“KÖLGƏ” GECƏ YARISI YOX OLDU
Yeni il çox isti başladı. Təkcə ona görə yox ki, Avstraliyada baş vermiş meşə yanğınları çoxsaylı insan itkisinə və heyvan tələfatına, çox böyük ərazilərdə meşə örtüyünün məhvinə gətirib çıxarmışdı.
Yanvarın 3-də Bağdad hava limanının çıxışında vurulan iki “Jeep”in alovu planeti hətta qlobal istiləşmədən də çox təhdid etdi. ABŞ-ın İran ordusunun qələbə simvolu, “kölgə general”, İslam Respublikasının xaricdəki əməliyyatlarına rəhbərlik edən Qasim Süleymanini qətlə yetirməsi Tehran və Vaşinqtonu müharibənin kandarına gətirdi.
Məlumatlara əsasən, İran İnqilab Keşikçiləri Korpusunun (Sepah) xaricdəki əməliyyatlar üzrə ixtisaslaşmış “Qüds” briqadasının komandanı general-leytenant Qasim Süleymani yanvarın 3-ü saat 01 radələrində Suriya aviasiya şirkətinə məxsus təyyarədə Dəməşqdən, bəzi ehtimallara əsasən Liviyadan Bağdada gəlib. Süleymanini Bağdadda yüksək səviyyədə qarşılayıblar, hava limanına generalın yaxın dostu, “Həşd-Şabi” könüllü ordusunun əməliyyat komandanı və ya baş qərargah rəisi Mehdi əl-Muhəndis, eləcə də “Həşd-Şabi”nin mətbuat katibi Məhəmməd Rza Cabiri və daha bir neçə nəfər olub. Qrupda, ümumilikdə, 10 nəfər olub və iki avtomobildə hava limanını tərk edərkən bəzi ehtimallara görə pilotsuz uçan aparatlar (PUA), bəzi iddialara görə isə helikopterlər tərəfindən atəşə tutulub.
Daha ciddi ehtimal budur ki, generallar və yanındakıları PUA-lar izləyib və nöqtə atışı ilə vurublar. Çünki ilk növbədə helikopterlər daha çox diqqət cəlb edir və şübhə yarada bilərdi. ABŞ Müdafiə Nazirliyi rəsmilərinin açıqlamalarından isə belə məlum olur ki, Süleymaninin hərəkəti izlənib və Vaşinqtondan “vur” əmri gəldikdən sonra atəş açılıb. Bu isə daha çox PUA işinə bənzəyir.
“Kölgə general”
İran üçün bu hadisənin zərbəsi çox ağır idi. Təkcə ona görə yox ki, öldürülən bir general və “Qüds” briqadası komandiri idi. Məsələ ondadır ki, Süleymani İranın müharibə qəhrəmanı, məğlubedilməz sərkərdə obrazı idi. Haqqında film çəkilmiş, çoxlu sayda proqramlar, təbliğat rolikləri hazırlanmışdı. Q.Süleymani daha əvvəl İraq, Livan, Fələstində fəaliyyət göstərsə də, haqqında o qədər də geniş məlumat yox idi. Ancaq İŞİD-in 2014-cü ildə İraqın ikinci böyük şəhəri Mosulu işğalından sonra bölgədə yaranmış qarışıq situasiyada ilk dəfə Qasim Süleymani kameralar qarşısında görünüb. Həmin gün iraqlı könüllülər iranlı zabitlərlə birlikdə Əmirli qəsəbəsini İŞİD-dən geri alıb. Əməliyyata isə birbaşa Q.Süleymani özü rəhbərlik edib. Bundan sonra İran və dünya mediası Süleymaninin Suriya, İraq ərazisində döyüş əməliyyatları rayonlarında çəkilmiş foto və videolarını tez-tez yaymağa başlayıb. Təbii ki, bu da məqsədli idi. General tezliklə bu ölkələrdə İŞİD-ə qarşı İrana bağlı silahlı qrupların lideri kimi məşhurlaşdı.
