61-ci RAUNDU GÖZLƏYƏRKƏN
Yunanıstanla Türkiyə qoşunlarını yüksək hərbi hazırlıq vəziyyətinə gətirib. Hər iki tərəf Aralıq dənizinə Hərbi-Dəniz Qüvvələrinin bölüklərini yerləşdirib. Kritlə Kipr arasındakı hövzədə əvvəlcədən planlaşdırılmamış hərbi təlimlərin keçirilməsi isə daha çox güc nümayişinə bənzəyir. Fransa da Şərqi Aralıq dənizində hərbi mövcudluğunu müvəqqəti artırdığını bəyan edib. Bundan başqa, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Krit adasında bir neçə «F-16» təyyarəsi göndərib.
«Frans Press» agentliyi xəbər verir ki, Yunanıstan regionda gərginliyin artması səbəbilə son 20 ildə ən ciddi hərbi xərclərə getməyə hazırlaşır. Yunan hökuməti hərbi sənayeyə ciddi investisiya yatırmaqla yanaşı, öz Hərbi-Dəniz Qüvvələrini də gücləndirməyi, 4 freqata malik olmasına rəğmən, daha 4-nü almağı, Fransadan 18 «Rafale» təyyarəsi və digər texnikalar əldə etməyi düşünür. Üstəlik, əlavə 15 min insanın hərbi xidmətə çağırılması planlaşdırılır.
Türkiyə öz növbəsində, onun tədqiqat gəmilərinə ediləcək istənilən hücuma qarşılıq veriləcəyini bildirib, Fransanı müstəmləkəçi əməllərdə günahlandırıb. Fransa prezidentinin cavabı daha konkret olub. O, Ankaranın Aralıq dənizi və Liviyadakı əməllərindən sonra artıq Parislə «tərəfdaş olmadığını» bildirib.
Beləliklə, region dövlətləri üçün payız çox isti başlayıb. Son həftələrdə yaşananlar göstərir ki, gərginlik yaxın vaxtlarda azalmayacaq. Hələlik yaranmış çətin vəziyyətdən çıxış yolu görünmür.
Şərqi Aralıq dənizindəki gərginlik olmasa da, NATO çərçivəsində tərəfdaş olan Yunanıstanla Türkiyə 1970-ci illərdən müxtəlif səbəblərdən ən azı 3 dəfə müharibənin astanasına yaxınlaşsalar da, hazırkı münaqişə əvvəlkilərdən fərqlənir. Dəniz və hava sərhədlərinin statusu, Egey dənizindəki adaların kimə mənsub olduğu, Kiprin taleyi kimi uzun illərdir davam edən mübahisələrə daha bir ciddi məsələ əlavə olunub – Şərqi Aralıq dənizindəki perspektiv neft-qaz yataqlarının mənsubiyyəti. Üstəlik, Türkiyə və Yunanıstan ərazisindən Avropaya axışmağa çalışan qaçqınların problemi bu il yenidən qızışıb.
Bu münaqişəyə regionun demək olar ki, bütün dövlətləri, həmçinin bölgədən kənar ölkələr cəlb olunub. İndi problem lokallıqdan çıxaraq, daha miqyaslı münaqişəyə çevrilə bilər. Avropada miqrasiya böhranının başlayacağı da istisna deyil.
Razılaşa bilmirlər
Bu ölkələr arasında mübahisəli məsələlər illər keçdikcə daha da artır. Egey dənizindəki bəzi adaların kimə məxsus olduğu (ümumilikdə onların sayı 3 minə yaxındır) ətrafında mübahisə dəfələrlə ciddi qarşıdurmaya yol açıb, hətta tərəflər müharibənin astanasında belə, olub. Məsələn, 1996-cı ilin yanvarında məskunlaşmanın olmadığı İmmiya (yanun) və ya Kardak (Türkiyə) adası ətrafında vəziyyət bu həddə çatmışdı.
Türkiyə ilə Yunanıstan Egey dənizində ərazi suları, kontinental şelf və milli hava məkanı ilə bağlı mübahisələri hələ də həll edə bilməyiblər. Beynəlxalq hüquq normalarına görə, qonşu dövlətlər arasında dəniz sərhədləri kəsişirsə, yaxud üst-üstə düşürsə, sərhədin delimitasiyası dövlətlərarası müqavilə ilə həyata keçirilməlidir. Türkiyə ilə Yunanıstan arasında isə belə müqavilə yoxdur.
