Quraqlığa və pandemiyanın yaratdığı problemlərə baxmayaraq, 2020-ci ildə dünya üzrə məhsul proqnozları bütünlükdə pis görünmür
COVID-2019 pandemiyası və onun yaratdığı iqtisadi təlatümlər, kəskin quraqlıq və azalan bioetanol istehsalı qlobal taxıl bazarının strukturunu dəyişdirib və bir sıra istiqamətlərdə təklifi azaldıb. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO), dünya taxıl istehsalı üzrə avqust proqnozunu əsasən yemlik taxıl əkinlərinin azalması üzündən bu ilin iyul ayının proqnozuna nisbətən 25 milyon ton azaldıb. Ekspertlər həm də bir sıra ölkələrdə aparılan proteksionist tədbirlər üzündən, eləcə də təbii, demoqrafik və sosial amillərlə bağlı obyektiv səbəblərdən taxıl bazarında dəyişkənliyin qorunacağını proqnozlaşdırırlar.
Günahkar pandemiyadır
Qlobal taxıl bazarında oturuşmuş tələb və təklif tarazlığı bu ilin fevral ayında dəyişməyə başladı, onda dünya taxıl qiymətləri nəqliyyat-logistika zəncirinin pozulması və koronavirus pandemiyası ilə bağlı tələbin azalması üzündən düşməyə başladı. Mart ayında dünya bazarında neftin ucuzlaşması da bu proseslərə öz təsirini gösiərdi.
Xatırladaq ki, oxşar proseslər maliyyə-ipoteka (2008) və enerji (2014) böhranlarından sonra da müşahidə edilmişdi, neft qiymətlərinin kəskin enməsi dənli bitkilərin və yağ bitkilərinin bioetanol və biodizel istehsalı üçün işlədilməsini ticari baxımdan zərərli etmişdi. BMT-nin məlumatlarına görə, keçmişdə bazarın belə kəskin təlatümləri taxıl və bir sıra digər kənd təsərrüfatı bitkiləri təklifinin qlobal azalması müşayiət olunub, nəticədə, bu, baza qida məhsullarının bahalaşmasına, dünyanın ən geridə qalmış ölkələrində aclığın artmasına səbəb olub.
Bununla belə, bu il taxıl bazarına yanacaq böhranı ilə yanaşı, bir sıra digər amillər də təsir edib və bunlar birlikdə qlobal taxıl balansında bir sıra dəyişikliklərə səbəb olub. Xatırladaq ki, hələ yazda Beynəlxalq Taxıl Şurası (IGC) 2020 mövsümündə qarğıdalı istehsalının rekord səviyyədə – təxminən, 1,17 milyard ton, buğda istehsalının isə 766 milyon ton olacağını proqnozlaşdırmışdı. IGC ekspertlərinin müsbət qiymətləri daha çox qarğıdalı məhsulu əldə etmə perspektivinə, həmçinin heyvandarlıq və quşçuluq müəssisələrinin yemlik taxıl istehlakını artırmasına əsaslanırdı. Ancaq pandemiyanın yaratdığı ressessiya qarışıq yemə olan tələbi kəskin şəkildə azaltdı, qida sektorunda və emal sənayesində də azalma müşahidə edildi.
Bir sıra ölkələrdə taxıl istehsalçıları bu proseslərə yazlıq bitkilərin, xüsusən yem bitkilərinin səpinini azaltmaqla cavab verdilər. FAO-nun son məlumatlarına görə, avqust ayında dünya yemlik taxıl istehsalı 1,5 milyard ton olub – bu, iyul ayına nisbətən 23,5 milyon ton azdır. Bu azalmanın günahkarları ABŞ fermerləri oldu, onlar qarğıdalı əkini sahələrini yaz proqnozu ilə müqayisədə azaltdılar, nəticədə, ölkə bu qiymətli yem məhsulunu 26,3 milyon ton az yığdı. FAO da öz növbəsində, Avropa İttifaqı (Aİ) və Ukraynadakı yemlik taxıl da daxil olmaqla taxıl istehsalı ilə bağlı proqnozlarını aşağı saldı, adı keçən ölkələrdə məhsul növləri üzrə göstəricilərin pisləşməsinə bitkinin böyüməsi zamanı müşahidə edilən quraqlıq və taxıl yığımı zamanı yaşanan əlverişsiz hava şəraiti səbəb oldu. İndoneziya da ümidləri doğrultmadı, orda hesablanmış istehsal göstəricilərinə və 2020-ci il üzrə taxıl proqnozuna azalmaya doğru düzəliş edildi.
