MÜHARİBƏ DADI VERƏN SÜLH
Avqustun 13-də İsrail və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) arasında əldə olunan münasibətləri normallaşdırma haqqında razılaşma Ərəb-İsrail münaqişəsi tarixində ciddi dönüş ola bilər. Razılaşmadan sonra Yaxın Şərqdə hərarətin yüksəlməsinin əsas səbəbi də budur. Amma risklər də mövcuddur, özü də heç də zəif deyil.
Əlbəttə, BƏƏ-dən əvvəl daha böyük iki ərəb dövləti İsraillə münasibətlər qurub. 1979-cu ildə Misir, 1994-cü ildə isə İordaniya İsraillə diplomatik əlaqələr qurub və hər iki ərəb dövlətinin hazırda İsraillə diplomatik münasibətləri mövcuddur. BƏƏ bu siyahıda 3-cü ölkədir. Sırada başqa ölkələr də var.
Ancaq indi situasiya fərqlidir və BƏƏ ilə başlayan proses ciddi nəticələrə səbəb ola bilər.
Birincisi, mövcud hərbi-siyasi şəraitdir. Hazırda Yaxın Şərqdə hərbi-siyasi şərait 1979 və 1994-cü ildən fərqlidir. Başqa sözlə, Yaxın Şərqin hazırda daha ciddi problemləri var. Terrorizm, ya da başqa adla dini-siyasi-ideoloji cəbhələşmə daha dərinləşib, ixvan və mövcud monarxik ərəb rejimləri arasında kəskin mübarizə mövcuddur. Digər tərəfdən region ərəb ölkələrinin başı üzərində İran təhdidi mövcuddur. Körfəz hakimiyyətləri İranla Yəmən, Suriya və İraq kimi ölkələrdə mandat müharibəsi aparır, başqa sözlə, İranı özləri üçün daha ciddi təhdid olaraq görürlər.
Oxşar vəziyyət Türkiyə ilə münasibətdə mövcuddur. Qətər ətrafında böhran zamanı, həmçinin hazırda Liviyada gedən vətəndaş müharibəsində Türkiyə ilə BƏƏ, eləcə də digər ərəb ölkələri faktiki olaraq əks cəbhədə yer alırlar. Yəni başqa sözlə, region daxilində daha dərinləşən maraq mübarizəsi ərəb dövlətləri üçün daha güclü müttəfiq axtarışını zəruri edir. Hazırda isə belə müttəfiq ABŞ və İsrail ola bilər. Çünki hər kəs anlayır ki, İran təhdidinə qarşı İsraillə əməkdaşlıq ən yaxşı müdafiə vasitəsi olmaqla yanaşı, həm İran, həm də İsraillə eyni anda düşmən olmaqla davam etmək mümkün deyil. Digər tərəfdən İsraillə barışan BƏƏ həm də ABŞ və Qərb ölkələri kimi yeni müttəfiqlər qazana bilər.
İsrail-BƏƏ barışığının ikinci mühüm nəticəsi odur ki, bu proses davam edəcək. Yəni Misir və ya İordaniyada olduğu kimi, dayanmayacaq. Digər region ölkələrinin də BƏƏ-nin yolunu gedəcəyi gözlənilir. Artıq ABŞ prezidenti bildirib ki, BƏƏ-dən sonra Səudiyyə Ərəbistanının İsraillə normallaşma razılaşmasına gedəcəyinə inanır. Donald Tramp bu açıqlamanı BƏƏ və İsrail arasındakı razılaşmadan dərhal sonra elan edib. Lakin bu açıqlamadan qısa müddət sonra Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı hökuməti İsraillə normallaşma üçün əsas şərtin Fələstinlə sülh müqaviləsi olduğunu bəyan etdi.
Məlum olduğu kimi, BƏƏ və İsrail barışığının əsas müəllifi Donald Trampdır. Bu ilin yanvarında Tramp administrasiyası Fələstin-İsrail münaqişəsinin həllini təklif edən yeni planı açıqlayıb. Bu planın əvvəlkilərdən fərqi ondan ibarətdir ki, ABŞ İsraildən işğal olunmuş əraziləri boşaltmağı tələb etmir, yalnız yeni yaşayış məskəni inşası prosesini dayandırmaq tələb olunur. Bunun əvəzində isə Fələstinin hazırkı ərazilərində yeni infrastruktur layihələri, iş yerlərinin açılması və sair təklif olunur.
