ARAZIN HƏR İKİ TAYI İLƏ
Qarabağda Azərbaycan - İran sərhədinin tam işğaldan azad edilməsi ilə yeni birgə elektrik enerjisi layihələri gerçəkləşdiriləcək
Qarabağ bölgəsinin cənubunda dörd rayonu erməni işğalından azad edən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin müzəffər irəliləyişi hidroenergetika, meliorasiya və s. sahələrdə bir sıra mühüm infrastruktur layihələrinin həllinə imkan yaradır. O cümlədən, Cəbrayıl və Zəngilan bölgələrinin işğaldan azad edilməsi nəticəsində sərhədyanı Araz çayı üzərində yerləşən Xudafərin və Qız qalası hidroqovşaqlarında su elektrik stansiyasının inşası olacaq. Eyni zamanda, bu layihələrin gerçəkləşdirilməsi Azərbaycan, Rusiya və İranın birgə qurduğu Şimal-Cənub enerji dəhlizi boyunca elektrik enerjisi tranzitini sürətləndirəcək.
Tarixi layihəmiz
Azərbaycanın İranla elektrik enerjisi sahəsində əməkdaşlığının yarım əsrlik tarixi var, bu, uzaq 1971-ci ildə sərhəd Araz çayının Naxçıvan Muxtar Respublikasından (NMR) keçən hissəsində yerləşən «Araz» şidroqovşağının və 22 MVt-lıq su elektrik stansiyasının tikintisi ilə başlayıb. Bu çox uğurlu birgə iş daha iddialı bir layihənin - Azərbaycanın cənub-qərbində iri su anbarının tikintisi üçün ilkin şərait yaratdı.
“1988-ci ildə SSRİ ilə İran arasında iqtisadi, ticari və elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında uzunmüddətli müqavilə bağlanıb, bunun çərçivəsində Xudafərin və Qız qalası hidroqovşaqlarının və su elektrik stansiyalarının (SES) tikintisi və istismarı barədə ikitərəfli müqavilə imzalanıb. Daha sonra texnoloji avadanlıqların köhnəlməsi və istismardan çıxarılması ilə bağlı olaraq 1992-ci ildə Azərbaycan Nazirlər Kabinetinin buyuruğu ilə müstəqil ekspert qrupu yaradılıb və layihələr yenidən hazırlanıb. Daha sonra Zəngilan rayonu da daxil olmaqla Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğalından sonra Azərbaycanla İran arasında bu istiqamətdə əməkdaşlıq dayandırılıb”, - deyə Milli Məclis sədrinin birinci müavini Əli Hüseynli layihənin tarixçəsini xatırladıb.
Su elektrik stansiyalarının və hidroqovşaqların tikintisi ilə bağlı bütün sonrakı işlər yalnız İran tərəfindən həyata keçirilib. Yaranmış vəziyyətdə dönüş yalnız 2016-cı ilin fevralında Araz çayı üzərində, Xudafərin və Qız qalası hidroqovşaqlarının və su elektrik stansiyalarının (SE) tikintisinin davam etdirilməsi, onların istismarı, enerji və su resurslarının istifadəsi sahəsində Azərbaycan və İran hökumətləri arasında əməkdaşlıq haqqında" müqavilə imzalandıqdan sonra yarandı.
Sənəddə Azərbaycan və İranın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmət prinsipləri, su elektrik stansiyalarının su və enerji resurslarına bərabər hüquq elan edildi. Bundan başqa, müqavilədə göstərilib ki, hidroqovşaqların və su elektrik stansiyalarının tikintisinin tamamlanması, habelə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunana qədər hidroqovşaqlarda və su elektrik stansiyalarında su və enerji ehtiyatlarının qorunması İran tərəfindən təmin ediləcək. Həmçinin bu su qovşaqlarının mühafizəsinin və istismarının müvəqqəti və ya daimi olaraq üçüncü bir ölkənin fiziki və ya hüquqi şəxslərinə verilməsi də qadağan edilib. Beləliklə, bu iki hidroqovşaqdan və su elektrik stansiyasından yalnız Azərbaycan və İranın istifadə edə biləcəyi xüsusi olaraq vurğulanıb. Bununla yanaşı, razılaşdırılıb ki, su qovşaqlarının doldurulmasından sonra su anbarının su səthində dövlət sərhəd xətti müəyyənləşdiriləcək və sabitləşdiriləcək.