Bundan başqa, ekspertlər hesab edir ki, dəniz hüququ tam təkmil olmadığından, münaqişə tərəfləri onu müxtəlif formada şərh edir. Bu isə ortaya bir-birinə tam zidd dəniz xəritələrinin, kontinental şelfin, müstəsna iqtisadi zonaların çıxmasına səbəb olur.
Aralıq dənizində yerləşən Kipr adası faktiki olaraq, 1963-cü ildə yunan və türk icmaları arasındakı silahlı qarşıdurmadan sonra parçalanıb. 1974-cü ildə «qara polkovniklər» rejiminin əməllərinə cavab olaraq, Türkiyə öz Silahlı Qüvvələrini adaya göndərib. Bu, adanın iki yerə bölünməsilə nəticələnib: Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti və beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış Kipr Respublikası.
Türkiyədə hesab edirlər ki, Yunanıstanda 1923-cü ilin Lozanna, 1947-ci ilin Paris müqavilələrinə də əməl etmir. Söhbət Egey dənizindəki adaların demilitarizasiya olunmuş statusunun yer aldığı sənədlərdən gedir. Yunan tərəfi hələ də orada ordu saxlayır. Afina isə buna cavab olaraq bildirir ki, bu addımı Kiprin bir hissəsinin Türkiyə tərəfindən işğalına cavab olaraq atmır.
Amerikalılar artıq bacarmırlar
NATO çərçivəsində müttəfiq olan bu iki ölkənin fikri Aralıq dənizinin karbohidrogen resurslarına iddia məsələsində də tam fərqlənir. Səbəb yenə də onların yanaşmalarında kontinental şelfin uzunluğu ilə bağlı fikirlərin üst-üstə düşməməsidir. Bu mübahisə hələ 1974-cü ildə Yunanıstanın Tasos adasında neftin kəşfilə yaranıb. Çünki bu, Egey dənizində başqa yataqların da ola biləcəyinin müjdəçisi idi.
Son onillikdə Aralıq dənizinin şərq hissəsində nəhənc təbii qaz yataqlarının kəşf olunması ilə regional ölkələri onları birlikdə işləmək qərarına gəlib. 2019-cu ilin yanvarında İsrail, Misir, Yunanıstan, Kipr, İordaniya, İtaliya və Fələstin Muxtariyyəti Şərqi Aralıq dənizi Qaz Forumu da yaradıblar. Lakin Türkiyə oraya dəvət olunmayıb.
2020-ci ilin yanvarında isə Yunanıstan, İsrail və Kipr 1900 kilometrlik «EastMed» boru xəttinin tikintisinə dair razılaşma imzalayıblar. O, Şərqi Aralıq dənizindəki qaz yataqlarını Yunanıstan və İtaliyadan keçməklə, Avropa bazarı ilə birləşdirməlidir.
Halbuki ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, boru xəttinin Türkiyə ərazisilə çəkilməsi daha ucuz, texnoloji baxımdan daha asan başa gələrdi.
İndi görünən odur ki, Türkiyə bütün bunlarla barışmaq fikrində deyil. O, bütün addımları ilə sözügedən dövlətlərin Ankaranı bu layihələrdən kənar qoymaq cəhdlərinin əbəs olduğunu göstərir. Məsələn, 2018-ci ilin əvvəllərində İtaliyanın «ENI Saipem» qazma gəmisi Kipr hövzəsinə yaxınlaşan zaman Türkiyənin bir neçə hərbi gəmisi onu mühasirəyə almışdı. Nəticədə, İtaliya gəmini geri çağırmış, «ExxonMobil» şirkətinin burada aparmağı planlaşdırdığı işlər isə təxirə salınmışdı.
Türkiyə özünün də haqqı olan sularda kiminsə bu işlərə başlamasına imkan verməməklə yanaşı, özü orada qaz yataqlarının axtarışını aparır. Son gərginlik də məhz bununla bağlıdır – avqustun 10-da Türkiyənin tədqiqat gəmisi kiçik eskadranın müşayiətilə Aralıq dənizindəki mübahisəli ərazidə geoloji kəşfiyyat işlərinə başlayıb. Yunanıstan buna həmin əraziyə hərbi gəmilərini göndərməklə cavab verib. Bu isə kiçik qarşıdurmaya, ardınca isə məqalənin əvvəlində qeyd olunan miqyaslı manevrlərə yol açıb.
