Azərbaycan Mərkəzi Bankı biznesin səsini eşidib və xarici valyuta ilə əməliyyatlarda valyuta rejimini sadələşdirib
İqtisadi nəzəriyyəyə görə, məhz ticarət sektoru iqtisadiyyatın inkişafında əsas katalizator rolunu oynayır, sərmayə və texnologiya cəlbini stimullaşdırmaqla, yeni iş yerlərinin açılmasına və istehsal potensialının genişlənməsinə səbəb olur. Ancaq bir sıra ölkələr, o cümlədən Azərbaycan daxili ticarətin yetərincə inkişaf etməsinə və xarici ticarət əlaqələrinin olmasına baxmayaraq, bu cür üstünlüklərdən tam yararlana bilmir. Bunun önəmli səbəblərindən biri də ölkənin dünya bazarlarından uzaq olması ilə yanaşı, həm də ticarət sektorunda rəqabət qabiliyyətini zəiflədən və xərcləri artıran bir sıra normativ-metodik tədbirlərin mövcud olmasıdır. Məhz bu problemlərin aradan qaldırılması üçün Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) bu il fevralın 20-də xarici ticarət əməliyyatlarında valyuta rejiminin liberallaşdırılmasına qərar verdi.
Günahsız cərimələnənlər
Bu dəyişikliklərin mahiyyəti nədir? Bundan sonra gömrük bəyannaməsi, yaxud mal və xidmətlərin idxalını təsdiqləyən digər sənədlər banka 2 il ərzində təqdim edilməlidir. İndiyə qədər bu müddət 270 gün idi. İdxal olunan malların və xidmətlərin dəyəri 10 min dollar ekvivalentindən artıq olmadıqda, valyuta nəzarəti orqanını məlumatlandırma tələbi də aradan qaldırılıb.
Məlumdur ki, ölkəyə böyük iri partiya mal və ya müəyyən xidmətlər gətirmək üçün bir sahibkar tərəfdaş bank vasitəsilə əvvəlcədən avans ödənişi etməlidir. Eyni zamanda bank bu əməliyyatı hər hansı bir şəkildə sənədləşdirməlidir ki, bunun üçün gələcəkdə iş adamına satınalmanın gerçəkdən baş tutduğunu göstərən gömrük bəyannaməsi və digər sənədləri təqdim etməyə borcludur. Bunlar təqdim edilmədikdə, bank məhkəməyə verir və sahibkardan cərimə tutulur. Mərkəzi Bankın yeni qərarında məhz bu "gələcək"dən də söhbət gedir.
Məsələ bundadır k ki, bu müddət üçün ayrılmış 270 gün idxalçıların lazımi sənədləri əldə etmələri üçün yetmirdi. Ancaq etiraf etmək lazımdır ki, əvvəlcədən ödəniş yolu ilə xaricdən malların çatdırılma müddəti ümumilikdə 180 günlə məhdudlaşırdı. Bu da sahibkarlar üçün idxal əməliyyatlarının aparılmasında ciddi çətinliklər yaradırdı. İş adamlarının çoxsaylı müraciətləri və Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının (ASK) təklifi ilə bu müddət 270 günə uzadıldı da, amma bu da kifayət etmədi. ASK-nın məlumatına görə, bunun nəticəsində, qaydaların pozulması ilə bağlı 12 min məhkəmə işi başlayıb və onlardan 6 mini hələ də məhkəmələrdə baxılmaqdadır. AMB sədrinin müavini Alim Quliyev də bildirdi ki, 2019-cu ildə banklar valyuta rejimi ilə bağlı tənzimləyiciyə 13 minə yaxın müraciət ünvanlayıblar. Bunlardan 8 mini məhkəməyə göndərilib, 5 mininə görə inzibati cəza tətbiq edilib.
Qeyd edək ki, əksər hallarda iş adamları sənəd təqdiminin gecikdirilməsində günahkar olmurlar. "Olur ki, qışda yollar buz üzündən bağlanır və ya mal göndərən sifarişi vaxtında yerinə yetirməyə macal tapmır, ya da indi koronavirus səbəbiylə malların göndərilməsində ciddi gecikmələr var. Mallar ölkəyə çatmayınca gömrük bəyannamə verməyəcək. Onda iş adamı ikiqat zərər çəkir – çünki malı gecikdiyinə görə biznesi zərər çəkir və əlavə olaraq, cərimə də ödəməlidir", - deyə iqtisadçı Vüqar Bayramov bildirib.
