Dünya Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsində Bakının siyasi, hüquqi, tarixi və mənəvi üstünlüyünə şahid oldu
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan arasında Münhen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində baş tutmuş debat nəticəsində Avropada və bütünlükdə dünyada Dağlıq Qarabağ münaqişəsində mənəvi, siyasi-hüquqi, tarixi həqiqətin kimin tərəfində olduğunu hələ də dəqiq bilməyənlər saysız-hesabsız faydalı informasiya ala bilib. Azərbaycan prezidentinin əsaslı, faktlara və sənədlərə əsaslanan fikirlərinin qarşısına Ermənistanın baş naziri heç bir dolğun arqument çıxara bilməyib. Nəticədə, o, növbəti dəfə əsassız, absurd, aşkar təxribatçı fikirlər söyləməklə kifayətlənib. Yeri gəlmişkən, sonuncu, yəni təxribatçı bəyanatlar Paşinyanın intriqant imicini bir daha ortaya qoyub. Hər kəs bir daha görüb ki, o, əslində, bəzən idarəolunmaz şəkil alan emosiyalarına uyaraq, münaqişənin həllilə bağlı əsas prinsipləri işğalçıların maraqlarına uyğun dəyişdirir, bununla da, problemin sülh yolu ilə həlli perspektivinin üzərindən xətt çəkir.
Status-kvonun perspektivi yoxdur
Debatda əsas diqqət, əlbəttə ki, nizamlama prosesinin məğzinə və ona nail olunması perspektivlərinə yönəldilib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev qəti şəkildə bildirib ki, problemin həlli beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanmalıdır. O, bu kontekstdə, Ermənistanın Azərbaycan ərazisinin beşdə birinin işğalı nəticəsində yaranmış status-kvonun qorunub saxlanılması siyasətinin perspektivsiz olduğunu söyləyib. Dövlət başçısı hesab edir ki, münaqişənin nizamlanması ərazilərin işğaldan azad olunması, məcburi köçkünlərin həmin ərazilərə qayıtması, Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin qurulması və nəhayət, Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın dünya tərəfindən tanınan ərazi bütövlüyü çərçivəsində statusunun müəyyənləşdirilməsi mərhələlərindən ibarət olmalıdır.
Azərbaycan Prezidentinin arqumentləri qarşısında duruş gətirməyin mümkünsüzlüyünü anlayan N.Paşinyan erməni tərəfinin sevdiyi, dəfələrlə əl atdığı vasitədən yararlanmağa çalışıb. Söhbət aşkar faktların, beynəlxalq hüquqi sənədlərin məğzinin təhrifindən gedir. Məsələn, o, BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum 4 qətnaməsində söhbətin «yerli erməni qüvvələrin ərazilərdən çıxarılması»ndan getdiyini iddia edib. Lakin Azərbaycan Prezidenti Paşinyanın BMT TŞ qətmamələrinin mahiyyətini təhrif etdiyini debat təşkilatçılarının və tamaşaçıların nəzərinə çatdırıb. O, bildirib ki, qurumun qəbul etdiyi 4 qətnamənin hər birində ermənilərin Azərbaycanın işğal olunmuş bütün ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılması tələb olunur.
Paşinyanın «xalqların öz müqəddəratını təyin etməsi» prinsipi haqda danışmaq cəhdi də uğursuz alınıb. İ.Əliyev ermənilərin bu «əsas postulat»ını da ifşa edib, bunun yalnız Azərbaycan torpaqlarının işğalının pərdələnməsi cəhdi olduğunu bildirib. Prezident xatırladıb ki, münaqişə başlayan zaman Azərbaycan SSR-ə məxsus Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətində, təxminən, 180 min insan yaşayıb, onun 130 mini erməni, 48 mini azərbaycanlı olub. Lakin ermənilər azərbaycanlı əhalini Dağlıq Qarabağdan və ona bitişik rayonlardan qovub. Bu fakt nəzərə alınarsa, ermənilərin «xalqların öz müqəddəratını təyin etməsi» prinsipi haqda danışıqlarının heç bir mənası qalmır.