Plan fələstinlilər üçün siyasi cəhətdən əlverişsiz olsa da, bundan əvvəl 2017-ci ilin dekabrında Qüdsün İsrail paytaxtı kimi tanınması, 2019-cu ildə isə Colan Təpələri ərazisinin İsrail torpaqları kimi BMT qərarlarına zidd addımları faktiki olaraq ərəb ölkələri və ən əsası Fələstinin zəif lideri Mahmud Abbas üçün seçim imkanı qoymayıb.
Bu il iyulun 1-də isə İsrail hökuməti İordan çayının qərb sahilindəki ərazilərin ilhaqı qərarını Knessetə çıxarmağı planlaşdırsa da, sonradan beynəlxalq “şərtlər imkan vermədiyi” üçün layihə dayandırılıb. Və avqustun 13-də elan olundu ki, BƏƏ məhz İsrailin ilhaq planından əl çəkməsinə qarşılıq bu ölkə ilə münasibətləri normallaşdırmağa razılaşıb.
Lakin aydın məsələdir ki, İsrail-BƏƏ normallaşmasının arxasındakı regional və beynəlxalq şərtlər dayanır. Təbii ki, bu şərtlər yalnız BƏƏ üçün əhəmiyyət kəsb etmir. Sırada digər ərəb ölkələri də var. Onlar da ABŞ-ın təzyiqləri və regional şərtlərin diktəsi ilə barışığa meyillidir. İlk addım Sudandan gəlib. İsrail baş naziri Benyamin Netanyahu BƏƏ ilə razılaşmadan bir neçə gün sonra deyib ki, ilin sonuna qədər daha bir razılaşma Sudan rəhbərliyi ilə əldə oluna bilər. Bir qədər əvvəl Netanyahu Sudanın hazırkı keçici hərbi rəhbərliyi ilə görüşüb danışıqlar aparıb.
Bundan başqa sırada Bəhreyn və Oman da var. Yeri gəlmişkən, 13 avqust razılaşmasından sonra Baş nazir Netanyahu Oman, Bəhreyn və Misir hakimiyyətlərinə razılaşmanı dəstəklədikləri üçün təşəkkür edib.
Bu, həm də yeni normallaşma razılaşmalarının coğrafiyasını göstərir. Yeri gəlmişkən, baş nazir Netanyahu hələ iki il əvvəl – 2018-ci ilin oktyabrında Omana səfər edib və yüksək səviyyədə danışıqlar aparıb.
Qarşıdakı dövrdə ciddi siyasi hadisələr olmasa bu prosesin körfəzin digər ərəb dövlətlərini də əhatə edəcəyi qaçılmazdır.
Prosesin mümkün riskləri
BƏƏ İsraillə normallaşma prosesində istədiyi dəstəyi alacağını umur. Razılaşmadan dərhal sonra İsrail kəşfiyyat rəisinin BƏƏ-yə səfər etməsi, eləcə də Benyamin Netanyahunun ilin sonuna qədər BƏƏ-yə səfər edəcəyini açıqlaması və ən əsası Qırmızı dənizdə BƏƏ-İsrail hərbi əməkdaşlığının artırılacağı ilə bağlı danışıqların mediaya sızması bunu bir mənada təsdiqləyir. Həmçinin artıq İsrail silah şirkətlərinin BƏƏ-yə silah satışı danışıqlarına başlaması ilə bağlı məlumatlar yayılıb.
Amma normallaşma prosesinin özünün ciddi riskləri mövcuddur. İlk növbədə, bu razılaşmaya ərəb xalqının reaksiyasıdır. Artıq BƏƏ-də kiçik də olsa siyasi fəallar bu razılaşmaya etiraz aksiyaları ilə reaksiya verdilər. Hər nə qədər səsi zəif eşidilsə də, Fələstin administrasiyasının rəhbəri Mahmud Abbasın razılaşmanı pisləməsi, hətta səfiri geri çağırması BƏƏ üçün ciddi xəbərdarlıqdır. Çünki bu proses BƏƏ-yə qarşı həm daxildə, həm də xaricdə, yəni region ölkələrində təzyiqə səbəb ola bilər. İsraillə sülhdən narazı olan ərəb ictimai rəyi BƏƏ-yə qaşrı çevrilə bilər.
