... ADIN QOYAR ÖZGƏYƏ
Terroru öz siyasi mövcudluğunun vasitəsi seçən Ermənistan Azərbaycanı Qarabağda muzdlulardan istifadə etməkdə günahlandırır
Hazırda Azərbaycan və Ermənistan arasında müharibə yalnız döyüş cəbhəsində aparılmır, paralel olaraq Azərbaycan informasiya cəbhəsində düşmənlə savaşır. Təəssüf ki, informasiya məkanını zəbt etmiş saxta erməni xəbərlərini bir çox hallarda Rusiya və Qərbin yetərincə nüfuzlu KİV-ləri də tirajlayır.
Bir nömrəli feyk
Hələ cəbhədə erməni təxribatları başlamamışdan günlər öncə Ermənistan təbliğatı Azərbaycana qarşı muzdlularla bağlı ittihamlar irəli sürdü. İddia olunurdu ki, Azərbaycana Türkiyə vasitəsilə Suriyadan cihadçılar gətirilir. Doğrudur, erməni tərəfi savaşın bir ayı tamam olmasına baxmayaraq, hələ də bu iddianı sübut edəcək tutarlı fakt ortaya qoymayıb. Əvəzində hansısa saxta foto və videokadrlara və ya guya suriyalı döyüşçü olan naməlum adamların dediklərinə istinad edilir. Məsələn, videoda Azərbaycan sərhədçilərinin geyimində döyüşdüyü iddia olunan “suriyalı” sonradan hansısa möcüzə nəticəsində Ermənistanın müdafiə naziri David Tonoyanla bir fotoda peyda olub.
Əslində, ilk baxışdan primitiv görünsə də, ermənilərin Azərbaycan və Türkiyəni radikal islamçılardan istifadə etməkdə ittiham etməsinin arxasında dərin planlar dayanır. Təcrübəli erməni yalan maşını bir tərəfdən Türkiyə və Azərbaycanı islamçı radikallardan istifadə etməkdə ittiham etməklə Yaxın Şərq və Avropada Türkiyəyə qarşı olan qüvvələrin dəstəyini almaq, digər tərəfdən də özünün terror fəaliyyətindən diqqətləri yayındırmaq idi. Çünki və təəssüf ki, erməni təbliğat maşını bu hədəfinə nail oldu. Ermənilər Azərbaycana qarşı ittihamları ilə bağlı bir sübut gətirə bilmədiyi halda, Livan, Yunanıstan, İraq və digər ölkələrdən gələn terrorçu dəstələrin varlığı sübut olunmasına baxmayaraq, dünya buna seyirçi qaldı. Baxmayaraq ki, internet və sosial şəbəkələrdə Dağlıq Qarabağda Azərbaycana qarşı vuruşan əcnəbi muzdlularla bağlı faktlar Azərbaycan Dövlət Təhlükəsizlik Xidməti tərəfindən açıqlanıb.
Əslində, uzun yüzilliklər boyu dövlətləri olmayan bütün kiçik xalqlar kimi ermənilər də icmalaşma və kilsə ətrafında yarı gizli təşkilatlanmaya məcbur olub. 19-cu əsrdə dəyişən dünyanın şərtlərində erməni icmalarını birləşdirən orqan olan kilsəyə bu dəfə millətçi, siyasi təşkilatlar rəqib oldu. Bu, həm də o zaman idi ki, ermənilərin ən çox yaşadığı Osmanlı dövləti zəifləyirdi və qüdrətli Avropa – Britaniya, Fransa, Rusiya kimi dövlətlər Osmanlı mirası uğrunda yarışa girmişdi. 600 illik imperiyanı dağıtmaq üçünsə içəridən başlamaq laızm idi. Nəticədə, uzun illər Osmanlıda “sadiq millət” ünvanına sahib olan ermənilər ona qarşı xəyanətə əl atdılar. 19-cu əsrin son 10 ili Osmanlı ərazisində ilk erməni təşkilatlarının yaranması və İstanbulda erməni terror aktları ilə yadda qaldı.