Bununla yanaşı, İ.Əliyev Bakının Dağlıq Qarabağda iki icmalı sülhün yaradılması mövqeyində israrlı olduğunu da bildirib. Bölgənin erməni əhalisinin təhlükəsizliyinə zəmanət veriləcəyini xüsusi vurğulayan Əliyev deyib: «Azərbaycan multikultural ölkədir. Burada milli azlıq olan ermənilərə də milli çoxluqla bərabər hüquqlar tanınacaq».
Beləliklə, beynəlxalq birlik Azərbaycanın və onun başçısının dəqiq, qəti, birmənalı mövqeyilə bir daha tanış olub. Bunun fonunda Paşinyanın erməni tərəfinin münaqişənin həllilə bağlı mövqeyini ortaya qoymaq cəhdləri açıq-aşkar kölgədə qalıb. Ermənistın baş nazirinin mənasız, heç bir əsası olmayan əks-arqumentlərinin nə qədər boş olduğunu yalnız digər ölkələrdən olan obyektiv müşahidəçilər deyil, erməni ekspertlərinin özləri də açıq-aydın gördülər.
Sinizmin zirvəsi
Azərbaycanın ədalətli mövqeyi Münhen diskussiyasının «tarixi hissəsi»ndə də tam ortaya qoyulub. Azərbaycan Prezidenti çıxışına başlayarkən bildirib ki, «münaqişənin necə həll edilməli olduğundan danışmazdan əvvəl məsələnin tarixinə baxmaq lazımdır». İ.Əliyev xüsusilə 1805-ci ildə Qarabağ xanı İbrahim xanın rusiyalı general Sisiyanovla saziş imzaladığını, həmin sənədə əsasən Azərbaycanın Qarabağ xanlığının Rusiya imperiyasının tabeliyinə keçdiyini xatırladıb. «Kürəkçay adlandırılan həmin sazişdə, - sazişin mətni internetdədir, - Qarabağın erməni əhalisi barədə heç nə deyilmir. 1813-cü və 1828-ci illərdə imzalanmış digər müqavilələr - Gülüstan və Türkmənçay müqavilələrinə əsasən Azərbaycanın qalan hissələri Rusiya imperiyasının tərkibinə keçir», - deyə İlham Əliyev qeyd edib.
Bunun ardınca Azərbaycan Prezidenti ortaya daha bir inkarolunmaz fakt qoyub: 1918-ci ildə yaradılmış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ilk qərarlarından biri İrəvan şəhərinin Ermənistana verilməsi olub: «Əgər siz kiməsə nəsə verirsinizsə, bu, o deməkdir ki, həmin o nə isə sizə məxsus olub». Dövlət başçısı Ermənistanın Azərbaycana qarşı 1980-ci illərin sonlarında başladığı təcavüzün üzərində xüsusi dayanıb, bu təcavüz nəticəsində 300 min azərbaycanlının Ermənistandan qovulduğunu, Dağlıq Qarabağın və ona bitişik Azərbaycan rayonlarının işğal edildiyini, həmin ərazilərdə azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə siyasəti aparıldığını, 1 milyon insanın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini, üstəlik, erməni silahlı qüvvələrinin çoxsaylı hərbi cinayətlər törətdiyini bildirib. O, bu cinayətlərdən ən dəhşətlisinin Xocalı soyqırımı olduğunu xatırladaraq, həmin hadisə zamanı 613 günahsız dinc sakinin qətlə yetirildiyini nəzərə çatdırıb.
Azərbaycan tərəfinin ifadə etdiyi bütün təkzibolunmaz tarixi həqiqətlərə Paşinyan yenə də anlaşılmaz cavablar verib və bu, onun tarix biliklərinin olmadığını bir daha ortaya qoyub. Məsələn, baş nazir bolşevik partiyasının Qafqaz Bürosunun ilkin qərarının dəyişdirilməsinə görə Stalini günahlandırıb. Onun iddiasına görə, ilkin qərarda «Dağlıq Qarabağın Ermənistanın tərkib hissəsi olduğu» deyilirmiş.
