Azərbaycan Mərkəzi Bankı bank sistemindəki əsas problemləri yarım ilə həll edəcəyinə söz verir
Bank sisteminin “qeyri-sabitliyi”, “yetərincə inkişaf etməməsi” beynəlxalq agentliklər və institutlar tərəfindən Azərbaycanın reytinqinin aşağı salınmasında həlledici rol oynayan amillərdən biridir. Banklardan ölkə rəhbərliyi də narazıdır - Prezident İlham Əliyev dəfələrlə öz çıxışlarında onları yetərincə sərt şəkildə tənqid edərək, iqtisadiyyatın real sektorunda daha fəal iştirak etməyə çağırıb.
Bütün bunlar 2020-ci ilin bank islahatları ilə zəngin olacağını vəd edir - yeni "köhnə" bazar tənzimləyicisi Mərkəzi Bank (AMB) artıq problemlərin aradan qaldırılmasına və bankları biznes nümayəndələri ilə "barışdırmağa" başlayıb.
Zəif bəndlər
“Biz ölkənin bütün banklarında hərtərəfli yoxlama apardıq və artıq əlimizdə konkret göstəricilər var. Deyə bilərik ki, bütünlükdə bank sektoru müsbət dinamika göstərir, amma bir sıra problemlər var ki, onları da nöqtəvi saya bilərik", - deyə AMB rəhbəri E. Rüstəmov son mətbuat konfransında bildirib, həmçinin əlavə edib ki, tənzimləyici konkret təkliflər hazırlayıb və onları Maliyyə Sabitliyi Şurasına təqdim edəcək.
Məsələ bundadır ki, bank sektorunun illik statistik göstəriciləri gerçəkdən müsbətdir - bazar bütün əsas parametrləri üzrə böyüyür və bu, olduqca təsiredicidir. Bankların məcmu aktivləri 10,9%, kredit portfeli 18%, məcmu kapitallaşması 12,6%, məcmu xalis mənfəəti, ümumilikdə, 92,2% artıb. Yəni bu rəqəmlərə görə bank bazarı 2015-2016-cı illər böhranından nəinki tam qurtulub, həm də yetərincə möhkəmlənib.
Bəs, onda narazılıqların kökü nədədir, ümumi ürəkaçan mənzərəyə bu qədər mənfi təsir göstərən bu nöqtəvi problemlər nələrdir?
31 dekabr 2019-cu il tarixinə Azərbaycanda 30 bankın fəaliyyət üçün lisenziyası olub, onlardan 14-ündə xarici kapital var. Bunlar 2015-2016-cı illərin məşhur devalvasiya böhranından sonra bazarda qalmağı bacaran banklardır. Ancaq məhz hələ ki - bu gün ən azı üç, hətta beş bankdakı vəziyyət analitiklərin ciddi narahatlığına səbəb olur.
Son illərdə mətbuatda yerli «AtaBank»ın dayanıqsız vəziyyəti ilə bağlı dəlillər müzakirə olunur - bankın likvidlik çatışmazlığına görə müştərilərə müddətli depozitləri qaytarmaqdan imtina etdiyi barədə məlumatlar ortaya çıxır. Bu bazar üçün ciddi bir "həyəcan təbili" və bu bankın oyundan çıxmaq üçün növbəti namizəd olması barədə ehtimallar üçün səbəb oldu.
Buna cavab olaraq, AMB başçısı bankdakı “likvidlik və maliyyə sabitliyi” ilə bağlı ciddi problemlər olması barədə açıqlama verdi.
«AtaBank»ın problemləri, bütün ciddiliyinə baxmayaraq, çox sadədir: o, bank zəncirinin digər "zəif halqaları" kimi, bir zamanlar çox sayda yüksək riskli kredit verib. Sonra onlar bankın özü üçün dözülməz borc yükünə çevrilib.
“Yəni lazımi risk-menecment idarə edilməsi həyata keçirilməyib. Bu, maliyyə bazarında problemlər dövründə təsadüf etmişdi və nəticədə, bankın mövqelərinin pisləşməsinə səbəb oldu", - deyə E.Rüstəmov tezliklə Maliyyə Sabitliyi Şurasında «AtaBank»ın gələcək taleyinin müəyyənləşdiriləcəyinə ümid etdiyini vurğulayıb.
