, the anti-government protest movement has reached the shores of Latin America. The reasons are different everywhere ranging from purely economic and political to the demand for independence. For example, the latter is true for Catalonia and Hong Kong, ruled by Britain as a colony but returned to China in 1997, where protesters oppose the government’s plans to allow the extradition of criminal suspects to mainland China. In Lebanon, it was the government's decision to introduce tax on voice calls made through WhatsApp and other Internet call services that poured the people into the streets. Iraqis, among other things, demand a revision of the confessional system of the power distribution. However, the chief reason in all countries and continents is the uneven distribution of income. Therefore, judging by the scale of social inequality in Latin America, it is fair to assume that the ongoing protest movement is consistent with the past events. But our assumption will be incomplete if we do not contemplate the details of the problem.
So what is going on in Latin America?
Obviously, the main news hitting the headlines in mid-November came from Bolivia, where Evo Morales, the first ethnic Indian president of the country and the leader of the Movement for Socialism party, resigned. Morales decided to resign after mass protests, and also because the army supported the protesters. The former president, granted asylum in Mexico, called the incident a coup d'etat and called on his supporters not to give up. He is most known by reforms that granted rights to the most disadvantaged segments of the population, i.e. indigenous people of Bolivia, as well as the nationalisation of the oil and gas industry. The welfare of the people have grown until the first symptoms of crisis began to appear.
It was the biggest economic crisis that had triggered political changes in Argentina, where the right-wing politician Mauricio Macri lost the election to the centre-left opposition candidate Alberto Fernandez, who belongs to the Peronist movement and was supported by the former president Cristina Fernandez de Kirchner, a well-known populist politician who ruled the country until 2015. Eventually, Macri failed to cope with the economic crisis he had inherited from Kirchner, making the situation even worse: the national currency collapsed several times and inflation reached gigantic proportions triggering the rise of public debt and pushing every third resident of the country below the poverty line. Moreover, last year Argentina suffered from the worst drought in half a century making the country harvest the worst crop of soybeans, the major export commodity of Argentina, in a decade. Fernandez promised to change the economic model and not to raise utility tariffs and gas prices but given the scale of the problems, he is unlikely to succeed.
In Chile, where the economic situation is more or less favourable, an increase in metro fares has led to massive demonstrations against the government and hundreds of thousands of people taken to the streets. The toll of accidents includes 17 people killed, several hundred people injured, and 7,000 protesters detained. Centre-right president Sebastián Piñera dissolved the cabinet to form a new government and carry out social reforms. He promised to increase pensions, minimum wages and other reforms, but this did not help stop the rallies. Some protesters still demand Piñera's resignation.
Meanwhile, the political crisis in Venezuela, where in fact two centres, sparkled with new intensity in 2019. The incumbent legitimate president of the country is Nicolas Maduro but the United States, the member states of the Lima Group (except Mexico), Australia, Israel, as well as several EU countries support the speaker of the National Assembly, Juan Guaido. On the other hand, Russia, China, Bolivia, Cuba, Mexico, Nicaragua, El Salvador, Iran, Turkey and South Africa declared their support for Maduro.
Protests going on in Ecuador since the beginning of October after the abolition of state subsidies for fuel and economic reforms mainly include the indigenous people of the country. In September, President Martin Vizcarra dissolved the parliament of Peru. In response, deputies removed him from the power declaring early elections scheduled for the next year. Similar protests take place in Guatemala and Haiti.
Situation in Brazil, currently ruled by Jair Messias Bolsonaru, who has been nicknamed the Latin American Donald Trump for his far-right, nationalist and conservative views, as well as scandalous statements, still remains calm. Nevertheless, this summer the country was the of a fiery protests against the pension reform, situation of the indigenous population and severe fires in the rain forests of the Amazon. Mexican president Andres M. L. Obrador still fails to recover the country from a constant state of instability due to armed clashes between drug cartels and the official authorities.
In fact, political turmoil and economic crises have always been an integral part of the natural course of events in Latin America. Latin American governments constantly swing from one extreme to the other, being leftist today and rightist tomorrow, fixing the rate of national currencies, then suddenly lifting the restrictions, opening borders for trade, then closing them, carrying out large-scale privatisation campaigns, which are unexpectedly replaced by the nationalisation. According to the public opinion poll Latinobarómetro, 75% of Latin Americans believe that their governments do not protect the interests of the majority.
Why do the countries of South America, which for the most part is a continent of immigrants (indigenous Indians make up the majority of the population in Bolivia and Paraguay and about half of it in Guatemala and Ecuador), cannot afford living as rich as the population of the neighbouring North America?
