QIZILIN «QIZIL ƏSRİ»
Bu il ərzində dünya bazarlarında qızılın qiyməti unsiya üçün ilin əvvəli ilə müqayisədə 15% və ya 189,6 dollar artaraq 1470,9 dollar/unsiya təşkil edib. Bundan əlavə, mütəxəssislərin fikrincə, bu heç də son hədd deyil – artım meyli yaxın gələcəkdə də davam edəcək. Düzdür, Amerika investisiya bankı «Citigroup Inc.» ilin sonuna qədər qızıl qiymətləri ilə bağlı proqnozu 5,7%-ə qədər, yəni 1755$-dan $1485-ə endirib və bank mütəxəssisləri artıq orta müddət üçün qiymətin, demək olar ki, rekord səviyyəyə çatacağını proqnozlaşdırırlar. Belə bir proqnoz qlobal böhran risklərinin artmasına, eləcə də bir çox ölkələrin mərkəzi banklarının bu qiymətli metala tələbinin artmasına əsaslanır
Qlobal maliyyə şirkəti «Merrill Lynch International» da qızılın qiymətinin 2 min dollaradək artacağını gözləyir. Bunun fonunda bu qiymətli metala yatırımlar da artır.
Qoruyucu aktiv
Qeyd etmək lazımdır ki, bir çox digər strateji mallar kimi dünya bazarlarında qızılın qiyməti də geosiyasi amillərdən çox asılıdır. 2019-cu ildə ABŞ və Çin arasında gedən "ticarət müharibəsi" haqqında xəbərlər fonunda onun dəyəri çox titrəyirdi. Belə ki, ölkələr arasında müəyyən bir yaxınlaşma və "döyüş" əhvalının zəifləməsindən dərhal sonra noyabrın sonlarında qızılın qiyməti düşməyə başladı. Ekspertlər bu meylin qısamüddətli olduğuna inanırlar, çünki "barışıq" olduqca qeyri-sabit görünür.
Ancaq bir qədər azalmanı blə nəzərə alan analitiklər başa çatmaqda olan ilin 2010-cu ildən bu yana qızıl ixracatçıları üçün ən yaxşı olduğunu qeyd edirlər. Ən yüksək göstərici sentyabrın 4-də əldə edilib və 1560.4 dollar/unsiya təşkil edib – bu sərmayəçilərin sərbəst kapitalı qızıla yatırmağa davam etməsi üçün yetərincə güclü stimuldur. Statistikaya görə, sarı əlvan metala sərmayələrin indiki səviyyəsi sonuncu dəfə 2012-ci ildə qeydə alınıb.
Dünya Qızıl Şurasının məlumatına görə, 2019-cu ilin birinci yarısında mərkəzi banklar tərəfindən xalis qızıl satınalmaları 247,3 ton təşkil edib ki, bu da 2018-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 73% çoxdur.
Ümumi fonda mərkəzi bankların ehtiyatlarını xüsusilə fəal şəkildə artıran 10 ölkə fərqlənir. Bu qiymətli metalın ən böyük artımı Rusiyada müşahidə olub (75 tondan çox olub), Çin (60 tondan çox) və Türkiyə (təxminən, 50 ton) də fərqlənib. Qazaxıstan və Özbəkistan ikisi birlikdə 20 ton qızıl aldılar. Qalan qızıllar Hindistan, Ekvador, Qətər, Kolumbiya və Qırğızıstan tərəfindən əldə edilib.
Analitiklərin fikrincə, mərkəzi bankların siyasəti özəl sərmayəçilərə göstərməlidir ki, inflyasiyaya meyilli və zamanla alıcılıq qabiliyyətini itirən kağız valyutalardan fərqli olaraq, qızılın uzunmüddətli perspektivdə əmanətlərin qorunmasında mühüm rol oynayır.
Qiymətli kağızların gəlirliliyinin mənfi göstəriciləri fonunda mərkəzi bankların ardınca qızılı birjalar və fondlar alır. Yalnız bu ilin avqust ayında onların qızıla sərmayələrinin həcmi 6 milyard dollara çatıb. Nəticədə, onların sərəncamında olan qızılın həcmi 4,7% artaraq, 2733 tona çatıb. İlin əvvəli ilə müqayisədə artım 10,4% olub.
Bununla yanaşı, analitiklər dünyada qeyri-sabit geosiyasi vəziyyəti, eləcə də maliyyə bazarlarındakı meyilləri nəzərə alaraq, hesab edirlər ki, sərmayəçilərin qiymətli metallara tələbi yüksək səviyyədə qalacaq. Məsələ bundadır ki, mərkəzi bankların pul siyasəti faiz dərəcələrini aşağı salmağa və yeni pullar çap etməklə kağız valyutanı getdikcə dəyərsizləşdirməyə meyillidir.