Erməni terrorunun tarixi
1885-ci ildə yaradılan ilk erməni təşkilatı “Armenakan” klassik terror təşkilatı olub və Türkiyənin Van, Muş, Bitlis,Trabzon və İstanbulda silahlı hücumlar, terror aktları ilə “məşhurlaşıb”.
“Armenakan”dan fərqli olaraq daha ciddi təşkilatlanmış və ideoloji xətti olan “Hnçak” Partiyası 1887-ci ildə Cenevrədə yaradılıb.
Sayca 3-cü erməni siyasi təşkilatı 1890-cı ildə Tiflisdə təsis olunan “Daşnaksütyun” – Erməni Federativ İnqilab Partiyası olur.
Hər 3 siyasi təşkilatın ideoloji hədəfi Rusiya (Cənubi Qafqaz), İran və Osmanlı ərazilərində “Böyük Ermənistan” qurmaq kimi mücərrəd ideya olsa da, metodları çox aydın və amansız olub. Hər 3 təşkilat məqsədə çatmaq üçün silahlı dəstələr yaratmaq, terror və silahlı hücumlar həyata keçirməyi siyasi proqramlarına əlavə etmişdilər. Təəssüf ki, tarixi şəraitin əlverişli olması səbəbindən erməni terror təşkilatları Türkiyə, İran və Cənubi Qafqazda terror və silahlı hücumlarla böyük qırğınlar, günahsız insanların ölümünə səbəb olmaqla yanaşı, Osmanlı və Rusiyanın dağılması nəticəsində yaranmış əlverişli şəraitdə dövlət qura bildilər. Cənubi Qafqazda yaradılan erməni dövləti mövcud olduğu illər ərzində Azərbaycana qarşı ərazi iddiası və silahlı münaqişə içərisində olub, separatizm və terroru dəstəkləyib.
Erməni terror hərəkatının növbəti “oyanışı” 20-ci əsrin 70-ci illərində “soyuq müharibə” dövrünə təsadüf edir. Böyük dövlətlərə növbəti dəfə Yaxın Şərqdə maşa lazım idi və Yaxın Şərqdə “soyuq müharibə” çarpışmalarında alətlərdən biri də erməni terror təşkilatları oldu. Vətəndaş müharibəsi səbəbindən xaosun hökm sürdüyü Livanda və NATO ilə SSRİ-nin “şərq cəbhəsində” yerləşən Suriyada təşkilatlanan ərəb, erməni və kürd terror qrupları böyük savaşın kiçik alətləri idi.
“Ermənistanın azadlığı uğrunda erməni gizli ordusu” (ASALA - Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia) Livanda 15 illik vətəndaş müharibəsinin başlandığı 1975-ci ildə yaradılıb. Təşkilatın sözdə hədəfi Ermənistanın azadlığı olsa da, nədənsə bu təşkilat əsasən Türkiyənin diplomatlarını hədəfə alıb və SSRİ-nin Yaxın Şərqdəki bir nömrəli müttəfiqi Suriya ərazisində düşərgələrə sahib olub, rahat fəaliyyət göstərib. Ən maraqlısı da odur ki, SSRİ tərkibində olan Ermənistanı azad etmək hədəfini elan edən ASALA solçu PKK ilə müttəfiq olub, PKK və ASALA arasında ilk açıq toplantı 08.04.1980-ci il tarixində Livanın Sayda şəhərində keçirilib. O zaman hər iki təşkilatın əsas hədəfi Türkiyə dövləti olduğundan birgə əməkdaşlıq ediblər. 80-ci illərin sonunda görüntüdə fəaliyyətini dayandıran erməni əsilli ASALA-nın bəzi üzvləri PKK sıralarına keçib.
