CENEVRƏ GÖRÜŞÜNÜN ƏLAMƏTLƏRİ
Yanvarın sonunda Cenevrədə Azərbaycan və Ermənistanın xarici işlər nazirləri Elmar Məmmədyarovla Zöhrab Mnatsakanyan arasında 2 gün davam edən görüş olub. ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin vasitəçiliyilə aparılan müzakirələr, ümumilikdə, 11-12 saat davam edib. Görüşün bu qədər uzun çəkməsi tərəflərin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanmasına dair detallı müzakirə apardığını düşünməyə əsas verib. Bununla yanaşı, istər beynəlxalq vasitəçilərin, istərsə də münaqişə tərəflərinin yekun bəyanatında danışıqların gedişində hər hansı ciddi irəliləyişə nail olunduğu haqda heç bir fikir yer almayıb.
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Leyla Abdullayeva Cenevrə danışıqlarının nəticələrini şərh edərkən bildirib ki, «tərəflər həmsədrlərin müəyyənləşdirdiyi gündəliyi müzakirə edib. Görüşdə 2019-cu ildə irəli sürülmüş təkliflər, məsələn, iki xalqın sülhə hazırlanması, humanitar mübadilə, nizamlanmanın əsasını təşkil edən prinsiplər və elementlər, xüsusilə Helsinki Yekun Aktının prinsipləri və maddələri, nəhayət, danışıqlar prosesinin intensivləşdirilməsi məsələləri müzakirə olunub».
İki ölkə XİN-in, həmçinin ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin görüşünün yekunu ilə bağlı bəyanatlarında da eyni fikirlər yer alıb.
İntensiv danışıqlarda «2019-cu ildə müzakirə olunmuş təkliflərin, əldə edilmiş razılaşmaların reallaşdırılması, xalqların sülhə hazırlanması üçün mümkün gələcək addımlar» kimi əhatəli məsələlərin müzakirə edildiyini Ermənistan XİN-in rəsmisi Anna Naqdalyan da qeyd edib.
İrəvan Bakıya və vasitəçilərə qarşı
Bu yerdə xatırlatmaq lazımdır ki, İrəvan ötən il müzakirə olunmuş razılaşmaların mövcudluğunu hələ də inkar edirdi. Erməni tərəfi davamlı şəkildə bildirirdi ki, tərəflər arasındakı təmasların əsas məqsədi, sadəcə, müəyyən müzakirələrin aparılmasıdır. Cenevrə görüşündən sonra isə Ermənistan XİN orada «2019-cu ildə müzakirə olunmuş təklif və razılaşmalardan danışıldığını» etiraf etmək məcburiyyətində qalıb.
Cenevrə görüşündə danışıqların konkret xarakter daşıdığını Fransa prezidenti Emmanuel Makronun Azərbaycanın dövlət başçısına zəng etməsi də təsdiqləyib. Tərəflər arasındakı söhbət haqda rəsmi məlumatda deyilir ki, Azərbaycan Prezidenti Bakının Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllilə bağlı mövqeyini növbəti dəfə Makronun nəzərinə çatdırıb. Diqqətçəkən məqam ondan ibarətdir ki, Makronun telefon zəngi Azərbaycan və Ermənistanın XİN başçıları arasında son illərin ən uzun danışıqları ilə eyni vaxta təsadüf edib.
Azərbaycan tərəfi Cenevrə görüşündə Helsinki Yekun Aktında yer almış norma və prinsiplərin reallaşdırılması perspektivləri haqda danışıldığını deyir. Məlum olduğu kimi, beynəlxalq hüququn özülü olan bu sənəddə dövlətlərin ərazi bütövlüyü prinsipi prioritet sayılır və xalqların öz müqəddəratını təyin etməsi haqqının bu prinsip nəzərə alınaraq gerçəkləşdirilməli olduğu bildirilir. Erməni tərəfisə bir məqamı xüsusi qabardır: Mnatsakanyan sülh danışıqlarına Dağlıq Qarabağın «seçilmiş nümayəndələri»nin cəlbinə çağırış edib.
Məlum olduğu kimi, İrəvan münaqişənin başından bəri «Dağlıq Qarabağ xalqının öz müqəddəratını təyin etmək hüququ» ilə manipulyasiya edir. Nikol Paşinyanın hakimiyyətə gəlişi ilə isə Qarabağdakı erməni separatçılarının dünyaya münaqişə tərəfi kimi təqdim olunması cəhdləri daha da artıb. Erməni tərəfinin sülh prosesinə Dağlıq Qarabağın «seçilmiş nümayəndələri»nin cəlbilə bağlı tələbinə konkret, birmənalı cavab isə Azərbaycan XİN-dən gəlib. «Deyirlər ki, «Dağlıq Qarabağın seçilmiş hakimiyyəti». Sual vermək istəyirəm: kim tərəfindən seçilmiş? Orada etnik təmizləmə aparılıb və azərbaycanlılar öz torpaqlarından qovulub. Belə bir vəziyyətdə hansı seçimdən danışmaq olar?» - deyə L.Abdullayeva Rusiyanın «Kommersant» nəşrinə müsahibəsində bildirib.