Digər bir məqam, idxal olunan malların və xidmətlərin dəyəri 10 min dollar ekvivalentindən artıq olmadıqda, valyuta nəzarəti orqanına bildirmək tələbinin aradan qaldırılmasıdır. Buna qədər, bu vəziyyətdə sahibkarlar bir hesabat verməli idilər. Nəzərə alsaq ki, Azərbaycan qanunvericiliyinə əsasən heç bir sənəd olmadan ölkədən 10000 dollara qədər nağd pul çıxarmaq mümkündür, niyə bu təcrübə idxal olunan mal və xidmətlərə tətbiq edilməməlidir? Axı, çoxsaylı hesabatlar, bəyannamələr sahibkarların əlindən işlərinin inkişafına həsr edə biləcəkləri zaman və vəsaitləri alır.
Biznes alqışlayır
Sahibkarlar AMB sədri Elman Rüstəmovun iş adamları və bank rəhbərləri ilə son görüşü zamanı mövcud vəziyyətdən narazılıqlarını dilə gətirmişdilər. Görüşdən sonra işçi qrupu yaradılıb, onun fəaliyyəti nəticəsində məsələnin müsbət həll olunmasına nail olunub. Beləliklə, "Azərbaycan Respublikası rezidentlərinin, habelə qeyri-rezidentlərin milli və xarici valyuta ilə əməliyyatların aparması qaydaları"na dəyişiklik edilib.
Mərkəzi Bankın bununla bağlı verdiyi açıqlamada qeyd edilir ki, bu qərar son illərdə ölkənin tədiyyə balansının yaxşılaşdırılması, gömrük nəzarətinin və ümumilikdə valyuta nəzarətinin gücləndirilməsinə yönəlmiş islahatların müsbət nəticələri nəzərə alınmaqla verilib.
“Hazırda tədiyyə balansının cari hesabın profisitinin ÜDM-ə nisbəti iki rəqəmlə ölçülür. İqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və qeyri-neft ixracının təşviqi istiqamətində görülən işlər tədiyyə balansında profisitin yaranmasında həlledici rol oynayıb”,- deyə AMB-nin açıqlamasında bildirilir.
Bundan əlavə, Mərkəzi Bankın məlumatına görə, son illərdə kapital və maliyyə axını göstəriciləri önəmli dərəcədə yaxşılaşıb. Tənzimləyici gözləyir ki, valyuta rejiminin liberallaşdırılması ölkədə biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırılmasına kömək edəcək.
Biznes icması bu qərara dərhal reaksiya verib, onu sahibkarların hüquqlarını qorunmasında, özəl sektorda və ticarət əlaqələrini inkişaf etdirilməsində daha bir uğur hesab edib. ASK nümayəndəsi Kristina Məmmədova özəlliklə hesab edir ki, bu problemin müsbət həlli 6 minə yaxın məhkəmə işinin dayandırılması deməkdir.
Xarici iş adamları da Mərkəzi Bankın Azərbaycanda valyuta rejiminin yüngülləşdirilməsi ilə bağlı qərarını alqışlayıblar. Türkiyə-Azərbaycan Sahibkarlar və Sənayeçilər İctimai Birliyinin (TÜİB) rəhbəri Hüseyn Böyükfıratın sözlərinə görə, bu addım yerli və xarici iş adamlarına, həm də ümumiyyətlə, ölkənin iş dünyasına və iqtisadiyyatına müsbət təsir göstərəcək. Onun fikrincə, AMB-nin qərarı avadanlıq, xammal və yarımfabrikat gətirilməsini asanlaşdıracaq, bu sahədə mövcud olan problemləri aradan qaldıracaq.
Bundan əlavə, yeni valyuta rejimi potensial sərmayəçilərə və iş adamlarına yol açacaq, ölkədən xarici valyutanın yalnız təyinatı üzrə çıxarılmasına imkan verəcək. TÜİB rəhbəri hesab edir ki, bu cür addımlar Azərbaycanda iş adamlarının daha da fəallığına səbəb olacaq, iqtisadiyyata dəstəyi gücləndirəcək və ölkəyə investisiya axını artıracaq.