Erməni və kürd terror təşkilatları arasında Yaxın Şərqdə əməkaşlıqla bağlı ilk rəsmi sənəd 11.08.1978-ci ildə ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin (MKİ) hazırladığı “kürd və erməni militanları” ilə bağlı məruzədə ətraflı qeydlər yer alıb.
ASALA aktiv fəaliyyət göstərdiyi 70-80-ci illərdə onlarla türkiyəli diplomat və onların ailə üzvlərinə qarşı sui-qəsdlər təşkil edib. 1975-ci ildə Türkiyənin Fransa səfiri İsmayıl Erez, 1977-ci ildə Vatikan səfiri Taha Carım, 1980-ci ildə Sidney Baş konsulu Şarık Aynak, 1982-ci ildə Los Anceles Baş konsulu Kamal Arıkan və Boston fəxri Baş konsulu Orxan Gündüz, 1983-cü ildə isə Yuqoslaviyadakı səfiri Qalib Balkar erməni terror təşkilatlarının sui-qəsdləri nəticəsində dünyasını dəyişib. Dünyada ən toxunulmaz insanlar siyahısında olan, beynəlxalq və humanitar qanunların qoruduğu diplomatlara belə erməni terroru aman verməyib.
ASALA 22 ölkədə 38 şəhərdə 70-i bomba partlayışı olmaqla 110 terror hücumu həyata keçirib. Qeyri-rəsmi mənbələrə görə isə terror aktlarının sayı 182 olub.
ASALA ilə yanaşı, 1970-90-cı illərdə “Erməni soyqırımına ədalət komandosları” (1972-ci il), “Erməni azadlıq cəbhəsi” (1979-cu il), “Orli qrupu” (1981-ci il), “Erməni birliyi” (1988-ci il), “Gənc ermənilər ittifaqı” (1990-cı il), “İntiharçılar eskadronu” (1981-ci il), “Erməni azadlıq hərəkatı” (1991-ci il), “9 iyun qrupu” (1991-ci il), “Geqaron” (2001-ci il), “Apostol” (2001-ci il) və hələ də ildən ilə artan siyahı.
Bu terror təşkilatları içərisində ASALA qədər məşhur olan digər biri isə “Erməni soyqırımına ədalət komandosları” və ya qısa adı JCAG idi. Əgər ASALA solçu təşkilat və “Hnçak” Partiyasına yaxın idisə, JCAG sağ və “Daşnaksütyun”a daha yaxın idi. Ancaq onların iki ortaq cəhəti olub: Ermənilik və terror. 1972-ci ildə “Daşnaksütyun”un Vyana qurultayında yaradılması qərarlaşdırılan JCAG 3 il sonra 1975-ci ildə Beyrutda yaradılır. JCAG yalnız Türkiyə və türkləri hədəfə alıb. Təşkilatın əsas hədəfi Türkiyə ərazisində erməni dövləti yaratmaq olsa da, əsasən, xaricdə terror aktları ilə məşğul olub.
ASALA ilə birlikdə xaricdə türkiyəli diplomatlara sui-qəsdlər təşkil edən JCAG, ümumilikdə, 77 nəfəri qətlə yetirib. Onların 31-i diplomat və ya ailə üzvü olub. Maraqlıdır ki, hər nə qədər 1991-ci ildə ASALA fəaliyyətini dayandırdığını elan etsə də, erməni terror təşkilatları mövcudluğunu qoruyub saxlayıb.
