SAĞ QALMAQ STRATEGİYASI
Koronavirus pandemiyasının səbəb olduğu qlobal təlatüm dünya turizminə indiyə kimi görünməmiş səviyyədə zərbə vurdu. Bu gün inkişaf etmiş istirahət sektoruna malik əksər ölkələr yay mövsümünün sonuna qədər öz sərhədlərini xaricilərin girməsi üçün açmağı planlaşdırmırlar. BMT-nin Ümumdünya Turizm Təşkilatının (UNWTO) məlumatına görə, 2020-ci il sahə üçün böyük dərəcədə itirilmiş hesab edilə bilər və ən yumşaq ssenariyə görə, ilin sonuna qədər səyahətlərin sayı 58% azalacaq. Bununla birlikdə, karantin məhdudiyyətləri yumşaldıqca, xarici qonaqların gəlişinə alternativ kimi yerlə turizmə ümid bağlamaq ola bilər. Məhz bu seçim Azərbaycan üçün optimal hesab olunur.
İtirilmiş mövsüm
UNWTO-nun məlumatına görə, COVID-19 pandemiyasının başlamasından bəri dünya ölkələrinin, təxminən, 96%-i turist səfərlərinə müəyyən məhdudiyyətlər tətbiq ediblər, o cümlədən pandemiyanın yayılmasının qarşısını almaq üçün onu tamamilə qadağan edənlər də olub. Xarici turistlər üçün girişin asanlaşdırılması və daha açıq ölkələr trendeninin olduğu son illərdən fərqli olaraq bu gün 209 ölkə səyahət məhdudiyyəti tətbiq edir. Üstəlik, onlardan 44-ü ən çətin epidemioloji vəziyyətdə olan ölkələrin - Çin, İtaliya, Cənubi Koreya, İran və s. vətəndaşları üçün sərhədlərini tamamilə bağlayıb. Pandemiya başlayandan sonra Afrika, Asiya, Sakit okean və Yaxın Şərqdəki bütün ölkələr səyahət məhdudiyyətləri tətbiq etdi. Avropada sərhədlərini bağlayan ölkələrin payı 93%-ə, Amerikada isə 92%-ə çatır.
Karantin məhdudiyyətlərinin dünya üzrə istirahət sektoru üçün nəticəsi 2020-ci ilin birinci rübündə xarici qonaqların sayının 22% azalması olub.əÖzü də, bu azalmanın yarıdan çoxu mart ayına təsadüf edir, onda bir çox ölkələr giriş qaydalarını sərtləşdirdilər və beynəlxalq uçuşları tamamilə dayandırdılar. Bu, birinci rübdə 7 milyon beynəlxalq gəlişin və təxminən, 80 milyard dollarlıq turizm qazancının itirilməsinə səbəb oldu.
Bu il beynəlxalq turizmin bərpası üçün üç ssenarini nəzərdən keçirən UNWTO ekspertləri düşünür ki, ilin nəticələrinə görə itkilər dəfələrlə çox ola bilər. Ən yumşaq variantda - iyul ayının əvvəlində səyahət məhdudiyyətlərinin aradan qaldırılması halında beynəlxalq turist gəlişlərinin 58%əazalması mümkün görülür. Karantin məhdudiyyətlərinin sentyabrdan etibarən zəiflədilməsi zamanı isə azalma 70% olacaq, ancaq qadağalar ilin sonuna qədərədavam edərsə, 2020-ci il üçün ümumi səfər sayı 78% azalacaq ki, bu da 1,1 milyard beynəlxalq turist gəlişi qədər azalmadır.
Ən pis ssenariyə görə xarici turizmin gəlirləri 1,2 trilyon dollar azalacaq. Sahə 100-120 milyon iş yerinin itirilməsi ilə üzləşə bilər ki, bu da turizmin iqtisadiyyatın aparıcı sektoru olduğu dövlətlər yetərincə təhlükəlidir.
“Hakimiyyətlər, səyahətlərə məhdudiyyətlərini tətbiq etməklə, səhiyyəni ön plana çəkirlər. Ancaq turizmin dayandırılması iş yerlərinin azalmasına səbəb olur və əldə olunan dayanıqlı iqtisadi artım yox ola bilər. Buna görə də biz hökumətləri səyahət məhdudiyyətlərini daima yenidən nəzərdən keçirməyə, səyahət təhlükəsiz olduqda onları ləğv etməyə və yüngülləşdirməyə çağırırıq", - deyə UNWTO baş katibi Zurab Pololikaşvili bildirib.