Ancaq FAO-nun hesablamalarına görə, ABŞ-da, Avropada və dünyanın bir sıra başqa ölkələrində yem istehsalındakı azalma qarğıdalı istehsalı üzrə rekord yüksək məhsulun gözlənildiyi Argentina və Braziliya üçün daha yüksək proqnozlarla kompensasiya olunur.
Ərzaq buğdasına gəldikdə isə, burada məhsulun azalması var: əsasən Argentina, Aİ və ABŞ-da iyul ayına nisbətən 6,4 milyon ton az məhsul yığılıb. Uyğun olaraq, FAO-nun qlobal proqnozu avqust ayında 760,1 milyon tona qədər azalıb ki, bu da 2019-cu ildə qeydə alınmış yetərincə yüksək səviyyədən bir qədər aşağıdır.
Koronavirus pandemiyası zamanı qlobal taxıl bazarına təsir edən başqa bir mənfi amil güclənib. Bu çətin dövrdə Rusiya, Qazaxıstan və bir sıra digər dövlətlər daxili bazarlarını qorumaq üçün buğda, un, qarabaşaq yarması, yağ bitkilərinin ixracının müvəqqəti məhdudlaşdırılması da daxil olmaqla, ərzaq ixracına məhdudiyyətlər tətbiq etməyə başladılar. Dünya Ticarət Təşkilatı (DTT) və FAO ekspertlərinin qiymətləndirməsinə görə, bu meyil dənli bitkilərdən istifadə edilən istehsal zəncirində çörək, un və digər əsas ərzaq məhsullarının qiymətinin artımı ilə nəticələnib. Həm də belə görünür ki, bu meyil davam edəcək: bu günlərdə Rusiya Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi taxıl ixracına kvota mexanizmini daimiləşdirməyi planlaşdırdıqlarını və gələn il üçün kvota parametrlərinin yalnız məhsul yığımından sonra müəyyən edilə biləcəyini bildirib. “Rus taxılına dünyada böyük tələbat var və ixracata nəzarət tədbirlərinin olmaması potensial olaraq daxili bazarda onun çatışmazlığına səbəb ola bilər”, - deyə Rusiya kənd təsərrüfatı naziri Dmitri Patruşev bu yaxınlarda bildirib.
Bununla belə, quraqlığa, yemlik taxıl istehsalındakı azalmaya, ixrac kvotalarına və pandemiyanın yaratdığı digər mənfi təzyiqlərə baxmayaraq, 2020-ci ilin məhsulu üçün qlobal proqnozlar ümumiyyətlə pis görünmür. Belə ki, BMT-nin ərzaq qurumunun hesabatında cari il üçün taxıl istehsalının son proqnozu müsbət ssenari ilə tərtib edilib: cənub yarımkürəsi ölkələrində yığım nəzərə alınaraq, məhsulun 2,8 milyard ton təşkil edəcəyi gözlənilir ki, bu da 2019-cu ilin uyğun göstəricisindən 58 milyon ton çoxdur.
Azərbaycan: irriqasiya problemləri
Dünya taxıl bazarında formalaşmış meyilləri dəyişdirən yeni amillərlə bağlı məntiqli bir sual yaranır: bu yaxınlarda yazlıq məhsulların yığımının başa çatdırmış Azərbaycanda taxıl balansı ilə bağlı vəziyyət necədir?
Təəssüf ki, bu il Azərbaycan ölkədə uyğun olaraq 3,3 və 3,4 milyon ton rekord taxıl məhsulunun toplandığı 2018-ci və 2019-cu illərin uğurlarını təkrarlaya bilmədi. İstehsalın azalmasının əsas səbəbi kimi Kür və Araz çaylarının səviyyəsinin aşağı düşməsinə, həmçinin bir çox su anbarlarında suyun səviyyəsinin enməsinə səbəb olan kəskin quraqlıq göstərilir ki, bu həm də
ölkənin bir sıra taxılçılıq rayonlarında suvarma suyu çatışmazlığı ilə özünü göstərdi. Ölkənin taxıl bazarındakı balans Rusiya və Qazaxıstandan idxal ilə təmin edilir.
