OYUNÇU, YOXSA OYUN MEYDANÇASI?
Birləşmiş Avropa 2020-ci ilə yeni liderlərlə qədəm qoyur. Bu liderlərin hər birisə öz növbəsində, nəhəng dəyişikliklər vəd edir. Belə vədlərin ən parlağı, yəqin ki, qitə olaraq atmosferə çirkli tullantıların atılmasına son qoyulması (2050-ci ildə bu problemin tamamilə aradan qalxacağı vəd olunur) istiqamətində hərəkətə keçiləcəyilə bağlıdır. Bu ideyanın sahibi Avropa Komissiyasının yeni rəhbəri Ursula fon der Lyayendir. O, bu niyyətini nə az, nə çox – Amerikanın 1960-cı illərdə həyata keçirdiyi Ayın səthinə insan enişi proqramı ilə müqayisə edir.
Etiraf etmək lazımdır ki, bu çağırış, sözün əsl mənasında, vaxtında səslənib. Son araşdırmalar göstərir ki, Avropa sakinlərinin, təxminən, yarısı iş yerinin itirilməsi, miqrant axını və ya terror hücumlarından çox, iqlim dəyişikliyindən qorxur. Yaşı 15-29 arasında olan avropalıların, xüsusilə İspaniya, Yunanıstan və Fransa kimi cənub ölkələri gənclərinin 41%-i isə daha sərin ölkələrə kömək haqda düşünür. Ümumilikdə, avropalıların 82%-i hesab edir ki, iqlim dəyişikliyi onların gündəlik həyatına təsir göstərir.
Avropalıların qlobal istiləşməyə münasibətinin sürətlə dəyişdiyini təsdiqləyən daha bir fakt var. Cəmi yarım il əvvələdək Aİ-yə üzv 28 ölkənin yalnız 9-u bu istiqamətdə qəti addımlar atmağa hazır idi. Yerdə qalanlar hesab edirdi ki, bu məsələ yalnız XXI əsrin ikinci yarısında aktuallıq qazanacaq. Bu gün isə belə kəskin addımların atılmasına qarşı cəmi bir 1 Aİ üzvü çıxış edir - kömür sənayesindən son dərəcə asılı olan Polşa.
«Yaşıl» sövdələşmə
Ursula fon der Lyayen «Avropa üçün yeni yaşıl kurs» («The Green New Deal for Europe») mövzusunda proqram çıxışında bildirib ki, bu gün Avropa iki böhranla üz-üzədir – iqtisadi böhran və iqlim böhranı.
Hazırda Avropada qeyri-bərabərlik rekord həddə çatıb. Ev təsərrüfatlarının 10%-i qitənin ümumi sərvətinin yarısına sahibdirsə, 40%-i bu sərvətin yalnız 3%-nə nəzarət edir. Yoxsulluq həddində yaşayan fəhlələrin sayı artır. 118 milyon avropalı (təxminən, hər 4 nəfərdən 1-i) yoxsulluq və ya sosial təcrid riski ilə qarşı-qarşıyadır. Bununla yanaşı, bütünlükdə qitədə evsizlərin sayı xeyli artıb.
Avropa Komissiyası 2021-ci ilin martına iqlim neytrallığını (atmosferə atılan zərərli maddələrin azaldılması) hüquqi öhdəliyə çevirmək niyyətindədir. Məqsəd artıq 2030-cu ildə atmosferə zəhərli qazların buraxılmasının, 1990-cı illə müqayisədə, ən azı 50% azaldılmasıdır. 2050-ci ilə isə Aİ iqlim neytrallığına nail olmuş birliyə çevrilməyi hədəfləyir. Başqa sözlə, artıq 2050-ci ildə Aİ-dən atmosferə zərərli maddələr, ümumiyyətlə, atılmamalıdır.