Lakin, görünür, bu çağırışlar hələ ki, dünyanın COVID-19 virusunun yayılması ilə bağlı gələcək inkişafları gözləyən əksər ölkələrində dəstək tapmayıb. Ən son məlumatlara görə, dünya turizminin aparıcı habları - İtaliya, İspaniya, Fransa, Almaniya və Avropa ölkələrinin əhəmiyyətli hissəsi sərhədlərini yay mövsümündə xarici turistlər üçün açmağı planlaşdırmırlar. Halbuki bəzi ölkələr öz vətəndaşlarının və qonşu bölgələrin sakinlərinin daxili istirahəti üçün yüngülləşmələrə yol verirlər. Xüsusilə, Köhnə Dünyanın bir sıra dövlətləri - Avstriya, Yunanıstan, Kipr, Portuqaliya və s. xarici qonaqları iyul ayının əvvəlindən qəbul etməyə hazır olduqlarını bəyan ediblər, lakin söhbət əsasən "koronavirus ilə uğurla mübarizə aparan Avropa ölkələrinin" turistlərinin "sağlamlıq pasportu" əsasında qəbul edilməsindən gedir. Bu cür perspektivlər "sağlamlıq və təhlükəsizlik" üzrə ümumi Avropa protokolunun qəbulu ilə bağlıdır ki, Avropa Birliyində onun işlənməsinə başlamağı yalnız indi-indi planlaşdırırlar.əÖzü də, Avropa ölkələrinin tətil mövsümünün əvvəlinə qədər belə bir nəzarət mexanizminin yaradılması üzrə anlaşıb-anlaşmayacağı hələ bilinmir.
Hələ ki, Avropa Birliyi koronavirus pandemiyasından sonra qitənin turizm sahəsinin bərpası üçün 375 milyard avro ayırmağa hazırlaşır ki, bu da dolayısı ilə yay mövsümünün turizm agentlikləri üçün itirilmiş saymağı daha məntiqli göstərir. Şimali və Cənubi Amerikanın, Cənub-Şərqi Asiya ölkələrinin ekspertləri eyni dərəcədə pessimistdirlər - əksəriyyəti kütləvi turizmin yalnız cari ilin sonuna və ya 2021-ci ilin əvvəlinə bərpa olunacağını gözləyirlər.
Dünyanın bölgələri arasında ekspertlərin ən nikbin baxdığı perspektivlər, təxminən, 2020-ci ilin yayının ortalarına qədər Yaxın Şərqdə və Şimali Afrikada sahənin bərpa olmasıdır. Xüsusilə Misir 15 may tarixindən etibarən kurort bölgələrindəki hotellərin fəaliyyətini bərpa edib, lakin ilk mərhələdə onlar yalnız daxili turizm üçün işləyəcək, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) bütün sanitariya tələblərinə və tövsiyələrinə ciddi əməl edəcəklər.
Öz növbəsində, Türkiyə daha da irəli getməyi və 12 iyun tarixindən başlayaraq xarici turistlər üçün ölkəyə girişi açmağı, mərhələli şəkildə beynəlxalq reysləri bərpa etməyi planlaşdırır. Ancaq may ayının ilk yarısına olan məlumata
görə Türkiyədə 130 mindən çox COVID-19 yoluxmasının qeydə alındığını nəzərə alsaq, yalnız koronavirusun olmaması haqqında sertifikatları olan hotellər açılacaq və turistlər üçün bir sıra məhdudiyyətlər tətbiq ediləcək. Belə ki, qonaqları yerləşdirəndə temperaturu ölçüləcək və onlara maskalar veriləcək, yemək zallarında insanların sayı məhdud olacaq, «İsveç masası» olmayacaq, qəhvə maşınları və başqa içki avtomatları müvəqqəti olaraq yoxa çıxacaq. İstirahət zonalarında konsertlər və kütləvi mədəni tədbirlər keçirilməyəcək, çimərliklərdə şezlonqların sayı iki dəfə azaldılacaq, SPA mərkəzləri və idman salonları bu mövsüm tamamilə bağlanacaq. Bu gün bu qədər məhdudiyyətdən sonra tətilin cəlbediciliyi ilə fərziyyələr uydurmaq çətindir. Yoluxma dinamikasında artımları nəzərə alan türk ekspertləri hotellərdə dolma səviyyəsinin ən yaxşı halda 60%-i keçməyəcəyini düşünürlər.
