TOVUZ DÖYÜŞLƏRİNİN ƏKS-SƏDASI
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsilə bağlı budəfəki gərginliyi heç cür «növbəti» adlandırmaq mümkün deyil. Məsələ yalnız onda deyil ki, uzun illərdir cəbhə bölgəsində davam edən münaqişə bu dəfə iki ölkənin dövlət sərhədinə keçib. Söhbət həm də ondan gedir ki, budəfəki gərginliyə beynəlxalq reaksiya ötən illərdə olduğundan fərqlənib.
Həqiqət anı
Ermənilərin Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin Tovuz istiqamətində təşkil etdiyi təxribatda məqsəd dünyaya Azərbaycanın dövlət siyasətinin «təcavüzkar xarakter» daşıdığını nümayiş etdirmək olub. Lakin bu niyyət tam iflasa uğrayıb. Ermənistan silahlı qüvvələrinin iyulun 12-də Azərbaycanın mövqelərinə atəşi nəticəsində başlamış döyüşlər nəticəsində hər iki tərəf həm canlı qüvvə, həm də texnika itirib. Lakin İrəvanın hədəfi bu deyldi. Erməni strateqlərin əsas məqsədi müttəfiqlərinin və beynəlxalq siyasətin əksər iştirakçılarının diqqətini «Azərbaycanın təcavüzü»nə çəkmək idi. Ənənəvi olaraq KTMT-dəki müttəfiqlərinin arxasında gizlənməyə, Azərbaycanın Ermənistana «hücum» etdiyi üçün «pislənməsinə» ümid edən İrəvanda düşünürdülər ki, onlar Bakı ilə tərəfdaşlarının arasını vura, eyni zamanda Dağlıq Qarabağ qarşıdurmasında mövqelərini gücləndirə biləcəklər.
Göründüyü kimi, erməni tərəfinin təxribatı yalnız Azərbaycana qarşı deyil, həm də öz müttəfiqlərinin maraqlarının əleyhinə yönəlmişdi. Məsələ ondadır ki, son illərdə onun müttəfiqlərilə Bakı arasında nəinki qarşılıqlı inam xeyli güclənib, həm də əsl dostluq münasibətləri yaranıb.
Bakı ilə KTMT üzvləri arasında diplomatik çəkişmələrə yol açmaq istəyən İrəvan sonda Azərbaycan tərəfinin müttəfiqlərinin daha çox olduğunu, onların hamısının Bakıya dəstək verdiyini təsdiqləməli olub.
Bu vəziyyəti ən dəqiq Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev xarakterizə edib. «Altı ölkədən üçü (KTMT üzvləri – red.) Azərbaycanı birmənalı şəkildə dəstəklədi və başqa cür ola bilməzdi. Çünki biz onlarla dostuq, yaxşı günlərdə, çətin günlərdə onlar bizə etibar edə bilərlər. Bu, bir. İkincisi, qoy, Ermənistanın qorxaq rəhbərliyi yadına salsın ki, qaçıb yardım almaq istədiyi KTMT-ni necə təhqir etmişdi, heç bir başqa ölkə ilə razılaşma aparmadan onun baş katibini həbs eləmişdi. Belarus nümayəndəsinin KTMT-yə yeni baş katib təyin olunmasının əleyhinə çıxmışdı. Bir il ona imkan vermədi ki, işə başlasın, nə oldu, o vaxt KTMT pis idi, sən onu təhqir edirdin, indi qaçıb onun ətəyindən yapışırsan. Gəl, bizimlə təkbətək vuruş, təkbətək, baxaq, görək, bunun axırı nə olacaq», - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib.
