Şərqi Aralıq dənizi hövzəsi Türkiyə ilə Avropa İttifaqı arasında yeni ixtilaf obyektinə çevrilib
Son illər Şərqi Aralıq dənizi hövzəsində siyasi vəziyyət xüsusi ağırlığı ilə diqqət çəkir. Suriya və Fələstində bitmək bilməyən münaqişə, Liviyadakı ağır hərbi-siyasi durum, Livandakı siyasi böhran… Üçüncü dövlətlərin – ABŞ, Rusiya, Fransa və s. – regionda hərbi mövcudluğu isə vəziyyəti daha da qəlizləşdirir. Kipr sahilləri yaxınlığında zəngin qaz yataqlarının kəşfindən sonra isə Türkiyə, Kipr və Yunanıstan arasında münasibətlər daha da gərginləşib. İndi onlar bu yataqların kimə məxsus olduğunu aydınlaşdırmağa çalışır, bu üzdən mübahisə edir, hətta yeni regional meqaalyanslar qurmağa çalışırlar.
Ankara ilə Tripolinin gedişi
Afina və Avropa İttifaqı tərəfindən dəstəklənən Kipr hökuməti dekabrın 5-də BMT-nin Haaqa Beynəlxalq Məhkəməsinə müraciət edib. O, sahilyanı zonadakı yataqların işlənməsi hüququnun qorunmasını istəyir. Başqa sözlə, Türkiyənin bu ərazilərə iddiasına etiraz olunur.
Bu, Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanla Liviyanın Milli barış hökumətinin (MBH) rəhbəri Fayez Sərrac arasında müvafiq qarşılıqlı anlaşma memorandumunun imzalanmasından bir həftə sonra baş verib. Tərəflərin imzaladığı memorandum Türkiyə ilə Liviya arasında «dəniz yurisdiksiyasının müəyyənləşdirilməsini» nəzərdə tutur. Bunun ardından Ankara BMT-yə bəzi iddialar irəli sürüb. Məsələn, Türkiyə 28-ci meridiandan qərbə doğru (Rodos adasından cənuba) dəniz zonasına və kontinental şelfə iddiasını ortaya qoyub. Beləliklə, Türkiyə ilə Liviya dəniz sərhədinin ümumi sərhədlərini müəyyənləşdirib, Aralıq dənizinin şərq hissəsindəki perspektiv qaz bloklarının onlara məxsusluğunu bəyan edib. Yeri gəlmişkən, burada söhbət Asiya, Afrika və Avropa arasında «sakitliyin hökm sürmədiyi» su hövzəsindən gedir.
Ən maraqlısı isə Ankaranın BMT və Aİ tərəfindən tanınan Tripoli hökumətilə müqavilə imzalamasıdır. Feldmarşal Xəlifə Hafterin rəhbərlik etdiyi, Liviya ərazisinin böyük hissəsinə nəzarət edən və bu hökuməti tanımayan qüvvələr isə Fayez Sərrac hökumətilə imzalanmış heç bir sənədi qanuni saymır. Bu, Ankara ilə imzalanmış memoranduma da aiddir.
Ənənəvi olaraq Sərracı dəstəkləyən Aİ Türkiyə ilə Liviya arasında dəniz yurisdiksiyasının müəyyənləşdirilməsinə dair sənədin Liviyanın qanuni hökumətilə imzalandığını nəzərə alaraq, bu «acı tikə»ni udmalı olub. Başqa sözlə, Brüssel bu razılaşmanı aşkar pisləməkdə, Xəlifə Hafterlə bir cərgədə dayanmaq istəməyib. O, sadəcə, sənədin məzmununa aydınlıq gətirilməsini tələb edib. Maraqlıdır ki, Aİ bu tələbi nədənsə yalnız Ankaraya ünvanlayıb.
