Azərbaycanın Xəzər dənizinin təhlükəsizlik sistemindəki rolu getdikcə daha ciddi əhəmiyyət daşıyır
Azərbaycan son dövrlərdə istər Rusiya, istərsə də ABŞ-ın hərbi-siyasi planlarında xüsusi yer tutur. Bunu bir çox nümunədə görürük. Misal kimi, Rusiyanın müdafiə naziri Sergey Şoyqunun Bakıya bu yaxınlarda etdiyi səfər və burada Azərbaycanın siyasi-hərbi rəhbərliyilə apardığı danışıqları göstərmək olar. Daha bir misal, Azərbaycanın müdafiə naziri Zakir Həsənovun Brüssel səfəridir. Nazir oraya Əfqanıstanda aparılan «Qətiyyətli dəstək» missiyasına qoşulmuş dövlətlərin müdafiə nazirləri səviyyəsində təşkil olunmuş görüşə qatılmaq üçün yollanmışdı. Elə Brüsseldə Həsənov Amerikanın müdafiə naziri ilə də görüşüb və bu görüş qarşı tərəfin təşəbbüsü ilə baş tutub.
Bu, güman ki, Azərbaycanın hərbi-strateji əhəmiyyətini ildən-ilə artıran Xəzər regionundakı mövqeyindən qaynaqlanır. ABŞ üçün Əfqanıstana yüklərin daşınması proqramının icrasında Azərbaycandan, demək, həm də Xəzərdən keçən marşrutun əhəmiyyəti son dərəcə böyükdür. Nəzərə alsaq ki, cənub marşrutu (Pakistan vasitəsilə) Vaşinqtonla İslamabadın münasibətlərindəki gərginlik üzündən uzun müddətdir problemlidir, Azərbaycan və Xəzər vasitəsilə yol faktiki olaraq, əsas yol sayılır.
Digər tərəfdən, Xəzər Rusiyanın regionla bağlı hərbi strategiyasında da əhəmiyyətini durmadan artırır. Bu, regionun Rusiyanın maraqlarının son dərəcə aşkar olduğu hərbi-siyasi gərginlik zonasına (Qara dəniz və Yaxın Şərq) bilavasitə yaxınlığı ilə bağlıdır. Beləliklə, Xəzər və onun ətrafında gedən proseslər bu gün xüsusilə aktualdır.
Rusiya imperiyası ilə İran arasında imzalanmış sülh müqaviləsinə əsasən (1813-cü Gülüstan müqaviləsi, 1828-ci il Türkmənçay müqaviləsi), Xəzər dənizi hüdudlarında Hərbi Dəniz Donanması saxlamaq hüququ yalnız Rusiyada idi. Bu, 1921 və 1940-cı illərdə imzalanmış Sovet-İran müqavilələrilə də təsdiqlənmişdi. Həmin sənədlərdə tərəflər Xəzəri daxili sular kimi qəbul edir, orada istənilən üçüncü dövlətə aid gəminin üzməsini yolverilməz adlandırırdılar.
«Xəzər dənizinin hərbiləşdirilməsi» termin kimi
Vəziyyət yalnız Sovet İttifaqının süqutundan sonra dəyişib. SSRİ-nin dağılması mövcud müqavilələrin, demək, həm də son iki yüzillikdəki status-kvonun ciddi şəkildə dəyişməsinə yol açıb. Xəzər sahillərində Rusiya da daxil olmaqla, 4 yeni dövlətin əmələ gəlməsi onların özlərinin hərbi flotiliya yaratması zərurətini ortaya qoyub. Tamamilə bəlli səbəblərdən bu, İrana da aid idi.
Xəzərdə başladılmış və sürətlə aparılan hərbi quruculuq işləri dərhal əksər ekspertlər tərəfindən «Xəzər dənizinin hərbiləşdirilməsi» kimi xarakterizə olunmuşdu. 2000-ci illərdə proses daha da fəallaşıb. Tərəflər öz Hərbi Dəniz qüvvələrinin inkişafı planlarına əsasən, ciddi addımlar atmağa başlayıb.