Bundan əlavə, treyderlərin qeyd etdiyi kimi, qızıl hələ də dünya iqtisadiyyatları əsas qoruma aktividir. Bir sıra ölkələrdə gerçəkləşdirilən dollarsızlaşdırma siyasəti də sarı əlvan metala qoyulan investisiyanın artmasının əsas səbəblərindən biridir. Belə ki, Rusiya və Türkiyə də daxil olmaqla bəzi ölkələr dollardan asılılığı azaltmaq üçün dollar ehtiyatlarını qızıla çevirməyə başlayıblar.
Dünya iqtisadiyyatının böyüməsi ilə bağlı elə də ürəkaçan olmayan proqnozlar "qızıllaşma" meylinin davam edəcəyinin lehinə danışır. Müşahidə olunan böhran motivləri və qeyri-sabitlik çoxlarını sərbəst maliyyə toplamaq və saxlamaq üçün “köhnə yaxşı” alət barədə yenidən düşünməyə məcbur edir.
Azərbaycan üçün ikiqat effekt
Bir sözlə, qızıla tələbat artır və Azərbaycanda bu meyli olduqca diqqətlə izləyirlər. Bu ilin 30 sentyabr tarixinə olan vəziyyətə Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) investisiya portfelinə daxil olan qızılın həcmi 100,66 ton (təxminən 3,2 milyon Troya unsiyası) təşkil edib. Fondun investisiya portfelindəki qızılın payı 11,4% təşkil edib ki, yanvarın 1-də bu göstərici cəmi 5,4% olmuşdu.
Fond 2012-ci ilin fevral ayından etibarən qızıla sərmayə qoymağa başlayıb, iki il ərzində hər həftə 25 qızıl külçə (10 min troy unsiyası) toplam 30,18 ton satın alıb. 2018-ci ilin ikinci rübündən etibarən ARDNF qızıl almağı bərpa edib. Xatırladaq ki, onun Azərbaycana çatdırılması Britaniyanın «Brinks Global Service» şirkəti tərəfindən gerçəkləşdirilir.
Məhz bu "qoruyucu aktiv"i satın almaq idxalın həcminin xeyli artmasına səbəb oldu. Dövlət Gömrük Komitəsinin rəisi Səfər Mehdiyevin sözlərinə görə, bu ilin ilk 10 ayında Azərbaycan idxalının dəyəri ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 24% artıq olub, bunun 85%-i Neft Fondu tərəfindən gətirilən qızılla bağlıdır.
Belə ki, 2019-cu ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycana dəyəri 2,1 milyard dollar olan 50 tona yaxın emal edilmiş qızıl idxal olunub, ötən ilin uyğun dövründə bu göstərici 11,5 ton (459,7 milyon dollar) olub. Beləliklə, 2019-cu ilin 9 ayı ərzində Azərbaycana qızıl idxalı kəmiyyət baxımından 4,3 dəfə, dəyər baxımından isə 4,6 dəfə artıb.
Ölkəyə qızıl əsasən İsveçrə, Kanada, ABŞ, Avstraliya və Braziliyadan gətirilir.
Bundan əlavə, 2019-cu ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycan sikkə istehsalı üçün 15,8 milyon dollar dəyərində 400,15 kq qızıl idxal edib. İdxalın bütün həcmi İsveçrənin payına düşüb.
Ancaq qeyd etmək lazımdır ki, ARDNF-in "qızıl fondu" Azərbaycanda qiymətli metal ehtiyatlarının saxlanılması üçün yeganə platforma deyil. Bildiyiniz kimi, ölkənin Mərkəzi Bankının da xəzinəsi var ki, orada da çox sayda qızıl külçə saxlanılır.
Bu il üçün bu xətt ilə rezervlər bankına daxilolmaların həcmi barədə dəqiq məlumat yoxdur, lakin məlumdur ki, Mərkəzi Banka Azərbaycanda hasil olunan qızılların saxlanması etibar edilir.
Xatırladaq ki, ölkədə qızıl hasilatı hazırda iki şirkət tərəfindən həyata keçirilir. Bu çərçivədə 21 avqust 1997-ci il tarixdə Azərbaycan 6 yatağın işlənilməsi üzrə «Anglo Asian Mining PLC» şirkəti ilə müqavilə bağlayıb: yataqlardan biri Naxçıvanda, ikisi Gədəbəy bölgəsində, üçü isə hazırda Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalı altında olan Kəlbəcər və Zəngilan rayonlarında yerləşir. Müqavilədə Azərbaycanın payı 51%, «Anglo Asian Mining PLC» şirkətinin payı isə 49% təşkil edir.