Məsələn, 2019-cu il aprelində Suriyada kürdlərin yaratdığı Suriya Demokratik Qüvvələri (SDQ) tərkibində “Nubar Ozonyan Taboru” adlı erməni qruplaşması yaradılıb. Yeri gəlmişkən, N.Ozonyan ASALA üzvü olub və bir sıra terror aktlarında iştirak edib. Suriyanın məhz PKK/YPG terror təşkilatının hakimiyyəti altında olan şimal regionunda SDQ tərkibində ASALA terrorçusu adına erməni qruplaşmasının yaradılması təsadüfi deyildi. Aydındır ki, ermənilərin əsas hissəsi Suriyada hakimiyyəti dəstəkləyir. ASALA tör-töküntülərinin SDQ, yəni PKK nəzarəti altında yeni qruplaşma yaratması Ermənistanla əlaqədar olub. Çünki son illərdə Suriyadan ermənilər, eləcə də PKK tör-töküntülərinin Ermənistan və işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinə köçürülməsi ilə bağlı ciddi siqnallar vardı. Bu proses, xüsusən də son 3 ayda Ermənistan-Azərbaycan sərhədində gərginliyin yenidən yüksəlməsi fonunda müşahidə olunurdu.
Məsələn, avqustun 4-də Beyrutda məlum partlayış və şəhərin dağılmasından sonra rəsmi İrəvan Livandan “Beyrut partlayışında əziyyət çəkmiş əhalinin xilası” adı altında 800 ermənini Ermənistana gətirib. Bu şəxslərin böyük hissəsinin terrorçu ASALA və digər qrupların üzvü olduğu, işğal edilmiş Qarabağda yerləşdirildiyi və yeni müharibədə iştirak məqsədilə gətirildiyi ehtimal olunur.
Göründüyü kimi, aradan 130 ildən çox vaxt keçməsinə baxmayaraq, erməni terror maşını dayanmayıb. 20-ci əsrin əvvəlində yaranmış vəziyyətdən istifadə edərək tarixi Azərbaycan torpaqlarında erməni dövləti və ikinci bir erməni muxtariyyəti əldə edən erməni silahlı terror təşkilatları 20-ci əsrin sonunda Qarabağda ikinci bir erməni dövləti qurmaq, hətta Türkiyə və Gürcüstan kimi qonşu ölkələrə ərazi iddiası irəli sürdü. ASALA terror təşkilatının liderlərindən olan Monte Melkonyanın Qarabağda tərəfdarları ilə döyüşlərə qatılması, öldürüldükdən sonra isə İrəvanda qəhrəman kimi dəfn olunması terrorizmin erməni mövcudluğunu alətlərindən biri olduğunu təsdiqləyir.

Армения, избравшая террор как средство политического существования, обвиняет Азербайджан в использовании боевиков в карабахской войне
Война в Карабахе ведется не только на поле боя. С той же интенсивностью Азербайджану приходится воевать и на информационном фронте. К сожалению, переполнившие информационное поле армянские фейки почти на лету и с большой охотой подхватываются претендующими на солидность российскими и западными изданиями.
Фейк номер один
За несколько дней до своей провокации на линии фронта армянская пропаганда обвинила Азербайджан в привлечении к боям в Карабахе неких наемников из Сирии. Утверждалось, что якобы Турция привлекла в Азербайджан джихадистов из оппозиционных Башару Асаду группировок. Однако даже по прошествии месяца после начала боевых действий ни армянская сторона, ни другие страны не смогли привести какие-либо убедительные доказательства своих утверждений. По сей день они ссылаются на какие-то «сфабрикованные» фото- и видеокадры или свидетельства якобы самих сирийских боевиков. Хотя подлог и нетрудно вычислить. К примеру, «сирийский боец» в форме азербайджанских пограничников позже каким-то чудом оказался на фото рядом с министром обороны Армении Давидом Тонояном.
Какими бы примитивными ни казались эти действия, на первый взгляд, на самом деле под обвинениями армян, что Азербайджан и Турция якобы используют радикальных исламистов, скрываются далеко идущие планы. Перед опытной армянской машиной лжи было поставлено сразу несколько целей. Во-первых, использовать эту уловку как очередной «фактор», требующий немедленного вмешательства в конфликт России. Во-вторых, обеспечить поддержку антитурецких сил на Ближнем Востоке и в Европе. И, в-третьих, отвлечь внимание мировой общественности от собственной террористической деятельности.