İyul ayının əvvəlinə 860 min hektardan çox ərazidə payızlıq bitkilərin biçini başa çatıb, tarlalardan 2,7 milyon tondan çox məhsul götürülüb. Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimovun sözlərinə görə, suvarma suyunun çatışmazlığı üzündən bəzi aran ərazilər zərər çəkib və təxminən 100 min hektar sahədə müəyyən taxıl itkiləri olub. Quraqlıq həm də əsasən avqust ayında yığılan yazlıq bitkilərin (buğda, yulaf, qarğıdalı və paxlalı bitkilər) məhsuldarlığına mənfi təsir göstərib. Buna görə, taxıl məhsulu (payızlıq və yazlıq məhsul) üçün avqustun ortalarında açıqlanmış ilkin nəticələr, təxminən, 2,9 milyon ton səviyyəsində qiymətləndirilir, orta məhsuldarlıq 30,7 sentner/hektar təşkil edir ki, bu da keçən ilin nəticələri ilə müqayisədə bir qədər azdır.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, artıq 944,4 min hektar sahədən taxıl yığılıb ki, bu da ümumi əkin sahəsinin 97,6%-ni təşkil edir. Məhsulla bağlı yekun məlumatlar bir qədər sonra bəlli olacaq, lakin ölkənin 41 bölgəsində təkrar yem qarğıdalısı əkinləri və dağətəyi bölgələrin ayrı-ayrı təsərrüfatlarda paxlalı bitkilərin sentyabr ayında başa çatan yığımı avqust ayında açıqlanan rəqəmlərə, demək olar ki, təsir etməyəcək.
Beləliklə, bu il bir daha təsdiqlədi ki, irriqasiyanın aşağı səmərəliliyi hələ də Azərbaycanın taxıl istehsalçılarının hər il davamlı olaraq yüksək məhsul yığmasına mane olan ən aktual problemdir. Son 5 ildə içməli su ehtiyatları üzrə baş nazirin müavini Şahin Mustafayev tərəfindən açıqlanmış azalma dinamikası təşvişə səbəb olmaya bilməz. “Hazırda əsas su anbarlarında su ehtiyatları 11,1 milyard kubmetrə bərabərdir, halbuki onların tutumu 20,5 milyard kubmetrdir. Müqayisə üçün, su ehtiyatları keçən il 12,9 milyard kubmetr təşkil edib və 2016-cı ildə isə hətta 16,5 milyard kubmetrə çatmışdı”, - deyə Baş nazirin müavini vurğulayıb.
Ümumiyyətlə, su qıtlığının yaratdığı eroziya prosesləri bu və ya digər dərəcədə ölkənin torpaq fondunun 41,8%-nə təsir edir. Ölkənin kənd təsərrüfatı sektoru üçün quraqlıq səbəbindən yaranan potensial təhdidlər barədə FAO-nun hesabatlarında dəfələrlə qeyd edilib. On il əvvəl İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) mütəxəssisləri Azərbaycanda səhralaşmanın nəticələri ilə bağlı ətraflı araşdırmalar təqdim ediblər. OECD-nin hazırladığı sənədə görə, respublikada çağdaş suvarma və meliorasiya sistemi yaradılmasa, 2030-cu ilədək torpaq nəmlik səviyyəsinin azalması, ilk növbədə, yeraltı suların səviyyəsinin aşağı düşməsi üzündən Azərbaycanın kənd təsərrüfatına dəyəcək uzunmüddətli ziyanın məbləği 36,3 milyard dolları keçəcək.
Son illərdə görülən işlərə - Samur-Abşeron kanalının, Taxtakörpü və Şəmkirçay su anbarlarının tikintisinə, ölkənin şimal-şərq və şimal-qərb hissələrinə onlarla əlaqəli suvarma kanallarının çəkilməsinə, baş Mil-Muğan kollektorunun modernləşdirilməsinə baxmayaraq, irriqasiya sahəsində hələ çox problemlər və çatışmazlıqlar var.