İctimaiyyətə nəhəng investisiya proqramı da təqdim olunub. Yaxın 10 il üçün nəzərdə tutulmuş proqramın büdcəsi 1 trilyon avrodur. Müəlliflərin fikrincə, proqram «iqtisadi hədəfləri ekoloji ədalət konsepsiyası ilə birləşdirəcək: Avropa iqtisadiyyatı karbondan təmizlənəcək, biomüxtəlifliyin yaratdığı xərclər aradan qalxacaq, bütün qitə boyu kifayət qədər iş yeri açılacaq».
Digər tədbirlər sırasında 2050-ci ilədək elektromobillər üçün, ən azı, 1 milyon cərəyan toplama stansiyasının yaradılması, kerosinə yüksək vergilərin tətbiqilə uçuşların məhdudlaşdırılması planını göstərmək olar. Bundan başqa, sənaye və gəmiçilik şirkətləri atmosferə CO2 tullantıları hüququnu almalı, kənd və meşə təsərrüfatları isə 2030-cu ilə bitkilərin qorunması üçün istifadə olunan kimyəvi maddələrin və antibiotiklərin həcmini 50% azaltmalıdır. İqlimin qorunması səviyyəsinin aşağı olduğu ölkələrdən mal idxalı zamanı CO2-yə vergi tətbiqinin mümkünlüyü də nəzərdən keçirilir.
2020 və sonrakı illərin büdcəsi
Avropa İttifaqının 2020-ci il büdcəsinin beşdə bir hissəsinin (168,7 milyard avro) iqlim dəyişikliyilə mübarizəyə xərclənməsi nəzərdə tutulub. 2021-2027-ci il büdcələri ətrafında debatlar isə getdikcə qızışmaqdadır. Məsələ ondadır ki, Böyük Britaniyanın Aİ sıralarını tərk etməsi məsələsi artıq həll olunub və bu, onun büdcəsində boşluq yaradır. Bundan başqa, ötən illərdə daha yoxsul regionlarda fermerlərin dəstəklənməsinə xərclənmiş vəsaitlər indi, iqlim dəyişikliyilə mübarizə, miqrant axınının idarə olunması kimi yeni prioritetlərə yönəldilir. Məhz bu məsələdə isə fikir ayrılığı yaranır. Bəziləri Aİ-nin geridə qalmış üzvlərinə dəstəyin artırılmasını təklif edirsə, digərləri buna qarşı çıxır, xərclərin daha da azaldılmalı olduğunu deyir.
2014-2020-ci illərin büdcəsi Aİ-nin Böyük Britaniya da daxil olmaqla, 28 üzvünün hər birinin ümumi milli gəlirindən (ÜMG) 1% tutulması ilə formalaşdırılmışdı. Büdcənin əvvəlki səviyyədə saxlanılmasına qərar verilərsə, bu, Londonun gedişilə yerdə qalan 27 ölkənin hər birinin ümumi milli gəlirindən 1,13% tutulacağı anlamına gəlir. Bu isə başda Almaniya olmaqla, nəhəng ödəyicilərin ürəyincə deyil. Lakin şərqdən və cənubdan olan daha yoxsul, dotasiyalarla yaşayan ölkələr iqtisadiyyatlarının Brüssel tərəfindən maliyyələşdirilməsinin davam etməsini istəyir və büdcəyə hər üzvün ümumi milli gəlirindən hətta 1,3% tutulmasına razıdır.
Hazırda Avropa İttifaqına rəhbərlik edən Finlandiya kompromis kimi, blokun növbəti 7 illik büdcəsinin 1,07-1,08%-lik ödəmə ilə formalaşdırılmasını təklif edir. Fransa isə başqa təkliflə çıxış edib. Parisdə hesab edirlər ki, üzv ölkələrdən büdcəyə ayırmaların artırılması üçün Aİ miqyasında «Facebook» və «Google» kimi texnoloji nəhənglərə rəqəmsal vergi tətbiq olunmalıdır. Aİ-nin dekabr sammitində bu məsələ ətrafında qızğın müzakirələr aparılıb və üzv dövlətlər məsələyə 2020-ci ilin fevralında keçiriləcək toplantıda bir daha qayıtmaq haqda razılığa gəliblər. Qərar ilin ortalarınadək qəbul olunmalıdır. Lakin bunun mümkün olacağına inananlar o qədər də çox deyil.