Ancaq Azərbaycan Prezidentinin problemli kreditlər məsələsinin həlli üzrə müvafiq fərmanı çərçivəsində keçən il gerçəkləşdirilmiş proseslərdən sonra bank ümidsiz hesab edilirsə, çətin ki, gündəlikdə onun "bərpa edilməsi" məsələsi dursun, yenə də bu barədə yalnız Maliyyə Sabitliyi Şurası qərar verə bilər... İstənilən halda, bankın əmanətçilərinin bu barədə narahat olmasına dəyməz - bank Azərbaycan Əmanətlərin Sığortalanması Fondunun üzvü olduğundan sığortalanmış əmanətlər geri qaytarılacaq. Bank rəhbərliyinə “əmanətini sığortalamayan hər bir əmanətçi ilə şəxsən əlaqə qurmaq və onlara yaxın zamanlarda bunu edə biləcəkləri barədə məlumat vermək” tövsiyə edilib.
Çox güman ki, yaxın zamanlarda tənzimləyici bank bazarının digər "zəif halqaları" ilə də məşğul olacaq, çünki E.Rüstəmov vəd verib ki, "bank sektorunun bərpası ilin birinci yarısında başa çatacaq".
«İstehlak kreditləşdirməsi» virusu
Yuxarıda qeyd edildiyi kimi, bankların problemli kreditlər yükündən “təmizlənməsindən” sonra sektorda vəziyyətin yaxşılığa doğru dəyişməsi lazım idi. Xatırladaq ki, yuxarıda adı keçən fərmanda fiziki şəxslərin xarici valyutadakı kreditlər üzrə 10 min ABŞ dollarına qədər olan əsas borcunun devalvasiya nəticəsində yaranan fərqinin üç ay ərzində dövlət büdcəsi hesabına qaytarılması nəzərdə tutulub. Bu sənəd çərçivəsində keçən il 645 milyon manat kompensasiya ödənilib, 135 min vətəndaşın 269 milyon manatdan çox kredit borcu restrukturizasiya edilib.
Lakin bundan sonra da sektor sanki ötən illərin böhranlarından nəticə çıxarmayıb və artıq neçə illərdir sağala bilməyən “istehlak krediti” virusuna məruz qalıb. “2019-cu ilin əvvəllərindən kredit qoyuluşları 16,1% artıb ki, bu da istehlak kreditləşməsinin 21% artması ilə bağlı olub. Nəticədə, istehlak kreditlərinin payı 50,4% təşkil edib", - deyə Mərkəzi Bankın 2020-ci il və orta müddət üzrə pul siyasətinin və maliyyə sabitliyinin əsas istiqamətləri ilə bağlı açıqlamasında bildirilir.
Bu məqam bütün bank sektorunun dayanıqlılığına şübhə yaradan əsas bəndlərdən biridir. “İndi də mənə məlumat verilir ki, yenə də bu meyillər artır, iqtisadiyyatın real sektoruna yox, yenə də istehlaka, yəni istehlak mallarının alınmasına kreditlər verilir. Əgər bu davam edərsə, yenə də bir neçə ildən sonra xoşagəlməz problemlərlə üzləşə bilərik”,- deyə Prezident İlham Əliyev ötən ilin oktyabrında bu barələ demişdi.
“2019-2023-cü illərdə Azərbaycan regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nın icrasının birinci ilinin yekunlarına həsr olunmuş konfransda dövlət başçısı kiçik və orta sahibkarlığa verilən kreditlərin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb, çünki bu, ölkənin ÜDM-in artması üçün vacibdir. “Üstünlük istehlak kreditlərinə deyil, biznes kreditlərinə verilməlidir. Özəl banklar biznes kreditləri üzrə faiz dərəcələrini aşağı salmalıdırlar. 2019-cu ildə Mərkəzi Bank uçot dərəcəsini endirdi, bu tendensiya 2020-ci ildə davam edir. Buna görə banklar kreditlər üzrə faiz dərəcələrini azaltmalıdırlar. Dövlət onlara şərait yaradır, buna görə banklar daha məsuliyyətli olmalı və iqtisadi artıma kömək etməlidirlər", - deyə dövlət başçısı bildirib.