Üstəlik, bu mənfilik yalnız qlobal amillərlə - iqlim dəyişikliyi və səhralaşma prosesləri ilə bağlı olaraq qalmır. Prezident İlham Əliyevin bu yaxınlarda qeyd etdiyi kimi, bu gün müşahidə olunan su qıtlığı problemi paylayıcı su təchizatı şəbəkələrində və suvarma kanallarında müşahidə olunan nəhəng – təqribən, 40-50%-i keçən su itkiləri, su mənbələrindən istifadəyə səmərəsiz nəzarət, su balansı planının olmaması, dövlət investisiyalarının səmərəsiz xərclənməsi, həmçinin bu sahəyə cavabdeh olan qurumların - "Azərsu" ASC və "Meliorasiya və Su Təsərrüfatı" ASC-nin fəaliyyətinin zəif əlaqələndirilməsi ilə bağlıdır.
Bu mənfi vəziyyəti aradan qaldırmaq üçün bu ilin aprel ayında dövlət başçısının təşəbbüsü ilə suvarma və irriqasiyanın inkişafı ilə bağlı Dövlət Proqramını hazırlayacaq xüsusi idarələrarası komissiya yaradılıb. İki dövlət proqramının layihələri artıq hazırdır - bunlar «2020-2030-cu illər üçün «Meliorasiya və Su Təsərrüfatı» ASC-nin İnkişaf Proqramı» və «Su itkilərinə qarşı mübarizə və suvarma suyundan səmərəli istifadə üzrə İlkin Tədbirlər Proqramı»dır. Proqramlar ortamüddətli (2025-ci ilədək) və uzunmüddətli (2030-cu ilədək) perspektivlər üçün hazırlanıb. Onlar dağ çaylarında kiçik su anbarlarının tikilməsini, alternativ su mənbələrindən istifadənin, o cümlədən Kür-Araz ovalığında yerləşən yaşayış məntəqələrinin istifadəsinin genişləndirilməsini, suya qənaət edən suvarma texnologiyalarından istifadəni, suvarma suyundan güzəştli istifadə üçün yeni mexanizmin hazırlanmasını və s. nəzərdə tutur. Bunlarla yanaşı, tezliklə intensiv suvarma üsullarının tətbiqi nəzərdə tutulur ki, bu suya qənaət etməklə yanaşı, torpağın məhsuldar layını qorumağa da imkan yaradacaq.
Təsərrüfatların böyüdülməsi strategiyası
Yerli taxılçılığın rentabelliyini artırmaq üçün eyni dərəcədə önəmli bir hədəf də aqrar təsərrüfatlarının iriləşdirilməsi, aqroparklarda və ixtisaslaşmış taxılçılıq təsərrüfatlarında taxıl istehsalının payının artırılmasıdır. Həqiqətən də, böyük ərazilərdə kənd təsərrüfatı maşınlarının saxlanılması və istismarı, gübrələrin tətbiqi və zərərvericilərə qarşı mübarizə, suvarma və digər aqrotexniki tədbirlərin xərcləri xeyli azalır.
Bu ilin təcrübəsi göstərdi ki, kəskin quraqlığa baxmayaraq, ölkənin bir sıra bölgələrində indiyədək görünməmiş məhsuldarlıq göstəriciləri əldə edilib – hektardan 40 - 44,1 sentner arasında məhsul əldə edilib, ən müasir texnologiyaların tətbiq olunduğu bir neçə pilot təsərrüfatda isə məhsuldarlıq hektardan 60 sentner olub ki, bu da ən yaxşı dünya göstəriciləri səviyyəsindədir. Son bir neçə ildə pilot təsərrüfatlarda və kənd təsərrüfatı parklarında taxıl məhsulu istehsalı respublika üzrə orta göstəricidən 1,5 dəfə və ya daha çox olub.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində düşünürlər ki, bir neçə ixtisaslaşdırılmış taxılçılıq aqro kompleksinin işə salınması daxili illik istehlak səviyyəsinə çataraq, illik taxıl istehsalını 3,6 milyon tona qədər artırmağa imkan verəcək. Xüsusilə, hökumətin hesablamalarına görə, təsərrüfatların böyüdülməsi və suvarma problemlərinin həlli strategiyasının həyata keçirilməsi 2022-ci ildə 3,7 milyon ton dənli və dənli-paxlalı məhsulların yığılmasına imkan verəcək.