Tərəflər arasında indiyədək yaranmış hərbi böhranlar zamanı məsələ ABŞ-ın vasitəçiliyilə uğurla həll olunurdu. Lakin indi bu, real görünmür. Türkiyənin ABŞ ilə münasibətləri son dərəcə pisləşib və bunun səbəblərindən biri də onların Suriya probleminin həllinə fərqli yanaşmalarıdır. NATO daxilindəki fikir ayrılıqları isə blokun üzvləri arasında effektiv vasitəçi olmasına imkan vermir.
Miqrasiya dalanı
Türkiyə-Yunanıstan münasibətlərindəki problemə Avropanın sərhədlərində yenidən baş qaldırmış miqrant böhranı da əlavə olunub. Türkiyə uzun müddətdir ki, Avropa İttifaqını həm də 2016-cı ildə əldə olunmuş razılaşmaya əməl etməməkdə də günahlandırır. Burada Türkiyə qismən haqlıdır. Türkiyə vətəndaşlarının Aİ-yə vizasız buraxılması ilə bağlı danışıqlar dalana dirənib. Ankaranın Aİ-yə üzvlüyülə bağlı danışıqlar isə artıq ümumiyyətlə aparılmır. Türkiyə ilə Gömrük İttifaqında islahatlarla bağlı müzakirələr də «ölü nöqtə»dən tərpənmir. Lakin Türkiyə hökumətini ən çox qıcıqlandıran qaçqınlara yardım olaraq 2022-ci ilədək ayrılmalı olan 6 milyard avronun çox ləng göçürülməsidir.
Halbuki, Türkiyə bu ilin əvvəlinədək üzərinə götürdüyü bütün öhdəliklərə əməl etmişdi. Türkiyə hökumətinin məlumatına görə, Avropaya miqrant axınının qarşısının alınmasına artıq Aİ-dən gözlənilən yardımdan xeyli artıq vəsait xərclənib – təxminən, 40 milyard avro. Bundan başqa, Ankarada hesab edirlər ki, bu illərdə Aİ müqavilədə nəzərdə tutulandan qat-qat az miqrant qəbul edib – cəmi 25 min nəfər. Halbuki, Türkiyə bu müddətdə, təxminən, 4 milyon qaçqına qucaq açıb. Bu azmış kimi, Suriyanın şimal-şərqində vəziyyətin gərginləşməsilə qaçqın axınının daha da artacağı gözlənilir. Türkiyənin resursları isə tükənir.
Rəsmi Ankara bildirir ki, məhz bu üzdən ölkənin Avropaya üz tutmaq arzusunda olan qeyri-leqal immiqrantlarla bağlı siyasəti yumşaltmaqdan başqa yolu qalmayıb. İndi Türkiyə qaçqınlarla bağlı razılaşmaya yenidən baxılmasını, maliyyə yardımının artırılmasını tələb edir.
Bundan başqa, Türkiyə Aİ-ni Yunanıstanın əməllərinə göz yummaqda da günahlandırır. Ankarada bildirirlər ki, Afina insan haqlarını pozaraq, razılaşmaya məhəl qoymayaraq, qaçqınlara sığınacaq verilməsi prosedurunu dayandırıb və ərazisinə miqrant buraxmır. Türkiyənin sahil mühafizəsindən verilən məlumata görə, qurumun əməkdaşları yalnız sentyabrda «yunan hərbçilərinin Türkiyə sularına atdığı» 5000-dən artıq miqrantı xilas edib. Bunu beynəlxalq hüquq müdafiəsi təşkilatları da təsdiqləyir.
Qəribə il
Avropa İttifaqı Yunanıstana tam dəstək verir və Brüssel bunu gizlətmir. Lakin avropalılar yenə də kompromis tapmağa çalışır. Odur ki, Aİ və hazırda quruma rəhbərlik edən Almaniya qarşısında çətin vəzifə durur. Onların vasitəçilik səylərisə, deyəsən, ilk nəticələrini verir.