Postsovet məkanında iyulun 1-dən etibarən beynəlxalq turizm üçün sərhədlərin açılmasına hazırlıq getdiyi barədə yalnız Gürcüstan bildirib.
İtkilərin miqyası
Bəs, bu gün Azərbaycanın turizm sektorundakı vəziyyət necədir və müstəqillik əldə edəndən bəri görünməmiş bir geriləmədən zərərin minimuma endirilməsi üçün bu mövsüm hansı tədbirlərin görülməsi planlaşdırılır? Əksər ekspertlər bir məsələ ilə tam razılaşırlar: koronavirus pandemiyası amil nəzərə alınmaqla, bu il nəzərə çarpacaq səviyyədə xarici (incoming) turizmə inanmağa əsas yoxdur. Hətta yay dövründə Azərbaycanda yoluxma hallarının azalacağı ilə bağlı proqnozlar nəzərə alınsa belə, epidemioloji vəziyyət və nəqliyyat əlaqələrinə tətbiq edilən məhdudiyyətlər Yaxın Şərq, Hind-Çin, Avropa ilə beynəlxalq aviasərnişin daşımalarının tez bir zamanda bərpasını qeyri-mümkün edir.
Bu son dərəjə vacib bir amildir, çünki son dörd ildə Azərbaycanda müşahidə olunan turist bumu kütləvi ucuz turizm, viza prosedurlarının sadələşdirilməsi və ucuz avia şirkətlərin – loukosterlərin cəlb edilməsi üzərində qurulub. Bu strategiya sayəsində 2019-cu ildə Azərbaycana 3,17 milyon xarici turist gəlib ki, bu da əvvəlki illə müqayisədə 11,3% çoxdur. Üstəlik, Azərbaycanda xarici turistlərin yalnız bank kartları ilə xərcləri 1.748 milyard dollar təşkil edib.Həmçinin hesablamalar göstərir ki, Rusiya və digər postsovet ölkələrindən gələn turistlərin göstərdikləri xidmətlərə görə nağd pul ödəmələri nəzərə alınarsa, keçən il incoming-seqmentdən ümumi gəlir 2 milyard dolları keçib. Müqayisə üçün - ötən il Azərbaycanın qeyri-neft ixracının ümumi həcmi 1,9 milyard dollar təşkil edib. Belə ki, yetərincə qısa vaxt ərzində turizm və ona bağlı xidmətlər sektoru Azərbaycana xarici valyuta gətirməsinə görə neft və qaz sektorundan sonra ikinci yeri tutub.
Təqdim olunan statistika yerli istirahət sektorundakı itkilərin miqyasını göstərir, çünki əksər ekspertlər hesab edirlər ki, ən yaxşı halda Azərbaycan xarici turistləri yalnız bu ilin sonuna gözləməlidir. Belə ki, Azərbaycan Turizm Bürosunun Turizm Sənayesi və Destinasiyanın İnkişafı Departamentinin müdiri İlkin Cavadovun sözlərinə görə, artıq bir sıra Avropa ölkələri yay mövsümündə xarici turistlər üçün sərhədlərin bağlandığını və yalnız daxili turizmlə kifayətləndiklərini elan ediblər. Qonşu Rusiya, İran, Gürcüstan, Türkiyə, Qazaxıstan və Ukraynadan qonaqlar yalnız ilin sonuna gözlənilə bilər. Buna görə departament müdiri hesab edir ki, planlarda əsas prioritet daxili turizmə əsaslanan fəaliyyət qurmaqdır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də bu yaxınlarda Rusiyanın TASS xəbər agentliyinə verdiyi müsahibədə istirahət sahəsini yerli resurslara yönəltməyin zəruriliyini söyləyib. “Biz turizmə böyük diqqət yetirirdik və yenə belədir. Bu sektor çox perspektivli idi. Son 4 ildə turistlərin sayı hər il 10 faizdən 24 faizə qədər artıb. Müasir turizm infrastrukturu yaradılıb. Lakin əlbəttə, pandemiya bu sektora çox güclü zərbə oldu. İndi biz daxili turizmin stimullaşdırılması barədə düşünürük. Xüsusən ona görə ki, Azərbaycanın milyonlarla vətəndaşı il ərzində, o cümlədən istirahət üçün ölkədən kənara gedir. Onlar sərhədlərin bağlanmasını nəzərə alaraq, yəqin ki, bu il yayda daxili turizmə istiqamətlənəcəklər", - deyəədövlət başçısı vurğulayıb.
