... ADIN QOYAR ÖZGƏYƏ
Terroru öz siyasi mövcudluğunun vasitəsi seçən Ermənistan Azərbaycanı Qarabağda muzdlulardan istifadə etməkdə günahlandırır
Hazırda Azərbaycan və Ermənistan arasında müharibə yalnız döyüş cəbhəsində aparılmır, paralel olaraq Azərbaycan informasiya cəbhəsində düşmənlə savaşır. Təəssüf ki, informasiya məkanını zəbt etmiş saxta erməni xəbərlərini bir çox hallarda Rusiya və Qərbin yetərincə nüfuzlu KİV-ləri də tirajlayır.
Bir nömrəli feyk
Hələ cəbhədə erməni təxribatları başlamamışdan günlər öncə Ermənistan təbliğatı Azərbaycana qarşı muzdlularla bağlı ittihamlar irəli sürdü. İddia olunurdu ki, Azərbaycana Türkiyə vasitəsilə Suriyadan cihadçılar gətirilir. Doğrudur, erməni tərəfi savaşın bir ayı tamam olmasına baxmayaraq, hələ də bu iddianı sübut edəcək tutarlı fakt ortaya qoymayıb. Əvəzində hansısa saxta foto və videokadrlara və ya guya suriyalı döyüşçü olan naməlum adamların dediklərinə istinad edilir. Məsələn, videoda Azərbaycan sərhədçilərinin geyimində döyüşdüyü iddia olunan “suriyalı” sonradan hansısa möcüzə nəticəsində Ermənistanın müdafiə naziri David Tonoyanla bir fotoda peyda olub.
Əslində, ilk baxışdan primitiv görünsə də, ermənilərin Azərbaycan və Türkiyəni radikal islamçılardan istifadə etməkdə ittiham etməsinin arxasında dərin planlar dayanır. Təcrübəli erməni yalan maşını bir tərəfdən Türkiyə və Azərbaycanı islamçı radikallardan istifadə etməkdə ittiham etməklə Yaxın Şərq və Avropada Türkiyəyə qarşı olan qüvvələrin dəstəyini almaq, digər tərəfdən də özünün terror fəaliyyətindən diqqətləri yayındırmaq idi. Çünki və təəssüf ki, erməni təbliğat maşını bu hədəfinə nail oldu. Ermənilər Azərbaycana qarşı ittihamları ilə bağlı bir sübut gətirə bilmədiyi halda, Livan, Yunanıstan, İraq və digər ölkələrdən gələn terrorçu dəstələrin varlığı sübut olunmasına baxmayaraq, dünya buna seyirçi qaldı. Baxmayaraq ki, internet və sosial şəbəkələrdə Dağlıq Qarabağda Azərbaycana qarşı vuruşan əcnəbi muzdlularla bağlı faktlar Azərbaycan Dövlət Təhlükəsizlik Xidməti tərəfindən açıqlanıb.
Əslində, uzun yüzilliklər boyu dövlətləri olmayan bütün kiçik xalqlar kimi ermənilər də icmalaşma və kilsə ətrafında yarı gizli təşkilatlanmaya məcbur olub. 19-cu əsrdə dəyişən dünyanın şərtlərində erməni icmalarını birləşdirən orqan olan kilsəyə bu dəfə millətçi, siyasi təşkilatlar rəqib oldu. Bu, həm də o zaman idi ki, ermənilərin ən çox yaşadığı Osmanlı dövləti zəifləyirdi və qüdrətli Avropa – Britaniya, Fransa, Rusiya kimi dövlətlər Osmanlı mirası uğrunda yarışa girmişdi. 600 illik imperiyanı dağıtmaq üçünsə içəridən başlamaq laızm idi. Nəticədə, uzun illər Osmanlıda “sadiq millət” ünvanına sahib olan ermənilər ona qarşı xəyanətə əl atdılar. 19-cu əsrin son 10 ili Osmanlı ərazisində ilk erməni təşkilatlarının yaranması və İstanbulda erməni terror aktları ilə yadda qaldı.
Erməni terrorunun tarixi
1885-ci ildə yaradılan ilk erməni təşkilatı “Armenakan” klassik terror təşkilatı olub və Türkiyənin Van, Muş, Bitlis,Trabzon və İstanbulda silahlı hücumlar, terror aktları ilə “məşhurlaşıb”.
“Armenakan”dan fərqli olaraq daha ciddi təşkilatlanmış və ideoloji xətti olan “Hnçak” Partiyası 1887-ci ildə Cenevrədə yaradılıb.
Sayca 3-cü erməni siyasi təşkilatı 1890-cı ildə Tiflisdə təsis olunan “Daşnaksütyun” – Erməni Federativ İnqilab Partiyası olur.