Təlim dərsləri
Lakin Azərbaycanla təkbətək vuruşmaq, əlbəttə ki, Ermənistanın planlarına daxil deyil. Moskvanın Tovuz insidentindən dərhal sonra Cənub hərbi dairəsinin hərbi hazırlıq səviyyəsini yoxlamaq qərarı, ardınca isə Ermənistan və Rusiya HHQ-nin hərbi təlimləri haqda xəbərlərin erməni KİV-də necə təmtəraqla təqdim olunduğunu hər kəs görürdü. Rusiya Müdafiə Nazirliyi bu təlimlərin Ermənistan-Azərbaycan qarşıdurması ilə əlaqəli olmadığını bəyan etsə də, Ermənistanın bu təlimlərlə bağlı eyforiyası KTMT-nin İrəvanın münaqişəyə müdaxilə istəyini rədd etməsi faktını belə, kölgədə qoyub.
Türkiyə ilə Azərbaycanın birgə hərbi təlimlər keçirəcəyinə dair xəbərin yayılmasından sonra isə Ermənistanda daha ciddi isteriya yaranıb. «İnterfaks-Azərbaycan»ın məlumatına görə, iki ölkənin aviasiya və quru qoşunlarının iştirakı ilə iyulun 29-da start götürmüş təlimləri avqustun 10-dək davam edəcək. Manevrlər Bakı, Naxçıvan, Gəncə, Kürdəmir və Yevlaxı əhatə edəcək.
Ermənistan XİN-in mətbuat katibi Anna Naqdalyan kifayət qədər emosional açıqlamasında bildirib ki, Bakının Azərbaycan-Türkiyə birgə təlimlərinin keçiriləcəyi xəbərini erməni hərbçisinin öldüyü gün yayması beynəlxalq vasitəçilərin sülh prosesini bərpa etmək cəhdlərinə maneədir.
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Leyla Əliyeva isə cavabında, Azərbaycan-Türkiyə təlimlərinin əvvəldən planlaşdırıldığını və hədəfin regional təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi olduğunu bildirib. Başqa sözlə, təlimlər hələ ötən il təsdiqlənmiş plana əsasən keçirilir.
Erməni tərəfini Azərbaycan-Türkiyə təlimləri ərəfəsində Türkiyə və Rusiya prezidentləri Rəcəb Tayyib Ərdoğanla Vladimir Putinin telefon danışığı, Ermənistanla Azərbaycan arasındakı son gərginliyi müzakirə etmələri də sakitləşdirməyib. Rəsmi açıqlamada deyilir ki, iki ölkə liderləri Cənubi Qafqazda sabitliyin bərqərar edilməsi üçün səyləri birləşdirməyə hazır olduqlarını vurğulayıblar. Amma bəlkə də İrəvanı elə Moskva ilə Ankaranın «səyləri birləşdirmək» istəyi narahat edib. Çünki Ermənistan regionda sabitliyə əsas maneənin məhz özü olduğunu yaxşı bilir.
Yeri gəlmişkən, hər zaman olduğu kimi, bu dəfə də erməni tərəfi yaranmış vəziyyətə görə günahkarı kənarda axtarmağa başlayıb. Və hər zaman olduğu kimi, bu dəfə də «günahkar» Rusiya imiş. Hər halda, Ermənistan siyasətçiləri və ictimaiyyət nümayəndələri Moskvanın əməllərindən qıcıqlandıqlarını gizlətmir.
Bu mənada, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın mövqeyi maraqlıdır. «Ermənistanın əksər vətəndaşı soruşur ki, Türkiyənin birmənalı şəkildə Azərbaycanı dəstəklədiyi bir vaxtda, Ermənistanın strateji tərəfdaşı olan Rusiya İrəvana eyni dəstəyi niyə vermir?» - deyə Paşinyan RBK telekanalına iyulun 28-də verdiyi müsahibədə bildirib.
Ermənistanın Azərbaycanla sərhəddə təşkil etdiyi təxribatın nəinki cəbhədə, həm də beynəlxalq münasibətlərdə bumeranq kimi İrəvana qayıtdığını təsdiqləyən bir çox fakt sadalamaq olar.