Sonrakı illərdə Bakı və Tehran su təsərrüfatlarının tikintisi ilə bağlı məsləhətləşmələri davam etdirdilər. O cümlədən, bu ilin avqust ayının ortalarında, onlayn konfransın gedişində Azərbaycan və İranın enerji nazirləri - Pərviz Şahbazov və Rza Ardakanian – hidroqovşaqların tikintisini sürətləndirmək barədə razılığa gəldilər. Sentyabrın 4-də isə ikitərəfli Texniki Komissiyanın videokonfrans formatında keçirilmiş iclası zamanı isə su elektrik stansiyalarının tikintisinin birgə maliyyələşdirilməsi məsələləri müzakirə edilib. Bu sırada tikinti xərclərinin hesablanması, Xudafərin və Qız qalası hidroqovşaqları üzrə zərərin qiymətləndirilməsi, həmçinin su elektrik stansiyaları üçün avadanlıqların alınması və quraşdırılması müzakirə edilib.
Lakin Azərbaycan ordusunun sentyabrın 27-də başlayan və Azərbaycanın sərhəd bölgələrinin azad edilməsinə səbəb olan əks-hücum əməliyyatı birgə Azərbaycan -İran enerji layihəsi ətrafında vəziyyəti kökündən dəyişdirdi.
Əməkdaşlıq qovşaqları
“2016-cı ildə Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə əsaslanan bu layihələr üzrə müqavilənin imzalanması işğal olunmuş ərazilərimizin qaytarılacağına böyük inamın ifadəsi idi. Bu yaxınlarda müzəffər ordumuzun Cəbrayıl və Zəngilan rayonlarını azad etməsi Azərbaycan Prezidentinin uzaqgörən siyasətini, onun azad edilmiş ərazilərin bərpası zamanı hidroqovşaqlardan və su elektrik stansiyalarından istifadəyə hazırlaşmaq üzrə strateji baxışlarını bir daha göstərdi”, - deyə bu yaxınlarda enerji naziri Pərviz Şahbazov bildirib.
Nazirin sözlərinə görə, ərazilərin işğaldan azad edilməsi sərhədin hər iki tərəfində Araz çayının su və enerji ehtiyatlarından birgə istifadəsi üçün imkanlar yaradır. Ümumi tutumu 1,6 milyard kubmetrdən çox olan Xudafərin və Qız qalası hidroqovşaqlarının və ümumi gücü 280 MVt olan iki SES-in tikintisi Azərbaycanın ildə 368 milyon kilovat/saat elektrik enerjisi istehsal etməsinə imkan verəcək.
Bu layihə kənd təsərrüfatı üçün də böyük önəm kəsb edir: iki hidroqovşağın bəndinin hündürlüyü 64 m və uzunluğu 400 m olduğu üçün burada 1,6 milyard kubmetr su yığmaq mümkün olacaq. Yəni parametrlərinə görə bu, Mingəçevir və Şəmkirçaydan sonra Azərbaycanın üçüncü ən böyük su anbarı olacaq. Yeni su anbarı mövcud 252 min hektar əkin sahəsinin suvarılmasını yaxşılaşdıracaq və toplam 8 min hektar olan yeni əkin sahələri də əlavə olaraq suvarılacaq.
Nazir Xudafərin hidroqovşağının bəndinin tikintisinin praktik olaraq başa çatdığını və gələn ilin əvvəlinə Qız qalası bəndində də işlərin başa çatacağını qeyd edib. Yaxın gələcəkdə iki su elektrik stansiyasının tikintisini təşkil etmək planlaşdırılır, onların, təxminən, 2022-ci ilin sonunadək istismara verilməsi gözlənilir.
İqtisadçı ekspert Eldəniz Əmirovun fikrincə, bu layihənin həyata keçirilməsi İran üçün də çox faydalıdır. Elektrik enerjisi istehsalı və quraq sərhəd bölgələrində suvarma problemlərini də həll etməyə imkan yaratmaqla yanaşı, İslam Respublikası Azərbaycan ordusu tərəfindən azad edilmiş bölgədə enerji və s. infrastrukturların bərpasında fəal iştirak edəcək, tikinti materiallarının təchizatı, hidroqovşaqların və su elektrik stansiyalarının tikintisi üzrə böyük müqavilələr alacaq.