Prinsipcə, Brüsselin məntiqini anlamaq olar. Aİ mübahisəli qaz yataqları məsələsində qeyd-şərtsiz 2 üzvünü – Kiprlə Yunanıstanı dəstəkləyir, Türkiyənin əməllərini isə davamlı olaraq pisləyir. Lakin digər tərəfdən, o, sözügedən sənədi rədd edə, yoxlaya da bilmir. Çünki bu halda memorandumu imzalamış Sərrac hökumətinin legitimliyi şübhə altına alınmış olacaq. Odur ki, Avropa İttifaqı rəhbərliyi Türkiyə ilə Liviya arasında Aİ üzvlərinin maraqlarına zidd olan bu sənədin imzalanmasından sonra Brüsselin hələ də Sərrac hökumətini dəstəkləyib-dəstəkləmədiyi haqda suala birmənalı cavab verməyib. Bununla yanaşı, avropalı məmurlar Liviyanın Milli barış hökumətinin Aİ tərəfindən müttəfiq kimi qəbul olunduğunu təkrarlamaq məcburiyyətində qalıblar: «Cənab Sərrac bizim tərəfdaşımızdır və biz onunla əməkdaşlıq etməliyik».
Sərracın Ankara ilə razılaşma imzalaması Brüsselin Türkiyə hökumətinə birtərəfli təzyiq imkanlarını xeyli məhdudlaşdırır. Bu, öz növbəsində, Ankaraya yaxşı manevr imkanları verir.
Bu arada bir məqam da mütləq qeyd olunmalıdır – Fayez Sərrac hökumətinin mövcudluğuna görə Türkiyəyə çox minnətdar olmalıdır. Ankara Tripoliyə nəinki humanitar, həm də hərbi-siyasi dəstək verir. Liviyanın qonşuları, məsələn, anti-Türkiyə əhvallı Misir isə feldmarşal Hafterə yardım göstərməyə meyillidir. Yeri gəlmişkən, Tripoli ilə Ankara arasında imzalanmış memorandum Misir tərəfindən sərt tənqid olunub.
Şərqi Aralıq dənizi hövzəsinin Qaz Forumunda nifaq
Hələ 2018-ci ilin sonlarında Misirin enerji naziri ilə kiprli həmkarı sualtı qaz kəmərinin tikintisinə dair hökumətlərarası saziş imzalayıblar. Kəmər Aralıq dənizi hövzəsinin Kipr hissəsində yerləşən «Afrodita» qaz yatağını Misirin şimalında – İdko və Damiettadakı qaz mayeləşdirilməsi zavodları ilə birləşdirməlidir. Bununla, Qahirə qaz məsələsində Kiprin rəsmi tərəfdaşına çevrilib. Oktyabrın 8-də isə Qahirədə Misir və Kipr prezidentləri Abdel Fəttah əs-Sisi, Nikos Anastasiadis və Yunanıstanın baş naziri Kiriakos Mitsotakis arasında üçtərəfli görüş keçirilib. Görüşdə əsas müzakirə mövzularından biri neft-qaz sahəsində əməkdaşlıq olub. Məlum olduğu kimi, Misir Yunanıstan, Kipr, İtaliya, İsrail və İordaniya ilə birlikdə bu yaxınlarda yaradılmış regional enerji təşkilatının – Şərqi Aralıq dənizi hövzəsinin Qaz Forumu (East Mediterranean Gas Forum, EMGF) – fəal üzvüdür. Bu yeni təşkilatın əsas hədəflərindən biri Türkiyənin Kipr sahilləri yaxınlığında qazma işləri aparmasına mane olmaqdır.
Ankara isə Liviya ilə sözügedən anlaşma memorandumunu imzalamaqla, forum iştirakçıları arasına nifaq salıb – onlar iki hissəyə parçalanıblar.
«Coker» təhlükəsi
Bu gün Türkiyə Avropanın əsas qaz tədarükçüsünə çevrilən «Cənub Qaz Dəhlizi» sistemində əsas tranzit ölkədir. Rusiya və Azərbaycandan qaz nəqli layihələrinin reallaşmasından, Kipr və Türkiyə sahillərindəki perspektiv qaz bloklarının işlənilməsinə başlanılmasından sonra Ankara Avropa miqyaslı aparıcı qaz habı adına iddialıdır. Digər ölkələr burada «ikinci dərəcəli» oyunçulara çevrilib və Türkiyənin hökmranlığı ilə formalaşan bazarın şərtlərinə uymaq məcburiyyətindədirlər.