Çünki Misir və İordaniyadan fərqli olaraq BƏƏ-nin İsraillə quru sərhədi yoxdur və başqa sözlə diplomatik əlaqələr üçün hər hansı zərurət də yox idi. Hər kəs anlayır ki, BƏƏ-nin İsraillə əlaqələrini bərpa etməsi Fələstin münaqişəsindən daha çox rəsmi Əbu Dabinin regional siyasi maraqlarına hesablanmış addımdır. Bu səbəbdən də, ərəb və islam ictimai fikri BƏƏ-yə qarşı çevriləcək. Bunun daha sərt təsirləri də ola bilər.
Hələlik yalnız Fələstin, Türkiyə və İran İsraillə barışıq qərarını pisləyib. İranla gərginlik isə siyasi bəyanatlardan kənara çıxıb. Fars körfəzində iranlı başlıqçılar BƏƏ sahil mühafizəsi tərəfindən vurulub, ardınca İran BƏƏ bayraqlı neft tankerini ələ keçirib, heyət üzvlərini həbs edib. Bu məsələnin ciddi qarşıdurmaya çevrilməsi gözlənilməsə də, iki ölkə arasında gizli müharibənin daha da şiddətlənməsi qaçılmaz olacaq.
Digər tərəfdən bu hadisə ərəb dünyasında Fələstin mövzusuna görə bölünməni daha da dərinləşdirəcək. Həmçinin daha radikal, İsrailə qarşı silahlı mübarizənin tərəfdarı olan qüvvələri daha da gücləndirəcək və BƏƏ-də bu hədəflərdən biri halına gələcək.
Trampın uğuru?
Heç şübhəsiz ki, İsrail-BƏƏ barışığı ABŞ prezidenti Donald Trampın uğurudur. Cənab Tramp hakimiyyətdə olduğu 4 ildən az vaxt ərzində İsrail və Yaxın Şərq münaqişəsinin həlli üçün ciddi addımlar atıb. İrana qarşı sərt sanksiyalar qəbul etməklə Tehranı küncə sıxışdıran və qəzəbləndirən Tramp administrasiyası, eyni zamanda ərəb ölkələri ilə münasibətləri daha da istiləşdirib və bu ölkələrin daha çox ABŞ-ın təsiri altına düşməsinə nail olub. Məhz bunun nəticəsində İsrailə siyasi jest edərək Qüdsü və Colan Təpələrini İsrail ərazisi kimi tanıyıb.
Ancaq indi bu “uğur” silsiləsinin davam etməsi üçün cənab Trampın ikinci müddətə seçilməsi lazımdır. Əgər amerikalılar Trampı ikinci müddətə seçməsələr, Yaxın Şərqdə siyasi vəziyyət kəskin şəkildə dəyişə bilər. Bu səbəbdən də, Ağ Evin indiki sahibinin bu seçkilərdə qalib gəlməsi həm də Yaxın Şərq üçün əhəmiyyət kəsb edəcək. Görünür, cənab Tramp da, bu səbəbdən, yəhudi lobbisinin dəstəyinə ümid edir.
İndi çox şey noyabrın 3-də ABŞ-da keçirilən seçkilərdən asılıdır. Əgər Tramp növbəti dəfə seçilməsə, hər şey dəyişə bilər. Çünki demokratların Yaxın Şərqə baxşı respublikaçılarla müqayisədə fərqlidir. Cənab Tramp Yaxın Şərq siyasətində aktivlik nümayiş etdirməsi həm də seçkilərdə yəhudi lobbisini fakt qarşısında qoymaq üçündür. Yəni indi hər kəs anlayır ki, prezidentin dəyişməsi həm də başlayan prosesin dayanmasına səbəb olacaq.
Lakin istənilən halda bu, İsrailin indiki hakimiyyəti adına ciddi uğurdur. İsrail artıq 3 ölkə ilə rəsmi əlaqələrə malikdir, yaxın zamanlarda bu siyahı daha da böyüyəcək. Amma bu proses həm də böyük risk deməkdir. Çünki bu qərarlar həm də İsrailin işğal siyasətindən narazı olan ərəb-müsəlman xalqların ciddi narazılığına səbəb olur. Hökumətlərin siyasi maraqlara görə İsraillə yaxınlaşması alt qatda əks təsir doğura, radikal silahlı qrupların, partizan müharibəsinin alovlanmasına səbəb ola bilər. Çünki hazırda vəziyyət İsraillə ədalətli sülh ümidlərini azaldır, buna görə də prosesdən narazı qalan radikal xəttin güclənməsi qaçılmazdır. Unutmaq olmaz ki, bu gün Həmas, İslami Cihad, Hizbullah və digər onlarla silahlı qrupun əsas şüarı Fələstinin silah yolu ilə azad edilməsidir.