Avrozonanın (19 ölkə) yeni böhrandan müdafiəsi üçün islahatlar paketinin müzakirəsi də 2020-ci ilin yayınadək təxirə salınıb. Əslində, bu haqda müzakirələr hələ 2015-ci ildən aparılsa da, ortada konkret paket yoxdur. Avropa ölkələri bankların inteqrasiyası, avrozonanın büdcəsi, xilas fondu – ASM-in (Avropa Sabitləşdirmə Mexanizmi) rolunun artırılması kimi məsələlərdə heç cür kompromisə gələ bilmir.
Proqnozlara görə, iqtisadi artım gözlənildiyindən zəif olacaq. Məsələ ondadır ki, qlobal ticarətdə bitmək bilməyən gərginlik fonunda Aİ-nin istehsalat sahəsində müşahidə olunan böhranın xidmət sektoruna da keçməsi mümkündür. BVF-nin məlumatına görə, 2019-cu ildə artım cəmi 1,2% təşkil edib. Bu, 2018-ci ilin göstəricisindən (1,9%) xeyli zəifdir. Bununla yanaşı, Avrozonanın Sabitləşdirmə Fondunun (EFSF) rəhbəri Klaus Renlinq təşvişə əsasın olmadığını düşünür. O, əmindir ki, Avropa «resessiya yox, yavaşıma mərhələsindədir».
Paralel olaraq, Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) rəqəmsal valyutası üzərində iş gedir. Bu məsələdə artıq növbəti ildə ciddi irəliləyişə nail olunması mümkündür. Avropada ümumi rəqəmsal valyutanın yaradılması planı «Facebook»un iyunda özünün «Libra» layihəsini elan etməsindən sonra yaranıb. Bundan narahat olan tənzimləyicilər dərhal «Facebook»un sözügedən layihəsinin Avropa ərazisində qadağan oluna biləcəyini açıqlayıb. AMB-də hesab edirər ki, ümumi kriptovalyuta «Libra» və digər özəl layihələrə alternativ ola, beynəlxalq tranzaksiyaların qiymətini azalda bilər.
«Brexit» finişə yaxınlaşır
Böyük Britaniyada keçirilmiş seçkinin nəticəsini Aİ ölkələrinin rəhbərləri məyusluqla qarşılasalar da, bu, onlarda rahatlıq da yaradıb. Hər halda, onlar, nəhayət, qeyri-müəyyənliyin başa çatdığını deyirlər. Aİ-nin dekabr sammitində Aİ üzvlərinin dövlət və hökumət başçıları gələcəkdə Britaniya ilə mümkün qədər yaxın münasibətlərdə olmaq arzularını da dilə gətiriblər. Lakin onlar bunun «hüquq və öhdəliklər balansına, bərabərhüquqlu tərəfdaşlığa» əsaslanmalı olduğunu da deyirlər.
Problem ondadır ki, Böyük Britaniyanın baş naziri Boris Consonun Aİ ilə gələcək münasibətlərlə bağlı fikirləri ziddiyyətlidir: o, bir yandan Aİ ilə hərtərəfli ticarət əlaqələri qurmaq istəyir, digər tərəfdən onun qaydalarına (məsələn, ekoloji standartlarına və ya vergi qanunlarına) boyun əymək istəmir. Aİ isə çətin ki, bu şərtləri qəbul etsin. Odur ki, tərəflər arasında danışıqların ağır keçəcəyinə şübhə yoxdur. Ursula fon der Lyayenin sözlərinə görə, Britaniya ilə gələcək münasibətlərə dair danışıqlarda Aİ-nin 3 hədəfi olacaq: sıfır tariflər, sıfır kvota və sıfır dempinq.
İndi hər kəs zamanın təzyiqi altında olan Consonun standart razılaşmanı imzalamağa «hə» deyəcəyinə ümid edir. O, 2020-ci il dekabrın 30-dək «yumşaq gediş»ə hazırlaşmaq üçün buna məcburdur.