Amma erməni tərəfi nizamlama prosesinin istiqamətini dəyişməyə, bununla da, münaqişənin əsas səbəbinin Azərbaycan ərazilərinin işğalı olduğu faktını maskalamağa nə qədər çalışsa da, Cenevrə görüşü danışıqlar formatının dəyişməzliyini bir daha təsdiqləyib. «DQR»in danışıqlar prosesinə cəlbi mövzusunun yalnız Ermənistan XİN-in bəyanatında yer alması da təsadüf deyil.
Bu arada, daha bir maraqlı məqam ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri Li Litsenberqin Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı icmasının rəhbəri Tural Gəncəliyevlə görüşməsidir – görüş məhz Cenevrə danışıqları ilə eyni vaxtda keçirilib. Səfir Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı icmasının fəaliyyətini diqqətlə izlədiyini bildirib. Bu, erməni tərəfi üçün özünəməxsus siqnal da hesab oluna bilər: problemin həlli Dağlıq Qarabağda iki icmanın yaşamasını nəzərdə tutmalıdır.
Daha bir vacib məqam kimi, Minsk qrupu həmsədrlərinin Cenevrə görüşünün yekunu ilə bağlı bəyanatında yer almış bir fikri göstərmək olar: «ATƏT-in Minsk qrupu tərəflərə münaqişənin həlli yollarının axtarışında konfidensiallıq prinsipi əsasında yardımı davam etdirməkdə qərarlıdır». Bu tezisin vasitəçilərin Ermənistanın baş naziri N.Paşinyanın bu yaxınlarda verdiyi açıqlamaya reaksiyası olduğuna şübhə yoxdur. Məlum olduğu kimi, Paşinyan Ermənistanın əvvəlki rəhbəri Serj Sarqsyanın Azərbaycanla «ərazilərin qaytarılması» məsələsini müzakirə etdiyini açıqlayıb. Vasitəçilər prosesdə konfidensiallığa əməl edilməsinin vacibliyinə eyham vurmaqla Paşinyana bu haqda məlumatların birtərəfli qaydada açıqlanmasının yolverilməz olduğunu çatdırıblar. Xüsusən də ona görə ki, erməni baş nazir bu təlxəkliyi səviyyəsiz, populist fikirlərlə ifadə edir. Burada hədəf Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin hərtərəfli həlli ola bilməz.
Lakin Paşinyanın nizamlama prosesinə vurduğu zərbə onun ağzına gələni danışması ilə bitmir. Baş nazir Bakı ilə İrəvan arasındakı birbaşa danışıqlar fonunda artıq ikinci dəfədir ki, aşkar təxribata əl atır. O, Cenevrə görüşü ərəfəsində Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə səfər edərək, erməni əsgərlərə mənzil paylayıb. Bu, şübhəsiz ki, hərtərəfli sülh perspektivinə qəsdən zərbə vurmaqdır.
Bu yerdə xatırladaq ki, Paşinyan Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin bundan əvvəl, ötən ilin dekabrında keçirilmiş Bratislava görüşü ərəfəsində də Dağlıq Qarabağa səfər etmişdi. Buradan belə qənaətə gəlmək olar ki, Paşinyan xalqların sülhə hazırlanması missiyasını yerinə yetirəcək şəxs deyil.
Ermənistan bu gün rədd etdiyini sabah əldə edə biləcəkmi?