Burada qeyd etmək yerinə düşər ki, bu ilin fevral ayında daxili turizmin inkişafı üçün kampaniya həyata keçirən Dövlət Turizm Agentliyi (DTA) müvafiq işlərə başlayıb. Xüsusilə, DTA və Azərbaycan Turizm Bürosunun (ATB) təşəbbüsü ilə sanitariya-gigiyena qaydalarına riayət olunmasını gücləndirmək və turizm sənayesində rəqabət qabiliyyətini artırmaq üçün xüsusi SAHMAN proqramı hazırlanıb. SAHMAN tərəfindən nəzərdə tutulmuş qaydaların tətbiqi asudə vaxtı daxili bazarda daha fəal şəkildə təbliğ etməyə imkan verəcək, Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə təhlükəsiz turizm məkanı kimi statusunu artıracaq və pandemiyadan sonrakı dövrdə rəqabət qabiliyyətini artıracaq. DTA sədri Fuad Nağıyevin sözlərinə görə, ilkin mərhələdə proqram hotellərdə və hotel tipli müəssisələrdə, iaşə obyektlərində (kafe və restoranlarda) və turistlərə xidmət göstərən nəqliyyat vasitələrində tətbiq edilir.
Dövlət agentliyi SAHMAN proqramına qatılan sektor nümayəndələri üçün təlimlər keçirməyə başlayıb, təminat, marketinq və brendinq kimi sahələrdə onları dəstəkləmək, proqram çərçivəsində tələb olunan sanitariya-gigiyena tədbirlərinə yönəldilən xərclərin bir hissəsini ödəmək niyyətindədir.
Bərpa proqramı
Öz növbəsində, ATB-nin təşəbbüsü ilə turizm sahəsinin bərpası üzrə dörd mərhələli proqram hazırlanıb. Bu zaman yerli turizmin inkişafına dəstək prioritet kimi qiymətləndirilib. O cümlədən ATB-nin baş direktoru Florian Zenqstşmidin sözlərinə görə, yaxın gələcəkdə təbiət turlarının, həmçinin çox sayda turist cəmləşməsini nəzərdə tutmayan bənzər istiqamətlərin prioriteti önəmli dərəcədə artacaq. İlkin mərhələlərdə kiçik yerləşmə obyektlərinə: kotteclərə, butik hotelləri və gündəlik kirayəyə böyük tələbat olacaq.
ATB mütəxəssislərinin dəstəyi ilə bu gün bir sıra layihələr həyata keçirilir. Onlardan biri - "Macəra yaxındadır!" layihəsi daxili turizmi tanıtmaq və ölkənin turizm imkanlarını yerli əhali arasında populyarlaşdırmaq üçün yaradılıb. Layihə Azərbaycan vətəndaşları üçün daxili səyahət paketlərini birləşdirən bir platforma olaraq hazırlanıb və müxtəlif şirkətlərə öz tur-paketlərini «macerayaxindadir.az» saytında yerləşdirməyə imkan verir. İnternet resursu turistlərə hər addımı detallı planlaşdarmağa imkan verəcək: bilet almaqdan, hotel bron etməkdən, müxtəlif tur paketlərini müqayisə etməyə qədər, həmçinin öz tələb və istəklərini daxil edərək paket hazırlamaq qədər hər addımı.
“Qarşıdan gələn yay populyar xarici turizm istiqamətlərinə nəzərdə tutulan səfərlər əksər hallarda ləğv edilməli olacaq ki, bu da daxili turizmə tələbatın artacağını göstərir. Hal-hazırda turizm mövsümünə hazırlıq prosesi sürətləndirilməlidir ki, bütün turizm şirkətləri bir araya gələrək respublika vətəndaşlarını evdə istirahət etməyə cəlb edə bilsinlər, həmçinin yeni məhsul və xidmətlər üzərində işləsinlər”, - deyə Azərbaycan Turizm Assosiasiyası (AzTA) sədrinin müşaviri Müzəffər Ağakərimov bildirib. Eyni zamanda o, hotellərdə və istirahət mərkəzlərində monitorinqlərin aparılmasını, xidmətlərin qiymət səviyyəsinə və onların yerli turistlərin büdcəsinə uyğunluğunun qiymətləndirilməsini vacib sayır.