İraqda “Həşd-Şabi”nin formalaşdırılması, Suriyada hökumət tərəfdən vuruşan “Fatimiyyun” (əsasən Pakistan və Əfqanıstandan olan şiələr), “Əbəlfəzl Abbas” (əsasən iraqlılar) və digər silahlı qrupların təşkilatlandırılması və hərbi əməliyyatlara cəlb olunması prosesinin başında Süleymani dayanırdı. Eyni zamanda Yəməndə faktiki olaraq hakimiyyəti ələ keçirən husi üsyançıların əsas sponsor və dəstəkçisi Süleymani və onun rəhbərlik etdiyi təşkilat idi.
Amerikalıların özləri Q. Süleymanini “kölgə general” adlandırırdı.
Simvollar və jestlər müharibəsi
Təbii olaraq Süleymaninin qətli sonrası İranda intiqam şüarlarının yüksəlməsi ilə müşayiət olundu. Bir mənada Tehran özü də Süleymaninin nəşini İraq və İranda müqəddəs məkanlara aparmaqla, daha sonra paytaxtda 5 milyon insanın iştirak etdiyi vida mərasimi təşkil etməklə xalq arasında qisas hissinin yüksəlməsi və siyasi-ictimai səfərbərliyə nail oldu.
Vaşinqton isə bəyan etdi ki, Süleymani ABŞ-a qarşı yeni əməliyyatlar hazırladığı, bu bölgədə çoxlu sayda amerikalı hərbçinin ölümünə səbəb olduğu üçün qətlə yetirilib. Yeri gəlmişkən, bu hadisədən bir neçə gün əvvəl Bağdaddakı ABŞ səfirliyinə hücum təşkil olunmuşdu.
Tehranın qisas hədələrinə cavab olaraq ABŞ prezidenti 1979-cu ildə Tehrandakı ABŞ səfirliyinin ələ keçirilməsi zamanı girov götürülən 52 amerikalını nəzərdə tutaraq İran ərazisində 52 obyektin, o cümlədən dini və tarixi məkanların vurulacağını bəyan etdi. Doğrudur, sonradan müdafiə naziri Mark Esper bu iddianı təkzib elədi, amma iddia dünya mediasına geniş yer tapdı.
İranlılar isə yanvarın 8-də gecə Qasim Süleymaninin avtomobili Bağdad hava limanında vurulduğu saatda ABŞ-ın İraqdakı Ayn əl-Əsəd bazasını raket atəşinə tutdu. Bunun ardınca isə Ərbil hava limanında beynəlxalq koalisiyanın istifadəsində olan hərbi baza vuruldu. Raket atəşi zamanı ali dini lider Əli Xameneyi “Sepah”ın mərkəzinə gedərək atəşi şəxsən izləməklə Vaşinqtona əməliyyatın arxasında birbaşa özünün olduğu mesajını verdi. Bundan başqa, məhz Amerika bazalarının vurulmasından sonra Qasim Süleymaninin vətəni Kirmanda saxlanılan cəsədi torpağa verildi.
Balanslı qisas
Yanvarın 9-da mətbuat konfransı keçirən “Sepah” hava qüvvələri komandanı Ayn əl-İsa bazasına 13 raket atdıqlarını, əsas məqsədlərinin hərbçilər deyil, bazanı (Süleymanini qətlə yetirən PUA-ların bu bazadan qalxdığı güman edilir – K.R.) və ordakı texnikanı vurmaq olduğunu bildirib. Bundan əvvəl isə ABŞ prezidenti bazada itki olmadığını, qabaqcadan xəbəralma sistemi vasitəsi ilə iranlıların hücumu barədə məlumat əldə edib hərbçilərin gizləndiyini bildirib. Media isə İraq baş nazirinin iranlılar tərəfindən məlumatlandırıldığı, onun isə öz növbəsində amerikalıları məlumatlandırdığını yazır.