Lakin yaranmış vəziyyətdə özünəməxsus «Coker» də peyda ola bilər. Hazırda Türkiyə Şərqi Aralıq dənizi hövzəsindəki yaxın qoşularının əksəriyyətilə münasibətlərdə böhran yaşayır. Odur ki, Ankaranın xüsusilə Kipr sahillərində aşkarlanmış təbii qazın emalı və nəqli məsələsində qeyri-regional aktorların dəstəyinə ehtiyacı var. Bəzi məlumatlara görə, Ankara bu regionda qaz kəşfiyyatı işlərinin aparılması üçün əvvəllər Rusiya şirkətlərilə də danışıqlar aparıb. «Qazprom»un bu işə cəlbi ona bu bölgədə və ümumilikdə Avropanın enerji bazarında mövcudluğunu möhkəmləndirmək imkanı verəcək. Hazırda bu bölgədən qaz tədarükünün 37%-nə nəzarət edən şirkət bu layihədə böyük paya sahib çıxmaqla, əsas tədarükçüyə çevrilə bilər. Bu arada, Moskva ilə Rusiya istehsalı olan «Triumf» zenit-raket sistemlərinin alqı-satqısı ilə bağlı müqavilə imzalamış Türkiyə sözügedən qaz yataqlarında təhlükəsiz fəaliyyətə zəmanət də verə biləcək. Çünki yeni sistemlər onun xüsusilə mübahisəli ərazilərdə hava məkanına nəzarəti tam əldə saxlamaq imkanı yaradacaq.
Bu məsələdə Rusiyanın qaz nəhəngi olan «Qazprom»un da öz maraqları var: Şərqi Aralıq dənizi hövzəsinin Qaz Forumuna üzv dövlətlər Avropaya qaz tədarükünün artımına nail olsalar, bu, şirkətin mövqeyini xeyli zəiflədəcək. Maraqlıdır ki, «Qazprom» və bir neçə digər Rusiya şirkəti İsrail, Livan və Kiprin qaz yataqlarının işlənməsinə hələ onilliyin əvvəllərində maraq göstərirdilər. Söhbət Livan dənizi hövzəsindən gedir. ABŞ Geoloji Xidmətinin məlumatına görə, bu dənizdəki yataqlarda 1,7 milyard barel hasil oluna bilən neft və təxminən 4 trilyon kubmetr qaz var.
2012-ci ilin əvvəllərində Rusiyanın «NovaTEK», Fransanın «Total» şirkətləri, həmçinin «Qazprombank» Kipr şelfindəki 12 blokdan birində geoloji kəşfiyyatın aparılmasına lisenziya almaq üçün birgə müraciətlə çıxış etmişdilər. Bu, ikinci lisenziya tenderi çərçivəsində baş vermişdi. Lakin Kipr tərəfi o zaman bu təklifə maraq göstərməmişdi.
2016-cı ildə isə «Qazprom» İsrailin onun işinə maraq göstərməməsi üzündən bu regionla bağlı planlarından əl çəkməli olmuşdu.
Güman edilir ki, həm Kipr, həm də İsrail ruslarla işləməkdən Aİ və ABŞ-ın təzyiqləri nəticəsində imtina edib. Sonuncular Avropanın qaz bazarında Moskvanın mövqeyinin güclənməsində maraqlı deyillər. Onlar istəyir ki, Aİ-nin enerji daşıyıcılarına tələbatının ödənilməsi fərqli mənbələr hesabına baş versin.
Beləliklə, Rusiya tərəfi istər-istəməz, Aralıq dənizindən Avropaya böyük həcmdə qaz tədarükü planında iştirakdan kənarda qalıb. Digər tərəfdən «Qazprom» Türkiyənin Kiprə yaxın ərazilərdə qaz yataqlarının işlənməsi planlarında da, çətin ki, açıq iştirak etsin. Çünki bunun son dərəcə ciddi geosiyasi riskləri var.
Avropanın ənənəvi qaz tədarükçüsü olan Liviya üçün isə vəziyyət sözün əsl mənasında təhlükəlidir. Baş verənlər fonunda onun əsas ixrac məhsulunun əsas alıcısına çatdırılması şərtləri ağırlaşa bilər. Əgər 2010-cu ildə ölkədə illik qaz hasilatının həcmi 16 milyard kubmetr idisə, BP-nin məlumatına görə, Qəddafinin devrilməsindən sonra bu göstərici 1,5-2 dəfə azalıb. Nəticədə, Liviyanın təbii resursların satışından əldə etdiyi gəlirdə xeyli azalıb və bu, özünü ilk növbədə sosial sahədə göstərib.