К сожалению, армянская пропаганда где-то даже добилась своей цели. Несмотря на отсутствие доказательств существования террористических групп в Азербайджане, мировое сообщество молча наблюдает за тем, как в Армению продолжают прибывать террористические группировки из Ливана, Ирака и других стран. Так, факты, подтверждающие присутствие курдских наемников против Азербайджана в Нагорном Карабахе, были обнародованы Службой госбезопасности Азербайджана.
Как и многие другие народы без государства, армяне на протяжении долгих веков были вынуждены полутайными способами консолидироваться вокруг собственной церкви. Вместе с тем в XIX веке основными соперниками церкви выступили армянские националистические и политические организации. В то время происходило ослабление Османской империи с крупнейшей в мире армянской общиной, а могущественные европейские государства - Великобритания, Франция и Россия соперничали друг с другом за наследие османов. И для того, чтобы добить 600-летнюю Османскую империю, необходимо было начинать раскол изнутри, что и было сделано руками армян, которые в одночасье предали интересы своей родины. Таким образом, последнее десятилетие XIX века было омрачено появлением первых армянских националистических организаций, подписавшихся под террористическими атаками в Стамбуле.
История армянского террора
В 1885 году была создана первая армянская классическая террористическая организация «Арменакан», которая за короткое время получила известность за вооруженные нападения и террористические акты в турецких городах - Ване, Муше, Битлисе, Трабзоне и Стамбуле. Созданная в 1887 году в Женеве партия «Гнчак», в отличие от «Арменакана», была более строго организована и идеологически подкована. А третья по счету армянская политическая организация - «Дашнакцутюн» была основана в 1890 году в Тифлисе (Тбилиси, Грузия). Позже она была преобразована в «Армянскую революционную федерацию».
Идеологической основой всех трех политических организаций служила абстрактная идея создания «Великой Армении» на территории Российской (Южный Кавказ), Иранской и Османской империй, а методы их борьбы были достаточно жестокими. Для достижения этой цели все три организации добавили в свои политические программы пункты о создании вооруженных террористических и штурмовых группировок. Воспользовавшись благоприятными для себя историческими условиями, армянские террористические организации сумели учинить многочисленные массовые убийства невинных людей в Турции, Иране и на Южном Кавказе.
Очередное «пробуждение» армянской террористической активности восходит к периоду холодной войны 1970-х годов. Для ведения военных операций крупным державам вновь понадобились пособники на Ближнем Востоке, одними из которых и стали армянские террористические организации. Хорошо организованные арабские, армянские и курдские террористические группировки прекрасно подходили на роль «малых инструментов крупной войны» в Ливане, который пребывал в состоянии хаоса из-за гражданской войны, а также в Сирии, считавшейся тогда «восточным форпостом» НАТО против СССР.
«Армянская секретная армия освобождения Армении» (АСАЛА) была создана в 1975 году с началом пятнадцатилетней гражданской войны в Ливане. Хотя декларированной целью организации было освобождение Армении, все действия АСАЛА были направлены против Турции и ее дипломатов. Организации удалось комфортно обосноваться на территории главного союзника СССР на Ближнем Востоке - Сирии, создав там свои лагеря. Самое интересное, что вскоре после объявления своей цели - вывести Армению из состава СССР - АСАЛА стала союзницей террористической Курдской рабочей партии (ПКК).
Первая открытая встреча между представителями ПKK и АСАЛА состоялась 8 апреля 1980 года в ливанском городе Сайде. В то время эти организации объединяла вражда по отношению к Турции. После объявления о прекращении своей деятельности некоторые члены АСАЛА перешли в ряды ПКК.
Первым официальным документом, наиболее отчетливо подтверждающим сотрудничество армянских и курдских террористических организаций на Ближнем Востоке, стал отчет ЦРУ США о «курдских и армянских боевиках» от 11 августа 1978 года.