Bütün bunlarla yanaşı, «Xəzər beşliyi» dənizə üçüncü ölkə gəmilərinin buraxılmamasına dair qərar qəbul edib. Bu, onları təhlükəsizlik məsələlərində yalnız öz güclərinə arxalanmağa vadar edir.
Xəzəryanı ölkələrin ərazisində, əhali sayında, daxili və xarici siyasi prioritetlərindəki əhəmiyyətli fərqlər onların öz Hərbi Dəniz qüvvələrini formalaşdırmasında ortaya çıxan tələblərə də öz təsirini göstərir. Bu mənada, Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistan üçün Xəzərdə Hərbi Dəniz Qüvvələrinin (HDQ) formalaşdırması xüsusi önəm daşıyır. Çünki onların Dünya okeanına çıxışı yoxdur və onların Silahlı qüvvələri regionda məhdud miqyasda istifadə üçündür.
İran isə, çox güman ki, Xəzər dənizini özünün mümkün düşmənlərinin təsir dairəsində olmayan və ehtimal edilən zərbədən daha yaxşı qorunan ərazi kimi qəbul edir. Ekspertlərin fikrincə, bu şəraitdə Fars körfəzi zonasında daha təchizatlı qrupa malik İran istənilən an cənubdan hərbi katerlərini bu tərəfə çəkməklə, Xəzərdəki hərbi gücünü 1,5 dəfə artıra bilər.
Digər tərəfdən Qara dənizdə daha güclü hərbi qrupu olan Rusiya Ukrayna və NATO ilə münasibətlərinin gərginləşməsi zamanı Xəzər dənizindən bir neçə hərbi gəmisini Azov və Qara dənizə keçirmək təcrübəsini yaşayıb. O, bunu Volqa-Don kanal sistemi vasitəsilə edib.
Göründüyü kimi, Xəzər dənizi Qara dəniz, Fars körfəzi və Yaxın Şərqin şimal-şərq hissəsinin bilavasitə yaxınlığında yerləşir. Bu bölgələrdə isə hərbi-siyasi gərginlik ciddi şəkildə artıb. Başqa sözlə, bu bölgə Rusiya və İran Silahlı qüvvələrinin fəaliyyəti baxımından vacib regiondur, bu isə onun geostrateji əhəmiyyətini daha da artırır.
Bu mənada, xüsusilə Rusiyanın Yaxın Şərqin şərq hissəsi və Orta Şərqdə nüfuzunu artırmaq planı fonunda Xəzər flotiliyasının rolundakı dəyişikliklər diqqət çəkir. Rusiyanın Xəzər flotiliyası yaxın və orta mənzilli qanadlı raket atmaq iqtidarında olan qurğularla təchiz olunmuş kiçik raket gəmilərinə malikdir. Bu, onun Rusiyanın istər Orta Şərqdə, istərsə də Xəzər-Qara dəniz hövzəsində artmaqda olan hərbi-siyasi maraqlarının təminində ciddi rol oynamasına imkan verir.
Xəzərin təhlükəsizlik sisteminin formalaşması
Rusiya ilə İranın arasında, eyni zamanda Xəzər və Qafqaz regionunda strateji mövqeyə malik Azərbaycan kifayət qədər təchizatlı, çevik Hərbi Dəniz Donanmasına malikdir. Bununla yanaşı, o, Amerika-Rusiya və Amerika-İran qarşıdurmasından mümkün qədər kənarda qalmağa çalışır. Eyni zamanda, o, Xəzər dənizi hövzəsində üçüncü qüvvəyə məxsus hərbi gücün mövcudluğunu istisna edən regional təhlükəsizlik sisteminin formalaşdırılmasında fəal iştirak edir. Bu sistem həm də 5 sahilyanı dövlət arasında təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsini də nəzərdə tutur.
Xəzəryanı dövlətlərin Hərbi Dəniz qüvvələrinin komandanları oktyabrın ortalarında qarşılıqlı anlaşma memorandumu da imzalayıblar. Sənədin imzalanması mərasimi «Xəzər beşliyi» nümayəndələrinin Sankt-Peterburqda keçirilən üçüncü işçi görüşü çərçivəsində baş tutub. Eksrertlər hesab edir ki, bu sənəd Xəzərin təhlükəsizlik sistemini əhəmiyyətli dərəcədə möhkəmləndirir. O, təhlükəsizlik sahəsində, kadrların hazırlanmasında, həmçinin texniki və dəniz xilasetmə xidmətləri arasında əməkdaşlığı nəzərdə tutur.
