Livanda siyasi və iqtisadi böhran dərinləşir
Livan sakinləri yanvarın 26-da hökumət əleyhinə nümayişlərə başlamalarının 100 günlük yubileyini qeyd edib. Ölkənin iri şəhərlərində küçələrə çıxan əhali «Onlara inam yoxdur!» şüarı ilə yürüş keçirib. Nümayişçilər ölkə qarşısında duran ən vacib problemləri çözmək iqtidarında olan, Livanın həddindən artıq korrupsiyalaşmış siyasi partiyalarla əlaqəsi olmayan «texnokratlar» hökumətinin qurulmasını tələb edir. Məhz bu üzdən əhali «Hizbullah»ın diktəsilə qurulmuş yeni Nazirlər Kabinetinə də etimadsızlıq nümayiş etdirir.
Livanlılar Saad Həriri hökumətinin istefası tələbilə küçələrə ötən ilin oktyabrından çıxır. Lakin artıq hökuməti ölkəni bürümüş dərin iqtisadi böhranın öhdəsindən gələ bilməməkdə ittiham edən nümayişçilər xalqı inqilaba səsləməyə başlayıb. Beyrutdan başlamış mitinqlərin artıq bütün ölkəni bürüməsi vəziyyətin nə qədər ciddi olduğunu göstərir. Bu arada, mitinqçilər arasında üzərində kubalı inqilabçı Çe Gevaranın şəkli olan futbolkalar xüsusi populyarlıq qazanıb.
Plüralizm yoxdur
Müstəqilliyini 1944-cü ildə qazanmış Livan bu günədək kənar təsirlərdən tam xilas ola bilməyib. Təxminən, 80 ildir mövcud olan Livan Respublikası dəfələrlə müxtəlif daxili və xarici münaqişələrlə üz-üzə qalıb. Bütün bu illər ərzində ABŞ, SSRİ, İsrail, Səudiyyə Ərəbistanı, İran, Fransa, Suriya və digərləri ölkədəki dini və siyasi dağınıqlıqdan öz maraqları üçün istifadə edərək, Livanın siyasətinə güclü təsir göstəriblər. Onlar buna, əlbəttə ki, ölkə daxilindəki müttəfiqləri, inandıqları qüvvələr vasitəsilə nail olub.
Son zamanlar bu dövlətlərin sırasına prezident Mişel Aunun xahişilə Rusiya da qoşulub. Qeyd edək ki, Rusiyanın Suriya ərazisində qurduğu hava hücumundan müdafiə sistemi Livanın hava məkanını da əhatə edir.
Livanda din ictimai həyatın bütün sahələrində böyük rol oynayır. Ölkədə siyasi düzən belə, konfessionalizm əsasında qurulub. Respublikada 18 müxtəlif dini cərəyanın təmsilçiləri yaşayır. Əsas din islamdır. Sünnilərlə şiələr birlikdə ölkə əhalisinin, təxminən, 60%-ni təşkil edir. Maronitlər, katoliklər, pravoslavlar və s. ibarət xristianlar, təxminən, 40%-dir. Livan yeganə ərəb dövlətidir ki, prezident Konstitusiya əsasında maronit xristian, baş nazir sünni müsəlman, parlamentin spikerisə şiə müsəlmandır. Ölkədə 100-dən artıq siyasi partiya var. Onların da əksəriyyəti yenə də konfessionalizm prinsipilə formalaşdırılıb. Üstəlik, onlar qarşı-qarşıya duran iki partiya blokunda cəmləşiblər: Suriyapərəst «8 Mart koalisiyası» və Suryiaya qarşı olan «14 Mart alyansı».
Lakin bu sosial və siyasi müxtəliflik heç də fikir plüralizmilə müşayiət olunmur. Partiya liderləri xalqın partiya, daha dəqiqi din bayrağı altında birləşməsi, başqa sözlə parçalanması üçün əllərindən gələni ediblər və edirlər. Sadə vətəndaşların «dini müxtəlifliyə baxmayaraq, hamımız livanlıyıq» şüarı altında birləşmək cəhdlərisə hələ ki, nəticə vermir.
