OYUNÇU, YOXSA OYUN MEYDANÇASI?
Birləşmiş Avropa 2020-ci ilə yeni liderlərlə qədəm qoyur. Bu liderlərin hər birisə öz növbəsində, nəhəng dəyişikliklər vəd edir. Belə vədlərin ən parlağı, yəqin ki, qitə olaraq atmosferə çirkli tullantıların atılmasına son qoyulması (2050-ci ildə bu problemin tamamilə aradan qalxacağı vəd olunur) istiqamətində hərəkətə keçiləcəyilə bağlıdır. Bu ideyanın sahibi Avropa Komissiyasının yeni rəhbəri Ursula fon der Lyayendir. O, bu niyyətini nə az, nə çox – Amerikanın 1960-cı illərdə həyata keçirdiyi Ayın səthinə insan enişi proqramı ilə müqayisə edir.
Etiraf etmək lazımdır ki, bu çağırış, sözün əsl mənasında, vaxtında səslənib. Son araşdırmalar göstərir ki, Avropa sakinlərinin, təxminən, yarısı iş yerinin itirilməsi, miqrant axını və ya terror hücumlarından çox, iqlim dəyişikliyindən qorxur. Yaşı 15-29 arasında olan avropalıların, xüsusilə İspaniya, Yunanıstan və Fransa kimi cənub ölkələri gənclərinin 41%-i isə daha sərin ölkələrə kömək haqda düşünür. Ümumilikdə, avropalıların 82%-i hesab edir ki, iqlim dəyişikliyi onların gündəlik həyatına təsir göstərir.
Avropalıların qlobal istiləşməyə münasibətinin sürətlə dəyişdiyini təsdiqləyən daha bir fakt var. Cəmi yarım il əvvələdək Aİ-yə üzv 28 ölkənin yalnız 9-u bu istiqamətdə qəti addımlar atmağa hazır idi. Yerdə qalanlar hesab edirdi ki, bu məsələ yalnız XXI əsrin ikinci yarısında aktuallıq qazanacaq. Bu gün isə belə kəskin addımların atılmasına qarşı cəmi bir 1 Aİ üzvü çıxış edir - kömür sənayesindən son dərəcə asılı olan Polşa.
«Yaşıl» sövdələşmə
Ursula fon der Lyayen «Avropa üçün yeni yaşıl kurs» («The Green New Deal for Europe») mövzusunda proqram çıxışında bildirib ki, bu gün Avropa iki böhranla üz-üzədir – iqtisadi böhran və iqlim böhranı.
Hazırda Avropada qeyri-bərabərlik rekord həddə çatıb. Ev təsərrüfatlarının 10%-i qitənin ümumi sərvətinin yarısına sahibdirsə, 40%-i bu sərvətin yalnız 3%-nə nəzarət edir. Yoxsulluq həddində yaşayan fəhlələrin sayı artır. 118 milyon avropalı (təxminən, hər 4 nəfərdən 1-i) yoxsulluq və ya sosial təcrid riski ilə qarşı-qarşıyadır. Bununla yanaşı, bütünlükdə qitədə evsizlərin sayı xeyli artıb.
Avropa Komissiyası 2021-ci ilin martına iqlim neytrallığını (atmosferə atılan zərərli maddələrin azaldılması) hüquqi öhdəliyə çevirmək niyyətindədir. Məqsəd artıq 2030-cu ildə atmosferə zəhərli qazların buraxılmasının, 1990-cı illə müqayisədə, ən azı 50% azaldılmasıdır. 2050-ci ilə isə Aİ iqlim neytrallığına nail olmuş birliyə çevrilməyi hədəfləyir. Başqa sözlə, artıq 2050-ci ildə Aİ-dən atmosferə zərərli maddələr, ümumiyyətlə, atılmamalıdır.
İctimaiyyətə nəhəng investisiya proqramı da təqdim olunub. Yaxın 10 il üçün nəzərdə tutulmuş proqramın büdcəsi 1 trilyon avrodur. Müəlliflərin fikrincə, proqram «iqtisadi hədəfləri ekoloji ədalət konsepsiyası ilə birləşdirəcək: Avropa iqtisadiyyatı karbondan təmizlənəcək, biomüxtəlifliyin yaratdığı xərclər aradan qalxacaq, bütün qitə boyu kifayət qədər iş yeri açılacaq».