İstənilən halda mahiyyət etibarı ilə hər iki tərəf bu vəziyyətdən məmnun görünür. Çünki gözlənildiyinin əksinə olaraq Donald Tramp İrana qarşı müharibə elan etməyib, əksinə komandasının toplantısından sonra İranla sülh danışıqlarına çağırış edib. Tehrana qarşı sanksiyaların davam edəcəyini deyən Tramp artıq 9 yanvarda İrana qarşı yeni sanksiyalar paketini imzalayıb. Amma eyni zamanda ABŞ hökuməti BMT Təhlükəsizlik Şurasına İranla heç bir ön şərt olmadan danışıqlara başlamağa hazır olduğu ilə bağlı məktub göndərib.
Tehran isə qisas əməliyyatlarının davam edəcəyini bəyan edir. Dini lider 8 yanvar zərbələrini Amerika prezidentinə “şillə” olduğunu, qisasın isə qabaqda olduğunu bildirib. Lakin böyük mənada müharibə ehtimalı ortadan qalxıb. Ən azı yaxın dövrdə.
Hazırda tərəflərin heç biri uzunmüddətli müharibədə maraqlı deyil. İranda anlayırlar ki, onsuz da iqtisadi durumu yaxşı olmayan ölkə üçün ABŞ-la müharibə fəlakətə çevrilər. ABŞ-da isə ictimai rəy İranla müharibəni dəstəkləmir. Müharibə qərarı Trampın onsuz da zədəli olan imicini alt-üst edə bilər. Nəzərə almaq lazımdır ki, bu ilin noyabrında ABŞ-a növbəti prezident seçkiləri keçiriləcək və üstəlik, hazırda prezident Trampa qarşı Konqresdə impiçment prosesi davam edir. Bütün bunlara əlavə olaraq İranla yeni və riskli müharibə Vaşinqton administrasiyası üçün ciddi risk daşıyır. Bu səbəbdən də, ABŞ prezidenti İranla məsələni daha irəli aparmaq istəmədi.
Lakin Tramp İranın Yaxın Şərqdə bir nömrəli “oyunçusunu” neytrallaşdırmaqla müttəfiqləri və düşmənlərinə Amerikanın hələ güclü bir dövlət olduğunu xatırladıb. İran isə İraqdakı ABŞ bazalarını raket atəşinə tutmaqla cəsarətini və ABŞ-la birbaşa toqquşmaya gedəcək güc olduğunu göstərib. Bundan daha artığı isə hər iki tərəf üçün ağır yük ola bilər. Bu səbəbdən də, ən azı yaxın dövrdə hər iki tərəfin sakitləşdiyini, böyük müharibə olmayacağını demək olar. Amma baş verənlər onu göstərir ki, hər iki tərəfin “əli tətikdədir”, yəni böyük savaş hər an baş verə bilər.
Qonşuluqda sülh istəyi
İranın ən yaxın qonşularından biri olan Azərbaycan bu ölkə ətrafında baş verənlərə biganə qala bilməzdi. Lakin rəsmi Bakı təhlükəli ABŞ-İran qarşıdurması zamanı da ənənəvi soyuqqanlı və balanslı mövqeyini qoruyub saxlaya bildi.
Yanvarın 4-də Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov iranlı həmkarı Cavad Zəriflə telefon söhbəti zamanı bölgədəki son hadisələri və vəziyyətin gərginləşməsini müzakirə ediblər. Azərbaycan bütün tərəfləri zorakılıqdan çəkinməyə və regional təhlükəsizliyi möhkəmləndirməyə sadiq qalmağa çağırıb. Eyni zamanda nazir Məmmədyarov general Qasim Süleymaninin həlak olması ilə əlaqədar İran rəhbərliyinə və xalqına başsağlığı verib.