Bundan əlavə, qızıl hasilatı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 11 fevral 2015-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılan «AzerGold» QSC tərəfindən həyata keçirilir. QSC «Qaradağ», «Çovdar», «Göydağ», «Dağkəsəmən», «Kohnəmədən» və «Kürəkçay» hövzələrinin qızıl və dəmir filizi yataqlarının öyrənilməsi, tədqiqi, kəşfiyyatı, işlənməsi və idarə edilməsi ilə məşğuldur.
Bu şirkətlər tərəfindən yayılan məlumatlara görə, 2019-cu ilin yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycanda qızıl hasilatı 3,1 min kq təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 7,3% çoxdur. Bildirmək gərəkdir ki, ötən il bu göstərici 4,2 min kq təşkil etmişdi ki, bu da 2017-ci illə müqayisədə 31,7% azdır.
Çıxarılan qızıl emal və affinaj (aşqarlardan təmizlənmə) üçün İsveçrəyə təhvil verilir, daha sonra bu külçələr Maliyyə Nazirliyinin vasitəsi ilə dövlət xəzinəsinə qaytarılır və saxlanılmaq üçün Mərkəzi Banka göndərilir. Ötən il, məsələn, Gədəbəy yatağından 400,2 kq qızıl alınıb. Bu, Azərbaycanın bu layihədə iştirakından mənfəət payıdır. Beləliklə, ötən il Azərbaycan hökumətinin Mərkəzi Bank tərəfindən saxlanılan qızıl ehtiyatlarının ümumi həcmi 73,7 min Troya unsiyasına (2,3 tona) çatıb və qızıl ehtiyatlarının bazar dəyəri 91,7 milyon dollar təşkil edib.
Nəzərə almaq lazımdır ki, Azərbaycan qızıl almaqla yanaşı, onu ixrac da edir. «AzerGold» qeyri-neft sektorunda ixrac əməliyyatları həyata keçirən dövlət şirkətlərinin siyahısında birinci yeri tutur. QSC 2017-ci ilin aprel ayında öz məhsullarının ixracına başlayıb və bu ilin 1 noyabr tarixinə qədər 154,5 min unsiya qızıl və 252,8 min unsiya gümüş satıb. İxrac əməliyyatlarının həcmi 350 milyon manatdan çox olub.
«AzerGold»dan verilən məlumata görə, 2020-ci ildə 55 min unsiya qızıl və 99,4 min unsiya gümüşün satılması ilə 75 milyon dollardan çox gəlir gözlənilir. Əgər qiymətlər artmaqda davam edərsə, Azərbaycanın qızıl ixracından qazancının önəmli dərəcədə artacağı və dövlət büdcəsi gəlirlərinin tutarlı bir qaynağına çevriləcəyi göz qabağındadır. Beləliklə, indiki şərtlərlə sarı əlvan metalın qiymətinin artması ölkəmiz üçün ikiqat səmərə verəcək.

Gold becomes increasingly popular as an investment tool
Over the past year, the global price of gold rose by 15%, or $189.6 compared to the beginning of the year, and reached $1,470.9 per Troy ounce. According to experts, this is far from the limit, as the growth trend will continue in the near future. Although Citigroup Inc. lowered the forecast by 5.7% (from $1,755 to $1,485) by the end of 2019, bank experts predict an almost record price of gold in the medium term. This forecast is based on the growth of global crisis risks, as well as the increase in the demand of central banks.
Merrill Lynch International also expects an increase in gold prices up to $2,000. Therefore, investments in this precious metal are also increasing.
Protective asset
The global price of gold, like most other strategic goods, is highly dependent on geopolitical factors. In 2019, its value mostly varied amid the announcement of the 'trade war' between the US and China. However, after a certain rapprochement between the countries and the weakening of hostile mood the price of gold immediately began to fall by the end of November. But experts believe that this is a short-term decline, since the 'truce' is quite unstable.
But regardless of slight decrease in gold price, analysts note that this year has been the best for gold exporters since 2010. The peak indicator was reached on September 4 ($1,560.4/oz), which was a powerful incentive for investors to continue to invest free capital in gold. According to statistics, the current level of investment in gold was last recorded in 2012.
According to the World Gold Council, net purchase of gold by central banks during the first half of 2019 reached 247.3 tons, which is 73% more than in the same period of 2018.
Central banks of top ten countries are especially active in building up their reserves. The largest import of gold was recorded in Russia (more than 75 tons), China (more than 60 tons) and Turkey (about 50 tons). Kazakhstan and Uzbekistan bought 10 tons of gold each. The remaining volume was purchased by India, Ecuador, Qatar, Colombia and Kyrgyzstan.
According to analysts, the policy of central banks hints private investors that gold has an important function in preserving long-term savings, unlike paper currencies, which are prone to inflation and lose their purchasing power over time.