«Azərenerji» ASC-nin dərc olunmuş planları bu layihələrin miqyasından xəbər verir, qurum Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan və Qubadlı bölgələrində yeni 110 kV-lik elektrik ötürücü yarımstansiyasının və iki 110 kV-lik elektrik verilişi xəttinin layihələndirilməsini başa çatdırıb. Eyni zamanda, "Azərişıq" ASC bu rayonlarda 35 kilovoltluq paylayıcı yarımstansiyaların tikintisi üzrə layihə sənədləri hazırlayır.
Diqqətəlayiqdir ki, bu il Bakı ilə Tehran başqa birgə gerçəkləşdirilən su elektrik stansiyaları layihələrinin icrası üzrə işləri intensivləşdirmək barədə razılığa gəliblər. Bu yaxınlarda P.Şahbazov qeyd edib ki, hazırda iki su elektrik stansiyasının – Naxçıvan Muxtar Respublikasında Ordubad SES-in və İranla bitişik ərazisində Marazad SES-in tikinti işləri aparılır. Ordubad SES derivasiya tiplidir və 36 MVt gücündədir, onun tikintisi 2017-ci ilin yanvar ayından aparılır. Energetika Nazirliyindən verilən məlumata görə, bu su elektrik stansiyasının tikintisi üzrə işlər sürətləndirilmiş templə davam edir.
Bundan əlavə, Bakı və Tehran Azərbaycanın Astara rayonunda 500 MVt/saat gücündə istilik elektrik stansiyasının tikintisi barədə razılığa gəliblər. İran tərəfi stansiyanı qazla təmin edəcək və istehsal olunan elektrik enerjisi ya İrana satılacaq, ya da başqa ölkələrə ixrac ediləcək.
Əlverişli üçlük
Qeyd etmək lazımdır ki, baş verən hadisələr fonunda daha geniş formatda - Rusiya enerji qurumunun iştirakı ilə regional elektrik enerjisi əməkdaşlığı layihəsi formalaşır. Söhbət «Şimal-Cənub» layihəsi çərçivəsində geniş ixrac imkanlarına malik vahid enerji şəbəkəsinin yaradılmasını təmin edən Rusiya-Azərbaycan-İran enerji dəhlizindən gedir.
Elektrik enerjisinin birbaşa idxalından əldə ediləcək qazancla yanaşı layihə iştirakçıları bu zaman daha böyük ölçüdə mövsümi ehtiyaclarını da təmin edə biləcəklər. Bu cür əməkdaşlıq sayəsində ölkələr əlavə istehsal gücləri yaratmaq ehtiyacından qurtulacaq və qonşudan gələn elektrik enerjisindən istifadə edərək pula qənaət edəcəklər.
Azərbaycan, İran və Rusiyanın enerji sistemlərinin sinxronlaşdırılması məsələsi ilk dəfə hələ 2005-ci ildə MDB Ölkələri Elektrik Enerji Şurasının Tbilisidə keçirilən 28-ci iclasında gündəmə gətirilib və
orada postsovet ölkələrinin ortaq elektrik bazarının yaradılması barədə anlaşma əldə olunub. Onda Rusiyanın «EES Rossii» SC-si "Azerenerji"yə İranla birlikdə enerji sistemlərinin sinxronlaşdırılması prosesində iştirak etməyi təklif edib. Layihənin 2007-ci ildə başlayacağı güman edilirdi və Azərbaycana Rusiya elektrik enerjisinin İrana tranziti üzrə açar rol oynamaq təklif edilirdi. Bu layihə çərçivəsində sistemlərarası elektrik ötürücü xətlər Azərbaycan ərazisindən keçməli, İranla Rusiya arasında enerji mübadiləsi üçün infrastruktur yaradılmalı, xüsusilə Yaşma-Dərbənd elektrik ötürmə xəttinin üçüncü mərhələsi tikilməli idi.
Azərbaycanın və Rusiyanın enerji sistemləri çoxdan iki elektrik ötürücü xətlə – «Dərbənd» (330 kVt) və «Yalama» (110 kVt) ilə xətləri ilə birləşdirilib və ölkələr üçüncü paralel yüksək gərginlikli elektrik xəttinin çəkilməsi ilə bağlı razılığa gəliblər. Söhbət hazırda layihələndirilən 330 kilovoltluq "Abşeron - Yaşma - Dərbənd" elektrik ötürücü xətdən gedir, onun istifadəyə verilməsi Rusiya ilə enerji mübadiləsini yaxşılaşdırmaqla yanaşı, həm də Azərbaycan ərazisindən elektrik enerjisi tranziti imkanlarını artıracaq.