Ən azı, Türkiyə Almaniyanın istəyini qarşısında güzəştə gedərək, Kipr ətrafında kəşfiyyat işlərini dayandırıb. İndi Almaniya qarşıdurmanı mümkün qədər yumşaltmaq üçün Türkiyə ilə Aİ arasında Gömrük İttifaqının genişləndirilməsi imkanlarını nəzərdən keçirir.
Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen isə miqrasiya probleminin həllinə yeni yanaşmanın ortaya qoyulacağını bidirib. «Avropada qaçqınlara sığınacağın verilməsilə bağlı köhnə sistem artıq işləmir», - deyə o, etiraf edib.
Nəhayət, Yunanıstanla Türkiyə yaxın zamanlarda İstanbulda danışıqların 61-ci raundunun keçirilməsilə bağlı razılığa gəliblər. Doğrudur, əvvəlki 60 raund (sonuncusu 2016-cı ildə olub) heç bir nəticə verməyib. Amma yenə də ümid edək ki, 2020-ci il bizi yenə də təəccübləndirəcək.

WAITING FOR THE 61st ROUND
If Turkey and Greece do not find a common language, will Europe suffer from yet another migration crisis?
Greek and Turkish navy is on high alert in the Mediterranean. Unscheduled military exercises were conducted in the waters between Crete and Cyprus, more like a show of strength. France also announced that it is "temporarily strengthening" its military presence in the Eastern Mediterranean. The UAE sent several F-16s to Crete.
According to Agence France-Presse, Greece announced its determination to go to the largest military spending in two decades due to the growing tension in the region. In addition to solid investments in the military industry, the Greek government intends to strengthen its naval forces by acquiring four frigates in addition to the four existing ones, as well as 18 French-made Rafale aircraft and other equipment. An additional 15,000 people will be called up for military service.
Turkey warned Greece of retaliation for any attack on its research vessels and accused France of colonial manners. The French president is no less categorical, stating that Ankara is "no longer a partner" in light of its behavior in the Mediterranean and Libya.
The beginning of autumn turned out to be so hot for the countries of the region. The events of recent weeks show that the tension has not subsided and a way out of the difficult situation has not yet been found.
While tensions in the Eastern Mediterranean are not new, and both NATO allies – Greece and Turkey have been on the brink of war at least three times since the 1970s on a number of issues, the current conflict is different. Long-term disputes about the status of sea and air borders, the ownership of the islands in the Aegean Sea, the fate of Cyprus boil down to a single yet strong knot  connected with the ownership of promising oil and gas fields in the Eastern Mediterranean. In addition, the problem of refugees striving to Europe through Turkey and Greece intensified this year.
Almost all regional countries, as well as many countries outside the region, are somehow involved in the conflict. It threatens to bubble into something more ambitious conflict together with the migration crisis in Europe.
They can't agree
The number of controversial issues in relationships of these countries has only increased over the years.
Problems with the ownership of some Aegean islands (about 3,000 in total) often led to a serious confrontation and even threatened to develop into a real clash. For example, this could have happened in January 1996 for two small uninhabited islets of Immiya (in Greek), or Kardak (in Turkish).
Turkey and Greece have not yet resolved issues over the length of territorial waters, continental shelves and national airspace in the Aegean Sea.
According to the norms of international law, the delimitation of maritime boundaries between neighboring countries, where maritime areas intersect or converge, should be carried out by interstate agreements. There is no such agreement between the two countries.
In addition, imperfect maritime laws, also confirmed by experts, make their interpretation different in the conflicting parties. They draw up diametrically opposite sea charts showing the extent of their continental shelf and, therefore, their exclusively economic zone.
Mediterranean island of Cyprus was effectively divided in 1963 when armed clashes broke out there between the Greek and Turkish communities. In 1974, in response to the actions of the "black colonels" regime, the Turkish army landed on the island, which led to its division: into the Turkish Republic of Northern Cyprus recognised only by Turkey, and the Republic of Cyprus (RK), which received international recognition.
Turkey also believes that Greece does not comply with the terms of the 1923 Lausanne Treaty and the 1947 Treaty of Paris on the demilitarised status of the islands in the Aegean Sea, as it continues to keep the armed forces there. However, Greece responds by saying that it is their response to the partial "occupation" of Cyprus by Turkey.