Erməni təxribatları: özgəyə quyu qazan…
Bütün baş verənlərin fonunda Azərbaycana çox sayda dövlətdən görünməmiş dəstək gəlir. Onlardan bəziləri açıq şəkildə Bakının dərdinə şərik çıxır, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində həll olunmasının vacibliyini bildirir.
Bakının mövqeyinə Azərbaycan diasporu tərəfindən də görünməmiş dəstək gəlib. Tovuz döyüşlərinin əks-sədası Moskvadan tutmuş Brüsselə, Los-Ancelesdən Londonadək bir çox şəhərə yayılıb. Bütün bu şəhərlərdə Azərbaycan diasporunun üzvləri dünya birliyinin diqqətini Ermənistanın təcavüzkarlığına çəkmək üçün dinc aksiyalara çıxıb.
İlk dəfə olaraq, Rusiyada azərbaycanlılar erməni biznesinin nümayəndələrinə qarşı da birgə fəaliyyətə keçib. Azərbaycanlılar Qod Nisanovla Zarax İliyevin sahibi olduğu «Fud siti» bazarının administrasiyası Ermənistan məhsullarının qəbulundan imtina edib. Şəhər rəhbərliyi bazarın sahiblərilə danışıqlar aparsa da, satıcılar özləri də erməni məhsullarını satmaqdan imtina edib. Məsələ ondadır ki, bu bazarda satıcıların əksəriyyəti məhz azərbaycanlılardır.
Məsələ o həddə çatıb ki, işə Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov qarışmalı olub. O, Ermənistan və Azərbaycan diasporlarının nümayəndələri – Rusiya Erməniləri İttifaqının prezidenti Ara Abramyan və «Kiyev meydanı» MMC-nin Direktorlar Şurasının rəhbəri Qod Nisanovla görüşüb, vəziyyəti onlarla müzakirə edib. Məlumata görə, görüş iştirakçıları hər iki icmanın Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşmasına töhfə verməsinin vacibliyini bildiriblər.
Rusiyada baş verən bütün dramatik hadisələrə rəğmən, məlumatlı hər kəs bilir ki, Ermənistandakı vəziyyətə Rusiyadakı deyil, Qərbdəki erməni diasporunun təsiri daha ciddidir. Paşinyan da məhz bu diaspora meyillidir.
Yeri gəlmişkən, Qərbdəki erməni diasporu Ermənistanın sərhəddə yol verdiyi təxribatı dərhal dəstəkləyib. Üstəlik, o, bunu özünə xas aqressiya ilə edib. Bu mənada, Brüssel və Los-Ancelesdə təşkil olunmuş aksiyalar xüsusilə yaddaqalan olub – bu aksiyalar zamanı təxribatçılar dinc azərbaycanlılara və jurnalistlərə qarşı zorakılığa yol veriblər.
Los-Ancelesdə baş vermiş insident xüsusilə diqqət çəkir. Orada yaşananlar ABŞ polisinin fəaliyyətinin ciddi şəkildə tənqid olunduğu bir vaxtda yerli hakimiyyətin və hüquq-mühafizə orqanlarının tam səhlənkarlığı ilə yadda qalıb. Bu, Amerika polisinin yalnız qaradərililərə qarşı deyil, həm də ABŞ-ın azərbaycanlı sakinlərinə münasibətdə yumşaq desək, nəzakətsiz davrandığını göstərir. Bu isə əlbəttə ki, yolverilməzdir – qanun qanundur! Başqa sözlə, bütün qayda və qanun pozucularına münasibət eyni olmalıdır.
Sonrakı günlərdə erməni təxribatçılarının əməlinə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva da qiymət verib. «Həmin ölkələrin hüquq-mühafizə orqanları azğınlaşmış bandit qruplaşmalarının bu cür hərc-mərclik törətməsinə nə üçün imkan verirlər? Bu cinayətlərə necə göz yummaq olar?
