Şərqi Aralıq dənizi hövzəsi Türkiyə ilə Avropa İttifaqı arasında yeni ixtilaf obyektinə çevrilib
Son illər Şərqi Aralıq dənizi hövzəsində siyasi vəziyyət xüsusi ağırlığı ilə diqqət çəkir. Suriya və Fələstində bitmək bilməyən münaqişə, Liviyadakı ağır hərbi-siyasi durum, Livandakı siyasi böhran… Üçüncü dövlətlərin – ABŞ, Rusiya, Fransa və s. – regionda hərbi mövcudluğu isə vəziyyəti daha da qəlizləşdirir. Kipr sahilləri yaxınlığında zəngin qaz yataqlarının kəşfindən sonra isə Türkiyə, Kipr və Yunanıstan arasında münasibətlər daha da gərginləşib. İndi onlar bu yataqların kimə məxsus olduğunu aydınlaşdırmağa çalışır, bu üzdən mübahisə edir, hətta yeni regional meqaalyanslar qurmağa çalışırlar.
Ankara ilə Tripolinin gedişi
Afina və Avropa İttifaqı tərəfindən dəstəklənən Kipr hökuməti dekabrın 5-də BMT-nin Haaqa Beynəlxalq Məhkəməsinə müraciət edib. O, sahilyanı zonadakı yataqların işlənməsi hüququnun qorunmasını istəyir. Başqa sözlə, Türkiyənin bu ərazilərə iddiasına etiraz olunur.
Bu, Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanla Liviyanın Milli barış hökumətinin (MBH) rəhbəri Fayez Sərrac arasında müvafiq qarşılıqlı anlaşma memorandumunun imzalanmasından bir həftə sonra baş verib. Tərəflərin imzaladığı memorandum Türkiyə ilə Liviya arasında «dəniz yurisdiksiyasının müəyyənləşdirilməsini» nəzərdə tutur. Bunun ardından Ankara BMT-yə bəzi iddialar irəli sürüb. Məsələn, Türkiyə 28-ci meridiandan qərbə doğru (Rodos adasından cənuba) dəniz zonasına və kontinental şelfə iddiasını ortaya qoyub. Beləliklə, Türkiyə ilə Liviya dəniz sərhədinin ümumi sərhədlərini müəyyənləşdirib, Aralıq dənizinin şərq hissəsindəki perspektiv qaz bloklarının onlara məxsusluğunu bəyan edib. Yeri gəlmişkən, burada söhbət Asiya, Afrika və Avropa arasında «sakitliyin hökm sürmədiyi» su hövzəsindən gedir.
Ən maraqlısı isə Ankaranın BMT və Aİ tərəfindən tanınan Tripoli hökumətilə müqavilə imzalamasıdır. Feldmarşal Xəlifə Hafterin rəhbərlik etdiyi, Liviya ərazisinin böyük hissəsinə nəzarət edən və bu hökuməti tanımayan qüvvələr isə Fayez Sərrac hökumətilə imzalanmış heç bir sənədi qanuni saymır. Bu, Ankara ilə imzalanmış memoranduma da aiddir.
Ənənəvi olaraq Sərracı dəstəkləyən Aİ Türkiyə ilə Liviya arasında dəniz yurisdiksiyasının müəyyənləşdirilməsinə dair sənədin Liviyanın qanuni hökumətilə imzalandığını nəzərə alaraq, bu «acı tikə»ni udmalı olub. Başqa sözlə, Brüssel bu razılaşmanı aşkar pisləməkdə, Xəlifə Hafterlə bir cərgədə dayanmaq istəməyib. O, sadəcə, sənədin məzmununa aydınlıq gətirilməsini tələb edib. Maraqlıdır ki, Aİ bu tələbi nədənsə yalnız Ankaraya ünvanlayıb.
Prinsipcə, Brüsselin məntiqini anlamaq olar. Aİ mübahisəli qaz yataqları məsələsində qeyd-şərtsiz 2 üzvünü – Kiprlə Yunanıstanı dəstəkləyir, Türkiyənin əməllərini isə davamlı olaraq pisləyir. Lakin digər tərəfdən, o, sözügedən sənədi rədd edə, yoxlaya da bilmir. Çünki bu halda memorandumu imzalamış Sərrac hökumətinin legitimliyi şübhə altına alınmış olacaq. Odur ki, Avropa İttifaqı rəhbərliyi Türkiyə ilə Liviya arasında Aİ üzvlərinin maraqlarına zidd olan bu sənədin imzalanmasından sonra Brüsselin hələ də Sərrac hökumətini dəstəkləyib-dəstəkləmədiyi haqda suala birmənalı cavab verməyib. Bununla yanaşı, avropalı məmurlar Liviyanın Milli barış hökumətinin Aİ tərəfindən müttəfiq kimi qəbul olunduğunu təkrarlamaq məcburiyyətində qalıblar: «Cənab Sərrac bizim tərəfdaşımızdır və biz onunla əməkdaşlıq etməliyik».