Özəlliklə, bu məsələdə ölkənin bölgələrində vəziyyət acınacaqlıdır. AMB-nin məlumatına görə, 1 yanvar 2020-ci il tarixinə bankların Bakıda borcalanlara verdiyi kreditlərin həcmi ölkədəki bankların bütün kredit qoyuluşlarının 80,2% -ni təşkil edir. Bütünlükdə, ölkə üzrə kreditlər, orta hesabla, illik 11,1%-lə, Bakıda isə 9,3%-lə verilir. Biznes kreditlərinə gəldikdə isə, E. Rüstəmovun sözlərinə görə, onların dərəcəsi 2018-2019-cu illərdə 11% təşkil edib və bu, əvvəlki illərə nisbətən 5 faiz azdır.
Lakin bölgələrdə problemlər yalnız yüksək dərəcələrlə məhdudlaşmır - dövlət başçısının qeyd etdiyi kimi, şərtlər, xüsusən, biznes-kreditləri üçün daha sərtdir: “Bu, ilk növbədə, bankların kredit üçün girov kimi Bakıda əmlak tələb etdiyi bölgələrə aiddir. Bu yolverilməzdir",- deyə o, kredit alınması üçün ən başlıca maneələrdən birinə - girov məsələsinə toxunub.
“Əlbəttə, bəzi banklar üçün istehlak krediti gəlir əldə etmək üçün daha sərfəli və daha asan bir yoldur, lakin biznes kreditləri ölkə iqtisadiyyatı üçün daha vacibdir. Uçot dərəcəsinin azalması kreditlər üzrə faiz dərəcələrinin azalmasına və İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən verilən güzəştli kreditlər üzrə faiz dərəcələrinə yaxınlaşmasına gətirməlidir”, - deyə İlham Əliyev vurğulayıb.
Sığorta modeli
Burada əlavə edək ki, AMB 2020-ci ildə də uçot dərəcəsini endirməyə başlayıb, 0,25% azaldaraq 7.25% -ə çatdırıb. Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun (SİF) kreditlər üzrə faiz dərəcəsi 5% -dir. Özəl banklarla aradakı fərq böyükdür.
Lakin eyni zamanda, banklar kommersiya qurumlarıdır və tənzimləyici onlara riskli kreditlər vermələri barədə göstəriş verə bilməz. Bunun bir neçə çıxış yolu var: birincisi, təsərrüfat subyektlərinin maliyyə savadlılığının artırılması, onlara risk göstəricilərinə cavab verən düzgün biznes-planların tərtib edilməsini öyrətmək lazımdır.
Digər tərəfdən E.Rüstəmov hesab edir ki, İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun biznes kreditləri məsələsində səylərini gücləndirməsi, kreditlərin zəmanəti mexanizmi çərçivəsində bankların risklərini azaltmaq lazımdır.
AMB-nin özünə gəldikdə isə, o, prosesə faktiki olaraq təsir göstərə bilmir, çünki kommersiya banklarına kredit vermir. “Mərkəzi bank iqtisadi subyektlər arasında narazılığın qarşısını almaq üçün banklara qısamüddətli likvidlik üçün pul verir. Son zamanlarda biz pul kütləsini 4 dəfə artırdıq, lakin bu resurslar iqtisadiyyata tam yönəldilmir ”, - deyə E.Rüstəmov əlavə edib.
Lakin istənilən halda banklar dövlətdən dəstək alırlar – bu sıraya həm dayanıqlı makroiqtisadi mühitin təmin edilməsi, həm milli valyutanın məzənnəsinin sabitliyi, həm də əhali əmanətlərinin tam sığortalanmasının təmin edilməsi daxildir.
Doğrudur, xalqın banklara inamının artmasının və bazarın sağlamlaşdırılmasının gedişində vəziyyət, bəlkə də, dəyişə bilər. Daha öncə bildirildiyi kimi, 4 mart 2016-cı il tarixindən etibarən sığorta sistemi əhalinin əmanətlərinin bütün həcmini əhatə edir (əvvəllər 30 min manata qədər əmanətlər sığortalanmış hesab edilirdi). Yeganə şərt əmanət üzrə faizlərin ADIF-in müəyyən etdiyi həddən çox olmamasıdır. Bu şərtlərə görə, əhalinin milli valyutada əmanətlərinin dərəcəsi illik 10%-dən yuxarı olanda və xarici valyutada əmanətlərinin dərəcəsi illik 2,5%-dən yuxarı olanda, əmanətlər sığorta ilə əhatə olunmur. Bu qaydanın qüvvəsi 1 mart 2020-ci il tarixdə bitir.