Mən bütün dünyada yaşayan milyonlarla azərbaycanlı adından ABŞ-ın, Belçikanın və digər dövlətlərin hüquq-mühafizə orqanlarını bu hadisələri hərtərəfli təhqiq etməyə, onlara müvafiq hüquqi qiymət verməyə və bütün təqsirkarları məsuliyyətə cəlb etməyə çağırıram, çünki qanunsuz əməllər cəzalandırılmalıdır», - deyə Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəsmi saytında yer alan müraciətdə deyilir.
Bəs, onlar kimlərdir? Bu cinayətlərdə kimdir günahkar? Məsələn, Kaliforniya niyə azərbaycanlılarla ermənilər arasında əsl «savaş meydanı»na çevrilib? Görünən odur ki, kütlənin əməllərinin, onların xuliqanlığının, quldurluğunun arxasında daha ciddi adamlar dayanır. Bu aksiyaları həmin qüvvələr maliyyələşdirir, Birləşmiş Ştatlardakı erməni işbazlarına dəstək verir, yalnız Kaliforniya ştatı səviyyəsində deyil, həm də ABŞ Konqresində erməni maraqlarının lobbiçiliyini həyata keçirir. Məsələn, hər kəsin yaxşı tanıdığı Amerika Erməni Assambleyası nəinki bu aksiyalarda «rol» oynayır, təşkilatın fəalları Ermənistanda 2018-ci ildə baş vermiş olaylarda da yaxından iştirak etmişdi. Bəzi məlumatlara görə, Paşinyanın hakimiyyətə gəlişində də onların önəmli rolu olub.
Məlum olduğu kimi, pulu kim ödəyirsə, musiqini də o sifariş verir. Hər halda, Ermənistanda anti-Rusiya əhvalının məhz indiki baş nazirin dönəmində artmağa başlaması təsadüf deyil.
2019-cu ilin sentyabrında Paşinyan Kaliforniyaya səfər edən zaman hazırkı mitinqlərin təşkilatçıları və himayədarları onun yerli biznes dairələrilə görüşlərini təşkil etmiş, ona siyasi və iqtisadi dəstək vəd etmişdilər. Yəni, söhbət sadəcə bu gün Los-Angelesdə fəaliyyətə keçmiş banditlərdən getmir. Bu, ermənilərdən ibarət mütəşəkkil cinayətkar qrupdur və bu qüvvələrin tam aşkar konkret hədəfləri var. Bu işbazlar özlərinin belə demək mümkünsə, lobbiçilik fəaliyyətilə Azərbaycan-ABŞ münasibətlərini korlamağa çalışır, bununla da, Birləşmiş Ştatların Cənubi Qafqazdakı maraqlarına zərbə vurur.
Bəs, onlar bu mənasız əməllərilə nəyə nail olur? Bu günlərdə ABŞ Konqresi Nümayəndələr palatasının Komitəsi konqresmenlər Stiv Şabotla Stefen Koenin təklif etdiyi dəyişiklikləri müzakirəyə verib. Orada söhbət «Ukrayna, Gürcüstan, Moldova və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən olan qaçqınlar»dan gedir. Dəyişikliyə əsasən, dövlət katibi müdafiə nazirilə birlikdə Konqresin müvafiq komitələrinə bu ölkələrdəki daxili köçkünlərin statusu ilə bağlı məruzə təqdim etməlidir.
Məruzədə Ukrayna, Gürcüstan, Moldova və Azərbaycanın 1991-ci ildə xarici qüvvələr tərəfindən qeyri-qanuni işğal edilmiş ərazilərdən zorla köçürülmüş vətəndaşlarının sayı göstərilməlidir. Sənəddə xarici işğalçı qüvvələr tərəfindən qətlə yetirilmiş vətəndaşların da sayı yer almalıdır. Bu dəyişikliyin gündəmə gətirilməsi Dağlıq Qarabağ ətrafındakı ərazilərin işğalının etirafı, erməni tərəfinin əməllərininsə qanunsuz elan olunması deməkdir. Buraya Ermənistanın məcburi köçkünlərlə bağlı əməlləri, yəni deportasiya və etnik təmizləmə siyasəti də aiddir.