Özü də, istehsaldakı artımla yanaşı, bərk buğdanın payını artıraraq əkinlərin strukturunun da dəyişdirilməsi planlaşdırılır. Bu, Azərbaycanın Rusiya və Qazaxıstandan gətirilən ərzaq buğdasından asılılığını azaltmalıdır. Belə ki, 2019/2020-ci kənd təsərrüfatı ilində Azərbaycan Rusiyadan əsasən 1,4 milyon ton taxıl idxal edib. Bu ilin birinci yarısında Avrasiya İqtisadi Birliyi ölkələrindən taxıl idxalı xeyli azalsa da, bu göstərici hələ də yüksək səviyyədədir.
Hələ də ərzaq buğdasına olan illik tələbatın üçdə birindən çoxu idxalın payına düşür və ölkə bu məqsədlə hər il, təxminən, 200 milyon dollar xərcləyir. Bu xərclər bu gün də qaçınılmazdır, çünki yerli çörək, qənnadı və makaron sənayesi xaricdən satınalmalardan çox asılıdır, çünki Azərbaycanda istehsal olunan buğdanın önəmli hissəsi yumşaq özlüdür və əsasən yem üçün nəzərdə tutulub. Bu mənfiliyin təsirini azaltmaq üçün ötən ilin martında Azərbaycan Milli Məclisi taxıl idxal və satışını, həmçinin un və çörək istehsalı və satışını daha iki il müddətinə əlavə dəyər vergisindən (ƏDV) azad edilməsi barədə qərar verdi. İstisna deyil ki, sonrakı iki ildə də fiskal və gömrük güzəştləri uzadılmalı olacaq.
Ekspertlərin fikrincə, gələcəkdə belə bir asılılıq ölkəmiz üçün olduqca arzuolunmazdır: ortamüddətli dövr üçün dünya taxıl birjalarında qiymətlərin dəyişkənliyi proqnozlaşdırılır. Xüsusilə bu gün Rusiya və Qazaxıstanda buğda qiymətlərində müşahidə olunan artım ixrac kvotalarının və bəlkə də, həm də rüsumların tətbiqi ilə böyüməyə davam edəcək.
BMT ekspertləri isə sanırlar ki, daha uzun müddətdə iqlim dəyişikliyi və məhsuldar torpaqların potensialının tükənməsi, həmçinin dünya əhalisinin artması qaçılmaz olaraq məhsul qıtlığına və qiymətlərin davamlı artmasına səbəb olacaq. Bu səbəbdən, əkin sahələrinin artırılması üçün ehtiyatların olmaması üzündən Azərbaycanda intensiv əkinçilik metodlarının tətbiq olunmasını təmin etməsi lazımdır ki, bu, gələcək onilliklər ərzində ərzaq və taxıl təhlükəsizliyinə zəmanət verər.

Global forecasts for 2020 are optimistic despite drought and pandemic
The COVID-2019 pandemic and the ensuing economic crisis, severe drought and declining bioethanol production have reshaped the global grains market reducing supply in a number of areas. The UN Food and Agriculture Organization (FAO) has lowered its August forecast for world grains production by 25 million tons in comparison with July 2020 mainly due to a drop in feed grain crops. Experts predict continued volatility in the grains market both due to protectionist measures in a number of countries and for objective reasons related to natural, demographic and social factors.
Pandemic is to blame
The established ratio of supply and demand in the global grains market began to change back in February 2020, when the global prices began to decline due to the disruption of transport and logistics chains and reduced demand as a result of the COVID-19 pandemic. The March fall in world oil prices also contributed to this process.
Remarkably, similar processes were observed after the 2008 financial (2008) and energy (2014) crises, when a sharp decline in oil prices made it commercially unprofitable to process cereals and oilseeds into bioethanol and biodiesel. According to the UN, such sharp market fluctuations in the past led to a global reduction in the supply of grains and a number of other agricultural crops and, as a result, to higher prices for basic food increasing hunger in the most undeveloped countries of the world.
However, in addition to the fuel crisis, a number of other factors have also contributed to the grains market this year, which changed the global grains balance. In spring, the International Grains Council (IGC) predicted that corn production in 2020 will reach a record high (almost 1.17 billion tons) while wheat - 766 million tons. Positive forecast of the IGC experts was based on the perspective higher corn yield, as well as an increase in the consumption of feed grains by livestock and poultry enterprises. However, the recession caused by the pandemic sharply reduced the demand for compound feed, food sector and the processing industry.