Qonşu İranla elektrik mübadiləsi sxemi bir qədər fərqli şəkildə formalaşıb - 90-cı illərdən bu yana bu ölkə ilə münasibətlər əsasən blokadada olan Naxçıvan anklavının təchizi üzrə qurulub. Yəni İslam Respublikası özünün şimal bölgələrində yay-qış elektrik çatışmazlığını aradan qaldırmaq üçün Azərbaycandan analoji təchizat müqabilində öz elektrik enerjisini Naxçıvan Muxtar Respublikasına (NMR) ötürür. NMR-də yeni enerji güclərinin işə salınması ilə muxtariyyətin ehtiyacları daha çox öz elektrik stansiyaları hesabına ödənilir və bu səbəbdən də, İrandan təchizat önəmli dərəcədə azalıb.
Ümumiyyətlə, son on il yarımda Azərbaycanla İran arasında enerji mübadiləsi 150-180 MVt səviyyəsində saxlanılıb və beş yüksək gərginlikli xətt – «Parsabad I», «Parsabad II», «Astara (132 kVt)» və həmçinin NMR və İranın bitişik Culfa bölgəsi ərazisindəki 132 kilovoltluq "Culfa" və "Araz" elektrik ötürücü xətləri vasitəsilə həyata keçirilib.
İranın Azərbaycandakı səfiri Seyid Abbas Musəvinin dediyinə görə, Bakı və Tehran enerji mübadiləsi məsələsində birgə işlərini davam etdirirlər. “Sonuncu dəfə İranın enerji operatoru «Tavanir» ilə «Azərenerji» arasında müqavilə 25 may 2020-ci il tarixinədək uzadıldı. Müqaviləyə əsasən, İran 6 iyun 2020-ci ildən etibarən Azərbaycandan 160 MVt/saat elektrik enerjisi idxal edir. Hər iki tərəf müqaviləni uzatmaq üçün iradələrini nümayiş etdirirlər və İrana elektrik enerjisi idxalının həcminin dəfələrlə artması hesabına əməkdaşlığı genişləndirmək niyyətindədirlər”, - deyə Musəvi bildirir.
Bu iddialı planların gerçəkləşdirilməsi yetərincə real texniki bazaya əsaslanır, özəlliklə də yaxın gələcəkdə Azərbaycan ilə İran arasında enerji mübadiləsi imkanları daha da artacaq. Hazırda uzunluğu 68 km olan 230 kilovoltluq yeni "Masallı - Astara (İran)" elektrik ötürücü xəttinin tikintisi başa çatmaqdadır. Beləliklə, yaxın gələcəkdə Azərbaycan və İran 800 MVt enerji mübadiləsi üçün texniki imkanlara sahib olacaqlar.
Beləliklə, «Şimal-Cənub» ortaq enerji dəhlizinin həyata keçirilməsində hansısa ciddi texniki maneələrin olmadığını iddia etmək olar. Azərbaycan ordusunun zəfər yürüşü isə yalnız üçtərəfli planların həyata keçirilməsini sürətləndirir.

ON BOTH SIDES OF ARAZ
New joint energy projects to be implemented on the liberated border of Azerbaijan with Iran in Karabakh
The victorious advancement of the Azerbaijani Armed Forces, which liberated four regions in the south of Karabakh from the Armenian occupation, will solve a number of important infrastructure projects in the fields of hydropower, land reclamation, etc. In particular, it is planned to star the construction of hydropower plants Khudaferin and Gyz Galasy on the banks of the Araz River in the de-occupied Jabrayil and Zangilan districts of Azerbaijan. These projects will accelerate the power transit through the North-South energy corridor jointly constructed by Azerbaijan, Russia and Iran.
Our historical project
Azerbaijan's cooperation with Iran in the electricity sector spans almost fifty years. It began with the construction back in 1971 of the Araz hydroelectric complex and a 22 MW hydroelectric power plant along the Araz River in the Nakhchivan Autonomous Republic (NAR). This very successful joint venture created the preconditions for the implementation of an even more ambitious project - the construction of a large reservoir in the southwest of Azerbaijan.
