Gürcüstanda Mixail Saakaşvili hakimiyyətə qayıda biləcəkmi?
Gürcüstanda seçki yarışı qızışır. Oktyabrın 31-də ölkədə parlament seçkisi keçiriləcək. Nəzərə alsaq ki, bu ölkədə əsas səlahiyyət sahibi prezident yox, baş nazirdir, Gürcüstanın siyasi partiyaları məhz parlament seçkisini həlledici hadisə hesab edir.
Artıq ilk sensasiya da qeydə alınıb – «Güc birlikdədir» müxalifət birliyi Gürcüstanın sabiq prezidenti, lakin bu gün əcnəbi vətəndaş olan Mixail Saakaşvilini baş nazir postuna namizəd elan edib. Bunu «Vahid Milli Hərəkat» (VMH) partiyasının lideri Qriqol Vaşadze açıqlayıb. Saakaşvilinin özü isə qərarı alqışladığını bildirib, hökumətin başına keçməyə hazır olduğunu söyləyib. O, tərəfdarlarının parlament seçkisində qələbə qazanacağına şübhə etmir.
Bəs, Saakaşvilinin real olaraq revanş şansı nə qədərdir?
İnqilab, yoxsa «həbsxanada yaxşı qidalanma»?
Saakaşvilini təhlükəli siyasi rəqib sayan Gürcüstan hakimiyyəti artıq VMH-nin «qızılgül inqilabı»nın liderini baş nazirliyə namizəd göstərməsinə münasibət bildirib. Ədliyyə naziri Tea Tsulukiani deyib ki, Saakaşvili Gürcüstana gələrsə, sərhəddəcə saxlanılacaq. O, sabiq prezidenti «trollamaqdan» da çəkinməyib: «Bu gün Gürcüstan həbsxanaları ən yüksək beynəlxalq standartlara cavab verir. Ona ən yaxşı xörəklər veriləcək. Noyabrdan həbsxanalarımızda dondurulmuş ətdən istifadə belə, qadağan olunub. İndi biz məhbuslara təzə ət, mövsümi meyvələr veririk. Onlar bir neçə menyu arasında seçim edə bilirlər». Bunun ardınca ədliyyə naziri bildirib ki, Mixail Saakaşvili istər azadlıqda olsun, istər türmədə, heç bir halda Gürcüstanda çaxnaşma yarada bilməz: hazırkı siyasi hakimiyyət kifayət qədər güclüdür.
Xatırladaq ki, Saakaşvili Gürcüstanda vəzifə səlahiyyətlərini aşmaqda təqsirləndirilir. Barəsində iki cinayət işinin açıldığı sabiq prezident haqqında qiyabi həbs qərarı da çıxarılıb. Üstəlik, onun Gürcüstan vətəndaşlığı da yoxdur – 2015-ci ildə o, Ukrayna vətəndaşlığını qəbul edib və bu üzdən Gürcüstan vətəndaşlığından məhrum edilib.
Bəs, kadr arxasında nələr var? Hakim «Gürcü arzusu» partiyasında, həqiqətən də, Tea Tsulukianinin ifadə etdiyi əminlik varmı? Yoxsa qarşıdan gələn seçkinin əsas sensasiyası, həqiqətən, Saakaşvilinin revanşı olacaq?
«Üçüncü qüvvə» axtarışında
Yəqin ki, bu yerdə janrın qaydalarına uyğun olaraq, sosioloji sorğuların nəticələrinə diqqət yetirmək lazımdır. Bu gün respondentlərin 33%-i «Gürcü arzusu»nu, 16%-i VMH-ni dəstəkləyir. Konkret olaraq Saakaşvilinin dəstəyisə rəqiblərilə müqayisədə 2 dəfə azdır.
Amma 33% də mütləq çoxluq deyil, üstəlik, seçki kampaniyası hələ indi başlayır. Doğrudur, Saakaşvilinin qələbəyədək Gürcüstana qayıtması problemdir. Lakin onun videomüraciətlər etməsinə, onlayn müsahibələr verməsinə, bu formatda mətbuat konfransları keçirməsinə və s. heç kəs mane ola bilməz. Odur ki, sabiq prezident qeyri-rəsmi olaraq, «müxalifətin vahid lideri» statusuna iddia edə bilər.