Digər tədbirlər sırasında 2050-ci ilədək elektromobillər üçün, ən azı, 1 milyon cərəyan toplama stansiyasının yaradılması, kerosinə yüksək vergilərin tətbiqilə uçuşların məhdudlaşdırılması planını göstərmək olar. Bundan başqa, sənaye və gəmiçilik şirkətləri atmosferə CO2 tullantıları hüququnu almalı, kənd və meşə təsərrüfatları isə 2030-cu ilə bitkilərin qorunması üçün istifadə olunan kimyəvi maddələrin və antibiotiklərin həcmini 50% azaltmalıdır. İqlimin qorunması səviyyəsinin aşağı olduğu ölkələrdən mal idxalı zamanı CO2-yə vergi tətbiqinin mümkünlüyü də nəzərdən keçirilir.
2020 və sonrakı illərin büdcəsi
Avropa İttifaqının 2020-ci il büdcəsinin beşdə bir hissəsinin (168,7 milyard avro) iqlim dəyişikliyilə mübarizəyə xərclənməsi nəzərdə tutulub. 2021-2027-ci il büdcələri ətrafında debatlar isə getdikcə qızışmaqdadır. Məsələ ondadır ki, Böyük Britaniyanın Aİ sıralarını tərk etməsi məsələsi artıq həll olunub və bu, onun büdcəsində boşluq yaradır. Bundan başqa, ötən illərdə daha yoxsul regionlarda fermerlərin dəstəklənməsinə xərclənmiş vəsaitlər indi, iqlim dəyişikliyilə mübarizə, miqrant axınının idarə olunması kimi yeni prioritetlərə yönəldilir. Məhz bu məsələdə isə fikir ayrılığı yaranır. Bəziləri Aİ-nin geridə qalmış üzvlərinə dəstəyin artırılmasını təklif edirsə, digərləri buna qarşı çıxır, xərclərin daha da azaldılmalı olduğunu deyir.
2014-2020-ci illərin büdcəsi Aİ-nin Böyük Britaniya da daxil olmaqla, 28 üzvünün hər birinin ümumi milli gəlirindən (ÜMG) 1% tutulması ilə formalaşdırılmışdı. Büdcənin əvvəlki səviyyədə saxlanılmasına qərar verilərsə, bu, Londonun gedişilə yerdə qalan 27 ölkənin hər birinin ümumi milli gəlirindən 1,13% tutulacağı anlamına gəlir. Bu isə başda Almaniya olmaqla, nəhəng ödəyicilərin ürəyincə deyil. Lakin şərqdən və cənubdan olan daha yoxsul, dotasiyalarla yaşayan ölkələr iqtisadiyyatlarının Brüssel tərəfindən maliyyələşdirilməsinin davam etməsini istəyir və büdcəyə hər üzvün ümumi milli gəlirindən hətta 1,3% tutulmasına razıdır.
Hazırda Avropa İttifaqına rəhbərlik edən Finlandiya kompromis kimi, blokun növbəti 7 illik büdcəsinin 1,07-1,08%-lik ödəmə ilə formalaşdırılmasını təklif edir. Fransa isə başqa təkliflə çıxış edib. Parisdə hesab edirlər ki, üzv ölkələrdən büdcəyə ayırmaların artırılması üçün Aİ miqyasında «Facebook» və «Google» kimi texnoloji nəhənglərə rəqəmsal vergi tətbiq olunmalıdır. Aİ-nin dekabr sammitində bu məsələ ətrafında qızğın müzakirələr aparılıb və üzv dövlətlər məsələyə 2020-ci ilin fevralında keçiriləcək toplantıda bir daha qayıtmaq haqda razılığa gəliblər. Qərar ilin ortalarınadək qəbul olunmalıdır. Lakin bunun mümkün olacağına inananlar o qədər də çox deyil.