Beləliklə, XİN başçılarının Cenevrə görüşü erməni tərəfinin bunadək olan iddialarının əksinə olaraq, danışıqların konkret təkliflər ətrafında aparıldığını təsdiqləyib. Bəs, bu müzakirələr real nəticə verəcəkmi? Cenevrə görüşünün yekunu ilə bağlı bəyanatlarda sülh prosesində çoxdan gözlənilən irəliləyişlərdən danışılmaması göstərir ki, Ermənistan münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında çözülməsindən boyun qaçırır. Odur ki, ilk sual ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən dövlətlərə ünvanlanmalıdır: İrəvan nədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinin tələblərinə əməl etməyə məcbur olunmur? Axı, işğalçı erməni qoşunlarının Azərbaycan ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən həmin qətnamələr həm də həmsədr dövlətlərin (Rusiya, ABŞ və Fransa) dəstəyilə qəbul edilib. Əgər münaqişə tərəfləri öz aralarında razılığa gələ bilirdisə, BMT qətnamələrinə, beynəlxalq vasitəçilərə nə ehtiyac vardı? Odur ki, Qarabağ probleminin dinc həlli yolunu erməni məmurların qovluqlarında deyil, BMT və digər beynəlxalq təşkilatların qətnamələrində axtarmaq lazımdır. Əks təqdirdə, Bakı öz torpaqlarını hərbi yolla azad etmək hüququnu özündə saxlayır. Üstəlik, bunun üçün onun kifayət qədər gücü var.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin də hökumətin bu yaxınlarda keçirilmiş iclasında dediyi kimi, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri qlobal reytinq cədvəlində 52-ci, Ermənistan ordusu isə 96-cı yerdədir.
Hərbi Hava Qüvvələrinin qüdrətinə görə Azərbaycan dünyada 63-cü, Ermənistan 86-cı yerdədir. Hərbi Dəniz Qüvvələrinin gücünə görə Azərbaycan 67-ci pilləni tutursa, Ermənistanda dəniz ümumiyyətlə yoxdur. Ordunun tanklarla təmin olunması səviyyəsinə görə, biz 32-ci, Ermənistan isə 78-cidir.
«Mənim gətirdiyim rəqəmlər həqiqəti əks etdirir, Ermənistanın gətirdiyi rəqəmlər növbəti əfsanədir, növbəti yalandır. İdman dili ilə desək, Azərbaycan ali liqada, Ermənistan isə üçüncü liqadadır və getdikcə bu fərq daha da böyüyəcək», - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Vaxtilə Ermənistanın birinci prezidenti Levon Ter-Petrosyan anlayırdı ki, Qarabağ münaqişəsində status-kvonun saxlanmasına «nə dünya ictimaiyyəti, nə də Ermənistanın iqtisadi potensialı imkan verəcək». O, Azərbaycanla kompromisə getməyə razılıq verməklə yanaşı, xalqına xəbərdarlıq da etmişdi: «Bu gün rədd etdiyimizi almaq üçün gələcəkdə xahiş etməli olacağıq. Lakin onda istəyimizə nail ola bilməyəcəyik. Tariximizdə belə hal olmayıb».
Sonra Ermənistanın və Ter-Petrosyanın hansı vəziyyətə düşdüyü hər kəsə məlumdur. Sonuncu qeyd edilən səs-küylü bəyanatından cəmi bir neçə gün sonra dövlət başçısı postundan devrilib, Ermənistan isə ildən-ilə daha dərin sistem böhranına yuvarlanır. Başqa sözlə, İrəvanın işğalçı siyasətindən, Azərbaycanın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan ərazisinin beşdə birini işğalda saxlamasından ən çox əziyyəti elə erməni xalqının özü çəkir.
Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasət yürüdən Ermənistan bununla özünü təcrid duruma salıb. Nəticədə, ölkə davamlı olaraq tənəzzül yaşayır. «Cənub Qaz Dəhlizi» də daxil olmaqla, Azərbaycanın reallaşdırdığı nəhəng inteqrasiya layihələrindən kənarda qalmış Ermənistan «Şimal-Cənub», «Şərq-Qərb» nəqliyyat-kommunikasiya layihələrində də iştirak edə bilmir. Bu mənada, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin növbəti bəyanatı Ermənistana «ağıllı ol» çağırışı kimi də qiymətləndirilə bilər: «Ermənistan bu gün siyasi, iqtisadi, investisiya, enerji və nəqliyyat dalanıdır. Torpaqlarımızdan çıxmayana qədər bu vəziyyət belə də qalacaq».
Bu gün Ermənistan Rusiyanın Cənubi Qafqazdakı forpostu kimi tanınır. Azərbaycanın beynəlxalq arenadakı mövqeyi isə onun müstəqil dövlət, Cənubi Qafqazın lideri, Avropa ilə Asiya arasında körpü olduğunu təsdiqləyir. Bundan başqa, Azərbaycan hər kəs tərəfindən qəbul olunan sülh, təhlükəsizlik və əməkdaşlıq meydanıdır. Rusiya Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının rəisi ilə NATO Müttəfiq Qüvvələrinin Avropadakı Ali Komandanı arasında bu yaxınlarda keçirilmiş beşinci görüşün də Bakıda baş tutması bunu bir daha təsdiqləyir. Bu gün dünya siyasətinin nəhəng mərkəzləri Bakını etibarlı tərəfdaş, yaradıcı əməkdaşlıq platforması kimi qəbul edir.