Bakı və Tehranı bir-birinə regional layihələr çərçivəsində tərəfdaşlıq, ortaq sərhədlər, dini-mədəni dəyərlər və ən vacibi, İranda yaşayan çoxmilyonluq Azərbaycan icması bağlayır.
ABŞ-la da Azərbaycan müxtəlif sahələrdə, o cümlədən Vaşinqtonun avropalı müttəfiqlərinin enerji təhlükəsizliyinin təminatında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq edir. Bu və bir sıra digər səbəblərdən Azərbaycan İranla mehriban qonşuluq əlaqələrinə önəm verməklə yanaşı, ABŞ-la tərəfdaşlıq münasibətlərini də qoruyub-saxlayır. Bu zaman rəsmi Bakı bu iki ölkə arasında gedən qarşıdurmanın yaratdığı geosiyasi risklərdən mümkün qədər uzaq durmağa çalışır.

SHADOW DISAPPEARS IN THE MIDNIGHT
The beginning of the new year turned out to be quite hot for the whole world not because of the global warming or the unprecedented fires in Australia, which led to numerous casualties among the population, animals and plants.
The flames of two jeeps, blown up at the exit from the Baghdad airport, could turn into a much greater threat to humankind than the global challenges listed above. The killing by the U.S. military of the symbol of successful operations of the Iranian army, General Qasem Soleimani, nearly pushed Tehran and Washington to an open war.
According to reports, on January 3, at about 01:00 a.m., Major General of the Islamic Revolutionary Guards Corps (IRGC), the commander of the Al-Quds brigade specialising in covert military operations outside Iran, arrived from Damascus (possibly from Libya) to Baghdad where he was met at a high level. There were also a close friend of General, Mehdi al-Muhandis, the head of operations or the chief of staff of the Iraqi militia Hashd al-Shaabi, the organisation's spokesman Muhammad Reza Jabiri and several others. There were ten people in the group. At the exit from Baghdad airport, their cars were allegedly fired by unmanned aerial vehicles (UAVs) or helicopters.
The Shadow General
Iran suffered an extremely powerful blow, because Soleimani was not only a general and commander of the Al-Quds brigade, but also symbol of an invincible commander for the Iranians. His personality and heroism were a subject of films, numerous programs and propaganda videos. Despite previous involvement in operations in Iraq, Lebanon and Palestine, information about the general was scarce until Soleimani appeared before the cameras after the occupation of the second largest city of Iraq - Mosul by ISIS terrorists in 2014. On the same day, Iraqi volunteers, along with Iranian officers, liberated the town of Amirli from ISIS under the leadership of Soleimani. After that, numerous photographs and videos began to appear in the Iranian and world media covering Soleimani's military operations in Syria and Iraq, which had soon made the leader of the Iranian armed groups fighting ISIS famous.
General Soleimani was one of the founders of the Hashd al-Shaabi in Iraq, as well as behind the organisation and armed groups like Fatimiyyun, which supports the Syrian government and consists mainly of Pakistani and Afghan Shiites, Abulfazl Abbas (mainly Iraqis) and others. Soleimani and his organisation also supported the Houthi rebels, who actually seized power in Yemen.
For the Americans, General Soleimani was known as a "shadow general".
War of symbols and gestures
As expected, the killing of a high-ranking military official has provoked a rapid increase in anti-American sentiments and calls for revenge in Iran. In fact, Tehran itself contributed to this, carrying the coffin with the body of the general first to the holy places in Iraq and Iran, and then holding a farewell ceremony with five million people in the capital of the country to ensure political and social mobilisation of the population.
According to Washington, Soleimani was killed because he had planned to conduct new operations against the U.S. and had been directly involved in the killing of a large number of U.S. troops in the region. By the way, just a few days before the incident, the U.S. Embassy in Baghdad was attacked.