Sərracın Ankara ilə razılaşma imzalaması Brüsselin Türkiyə hökumətinə birtərəfli təzyiq imkanlarını xeyli məhdudlaşdırır. Bu, öz növbəsində, Ankaraya yaxşı manevr imkanları verir.
Bu arada bir məqam da mütləq qeyd olunmalıdır – Fayez Sərrac hökumətinin mövcudluğuna görə Türkiyəyə çox minnətdar olmalıdır. Ankara Tripoliyə nəinki humanitar, həm də hərbi-siyasi dəstək verir. Liviyanın qonşuları, məsələn, anti-Türkiyə əhvallı Misir isə feldmarşal Hafterə yardım göstərməyə meyillidir. Yeri gəlmişkən, Tripoli ilə Ankara arasında imzalanmış memorandum Misir tərəfindən sərt tənqid olunub.
Şərqi Aralıq dənizi hövzəsinin Qaz Forumunda nifaq
Hələ 2018-ci ilin sonlarında Misirin enerji naziri ilə kiprli həmkarı sualtı qaz kəmərinin tikintisinə dair hökumətlərarası saziş imzalayıblar. Kəmər Aralıq dənizi hövzəsinin Kipr hissəsində yerləşən «Afrodita» qaz yatağını Misirin şimalında – İdko və Damiettadakı qaz mayeləşdirilməsi zavodları ilə birləşdirməlidir. Bununla, Qahirə qaz məsələsində Kiprin rəsmi tərəfdaşına çevrilib. Oktyabrın 8-də isə Qahirədə Misir və Kipr prezidentləri Abdel Fəttah əs-Sisi, Nikos Anastasiadis və Yunanıstanın baş naziri Kiriakos Mitsotakis arasında üçtərəfli görüş keçirilib. Görüşdə əsas müzakirə mövzularından biri neft-qaz sahəsində əməkdaşlıq olub. Məlum olduğu kimi, Misir Yunanıstan, Kipr, İtaliya, İsrail və İordaniya ilə birlikdə bu yaxınlarda yaradılmış regional enerji təşkilatının – Şərqi Aralıq dənizi hövzəsinin Qaz Forumu (East Mediterranean Gas Forum, EMGF) – fəal üzvüdür. Bu yeni təşkilatın əsas hədəflərindən biri Türkiyənin Kipr sahilləri yaxınlığında qazma işləri aparmasına mane olmaqdır.
Ankara isə Liviya ilə sözügedən anlaşma memorandumunu imzalamaqla, forum iştirakçıları arasına nifaq salıb – onlar iki hissəyə parçalanıblar.
«Coker» təhlükəsi
Bu gün Türkiyə Avropanın əsas qaz tədarükçüsünə çevrilən «Cənub Qaz Dəhlizi» sistemində əsas tranzit ölkədir. Rusiya və Azərbaycandan qaz nəqli layihələrinin reallaşmasından, Kipr və Türkiyə sahillərindəki perspektiv qaz bloklarının işlənilməsinə başlanılmasından sonra Ankara Avropa miqyaslı aparıcı qaz habı adına iddialıdır. Digər ölkələr burada «ikinci dərəcəli» oyunçulara çevrilib və Türkiyənin hökmranlığı ilə formalaşan bazarın şərtlərinə uymaq məcburiyyətindədirlər.