Razılaşmada keçid dövrünün uzadılması mümkün sayılır, lakin bu qərarın iyulun 1-dək qəbul edilməsi tələb olunur. Bununla yanaşı, Conson və yeni parlamentin vaxtı uzadıb-uzatmayacağı da məlum deyil.
Skeptiklər mövcud qrafikin real olmadığına əmindir. Onların fikrincə, azad ticarət haqqında razılaşmanın əldə olunması üçün ən azı 3, hətta bəlkə də Kanada ilə münasibətlərdə olduğu kimi, 7 ilə ehtiyac var.
Daha bir problem ondan ibarətdir ki, Avropa Parlamenti razılaşmanın bütün maddələrini ratifikasiya etmək səlahiyyətində deyil. Xidmətlər, maliyyə əməliyyatları, məlumatların və ya investisiyaların qorunması kimi məsələlərdə milli, hətta regional parlamentlərin razılığı tələb oluna bilər. Bu isə məsələnin illərlə uzana biləcəyi deməkdir.
Nəhayət, danışıqlar mövzusu yalnız azad ticarət haqqında razılaşma deyil. Tərəflər gələcəkdə təhlükəsizlik sahəsində necə əməkdaşlıq edəcəklərini də müəyyənləşdirməlidir. Bir ölkə Aİ sıralarını tərk edirsə, dərhal Şengen informasiya sistemi kimi vacib bazalara çıxışı da əldən verir. Məsələn, Aİ-yə girişi qadağan olan şəxslər və s. haqda informasiya isə məhz bu bazada toplanır.
Doğrudur, Aİ Londonda informasiya mübadiləsi haqqında razılığa gəlməyə hazırdır. Lakin əvəzində Brüssel «Beş göz»ə (Avstraliya, Kanada, Yeni Zelandiya, Böyük Britaniya və ABŞ) məxsus xüsusi xidmət orqanlarının hesabatlarının Aİ kəşfiyyat orqanlarının üzünə açıq olmasını istəyir. Bununla yanaşı, Londonun Aİ-nin müdafiə layihələrində iştirak edə bilib-bilməyəcəyi, biləcəksə bunun hansı formada olacağı da müəyyənləşdirilməlidir.
Hakimiyyət dili
Aİ-nin yeni liderləri blokun dünya arenasındakı rolunu artırmağı da planlaşdırırlar.
«Əgər biz avropalılar özümüzü dünyada təsdiqləmək istəyiriksə, tək «yumşaq güc»lə kifayətlənmək olmaz. Avropa hakimiyyət dilini öyrənməlidir», - deyə Ursula fon der Lyayen bildirib. O, «geosiyasi komissiya»nın yaradıldığını da bəyan edib.
Aİ-nin xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə komissarı Cozep Barrel deyib ki, dünya geostrateji rəqabətin yüksəlişinə şahidlik edir: «Çin, Rusiya və ABŞ nəhəng güc yarışında bir-birlərilə qarşı-qarşıya qalıblar. İndi Aİ oyunçu, yoxsa oyun meydançası olmaq seçiminə malikdir».
İlk addım kimi, tezliklə Avropanın «Maqnitski qanunu»nu qəbul edəcəyi deyilir. Söhbət ABŞ-ın hələ 2012-ci ildə Rusiyaya qarşı hazırladığı qanundan gedir. Bu qanun ABŞ hökumətinə bütün dünya üzrə insan haqları pozucularını cəzalandırmaq, onların aktivlərini dondurmaq, Amerikaya girişlərinə qadağa qoymaq haqqı verir.
Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Çarlz Mişel öz növbəsində, Brüsselin avro ilə bağlı planını açıqlayıb. Plana əsasən, avro ABŞ dollarının qlobal hökmranlığına son qoymalıdır.
«Ölmüş beyinlər»ə artıq ehtiyac yoxdur
Amma bütün bu fikirlər hələ ki, Aİ-nin bilavasitə müdafiə siyasətilə o qədər də uyğunluq təşkil etmir. 2018-ci ildə qüvvəyə minmiş «Təhlükəsizlik və müdafiə məsələləri üzrə daimi strukturlaşmış əməkdaşlıq» (PESCO) proqramı, şübhəsiz ki, Avropanın tezliklə hərbi mənada ABŞ-dan müstəqil, öz-özünü qorumaq gücündə olacağı anlamına gəlmir.