“In 1988, USSR and Iran concluded a long-term agreement on economic, trade, scientific and technical cooperation. It was followed by signing a bilateral agreement on the construction and operation of the Khudaferin and Gyz Galasy HPPs. Later, given the dilapidated and decommissioned status of the equipment, the Cabinet of Ministers of Azerbaijan in 1992 instructed on the establishment of an independent expert group to re-develop the projects. Subsequently, after the occupation of Azerbaijani lands by Armenia, including the Zangilan district, cooperation between Azerbaijan and Iran was suspended,” First Vice Speaker of the Milli Majlis Ali Huseynli commented on the history of the project.
All subsequent works on the construction of hydro-power plants was carried out only by Iran. The situation was reversed only after an agreement was signed in February 2016 "On cooperation between the governments of Azerbaijan and Iran to continue the construction of hydropower facilities Khudaferin and Gyz Galasy on the Araz River, their operation and use of energy and water resources". The document proclaimed the principles of respect for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and Iran, the same rights to water and energy resources of hydroelectric facilities. In addition, the agreement reflects that the completion of the construction of hydropower plants, as well as the protection of water and energy resources at hydropower plants until the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan will be provided by Iran. It was also prohibited to transfer the protection and operation of these waterworks on a temporary or permanent basis to individuals or legal entities of a third country. Thus, it was specifically stipulated that only Azerbaijan and Iran can use these two hydroelectric facilities. It was also agreed that the state borders of Azerbaijan and Iran on the water surface of the reservoir will be determined and fixed after filling the power facilities.
In subsequent years, Baku and Tehran continued consultations on the construction of power facilities. In particular, in mid-August 2020, during an online conference, the energy ministers of Azerbaijan and Iran agreed to accelerate the construction of hydroelectric facilities. During the videoconference of the bilateral Technical Commission held on September 4, the parties discussed the issues of joint funding of the construction of hydroelectric power plants, including the calculation of construction costs and damage assessment for the Khudafarin and Gyz Galasy hydroelectric complexes, as well as the purchase and installation of equipment for hydroelectric power plants.
However, the counter-offensive operation of the Azerbaijani army that began on September 27, which led to the liberation of the Azerbaijani border districts, radically changed the situation around the joint Azerbaijani-Iranian energy project.
Collaboration nodes
“The signing of an agreement on these projects in 2016 based on the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan was an expression of great confidence that our occupied territories will be returned. The recent liberation of the Jebrail and Zangilan districts by our victorious army has once again demonstrated the far-sighted policy of the President of Azerbaijan and his strategic vision for the use of hydroelectric facilities during the restoration of the liberated territories,” Energy Minister Parviz Shahbazov said recently.
According to the minister, the de-occupation of the territories creates opportunities for the joint use of water and energy resources of the Araz River. The construction of the Khudaferin and Gyz Galasy hydroelectric complexes with a total capacity of over 1.6 billion cubic meters and the planned two HPPs with a total capacity of 280 MW will allow Azerbaijan to generate 368 million kWh of electricity annually.
This project is also of great importance for agriculture: the 64m-high and 400m-long dam of the two hydroelectric facilities will make it possible to generate 1.6 billion cubic meters of water. In other words, in terms of parameters, it will be the third largest reservoir in Azerbaijan after Mingachevir and Shamkirchay. The new water reservoir will improve the irrigation of the existing 252,000 hectares of arable lands, as well as additionally irrigate 8,000 hectares of new cultivated areas.
Mr. Shahbazov noted that the construction of the dam of the Khudaferin hydroelectric complex is almost completed, and by the beginning of next year, the works on the Giz Galasy dam will also be completed. In the near future, it is planned to organize the construction of two hydroelectric power plants to be commissioned by the end of 2022.
According to expert Eldaniz Amirov, this project is very beneficial for Iran. In addition to generating electricity and solving irrigation problems in arid border regions, the Islamic Republic will receive major contracts for the supply of building materials and the construction of hydroelectric facilities and, in general, will take an active part in restoring energy and other infrastructure in the region liberated by the Azerbaijani army. The scale of these projects is indicated by the published plans of Azerenerji OJSC, which is completing the design of the new 110 kW transmission substations and two 110 kW transmission lines in Fizuli, Jebrail, Zangilan and Gubadli districts of Azerbaijan. At the same time, Azerishig OJSC is preparing design documents for the construction of 35-kV distribution substations in these districts.
