ON İLLƏR UZUNLUĞUNDA MARŞRUT
Son dövrlər regionumuz baxımdan son dərəcə önəmli hadisələr yaşanır, tarixlər qeyd olunur. Bütün bunların fonunda kifayət qədər əhəmiyyətli daha bir tarixi xatırlamadan keçmək mümkün deyil. Düz 20 il əvvəl – 2000-ci il sentyabrın 12-də Sankt-Peterburqda nəqliyyat üzrə ikinci Avrasiya Konfransının gedişində «Şimal-Cənub» multimodal nəqliyyat dəhlizinin yaradılmasına dair hökumətlərarası saziş imzalanıb. İlkin olaraq layihənin iştirakçıları Rusiya, İran və Hindistan idi. Sonradan – 2005-ci ildə ona Azərbaycan da daxil olmaqla, başqa dövlətlər də qoşulub. Bu gün sazişi 13 ölkə ratifikasiya edib - Azərbaycan, Belarus, Bolqarıstan, Ermənistan, Hindistan, İran, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Oman, Rusiya, Tacikistan, Türkiyə, Ukrayna. Demək, söhbət miqyaslı trans-Avrasiya nəqliyyat magistralından gedir. İlkin mərhələdə bu dəhlizlə ildə 6 milyon, sonradan 15-20 milyon ton yükün daşınması planlaşdırılır.
Azərbaycan marşrutun əsas bəndi kimi
«Şimal-Cənub» marşrutu tez-tez daha bir miqyaslı nəqliyyat layihəsi olan «Bir kəmər, bir yol» ilə müqayisə olunur. Bundan başqa, onlar bilavasitə rəqib layihələr də hesab edilir. Çünki birinci layihənin təşəbbüskarlarından biri Hindistandırsa, ikinci Çinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilir. Lakin bu rəqabət – rəqabət demək olarsa – 2015-ci ildən sonra başlayıb: «Bir kəmər, bir yol» layihəsinin əməli olaraq reallaşdırılmasına məhz həmin ildən başlanılıb. Başqa sözlə, «Şimal-Cənub», yəqin ki, həmin dövrə mövcud olan layihələrin ən miqyaslısı sayıla bilər. Bu, özünü istər marşrutla daşınması planlaşdırılan yüklərin həcmində, istərsə də layihənin potensial və real iştirakçılarının sayında göstərir.
Marşrut ilk dövrlərdən özündə 3 istiqaməti birləşdirib: Qafqaz-Fars körfəzi (Qərb marşrutu), Mərkəzi Asiya-Fars körfəzi (Şərq marşrutu) və Xəzər dənizi-İran-Fars körfəzi (Mərkəzi marşrut).
Azərbaycan marşruta 2005-ci ildə qoşulub. Bu, bir sıra səbəbdən anlaşılan və qanunauyğun idi. Birincisi, Azərbaycan Rusiyadan Orta Şərqə və Hind okeanı ölkələrinə ən qısa yolun üzərində yerləşir. Onun bu layihəyə qoşulmaması Bakını «Şimal-Cənub» dəhlizinin iştirakçılara gətirəcəyi kifayət qədər ciddi gəlirdən məhrum edəcəkdi.
İkincisi, layihədə iştirak Bakının nəqliyyat strategiyasının hədəf və prinsiplərinə tam uyğundur. Məlum olduğu kimi, Azərbaycan davamlı olaraq tranzit potensialını gücləndirməyə, ölkənin iqtisadi əlaqələrinin şaxələndirilməsi üçün lazımi şəraiti yaratmağa çalışır.
Məhz bu səbəblərdən Azərbaycan bütünlükdə marşrutun daha effektiv işləməsinə zəmin yaradacaq layihələrin icrasında xüsusi fəallıq göstərməyə başlayıb. Bu işlər Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2015-ci il 7 dekabr tarixli «Şimal-Cənub» Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin Azərbaycan Respublikasının ərazisindən keçən hissəsində işlərin sürətləndirilməsi haqqında» imzaladığı Sərəncamdan sonra daha intensiv xarakter alıb.
Onun reallaşdırılmasının ilk illərindəcə Astaraçay körpüsünədək Astara (Azərbaycan) - Astara (İran) marşrutu üzrə 8,3 kilometrlik yeni dəmir yolu çəkilib, çayın üzərində 82 metrlik körpü inşa olunaraq istismara verilib, körpüdən İran ərazisindəki yük terminalınadək 1,4 kilometrlik yol salınıb. Bundan başqa, İran Astarasında 35 hektarlıq ərazidə yüklərin boşaldılması üçün dəmir yolu stansiyası və terminallar tikilib.