Arayış üçün qeyd edək ki, Qafqaz Bürosunun 4 iyul 1921-ci il tarixli iclasında məsələ «Dağlıq Qarabağın Ermənistan SSR-in tərkibinə daxil edilməsi» şəklində qoyulub. Fikir verin, «daxil edilməsi». Demək, əvvəllər Dağlıq Qarabağ onun tərkibində olmayıb. Bununla yanaşı, Nəriman Nərimanovun Qarabağ məsələsinin Azərbaycan üçün son dərəcə vacib əhəmiyyət daşıdığını nəzərə alaraq, yekun qərarın RKP MK-da qəbul olunmasını vacib sayması haqda bəyanatından sonra, Qafqaz Bürosu qərarın qəbulunu sonraya saxlayıb. 1921-ci il iyulun 5-də qəbul olunmuş yeni qərara əsasən isə Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın tərkibində saxlanılıb və ona vilayət muxtariyyəti verilib.
İlham Əliyev Paşinyanı və tarixlə maraqlanan hər kəsi bu üzdən məsələnin tarixinə nəzər salmağa çağırıb: «Bir daha Qafqaz Bürosunun qərarına baxın, 1921-ci il iyul, orada deyilir ki, Dağlıq Qarabağı Azərbaycanda saxlamaq, Azərbaycana vermək yox». Erməni tərəfinin və şəxsən Paşinyanın Stalinin həmin qərarın qəbulundakı roluna davamlı olaraq tənqidi yanaşmasına gəlincə, İlham Əliyev bu məsələ ilə bağlı da əsaslı sual qoyub: «Əgər o Stalini belə çox bəyənmirsə, qəribədir ki, niyə Şaumyanı belə çox bəyənir? Çünki Şaumyan bolşeviklərdən biri idi. O, günahsız azərbaycanlıları qətlə yetirmiş şəxs idi. Bugünkü Dağlıq Qarabağın qondarma paytaxtı onun adı ilə adlandırılıb».
Yeri gəlmişkən, Dağlıq Qarabağın «paytaxtı» haqda. İlham Əliyev növbəti bəyanatı ilə zərbəni erməni saxtakarların «tarixi konsepsiyası»nın tam ürəyinə vurub: «Sual olunur: əgər Dağlıq Qarabağ qədim Ermənistan ərazisidirsə, niyə paytaxtın adı qədim erməni adı ilə adlandırılmayıb. Çünki paytaxtın qədim adı Xankəndidir - Xanın kəndi. Stepanakert, çünki Şaumyanın adı Stepan idi, kert Ermənistanda şəhər deməkdir, elə deyilmi? Stepanakert həmin bolşevikin adı ilə adlandırılıb. Bu, bir daha onu sübut edir ki, həmin ərazilərdə heç bir erməni tarixi irsi yoxdur».
Amma Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tarixilə bağlı söhbətin ən iyrənc hissəsi, yəqin ki, Xocalı ilə bağlı danışılanlar olub – erməni baş nazir 1992-ci ilin fevralında törədilmiş bu faciənin də məğzini dəyişməyə cəhd göstərib. Azərbaycanın sabiq prezidenti Ayaz Mütəllibovun Rusiyanın «Arqumentı i faktı» qəzetinə müsahibəsinə istinad edən Paşinyanın sözlərinə görə, guya Mütəllibov həmin müsahibəsində Xocalı hadisələrinin «Azərbaycan müxalifətinin təxribatı olduğunu» söyləyib. Guya A.Mütəllibov bildirib ki, həmin hadisəni «müxaliət onu devirmək məqsədilə təşkil edib».