Fransa prezidenti Emmanuel Makron bu yaxınlarda NATO-nu «ölmüş beyinlər» təşkilatı kimi xarakterizə etsə də, Avropa ərazisinin müdafiəsi bu hərbi blokun vəzifəsi olaraq qalır. Aİ istəsə belə, bunu dəyişdirə bilməz. Vəziyyəti yaxın gələcəkdə PESCO-nun da dəyişdirməsi mümkün deyil.
Miqrasiya böhranı
Avropa Komissiyasının başçısı fevralda Miqrasiya və sığınacaq haqqında yeni Paktın təqdim olunacağını bəyan edib. O, ümid edir ki, yeni Pakt Aİ-nin bütün üzvləri üçün qəbuledilən olacaq. Məsələ ondadır ki, Avropa İttifaqı artıq 4 ildir sığınacaq verilməsilə bağlı ümumi siyasətini müəyyənləşdirə bilmir. Ən mübahisəli məsələ Aİ daxilində miqrantların paylanması ilə bağlıdır. Hələ uzaq 1990-cı ildə qəbul olunmuş Dublin razılaşmasına əsasən, qaçqın Aİ-yə hansı ölkənin ərazisindən daxil olubsa, sığınacağın verilməsinə görə məsuliyyət də həmin dövlətin üzərindədir. Son illərdə bu vəziyyətlə ən çox İtaliya, İspaniya və Yunanıstan qarşı-qarşıya qalıb.
2016-cı ildə Avropa Komissiyası miqrantların kvotalar üzrə paylanması təklifilə çıxış edib. Məntiq belədir: mövcud meyarlara uyğun olaraq, miqrantları yalnız bir neçə Aralıq dənizi ölkəsi yox, həmrəy olaraq, bütün ölkələr qəbul etməlidir. O zaman Komissiya bu prosesə qatılmayanların böyük həcmdə cərimələnməsini təklif etmişdi. Təklif Mərkəzi və Şərqi Avropanın bir çox ölkəsində – Avstriya, Polşa, Macarıstan və s. ciddi narazılıqlara səbəb olmuşdu. Bu ölkələr hansı sayda insanı qəbul etməli olduqlarının kənardan diqtə edilməsilə barışmırdılar. Məhz bu mübahisələr nəticəsində bir müddət sonra Aİ-nin sığınacaqların yaradılması sistemilə bağlı qanunverici planları «dondurulub». Bu gün Dublin razılaşmasının köhnəldiyini hər kəs bilsə də, hər kəsi qane edəcək variantın tapılması mümkün olur.
Ümumi ev
Ümumi ev adlandırılan Avropanın çox sayda fərqli problemləri var. Britaniyanın Aİ-ni tərk etməsilə isə o, ərazisinin əhəmiyyətli bir hissəsini də itirir. Amma bu, Aİ-nin yeni üzvlər üçün cəlbediciliyini qətiyyən azaltmır. Ümumi Avropaya qoşulmaq istəyində olan, lakin bir müddət əvvəl rədd cavabı almış Şimali Makedoniya ilə Albaniyanın taleyinə də yeni ildə aydınlıq gələcək. Üstəlik, məsələ, yəqin ki, müsbət həll olunacaq. Hər halda, Aİ üzvlərinin mütləq əksəriyyəti genişlənmənin blokun maraqlarına uyğun olduğu qənaətindədir.

ИГРОК ИЛИ ИГРОВОЕ ПОЛЕ?
В новый, 2020 год объединенная Европа вступает с новыми руководителями, и каждый из них обещает грандиозные перемены. Самое, наверное, яркое обещание - начать всем континентом стремительно двигаться к достижению к 2050 году полного прекращения выбросов в атмосферу парниковых газов! Автор этой идеи, новый глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен сравнила свою затею ни много ни мало с американской программой по высадке человека на Луну в 1960-х годах.