Rusiya, Azərbaycan və İranı birləşdirən dəmir yolu ilə yük daşımalarının tarifləri isə bundan da əvvəl razılaşdırılıb. Beləliklə, Azərbaycan-Rusiya sərhədindən Azərbaycan-İran sərhədinədək dəmir yolu artıq 2018-ci ildə istismara tam hazır vəziyyətə gətirilib.
İndi Azərbaycan iki nəhəng regional layihənin əsas bəndidir. Söhbət «Şimal-Cənub» nəqliyyat dəhlizi və İpək yolundan gedir. 2017-ci ilin yanvarında Davosda keçirilən Ümumdünya İqtisadi Forumu çərçivəsində interaktiv «The Silk Road Effect» iclası baş tutmuşdu. Orada Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Hindistan, İran, Azərbaycan, Rusiya, Şimali Avropa və Yaxın Şərqi birləşdirən «Şimal-Cənub» dəhlizinin yaxın iki ildə İpək yoluna inteqrasiya olunacağını, bununla da yeni nəqliyyat marşrutunun yaranacağını bildirmişdi.
Belə də oldu. Bu gün İran və Rusiyadan «Şimal-Cənub» marşrutu ilə daşınan yüklər İpək yolu infrastrukturunun, məsələn, Bakı-Tbilisi-qars dəmir yolunun hesabına Qərbə istiqamət alır.
İran – ən çətin bənd
«Şimal-Cənub» magistralından danışan zaman layihənin reallaşdırılması zamanı ortaya çıxmış çətinliklərdən söz açmamaq olmaz. Obyektiv olaraq, marşrutun ən çətin hissəsi İran ərazisi sayılır.
İran tərəfi Rəşt-Qəzvin dəmir yolunun inşasına hələ 2009-cu ildə başlayıb. Bu, bütün marşrut boyu ən çətin hesab olunan hissədir. Çünki bu hissədə dəmir yolu çətin dağlıq ərazilərdən keçir. Rəştdən Qəzvinədək olan hissədə aparılan tikinti işləri zamanı ümumilikdə müvafiq olaraq, 25 və 8 kilometr uzunluğunda 22 tunel və 15 körpü inşa edilib.
İlkin mərhələdə layihə, təxminən, 500 milyon dollar qiymətləndirilirdi. Lakin sonradan tikinti xərcləri 3 dəfədən də çox artıb. İranın yol və şəhərsalma nazirinin müavini Xeyrulla Xademi bildirib ki, Rəşt-Qəzvin dəmir yolu layihəsinə 1,85 milyard dollardan artıq investisiya qoyulub. O da nəzərə alınmalıdır ki, iranlılar bu işləri sərt maliyyə sanksiyaları ilə üz-üzə olduqları dövrdə görüb. Məlum olduğu kimi, həmin sanksiyalar yalnız Tehranın nüvə proqramına dair ümumi razılaşmanın əldə olunmasından sonra bir qədər yumşaldılıb. Bu, İrana tikinti işlərini sürətləndirmək, onun maliyyələşdirilməsinə lazımi məbləği cəlb etmək imkanı yaradıb.
Rəşt-Qəzvin dəmir yolu ilə ilk sınaq qatarı 2018-ci il noyabrın 22-də hərəkətə başlayıb. 175 kilometrlik dəmir yolunun rəsmi açılış mərasimi isə 2019-cu il martın 6-da olub. Mərasimdə İran prezidenti Həsən Ruhani, Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev, həmçinin Pakistan və İraqın rəsmi şəxsləri iştirak ediblər.
Bununla yanaşı, 167 kilometrlik Astara-Rəşt dəmir yolunun tikintisi hələ davam edir. Maraqlıdır ki, yolun bu hissəsi düzənlik ərazidən keçir və demək, inşaat işləri texniki baxımdan çətinlik yaratmamalıdır. Başqa sözlə, problem yalnız dəmir yolunun keçməli olduğu ərazidəki ayrı-ayrı şəxslərə məxsus torpaqların alınması ilə bağlı ola bilər. İstəniləni halda, KİM-də İran rəsmilərinə istinadən, belə xəbərlərə rast gəlinir. Amma layihənin mümkün qədər tez reallaşdırılmasının vacibliyi qarşısında bu arqument də ciddi sayıla bilməz. Çünki onun reallaşdırılması xərclərinin artması fonunda layihənin istismara verilməsi gününün davamlı olaraq dəyişdirilməsi, təxirə salınması layihənin cəlbediciliyinə mənfi təsir göstərir. Belə vəziyyət nə İran tərəfini, nə də layihənin ayrı-ayrı dövlətlərdən olan müxtəlif kommersiya strukturları kimi potensial iştirakçılarını qane edə bilər.