Avrozonanın (19 ölkə) yeni böhrandan müdafiəsi üçün islahatlar paketinin müzakirəsi də 2020-ci ilin yayınadək təxirə salınıb. Əslində, bu haqda müzakirələr hələ 2015-ci ildən aparılsa da, ortada konkret paket yoxdur. Avropa ölkələri bankların inteqrasiyası, avrozonanın büdcəsi, xilas fondu – ASM-in (Avropa Sabitləşdirmə Mexanizmi) rolunun artırılması kimi məsələlərdə heç cür kompromisə gələ bilmir.
Proqnozlara görə, iqtisadi artım gözlənildiyindən zəif olacaq. Məsələ ondadır ki, qlobal ticarətdə bitmək bilməyən gərginlik fonunda Aİ-nin istehsalat sahəsində müşahidə olunan böhranın xidmət sektoruna da keçməsi mümkündür. BVF-nin məlumatına görə, 2019-cu ildə artım cəmi 1,2% təşkil edib. Bu, 2018-ci ilin göstəricisindən (1,9%) xeyli zəifdir. Bununla yanaşı, Avrozonanın Sabitləşdirmə Fondunun (EFSF) rəhbəri Klaus Renlinq təşvişə əsasın olmadığını düşünür. O, əmindir ki, Avropa «resessiya yox, yavaşıma mərhələsindədir».
Paralel olaraq, Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) rəqəmsal valyutası üzərində iş gedir. Bu məsələdə artıq növbəti ildə ciddi irəliləyişə nail olunması mümkündür. Avropada ümumi rəqəmsal valyutanın yaradılması planı «Facebook»un iyunda özünün «Libra» layihəsini elan etməsindən sonra yaranıb. Bundan narahat olan tənzimləyicilər dərhal «Facebook»un sözügedən layihəsinin Avropa ərazisində qadağan oluna biləcəyini açıqlayıb. AMB-də hesab edirər ki, ümumi kriptovalyuta «Libra» və digər özəl layihələrə alternativ ola, beynəlxalq tranzaksiyaların qiymətini azalda bilər.
«Brexit» finişə yaxınlaşır
Böyük Britaniyada keçirilmiş seçkinin nəticəsini Aİ ölkələrinin rəhbərləri məyusluqla qarşılasalar da, bu, onlarda rahatlıq da yaradıb. Hər halda, onlar, nəhayət, qeyri-müəyyənliyin başa çatdığını deyirlər. Aİ-nin dekabr sammitində Aİ üzvlərinin dövlət və hökumət başçıları gələcəkdə Britaniya ilə mümkün qədər yaxın münasibətlərdə olmaq arzularını da dilə gətiriblər. Lakin onlar bunun «hüquq və öhdəliklər balansına, bərabərhüquqlu tərəfdaşlığa» əsaslanmalı olduğunu da deyirlər.
Problem ondadır ki, Böyük Britaniyanın baş naziri Boris Consonun Aİ ilə gələcək münasibətlərlə bağlı fikirləri ziddiyyətlidir: o, bir yandan Aİ ilə hərtərəfli ticarət əlaqələri qurmaq istəyir, digər tərəfdən onun qaydalarına (məsələn, ekoloji standartlarına və ya vergi qanunlarına) boyun əymək istəmir. Aİ isə çətin ki, bu şərtləri qəbul etsin. Odur ki, tərəflər arasında danışıqların ağır keçəcəyinə şübhə yoxdur. Ursula fon der Lyayenin sözlərinə görə, Britaniya ilə gələcək münasibətlərə dair danışıqlarda Aİ-nin 3 hədəfi olacaq: sıfır tariflər, sıfır kvota və sıfır dempinq.
İndi hər kəs zamanın təzyiqi altında olan Consonun standart razılaşmanı imzalamağa «hə» deyəcəyinə ümid edir. O, 2020-ci il dekabrın 30-dək «yumşaq gediş»ə hazırlaşmaq üçün buna məcburdur.
Razılaşmada keçid dövrünün uzadılması mümkün sayılır, lakin bu qərarın iyulun 1-dək qəbul edilməsi tələb olunur. Bununla yanaşı, Conson və yeni parlamentin vaxtı uzadıb-uzatmayacağı da məlum deyil.
Skeptiklər mövcud qrafikin real olmadığına əmindir. Onların fikrincə, azad ticarət haqqında razılaşmanın əldə olunması üçün ən azı 3, hətta bəlkə də Kanada ilə münasibətlərdə olduğu kimi, 7 ilə ehtiyac var.