Amma bir məsələ də var. Bu gün heç «Gürcü arzusu»nun rəqibləri arasında belə, hamı Saakaşvilinin arxasınca getmək istəmir. Müxalifətdə «üçüncü qüvvə» rolunu oynamaq istəyində olan xeyli siyasi qüvvə var. Onlar hesab edir ki, Gürcüstan artıq illərdir bitmək bilməyən «Saakaşvili-İvanişvili» qarşıdurmasından qurtulmalıdır, artıq yeni liderlər axtarılmalı, irəli addım atılmalıdır. Bəs, müxalifətin parlaq, xarizmatik lider seçəcəyi kimsə varmı? Cənubi Qafqaz üzrə tanınmış ekspert, Karnegi Fondunun böyük elmi işçisi Tom de Vaalın fikri, yəqin ki, bu suala cavab sayıla bilər: «Gürcüstanda 2020-ci ildə keçiriləcək seçkinin Mişa ilə Bidzina arasında 2012 və 2016-cı illərdə baş vermiş qarşıdurmaların təkrarı olmayacağına ümid edənlər (o cümlədən mən) məyus olacaqlar».
«Böyük islahatçı» və…
Bu yerdə məsələyə bir qədər aydınlıq gətirmək lazımdır. Müasir dünyada xüsusilə siyasi aləmdə «Who is mr. Saakashvili?» sualını təsəvvür etmək çətindir. Mixail Nikolozoviç parlaq və məşhur fiqurdur. «Qızılgül inqilabı»nın lideri və qalibi, Gürcüstanda həyata keçirilmiş ciddi islahatların müəllifi məhz odur. Bu gün Gürcüstandan kənarda yaşayan çoxsaylı insan üçün o, parlaq «siyasi ikona», dahi islahatçı, demokratiya nümunəsi, «qərbpərəst» olaraq qalır. Ən başlıcası, Saakaşvili korrupsiyaya qarşı ciddi və uğurlu mübarizəsilə tanınır. Bu mənada, Gürcüstan məhz Saakaşvilinin sayəsində «az qala Avropaya» çevrilib. Qalib imicinə malik sabiq prezident, həqiqətən, avtoritetdir. Azərbaycanda və Gürcüstanın azərbaycanlılar yaşayan rayonlarında Saakaşvilinin prezidentliyi dövründə iki ölkə arasında münasibətlərin necə inkişaf etdiyini hər kəs xatırlayır. Məhz onun dövründə Gürcüstanda Novruz bayramının dövlət səviyyəsində qeyd olunduğunu da heç kəs unutmayıb.
Bakı heç bir dövlətin daxili işlərinə qarışmır, Gürcüstanda da özünə «favorit» seçmir. Çünki sonradan dövlətlərarası münasibətlərin daxili siyasi proseslərin girovuna çevrilməsini istəmir.
Xatırladaq ki, 2013-cü ildə Mixail Saakaşvili prezident kürsüsündə iki səlahiyyət müddətini başa vurduğu üçün növbəti dəfə bu yarışa qoşula bilməmişdi. Lakin hakimiyyətini uzatmaq üçün o, ölkəni parlament respublikasına çevirmək, əsas səlahiyyətləri baş nazirə vermək, sonda prezident kürsüsündən baş nazir kürsüsünə keçmək istəyirdi. Bunun üçün Kontitusiya islahatları da aparılmışdı. Lakin həlledici parlament seçkisində o, gürcü əsilli rusiyalı oliqarx Bidzina İvanişvilinin rəhbərlik etdiyi «Gürcü arzusu» blokuna məğlub oldu. Bundan sonra Saakaşvilinin 2016-cı ildə revanş almaq cəhdi də nəticə vermədi.
Ekspertlər bu dəfə hadisələrin necə inkişaf edəcəyini söyləməkdə çətinlik çəkir. Bir tərəfdən Saakaşvilinin həyata keçirdiyi islahatların gətirdiyi uğurlar ortadadır. Lakin bu islahatlar demokratiyanı inkişaf etdirib, korrupsiyanı «boğubsa», Gürcüstan vətəndaşlarının rifahında ciddi irəliləyişə səbəb olmayıb. Gürcüstanda aparılmış islahatların reallığı həm də budur. Üstəlik, «qurunun oduna yaş dayanır» prinsipi ilə aparılan korrupsiya ilə mübarizə də narazıların sayını artırıb. Nəhayət, Gürcüstanda keçirilmiş seçkilərdə «Rusiya amili»nin ciddi rol oynadığı və bundan sonra da oynayacağı da hər kəsə bəllidir.
«Arzular» və reallıqlar
Moskva ilə Tbilisi arasında diplomatik münasibətlərin olmadığını xatırlatmaq, yəqin ki, artıqdır. Tbilisi Rusiyanı ona qarşı təcavüzdə (2008-ci ilin avqustu), Gürcüstan ərazisinin 20%-nin işğalında günahlandırır. Üstəlik, bu müharibə məhz Mixail Saakaşvilinin dövründə baş verib. Belə bir şəraitdə Gürcüstanda rusiyapərəst qüvvələrin qələbə şansı nəzəri cəhətdən belə, yoxdur. Lakin bu, yerli siyasi arenada məsələn, «Gürcüstan vətənpərvərlər alyansı» kimi siyasi təşkilatın mövcudluğuna mane olmur. Bu alyans Gürcüstanın NATO-ya inteqrasiya kursundan birmənalı imtina etməli olduğunu düşünür, mütəmadi olaraq anti-Azərbaycan və anti-Türkiyə təxribatlarına əl atır.