Надо сказать, что призыв этот лег на благодатную почву. Согласно недавним исследованиям, почти половина жителей Европы боится изменения климата больше, чем потери работы, наплыва миграции или террористической атаки. А 41% молодых европейцев в возрасте от 15 до 29 лет, особенно из южных стран, таких как Испания, Греция и Франция, задумываются о том, чтобы переехать в другую, более прохладную страну. В целом 82% европейцев считают, что изменение климата оказывает влияние на их повседневную жизнь.
О стремительном изменении отношения европейцев к глобальному потеплению говорит и тот факт, что еще полгода назад только девять из двадцати восьми стран - членов ЕС были готовы к решительным действиям. Остальные полагали, что вопрос этот станет актуальным лишь во второй половине XXI века. Сейчас же против лишь одна страна - Польша, чья зависимость от угольной промышленности чрезвычайно высока.
«Зеленая» сделка
Выступая с программной речью «Новый зеленый курс для Европы» (The Green New Deal for Europe), Урсула фон дер Ляйен подчеркнула, что Европа противостоит двум кризисам - экономическому и климатическому. Неравенство в Европе сегодня находится на рекордно высоком уровне - первые 10% домохозяйств владеют половиной богатства континента, а последние 40% контролируют только 3%. Доля работников, живущих в бедности, растет. 118 млн. европейцев, почти каждый четвертый, подвергались риску бедности или социальной изоляции, при этом уровень бездомности на всем континенте возрастал.
К марту 2021 года Комиссия ЕС планирует сделать климатическую нейтральность (сокращение вредных выбросов) юридически обязательной, чтобы добиться как минимум 50-процентного сокращения выбросов парниковых газов (по сравнению с 1990 г.) уже к 2030 году. А с 2050 года Европа хочет быть «климатически нейтральным континентом», то есть вообще не выбрасывать парниковые газы в атмосферу.
Общественности представлена грандиозная инвестиционная программа, рассчитанная на ближайшие 10 лет с бюджетом в 1 трлн. евро, которая, по замыслам ее авторов, «свяжет экономические цели с концепцией экологической справедливости: декарбонизация экономики Европы, устранение утраты биоразнообразия и обеспечение достойных рабочих мест на всем континенте».
Среди других мер - установка не менее 1 млн. зарядных станций для электромобилей к 2025 году, ограничение воздушного движения за счет ввода высоких налогов на керосин, промышленные и судоходные компании должны будут покупать права на выброс CO2, а сельские и лесные хозяйства к 2030 году - сократить наполовину использование химических средств защиты растений и антибиотиков. Рассматривается возможность введения налога на CO2 при импорте товаров из стран с низким уровнем защиты климата. Ожидаются новые стандарты для чистого воздуха и чистой воды, а также многое другое.
Бюджет на 2020 и далее
Пятую часть бюджета ЕС (168,7 млрд. евро) на 2020 год предполагается направить на борьбу с изменением климата. А вот дебаты вокруг нового бюджета на 2021-2027 годы еще только набирают обороты. Дело в том, что в связи с уже решенным вопросом о выходе Великобритании из союза в его бюджете образуется дыра, с которой надо что-то делать. Кроме того, на новые приоритеты, такие как борьба с изменением климата и управление миграцией, также направляются средства, которые в прошлом шли на поддержку фермеров и более бедных регионов. А вот мнения по поводу путей решения этого вопроса разделились. Одни предлагают увеличить взносы оставшихся членов ЕС, другие противятся этому и предлагают еще больше сократить расходы.