Bu istiqamətdə ilk addımlar artıq atılıb; bu yaxınlarda AzTA və bir sıra digər profil assosiasiyalar və turizm şirkətlərinin təşəbbüsü ilə Tərəfdaşlıq Birliyi Memorandumu qəbul edilib. Qərara alınıb ki, əksər turizm agentliklərinin dəstəyi ilə yaxın gələcəkdə «düşüncə mərkəzi» yaradılacaq, onun dəqiq fəaliyyət mexanizmi işlənəcək, həmçininəvə bu mövsüm daxili turizmə dəstək üçün effektiv layihələr yaradılmasına başlanacaq.
Əlbəttə ki, bu il proqnoz vermək olduqca çətindir, müəyyən mənada daxili turizmin potensialı incoming-sektorun zərərlərini ən azı qismən kompensasiya edə biləcək durumdadır, təbii ki, iqtisadi böhran və ölkə vətəndaşlarının azalmaqda olan ödəniş qabiliyyəti nəzərə alınmalıdır. Eyni zamanda 5-4 ulduzlu hotellərin və lüks istirahət zonalarının əksəriyyətində, çətin ki, büdcə seqmentinə istiqamətlənərək,ə qiymətləri və xidmət səviyyəsini yenidən yönləndirmək mümkün deyil. Bu da bir sıra turizm obyektlərində gəlir itkisi və işçi sayının müəyyən qədər azalmasını qaçınılmaz edir.
Özü də, ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, daxili turizmə güvənmək istənilən halda istirahət obyektlərinin ən kütləvi hissəsinə müvəqqəti dəstək verə bilər. Bu fikir ona əsaslanır ki, son illərdə Gürcüstan, Türkiyə və Avropa ölkələrində istirahətin artan populyarlığı nəzərə alınaraq daxili turizmdən gələn gəlirlər illik 500 milyon dollar səviyyəsində qərarlaşıb. Üstəlik, real rəqəmlər daha yüksək ola bilər, çünki vətəndaşların böyük bir hissəsi özəl sektorda mənzil kirayə götürür ki, bu da statistik uçotu çətinləşdirir. Çıxış (outgoing) turizmini praktik olaraq yox edən xarici karantin məhdudiyyətləri nəzərə alınmaqla, bu yay ehtiyac duyulan tələbin xeyli hissəsinin yerli məhsula yönəldiləcəyinə ümid etmək olar.

TOURISM SURVIVAL KIT
The global coronavirus pandemic has hit the tourism sector all over the world more than ever. Most countries with a developed recreational sector do not plan to open borders for foreigners until the end of the summer season. According to the UN World Tourism Organization (UNWTO), 2020 can be considered largely lost for the industry, and in the mildest scenario, the number of trips will decrease by 58% by the end of the year. However, as quarantine restrictions are relaxed, an alternative for foreign tourism may be the development of domestic tourism. This option seems optimal for Azerbaijan too.
Lost season
According to the UNWTO, since the start of the COVID-19 pandemic, about 96% of the countries have imposed certain restrictions on tourist trips to curb the spread of the disease. Unlike previous years, when there was a tendency to simplify entry for foreign tourists to make countries more open to them, 209 countries have imposed travel restrictions. Forty-four countries completely closed the borders for citizens from the countries with the most difficult epidemiological situations, including China, Italy, South Korea, Iran, etc. Since the pandemic, all countries in Africa, Asia, the Pacific, and the Middle East have imposed travel restrictions. In Europe, the share of countries with closed borders reaches 93%, in the Americas - 92%.
The consequence of quarantine restrictions for the global recreational sector was a 22% decrease in the number of foreign tourists during 1Q2020. More than half of this number was observed in March, when many countries have tightened entry rules and completely suspended international flights. This caused a loss of 67 million international arrivals and about $80 billion in tourism revenue in the first quarter only.
UNWTO experts predict that according to the results of the year, losses can be many times higher given the three scenarios for the restoration of international tourism this year. The mildest option allows a drop in international tourist arrivals to 58%, if travel restrictions are removed in early July. With the relaxation of quarantine restrictions in September, the scale of reduction will be 70%, but if the ban continues until the end of the year, the total number of trips for 2020 will fall by 78%, or 1.1 billion international tourist arrivals. In accordance with the worst-case scenario, revenues from foreign tourism will be reduced by $1.2 trillion. The industry may face the loss of 100-120 million jobs, which is most dangerous for states where tourism is the leading sector of the economy.