Xatırladaq ki, Xəzəryanı dövlətlər üçün əlamətdar olan, təhlükəsizlik məsələlərinə həsr olunmuş üçüncü sammit hələ 9 il əvvəl – 2010-cu il noyabrın 18-də məhz Bakıda baş tutmuşdu. Məhz həmin sammitdə qəbul olunmuş ciddi qərarlar sonradan Xəzərin siyasi-hüquqi statusunu müəyyənləşdirən Bəyannamədə də əksini tapıb. Məsələn, söhbət Xəzər dənizində təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq Sazişindən gedir. Həmin sazişdə aydın şəkildə göstərilir ki, təhlükəsizliyin təmini üzrə kompleks tədbirlər özündə terrorçuluq, mütəşəkkil cinayətkarlıq, qaçaqmalçılıq, istənilən növ silah, sursat, partlayıcı və zəhərləyici maddələrin, hərbi texnikanın qanunsuz dövriyyəsilə mübarizəni birləşdirməlidir. Kompleks tədbirlərə narkotik, psixotrop maddələrin qeyri-qanuni dövriyyəsi, çirkli pulların, o cümlədən cinayət yolu ilə əldə olunmuş pulların yuyulması ilə mübarizə, dəniz gəmiçiliyinin təhlükəsizliyinin təmini, dəniz quldurluğu ilə mübarizə və s. da daxildir. Azərbaycan bütün bu bəndlərə əməl olunmasında aparıcı mövqeyə malikdir və bütün tərəflər ona vacib tərəfdaş kimi baxır.
Regionun Azərbaycan və Qazaxıstan kimi ölkələri Xəzər təhlükəsizlik sistemini formalaşdıran zaman, qəbul etdikləri öhdəliklər çərçivəsində qeyri-region dövlətlərilə də əməkdaşlığa çalışır. Onlardan əsası isə ABŞ-dır. Qazaxıstan parlamentinin Senatı hələ 2018-ci ildə Amerikanın hərbi yüklərinin Əfqanıstana daşınmasında özünün Kurık və Aktau dəniz limanlarından istifadəyə razılıq verib. Bir müddət sonra isə ölkənin xarici işlər naziri Kayrat Abdrahmanov Xəzər dənizində Amerikaya məxsus hərbi bazanın yerləşdirilməsi kimi planın olmadığını bəyan edib: «Söhbət Qazaxıstan vasitəsilə qeyri-leqal yüklərin daşınmasından, kommersiya şərtlərinə əsaslanan dəmir yolu tranzitindən gedir. Bu, Əfqanıstanda beynəlxalq ictimaiyyət üçün son dərəcə vacib olan hökumətə dəstək əməliyyatlarının davam etdirilməsi üçün lazımdır… Təbii ki, Xəzər dənizində hər hansı hərbi bazanın yaradılmasından söhbət gedə bilməz».
Beləliklə, Azərbaycan Qazaxıstanla tərəfdaşlıq halında Xəzərdə təhlükəsizliklə bağlı müxtəlif oyunçularla əməkdaşlıq üçün şərait yaradır, bu zaman maraqların toqquşmamasına, onların da regionda sülh və sabitliyin qorunmasında maraqlı olmalarına çalışır.
Bakının mövqeyi
Mərkəzi Asiyada təhlükəsizlik məsələlərinin işıqlandırılması üzrə ixtisaslaşmış amerikalı jurnalist Coşua Kuçera ilin əvvəlində «Eurasianet» dərgisində bir iddia ilə çıxış etmişdi: «Vaşinqtonda hesab edirlər ki, Xəzər dənizi strateji planda xüsusilə həssas amildir. Çünki o, İranla həmsərhəddir. ABŞ Azərbaycanın Xəzərdə İranın daha güclü hərbi mövcudluğuna mane olmasını istəyir və bu işdə Bakıya uzun müddət kömək edib». Müəllif Azərbaycanla İran arasında Xəzərdə 2002-ci ildə baş vermiş gərginliyi də xatırladır. O zaman iki ölkə gəmiləri arasında insident olmuşdu: «ABŞ-ın Bakının dəniz təhlükəsizliyini gücləndirmək qərarı verməsində dönüş nöqtəsi məhz həmin hadisə olub».