Bütün bunlara baxmayaraq, «Gürcü arzusu» 2012-ci ildə seçkini həm də Rusiya ilə münasibətləri normallaşdırmaq, eyni zamanda qərbpərəst, avropapərəst kursu davam etdirmək vədilə qazanıb. Hakimiyyətə gəldikdən sonra o, Rusiya ilə turizm sahəsində əlaqələri, hətta qarşılıqlı uçuşları bərpa edib, bununla da özü üçün ciddi iqtisadi dəstək qazanıb. Bu gün Tbilisidə, Kutaisidə, Poti və ya Zuqdididə Saakaşvilinin hakimiyyətə gələcəyi təqdirdə Rusiya ilə münasibətlərin yenidən gərginləşəcəyindən narahat olanlar az deyil. Üstəlik, vəziyyətin qəlizləşəcəyi təqdirdə, Qərb Gürcüstanın arxasında dayanmaya da bilər – 2008-ci il hadisələrindən sonra hər kəs buna əmindir.
Mixail Saakaşvilinin özü isə deyir ki, «məqsədimiz Rusiya ilə qarşıdurma deyil, daxili problemlərin düzgün formada həllidir və biz onları həll edəcəyik. Uzunmüddətli perspektivdə isə daxili ərazilərimizlə bağlı problemin də öhdəsindən gələcəyik». Sabiq prezident bildirir ki, o, artıq «keçmişdəki Mişa deyil». Belə «imic dəyişikliyi», yəqin ki, təsadüf ola bilməz.
Lakin «Gürcü arzusu» liderlərinin də «imic dəyişikliyi»nə ehtiyacı var. Onlar ərazi bütövlüyünün bərpa olunacağına dair səs-küylü vədlərinə rəğmən, bu istiqamətdə heç bir iş görə bilməyiblər. Parlamentlərarası Pravoslav Assambleyasının toplantısında Gürcüstan parlamentinin spikerinin kürsüsünə rusiyalı deputat Qavrilovun əyləşməsilə baş qaldırmış kütləvi iğtişaşlar isə yəqin ki, «Gürcü arzusu»nun «aktiv»inə yazılmayıb.
Bütün bunlarla yanaşı, «Gürcü arzusu»nun daha bir «kozır»ı sürətlə yox olmaqdadır. Söhbət koronavirus pandemiyası üzərində elan olunmuş qələbədən gedir. Artıq Tbilisidə etiraf edirlər ki, ölkədə pandemiyanın ikinci dalğası başlayıb. Bütün bunlar seçkinin nəticəsilə bağlı proqnoz verilməsini daha da çətinləşdirir.

Will Mikhail Saakashvili return to power in Georgia?
Georgia is getting ready for parliamentary elections scheduled for October 31. Since the main power holder in the country is the prime minister, not the president, political parties consider the upcoming vote crucial for their future. When Grigol Vashadze, the leader of the United National Movement (UNM) party, which is part of the opposition union Strength in Unity, named the former president of Georgia – in fact, a foreign citizen Mikhail Saakashvili as a nominee for premiership, it was a real surprise. Saakashvili himself welcomed the decision and isaid that he was ready to take the post. He believes in the victory of his supporters. But what are his real chances for revenge?
Revolution or "good food in prison"?
The first reaction of Georgian authorities, for whom Saakashvili is a dangerous political rival, to the decision of United National Movement party to nominate Saakashvili as prime minister came from Justice Minister Tea Tsulukiani, who promised to detain Saakashvili upon his arrival to Georgia: “Today Georgian prisons comply with the highest international standards. He will have the best food there. Since the use of frozen meat was banned in November, we feed the inmates with fresh meat and seasonal fruits. Prisons also serve several types of menus.” Then she expressed confidence that Saakashvili - whether he is free or in prison - will not be able to cause unrest in Georgia, as the current political power in the state is strong enough. Georgianauthorities accuse Saakashvili of abuse of power in two criminal cases, and he is under arrest in absentia. The ex-president does not have Georgian citizenship either after he became a national of Ukraine in 2015. That’s why Saakashviliis deprived of his Georgian citizenship.
But what's behind the scenes? Does the ruling Georgian Dream party really have grounds for the confidence that Tea Tsulukiani expresses today? Or will Saakashvili's revenge be the main sensation of the upcoming elections?