“The authorities opted for health care by imposing travel restrictions. However, the suspension of tourism entails a reduction in the number of jobs with the sustainable economic growth achieved so far plummeting down. Therefore, we urge governments to constantly review travel restrictions, to cancel or ease them when travel becomes safe,” UNWTO Secretary General Zurab Pololikashvili said.
Apparently, these calls have not yet found support in most countries of the world that are awaiting further developments related to the spread of the COVID-19. According to the latest data, the leading hubs of world tourism including Italy, Spain, France, Germany, and a significant part of European countries do not plan to open borders for foreign tourists in the summer season, although in some countries they allow relief for internal recreation of their own citizens and residents of neighboring regions. In particular, a number of European states (Austria, Greece, Cyprus, Portugal, etc.) declared their preliminary readiness to receive foreign guests from the beginning of July, however, it is mainly about receiving tourists from “European countries successfully fighting against the coronavirus”. This was possible due to the adoption of the pan-European protocol on "health and safety" to be developed in the EU soon. Moreover, it is still unknown whether European countries agree on the introduction of such a control mechanism by the beginning of the holiday season.
In the meantime, the EU is going to provide 375 billion euros to restore its tourism industry after the coronavirus pandemic, which indirectly indicates that the summer season is most likely to be considered lost for travel agencies.
Experts from North and South America and Southeast Asia are equally pessimistic, with the majority of them expecting the resumption of mass tourism only by the end of 2020 or the beginning of 2021.
Among the regions of the world, experts are most optimistic about the prospects for recovery in the Middle East and North Africa, tentatively by the middle of summer 2020. In particular, Egypt has been resuming operation of hotels in resort areas since May 15, but at the first stage they will function exclusively for domestic tourism and subject to strict adherence to all sanitary requirements and WHO recommendations.
Turkey plans to go even further and gradually open the entrance to the country for foreign tourists,  at the same time resuming international flights scheduled for June 12. But given the number of infected Turkish citizens in the first decade of May (more than 130,000), only hotels with special certificates certifying the absence of coronavirus will open with a number of restrictions for tourists. For example, during check in, the hotel staff will measure the temperature of the guests and give them masks. Also, the number of people in the dining rooms will be limited, the buffet will no longer be available, coffee machines and other vending machines with drinks will temporarily disappear. Concerts and mass public events in the recreation areas will also be closed, the number of sun loungers on the beaches will be reduced by half, and spa centers and fitness rooms will be completely closed this season. Today it is difficult to make assumptions regarding the attractiveness of a vacation with so many limitations. Given the jumps in the dynamics of the contagion, Turkish experts believe that the occupancy rate in hotels will not exceed 60% at best.
In the post-Soviet space, only Georgia announced its readiness to open the borders for international tourists starting from July 1.
The scale of losses
How is the situation in the tourism sector of Azerbaijan developing today, and what measures are taken to minimize damage from a decline unprecedented since independence? Most experts completely agree that given the coronavirus pandemic, there is no reason to hope for any noticeable increase in inbound tourism this year. Even with the forecasts of a decrease in the incidence rate in Azerbaijan during the summer period, it is hardly possible to quickly restore international passenger traffic with post-Soviet countries, the Middle East, Indochina, Europe, considering the epidemiological situation and restrictions on transport in these regions.
This is an extremely important factor, as the tourist boom observed in Azerbaijan over the past four years has been built on massive budget tourism, simplification of visa procedures and the attraction of low-cost airlines. Thanks to this strategy, 3.17 million foreign tourists visited Azerbaijan in 2019, which is 11.3% higher than in the previous year. Moreover, the expenditures of foreign tourists in Azerbaijan only through bank cards reached $1.748 billion. At the same time, calculations show that, given the prevailing cash payment for services by tourists from Russia and other post-Soviet countries, the total income from the incoming segment exceeded $2 billion last year. For comparison, in 2019, the total monetary volume of Azerbaijani non-oil exports reached $1.9 billion. Thus, until recently, tourism and the related services sector ranked second after the oil and gas sector as the source of foreign currency in Azerbaijan.