Erməni diasporunun, onun arxasında dayanan qüvvələrin erməniləri öz qafil siyasətinin girovuna çevirdiyi, öz xalqını Azərbaycana nifrətlə zəhərlədiyi hər kəsə bəllidir. Üstəlik, söhbət heç də yalnız Ermənistanda yaşayan ermənilərdən getmir.
ABŞ və Avropadakı erməni diasporunun təxribatlarından sonra iyulun 24-25-də Moskvada, həmçinin Rusiyanın digər şəhərlərində baş vermiş kütləvi iğtişaşlar da bunun göstəricisidir. Həmin günlərdə erməni diasporunun xüsusi öyrədilmiş fəalları azərbaycanlılara məxsus avtomobillərə hücum çəkib, restoran və mağazaları dağıdıb. Əlbəttə ki, bu, adekvat reaksiyasız ötüşməyib və nəticədə, hər iki tərəfdən onlarla insan saxlanılıb.
Kaliforniyadan əyləşərək portağal şirəsi içərək, tropik meyvələrdən yeyərək Azərbaycanla, dünya azərbaycanlıları ilə savaşın davam etməli olduğunu söyləmək təbii ki, asandır. Müharibənin yükünü isə bu siyasətin girovuna çevrilmiş insanlar daşıyır. Ermənistanda hökm sürən yoxsulluq, sosial problemlər və s. də bunun göstəricisidir.
Onlar Azərbaycanın qəzəbli cavab reaksiyasına yol açan bu qüvvələr Ermənistanda yaşayan həmvətənlərinin taleyini öz iddialarına qurban verir, onları öz təxribatlarının girovuna və qurbanına çevirir.
Təəssüf ki, nüfuzlu erməni diasporunun İrəvandakı marionet hökumətin siyasətinə təsirini davam etdirdiyi bir vaxtda Azərbaycanın hərbi qüdrətini artırmaq, növbəti təxribatlara hazır olmaqdan başqa yolu qalmır.

ECHO OF BATTLES IN TOVUZ
It is difficult to call the recent front-line confrontation as yet another aggravation of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict. It is not only about the conflict, which has long been smoldering on the front line and now covers the border areas of the two countries. In fact, international reaction to the recent event was not the same as before.
Moment of truth
Armenian provocation in Tovuz along the Azerbaijani-Armenian state border, planned to show the world the "aggressive character" of Azerbaijani policy, failed miserably. As a result of the fighting, which began on July 12 with the shelling of Azerbaijani positions by the armed forces of Armenia, both sides had technical losses and casualties. But this was not what Yerevan wanted. Armenian strategists aimed at drawing the attention of their allies and the overwhelming majority of participants in international politics to "Azerbaijani aggression." Expecting, as usual, to hide behind the backs of the CSTO allies and achieve "condemnation" of Azerbaijan for the "attack" on Armenia, Yerevan assumed that they could provoke a conflict between Baku and its partners, and at the same time strengthen their own positions in the Nagorno-Karabakh conflict.
Armenian provocation was planned not only against Azerbaijan, but also against the interests of its own allies, which have developed friendly relations with official Baku over the past decades.
Yerevan, hoping to arrange diplomatic "showdown" with the CSTO countries in Baku, had to admit that the Azerbaijani side had more allies, and that all of them definitely declare their support for Baku.
Most vibrant description of the incident came from the President of Azerbaijan Ilham Aliyev: “Three of six CSTO member states unequivocally supported Azerbaijan. It could not be otherwise, since we are friends. They can trust us both in good and difficult days. Also, let the coward leadership of Armenia remember how they insulted the CSTO, from which they asked for help, how they arrested its Secretary General without any agreement with other countries. Armenia also was against the appointment of a Belarus representative as the new CSTO Secretary General. For a year, the Armenian authorities prevented the newly appointed Secretary General from starting his job. What happened? CSTO was bad then and you insulted her, and now you are begging her for help?! Come on, let’s fight face to face, and we'll see who wins,” President Ilham Aliyev said.