PEACE WITH A TASTE OF WAR
On August 13, Israel and the United Arab Emirates (UAE) reached an agreement to normalise bilateral relations that could mark a turning point in the history of the Arab-Israeli conflict. The event has already become the main reason for the growing tension in the Middle East. At the same time, the incident is fraught with risks, quite tangible ones.
In fact, the UAE is not the only Arab state to have established relations with Israel. Thus, Egypt and Jordan have maintained diplomatic ties with the State of Israel since 1979 and 1994, respectively. The UAE has become the third state on this list along with other countries.
But now the situation is different, and the process started by the Emirates can lead to serious consequences in the future.
Admittedly, the current military-political situation in the Middle East differs from the ones that existed in 1979 and 1994. The region is now facing more serious problems than then, including the rise of terrorism provoked by confrontations between religious, political and ideological views. Add to this a fierce struggle between the Muslim Brotherhood and the existing monarchical regimes of the Arab countries of the region. On the other hand, the so-called Iranian threat looms over these countries. The governments of the Persian Gulf countries are waging a series of proxy wars with Iran on the territories of Yemen, Syria and Iraq, considering Iran as a more serious threat to their power.
A similar situation has developed in relations between the UAE and Turkey. During the diplomatic crisis with Qatar (2017) and amid the current civil war in Libya, Turkey actually opposed the interests of the UAE and other Arab countries. In other words, the aggravation of the conflict of interests in the Middle East compels the Arab states to look for stronger allies, such as the United States and Israel. It is clear that cooperation with the latter against the Iranian threat is the best defense, given that it is impossible to remain an enemy of Iran and Israel at the same time. On the other hand, with a peace agreement with Israel, the UAE can also find new allies on the other side of the Atlantic and among the Western countries.
The second important outcome of reconciliation between Israel and the UAE is that, unlike Israel's relations with Egypt or Jordan, the process will be sustainable. It is expected that other regional countries follow the example of the UAE. Thus, immediately after the conclusion of the agreement between the UAE and Israel, the US president said that he believed in the speedy normalisation of relations between Israel and Saudi Arabia. However, the Saudi government stated that the main factor in the normalisation of relations with Israel could be the conclusion of a peace agreement between Israel and Palestine.
In fact, Donald Trump is the main architect of the reconciliation process between the UAE and Israel. In January 2020, his administration announced a new peace plan (Deal of the Century) for resolving the Palestinian-Israeli conflict. The difference between this plan and the previous ones was that the US does not request Israel to liberate the occupied territories, but only to stop the construction of new settlements there. In return, it is proposed to carry out new infrastructure projects, create jobs and so on in the current Palestinian territories.
Despite the obvious political disadvantage of the proposed plan for the Palestinians together with Washington’s recognition of Jerusalem as the capital of Israel in December 2017 and the Golan Heights as Israeli territory in 2019, contrary to UN resolutions, the US actually left no other choice for the Arab countries and the weak Palestinian leader Mahmoud Abbas.
On July 1, 2020, the Israeli government planned to discuss in the Knesset the issue of the annexation of territories located on the west bank of the Jordan River. But the project was abandoned later "due to the prevailing international conditions." On August 13, it was announced that the UAE had agreed to normalise relations with Israel in response to Israel's abandonment of its annexation plan.
However, it is obvious that the normalisation of relations between the two countries is due to regional and international conditions, which are important not only for the UAE. They are also important for other Arab countries that are inclined to peace with Israel in order to get rid of the American pressure and harsh regional conditions. Sudan took the first step in this direction. A few days after the agreement with the UAE, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said that a similar agreement could also be reached with the Sudanese leadership by the end of the year. Earlier, Netanyahu met with the current transitional military leadership of the Sudan.