The above statistics illustrate the extent of losses in the domestic recreational sector, as most experts believe that the foreign tourists in Azerbaijan should be expected only by the end of this year. According to the head of the tourism industry and destination development department of the Tourism Bureau of Azerbaijan, Ilkin Javadov, a number of European countries have already announced the closure of borders for foreign tourists in the summer season and the restriction only to domestic tourism. Guests from the neighbouring countries of Russia, Iran, Georgia, Turkey, Kazakhstan and Ukraine can only be expected by the end of the year. Therefore, Mr. Javadov believes that the main priority is to build activities based on domestic tourism.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev also said about the need to reorient the recreational sphere to domestic resources in his recent interview with the TASS, Russian news agency: “The tourism sector has been very promising for the last four years. We observed the growth of tourists from 10% to 24%. A modern tourism infrastructure has been created in the country. But, of course, the pandemic hit this sector very hard. Today we are thinking about stimulating domestic tourism, especially when millions of Azerbaijani citizens leave the country during the year, including on vacation. Since the borders are close, they will probably be reoriented to domestic tourism this summer,” President said.
Back in February, the State Tourism Agency (DTA), which is responsible for the campaign to develop the domestic tourism in Azerbaijan, has already started relevant works. In particular, on the initiative of DTA and the Azerbaijan Tourism Bureau (ATB), a special SAHMAN program was developed to ensure effective compliance with sanitary and hygienic rules, and to increase competitiveness in the tourism industry. Implementation of the SAHMAN rules will make it possible to promote the domestic tourism more actively, to improve the status of Azerbaijan as a safe tourist destination in the international arena and to increase the country’s competitiveness in the post-pandemic period. According to the chairman of DTA, Fuad Naghiyev, at the first stage, the program is implemented in hotels and hotel-type enterprises, catering facilities (cafes and restaurants) and in vehicles serving tourists. The state agency is starting to conduct trainings for industry representatives who have joined the SAHMAN program, and intends to support them in such areas as support, marketing and branding, to reimburse part of the costs for the sanitary and hygienic measures required by the program.
Recovery program
ATB also initiated a four-stage program for the restoration of the tourism industry. The priority is to support the development of local tourism. According to ATB General Director, Florian Zengstschmidt, the agency is planning to increase the priority of nature tours, as well as destinations that do not involve a significant concentration of tourists in the near future. At the initial stage, small accommodation facilities such as cottages, boutique hotels and daily rentals will be in demand.
ATB also supports the implementation of a number of projects such as the Adventures Nearby (“Məcarə yaxındadır!”), which was developed to promote domestic tourism and popularize the country's tourism opportunities among the local population. The project was developed as a platform combining domestic travel packages for Azerbaijani citizens and allows various companies to place their travel packages on the website macerayaxindadir.az. The website allows tourists to plan every step in detail: from buying a ticket, booking a hotel to comparing different tour packages, as well as developing their own package, making own requirements and preferences.
“In the summer, trips to popular foreign tourist destinations will have to be cancelled in most cases, which means that the demand for domestic tourism will increase. Currently, the process of preparing for the tourism season should be accelerated so that all travel companies join forces to attract citizens of the republic to relax at home, developing new products and services,” Muzaffar Aghakerimov, Advisor to the Chairman of the Azerbaijan Tourism Association (ATA), said. He considers it necessary to conduct monitoring in hotels and recreation centres, as well as assess the level of prices for services and their relevance to the budget of local tourists.
The first steps in this direction have already been taken; recently, on the initiative of AzTA and a number of other relevant associations and travel companies, a Memorandum of Partnership Association was adopted. It was decided that with the support of most travel agencies, a think tank will be organized in the near future, a clear mechanism of activity will be developed, and joint work will begin to create effective projects to support domestic tourism this season.
Obviously, this year it is rather difficult to make forecasts about the potential of domestic tourism to partially compensate for the losses of the inbound tourism sector, taking into account the economic downturn and the declining demand of local citizens. At the same time, most 5-4-star hotels and luxury leisure areas are unlikely to be able to reorient prices and the level of service based on the budget segment. And this promises a loss of income and a certain reduction in staff in a number of tourist sites.
Nevertheless, according to experts, domestic tourism can still provide temporary support to the most part of recreational facilities because even with the growing popularity of holidays in Georgia, Turkey, and European countries in recent years, revenues from domestic tourism have been at the level of $500 million annually. Moreover, the real numbers may be higher, since a significant portion of citizens rented housing in the private sector, which made statistical accounting difficult. Given the external quarantine restrictions, we can expect that a considerable part of the demand this summer will be redirected to the products of domestic tourism.