Digər tərəfdən «Bloomberg» xəbər verir ki, Avropada təbii qaz bolluğu getdikcə artmaqdadır. Nəticədə «mavi yanacağ»ın qiyməti son 10 ildə ən aşağı həddə düşüb. İsrail, Kipr, Livan və Misirdən qaz nəqlinin gözlənilən artımı fonunda tədarükçülərin perspektivi heç də yaxşı görünmür.
Beləliklə, vəziyyətə hansı tərəfdən yanaşılmasından asılı olmayaraq, əsas məsələ qazın gələcək qiyməti və Avropaya satış imkanıdır. Türkiyə-Kipr qarşıdurması Avropa qitəsində formalaşmaqda olan yeni qaz xəritəsinin əsasında duran ziddiyyətlərin yalnız görünən tərəfidir.

Eastern Mediterranean turns into a new subject of discord between Turkey and the European Union
Political situation in the Eastern Mediterranean has been particularly difficult in recent years. The growing military presence of the United States, Russia, France and other world powers in the region aggravates the ongoing conflicts in Syria and Palestine, difficult military and political situation in Libya and political crisis in Lebanon. The discovery of rich gas deposits off the coast of Cyprus has triggered a new conflict between Turkey, Cyprus and Greece over the ownership of these deposits urging them to set new regional mega-alliances.
Ankara and Tripoli
On December 5, the Cypriot authorities supported by Athens and the European Union filed a petition with the UN International Court of Justice in The Hague to protect their rights in the coastal zone due to Turkey’s claims to these sites.
This happened a week after the President of Turkey Recep Tayyip Erdogan and the Prime Minister of the Government of National Accord (GNA) of Libya Fayez Al-Sarraj signed a memorandum of understanding on the "delimitation of maritime jurisdictions". Ankara further submitted a number of claims to the UN stating its claims to the maritime zones and continental shelf west of the 28th meridian (south of the island of Rhodes). Thus, Turkey and Libya determined a common section of the maritime border claiming the right to prospective gas deposits in the eastern part of the Mediterranean Sea, one of the most active sector of the sea between Asia, Africa and Europe.
Interestingly, Ankara concluded the agreement with the Tripoli government, which is recognised by both the UN and the European Union. However, opponents of this government led by Field Marshal Khalifa Haftar, who controls most of the Libyan territory, do not recognise the agreements with Ankara or any other agreements signed by the government of Fayez Al-Sarraj. EU was forced to swallow this bitter pill and take into account that the delimitation of maritime jurisdictions between Turkey and Libya was carried out by the legitimate Libyan government. Brussels did not dare condemn the agreement explicitly, hence siding with Khalifa Haftar, and only demanded clarifications on the content of the agreement. By the way, for some reason Belgium addressed its request only to the Turkish side.
In principle, the logic of Brussels is understandable. EU unconditionally supports its two members in this issue, Cyprus and Greece, and condemns the actions of Ankara. On the other hand, Brussels cannot put too much pressure on the illegality of such an agreement, risking to question the legitimacy of the government that concluded it, namely the Al-Sarraj government. Therefore, when answering a question whether Al-Sarraj still supports the EU after the signing the MOU with Turkey, which contradicts the interests of the EU member nations, EU leadership gave a rather evasive answer. European official had to reiterate that the Libyan GNA was recognised by the European Union, and "Mr. Al-Sarraj is our partner with whom we must carry out contacts and interaction."
Al-Sarraj's involvement in the deal with Ankara seriously hinders the possibility of Brussels to exert unilateral pressure on the Turkish authorities, and sets ground for Turkish manoeuvers.
It is important to note that Fayez Al-Sarraj owes much to the existence of his government to Turkey, which provides humanitarian, military and political support for Tripoli, while the anti-Turkish Egyptian government tends to help Field Marshal Haftar, who sharply condemned the agreement between Tripoli and Ankara.