Military exercises: lesson learnt
Apparently, Armenian leadership is not going to fight one on one with Azerbaijan. Immediately after the Tovuz incident, Armenian information space reported that Moscow initiated a comprehensive check of the combat readiness of the Southern Military District, followed by joint air defense exercises between Armenia and Russia. Although the Russian Ministry of Defense denied any links between these exercises and the incident between Armenia and Azerbaijan, the euphoria in Armenia overshadowed even the CSTO's refusal to respond to Yerevan's request to intervene in the conflict.
Let alone the hysteria after Turkey and Azerbaijan announced joint military exercises. As reported by Interfax-Azerbaijan, large-scale manoeuvrers involving aviation and ground forces started on July 29 and will last until August 10. They will cover Baku, Nakhchivan, Ganja, Kurdamir and Yevlakh regions of Azerbaijan.
Spokesperson of the Armenian Foreign Ministry Anna Naghdalyan emotionally stated that the decision of Baku to announce the Azerbaijani-Turkish military exercises on the day of the death of an Armenian military impedes the efforts of international mediators to resume the peace process.
In response, the representative of the Azerbaijani Foreign Ministry Leyla Aliyeva recalled that the Azerbaijani-Turkish exercises have been planned in advance and contribute to strengthening of regional security. Simply put, the military exercises are conducted according to the plan approved last year.
Nor were Armenians satisfied with the fact that right before the Azerbaijani-Turkish military exercises, presidents of Turkey and Russia discussed the tension between Azerbaijan and Armenia by telephone. The leaders of the two countries, as stated in the official statement, expressed their readiness to coordinate forces in order to stabilise the situation in the South Caucasus. Although, perhaps, Yeervan became worried about the "coordination of forces" between Moscow and Ankara, as it realises that Armenia is the main source of destabilisation in the region.
As always, Armenian authorities rushed to look someone to blame. Again, as always, it was Russia. Armenian politicians and public figures did not hide their irritation with Moscow's actions, which, most likely, was inspired and fuelled by Armenian authorities.
Position of Nikol Pashinyan is indicative. “Many citizens of Armenia are wondering why Turkey unequivocally supports the position of Azerbaijan, while the Russian Federation, which is a strategic partner of Armenia, does not so unequivocally support Armenia,” N. Pashinyan said in an interview with RBK TV channel on July 28.
Many other examples can also be cited confirming that the tension provoked by Armenia on the border with Azerbaijan is returning to Yerevan like a boomerang not only at the front, but also in international relations.
Armenian provocations: as you give, you receive
Azerbaijan's actions got support from many states. Some of them expressed sympathies to Baku, noting the need to resolve the Nagorno-Karabakh conflict within the framework of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
Echo of the battles around Tovuz reached Moscow, Brussels, Los Angeles, London and other capital cities, where the representatives of the Azerbaijani diaspora took part in peaceful actions to draw the attention of the world community to Armenian aggression.
For the first time in Russia, Azerbaijanis also took consolidated actions toward representatives of Armenian business. The administration of the Food City market owned by the natives of Azerbaijan, God Nisanov and Zarakh Iliev, has curtailed the trade of Armenian goods. The city authorities held negotiations with the owners, but the sellers refused to sell the goods, since most of them also come from Azerbaijan.
Situation has reached the point that it demanded the intervention of Russian Foreign Minister S. Lavrov. He met with the representatives of Armenian and Azerbaijani diasporas - President of the Union of Armenians of Russia Ara Abramyan and Chairman of the Board of Directors of Kievskaya Ploschad LLC God Nisanov. The participants noted the need to create conditions for promoting the normalisation of relations between Armenia and Azerbaijan.
Anyway, despite the dramatic events in Russia, it is clear that the Western diaspora, which Pashinyan and the Armenian leadership are fond of, has a greater influence on the situation in Armenia than Russia.