Çirkli pulların yuyulmasının daha bir yolu bağlandı
Yeri gəlmişkən, AMB sədrinin müavini Alim Quliyev valyuta rejiminin liberallaşdırılması qərarını çirkli pulların yuyulmasının qarşısının alınması tədbirləri ilə izah edib.
“Bu gün Azərbaycanın tədiyyə balansı yetərincə profisitlidir. İdxal və valyuta rejimi ilə bağlı ciddi islahatlar aparılıb. Bu gün hər bir vətəndaş asanlıqla ölkədən 10 min dollara qədər çıxara bilər. Buna görə qərar verildi ki, valyuta rejimi bu məbləği üstələyən əməliyyatlara tətbiq olunsun ", - deyə o bildirib.
Bu da vacibdir ki, 2021-ci ildə Avropa Şurasının ekspert qrupu MONEYVAL Azərbaycanın terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə, cinayət fəaliyyəti nəticəsində əldə edilmiş pul və digər əmlakın leqallaşdırılmasına qarşı apardığı mübarizənin qiymətləndirməsinin 5-ci turu ilə bağlı hesabatı müzakirə etməyi planlaşdırır.
Azərbaycan da öz növbəsində Çirkli pulların yuyulmasına qarşı mübarizə ilə bağlı maliyyə tədbirləri qrupunun (Financial Action Task Force on Money Laundering, FATF) standartlarına uyğunluğunu təmin etmək üçün lazımi addımlar atır. Maliyyə Nəzarəti Xidmətindən bildirilib ki, hökumət sistemli tədbirlər həyata keçirir - qanunvericilik aktları qəbul edilir, yeni layihələr həyata keçirilir, nəzarət gücləndirilir. Yeri gəlmişkən, AMB-nin valyuta rejiminin liberallaşdırılması ilə bağlı son qərarı həmçinin terrorizmin maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə və cinayətkarlıq fəaliyyəti nəticəsində əldə edilmiş pul və digər əmlakın leqallaşdırılması ilə mübarizə sahəsində aparılan islahatlara da müsbət qiymət verməyə imkan yaradır.
Xatırladaq ki, 5 dekabr 2018-ci il tarixində MONEYVAL komitəsinin 57-ci iclası çərçivəsində Azərbaycanın fəaliyyəti bəyənilib. Bildirilib ki, Azərbaycan tərəfi MONEYVAL tərəfindən ona verilən bütün öhdəlikləri uğurla yerinə yetirib.
Avropa Şurasının MONEYVAL Komitəsi hesab edir ki, Azərbaycanın bu işi beynəlxalq səviyyədə mövcud olan standartlara tam uyğundur.
Digər beynəlxalq təşkilatlar da ölkənin bu sahədə həyata keçirdiyi islahatları yüksək qiymətləndirirlər, hüquqi bazanın, nəzarət mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsində və institusional potensialın gücləndirilməsində qazanılan uğurları xüsusi vurğulayırlar.

In conventional economic theory, the trade sector is the main drive of economic development contributing, inter alia, to creating jobs and expanding productive capacity by stimulating investment and technology transfer. However, some countries, including Azerbaijan, despite the sufficient development of local trade and foreign trade relations, cannot benefit from them in entirety, one of the important reasons being the remoteness of the country from world markets and a set of regulatory and methodological measures that increase costs and undermine competitiveness in the commercial sector. In order to eliminate these problems, on February 20, the Central Bank of Azerbaijan (CBA) decided to liberalise the currency regime in foreign trade operations.
Fined for nothing
In essence, the customs declaration or other documents confirming the import of goods and services should be submitted to the bank within two years (versus 270 days previously). If the cost of imported goods and services does not exceed $10,000, it is not necessary to notify the currency supervisory authority either.
Currently, entrepreneurs are required to make an advance payment through a partner bank in order to bring a large batch of goods or certain services to Azerbaijan. At the same time, the bank needs to document the operation based on a customs declaration and other documents indicating the fact of purchase. If the documents are missing, the bank may sue and fine the entrepreneur. This is what the new decision of the Central Bank is all about.
In reality, 270 days for the above process was not enough for importers to get the necessary documents. Although we should admit that earlier the period of delivery of goods from abroad through advance payment was generally limited to 180 days, which created serious difficulties for entrepreneurs in carrying out import operations. After numerous requests from businessmen and at the proposal of the Confederation of Entrepreneurs of Azerbaijan (ASK), this period was extended to 270 days, but this was not enough either. Due to the violation of rules, 12,000 court cases were initiated, half of which are still under review. According to the deputy chairman of CBA, Alim Guliyev, in 2019, banks applied to the regulator about 13,000 times in connection with the currency regime. Of these, 8,000 applications were sent to courts, with administrative penalties applied in 5,000 cases.