Бюджет на 2014-2020 годы формировался за счет отчислений 1% от валового национального дохода (ВНД) всех 28 стран союза, включая Великобританию. Если попытаться сохранить бюджет на прежнем уровне, то с 2021 года отчисления 27 оставшихся стран будут равны 1,13 ВНД. Этому, естественно, не рады крупные плательщики во главе с Германией. Но более бедные, дотационные страны на востоке и юге хотят сохранить финансирование из Брюсселя своих экономик и предлагают аж 1,3 ВНД. Нынешний президент Европейского союза Финляндия в качестве компромисса предлагает следующий семилетний бюджет блока формировать из расчета 1,07-1,08%, а Франция выступает за введение цифрового налога в масштабах ЕС на таких технологических гигантов, как Facebook и Google, чтобы пополнять совместную казну без увеличения взносов стран-членов. В общем, тщетно пытаясь решить эту головоломку на саммите в декабре, лидеры стран ЕС договорились вернуться к данному вопросу в феврале 2020 года. Решение должно быть принято к середине года, но, кажется, в это мало кто верит.
Также отложено на лето 2020 года и обсуждение по пакету реформ для защиты зоны евро (19 стран) от нового кризиса. По большому счету, пакета как такового еще и нет, хотя обсуждения продолжаются с 2015 года. Европейские страны никак не могут прийти к компромиссу по вопросам, связанным с интеграцией банков, бюджетом еврозоны и повышением роли фонда спасения - ЕСМ (Европейский стабилизационный механизм).
По прогнозам, экономический рост будет меньшим, чем ожидалось, поскольку производственный кризис блока может перекинуться в сектор услуг в условиях затяжной глобальной торговой напряженности. По данным МВФ, в 2019 году рост составит всего 1,2%, что значительно меньше показателя 2018-го в 1,9%. Правда, глава Стабилизационного фонда еврозоны (EFSF) Клаус Ренлинг считает, что повода для паники нет, уверяя всех, что «мы находимся в фазе замедления, но не рецессии».
Параллельно ведется работа над цифровой валютой ЕЦБ, и в этом вопросе возможен прогресс уже в следующем году. Планы по созданию европейской общедоступной цифровой валюты начали появляться после того, как Facebook объявил в июне о своем проекте Libra, который напугал регуляторов, поспешивших заявить, что этот проект Facebook может быть запрещен на территории Европы. По замыслу ЕЦБ, публичная криптовалюта представляла бы альтернативу Libra и другим частным проектам и могла бы снизить стоимость международных транзакций.
Brexit на финише
Разочарованно, но с облегчением главы правительств стран ЕС отреагировали на результаты выборов в Великобритании. В конце концов, признают они, неопределенность закончилась. На саммите ЕС, состоявшемся в декабре, руководители государств и правительств Европы подтвердили свое желание иметь как можно более тесные отношения с Великобританией в будущем. Однако полагают, что это должно основываться на «балансе прав и обязанностей, а также обеспечении равных партнерских условий».
Проблема в том, что идеи премьера Бориса Джонсона о отношениях с ЕС противоречивы: с одной стороны, он хочет торговать с ЕС в полной мере, с другой - желает быть свободным от его правил, например, по экологическим стандартам или налогам. ЕС вряд ли примет эту комбинацию, поэтому сложные переговоры неизбежны. По словам Урсулы фон дер Ляйен, у ЕС будут три цели на переговорах о будущих отношениях с Великобританией: «нулевые тарифы, нулевые квоты и нулевой демпинг».
Все надеются, что Джонсон, оказавшись под давлением времени, согласится на стандартное соглашение для того, чтобы к 31 декабря 2020 года подготовить «мягкий» выход.
Соглашение допускает продление переходного периода, но требует, чтобы это решение было принято до 1 июля, и неясно, будут ли Джонсон и его новый парламент продлевать его.
Скептики уверены, что существующий график нереален, и для согласования соглашения о свободной торговле потребуется не менее трех лет или даже семь лет, как это было с Канадой.
Кроме того, проблема в том, что Европарламент не имеет полномочий на ратификацию всех статей соглашения. В таких областях, как услуги, финансовые операции, защита данных или инвестиций, может потребоваться согласие национальных и даже региональных парламентов. Это может занять годы.