Daha bir problem ondan ibarətdir ki, Avropa Parlamenti razılaşmanın bütün maddələrini ratifikasiya etmək səlahiyyətində deyil. Xidmətlər, maliyyə əməliyyatları, məlumatların və ya investisiyaların qorunması kimi məsələlərdə milli, hətta regional parlamentlərin razılığı tələb oluna bilər. Bu isə məsələnin illərlə uzana biləcəyi deməkdir.
Nəhayət, danışıqlar mövzusu yalnız azad ticarət haqqında razılaşma deyil. Tərəflər gələcəkdə təhlükəsizlik sahəsində necə əməkdaşlıq edəcəklərini də müəyyənləşdirməlidir. Bir ölkə Aİ sıralarını tərk edirsə, dərhal Şengen informasiya sistemi kimi vacib bazalara çıxışı da əldən verir. Məsələn, Aİ-yə girişi qadağan olan şəxslər və s. haqda informasiya isə məhz bu bazada toplanır.
Doğrudur, Aİ Londonda informasiya mübadiləsi haqqında razılığa gəlməyə hazırdır. Lakin əvəzində Brüssel «Beş göz»ə (Avstraliya, Kanada, Yeni Zelandiya, Böyük Britaniya və ABŞ) məxsus xüsusi xidmət orqanlarının hesabatlarının Aİ kəşfiyyat orqanlarının üzünə açıq olmasını istəyir. Bununla yanaşı, Londonun Aİ-nin müdafiə layihələrində iştirak edə bilib-bilməyəcəyi, biləcəksə bunun hansı formada olacağı da müəyyənləşdirilməlidir.
Hakimiyyət dili
Aİ-nin yeni liderləri blokun dünya arenasındakı rolunu artırmağı da planlaşdırırlar.
«Əgər biz avropalılar özümüzü dünyada təsdiqləmək istəyiriksə, tək «yumşaq güc»lə kifayətlənmək olmaz. Avropa hakimiyyət dilini öyrənməlidir», - deyə Ursula fon der Lyayen bildirib. O, «geosiyasi komissiya»nın yaradıldığını da bəyan edib.
Aİ-nin xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə komissarı Cozep Barrel deyib ki, dünya geostrateji rəqabətin yüksəlişinə şahidlik edir: «Çin, Rusiya və ABŞ nəhəng güc yarışında bir-birlərilə qarşı-qarşıya qalıblar. İndi Aİ oyunçu, yoxsa oyun meydançası olmaq seçiminə malikdir».
İlk addım kimi, tezliklə Avropanın «Maqnitski qanunu»nu qəbul edəcəyi deyilir. Söhbət ABŞ-ın hələ 2012-ci ildə Rusiyaya qarşı hazırladığı qanundan gedir. Bu qanun ABŞ hökumətinə bütün dünya üzrə insan haqları pozucularını cəzalandırmaq, onların aktivlərini dondurmaq, Amerikaya girişlərinə qadağa qoymaq haqqı verir.
Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Çarlz Mişel öz növbəsində, Brüsselin avro ilə bağlı planını açıqlayıb. Plana əsasən, avro ABŞ dollarının qlobal hökmranlığına son qoymalıdır.
«Ölmüş beyinlər»ə artıq ehtiyac yoxdur
Amma bütün bu fikirlər hələ ki, Aİ-nin bilavasitə müdafiə siyasətilə o qədər də uyğunluq təşkil etmir. 2018-ci ildə qüvvəyə minmiş «Təhlükəsizlik və müdafiə məsələləri üzrə daimi strukturlaşmış əməkdaşlıq» (PESCO) proqramı, şübhəsiz ki, Avropanın tezliklə hərbi mənada ABŞ-dan müstəqil, öz-özünü qorumaq gücündə olacağı anlamına gəlmir.
Fransa prezidenti Emmanuel Makron bu yaxınlarda NATO-nu «ölmüş beyinlər» təşkilatı kimi xarakterizə etsə də, Avropa ərazisinin müdafiəsi bu hərbi blokun vəzifəsi olaraq qalır. Aİ istəsə belə, bunu dəyişdirə bilməz. Vəziyyəti yaxın gələcəkdə PESCO-nun da dəyişdirməsi mümkün deyil.