İlk siqnal
Livanın yaxın tarixində kütləvi nümayişlərə cəhdlər bundan əvvəl də olub. Məsələn, 2005-ci ildə əhali Suriyanın hərbi işğalına etiraz olaraq, «Sidr inqilabı» adı altında küçələrə axışmışdı. Lakin o zaman nümayişçilər ölkədki siyasi sistemin dəyişməsini tələb etmirdi. Halbuki aksiyalara yenə də nəhəng dini icmaları təmsil edən siyasi liderlər yön verirdi. Əksinə, o zaman onlar suriyapərəst və əks çıxışların əsas hərəkətverici qüvvəsi idilər.
2015-ci ilin yayında ölkə daha bir kütləvi etiraz dalğasına şahidlik edib. O zaman livanlılar əslində, küçələrdən zibilin yığışdırılması tələbilə dinc aksiyalar keçirirdilər. Lakin az sonra bu, miqyaslı siyasi aksiyaya çevrilmişdi. Artıq əhali siyasi elitanın ölkəni idarə edə bilməməsinə etiraz edirdi. Livan 2014-cü ilin aprelindən prezidentsiz qalmışdı (hazırkı prezident Mişel Aun bu posta 2016-cı il oktyabrın 31-də seçilib), parlament isə özünü buraxmaqdan imtina edirdi (2014-cü ildə keçirilməli olan parlament seçkisi 2018-ci ildə baş tutub). O zaman etirazçıların bir çoxu artıq öz partiyasının liderinə belə, şübhə ilə yanaşmağa başlamışdı. Əslində, bu, siyasətçilər üçün ilk siqnal idi.
Məlum olduğu kimi, 2015-ci ilin etirazları hökumətin istefası ilə nəticələnməyib. O zaman bunun qarşısını təhlükə ilə üzləşdiyinin fərqinə varan siyasi elitanın birləşməsi alıb. Bunun üçün Livanın bir araya gəlmiş siyasi elitası «Parçala, hökm sür!» taktikasına əl atmışdı. Məsələn, əhali arasında etirazçı hərəkatın bəzi liderlərinə xarici agentlərin pul verdiyi haqda xəbərlər yayılırdı. Amma bütün bunların nəticəsində ictimaiyyət daha çox özünü düşünməyə başlayıb. Nəticədə, əvvəlcə bələdiyyə, daha sonra parlament seçkisində ortaya ilk dəfə müstəqil namizədlər çıxıb.
Gözlənti bu deyildi
İndiki etiraz aksiyaları ilə 2005 və 2015-ci ildəki nümayişlər arasında bir neçə ciddi fərq var. Hazırkı mitinqlər 2015-ci ildə olduğu kimi, lakin 2005-ci ildəkindən fərqli olaraq, hər hansı siyasi partiyanın təşəbbüsü deyil və heç bir siyasi qüvvə tərəfindən idarə olunmur. Bundan başqa, əvvəlki etirazlardan fərqli olaraq, indi, etiraz aksiyalarında praktik olaraq, bütün konfessiyaların təmsilçiləri iştirak edir. Üstəlik, onlar ilk gündən hökumətin istefasını tələb edir və buna nail olanadək küçələrdən yığışmayacaqlarını bildirirlər.
Maraqlıdır ki, mitinqlər əvvəllər belə halın mümkünsüz sayıldığı regionlarda da keçirilir. Buraya Livanın şiələrə məxsus «Hizbullah»la «Amal»ın hökmranlıq etdiyi cənub bölgəsi də daxildir. Bundan da maraqlı olan küçələrə axışan sünnilərlə şiələrin həmrəylik nümayiş etdirməsi, bir-birinə dəstək verməsidir.
Nəhayət, ən əsas fərq nümayişçilərin istəyinə nail olmasıdır. Saad Həririnin rəhbərlik etdiyi Nazirlər Kabineti oktyabrın 29-da səlahiyyətlərindən imtina etdiyini açıqlayıb. Bunun ardınca parlamentin hansı qərara gələcəyini gözləyən nümayişçilər bir qədər sakitləşib və gözlənti düz 3 ay davam edib. Yeni baş nazir Həsən Diab (sünni) yeni komandanın formalaşdırıldığını yalnız bu il yanvarın 21-də açıqlayıb. O, «nümayişçilərin tələblərinin yerinə yetirilməsi istiqamətində işləyəcəklərini» bildirib.
Lakin az sonra insanlar yenidən küçələrə axışıb. Bu dəfə onlar hökumətin «birrəngli» (yaşıl) və «Hizbullah»dan tam asılı olmasına etiraz edir.