Bütün bu amillər Ermənistanın ciddi-ciddi düşünməsi üçün əsaslı səbəbdir. İrəvan Azərbaycan ərazilərinin işğalını davam etdirməklə nəyə nail olacağını yaxşı düşünməlidir. Bu hal davam etdikcə, Ermənistanın Azərbaycandan geri qalması qaçılmazdır və onun bu durumu ildən-ilə daha da dərinləşəcək. Çünki bu tendensiyanı dəyişməyə Ermənistanın nə gücü, nə imkanı var. Onun Qarabağ münaqişəsində status-kvonu uzun müddət qoruyub saxlamaq imkanı da yoxdur…

SIGNS OF THE GENEVA MEETING
At the end of January, foreign ministers of Azerbaijan and Armenia—Elmar Mammadyarov and Zohrab Mnatsakanyan—held two-day talks in Geneva with the mediation of the co-chairs of the OSCE Minsk Group. The total period of the talks (11-12 hours) gives a reason to believe that the ministers were engaged in a substantive discussion on the key issues of the Karabakh settlement. Meanwhile, the final statements of both international mediators and the conflicting parties did not contain any provisions hinting at some kind of a breakthrough in the negotiations.
Spokeswoman of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, Leyla Abdullayeva, confirmed that "the parties discussed the agenda presented by the co-chairs. These included the proposals made in 2019, in particular, the preparation of two peoples for peace, humanitarian exchange, principles and elements that form the basis of the settlement, especially the principles and paragraphs of the Helsinki Final Act, and, finally, the intensification of the negotiation process." The joint statement of the foreign ministers and the co-chairs of the OSCE Minsk Group included the same wording.
Anna Naghdalyan, the spokeswoman of the Armenian Foreign Ministry, also noted a discussion of a wide range of issues, including "the implementation of existing agreements, proposals discussed in 2019 and the next possible steps to prepare peoples for peace".
Yerevan against Baku and mediators
Incidentally, Yerevan has not yet recognised the agreements discussed last year. Armenian authorities constantly stated that the essence of contacts between the parties is limited only to consultations. Now, following the results of the Geneva meeting, the Armenian Foreign Ministry had to acknowledge "agreements and proposals discussed in 2019".
President Emanuel Macron's recent telephone conversation with President Ilham Aliyev also confirmed the subjective character of negotiations. President Aliyev informed his French counterpart on Baku’s position on the settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict. Remarkably, Macron made his phone call exactly when the longest ever negotiations between the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia took place.
Azerbaijan focuses on the discussion of the prospects for implementing the norms and principles of the Helsinki Final Act, the fundamental international legal document establishing the priority of territorial integrity over the peoples' right to self-determination. Meanwhile, the Armenian side emphasises that Mnatsakanyan advocated the involvement of "elected representatives" of Nagorno-Karabakh in the settlement process.
Yerevan has been manipulating "the right of the people of Nagorno-Karabakh to self-determination" for many years. The relevantly new Pashinyan government attempts to present Armenian separatists from Karabakh as one of the parties to the conflict. The Foreign Ministry of Azerbaijan gave a clear and unambiguous response to the Armenian statement on 'the involvement of the elected representatives of Nagorno-Karabakh' in the settlement process. "Who did elect 'the elected representatives of Nagorno-Karabakh' that the Armenian authorities refer to? There was ethnic cleansing and Azerbaijanis were expelled from their territories. What elections are they talking about?" Leyla Abdullayeva said in her interview with the Russian newspaper Kommersant.
No matter how vigorously the Armenian side tries to change the course of the settlement process to its own advantage in order to camouflage the occupation of Azerbaijani lands as the root cause of the conflict, the Geneva meeting confirmed that the format of discussions would remain unaltered. It is no coincidence that the issue of involving the so-called Nagorno-Karabakh Republic in the negotiations was reflected only in the statement of the Armenian Foreign Ministry.
Moreover, the U.S. Ambassador to Azerbaijan Lee Litzenberger met with the head of the Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh, Tural Ganjaliyev, during the Geneva talks. Mr. Litzenberger mentioned that he was closely following the activities of the Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh. This is also a kind of signal to Armenian authorities to realise that the settlement of the conflict be based on the dual community of Nagorno-Karabakh.