Bununla yanaşı, bank ekspertləri və bankların rəhbərləri dəfələrlə qeyd ediblər ki, hazırkı şərtlərdə bu sığorta sistemi tam effektiv deyil. Belə görünür ki, tənzimləyici də eyni fikirdədir.
“Hazırda biz yeni əmanət sığortası modeli üzərində işləyirik. Sanırıq ki, bunun yumşaq və mərhələli şəkildə həyata keçirilməsinə ehtiyac var. Mövcud sistem sektordakı böhran dövründə tətbiq olunub və əmanətlərin azalmasını dayandırmağa imkan verdi. İndi banklara inam bərpa olunur və sektorda vəziyyət yaxşılaşır, ancaq bütün problemləri həll etdikdən sonra əmanətlərin sığortalanması modelinin dəyişdirilməsi barədə danışa bilərik", - deyə Elman Rüstəmov bu barədə bildirib.
Belə çıxır ki, problemlərin həllini elə də çox gözləməyəcəyik – vur-tut ilin birinci yarısının sonuna qədər...

BANKS FOR “TREATMENT”
"Instability" and "underdevelopment" of the banking system are one of the factors determining the poor ratings of Azerbaijan by international agencies and institutions. The country's leadership is also dissatisfied with the banks. President Ilham Aliyev has repeatedly criticised the banks, urging them to participate more actively in the real sector of the economy.
Nevertheless, the year of 2020 promises to become rich in banking reforms - the 'new old' market regulator, the Central Bank of Azerbaijan (CBA), has begun to solve problems actively in order to reconcile the banks with businesses.
Weak links
"We have conducted a comprehensive audit in all the banks of Azerbaijan and already have specific data. In general, the banking sector is showing positive dynamics, but there are a number of the so-called pinpoint problems," Elman Rustamov, the head of CBA said. He added that the regulator has prepared a set of specific proposals to submit to the Financial Stability Board.
In fact, the annual statistical indicators of the banking sector are really positive. The sector demonstrated an impressive growth in terms of all major parameters. The total assets of banks increased by 10.9%, loan portfolio - by 18%, total capitalisation - by 12.6%, total net profit - by 92.2%. In other words, the banking sector has not only fully recovered from the 2015-2016 crisis, but has also become stronger.
Then what is the reason for the government's dissatisfaction? What are the pinpoint problems that so negatively affect the overall picture?
As of December 31, 2019, thirty banks had a license to operate in Azerbaijan. Fourteen of these banks had foreign capital. These are the banks that have managed to stay in the sector after the well-known devaluation crisis of 2015-2016. But right now the situation in at least three-five banks causes serious concern for analysts.
The situation with the local AtaBank has been widely covered in the media. It became known that the bank refused to return time deposits to customers, referring to a lack of liquidity. It was a serious call for the market and a cause for speculations about the expected bankruptcy of the bank. In response, CBA issued a statement on serious problems in the bank related to "liquidity and financial stability".
AtaBank’s problems, despite all its seriousness, are quite common. Like the other 'weak links' of the banking chain, it has issued a large number of high-risk loans, which would later turn into an intolerable debt burden for the bank itself. "No risk management has not been carried out. This was during a period of problems in the financial market and, as a result, led to a deterioration in the bank’s position," E. Rustamov noted, adding that he hopes that the situation with AtaBank becomes clear soon at the Financial Stability Board.
However, if the fate of bank is considered hopeless even after last year’s attempts to solve the problem of bad loans under the relevant presidential decree, it is unlikely that it will recover. But again, only the Financial Stability Board is authorised to decide... Either way, the bank’s depositors should not worry about their deposits, since AtaBank is the member of the Azerbaijan Deposit Insurance Fund, which means that the insured deposits will be returned. The management of the bank was recommended "to personally contact each depositor who did not insure the deposit and inform them that they can do this in the near future."
Most likely, the regulator will deal with other 'weak links' in the banking sector. After all, Mr. Rustamov promised that "the recovery of the banking sector will end in the first half of the year".