Bədbin proqnozlar
Amma yeni hökumət ilk dəfədir ki, Livanda çoxdan formalaşmış reallığı əks etdirir. Son 15 ildə «Hizbullah» özünün tam hökmranlığını təmin etmək üçün qarşısındakı maneələri tədricən aradan qaldırıb. Partiya Livan iqtisadiyyatını, hərbi və kəşfiyyat sahələrini çoxdan öz nəzarətinə götürüb. 2016-cı ildə «Hizbullah»ın köhnə müttəfiqi, general Mişel Aui Livan prezidenti seçilib. 2018-ci ilin mayında təşkil olunmuş parlament seçkisində isə «Hizbullah» və müttəfiqləri parlamentdəki yerlərin 60-na, hökumətdəki 30 nazir portfelinin isə 19-na sahib çıxıblar.
Doğrudur, bu dövrdə formal olaraq bütün şərtlər qorunub: prezident xristiandırsa, baş nazir Saad Həriri sünni idi. Üstəlik, Qərbin və Səudiyyə Ərəbistanının ona inamı var idi. Bu da öz növbəsində, koalision hökumətin beynəlxalq institutlarla, o cümlədən maliyyə institutları ilə normal münasibətlər saxlamasına, ABŞ və Avropadan ciddi yardımlar almasına imkan verirdi.
Lakin indi, formallıq da kənara atılıb. Ölkəyə açıq-aydın sözügedən şiə təşkilatı rəhbərlik edir. Yeri gəlmişkən, 1982-ci ildə İranın İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun dəstəyilə yaradılmış «Hizbullah» bir çox dövlət tərəfindən terror təşkilatı kimi tanınır. Bu, şübhəsiz ki, Beyrutun beynəlxalq tərəfdaşları və donorları ölkəyə cəlb etməsinə mənfi təsir göstərir. Bunsuz isə Livanın üz-üzə qaldığı dərin iqtisadi və maliyyə böhranını nəinki həll etmək, heç yumşaltmaq da mümkün olmayacaq.
Amma bundan da bədbin proqnozlar var. «Hizbullah»ın arxasında dayanan İran Livana sadəcə, xarici siyasətdəki aləti kimi baxır. Bu ölkədə ciddi islahatların aparılıb-aparılaması Tehranı düşündürmür. «Hizbullah» lideri Həsən Nəsrullahın İranın «Əl-Qüds» xüsusi təyinatlı bölüyünün komandanı Qasım Süleymaninin qətlinə görə ABŞ-dan qanlı qisas alınacağı haqda bəyanatı da deyilənlərin təsdiqidir. «Bilirəm ki, o, atamın qanını yerdə qoymayacaq», - deyə bu bəyanatdan dərhal sonra iranlı generalın qızı Zeynəb Süleymani bildirib.
«Hizbullah»ın Livanda son 10 il ərzindəki strategiyası sabitliyin qorunub saxlanması olub. Lakin söhbət İranın maraqlarına xidmət edən sabitlikdən gedir. Qruplaşma məhz bu üzdən Livandakı son etirazları «əzməyin» vacibliyini düşünür. Əsasən şiə şəhər və kəndlərindəki nümayişçilərin üzərinə öz yaraqlılarını göndərən «Hizbullah» şiə dissident və fəallarının ünvanına hədələri də sərtləşdirib.
Yeri gəlmişkən, mərhum iranlı general Süleymaninin özü etirazları yatırmaq üçün Beyruta çox tez-tez gedirdi. Onun əsas vəzifəsi isə şiələrin etiraz aksiyalarında iştirakının əngəllənməsi idi. Süleymani anlayırdı ki, Livanda baş verə biləcək istənilən iğtişaş İranın regionla bağlı maraqlarını təhlükə altına qoya bilər.
Lakin Süleymani artıq həyatda yoxdur, Livanda şiələrin də fəal iştirak etdiyi etiraz dalğası isə getdikcə güclənir. Bir sözlə, «Hizbullah» üçün vəziyyət kifayət qədər qəlizdir. Bir tərəfdən, artıq bütün ölkəni bürümüş etiraz dalğası onun nüfuzunu yox edə bilər. Digər yandan isə mitinqçilərin tələbləri qəbul edilərsə, yəni, ölkədə müstəqil hökumətin yaradılmasına şərait yaradılarsa, onun ilk tələbi «Hizbullah»ın tərk-silah edilməsi və hərəkatın hərbi qanadının buraxılması olacaq.