In most cases, businessmen were not responsible for the delays in providing documents. “Sometimes, particular in winter season, entrepreneurs may experience delays due to weather conditions or contingency. In such cases customs do not issue a declaration until the goods arrive in the country. The businessmen then suffer twice, as they have to wait for the goods, and pay a fine,” economist Vugar Bayramov said.
As far as the notification of the regulator is concerned, previously entrepreneurs had to submit a report. Given that the current legislation of Azerbaijan allows exporting up to $10,000 in cash without any documents, why not apply this practice to imported goods and services either? Indeed, numerous reports, declarations mean wasting of time and resources from entrepreneurs that they could devote to the development of their business.
Businesses are happy
Entrepreneurs voiced their concern with the current situation during the last meeting of the CBA chairman Elman Rustamov and bank leaders. Following the meeting, a working group was created and amendments were made to the "Rules for conducting transactions with residents in foreign currency, as well as non-residents in national and foreign currencies."
The statement of the Central Bank released after the meeting noted that the above decision was made considering the improvement in Azerbaijan's balance of payments over recent years, as well as the positive results of reforms aimed at strengthening customs control and foreign exchange supervision in general. “Currently, the ratio of the current account surplus of the balance of payments to GDP is measured in double digits. Diversification of the economy and promotion of non-oil exports have played an instrumental role in creating a surplus in the balance of payments,” CBA statement said.
In addition, according to the Central Bank, in recent years, indicators of capital flows and finances have improved significantly. The regulator expects that liberalisation of the currency regime will also contribute to further improvement of the business environment in the country.
Business communities immediately responded to the decision, considering it another success in protecting the rights of entrepreneurs, developing the private sector and trade relations. In particular, ASK representative Kristina Mammadova believes that a positive resolution of this problem means the termination of about 6,000 court cases.
Foreign businessmen also welcomed the decision of the Central Bank on the currency regime in Azerbaijan. According to the head of the Turkish-Azerbaijani Public Association of Entrepreneurs and Industrialists (TÜİB), Huseyn Boyukfirat, this step will positively affect local and foreign businessmen, as well as the business world and economy of the country as a whole. He believes that the CBA decision is designed to facilitate the supply of equipment, raw materials and semi-finished products and will eliminate the problems existing in this area.
In addition, the new currency regime will open the way for potential investors and businessmen, and will allow exporting foreign currency from the country only for its intended purpose. The head of TÜİB believes that such steps will lead to even greater activity of business people in Azerbaijan, strengthen support for the economy and increase the flow of investment in the country.
One more blow to money laundering
Meanwhile, the CBA deputy chairman Alim Guliyev linked the decision to liberalize the currency regime with measures to prevent the laundering of dirty money. “Today, Azerbaijan’s balance of payments shows a surplus. Serious reforms have been carried out regarding imports and the currency regime. Today, every citizen can easily export up to $10,000 from the country. Therefore, it was decided that the currency regime should be applied to transactions that exceed this amount as well, ” Guliyev said.
This is also important as the MONEYVAL expert group of the Council of Europe plans to discuss in 2021 a report on the 5th round of the assessment of Azerbaijan’s measures against financing terrorism, laundering of money and other property obtained as a result of criminal activity.
Azerbaijan is taking the necessary steps to ensure compliance with the standards of the Financial Action Task Force on Money Laundering (FATF). Financial Monitoring Service notes that the government is carrying out systemic measures, such as the introduction of legislative acts, new projects and supervision. By the way, CBA's latest decision to liberalise the currency regime also allows a positive assessment of reforms in the field of combating the financing of terrorism and the legalization of money and other property obtained as a result of criminal activity.
On December 5, 2018, the measures taken in Azerbaijan have been approved at the 57th MONEYVAL Summit, noting that Azerbaijan has successfully fulfilled all the obligations assigned by MONEYVAL. The committee considers that this work of Azerbaijan fully complies with the standards existing at the international level.
Other international organisations also praise the reforms carried out in the country in this area, emphasizing the successes achieved in improving the legal framework, control mechanisms, and strengthening institutional capacity.