İlham Əliyev Paşinyanın bu saxtakarlığını da darmadağın edib. «Mən, təəssüf ki, ermənilərin Xocalıda törətdiklərinə bəraət qazandırmaq cəhdinə çevrilmiş bu vəziyyətə aydınlıq gətirmək istərdim», - deyə İ.Əliyev qeyd edib: «Prezident Ayaz Mütəllibovun səhhəti çox yaxşıdır və Bakıda yaşayır. Ola bilsin ki, Ermənistan tərəfi bunu bilmir. O, bu yaxınlarda və bir neçə dəfə deyib ki, o, heç vaxt Xocalı soyqırımının azərbaycanlılar tərəfindən təşkil edildiyini deməyib. Günümüzdə deyildiyi kimi, bu, “feyk” xəbərdir. Rusiyadakı bəzi erməni jurnalistlər tərəfindən icad olunub və Rusiya mətbuatında dövriyyəyə buraxılıb. Lakin o, heç vaxt bunu deməyib. Bu, tamamilə bir həqiqətdir. Xocalıda soyqırımı törədənlərin adları hamıya məlumdur. Onlar yerli ermənilər idi, Ermənistandan olan ermənilər və diaspordan olan ermənilər idi. Bu şəxslərin adları hamıya məlumdur. Bu barədə çoxlu kitablar və beynəlxalq məqalələr çap olunub. Ona görə azərbaycanlıların özlərinin 63 uşağı, 100 qadını vəhşicəsinə öldürdüyünü demək, eyni zamanda, 1000 nəfərin itkin düşdüyünü söyləmək, bu, sinizmin zirvəsidir».
«Böyük Tiqranın dövrü» haqda böyük yalan
Müdafiə etməyə çalışdığı bütün dəlilləri darmadağın olan Paşinyan sonda «Böyük Ermənistan» mövzusuna qayıtmaqdan başqa əlac tapmayıb. Sanki qədim tarixə istinad dərhal Ermənistanın müasir dövrdə törətdiyi bütün cinayətlərə haqq qazandırır. Paşinyan deyib ki, guya «erməni kralı Böyük Tiqran romalı hərbi lider Pompeylə danışıqlar aparan zaman bütün Cənubi Qafqazda və bütün dünyada Azərbaycan adlı ölkə olmayıb» və «Böyük Tiqranın dövründə bizim regionda yalnız iki millət var idi: ermənilər və gürcülər».
Həqiqət isə ondan ibarətdir ki, tarixdə heç vaxt «Böyük Ermənistan» adlı dövlət olmayıb. Bunu təsdiqləyəcək nə bir qədim sənəd var, nə də hansısa artefakt. «Böyük Ermənistan» mif, erməniliyin insanlığa zidd ideologiyasıdır. Çünki bu ideologiya yolunda yüz minlərlə, bəlkə də, milyonlarla müsəlman türk məhv edilib. Ermənilər Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ilk günlərindən bu mifdən istifadə etməyə çalışır, Azərbaycana qarşı apardığı hərbi təcavüzü bu pərdə altında gizlətmək istəyir.
Tiqrana gəlincə, o, Ermənistan adlanan bir coğrafi vilayətin İran mənşəli hökmdarı olub.
Danılmaz faktlar isə onu göstərir ki, e.ə I əsrin ikinci yarısı və bizim eranın I əsrinin əvvəllərinə aid siyasi xəritədə Atropatena dövləti olub və onun ərazisi Cənubi Azərbaycanı və Şimali Azərbaycanın (hazırkı Azərbaycan Respublikasının) bir hissəsini əhatə edib. Şimali Azərbaycanın tarixi ərazisinin qalan hissəsi Albaniya olub. Yeri gəlmişkən, Azərbaycan dövlətçiliyinin tarixində Albaniya da önəmli yer tutur. Bu gün respublikamızın adı məhz Atropatenadan (dövlətin yunanca adı) yaranıb – əvvəlcə «Adorbayqan», «Aderbayqan» forması alıb və sonda, ərəblərin hökmranlığı dövründə «Azərbaycan»a çevrilib.