Lakin Bakı özü bu məsələ ilə bağlı fərqli mövqedədir. Bu ilin oktyabrında Azərbaycan HDQ komandanının səlahiyyətlərini yerinə yetirən 1-ci dərəcəli kapitan Zaur Hümmətov İranın Bəndər-Abbas limanında bu ölkənin HDQ-nin birinci bölgə üzrə komandanı 2-ci dərəcəli kapitan Müctəba Məhəmmədi ilə görüşündə bildirib ki, onların Xəzər dənizindəki əməkdaşlığı bütün səviyyələrdə konstruktiv xarakter daşıyır. Bakı Xəzəryanı dövlətlərdən hər hansı ilə düşmən olmaq, qonşusuna qarşı silahlanmaq arzusunda deyil. Bunu iki ölkənin gələcəkdə daha effektiv əməkdaşlıq naminə birgə əməliyyatlar və təlimlərdə iştirak edəcəklərinə dair razılığa gəlməsi də təsdiqləyir.
Azərbaycan Rusiya ilə münasibətlərdə də eyni mövqedən çıxış edir. Rusiya Hərbi Kosmik Qüvvələrinin Suriyada İD terrorçularına qarşı əməliyyata başlaması haqda ilk məlumatlandırılanlardan birinin Azərbaycan olması təsadüf deyildi. Xatırladaq ki, Rusiya həmin əməliyyatı «Dağıstan» raket gəmisi vasitəsilə həyata keçirirdi. Bu, Bakı ilə Moskva arasında uzun illər ərzində formalaşmış yüksək inamın, etibarın göstəricisidir. Bu gün Xəzərin təhlükəsizliyi məsələsində əsas amillərdən biri məhz budur. Bu inam regionda sülh və sabitliyin təmin olunmasında böyük əhəmiyyətə malikdir.
Bir sözlə, Xəzərin təhlükəsizliyi sürətlə formalaşan hərbi-siyasi fenomendir. O, yalnız regional münasibətlər baxımından deyil, beynəlxalq siyasət baxımından da ciddi əhəmiyyət daşıyır. Azərbaycan isə bu prosesdəki rolunu ildən-ilə artırır.

ЧУВСТВИТЕЛЬНЫЙ ФАКТОР
Азербайджан в последнее время занимает особое место в военно-политических планах России и США. Свидетельств тому много: это и недавний визит в Азербайджан министра обороны России Сергея Шойгу, и его переговоры с политическим и военным руководством Азербайджана. Кроме того, состоялся визит министра обороны Азербайджана Закира Гасанова в Брюссель для участия в заседании на уровне министров обороны стран, вносящих вклад в миссию «Решительная поддержка» в Афганистане. Там же состоялась встреча министров обороны Азербайджана и США по инициативе американской стороны.
Скорее всего это было связано со значимостью Азербайджана в Каспийском регионе, военно-стратегическое значение которого с каждым годом повышается. Для США на фоне реализации программы поставок грузов в Афганистан маршрут через Азербайджан, а значит, Каспий, в буквальном смысле жизненно важен. Если вспомнить, что южный маршрут - через Пакистан уже длительное время рассматривается как проблемный, учитывая напряженность в отношениях между Пакистаном и США, маршрут через Азербайджан и Каспий является фактически основным.
С другой стороны, Каспий становится все более важной частью российской военной стратегии в регионе. И это связано с тем, что регион находится в непосредственной близости от зон военно-политической напряженности (Черного моря и Ближнего Востока), где российские интересы наиболее четко выражены. Таким образом, процессы, идущие на Каспии и вокруг него, в настоящее время приобретают особую актуальность.