Western Armenian diaspora almost instantly supported the provocations of Armenian authorities at the border. And it did it in aggressive form so characteristic of her. Actions in Brussels and Los Angeles, where provocateurs were particularly aggressive against peaceful Azerbaijanis and journalists, were especially remarkable.
In Los Angeles, local authorities, including law enforcement agencies, were absolutely reluctant to interfere given the serious criticism of police actions in the US. Situation once again confirms that the American police shows indifference to the blacks and Azerbaijani residents of the US. This is unacceptable since the law is law for everyone.
First vice-president of Azerbaijan Mehriban Aliyeva asked questions trying to assess the actions of Armenian provocateurs: “Why do the law enforcement in these countries allow gangster groups to commit such actions? How can they turn a blind eye to these crimes? On behalf of millions of Azerbaijanis around the world, I call on the law enforcement agencies of the US, Belgium and other states to conduct a thorough investigation of these events, give them an appropriate legal assessment and bring all those responsible to justice, for evil must be punished,” Mrs. Aliyeva states on her official website.
Who are they? Who is to blame for these criminal actions? Why California? Apparently, more serious people are behind the actions of hooligans and bandits.
They support such actions by funding them, protect Armenian businessmen in the US, lobby for Armenian interests both in California and in the US Congress. In particular, one of the pro-Armenian organisations involved in recent events is the well-known Armenian Assembly of America, same as it was involved in the 2018 events in Armenia. According to some reports, the same organisation was largely involved in Pashinyan's rise to power.
It is no coincidence that the growth of anti-Russian sentiments in Armenia was observed during the rule of the current prime minister.
In September 2019, Pashinyan visited California, where patrons and organisers of the current rallies arranged for him a meeting with local business circles, promising him political and economic support. So, these are not just bandits operating in Los Angeles today. This is an organized criminal group of Armenians, which pursues quite obvious specific goals. These businessmen are now trying to undermine Azerbaijani-American relations and harm the interests of the US in South Caucasus.
What have they achieved so far? Committee on the Judiciary of the House of Representatives is planning to discuss an amendment suggested by Congressmen Steve Shabot and Stephen Cohen. It deals with "refugees from the occupied territories of Ukraine, Georgia, Moldova and Azerbaijan." According to the amendment, the Secretary of State, together with the Secretary of Defense, will submit a report on the status of internally displaced persons in these countries to the relevant committees of the Congress.
The report should contain the number of those citizens of Ukraine, Georgia, Moldova and Azerbaijan who, since 1991, have been banished by foreign forces from the territories illegally occupied by these forces. The list should also include the number of killed citizens of these countries in areas illegally occupied by foreign troops. This amendment means the recognition of the occupation of territories around Nagorno-Karabakh, showing that all actions of Armenians are illegal, including deportation and ethnic cleansing against internally displaced persons.
Armenian diaspora and their supporters make ordinary Armenians hostages of their short-sighted policy, poisoning their people with hatred of Azerbaijan all around the world.
A striking example of this was the recent civil unrest in Moscow and other cities of Russia on July 24 and 25 caused by provocative actions of representatives of the Armenian diaspora in the US and Europe. Specially trained people from the Armenian diaspora smashed cars, attacked restaurants and shops owned by Azerbaijanis. As a result of adequate answer dozens of representatives of both diaspores were detained.
Obviously, it’s easy to talk about the need to continue the war with Azerbaijan and Azerbaijanis around the world sitting in California, drinking orange juice, and eating all kinds of tropical fruits. People who have become hostages of this policy bear the burden of this war. Poverty and social problems in Armenia testify to this situation.
They sacrifice the fate of their compatriots living in Armenia, make them hostages and victims of their provocative policy.
Unfortunately, while the influential foreign diaspora influences the policies of its puppet government in Yerevan, Azerbaijan has no choice but to strengthen its military and prepare for new provocations.