Grain producers in a number of countries have responded by reducing the sowing of spring crops, in particular fodder crops. According to recent FAO data, in August, the world production of feed grains was 1.5 billion tons or 23.5 million tons less than in July primarily because the US farmers reduced corn acreage compared to the spring forecast. As a result, the country lost 26.3 million tons of this forage crop. In turn, the FAO lowered its forecasts for grain production, including forage in the EU and Ukraine, where drought during vegetative growth and unfavorable weather conditions during grain harvest caused the deterioration of crop species. Indonesia also had poor indicators this year, where the estimated production indicators and the forecast for cereals for 2020 were adjusted downward.
However, according to FAO estimates, the decline in forage production in the United States, Europe and several other countries is largely offset by higher forecasts for corn production in Argentina and Brazil, where record high harvests are expected.
As for milling wheat, there was also a decrease in harvest mainly in Argentina, the EU and the USA - by 6.4 million tons compared to July. Accordingly, the global FAO forecast in August fell to 760.1 million tons, which is slightly lower from a fairly high level in 2019.
During the coronavirus pandemic, another negative factor affecting the global grains market has intensified. In this difficult period, Russia, Kazakhstan and a number of other states, in order to protect domestic markets, introduced restrictions on food exports, including temporarily limiting the supply of wheat, flour, buckwheat, oilseeds, etc. According to experts from the World Trade Organization (WTO) and FAO, a similar trend pushed prices up for bread, flour and other basic food products in the production chain. Apparently, the trend will continue. The Russian Ministry of Agriculture has recently announced that they plan to make the grain export quota mechanism permanent and the parameters of the quota for the next year can be determined after the harvest. “Russian grains are in high demand globally, and the absence of export control measures could potentially lead to a shortage of grain products on the domestic market,” Russian Minisetr of Agriculture Dmitry Patrushev said.
Despite the drought, the drop in feed grain production, export quotas and other negative factors caused by the pandemic, global forecasts for 2020 are generally good. So, according to the FAO report published recently, it is expected that given the harvest in the countries of the Southern Hemisphere, the overall volume of grain products will reach 2.8 billion tons, which is 58 million tons more than the corresponding indicator of 2019.
Azerbaijan: problems with irrigation
Unfortunately, Azerbaijan could not repeat the accomplishments of 2018 (3.3 million tons) and 2019 (3.4 million tons) this year. The main reason for the production decline was a severe drought, which decrease the water level in the Kura and Araz rivers, as well as in many water reservoirs, which caused a shortage of irrigation water in a number of grain-growing regions of the country. The balance in the country's grain market is achieved through the imports from Russia and Kazakhstan.
By the beginning of July, the harvesting of winter cereals was completed on more than 860,000 hectares with more than 2.7 million tons of crops harvested. According to the Minister of Agriculture of Azerbaijan Inam Kerimov, due to the lack of irrigation water, some low-lying areas have suffered, and there have been certain losses of grain crops on an area of about 100,000 hectares. Drought also contributed negatively to the production of spring crops (wheat, oats, corn and legumes) mainly harvested in August. Accordingly, the preliminary results for the grain harvest (winter and spring) in mid-August are estimated at about 2.9 million tons with the average yield of 3.07 tons per hectare, which is slightly less than last year's results. According to the State Statistics Committee, grain has already been harvested from 944,400 hectares, which is 97.6% of the total sown area. The final data on the harvest will become available a little later, but the re-sowing of fodder corn in 41 regions of the country and the harvesting of legumes in individual farms in the foothill regions, which is completed in September, will have almost no effect on the figures announced in August.
Thus, this year has again confirmed that the low efficiency of irrigation is still the most urgent problem that prevents Azerbaijani grain growers from gathering consistently high yields every year. The dynamics of the reduction of fresh water reserves in the last five years, recently cited by Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev, is alarming. “At present, water reserves in the main reservoirs are 11.1 billion cubic meters, while their capacity is 20.5 billion cubic meters. For comparison, last year the water reserves were 12.9 billion cubic meters, and in 2016 they even reached 16.5 billion cubic meters,” Mr. Mustafayev said.
In general, erosion due to water shortage affect 41.8% of Azerbaijan's land fund. The potential threats to the country's agricultural sector due to drought have been repeatedly mentioned in FAO reports. Ten years ago, experts from the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) presented detailed studies of the consequences of desertification in Azerbaijan. According to the document prepared by the OECD, if the government fails to create a modern irrigation and reclamation system in the republic, then by 2030 due to a decrease in the level of soil moisture, primarily due to a decrease in groundwater, the long-term damage to Azerbaijan's agriculture will exceed $36.3 billion.