Xalqın dəstəyinə ehtiyac var
Bu arada Fransa ilə BMT-nin həmsədrlik etdiyi Livana Beynəlxalq Dəstək Qrupu (qrupa Fars körfəzinin ərəb ölkələri, ABŞ, Rusiya, Almaniya, İtaliya, Böyük Britaniya və Aİ) bəyanatla çıxış edib. Bəyanatda bildirilir ki, Livan yardıma yalnız bir halda ümid edə bilər: hökumət «iqtisadi islahatlar paketini həyata keçirə biləcək bacarığa və nüfuza malik olmalıdır».
Vaşinqtonun bəyanatı daha sərtdir. O, İrana və Tehranın Yaxın Şərqdəki əlaltılarına təzyiqləri, o cümlədən miqyaslı sanksiyaları artıracağını bəyan edib.
Az qala hər gün verilən bu və buna bənzər bəyanatlar Livan ictimaiyyətinə dəstək əlaməti kimi qiymətləndirilə bilər.

Author: Feyruz JALILOV
On January 26, the Lebanese people celebrated the 100th day of the start of anti-government demonstrations in major cities of the country under the motto 'We do not trust them'. Demonstrators demand the government of technocrats, who can solve the pressing problems in the country and have no ties with the extremely corrupt Lebanese political parties. Therefore, they expressed their distrust of the new Cabinet formed under the dictation of Hezbollah.
Beginning in October 2019 as peaceful demonstrations demanding the resignation of the Saad Hariri government, which could not cope with the deep economic crisis in the country, protesters began calling on their fellow citizens for revolution. The situation has become more serious when the rallies in Beirut began taking place all over the country. T-shirts with the image of the Cuban revolutionary Che Guevara became popular among the protesters.
No pluralism in Lebanon
Lebanon became independent in 1944 but it has not been able to get rid of outside influence completely. Over the past eighty years, the Lebanese Republic has repeatedly been drawn into various kinds of internal and external conflicts. The U.S., the USSR, Israel, Saudi Arabia, Iran, France, Syria and other countries, using their religious and political fragmentation, all these years have had a strong influence on Lebanese politics through local allies and proxies. Recently, Russia has also joined them, in particular, at the request of President Michel Aoun, who has deployed an air defense system in Syria that also covers Lebanese airspace.
Religion in Lebanon plays a huge role in all spheres of society, and even the political system is based on confessionalism. Representatives of 18 different religious movements live in the republic, but the main religions are Islam (about 60%, Sunnis and Shiites) and Christianity (about 40%, Maronites, Catholics, Orthodox, etc.). This is the only Arab country where, according to the Constitution, the president is a Maronite Christian, the prime minister is a Sunni Muslim, and the speaker of the parliament is a Shiite Muslim. There are more than 100 political parties in the country, but most of them are formed according to the same confessional principle. And they also make up two competing party blocs: the pro-Syrian March 8 Coalition and the anti-Syrian March 14 Alliance.
However, such a diversity in social and political views does not mean pluralism of opinions. Party leaders have done and are doing everything to divide the people under the flags of parties or, more precisely, religions. The attempts of ordinary citizens to unite under the slogan "We are all Lebanese, despite differences in religion," have so far failed.
First signal
In the recent history of Lebanon, there have already been attempts at mass demonstrations. In 2005, the so-called Cedar Revolution took place, when a wave of discontent swept the country against the Syrian military occupation. But the protesters did not require a change in the political system of the country, which was still dominated by political leaders representing the largest religious communities. On the contrary, they were the main driving forces of the pro-Syrian and anti-Syrian actions.
In the summer of 2015, unrest in the country, which began as peaceful demonstrations demanding that garbage be removed from the streets of the capital, developed into large-scale protests against the inability of the political elite to rule the country. Lebanon has been without a president since April 2014 (current president Michelle Aoun was elected on October 31, 2016), and the parliament did not want to dissolve (instead of 2014, elections were held in 2018). Many protesters even began to doubt the leaders of their parties. This was the first signal for politicians.