Consumer loan virus
As already noted above, after the banks were "cleared" of the load of bad loans, the situation in the sector was supposed to change for the better. Recall that the decree mentioned above provided for reimbursement within three months of the difference in the principal debt of individuals on loans in foreign currencies in the amount of up to $10 thousand resulting from devaluations at the expense of the state budget. And within the framework of this document, last year ₼645 million was paid in compensation, loans of 135,000 citizens worth more than ₼269 million were restructured.
However, the sector did not seem to learn lessons from the crises of past years and is still exposed to the 'consumer loan' virus, which has not been cured for years. "Since the beginning of 2019, credit investments increased by 16.1% due to the increase in consumer lending by 21%. As a result, the share of consumer loans is 50.4%," CBA reported on the main directions of monetary policy and financial stability for 2020 and the medium term.
In fact, this is one of the main factors that casts doubt on the stability of the entire banking sector. "I was informed that banks increased consumer lending again. A few years ago, this was the cause of the banking crisis. If you continue, in a few years we are going to face the same problems again," President Ilham Aliyev said in October 2019.
Recently, during the conference dedicated to the results of the first year of implementation of the State Program for the Socio-Economic Development of the Regions of Azerbaijan in 2019-2023, president once again underlined the need to expand lending to small and medium enterprises, as this is important for increasing the country's GDP. "The advantage should be given to business loans, not consumer loans. Private banks should lower rates on business loans. In 2019, CBA lowered the discount rate, and this trend continues in 2020. Therefore, banks must reduce interest rates on loans. The state creates conditions for them. Therefore, banks should be more responsible and promote economic growth," Ilham Aliyev said.
The situation in the regions of Azerbaijan is even worse. According to CBA, as of January 1, 2020, the volume of loans issued by banks in Baku is 80.2% of all loan investments of banks in the country. In general, the average annual rate of loans is 11.1% in Azerbaijan and 9.3% in Baku. According to Rustamov, in 2018-2019, business loans amounted for 11% of all the loans, which is another 5 points less than in previous years.
But in the regions, the problem is not only higher interest rates but the terms under which the loans, particularly business loans, are issued. "Particularly, this applies to regions where banks require property in Baku as collateral for loans. This is unacceptable," president said commenting on collaterals as one of main barriers to obtaining loans.
"Of course, for some banks, consumer loans are a more profitable and easier way to generate income, but business loans are more important for the Azerbaijan's economy. A decrease in the discount rate should reduce interest rates on loans, making them closer to the rates on soft loans issued through the Ministry of Economy," Ilham Aliyev said.
Insurance model
One of the first things that CBA did in 2020 was lowering the discount rate by 0.25%, bringing it to 7.25%. The rate on loans of the Entrepreneurship Development Fund (EDF) is 5%. The gap between private banks is significant.
But at the same time, banks are commercial entities, and the regulator cannot instruct them to issue risky loans. There are several ways out: first is to start improving the financial literacy of business entities, teaching them how to develop appropriate business plans that meet risk indicators.
On the other hand, Mr. Rustamov believes that it is necessary for the Mortgage and Loan Guarantee Fund to intensify efforts regarding the business loans and to reduce the risks of banks as part of the loan guarantee mechanism.
As for CBA, it cannot actually influence the process, since the bank does not issue loans to commercial banks. "CBA gives money to banks for short-term liquidity in order to avoid discontent among economic entities. Recently, we have increased the money supply by four times, but these resources do not flow into the economy in entirety," Rustamov added.
Either way, banks receive state support, which also ensures a stable macroeconomic environment, national currency exchange rate and full insurance of population deposits. The latter, however, will change as public confidence in banks increases and the market improves. As said above, the insurance system has been applied to the entire amount of public deposits (up to ₼30,000 before) since March 4, 2016 provided that the interest on the deposit should not be higher than the limits set by ADIF. So, public deposits in national and foreign currencies at annual rates above 10% and 2.5%, respectively, are not covered by the insurance. This rule expires on March 1, 2020.
At the same time, banking experts and bank managers have repeatedly noted that this insurance system in the current conditions is not entirely effective. Apparently, the regulator also adheres to the same position. "We are currently working on a new deposit insurance model. We believe that it will have to be implemented smoothly and in stages. The current system was introduced during the crisis to stop the outflow of deposits. Now confidence in banks is recovering, and the situation in the sector is improving, but only after solving all the problems can we talk about changing the model of deposit insurance," Rustamov said.
So, it seems the existing problems will be solved soon, i.e. until the end of the first half of the year...