Bu yaxınlarda Tehran öz ərazisində yeni dəmir yolu xəttinin də inşasına başlanılacağını bəyan edib. Söhbət Çabahar-Zahidan xəttindən gedir. O, əsas investoru Hindistan olan Çabahar limanını İranın dəmir yolu sistemilə birləşdirməlidir. Yəni, Fars körfəzi sahilində yerləşən Bəndər-Abbas limanı ilə birlikdə Çabahar limanı da «Şimal-Cənub» beynəlxalq nəqliyyat dəzlizinə qoşulacaq. Bununla da, Avropa ilə «Şimal-Cənub» dəhlizi vasitəsilə ticarət əlaqələri quran Fars körfəzi dövlətləri Bəndər-Abbas, Cənub-Şərqi Asiya ölkələri isə Çabahar limanından istifadə edəcək.
628 kilometrlik Çabahar-Zahidan dəmir yolu xəttinin 150 kilometrlik hissəsinin 2020-ci ilin sonuna hazır olacağı gözlənilir. Tikinti işləri yüksək templə davam etdirilərsə, dəmir yolu 3 ilə tam hazır vəziyyətə gələcək. İranın Yol və Şəhərsalma Nazirliyinin qiymətləndirməsinə görə, dəmir yolunun hazır olmasından sonra onunla ildə, təxminən, 927 min sərnişin və 2,8 milyon yük daşınacaq.
Ümid etmək istərdik ki, Rəşt-Astara dəmir yolunda da işlər ən yaxın vaxtlarda sürətlənəcək. Hər halda, İran rəhbərliyi magistral dəmir yolu tikintisi sahəsində yeni layihələrə başlaya bilirsə, tikintisinə çoxdan start verilmiş işlər də başa çatdırılmalıdır.
«Şimal-Cənub» müasir mərhələdə
Hazırda layihə çərçivəsində işlər davam edir. Maraqlısı odur ki, işlərin bir hissəsinin bütün əsas tikinti işlərini hələ bir neçə il əvvəl başa çatdırmış Azərbaycanda görülməsi planlaşdırılır. Məsələn, Asiya İnkişaf Bankı (AİB) Azərbaycana İran sərhədinədək olan dəmir yolunun müasirləşdirilməsi üçün 150 milyon dollar ayırmağa hazırlaşır. Bu kredit Bakı-Astara (İran sərhədi) dəmir yolu magistralının müasirləşdirilməsinə xərclənəcək. Bu işə daha 20 milyon dollar Azərbaycan hökuməti tərəfindən ayrılacaq. Bankdaqn bildirirlər ki, kreditin 75 milyon dollarlıq ilk tranşı 2023-cü ildə veriləcək. Bu da proqramın uzunmüddətli xarakter daşıdığını göstərir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 2020-ci il iyunun 1-də AİB rəhbərliyilə videokonfras zamanı bildirib ki, «biz indi Şimal-Cənub istiqamətində dəmir yolumuzun bərpa edilməsi prosesindəyik. Azərbaycan artıq bu dəhlizə böyük həcmdə sərmayə yatırıb. Onun çox böyük potensialı var. Biz qatarların sürətini artırmaq üçün bəzi vəsaiti sərmayə olaraq yatırmışıq və biz bunu etməyi planlaşdırırıq. Bu gün artıq bizim Rusiya ilə sərhədimizdə tıxaclar var. Çünki Azərbaycandan, həm də İrandan artan ixrac malların artıq yük maşınları ilə gətirilməsini mümkünsüz edir».
Görünən odur ki, «Şimal-Cənub» dəmir yolu magistralının İran hissəsinin inşası başa çatmadan belə, bu marşrutla yük daşımalarının həcmi artır. Demək, ona maraq da getdikcə yüksəlir. Yalnız onu qeyd etmək kifayətdir ki, «Şimal-Cənub» beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin qərb dəmir yolu xətti üzərində yerləşən Astara terminalı vasitəsilə 2019-cu ildə 363 842 ton yük daşınıb. Bu, əvvəlki illə müqayisədə 33% çoxdur. 2018-ci ildə bu göstərici 263 976 ton olmuşdu.