However, the popular rallies of 2015 did not lead to the resignation of the government. In many ways, this became possible due to the fact that, faced with a threat against itself, the Lebanese political elite united using the divide and conquer tactics. For example, by spreading rumours that some leaders of the protest movement were paid by foreign agents. Nevertheless, those events were the start for the growth of public consciousness. Self-nominated candidates appeared - first in elections to municipal authorities, and then to parliament.
Unexpected turn of events
There are several key differences between the current protests and the protests of 2005 and 2015. As in 2015, but unlike in 2005, they are part of a genuine mass movement that was not initiated and controlled by any political party. In contrast to past speeches, representatives of almost all religious confessions take part in the current protest movement. The protesters have been demanding the resignation of the government, vowing to remain on the streets until this happens.
Currently, the protests even take place in regions where such public actions were previously considered impossible. For example, in southern Lebanon dominated by the Shiite parties of Hezbollah and Amal. Remarkably, Sunni and Shiite protesters express solidarity and support for each other.
The most important difference is that the protesters have achieved their goal. On October 29, the Cabinet of Ministers led by Saad Hariri announced resignation.
The rallies faded out for a while in anticipation of parliamentary decisions. The wait has taken three months. On January 21, new Prime Minister Hassan Diab (Sunni) announced that he had formed a team that "would work to meet the demands of the protesters." However, people returned to the streets again, calling the new government “monochrome” (green) and completely dependent on Hezbollah.
Pessimistic forecasts
However, for the first time the new government reflects the reality that has long prevailed in Lebanon. Indeed, over the past decade and a half, Hezbollah has gradually removed all the obstacles to become the sole dominant power in the country. The party has long subjugated the Lebanese economy, the military and intelligence spheres. In 2016, Hezbollah’s longtime ally, General Michel Aoun, became the president of Lebanon. In the May 2018 elections, Hezbollah and its allies won 60% of the seats in parliament and 19 of 30 portfolios in the government.
Formally, however, the conventions were all observed: the president is a Christian, and Prime Minister Saad Hariri is a Sunni, and besides, he is trusted by the West and Saudi Arabia. This allowed the coalition government to maintain normal relations with international institutions, including financial ones, and ensured the flow of aid to the country from the USA and Europe.
Now all the formalities are set aside. The country is openly controlled by a Shiite organisation created in 1982 with the assistance of the Iranian Islamic Revolutionary Guard Corps and recognised in many countries as a terrorist organisation. This will undoubtedly have a significant negative impact on Beirut’s efforts to attract international partners and donors, without which it is unlikely to solve or at least to alleviate the acute financial and economic crisis in the country.
There are more pessimistic forecasts. Iran supports Hezbollah and views Lebanon only as an instrument of its foreign policy. It is not going to undertake serious reforms in the country. As if confirming these assumptions, Hezbollah leader Hassan Nasrallah promised bloody retaliation for the U.S. for the death of Qassem Soleimani, the commander of the Al-Quds brigade of Iranian special forces. "I know that he [Nasrallah] will revenge for my father," the daughter of Soleimani, Zeynab Soleimani, said.
Over the past decade, Hezbollah’s strategy in Lebanon has been to maintain stability, but stability that protects Iran’s interests. That is why the group viewed the recent protests in Lebanon as a problem that must be addressed through suppression. Hezbollah sent its militants to attack protesters in the streets, mainly in Shiite cities and villages, and increased threats against Shiite dissidents and activists.
Soleimani himself often travelled to Beirut to help quell protests. Moreover, the number one task for him was to stop the participation of Shiites in protests. He understood that any unrest could jeopardize Iran’s interests and achievements in the region.
But Soleimani is no longer alive, and the protests in which Shiites play an important role are flaring up. The situation for Hezbollah is rather complicated. On the one hand, the protest movement, which has already covered almost the entire country, can undermine its influence. But on the other hand, if they obey the demands of the protesters and allow the creation of an independent government, the government's first decision will be to demand that Hezbollah disband its military units.
Popular support is necessary
Meanwhile, the Lebanon International Support Group, co-chaired by France and the UN (the group includes representatives from the Arab countries of the Persian Gulf, the USA, China, Russia, Germany, Italy, the UK and the EU), made a statement. It notes that a country can only rely on help if the government has "the ability and authority to implement a package of economic reforms."
Washington made an even harsher statement making it clear that it would increase pressure, including widespread sanctions, on Iran and its satellites in the Middle East.
These and other similar statements distributed almost every day can well be regarded as certain signs of support for the Lebanese public.