Lakin yaranmış vəziyyətdə özünəməxsus «Coker» də peyda ola bilər. Hazırda Türkiyə Şərqi Aralıq dənizi hövzəsindəki yaxın qoşularının əksəriyyətilə münasibətlərdə böhran yaşayır. Odur ki, Ankaranın xüsusilə Kipr sahillərində aşkarlanmış təbii qazın emalı və nəqli məsələsində qeyri-regional aktorların dəstəyinə ehtiyacı var. Bəzi məlumatlara görə, Ankara bu regionda qaz kəşfiyyatı işlərinin aparılması üçün əvvəllər Rusiya şirkətlərilə də danışıqlar aparıb. «Qazprom»un bu işə cəlbi ona bu bölgədə və ümumilikdə Avropanın enerji bazarında mövcudluğunu möhkəmləndirmək imkanı verəcək. Hazırda bu bölgədən qaz tədarükünün 37%-nə nəzarət edən şirkət bu layihədə böyük paya sahib çıxmaqla, əsas tədarükçüyə çevrilə bilər. Bu arada, Moskva ilə Rusiya istehsalı olan «Triumf» zenit-raket sistemlərinin alqı-satqısı ilə bağlı müqavilə imzalamış Türkiyə sözügedən qaz yataqlarında təhlükəsiz fəaliyyətə zəmanət də verə biləcək. Çünki yeni sistemlər onun xüsusilə mübahisəli ərazilərdə hava məkanına nəzarəti tam əldə saxlamaq imkanı yaradacaq.
Bu məsələdə Rusiyanın qaz nəhəngi olan «Qazprom»un da öz maraqları var: Şərqi Aralıq dənizi hövzəsinin Qaz Forumuna üzv dövlətlər Avropaya qaz tədarükünün artımına nail olsalar, bu, şirkətin mövqeyini xeyli zəiflədəcək. Maraqlıdır ki, «Qazprom» və bir neçə digər Rusiya şirkəti İsrail, Livan və Kiprin qaz yataqlarının işlənməsinə hələ onilliyin əvvəllərində maraq göstərirdilər. Söhbət Livan dənizi hövzəsindən gedir. ABŞ Geoloji Xidmətinin məlumatına görə, bu dənizdəki yataqlarda 1,7 milyard barel hasil oluna bilən neft və təxminən 4 trilyon kubmetr qaz var.
2012-ci ilin əvvəllərində Rusiyanın «NovaTEK», Fransanın «Total» şirkətləri, həmçinin «Qazprombank» Kipr şelfindəki 12 blokdan birində geoloji kəşfiyyatın aparılmasına lisenziya almaq üçün birgə müraciətlə çıxış etmişdilər. Bu, ikinci lisenziya tenderi çərçivəsində baş vermişdi. Lakin Kipr tərəfi o zaman bu təklifə maraq göstərməmişdi.
2016-cı ildə isə «Qazprom» İsrailin onun işinə maraq göstərməməsi üzündən bu regionla bağlı planlarından əl çəkməli olmuşdu.
Güman edilir ki, həm Kipr, həm də İsrail ruslarla işləməkdən Aİ və ABŞ-ın təzyiqləri nəticəsində imtina edib. Sonuncular Avropanın qaz bazarında Moskvanın mövqeyinin güclənməsində maraqlı deyillər. Onlar istəyir ki, Aİ-nin enerji daşıyıcılarına tələbatının ödənilməsi fərqli mənbələr hesabına baş versin.
Beləliklə, Rusiya tərəfi istər-istəməz, Aralıq dənizindən Avropaya böyük həcmdə qaz tədarükü planında iştirakdan kənarda qalıb. Digər tərəfdən «Qazprom» Türkiyənin Kiprə yaxın ərazilərdə qaz yataqlarının işlənməsi planlarında da, çətin ki, açıq iştirak etsin. Çünki bunun son dərəcə ciddi geosiyasi riskləri var.
Avropanın ənənəvi qaz tədarükçüsü olan Liviya üçün isə vəziyyət sözün əsl mənasında təhlükəlidir. Baş verənlər fonunda onun əsas ixrac məhsulunun əsas alıcısına çatdırılması şərtləri ağırlaşa bilər. Əgər 2010-cu ildə ölkədə illik qaz hasilatının həcmi 16 milyard kubmetr idisə, BP-nin məlumatına görə, Qəddafinin devrilməsindən sonra bu göstərici 1,5-2 dəfə azalıb. Nəticədə, Liviyanın təbii resursların satışından əldə etdiyi gəlirdə xeyli azalıb və bu, özünü ilk növbədə sosial sahədə göstərib.
Digər tərəfdən «Bloomberg» xəbər verir ki, Avropada təbii qaz bolluğu getdikcə artmaqdadır. Nəticədə «mavi yanacağ»ın qiyməti son 10 ildə ən aşağı həddə düşüb. İsrail, Kipr, Livan və Misirdən qaz nəqlinin gözlənilən artımı fonunda tədarükçülərin perspektivi heç də yaxşı görünmür.