Miqrasiya böhranı
Avropa Komissiyasının başçısı fevralda Miqrasiya və sığınacaq haqqında yeni Paktın təqdim olunacağını bəyan edib. O, ümid edir ki, yeni Pakt Aİ-nin bütün üzvləri üçün qəbuledilən olacaq. Məsələ ondadır ki, Avropa İttifaqı artıq 4 ildir sığınacaq verilməsilə bağlı ümumi siyasətini müəyyənləşdirə bilmir. Ən mübahisəli məsələ Aİ daxilində miqrantların paylanması ilə bağlıdır. Hələ uzaq 1990-cı ildə qəbul olunmuş Dublin razılaşmasına əsasən, qaçqın Aİ-yə hansı ölkənin ərazisindən daxil olubsa, sığınacağın verilməsinə görə məsuliyyət də həmin dövlətin üzərindədir. Son illərdə bu vəziyyətlə ən çox İtaliya, İspaniya və Yunanıstan qarşı-qarşıya qalıb.
2016-cı ildə Avropa Komissiyası miqrantların kvotalar üzrə paylanması təklifilə çıxış edib. Məntiq belədir: mövcud meyarlara uyğun olaraq, miqrantları yalnız bir neçə Aralıq dənizi ölkəsi yox, həmrəy olaraq, bütün ölkələr qəbul etməlidir. O zaman Komissiya bu prosesə qatılmayanların böyük həcmdə cərimələnməsini təklif etmişdi. Təklif Mərkəzi və Şərqi Avropanın bir çox ölkəsində – Avstriya, Polşa, Macarıstan və s. ciddi narazılıqlara səbəb olmuşdu. Bu ölkələr hansı sayda insanı qəbul etməli olduqlarının kənardan diqtə edilməsilə barışmırdılar. Məhz bu mübahisələr nəticəsində bir müddət sonra Aİ-nin sığınacaqların yaradılması sistemilə bağlı qanunverici planları «dondurulub». Bu gün Dublin razılaşmasının köhnəldiyini hər kəs bilsə də, hər kəsi qane edəcək variantın tapılması mümkün olur.
Ümumi ev
Ümumi ev adlandırılan Avropanın çox sayda fərqli problemləri var. Britaniyanın Aİ-ni tərk etməsilə isə o, ərazisinin əhəmiyyətli bir hissəsini də itirir. Amma bu, Aİ-nin yeni üzvlər üçün cəlbediciliyini qətiyyən azaltmır. Ümumi Avropaya qoşulmaq istəyində olan, lakin bir müddət əvvəl rədd cavabı almış Şimali Makedoniya ilə Albaniyanın taleyinə də yeni ildə aydınlıq gələcək. Üstəlik, məsələ, yəqin ki, müsbət həll olunacaq. Hər halda, Aİ üzvlərinin mütləq əksəriyyəti genişlənmənin blokun maraqlarına uyğun olduğu qənaətindədir.

ACTOR OR PLAYGROUND?
EU is entering the new year 2020 with new leaders each of them promising tremendous changes, the brightest one being the cease of greenhouse gas emissions completely by 2050! The author of this idea is the new head of the European Commission, Ursula von der Leyen, who believes the plan is no less captivating than the American lunar missions of the 1960s.
Apparently, this call was made at the right time. According to recent studies, almost half of the Europeans are more afraid of climate change than losing their jobs, migration or a terrorist attack. And 41% of young Europeans between 15-29, especially from southern countries such as Spain, Greece and France, are thinking about moving to cooler countries. Overall, 82% of Europeans believe that climate change affects their daily lives.
The fact that only nine out of twenty-eight EU member states were ready for decisive action six months ago also manifests a rapid change in the attitude of Europeans towards global warming. The rest believed that this issue would become relevant only in the second half of the 21st century. Currently, only one EU member state, Poland, opposes the plan due to its high dependence on the coal industry.
The 'green' deal
In her keynote speech, The Green New Deal for Europe, Ursula von der Leyen emphasised that Europe is confronted with two crises — economic and climatic. Inequality in Europe today is at a record high - the first 10% of households own half of the wealth of the continent, while the last 40% control only 3%. The proportion of workers living in poverty is growing. 118 million Europeans, almost one in four, were at risk of poverty or social exclusion, with homelessness rising across the continent.