In response to Tehran's threats of revenge, the U.S. president announced his readiness to attack 52 cultural sites in Iran, including religious and historical sites, representing 52 Americans taken hostage during the notorious seizure of the U.S. embassy in Tehran in 1979. Later, the U.S. Secretary of Defense, Mark Esper, ruled out this intention despite wide circulation of the news in the world media.
On the night of January 8, namely at the same hour when the car of Qasem Soleimani was blown up in Baghdad, the Iranian army rocketed the American military base Ain al-Assad in Iraq. Immediately after that, another blow targeted the military base of the international coalition deployed at the Erbil Airport. Iran's Supreme Leader Ali Khamenei personally monitored the operation from Sepah's headquarters in Tehran, hinting to Washington about his direct involvement in the attack.
Coherent revenge
General Soleimani was buried in his hometown of Kerman. At a press conference held on January 9, the commander of Sepah (IRGC Air Forces) announced the launch of thirteen rockets at the Ain al-Isa base, which is allegedly the location from which the UAVs killing Soleimani and his entourage took off. The main purpose of the attack, according to the military, was the destruction of the base and equipment, but not the troops. Earlier, President Trump said that thanks to the early warning system, the base contingent managed to hide in time and escaped victims. The media, meanwhile, claimed that the Americans were warned by the Iraqi prime minister, who, in turn, was notified by the Iranians themselves.
Either way, the situation seems to suit both sides of the conflict. Contrary to expectations, President Trump did not declare war on Iran, but called on the leadership of the country for peace talks immediately after discussing the details with his administration. In continuation of the sanctions policy on Tehran, Trump signed a new package of sanctions against Iran on January 9. At the same time, the U.S. government sent a letter to the UN Security Council expressing its willingness to negotiate with Iran without any preconditions.
Meanwhile, Tehran announced that the revenge actions will continue. Khamenei called the January 8 rocket attacks only a "slap" in the United States, and revenge, he said, is yet to come. And although a number of experts predicted a tighter confrontation, the likelihood of a large-scale war was ruled out, at least in the near future.
Neither the U.S. nor Iran are interested in a large-scale war. Tehran understands that under the current economic situation, full-fledged military operations can lead to unexpected consequences. Washington is not interested in the war with Iran either, at least in light of the upcoming presidential elections in November. Moreover, the presidency of Donald Trump is still threatened with impeachment, and public opinion in the United States opposes the war with Iran.
Apparently, having neutralised the Iranian "warrior number one" in the Middle East, Trump wanted to remind the allies and foes of America that the United States was and remains a world superpower. And the Iranian attack on U.S. military bases in Iraq is nothing more than an attempt to prove Iran's readiness and potential for an open clash with the United States.
However, even if in the near future the emotions on both sides of the barricades cool down, the parties to the conflict will keep their finger on the trigger in readiness to clash at any moment.
Peace next door
As one of Iran's closest neighbours, Azerbaijan could not remain indifferent to the events in and around this country. At the same time, official Baku maintained a traditionally restrained and balanced position in a dangerous round of U.S.-Iranian confrontation.
The day after Soleimani's death, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov held a telephone conversation with his Iranian counterpart Javad Zarif to discuss recent developments and the aggravation of the situation in the region. Azerbaijan called on all parties to refrain from violence and to remain committed to strengthening regional security. At the same time, Mammadyarov expressed his condolences to the leadership and people of Iran in relation with the death of General Soleimani.
Baku and Tehran are connected with each other by mutually beneficial partnership within the framework of regional projects, common borders, religious and cultural values ​​and, no less important, the presence of a multi-million Azerbaijani community in Iran.
Azerbaijan also maintains mutually beneficial cooperation with the United States on various issues, including in energy security of Washington's European partners.
Given these and a number of other factors, Azerbaijan maintains good neighbourly relations with Iran and partnerships with the United States, while trying to stay as far as possible from the geopolitical risks caused by the confrontation between the two countries.