Qədim Azərbaycanla bağlı faktlar, eyni zamanda «Böyük Tiqranın dövründə» Qafqazda ermənilərin mövcud olmadığını da təsdiqləyir! Qafqazda həmin dövrlərdə baş vermiş vacib hadisələrdən heç birində ermənilərin adı çəkilmir. Bu isə qətiyyən təəccüblü deyil. Çünki «tarixin atası» Herodot onları frakiyalılar (Balkan yarımadasının şərqində coğrafi bölgə) adlandırıb. Erməni etnosunun formalaşması Qafqazda deyil, Kiçik Asiyada başlayıb. Orada da ermənilərin kütləvi şəkildə peyda olmasına yalnız XIX əsrin ilk 30 illiyində rast gəlinir. Başqa sözlə, ermənilərin Şimali Azərbaycan ərazisinə köçürülməsinə Rusiya imperiyasının onu işğal etməsindən sonra başlanıb.
Beləliklə, «Böyük Tiqranın dövrü»nə istinad etməklə, bir daha öz savadsızlığının tələsinə düşüb.
Cavab addımları qaçılmazdır
Münhen debatından cəmi bir neçə gün sonra Paşinyan orada səsləndirdiyi fikirləri «inkişaf etdirmək» qərarına gəlib. O, Ermənistan İctimai Televiziyasına müsahibəsində açıq şəkildə deyib: «Biz əraziləri güzəştə getməyə hazır olduğumuzu heç zaman söyləməmişik. Biz deyirik ki, ərazi məsələləri müzakirə olunmur».
Baş nazir bu sözləri Ermənistanın və «DQR»in «təhlükəsizlik şuralar»ının işğal altındakı Xankəndidə təşkil edilmiş birgə iclasında da təkrarlayıb. O, bildirib ki, Dağlıq Qarabağla Azərbaycan «heç zaman və heç bir şərtlə vahid siyasi məkanda yerləşə bilməz».
Beləliklə, N.Paşinyan Ermənistanın işğal etdiyi əraziləri geri qaytarmağı düşünmədiyini təsdiqləməklə, faktiki olaraq danışıqlar prosesinin mənasız olduğunu göstərir. Çünki bu prosesin məğzini məhz işğal olunmuş torpaqların geri qaytarılması, yalnız bundan sonra növbəti məsələlərin həlli təşkil edir.
Bu da son deyil. Daha sonra Paşinyan daha iddialı bəyanatla çıxış edib. O, ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin münaqişənin həlli üçün təklif etdiyi «Madrid prinsipləri»nin onun şəxsi fikirlərinə əsaslanan «Münhen prinsiplərilə» əvəzlənməli olduğunu deyib. Lakin baş nazirin bu iddiası nə onun real imkanları, nə də nizamlama prosesinin məntiqilə uzlaşır. Məsələn, Paşinyanın «DQR»in münaqişədə üçüncü tərəf kimi tanınması ilə bağlı tələbinin qəbulundan söhbət belə, gedə bilməz. Azərbaycan Dağlıq Qarabağın erməni icması, yəni ölkənin erməni millətindən olan tamhüquqlu vətəndaşları ilə dialoqa hazır olduğunu dəfələrlə bəyan edib. Lakin bunun üçün əvvəlcə Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş əraziləri boşaltması lazımdır.
Nəhayət, Münhen konfransı günlərində olduğu kimi, ondan sonra da erməni işğalçıları iki ölkə sərhədində və qoşunların təmas xəttində məqsədli şəkildə təxribatlara əl atmaqdadır. Erməni tərəfinin atəşkəsi pozması nəticəsində yalnız bu qısa dövrdə 3 azərbaycanlı hərbçi həlak olub.
Azərbaycan Prezidentinin Münhendə səsləndirdiyi bir bəyanat bu yaşananlar fonunda xüsusi aktuallıq qazanır: «Ermənistan tərəfinin hərəkətləri səbəbindən danışıqlar pozularsa, o zaman cavab tədbirləri görüləcək». Prezident İlham Əliyev «cavab tədbirləri»nin nədən ibarət olduğunu da konkret ifadə edib: «Onlar hesab edirlər ki, həmin əraziləri ömürlük saxlaya biləcəklər. Heç vaxt!»