By March 2021, the EU Commission plans to make climate neutrality (reduction of harmful emissions) legally binding in order to achieve at least a 50 percent reduction in greenhouse gas emissions (compared with 1990) by 2030. And by 2050, Europe wants to be a "climate neutral continent", which means the complete cessation of greenhouse gas emissions.
EU presented a grand investment program designed for the next ten years with a budget of 1 trillion euros, which, according to authors, "links economic aims with a broader vision of environmental justice: decarbonising Europe's economy, reversing biodiversity loss and tackling inequalities in Europe and around the world."
Among other measures are the installation of at least 1 million charging stations for electric vehicles by 2025, air traffic restrictions due to the introduction of high taxes on fuel, industrial and shipping companies subject to purchasing rights for CO2 emissions, agriculture and forestry companies subject to reduce to half the use of chemical products and antibiotics by 2030. EU authorities also consider the possibility of introducing a tax on CO2 emissions when importing goods from countries with a low level of climate protection, as well as new standards for clean air and clean water, and so on.
Budget 2020 and onwards
It is planned to spend a fifth of the EU budget (168.7 billion euros) for 2020 on combating climate change. But the debates over the new budget for 2021-2027 are ongoing because the EU authorities will have to do something to cover the budget gap as soon as Britain leaves the union. In addition, the funds that have been previously used to support farmers and poorer regions of the continent are also channelled into new priorities, such as combating climate change and managing migration. But opinions on ways to resolve this issue are different. Some offer to increase the contributions of the remaining EU members, others offer to further reduce costs.
The 2014-2020 budget was formed thanks to 1% deductions from the gross national income (GNI) of all 28 member-states, including the UK. In order to keep the budget at the same level, the contributions of the 27 remaining countries will be equal to 1.13% of GNI starting from 2021. Certainly, large fundraisers, including Germany, are not happy. But poorer, subsidised countries in the east and south of the continent want to maintain funding from Brussels for their economies and offer as much as 1.3% of GNI. As a compromise, the current president of the EU, Finland, proposes the rate of 1.07-1.08% for the next seven-year budget, while France supports the introduction of an EU-wide digital tax on technology giants such as Facebook and Google to replenish the joint treasury without increased contributions from member-states. In general, trying in vain to solve the puzzle at the summit in December, the leaders of the EU countries agreed to return to this issue in February 2020. The decision should be made by the middle of the year, but it seems that few people believe in it.
Discussions on a package of reforms to protect the Eurozone (19 countries) from a new crisis was also postponed until the summer of 2020. By and large, there is still no package as such, although discussions have been ongoing since 2015. European countries cannot come to a compromise on issues related to the integration of banks, the Eurozone budget and the increasing role of the rescue fund , ESM (European Stability Mechanism).
According to forecasts, economic growth will be less than expected, since the production crisis in the EU may spill over into the services sector considering the protracted global trade tension. According to IMF, in 2019, the growth was only 1.2%, which is significantly less than in 2018 (1.9%). In fact, the head of the European Financial Stability Facility (EFSF) Klaus Renling believes that there is no reason to panic, assuring everyone that "we are in a phase of slowdown, but not a recession."
In parallel, the EU authorities continue the development of the digital currency of ECB, and promise a visible progress as early as next year. Plans for a European public digital currency began to emerge after Facebook announced in June its Libra project, which frightened the EU regulators who hastened to announce that the Facebook project might be banned in Europe. According to ECB, a public cryptocurrency would be an alternative to Libra and other private projects and could reduce the cost of international transactions.
Brexit on the final
Reaction of the heads of EU member-states to the election results in the UK was a mix of frustration and relief. After all, they admit that the uncertainty is over. At the EU summit in December, leaders of European states and governments reaffirmed their desire to have as close relations with Britain as possible in the future. However, they believe that these relations should be based on "a balance of rights and obligations, as well as ensuring equal conditions for partnership."