Beləliklə, vəziyyətə hansı tərəfdən yanaşılmasından asılı olmayaraq, əsas məsələ qazın gələcək qiyməti və Avropaya satış imkanıdır. Türkiyə-Kipr qarşıdurması Avropa qitəsində formalaşmaqda olan yeni qaz xəritəsinin əsasında duran ziddiyyətlərin yalnız görünən tərəfidir.

Восточное Средиземноморье превратилось в новый предмет разногласий между Турцией и Евросоюзом
В последние годы политическая ситуация в Восточном Средиземноморье характеризуется особой сложностью. Незатихающие конфликты в Сирии и Палестине, тяжелая военно-политическая ситуация в Ливии, политический кризис в Ливане усугубляются наращиванием военного присутствия в регионе третьих стран - США, России, Франции и др. После того как вблизи побережья Кипра были открыты богатые залежи газа, Турция, Кипр и Греция вступили на новую конфликтную «тропу», оспаривая принадлежность этих месторождений и пытаясь организовать новые региональные мегаальянсы.
Ход Анкары и Триполи
5 декабря власти Кипра, поддерживаемые Афинами и Евросоюзом, подали ходатайство в Международный суд ООН в Гааге о защите своих прав на добычу полезных ископаемых в прибрежной зоне из-за претензий Турции на эти участки.
Произошло это через неделю после того, как президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и глава Правительства национального согласия (ПНС) Ливии Файез Сарадж подписали меморандум о взаимопонимании по «разграничению морских юрисдикций» между Турцией и Ливией. Далее Анкара представила ряд претензий в ООН, в частности, заявив о своих притязаниях на морские зоны и континентальный шельф к западу от 28-го меридиана (к югу от острова Родос). Таким образом, Турция и Ливия определили общий участок морской границы и «застолбили» за собой право на перспективные газоносные блоки в восточной части Средиземного моря. К слову сказать, не самыми спокойными водами на просторах между Азией, Африкой и Европой. Но самое интересное, что Анкара заключила договор с признаваемым ООН и Евросоюзом правительством в Триполи. В то же время противники этого правительства во главе с фельдмаршалом Халифой Хафтаром, контролирующего большую часть территории Ливии, ни соглашения с Анкарой, ни любые другие соглашения и договоры, подписанные правительством Файеза Сараджа, не признают. Евросоюз, традиционно поддерживающий Сараджа, вынужден был проглотить эту «горькую пилюлю» и принять во внимание, что разграничение морских юрисдикций между Турцией и Ливией было осуществлено законным ливийским правительством.
Вместе с тем ЕС выразил «безоговорочную солидарность с Грецией и Кипром в отношении действий Турции». В опубликованном 13 декабря итоговом заявлении саммита ЕС говорится, что Меморандум о разграничении морских зон в Средиземном море, который заключили Турция и Ливия, не имеет юридической силы для третьих стран. «Меморандум о взаимопонимании по разграничению морских зон между Турцией и Ливией нарушает суверенные права третьих стран, не соответствует международному морскому праву и не может иметь никакой юридической силы для третьих государств», - говорится в заявлении.
В принципе логику Брюсселя понять можно. ЕС безоговорочно поддерживает в спорных газовых вопросах двух своих членов - Кипр и Грецию, осуждая действия Анкары. Однако участие официально признанного Евросоюзом правительства Сараджа в соглашении с Анкарой серьезно сдерживает возможность Брюсселя оказывать одностороннее давление на турецкие власти. Это, в свою очередь, создает Турции поле для маневров.
Важно отметить, что Файез Сарадж во многом обязан существованию своего правительства Турции, оказывающей не только гуманитарную, но и военно-политическую поддержку Триполи. В то время как соседи, в частности антитурецки настроенный Египет, склонны помогать фельдмаршалу Хафтару, резко осудившему соглашение между Триполи и Анкарой.
Клин Газового форума Восточного Средиземноморья
Еще в конце 2018 года министр энергетики Египта и его кипрский коллега подписали правительственное соглашение о строительстве подводного газопровода, соединяющего морское газовое месторождение «Афродита» в кипрской части средиземноморской акватории с заводами по сжижению газа в Идко и Дамиетте на севере Египта. Таким образом, Каир официально стал партнером Кипра в газовом вопросе. 8 октября в Каире состоялась трехсторонняя встреча президентов Египта и Кипра Абделя Фаттаха ас-Сиси и Никоса Анастасиадиса, а также премьер-министра Греции Кириакоса Мицотакиса. Среди обсуждаемых тем вопрос о сотрудничестве в нефтегазовой сфере был одним из центральных. Известно, что Египет наряду с Грецией, Кипром, Италией, Израилем, а также Иорданией является активным участником недавно созданной региональной энергетической организации - Газового форума Восточного Средиземноморья (East Mediterranean Gas Forum, EMGF), одной из целей которого является воспрепятствовать буровым работам Турции близ побережья Кипра.