Due to negative indicators on the profitability of securities, stock exchanges and hedge funds also buy gold. In August 2019, investment in gold reached almost $6b increasing the volume of gold at their reserves by 4.7% (2,733 tons). Compared to the beginning of the year, the growth was 10.4%.
Meanwhile, analysts believe that the demand for precious metals from investors will remain at high level, given the unstable geopolitical situation in the world, as well as trends in financial markets. In fact, the monetary policy of central banks is increasingly inclined to depreciate paper currency by lowering rates and printing new money.
Traders note that gold is still the major secure asset for global economies. In a number of countries, the policy of de-dollarisation is also one of the reasons increasing investment in gold. Some countries, including Russia and Turkey, began to convert their dollar reserves into gold in order to reduce dependence on dollar.
Pessimistic forecasts on the growth of the global economy also confirm the increasing trend of demand for gold. Existing economic crisis and instability force many to recall the 'good old' tool for accumulating and storing free finances.
Double effect for Azerbaijan
Azerbaijan closely monitors the increasing trend too. As of September 30, the volume of gold reserves in the investment portfolio of the State Oil Fund of Azerbaijan reached 100.66 tons (approximately 3.2 million Troy ounces). The share of gold in the investment portfolio of the fund amounted to 11.4%, whereas on January 1 it was only 5.4%.
The fund has been investing in gold reserves since February 2012, buying weekly 25 gold bullions (10,000 Oz) for two years (30.18 tons). From the second quarter of 2018, SOFAR resumed gold purchases. Delivery of gold to Azerbaijan is carried out by the British company Brinks Global Service.
It was the purchase of gold that caused a significant increase in the volume of imports to Azerbaijan. According to the head of the State Customs Committee Safar Mehdiyev, the cost of Azerbaijani imports in the first 10 months of this year was 24% higher than in the same period last year, 85% of which were associated with gold imported by the Oil Fund.
In January-September 2019, Azerbaijan imported about 50 tons of semi-processed gold ($2.1 billion), while over the same period last year this indicator was 11.5 tons ($459.7 million). The import of gold to Azerbaijan during nine months of 2019 increased by 4.3 times, while its cost by 4.6 times. In general, Azerbaijan buys gold from Switzerland, Canada, the USA, Australia and Brazil. In addition, in January-September 2019, Azerbaijan imported 400.15 kg of gold entirely from Switzerland for the production of coins worth $15.8 million.
Apart from SOFAR, the Central Bank of Azerbaijan also increases the gold reserves of the country. There is no exact data on the volume of import for this year, however, it is known that the Central Bank is trusted to store gold mined in Azerbaijan.
Gold mining in Azerbaijan is carried out by two companies. On August 21, 1997, Azerbaijan signed a contract with Anglo-Asian Mining PLC for the development of six deposits: one in Nakhchivan, two in Gadabay and three in Kelbajar and Zangilan, which are currently occupied by the Armenian armed forces. Azerbaijan's share in the contract is 51%, Anglo Asian Mining PLC - 49%.
In addition, gold mining is carried out by AzerGold CJSC established by the presidential decree of February 11, 2015. The company is engaged in the study, research, exploration, development and management of the Garadagh, Chovdar, Heydagh, Dagkesemen, Kohnemeden and Kurakchai basin and gold ore deposits.
According to data published by these companies, gold mining in Azerbaijan in January-October 2019 reached 3,100 kg, which is 7.3% more than the same period last year. In 2018, the volume of produced gold was 4,200 kg, which is 31.7% less than in 2017.
The extracted gold is sent to Switzerland for processing and purification from impurities, and then the ingots are returned to the state treasury through the Ministry of Finance and sent to the Central Bank for storage. Last year, for example, 400.2 kg of gold was mined from the Gadabay deposit. This is a profitable share of Azerbaijan from participation in this project. Thus, last year, the total volume of gold reserves of Azerbaijan reached 73,700 Oz (2.3 tons), and the market value of gold reserves amounted to $91.7 million.
In addition to purchasing gold, Azerbaijan also exports it. Azergold ranks first in the list of state-owned companies engaged in export operations in the non-oil sector. The company started exporting its products in April 2017 and sold 154.5 thousand ounces of gold and 252.8 thousand ounces of silver by November 1, 2019. The volume of export operations reached more than ₼350 million.
In 2020, Azergold expects more than $75 million in revenue due to the sale of 55,000 Oz of gold and 99,400 Oz of silver. If prices continue to rise, it is obvious that Azerbaijan's profit from gold exports will increase significantly and turn into a significant source of state budget revenues. Thus, rising prices for precious metals in the current conditions will have a double effect for Azerbaijan.