The entire world community witnessed the political, legal, historical and moral excellence of Baku in the Armenian-Azerbaijani conflict
Debates between the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinian held at the Munich Security Conference provided a lot of useful information to those in Europe and around the world who still questions the moral, political, legal and historical truth on the Nagorno-Karabakh conflict.
Armenian prime minister was unable to counter the convincing, factaul and well-documented arguments of President Aliyev but made a series of provocative and absurd statements, which only proved Pashinian’s image as a politician who is able to cancel the prospect of peaceful settlement of the conflict due to uncontrollable emotions and attempts to replace the fundamental principles of the settlement with considerations that meet the interests of the Armenian occupation of Karabakh.
Status quo has no prospect
The focus of the debates was on the essence of the settlement and the prospect of achieving it. Azerbaijani President Ilham Aliyev made it clear that conflict resolution should be based on the principles and norms of international law. He underlined the futility of Armenian attempts to maintain the status quo as a result of the occupation of a fifth of the territory of the Republic of Azerbaijan. The settlement process should include the stages of de-occupation of territories, return of refugees, establishment of relations between Azerbaijan and Armenia, and finally, the determination of the status of Nagorno-Karabakh within the framework of the territorial integrity of Azerbaijan recognised by the whole world.
Understanding that he is unable to counter the argumentation of President Aliyev, Nikol Pashinian tried to use the favourite trick of the Armenian side by distorting obvious facts and the essence of international legal documents. So, he reduced the content of the four UN Security Council resolutions to the demand for "withdrawal of local Armenian forces." However, Aliyev explained that "the Prime Minister of Armenia unsuccessfully interprets the true meaning of the resolutions of the UN Security Council", since all four resolutions demand the immediate and unconditional withdrawal of the occupying forces from all the occupied regions of Azerbaijan.
Pashinian’s attempt to turn the flow of debate to discussions on the right of self-determination of peoples was a complete failure. Ilham Aliyev also debunked this supposedly initial postulate of Armenian politics, which was designed to mask the occupation of Azerbaijani lands. Aliyev recalled that before the conflict, the population of the Nagorno-Karabakh Autonomous Region of Azerbaijan SSR was about 180,000, of which about 130,000 were Armenians and 48,000 Azerbaijanis. However, Armenians expelled Azerbaijanis from Nagorno-Karabakh and other adjacent regions of Azerbaijan. Therefore, all Armenian manipulations with the self-determination principle are meaningless.
At the same time, President Aliyev reaffirmed the principle position of Baku on the establishment of bi-communal peace in Nagorno-Karabakh and, in particular, the security of its Armenian population: "Azerbaijan is a multinational country, and Armenians as a national minority will have the same rights as the national majority.”
Despite such a clear, unambiguous and free interpretation of Azerbaijan’s position before the international community by President Aliyev, Pashinian’s efforts to present the Armenian approach to resolving the protracted conflict appeared loose. Counter-arguments of the Armenian prime minister were blurred, lacked solidity and fully demonstrated their weakness, which was also noticed by observers from third countries and even the Armenian experts.
Unprecedented cynicism
Azerbaijan’s fair position was also revealed during the historical part of the discussion. Aliyev began his address by taking the audience to a historical tour "before talking about the ways to resolve the conflict." In particular, he recalled that in 1805 the Karabakh khan Ibrahim Khan signed an agreement with the Russian general Tsitsianov, according to which the Karabakh khanate of Azerbaijan was subordinated to the Russian Empire. "You can find the text of the Kurekchai Treaty on the Internet. Nothing is said in the document about the Armenian population of Karabakh. Under the treaties Gulistan and Turkmenchai signed in 1813 and 1828, respectively, the remaining territories of Azerbaijan also became part of the Russian Empire,” Ilham Aliyev said.