Подписав соглашение с Ливией, Анкара вбила клин между участниками форума, разделив его на две части.
В ожидании «джокера»
Турция, являясь ключевой транзитной страной в системе Южного газового коридора, превращается в основного поставщика газа в Европу. После реализации проектов по транспортировке газа из России и Азербайджана и начала разработки перспективных блоков между кипрским и турецким побережьями Турция превратилась в ведущий газовый хаб европейского масштаба. Другие страны оказываются в положении игроков «второго порядка» и вынуждены подстраиваться под те условия, которые формируются на рынке при наличии фактора турецкого доминирования.
Но в этой ситуации может появиться своеобразный «джокер». В настоящее время Турция испытывает кризис в отношениях с большинством своих соседей в Восточном Средиземноморье и нуждается в поддержке внерегиональных акторов, в особенности в вопросах разработки и транспортировки природного газа, обнаруженного у берегов Кипра. По некоторым сведениям, турецкая сторона ранее проводила переговоры с российскими компаниями для проведения геологоразведочных работ в этом районе.
Вовлеченность «Газпрома» в разработку проекта позволит ему закрепить свое присутствие на энергетическом рынке региона и Европы в целом, где он контролирует до 37% поставок своего газа, и стать пайщиком в этом проекте с большим долевым участием. Турция, недавно завершившая сделку по приобретению российской зенитно-ракетной системы «Триумф», получает возможность гарантировать безопасность разработок газовых месторождений, поскольку сможет контролировать воздушное пространство, особенно в спорных районах.
У российского газового гиганта есть свой интерес в этом: если государства - участники Газового форума Восточного Средиземноморья добьются роста поставок в Европу, это существенно потеснит позиции «Газпрома». Примечательно, что в начале десятилетия «Газпром» и некоторые другие российские компании пытались получить доступ к разработкам газовых месторождений Израиля, Ливана и Кипра. Речь идет о Левантийском бассейне, в недрах которого, по оценке Геологической службы США, находятся 1,7 млрд. баррелей извлекаемой нефти и около 4 трлн. кубометров природного газа.
В начале 2012 года российский «НоваТЭК», французская Total, а также «Газпромбанк» подали совместную заявку на получение геологоразведочной лицензии на один из 12 блоков на шельфе Кипра, выставленных в рамках второго лицензионного тендера. Однако кипрская сторона не проявила интерес к этому предложению. Также и в 2016 году отсутствие интереса у Израиля к участию «Газпрома» в разработке его газовых месторождений заставило российского газового монополиста отказаться от своих планов.
Предполагается, что как Кипр, так и Израиль пошли на этот шаг под давлением ЕС и США. Последние не заинтересованы в упрочении позиций Москвы на газовом рынке Европы и предпринимают попытки для замещения российского газа в балансе энергопотребления Евросоюза за счет источников из других стран.
Таким образом, волей-неволей российская сторона оказалась в числе тех, кто не может быть заинтересован в реализации планов масштабных поставок средиземноморского газа в Европу. С другой стороны, «Газпром» вряд ли открыто будет участвовать в планах Турции по разработке месторождений близ кипрской территории. Это чревато большими геополитическими рисками.
А вот для Ливии, которая является традиционным поставщиком газа в Европу, ситуация носит по-настоящему угрожающий характер, поскольку чревата ухудшением условий поставок ее основного экспортного товара на рынок главного покупателя. Так, если в 2010 году добыча газа в стране составляла 16 млрд. куб. м в год, согласно данным BP, то в последующие после свержения Каддафи годы добыча сократилась в 1,5-2 раза. Соответственно доходы от продажи природных ресурсов также резко сократились, что повлияло, прежде всего, на социальную сферу жизни страны.
С другой стороны, по сведениям Bloomberg, в Европе растет избыток природного газа, а цены достигли 10-летнего минимума. На фоне ожидающегося роста поставок газа из Израиля, Кипра, Ливана, Египта ситуация для поставщиков видится с еще более пессимистических позиций.
Так что с какой стороны ни посмотреть, главным вопросом являются будущая цена на газ и возможности его продажи в Европу. Турецко-кипрские противоречия являются лишь верхушкой тех противоречий, которые лежат в основе формирующейся новой газовой карты Европейского континента.