In search of a third force
Georgian Dream is supported by 33% of respondents, while the share of UNM reaches 16% only. Saakashvili actually has twice as few supporters as the "dreamers".
But 33% are not yet an absolute majority, and the election campaign is just beginning. Of course, Saakashvili's chances to enter Georgia before victory are rather problematic, but no one prevents him from recording video messages, distributing online interviews, holding press conferences in the same format, and from claiming the unofficial status of the "single leader of the opposition."
However, not everyone is ready to live “under Saakashvili” even in the camp of opponents of the Georgian Dream. There are plenty of oppositionists who want to become a third force, arguing that it is time for Georgia to move away from the eternal confrontation between Saakashvili and Ivanishvili. They believe it is time to take a step forward and look for new leaders. But the problem is the opposition does not have bright and charismatic leaders anyway. As a result, Thomas de Waal, a renowned expert on the South Caucasus and a senior fellow at the Carnegie Endowment, said: “I am afraid everyone, including myself, who hoped that the 2020 elections in Georgia would not be a repeat of personal clash between Misha and Bidzina in 2012 and 2016 will be disappointed."
"Great reformer" against...
In modern world, especially in politics, it is difficult to ask the question Who is Mr. Saakashvili? He is a bright and well-known figure, the leader and winner of the Rose Revolution, the pro-Western author of Georgian reforms. Today, for many outside Georgia, he remains a kind of "political icon", a brilliant reformer, and an exemplary democrat. Most importantly, he is considered a phenomenally successful fighter against corruption, thanks to which Georgia has become very close to be a truly ‘European state’. Behind him is a winning image and serious external authority. In Azerbaijan and in the Azerbaijani-populated regions of Georgia, the population remembers how successful the relations between the two nations advanced during his rule. It was under the Saakashvili government that the Novruz holiday began to be celebrated at state level.
Baku does not interfere in internal affairs of other countries and does not seek ‘favorites for itself in Georgia prudently refraining from turning interstate relations into a hostage of internal political processes.
Back in 2013, Mikhail Saakashvili after two terms as president of Georgia could not be elected for the third time under the constitution. But he decided to extend his tenure in power. Therefore, he tried to turn Georgia into a parliamentary republic, transferring basic powers to the prime minister, and then moving from presidency to the post of the speaker of the parliament. Constitutional reform was successful but Saakashvili lost the crucial parliamentary elections to the Georgian Dream bloc headed by the Russian oligarch of Georgian origin Bidzina Ivanishvili. In 2016, Saakashvili tried to take revenge but failed.
Experts think it is difficult to foresee the future events in the country. On the one hand, the success of Saakashvili's reforms is obvious. But although they promoted democracy and suppressed corruption, they could not increase the material well-being of Georgian citizens significantly. This is also the reality of Georgian reforms. Plus Saakashvili’s fight against corruption added to the number of his enemies. Finally, the "Russian factor" has played and will continue to play an important role in the Georgian elections.
"Dreams" and reality
Currently, there are no diplomatic relations between Moscow and Tbilisi. Georgia accuses Russia of aggression in August 2008 and occupation of 20% of Georgian territory. Moreover, this war took place during the reign of Mikhail Saakashvili.
Therefore, a convincing victory of pro-Russian forces in Georgia is hardly possible even theoretically. Yet there is the Alliance of Patriots of Georgia, who protest Georgia’s intention to join NATO and regularly arrange anti-Azerbaijani and anti-Turkish provocations.
Meanwhile, in 2012, Georgian Dream won elections largely thanks to promises to normalize relations with Russia and maintain a pro-Western and pro-European course in politics. Moreover, the party managed to resume tourism and even air traffic with the Russian Federation, thereby creating a solid economic support for itself. Today in Tbilisi, Kutaisi, Poti, Zugdidi, there are many who seriously fear a new exacerbation of the situation with Russia if Saakashvili comes to power. Moreover, after the 2008 war, the West may be reluctant to defend Georgia in the event of a hot scenario. Mikhail Saakashvili declared that his "mission is not confrontation with Russia but the appropriate solution of internal problems.” He promises to solve them in the long term, including the problem associated with occupied Georgian territories. “Misha is no longer the one he was," Saakashvili said. Apparently, such a ‘reboot’ is hardly accidental.
However, the reboot is also what the “dreamers” think is necessary. Despite loud promises, they failed to restorethe territorial integrity of Georgia. As if it was not enough,the recent incident when the Russian MP Gavrilov took the seat of the speaker of the Georgian parliament during the meeting of the Orthodox Inter-parliamentary Assembly held in Tbilisi hardly adds to the rating of the Georgian Dream.
In addition, Georgian Dream also rapidly fails in the fight against the coronavirus pandemic. Tbilisirecently announced the upcoming second wave of the pandemic. All these facts make the electoral situation even more unpredictable.