Согласно мирным договорам между Российской империей и Персией (Гюлистанский мир, 1813, и Туркманчайский мир, 1828), только Россия имела исключительное право держать в пределах Каспийского моря военный флот. Эта ситуация была закреплена и в советско-иранских договорах 1921 и 1940 годов, по которым стороны условились присвоить Каспию статус внутреннего водоема, исключающий присутствие в нем любых судов других государств.
«Милитаризация Каспийского моря» как термин
Ситуация изменилась лишь с развалом Советского Союза, когда прежние договоры, а значит, имевший место последние два столетия статус-кво стал существенно меняться. Появление на Каспии четырех новых государств, включая Россию, привело к необходимости создания с их стороны собственных военных флотилий. По вполне понятным причинам это в полной мере относилось и к Ирану.
Усиленное военное строительство на Каспии с легкой руки многих экспертов получило определение как «милитаризация Каспийского моря». Со второй половины нулевых годов этот процесс активно осуществляется согласно национальным планам развития военно-морских сил на Каспии, опирающимся как на тактическое, так и на долгосрочное видение ими своих национальных интересов. При этом остающееся в силе решение стран «Каспийской пятерки» исключить действие военных судов третьих стран на Каспии обязывает их полагаться исключительно на собственные силы в вопросах безопасности.
Значительная разница в размерах, численности населения, внутри- и внешнеполитических приоритетах стран Каспийского моря непосредственным образом сказывается на требованиях, предъявляемых к формированию своих военно-морских сил в данном регионе. В этом аспекте следует отметить, что для Азербайджана, Казахстана и Туркменистана вопросы, связанные со строительством военно-морских сил (ВМС) на Каспии, имеют исключительное значение, поскольку эти страны не имеют выхода к морям Мирового океана и их вооруженные силы в регионе рассчитаны на ограниченное применение.
Между тем Иран, вероятно, рассчитывает на использование акватории Каспийского моря в качестве площадки, находящейся вне зоны действия своих вероятных противников и поэтому более защищенной от возможного удара. По мнению экспертов, в этих условиях, имея более оснащенную группировку в зоне Персидского залива, при необходимости Иран может оперативно перебросить с юга военные катера, увеличив свою группировку на Каспии в полтора раза.
С другой стороны Россия, имеющая в Черном море более мощную группировку, при росте напряженности в отношениях с Украиной и НАТО практиковала переброску некоторых военных судов из Каспийского моря в Азовское и Черное моря через систему Волго-Донского канала.
Как видим, Каспий, находящийся в непосредственной близости от Черного моря, Персидского залива и северо-восточной части Ближнего Востока, где отмечается значительный рост военно-политического напряжения, представляет собой важный позиционный район для действия вооруженных сил РФ и ИРИ, что повышает его геостратегическое значение.
В этой связи обращает на себя внимание трансформация роли, в частности Каспийской флотилии РФ, в свете планов по укреплению своего влияния в восточной части Ближнего Востока и на Среднем Востоке. Оснащение малых ракетных кораблей пусковыми установками, обеспечивающими запуск крылатых ракет малого и среднего радиуса действия, позволяет Каспийской флотилии играть роль средства обеспечения растущих военно-политических интересов России как на Среднем Востоке, так и в Каспийско-Черноморском бассейне.
Формирование каспийской системы безопасности
Азербайджан, в силу своего стратегического положения между Россией и Ираном, находясь одновременно в пределах Каспийского и Кавказского регионов и располагая достаточно оснащенным и мобильным военно-морским флотом, старается максимально дистанцироваться от американо-российского и американо-иранского противостояния. В то же время он принимает активное участие в формировании региональной системы безопасности, которая исключает присутствие военных сил третьих стран в акватории Каспийского моря и одновременно предусматривает усиление в сфере безопасности между всеми пятью государствами региона.
Еще в середине октября командующие военно-морскими силами прикаспийских государств подписали меморандум о взаимопонимании. Церемония подписания прошла в рамках третьей рабочей встречи представителей «Каспийской пятерки» в Санкт-Петербурге. Эксперты отмечают, что документ в значительной степени укрепляет складывающуюся систему каспийской безопасности, предусматривая сотрудничество в сфере безопасности, подготовки кадров, технических и морских спасательных служб.