И, наконец, переговоры включают не только соглашение о свободной торговле. Обе стороны также должны уточнить, как они намерены сотрудничать в будущем по вопросам безопасности. Когда страна покидает ЕС, она теряет доступ к важным базам данных, таким как Шенгенская информационная система, содержащая информацию о людях, которым запрещен въезд в союз. ЕС готов договориться об обмене информацией с Лондоном. В ответ он надеется получить доступ к отчетам разведки союза спецслужб «Пять глаз» (Австралия, Канада, Новая Зеландия, Великобритания и США). Также необходимо пересмотреть вопрос о том, может ли Лондон и на каких условиях участвовать в оборонных проектах ЕС.
Язык власти
У новых лидеров ЕС также в планах повысить роль ЕС на мировой арене. «Сегодня одной мягкой силы будет недостаточно, если мы, европейцы, хотим утвердиться в мире. Европа должна также выучить язык власти», - заявила Урсула фон дер Ляйен, объявляя о создании «геополитической комиссии».
По словам комиссара ЕС по иностранным делам и политике безопасности Джозепа Борреля, мир переживает возрождение геостратегической конкуренции, в которой «Китай, Россия и США, в частности, сталкиваются друг с другом в крупной силовой игре, и у Европейского союза теперь есть выбор, хочет он быть игроком или игровым полем». В качестве первого шага называется скорое принятие европейского «Закона Магнитского», который США издали против России в 2012 году. Этот закон уполномочивает правительство США наказывать нарушителей прав человека во всем мире, замораживать их активы и отказывать им во въезде в страну.
В свою очередь президент Европейского совета Чарльз Мишель рассказал о планах Брюсселя относительно того, чтобы евро взял на себя глобальное доминирование доллара США.
«Погибшие мозги» еще нужны
Все эти воинственные высказывания пока мало коррелируются непосредственно с оборонной политикой ЕС. Запущенная в 2018 году программа «Постоянное структурированное сотрудничество по вопросам безопасности и обороны» (PESCO), безусловно, не гарантирует, что Европа вскоре станет в военном плане независимой от Соединенных Штатов и сможет сама себя защитить.
И хотя президент Франции Эммануэль Макрон недавно охарактеризовал НАТО как организацию с «погибшими мозгами», защита европейской территории была и будет оставаться задачей НАТО. Даже если бы ЕС захотел, он вряд ли был бы в состоянии это сделать. И PESCO не изменит этого в обозримом будущем.
Миграционный кризис
Глава Еврокомиссии обещает в феврале представить новый Пакт по миграции и убежищу, который, как она надеется, будет приемлем для всех стран - членов ЕС. Дело в том, что Европейский союз уже четыре года как не может договориться об общей политике предоставления убежища. Самым спорным вопросом продолжает оставаться принцип распределения мигрантов внутри ЕС. Согласно Дублинскому соглашению, принятому еще в далеком 1990 году, ответственность за рассмотрение вопроса о предоставлении убежища лежит на стране, чью границу изначально пересек беженец при въезде в Евросоюз. В последние годы это, прежде всего, Италия, Испания и Греция, которые фактически оказались не готовы к вторжению огромного числа беженцев.
В 2016 году Комиссия ЕС предложила распределение в соответствии с квотами. Логика такова: вместо нескольких стран Средиземноморья все страны должны быть обязаны в духе солидарности принимать мигрантов в соответствии с установленными критериями. Те, кто не участвует, должны заплатить большие штрафы. Это предложение вызвало массовое сопротивление со стороны многих стран Центральной и Восточной Европы - Австрии, Польши, Венгрии и других. Они не хотят, чтобы им диктовали, сколько и каких людей они примут. Из-за этого спора все дальнейшие законодательные планы ЕС по созданию системы убежища были заблокированы. Все понимают, что Дублинское соглашение устарело, но устраивающего всех варианта пока никто не предложил.
Общий дом
У европейского общего дома много разных проблем, а с уходом Великобритании, в чем уже мало кто сомневается, он стал даже значительно меньше по размерам. Но от этого ЕС не становится менее привлекательным для новых членов. Так, судьба отвергнутых Северной Македонии и Албании будет решаться в новом году и, скорее всего, положительно, так как, по признанию подавляющего большинства членов Евросоюза, расширение блока в их же собственных интересах.