Eastern Mediterranean Gas Forum
At the end of 2018, Egyptian Minister of Energy and his counterpart from Cyprus signed an agreement on the construction of an underwater gas pipeline connecting the Aphrodite offshore gas field in the Mediterranean with gas liquefaction plants in Idko and Damietta in northern Egypt. Thus, Cairo officially became a partner of Cyprus in the gas issue. On October 8, Cairo hosted a trilateral meeting between the Presidents of Egypt and Cyprus, Abdel Fattah al-Sisi and Nikos Anastasiadis, as well as Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis. The parties particularly discussed the cooperation in the oil and gas sector. It is known that Egypt, along with Greece, Cyprus, Italy, Israel, as well as Jordan, is an active participant in the recently created regional energy organisation, the Eastern Mediterranean Gas Forum (EMGF), which is set to prevent the drilling operations of Turkey near the coast of Cyprus.
Hence, by signing an agreement with Libya, Ankara actually drove a wedge between the forum participants, dividing them into two parts.
Waiting for Joker
As the key transit country in the Southern Gas Corridor, Turkey is turning into the main gas supplier of Europe. After the implementation of projects on the transportation of natural gas from Russia and Azerbaijan and the beginning of exploration activities between the Cyprus and Turkish coasts, Turkey has become a leading gas hub of European scale, while other countries had to take the backseat and adapt to the conditions where Turkey dominates in the emerging market.
But the current situation may end up with the appearance of a joker. Turkey is experiencing a crisis in relations with most of its neighbours in the Eastern Mediterranean and needs the support of external actors, especially for the development and transportation of natural gas discovered off the coast of Cyprus. According to some reports, Turkey had previously negotiated with Russian companies for geological exploration in the area.
Gazprom’s involvement in the development of the project will allow it to consolidate its presence in the energy market of the region and Europe as a whole, where it controls up to 37% of its gas supplies, and become a shareholder in this project with a large share of participation. Turkey, which recently completed the purchase of the Triumph Russian anti-aircraft missile system, is able to guarantee the safety of gas field development, as it can control airspace, especially in disputed areas.
The Russian gas giant has its own interest in the deal: if the member states of the Eastern Mediterranean Gas Forum achieve an increase in supplies to Europe, this may significantly displace Gazprom's position. Remarkably, Gazprom and some other Russian companies tried to gain access to the development of gas fields in Israel, Lebanon and Cyprus at the beginning of the decade, particularly in the Levantine basin, which, according to the US Geological Survey, contains 1.7 billion barrels of recoverable oil and about 4 trillion cubic meters of natural gas.
At the beginning of 2012, Russian company NovaTEK, Total of France and Gazprombank of Russia submitted a joint application for the geological exploration license for one of the 12 blocks offshore in Cyprus as part of the second licensing tender. However, Cyprus did not show interest in the proposal. Also in 2016, Israel's lack of interest in Gazprom's participation in the development of its gas fields forced the Russian gas monopoly to abandon the plans.
It is assumed that both Cyprus and Israel took this step under pressure from the EU and the US. The latter are not interested in strengthening Moscow’s position in the European gas market trying to replace Russian gas in the energy balance of the EU through sources from other countries.
Thus, Russia found itself among those who cannot be interested in the implementation of plans for large-scale deliveries of Mediterranean gas to Europe. On the other hand, Gazprom is unlikely to openly participate in Turkey's plans to develop gas fields near Cyprus, as this might entail great geopolitical risks.
But for Libya, which is a traditional supplier of gas to Europe, the situation is truly threatening, since the Turkish deal may worsen conditions for the supply of its main export commodity to Europe. So, if in 2010 gas production in the country reached 16 billion cubic meters annually, in the years following the overthrow of Gaddafi, production decreased by 1.5-2 times. Accordingly, revenues from the sale of natural resources also fell sharply, which affected primarily the social life in the country.
On the other hand, according to Bloomberg, an excess of natural gas is growing in Europe, and prices have reached a 10-year low. Amidst the expected increase in gas supplies from Israel, Cyprus, Lebanon, Egypt, the situation for suppliers may be worse.
Either way, the main issue is the future price of gas and the possibility of selling it to Europe. Turkish-Cypriot contradictions are only the tip of those contradictions that underlie the emerging new gas map of the European continent.