Bu arada, «Azərbaycan Dəmir Yolları» QSC-nin törəmə şirkəti olan «ADY Express» MMC Azərbaycan vasitəsilə tranzit rejimində daşınan daşımaları artırıb. Bu, ilk növbədə, «Şimal-Cənub» dəhlizi çərçivəsində daşınan yüklərdir.
Ümumilikdə, bir sıra çətinliklərə baxmayaraq, zaman «Şimal-Cənub» layihəsinin həyat qabiliyyətini sübut edib. Geridə qalmış onillikdə o, özünü Cənubi Asiyadan Avropaya konteynerlərin və digər növ yüklərin daha tez və ucuz daşındığı marşrut kimi təsdiqləyib.

A ROUTE SPANNING DECADES
Twenty years ago, on September 12, 2000, during the 2nd Euro-Asian Transportation Conference held in St. Petersburg, Russia an intergovernmental agreement was signed on the creation of the North-South multimodal transport corridor, which marks a very significant milestone in the history of Azerbaijan. Initially, the only participating countries in the project were Russia, Iran and India. Later, in 2005, other countries, including Azerbaijan, joined the initiative. In total, the agreement was ratified by 13 countries (Azerbaijan, Belarus, Bulgaria, Armenia, India, Iran, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Oman, Russia, Tajikistan, Turkey, Ukraine), which makes it a large-scale trans-Eurasian transport project. At the initial stage, it is planned to transport 6 million tons of cargo along the route. But in the future will raise to 15-20 million tons annually.
Azerbaijan is one of the hubs along the route
The North-South corridor is often compared to another large-scale transport project, the Chinese Belt and Road Initiative. Moreover, they are considered direct competitors, since India is one of the initiators of the first, and China of the second one. But this competition began to take shape after 2015, when the Belt and Road Initiative began to materialise. Therefore, the North-South project could be considered, perhaps, the most ambitious of those that existed at that time, both in terms of the estimated volume of transported goods and the number of potential and real participants.
From the very beginning, the project included three directions: Caucasus - Persian Gulf (Western route); Central Asia - Persian Gulf (Eastern Route); Caspian Sea - Islamic Republic of Iran - Persian Gulf (Central Route).
Azerbaijan's joining in 2005 was logical and understandable for a number of reasons. First, Azerbaijan is a state through which the shortest route from Russia to the Middle East and the countries of the Indian Ocean runs. If Azerbaijan avoided membership in the project, it would deprive itself of important advantages and considerable profits of the route. Secondly, participation fits well with the principles and goals of Azerbaijan's transport strategy aimed at increasing the transit potential of the country, as well as creating conditions for diversifying the country's economic ties.
That is why Azerbaijan immediately began to promote projects that contribute to the effective functioning of the entire route. This work intensified even more after the decree of the President of Azerbaijan dated December 7, 2015 “On accelerating works on the section of the international transport corridor North-South”.
During the first years of implementation, a new 8.3 km railway line was constructed between Astara, Azerbaijan and Astara, Iran going through the bridge over the Astarachay River. This work included the construction of a 82m-long railway bridge across this river, a 1.4km-road from the railway bridge across the Astarachay River to the cargo terminal in Iran, as well as a railway station and cargo unloading terminals on an area of 35 hectares in Astara, Iran.
In addition, in previous years, Russia, Azerbaijan and Iran agreed the tariffs for the transportation of goods by rail between respective countries. Thus, the railway line from the Azerbaijani-Russian border to the border of Azerbaijan with Iran was already operational in 2018.
Azerbaijan has become a key link in the two largest regional projects - North-South and Silk Road. In January 2017, an interactive session The Silk Road Effect was held as part of the World Economic Forum in Davos. Azerbaijani President Ilham Aliyev said that in the next two years the North-South project, which connects India, Iran, Azerbaijan, Russia, Northern Europe and the Middle East, will be integrated into the Silk Road project, which will open a new transport corridor.
This is exactly what happened, since today cargo from Iran and Russia passing through the system of transport arteries of the North-South highway continues to the west, using the road infrastructure of the Silk Road, in particular the Baku-Tbilisi-Kars railway.
Iranian link is the hardest
There are difficulties in the implementation of the project as well. In fact, the Iranian part of the route is considered the most difficult one technically.