Despite the efforts of the recent years, including the construction of the Samur-Absheron canal, the Takhtakorpu and Shamkirchai reservoirs and associated irrigation canals in the north-eastern and north-western Azerbaijan, the upgrade of the main Mil-Mugan collector, there are still many problems in the field of irrigation.
Moreover, this negative factor is not a product of global factors (climate changes, desertification, etc) only. As President Ilham Aliyev noted recently, the problem of water shortage is caused by huge (about 40-50%) losses in distribution supply networks and irrigation canals, ineffective control over the use of water resources, lack of water balance plan, careless spending of state investments, as well as weak coordination of the activities of the organizations responsible for this area: Azersu OJSC and Melioration and Water Management JSC.
In April 2020, President Ilham Aliyev initiated the establishment of a special interdepartmental commission, which develops the State Program for the Development of Irrigation. The projects of two state programs are ready for implementation - Development of Melioration and Water Management JSC for 2020-2030 and Primary Measures to Combat Water Losses and Efficient Use of Irrigation Waters. The programs are designed for medium-term (until 2025) and long-term (until 2030). They provide for the construction of small reservoirs on mountain rivers, the expansion of the use of alternative water sources, including for settlements located in the Kura-Araz Lowland, the use of water-saving irrigation technologies, the development of a new mechanism for the preferential use of irrigation water, etc. Among other things, it is planned to quickly introduce methods of intensive irrigation, which not only saves water, but also protects the fertile soil layer.
New strategy: Enlargement of farming households
An equally important goal for increasing the profitability of domestic grain production is the enlargement of agricultural farms together with increasing the share of grain production in agricultural parks and specialized grain-growing farms. Indeed, on large areas, the costs of maintaining and operating agricultural machinery, fertilizing and pest control, irrigation and other agrotechnical measures are significantly less.
This year, for example, despite a severe drought, record yield indicators were observed in a number of regions of the country: 4.0-4.41 tons per hectare. In several pilot farms with the most modern technologies the yield was 6.0 tons per hectare, which is one of the best indicators globally. In the last couple of years, the grain harvest in pilot farms and agricultural parks was 1.5 times or more higher than the national average.
The Ministry of Agriculture believes that the commissioning of several dozen specialized grain agricultural complexes will make it possible to increase the annual grain production up to 3.6 million tons, reaching the level of internal annual consumption. According to government estimates, the enlargement of farms and the solution of irrigation problems will make it possible to harvest 3.7 million tons of grain and legumes in 2022.
Moreover, along with the growth in production, it is planned to change the structure of crops by increasing the share of durum wheat. This should reduce Azerbaijan's dependence on food wheat imports from Russia and Kazakhstan. So, in 2019-2020, Azerbaijan imported mainly 1.4 million tons of grain from Russia. Although in the first half of 2020, grain imports from the countries of the Eurasian Economic Union dropped significantly, they are still at a high level.
The share of imports still accounts for just over a third of the annual demand for milling wheat. Azerbaijan spends about $200 million annually for this purpose. These expenses are inevitable today, since the local bakery, confectionery and pasta industries are highly dependent on foreign purchases, since a significant part of the wheat produced in Azerbaijan is soft-bone and is intended mainly for fodder. In March 2020, the parliament of Azerbaijan exempted the import and sale of grain, as well as the production and sale of flour and bread from value added tax (VAT) for another two years. It is possible that fiscal and customs preferences will have to be extended in the next two years.
According to experts, the dependence on import of grain products in the long term is highly undesirable for Azerbaijan, as it is expected that prices on the world's grain exchanges may be volatile in the medium term. In particular, the growth in wheat prices currently observed in Russia and Kazakhstan will continue to grow due to the introduction of export quotas, and possibly duties. UN experts believe that in the longer term, climate change and the depletion of the potential of fertile lands, as well as the growth of the world's population will inevitably lead to a shortage of grain and a steady rise in prices. Therefore, due to the lack of reserves for increasing arable areas, Azerbaijan needs to ensure the introduction of methods of intensive farming in order to guarantee food and grain security in the future.