The problem is that UK Prime Minister Boris Johnson's ideas about future relations with the EU are contradictory: on the one hand, he wants to maintain full trade relations with the EU, and on the other hand, he wants to be free from EU rules such as those concerning environmental standards and taxes. As the EU is unlikely to accept this combination, complex negotiations are inevitable. According to Ursula von der Leyen, the EU will have three goals in negotiations with the UK: "zero tariffs, zero quotas and zero dumping."
Everyone hopes that Johnson, under the pressure of time, will agree to a standard agreement in order to prepare a "soft leave" by December 31, 2020. The agreement provides for an extension of the transition period, but requires that this decision be made before July 1. But it is unclear whether Johnson and his new parliament will extend it.
Sceptics claim that the existing schedule is unrealistic, and it will take at least three years, or even seven years, as was the case with Canada, to agree a free trade agreement.
The other problem is that the European Parliament does not have the authority to ratify all articles of the agreement. In areas such as services, financial transactions, data protection or investment, the consent of national and even regional parliaments may be required, which may take years.
Finally, negotiations include more than just a free trade agreement. Both parties should also clarify how they intend to cooperate in the future on security issues. When a country leaves the EU, it is deprived of access to important databases, such as the Schengen information system, which contains information about people who are prohibited from entering the union. The EU is ready to agree on the exchange of information with London. In response, it hopes to have access to intelligence reports from the Five Eyes alliance, including Australia, Canada, New Zealand, the UK, and the U.S. It is also necessary to reconsider the issue of London's readiness and conditions to participate in the EU defense projects.
Language of power
The new EU leaders also have plans to increase the role of the EU on the world stage. "Soft power" will no longer be enough if the EU wants to assert itself on the world stage. Europe must also learn the language of power," Ursula von der Leyen said announcing the creation of "geopolitical commission".
According to High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security, Josep Borrell, "we see the rebirth of geostrategic competition, notably between China, Russia and the United States, where the EU has the option of becoming a player, a true geostrategic actor, or being mostly the playground." As the first step, it's planned to launch the preparatory work for a global sanctions regime to address serious human rights violations which will be the EU equivalent of the so-called Magnitsky Act of the United States. The act empowers the U.S. government to punish human rights abusers worldwide, freeze their assets and deny entry into the country.
President of the European Council, Charles Michel, told about Brussels' plans for the euro to take over the global dominance of the U.S. dollar.
Dead Brains Still Needed
So far, all these belligerent statements have little in common with the defense policy of the EU. The Permanent Structured Cooperation on Security and Defense (PESCO) program launched in 2018 does not guarantee that Europe will become militarily independent of the United States and will be able to defend itself.
While French President Emmanuel Macron recently described NATO as "a brain-dead organisation", the protection of Europe has been and will remain one of the main tasks of NATO. Even if the EU wanted to, it would hardly be able to do so. Apparently, PESCO will not change the existing situation in the near future.
Migration crisis
The head of the European Commission in February promises to introduce a new Pact on Migration and Asylum, which, she hopes, will be acceptable to all EU member states. The fact is that the European Union has not been able to agree on a common asylum policy for four years now. The most controversial issue continues to be the principle of the distribution of migrants within the EU. According to the Dublin Agreement, adopted back in 1990, the responsibility for considering asylum lies with the country whose refugee originally crossed the border when entering the European Union. In recent years, it is, first of all, Italy, Spain and Greece, which in fact were not ready for the invasion of a huge number of refugees.
In 2016, the EU Commission proposed allocation in accordance with quotas. The logic is this: instead of several Mediterranean countries, all countries should be obliged, in a spirit of solidarity, to accept migrants in accordance with established criteria. Those who are not involved must pay heavy fines. This proposal caused massive resistance from many countries of Central and Eastern Europe - Austria, Poland, Hungary and others. They do not want to be dictated to them how many and what kind of people they will accept. Because of this dispute, all further EU legislative plans for an asylum system have been blocked. Everyone understands that the Dublin Agreement is outdated, but so far no one has offered an option that suits everyone.
Common home
The European common home has many different problems. With the departure of the UK, it has become even smaller. But this does not make the EU less attractive to new members. So, the fate of the rejected Northern Macedonia and Albania will be decided in the new year, and, most likely, positively, since, according to the recognition of the vast majority of EU members, the expansion of the bloc is in their own interests.