В 1970-1980-х годах АСАЛА совершила покушения на десятки турецких дипломатов и членов их семей. В 1975 году был убит посол Турции во Франции Исмаил Эрез, 1977-м - посол Турции в Ватикане Таха Джарым, 1980-м - генеральный консул Турции в Сиднее Шарык Айнак, 1982-м - генеральный консул Турции в Лос-Анджелесе Кемаль Арыкан и почетный генеральный консул Турции в Бостоне Орхан Гюндюз, 1983-м - посол Турции в Югославии Галиб Балкар. Армянский террор не щадил дипломатов, которые считаются неприкосновенными в соответствии с нормами международного гуманитарного права.
За период своей деятельности АСАЛА совершила 110 терактов, в числе которых 70 взрывов в 38 городах 22 стран. По неофициальным данным, организацией было совершено 182 террористических акта.
Наряду с АСАЛА в 1970-1990-х годах был создан также ряд других армянских террористических организаций и группировок. Это «Бойцы за справедливость в отношении геноцида армян» (1972), «Армянский фронт свободы» (1979), «Орли» (1981), «Армянский союз» (1988), «Союз молодых армян» (1990), «Отряд самоубийц» (1981), «Движение за свободу Армении» (1991), «9 июня» (1991), «Гегарон» (2001), «Апостол» (2001) и т.д. Этот список пополняется новыми названиями из года в год.
Столь же популярной террористической организацией, как АСАЛА, была «Бойцы за справедливость в отношении геноцида армян» (JCAG). Хотя АСАЛА была левой организацией, близкой к партии «Гнчак», а JCAG больше придерживалась правых взглядов и была близка с «Дашнакцутюн», обе партии объединяли армянство и терроризм. JCAG, решение о создании которой было принято в 1972 году на конгрессе «Дашнакцутюн» в Вене, была учреждена тремя годами позже - в 1975 году в Бейруте. В разные времена мишенью JCAG были Турция и турки, проживающие за рубежом. Основной же целью организации являлось создание армянского государства на территории Турции.
JCAG вместе с АСАЛА принимала непосредственное участие в организации убийств 77 человек, включая турецких дипломатов, а также членов их семей. Интересно, что хотя в 1991 году АСАЛА объявила о прекращении своей деятельности, армянские террористические организации продолжали существовать.
Так, в апреле 2019 года в составе Сирийских демократических сил (СДС), состоящих преимущественно из курдов, была создана армянская группировка под названием «Батальон Нубара Озоняна». Кстати, Озонян был членом АСАЛА и участвовал в ряде терактов. Формирование армянской группировки имени террориста АСАЛА в северном регионе Сирии, подконтрольном террористической организации ПKK/YPG, было не случайно. Большинство армян поддерживает власть Башара Асада. Создание новой группировки на останках АСАЛА под крылом СДС, то есть под контролем ПKK, связано с Арменией. Дело в том, что в последние годы поступали серьезные сигналы о переселении армян, а также остатков ПKK в Армению и на оккупированные территории Азербайджана. Этот процесс особенно активизировался в последние три месяца на фоне роста напряженности на армяно-азербайджанской границе. Например, после известного взрыва в бейрутском порту 4 августа сего года официальный Ереван обеспечил переезд 800 армян из Ливана в Армению, которых позже стал заселять в Нагорном Карабахе. Большинство этих лиц считаются членами террористической организации АСАЛА и других группировок, участвующих в нынешних боевых действиях на территории Азербайджана.
Таким образом, даже по прошествии более 130 лет армянская террористическая машина не стоит на месте. Одно только участие лидера АСАЛА Монте Мелконяна со своими сторонниками в боях в Карабахе и его погребение в качестве национального героя в Ереване подтверждает, что терроризм является одним из инструментов существования современной Армении. На этом фоне утверждения о том, что на стороне Азербайджана как будто воюют какие-то боевики из Сирии, действительно выглядят смешными.