In 2020, Baku and Tehran also agreed to intensify cooperation on joint projects of other hydroelectric power plants. As Mr. Shahbazov noted, at present, two hydroelectric power plants Ordubad (Nakhchivan) and Marazad (Iran) are being constructed. Ordubad HPP with a capacity of 36 MW has been constructed since January 2017. According to Mr. Shahbazov, the construction of the hydroelectric power plant is implemented at an accelerated pace.
In addition, Baku and Tehran agreed to build a thermal power plant with a capacity of 500 MW/h in the Astara district of Azerbaijan. Iran will supply gas to the station, and the generated electricity will either be sold to Iran or exported to other countries.
Profitable trio
It is noteworthy that Azerbaijan and Iran are joined by Russia to expand the format of cooperation on the regional electric power supply. One of such projects is the Russia-Azerbaijan-Iran energy corridor as part of the North-South project, which is supposed to created a single energy network with broad export opportunities.
Together with the profits from the direct import of electricity, the project participants will be able to further satisfy the seasonal needs for power. All three countries will no more need to build additional generating capacities and will save money using electricity supplied from their neighbors.
For the first time, the issue of synchronizing the energy systems of Azerbaijan, Iran and Russia was put on the agenda back in 2005 at the 28th meeting of the Electric Power Council (EPC) of the CIS countries held in Tbilisi, where the post-Soviet countries agreed to form a common electricity market.
At the same time, RAO Unified Energy System of Russia suggested Azerenerji OJSC to join the process of synchronizing energy systems together with Iran. Originally, it was planned to start the project in 2007 with Azerbaijan as a key link in the transit of Russian electricity to Iran. According to the plan, power transmission lines and infrastructure for energy exchange between Iran and Russia had to be constructed in Azerbaijan, in particular, to complete the third stage of the Yashma-Derbend power transmission line.
The energy systems of Azerbaijan and Russia have long been connected through the two transmission lines - Derbend (330 kW) and Yalama (110 kW). Both countries agreed to construct a third parallel high-voltage transmission line – the 330 kV power transmission line Absheron-Yashma-Derbend, which will not only improve energy exchange with Russia, but also increase the transmission of electric power through the territory of Azerbaijan.
Electricity exchange mechanism with Iran was designed differently. Since the 1990s, relations with Iran have been based mainly on the expectation of power supply to the Azerbaijani enclave of Nakhchivan, which is under blockade. That is, Iran transferred its own electricity to the Nakhchivan in exchange for similar supplies from Azerbaijan to eliminate the shortage of electricity in its northern regions in summer and winter seasons. With the commissioning of new energy capacities in Nakhchivan, the republic meets its power demand mostly through its own power plants. Therefore, supplies from Iran have significantly decreased. In general, over the past 15 years, energy exchange between Azerbaijan and Iran was at the level of 150-180 MW through five high-voltage lines Parsabad I, Parsabad II, Astara (132 kW), as well as through 132-kV power lines Julfa and Araz in Nakhchivan and the neighbouring Julfa region of Iran.
According to Iranian Ambassador to Azerbaijan Seyed Abbas Mousavi, Baku and Tehran continue to work together on energy exchange. “On May 25, 2020, the Iranian energy operator Tavanir and Azerenerji extended the contract until the end of the year. Under the contract, Iran will import 160 MW/h of electricity from Azerbaijan from June 6, 2020. Both sides are demonstrating their will to extend the contract and intend to expand cooperation due to a multiple increase in the volume of electricity imports to Iran,” Mousavi said.
The implementation of these ambitious plans is based on a very realistic technical basis, since the potential for energy exchange between Azerbaijan and Iran will increase even more in the near future. At present, the construction of the new 230-kV power transmission line Masalli-Astara (Iran) (68 km) will be over soon. Thus, in the near future Azerbaijan and Iran will have technical capabilities for energy exchange at the level of 800 MW.
Apparently, there are no serious technical obstacles to the implementation of the North-South joint energy corridor. And the victorious counter-offensive of the Azerbaijani army only accelerates the implementation of trilateral plans.