Incidentally, after signing the agreement with the UAE, Netanyahu thanked the governments of Oman, Bahrain and Egypt for supporting the deal, possibly hinting at the expansion of the geography of similar agreements in the future. By the way, in October 2018, Netanyahu visited Oman, where he held high-level talks with the country's leadership.
If no major political events take place in the coming period, the involvement of other Arab states of the Persian Gulf in the process will be inevitable.
Potential risks
The UAE hopes to receive necessary support from the Jewish state. This is confirmed by the visit of the head of the Israeli intelligence service to the UAE immediately after the signing of the agreement, as well as the announcement of the expected visit of Benjamin Netanyahu to the UAE by the end of this year. Most importantly, media outlets reported on the ongoing negotiations to expand military cooperation between the UAE and Israel in the Red Sea. There is also information about the beginning of negotiations with the relevant Israeli companies on the supply of weapons to the UAE.
Nevertheless, the process of normalising relations is fraught with serious risks. One of them is the reaction of the Arab people to the agreement. Small but well-known circles of political activists in the UAE already protest the document. No matter how weak the President of the Palestinian Authority condemned the step taken by the UAE, the authority of Mahmoud Abbas and his recall of the Palestinian ambassador from the Emirates was a serious warning for the UAE. In fact, the process can lead to the increased pressure on the UAE both inside the country and by regional countries. All the Arab public opinion, dissatisfied with the peace with Israel, can protest against the UAE.
Unlike Egypt and Jordan, the UAE does not have a land border with Israel. Therefore, there was no specific need to establish diplomatic relations with the latter. Everyone understands that the restoration of relations with Israel is more a step towards strengthening the regional political interests of Abu Dhabi, rather than a desire to help resolve the Palestinian-Israeli conflict. As a result, Arab and Islamic public opinion in general will be clearly against the UAE, which can lead to even greater consequences.
So far, only Palestine, Turkey and Iran have condemned the agreement with Israel. The tension in relations with Iran has gone beyond political statements. Recently, the UAE Coast Guard opened fire on Iranian anglers in the Persian Gulf, after which Iran seized an oil tanker sailing under the UAE flag and arrested the crewmembers. It is unlikely that the incident develops into a serious confrontation between the two countries but the undercover struggle between them will inevitably intensify.
On the other hand, the agreement with Tel Aviv will intensify the split in the Arab world on the Palestinian issue, strengthen the positions of more radical forces supporting the armed struggle against Israel, in which the UAE may become one of the targets.
Trump's success?
Undoubtedly, reconciliation between Israel and the UAE is the success of the US President Donald Trump. In less than four years as the country's leader, Trump has taken serious steps to resolve the Middle East conflict. By driving Tehran into a corner and putting the Islamic Republic's leadership in a temper with its tough sanctions, the Trump administration has improved relations with Arab countries and made them more submissive to the will of the United States. Recognition of Jerusalem as the capital and the Golan Heights as the territory of Israel can be considered Trump's foreign policy gestures towards Israel.
But in order to continue the series of successful achievements in this field, Mr. Trump should at least be re-elected for the next term. If he fails though, the political situation in the Middle East can change dramatically. That is why the victory of the incumbent host of the White House on November 3 is so important for the Middle East. Apparently, that's why Trump is counting on the support of the US Jewish community, which is the largest lobby in the country.
Trump's failure in the upcoming elections could completely change the current picture, given the different views and priorities between Democrats and Republicans on issues related to the Middle East. Among other things, Trump actively promotes his administration’s Middle East policy to confront the Jewish lobby with a fait accompli before the upcoming presidential elections. In other words, everyone understands well that if the American president is replaced, the current process will stop.
Anyway, the agreement with the UAE is a major success for the current Israeli government. Israel already maintains official relations with three countries, and this list may be extended in the near future. But the process also carries great risks, causing serious resentment among Muslim Arab peoples, who are not happy with the occupation policy of Israel. The rapprochement of the governments of these peoples with Israel for the sake of political interests can produce an opposite effect in the lower layers of the social pyramid, pushing radical armed groups to active force measures, up to the outbreak of guerrilla warfare. Since the current situation weakens hopes for establishing a just peace with Israel, the strengthening of radical tendencies, dissatisfied with the ongoing processes, is inevitable. We must not forget that today Hamas, the Islamic Jihad of Palestine, Hezbollah and dozens of other armed groups are focusing on the military liberation of Palestine.