Americans can no longer afford
The two NATO allies also categorically disagree on the claims for hydrocarbon resources in the Mediterranean, citing different interpretations of the length of their continental shelves. These disputes arose back in 1974, when oil was discovered off the Greek island of Thassos, which could mean that there are other deposits in the Aegean Sea.
The discovery over the past decade of large natural gas fields in the eastern Mediterranean has prompted the countries of the region to jointly develop them. In January 2019, Israel, Egypt, Greece, RK, Jordan, Italy and the Palestinian Authority created the Eastern Mediterranean Gas Forum without inviting Turkey.
In January 2020, Greece, Israel and Cyprus signed an agreement to build the 1,900 km EastMed subsea pipeline that will connect gas fields in the Eastern Mediterranean with European markets via Greece and Italy.
Moreover, according to experts, the laying of pipes through the territory of Turkey would be cheaper and easier technologically.
It is quite obvious that the events will not stop Turkey. It demonstrates by all means that the efforts of the above countries to leave Turkey without a share in the region’s oil and gas reserves is in vain. For example, when the Italian drilling ship ENI Saipem approached the waters of Cyprus in early 2018, several Turkish warships blocked the movement of Saipem. The vessel was recalled, and the planned work in these places by another oil company, ExxonMobil, was also temporarily canceled.
Turkey does not allow anyone to carry out works in the waters to which it also has the right. Yet it is examining the seabed for the presence of gas fields. This provoked the latest tension, when on August 10 a Turkish research vessel, accompanied by a small navy squadron, began geological exploration in the disputed Mediterranean area. Greece responded by sending its warships to the site, which led to a small collision.
In past crises, hostilities have been successfully curtailed with the US mediation. But at the moment this is unrealistic. Turkey's relations with the United States are very strained, including due to different approaches to resolving the Syrian problem. Disagreements within NATO also prevent the organization from being a credible mediator in disputes between its members.
Migration crisis
Problems between Turkey and Greece added to the migration crisis, which again broke out on the borders of Europe.
Turkey has long accused the EU of not fulfilling its part of the 2016 agreement. In part Turkey is probably right. Negotiations on a visa-free regime for Turks in the EU have stalled. Negotiations on Turkey's accession to the EU are no longer underway. Nor is it possible to revive the negotiations on the reform of the EU Customs Union. But most of all, the Turkish government is irritated by the fact that the promised 6 billion euros for refugee assistance until 2022 is paid too slowly.
Until recently, before the beginning of 2020, Turkey fulfilled all its obligations. Moreover, according to the Turkish government, much more than the expected EU aid (about 40 billion euros) has already been spent on curbing the flow of migrants to Europe. In addition, Ankara believes that over the years, the EU countries have accepted much fewer migrants than was stipulated by the agreement - only 25,000 people, while Turkey already has about 4 million refugees. In addition, due to the aggravation of the situation in northeastern Syria, a new influx of refugees is expected, and Turkey's resources are exhausted.
That is why, according to the Turkish government officials, the country has no other option but to soften its policy towards illegal immigrants who want to get to Europe.
Ankara demands a revision of the refugee agreement in order to increase financial assistance.
In addition, Turkey accused the EU of turning a blind eye to the fact that Greece, violating human rights and contrary to the agreement, stopped all asylum procedures, ceasing to accept refugees into its territory. The Turkish coast guard says it rescued more than 500 migrants "thrown into Turkish waters by the Greek military in September." This is confirmed by international human rights organizations.
Amazing year
Apparently, Brussels and the EU as a whole do not hide their sympathies to Greece. Yet the EU is trying to find a compromise. EU and Germany, as a presiding member state, face a daunting task, but their mediation efforts seem to be starting to pay off.
Turkey agreed to Germany's request to suspend exploration works near Cyprus. To mitigate the confrontation, Germany is now exploring the possibility of expanding the customs union between Turkey and the EU.
In turn, the President of the European Commission Ursula von der Leyen promised to develop a new approach to solving the migration issue. “The old asylum system in Europe no longer works,” she admitted.
And finally, Greece and Turkey agreed to hold the 61st round of talks in Istanbul in the near future. The previous 60 rounds, the last of which took place in 2016, have come to nothing. But let's see. Maybe 2020 will surprise us with something else.