Another irrefutable historical fact cited by President ALiyev was that one of the first decisions of the Azerbaijan Democratic Republic founded in 1918, was to transfer the city of Yerevan to Armenia. "If you transfer something to someone, it means that this something belonged to you,” Aliyev said. He particularly underlined that Armenia launched an aggression against Azerbaijan in the late 1980s, which resulted in the expulsion of 300,000 Azerbaijanis, the occupation of Nagorno-Karabakh and the adjacent Azerbaijani regions, ethnic cleansing of Azerbaijanis with 1 million Azerbaijanis turned into refugees and internally displaced persons, as well as numerous war crimes committed by the Armenian armed forces. The most monstrous of them was the Khojaly genocide, which claimed the lives of 613 innocent civilians.
Pashinian tried to object to all these irrefutable proofs of the historical correctness of Azerbaijan by slurred reasoning, which only indicated the depth of his ignorance of historical issues. Thus, he blamed Stalin for changing the initial decision of the Caucasian Bureau of the Central Committee of the RCP(B), which allegedly concerned the fact that "Nagorno-Karabakh is an integral part of Armenia."
In fact, the meeting of the Bureau on July 4, 1921 decided "to include Nagorno-Karabakh in Armenia SSR", where ‘include’ implies that Nagorno-Karabakh had note been part of Armenia SSR earlier. Meanwhile, taking into account the following statement by Nariman Narimanov—"Given the importance of the Karabakh issue for Azerbaijan, I think it is necessary that the Central Committee of RCP(B) adopt a final decision.” Thus, the Caucasian Bureau decided to postpone the solution of this issue up until July 5, 1921, when Nagorno-Karabakh was retained within Azerbaijan SSR with the provision of regional autonomy.
Therefore, Ilham Aliyev addressed to Pashinian and all those interested in the history of the issue: "According to the decision of the Caucasian Bureau adopted in July 1921, it was decided to retain Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan, and not to transfer it.” As for the constant critical references of the Armenian side and Pashinian personally to the role of Stalin in influencing the decision of the Bureau, Ilham Aliyev asked a reasonable question: "If he does not like Stalin so much, it is strange why he likes Shaumyan so much? After all, Shaumyan was one of the Bolsheviks. He was the man who killed innocent Azerbaijanis. And today the so called capital of Nagorno Karabakh is named after him."
The following statement of Ilham Aliyev was a real blow to the core of the "historical" concept of Armenian falsifiers: "If Nagorno-Karabakh is an ancient Armenian territory, why its capital is not ancient Armenian name either? Because the ancient name of the city is Khankendi, meaning Khan's village. Stepanakert is a compound toponym made of words—‘Stepan’ from the first name of Stepan Shaumyan and ‘kert’ meaning town or city in Armenian? Stepanakert is named after the Bolshevik Stepan Shaumyan. This proves once again that there is no Armenian historical heritage in these territories.”
But perhaps the most vile attempt of the Armenian prime minister to rethink the history of the Armenian-Azerbaijani conflict was his assessment of the tragic events in Khojaly in February 1992. Pashinian referred to an interview given by the former president of Azerbaijan Ayaz Mutallibov to the Russian newspaper Аргументыифакты, in which he  allegedly said that "provocation in Khojaly was organised by the Azerbaijani opposition to topple him."
However, Ilham Aliyev dstroyed this blatant Pashinian falsification. "I want to clarify this situation, which unfortunately turned into an attempt by the Armenians to justify what they had done in Khojaly,” Ilham Aliyev said. “President Ayaz Mutalibov is alive, and he lives in Baku. Perhaps the Armenian side is not aware of this. He recently and repeatedly noted that he had never said that the Khojaly genocide was organised by Azerbaijanis. This is fake news made up by some Armenian journalists in Russia and promoted in the Russian media. Mutallibov never said that. The identities of those who committed the Khojaly genocide are known to everyone. These were local Armenians, Armenians from Armenia and the diaspora. Many books and articles have been written about the tragedy at international level. Therefore, claiming that Azerbaijanis themselves brutally killed 63 children, 100 women, and caused 1,000 people to go missing is the height of cynicism.”