Напомним, что девять лет назад, 18 ноября 2010 года, именно в Баку состоялся знаковый для прикаспийских стран третий саммит, посвященный вопросам безопасности. Принятые во время саммита прорывные решения в этой чувствительной для стран региона сфере впоследствии нашли отражение в конвенции, определяющей политико-правовой статус Каспийского моря. В частности, речь идет о Соглашении о сотрудничестве в сфере безопасности на Каспийском море.
В этом соглашении было четко зафиксировано, что комплекс мер по обеспечению безопасности должен включать борьбу с терроризмом, организованной преступностью, контрабандой, незаконным оборотом оружия любых видов и боеприпасов, взрывчатых и отравляющих веществ, военной техники. В комплекс мер также входят борьба с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, отмыванием доходов, в том числе денежных средств, полученных преступным путем, обеспечение безопасности морского судоходства, борьба с пиратством и пр. В реализации всех этих пунктов Азербайджан занимает ведущие позиции и рассматривается всеми игроками как важнейший партнер.
Формируя каспийскую систему безопасности, такие страны региона, как Азербайджан и Казахстан, стараются в рамках принятых обязательств взаимодействовать и с внерегиональными игроками, основным из которых являются США. Еще в 2018 году Сенат парламента Казахстана разрешил использовать морские порты Курык и Актау для переброски американских военных грузов в Афганистан через Каспийское море. Позже министр иностранных дел этой страны Кайрат Абдрахманов заявил, что на Каспии не планируется размещать американские военные базы: «Речь идет о коммерческом железнодорожном транзите нелетальных грузов через территорию Казахстана для продолжения весьма необходимых для международного сообщества операций в поддержку правительства Афганистана... Естественно, что ни о каких военных базах на Каспии речь не идет», - подчеркнул казахстанский дипломат.
Таким образом, Азербайджан в партнерстве с Казахстаном создает условия по сотрудничеству в сфере безопасности на Каспии различных игроков, нивелируя их интересы так, чтобы они не сталкивались напрямую и были заинтересованы в сохранении мира и стабильности в регионе.
Настрой Баку
В начале года американский журналист Джошуа Кучера, специализирующийся на освещении проблем безопасности в Центральной Азии, в статье для журнала Eurasianet утверждал: «С точки зрения Вашингтона Каспийское море особенно чувствительный фактор в стратегическом плане, потому что оно граничит с Ираном. И США долгое время работали над тем, чтобы помочь Азербайджану противостоять более сильному иранскому военному присутствию на Каспии». Он напоминает о напряженности между Азербайджаном и Ираном на Каспии в 2002 году, когда произошел инцидент с иранскими и азербайджанскими судами: «Это и стало поворотным моментом в решении США усилить морскую безопасность Баку».
Впрочем, у самого Баку на сей счет есть собственное мнение. В октябре нынешнего года и.о. командующего ВМС Азербайджана капитан первого ранга Заур Гумматов на встрече с командующим по первому региону ВМС Ирана, капитаном второго ранга Муджтабой Мохаммеди в порту Бендер-Аббас заявил, что их сотрудничество в Каспийском море на всех уровнях носит конструктивный характер. Баку вовсе не торопится примерять на себе роль соперника какой-либо из стран Каспия и вооружаться против соседей. Это подтверждает достигнутая договоренность, что в будущем Азербайджан и Иран будут проводить совместные операции и учения в условиях более эффективного сотрудничества.
Такой же настрой существует и в отношениях Азербайджана с Россией. Не случайно Баку в числе первых был проинформирован об операции военно-космических сил России против террористов ИГ в Сирии, осуществлявшейся с борта ракетного крейсера «Дагестан». Это показатель высокого уровня доверия, установившегося между Баку и Москвой на протяжении последних лет. Именно этот уровень доверия и составляет сегодня один из краеугольных камней каспийской безопасности, играющих важную роль в обеспечении мира и стабильности в регионе.
В целом каспийская безопасность - это стремительно формирующийся военно-политический феномен, имеющий большое значение не только в системе региональных отношений, но и в мировой политике. И Азербайджан играет в этом процессе все более заметную роль, которая с каждым годом лишь укрепляется.