The current states began to appear on the continent after the 1810-1826 war for the independence of the Spanish colonies. Together with his supporters, the leader of the national liberation struggle, Simon Bolivar, proposed the creation of a common confederation called the United States of South America. However, the idea has failed presumably because of the Western European countries, including the Great Britain, France and especially the US, which did not want a strong geopolitical rival with huge natural and human resources and reliable water borders (the Atlantic and Pacific oceans) by its side. That's where the good old principle of "divide and conquer" came into play. Soon after the adoption of the famous Monroe Doctrine (1823), Europeans distanced themselves from the continent, while the United States, on the contrary, guaranteed complete freedom of action. During the 1846-1848 war between the US and Mexico, the states of California, Colorado, Nevada, Utah and New Mexico were annexed to the United States, with Texas joining the country earlier in 1845. In 1903, the US helped Panama become independent from Colombia, hence consolidating its presence in the strategic zone of the Panama Canal. Soon Latin America was teeming with American energy, mining and food companies, as well as numerous military bases. For a long time, the continent has been the scene of the Cold War between the USSR and the USA, especially the territories of Cuba, the Dominican Republic, Chile, Nicaragua, and Colombia.
Realities of our time
Nothing has changed in the modern world. The US continue to zealously defend its interests in Latin America, Russia is getting increasingly interested in the continent again, China is in active search of ways to penetrate the continent, where the ideas of unification are still alive (Bolivarian Alliance), with its capital. A quick glimpse at the political affiliation of the rulers of Latin American countries shows the same scheme behind the game of powers: in Bolivia, the leftist and anti-Western Morales government is likely to be replaced by a pro-American one, while an avid supporter of the US, Macri, has left the scene in Argentina. Similar scenarios may take place in Chile and Venezuela. As before, Washington and Moscow continue to accuse each other of meddling in the internal affairs of Latin American countries. "We have intel that Russia's actions adversely affect the course of negotiations in Chile," said an official of the US State Department who wished to remain anonymous. Moscow, on the other hand, views the resignation of Morales as a coup. Moreover, unlike the Middle East, which has always been a spot with the colliding interests of too many powers, the White House's reaction to the ongoing events in Latin America is twice as nervous, since the US consider the neighbouring a zone of its exclusive interests due to the large reserves of oil and gas, rare minerals, great opportunities for agriculture, as well as fresh water reserves (35% of the world's hydropower reserves, including the Guarani aquifer—a reservoir of renewable groundwater) and forests (about 25%). Not to mention the Panama Canal—the most important interoceanic artery, which gives an advantage in trade.
It would be ridiculous to assume that the ongoing protest movement arouse out of thin air. Social inequality has always been and still is part of our reality. Yet it cannot be eradicated by mass protests simply because they have never been an ultimate goal but only a facility to express the level of discontent. That is why all of the above cases of popular discontent from France to Chile have important intrinsic traits: no vector, no programme, no ideology and most importantly — no bright leaders and a clear political agenda. Protests do not emerge just because the people suddenly wake up having realised that what they had endured for decades was the unexpected increase of the metro fares. That is why some popular demands undergo chaotic metamorphosis turning into those of a completely different type and nature. It is probably no coincidence that Todd Phillips's Joker, which has immediately become an iconic feature film among quite a large group of people ardently discussing it in the media and social networks, was released in 2019. "Joker is a symbol of a dying era, a symbol of the end of hope, a symbol of generation, a symbol of the end of the 2010s. Depression, despair and hopelessness. Everything appears to be going to hell, and it remains only to laugh at our own helplessness," commented one of the fans. That is true, since the protagonist does not even know what he really wants, who is the object of his protest—snobbish white collars who wanted to beat him in the subway, coloured boys kicking him by the trash can, colleagues who do not laugh at his jokes, a tired nurse, or himself—and what is the ultimate meaning of all this.
Does the meaning exist after all?
It does. Indeed, unlike the hallucinations of Arthur Fleck, the social inequality and climate change are real challenges affecting the lives of millions of people who suffer from them. The seemingly beautiful yet disappointing ideas of globalisation and open borders continue to push many people to the edge of misery. It is the heavy burden of debt to the IMF, which hampers development and prosperity in Argentina. People are disillusioned with the elites and electoral systems (e.g., the Brexit crisis).
We, therefore, arrive at the following inescapable conclusion that the alteration of relations between the states, as well as the polarisation of different political views are useless without taking into account the interests of ordinary citizens, because in this day and age of the Internet and the increasingly growing information society, one can no longer reliably protect his own playground transferring all the negative action onto the neighbour's backyard. Otherwise, the protests may transform into a special kind of movement with its own "network philosophy", which can turn everything we had known about its nature upside down. And no one knows what will come out of it. So, let's hope that the following line from Arthur Fleck never comes true: "I think I felt better when I was locked up in a hospital."