Big lie about Tigran the Great
Having been completely pulverised after Mr. Aliyev’s statement, Pashinian fell back upon his last resort, making a reference to the so called Greater Armenia of ancient times, as if it  would give Armenia a ground to justify all the crimes committed in the modern era. According to Pashinian, "when the Armenian king Tigran the Great negotiated with the Roman military leader Pompei, there was no country called Azerbaijan in the South Caucasus and the whole world”, while "during the reign of Tigran the Great, there were only two nations in the region: Armenians and Georgians."
In fact, contrary to Armenian belief, a country called Greater Armenia has never existed, for there is not a single ancient document or artefact to confirm the opposite. Greater Armenia is a myth, a xenophobic ideology of Armenians responsible for death of hundreds of thousands, if not millions, of Muslim Turks. This is a myth that the Armenian side has been trying to peruse it from the very beginning of the Karabakh conflict as an ideological cover for its military aggression against Azerbaijan.
As for Tigran, he was a descendant of Seleucid governors that lived in the geographic area of Greater Armenia (Not "Great Armenia", which is a definition coined by Armenian pseudo-historians solely for political and expansionist purposes) and was of Iranian origin.
Whereas an indisputable historical fact is that there was a state of Atropatena, which included South Azerbaijan and part of Northern Azerbaijan (the territory of the present Republic of Azerbaijan) in the second half of I millennium BC—beginning of I millennium AD. The rest of the historical Northern Azerbaijani lands was the territory of Albania—a state that also occupies a prominent place in the history of statehood of Azerbaijan. Atropatena (the Greek version of toponym) can be traced down to the very name of Azerbaijan, which was originally called Adorbaygan, Aderbadagan, and became "Azerbaijan" during the Arab rule and the spread of Islam in this region.
The facts about ancient Azerbaijan also demonstrate that during the time of Tigran the Great, there were no Armenians in the Caucasus! None of the descriptions of important events taking place in the Caucasus at that time referred to Armenians. This is not surprising, as Herodotus referred to them as ‘immigrants from Thrace’—a geographical area in the east of the Balkan Peninsula. Armenian ethnic group developed in Asia Minor, but not in the Caucasus, where the Armenians appeared in large numbers only in the first third of the 19th century, after their resettlement in Northern Azerbaijan following its conquest by the Russian Empire.
Thus, by making references to the times of Tigran the Great, Pashinian fell into the trap of his own ignorance.
Response is inevitable
A few days after the Munich debates, Pashinian further expanded his ideas. In his interview with the Public Television of Armenia, he openly stated: "We never said that we were ready to concede the territories. We just say that the issue of territories is irrelevant.”
In fact, Pashinian repeated this idea at the joint meeting of the security councils of Armenia and "NKR” in the occupied town of Khankendi, emphasising that Nagorno-Karabakh and Azerbaijan "can never and under any circumstances be in a common political space”. In other words, Pashinian confirmed that Armenia was not going to return the occupied territories, making the whole negotiation process meaningless, for the key subject of peace negotiations is precisely the de-occupation of Azerbaijani territory followed by the fulfilment of the terms of negotiations.
Also, after the Munich summit, Pashinian has made a very ambitious statement to replace the Madrid principles of the conflict resolution proposed by the OSCE Minsk Group co-chairs with the so-called Munich Principles, based on his own statements. However, this does not match the real potential of Pashinian to change the course and logic of the settlement process. In particular, any talk of satisfying Pashinian’s demand to recognise the so-called Republic of Nagorno-Karabakh as a third party to the conflict are meaningless. Azerbaijan repeatedly confirmed its readiness to establish a dialogue with the Armenian community of Nagorno-Karabakh, that is, full-fledged citizens of Azerbaijan of the Armenian origin, but only after the withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied territories.
Finally, during and after the Munich Conference, the Armenian armed forces deliberately escalated tension on the border and the line of contact, hence violating the ceasefire and killing three Azerbaijani soldiers in such a short period.
The warning of the President of Azerbaijan voiced at the Munich Security Conference is of particular relevance: "If the Armenian side derails the negotiations, then response will follow. They think that they can keep these lands forever. That will never happen!"