Back in 2009, Iran began building a section of the railway between Rasht and Qazvin, which is considered the most difficult along the entire route. It was planned to pass through a difficult mountainous relief. Along the entire length of the railway, 22 tunnels and 15 bridges were built with a total length of 25 and 8 km, respectively.
Initially, the project cost was estimated at about $500 million, but subsequently construction costs have more than tripled.
According to Iranian Deputy Minister of Roads and Urban Development Khayrollah Khademi, more than $1.85 billion was invested in the Qazvin-Rasht railway project. Admittedly, Iran carried out construction works under the imposed financial sanctions, which were somewhat relieved only after the signing of the infamous nuclear deal with the Islamic Republic. This gave Iran a chance to increase the pace of construction works and attract necessary funds.
The first test train on the Qazvin-Rasht railway was launched on November 22, 2018. The official opening ceremony of this 175-kilometer section took place on March 6, 2019 with the participation of Iranian President Hassan Rouhani, Azerbaijani Minister of Economy Shahin Mustafayev and officials from Pakistan and Iraq.
At the same time, work on the 167 km section of the Astara-Rasht railway is still ongoing. It is noteworthy that this section of the line passes through uncrossed, flat terrain, where the construction is technically not that difficult. The problem may arise only when the authorities begin negotiations with the owners of land plots located along the projected railway line. This information appeared in the media with reference to statements of Iranian officials. But even these arguments cannot be convincing given the exceptional importance of the early completion of the project.
Indeed, the growth of capital expenditures, as well as the regular delays in the launch of the entire route affects its attractiveness. Ultimately, neither the Iranian side nor potential stakeholders of the project represented by various commercial companies of other states are happy with the situation.
Iran recently announced the construction of a new railway line from Chabahar to Zahedan designed to connect the port of Chabahar mainly invested in by India with the entire national railway system. That is, along with the port of Bandar Abbas on the Persian Gulf, the port of Chabahar will have access to the North-South international transport corridor. Thus, the Gulf countries will use the port of Bandar Abbas, and the countries of Southeast Asia - the port of Chabahar for trade with Europe through the North-South international transport corridor.
It is expected that by the end of 2020, 150 km of the Chabahar-Zahedan road (628 km in total) will be completed. The fast implementation of construction works suggests the entire road will be completed within the next three years.
According to the Iranian Ministry of Roads and Urban Development, upon completion of construction, the railway will transport approximately 927,000 passengers and 2.8 million tons of cargo annually.
Azerbaijan hopes that the works along the Rasht-Astara section of the corridor will also intensify in the near future. After all, if the Iranian authorities can launch new railway projects, it means they can also complete the old ones that have been under construction for quite a long time.
North – South: present stage
Currently, the construction works continue. Moreover, it is planned that part of the works are carried out in Azerbaijan, where all the main construction works were completed several years ago.
Thus, the Asian Development Bank (ADB) plans to allocate $150 million to Azerbaijan for the upgrade of the railway system until the border with Iran. The loan will be used to upgrade the Baku-Astara railway (Iranian border) too. Another $20 million will be allocated by the Azerbaijani government. At the same time, the first installment of the loan ($75 million) will be provided in 2023, which indicates the long-term nature of the program.
On June 1, 2020, during a video-conference with the ADB leadership President of Azerbaijan Ilham Aliyev said: “Azerbaijan is rebuilding the railway system from north to south. We have already made certain investments in the development of this corridor; it has great potential. We plan to invest in increasing the speed of trains in this direction. We already have traffic jams on the border with Russia, and it is impossible to transport goods with the growing volumes of exports from Azerbaijan and Iran."
Obviously, even with the unfinished construction of the Iranian section of the North-South railway, the volume of traffic along the route and the interest in the project is growing. In 2019, 363,842 tons of cargo were transported (33% higher than in 2019) through the Astara terminal located on the western railway branch of the North-South international transport corridor. For comparison, in 2018 this indicator was 263,976 tons.
In turn, a subsidiary company of Azerbaijan Railways CJSC, ADY Express LLC, has increased some types of cargo transportation transported in transit through Azerbaijan. First of all, this includes cargo transported through the North-South corridor.
In general, despite a number of difficulties, time has proved the feasibility of the North-South project. Over the past decades, it has remained a profitable project in terms of the advantages for fast and cheap delivery of containers and other types of cargo between South Asia and Europe. Indeed, time is the main factor proving the true value and significance of the North-South project.