The co-chairs of the OSCE Minsk Group reconfirmed their "commitment to assist the parties in finding a peaceful solution to the conflict and the principle of confidentiality in the settlement process." This statement can be viewed as the reaction of mediators to the recent statement of Armenian Prime Minister that the former president Serzh Sargsyan was discussing the issue of "returning the territories" to Azerbaijan. In other words, co-chairs clearly pointed out to Pashinyan that the unilateral publication of information on the progress of the settlement is unacceptable. Apparently, the Armenian prime minister's gaffe is a result of his populist considerations, which are far from the goal of a comprehensive peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Meanwhile, Pashinyan's actions harm the settlement process not only because of his excessive talkativeness, risking the principle of confidentiality of negotiations. In fact, it's not the first time that Pashinyan makes such obviously provocative statements amidst direct negotiations between Baku and Yerevan. During the Geneva meeting, Pashinyan visited the occupied territories of Azerbaijan to take part in a deliberately demonstrative action to present apartments to Armenian soldiers, which is fundamentally opposite to the prospect of comprehensive peace in the region. Incidentally, Pashinyan also visited Nagorno-Karabakh on the eve of the previous meeting of Armenian and Azerbaijani foreign ministers in Bratislava in December 2019. In other words, this shows how incompetent Mr. Pashinyan is in terms of preparing the Armenian people for peace.
Will Armenia get tomorrow what it rejects today?
So, the Geneva talks between Mammadyarov and Mnatsakanyan confirmed that the discussion, contrary to the previous statements of Armenian authorities, is based on specific proposals. But will this discussion give a real result? The absence of serious statements on the long-awaited breakthrough in the final declaration suggests that Armenia continues to refuse to resolve the conflict on the basis of the principles and norms of international law. Therefore, the first question to ask the OSCE Minsk Group co-chairs is why Armenia is not forced to implement the four resolutions of the UN Security Council adopted with the support of mediating countries (Russia, the USA and France) and providing for the unconditional withdrawal of Armenian occupation forces from the Azerbaijani territories. After all, if the conflicting parties could reach an agreement on their own, then neither the UN resolutions nor international mediators would be necessary. Therefore, the peaceful resolution of the Karabakh conflict should be sought not in the folders of Armenian officials, but in the resolutions of the UN and other international organisations. Otherwise, Baku reserves its legal right to liberate the lands through military means, which is quite feasible.
As President Ilham Aliyev noted at a recent government meeting, Azerbaijan is the 52nd strongest country in the global ranking of armed forces, while Armenia is the 96th. Other positions are as follows: air forces — Azerbaijan 63rd, Armenia 86th; navy — Azerbaijan 67th, Armenia has no sea at all; artillery — Azerbaijan 32nd, Armenia 78th. "All these indicators are real, not fantastic, as the Armenian leadership usually claims. In sporting terms, Azerbaijan is in the top league, Armenia — in the third one," Ilham Aliyev said.
Remarkably, the first president of Armenia, Levon Ter-Petrosyan, realised that "neither the world community nor the economic potential of Armenia would make it possible to retain the status quo in Karabakh." He showed readiness to agree to a compromise with Azerbaijan and warned his people: "What we reject today, we will have to ask in the future. But we will not get what we ask for, as has been the case for more than once in our history."
We all know well what happened to Armenia and Ter-Petrosyan then. A few days after those risky statements, he was toppled, while Armenia has been suffering from a hopeless systemic crisis ever since. In other words, it is the Armenian people that suffers the most due to Yerevan’s occupation policy.
Armenia is an aggressor, who has exiled itself to isolation and utter decline. It still remains away from all major integration projects implemented with the participation of Azerbaijan, including the Southern Gas Corridor, North-South and East-West transport and communication projects. Thus, the following statement of President Ilham Aliyev can be considered a call to prudence addressed to Armenia: "Armenia remains in a political, economic, transport and investment impasse. This situation will continue until the occupied Azerbaijani territories are liberated," Ilham Aliyev said.
Today, Armenia has firmly established itself as a Russian outpost in the South Caucasus. Whereas Azerbaijan’s position in the international arena only confirms its viability as an independent state, the leader of the South Caucasus region, the key bridge between Europe and Asia. Moreover, Azerbaijan has become a recognized platform for peace, security and cooperation. The recent, fifth in a row meeting in Baku of the Chief of the General Staff of the Armed Forces of Russia and the Commander-in-Chief of the Joint Armed Forces of NATO in Europe convincingly testifies to this. The largest centers of world politics perceive Baku as a reliable partner, representing a platform of creative interaction, rather than confrontation.
All these factors should be enough for Armenia to think about the path it has taken and its prospects in the context of the occupation of Azerbaijani territories. For sure, the lag of Armenia from Azerbaijan will increase every passing year. She has neither the strength nor the ability to change this tendency, nor does she have any chances to maintain the status quo in the Karabakh conflict for the long term.