Hər 3 siyasi təşkilatın ideoloji hədəfi Rusiya (Cənubi Qafqaz), İran və Osmanlı ərazilərində “Böyük Ermənistan” qurmaq kimi mücərrəd ideya olsa da, metodları çox aydın və amansız olub. Hər 3 təşkilat məqsədə çatmaq üçün silahlı dəstələr yaratmaq, terror və silahlı hücumlar həyata keçirməyi siyasi proqramlarına əlavə etmişdilər. Təəssüf ki, tarixi şəraitin əlverişli olması səbəbindən erməni terror təşkilatları Türkiyə, İran və Cənubi Qafqazda terror və silahlı hücumlarla böyük qırğınlar, günahsız insanların ölümünə səbəb olmaqla yanaşı, Osmanlı və Rusiyanın dağılması nəticəsində yaranmış əlverişli şəraitdə dövlət qura bildilər. Cənubi Qafqazda yaradılan erməni dövləti mövcud olduğu illər ərzində Azərbaycana qarşı ərazi iddiası və silahlı münaqişə içərisində olub, separatizm və terroru dəstəkləyib.
Erməni terror hərəkatının növbəti “oyanışı” 20-ci əsrin 70-ci illərində “soyuq müharibə” dövrünə təsadüf edir. Böyük dövlətlərə növbəti dəfə Yaxın Şərqdə maşa lazım idi və Yaxın Şərqdə “soyuq müharibə” çarpışmalarında alətlərdən biri də erməni terror təşkilatları oldu. Vətəndaş müharibəsi səbəbindən xaosun hökm sürdüyü Livanda və NATO ilə SSRİ-nin “şərq cəbhəsində” yerləşən Suriyada təşkilatlanan ərəb, erməni və kürd terror qrupları böyük savaşın kiçik alətləri idi.
“Ermənistanın azadlığı uğrunda erməni gizli ordusu” (ASALA - Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia) Livanda 15 illik vətəndaş müharibəsinin başlandığı 1975-ci ildə yaradılıb. Təşkilatın sözdə hədəfi Ermənistanın azadlığı olsa da, nədənsə bu təşkilat əsasən Türkiyənin diplomatlarını hədəfə alıb və SSRİ-nin Yaxın Şərqdəki bir nömrəli müttəfiqi Suriya ərazisində düşərgələrə sahib olub, rahat fəaliyyət göstərib. Ən maraqlısı da odur ki, SSRİ tərkibində olan Ermənistanı azad etmək hədəfini elan edən ASALA solçu PKK ilə müttəfiq olub, PKK və ASALA arasında ilk açıq toplantı 08.04.1980-ci il tarixində Livanın Sayda şəhərində keçirilib. O zaman hər iki təşkilatın əsas hədəfi Türkiyə dövləti olduğundan birgə əməkdaşlıq ediblər. 80-ci illərin sonunda görüntüdə fəaliyyətini dayandıran erməni əsilli ASALA-nın bəzi üzvləri PKK sıralarına keçib.
Erməni və kürd terror təşkilatları arasında Yaxın Şərqdə əməkaşlıqla bağlı ilk rəsmi sənəd 11.08.1978-ci ildə ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin (MKİ) hazırladığı “kürd və erməni militanları” ilə bağlı məruzədə ətraflı qeydlər yer alıb.
ASALA aktiv fəaliyyət göstərdiyi 70-80-ci illərdə onlarla türkiyəli diplomat və onların ailə üzvlərinə qarşı sui-qəsdlər təşkil edib. 1975-ci ildə Türkiyənin Fransa səfiri İsmayıl Erez, 1977-ci ildə Vatikan səfiri Taha Carım, 1980-ci ildə Sidney Baş konsulu Şarık Aynak, 1982-ci ildə Los Anceles Baş konsulu Kamal Arıkan və Boston fəxri Baş konsulu Orxan Gündüz, 1983-cü ildə isə Yuqoslaviyadakı səfiri Qalib Balkar erməni terror təşkilatlarının sui-qəsdləri nəticəsində dünyasını dəyişib. Dünyada ən toxunulmaz insanlar siyahısında olan, beynəlxalq və humanitar qanunların qoruduğu diplomatlara belə erməni terroru aman verməyib.
ASALA 22 ölkədə 38 şəhərdə 70-i bomba partlayışı olmaqla 110 terror hücumu həyata keçirib. Qeyri-rəsmi mənbələrə görə isə terror aktlarının sayı 182 olub.
ASALA ilə yanaşı, 1970-90-cı illərdə “Erməni soyqırımına ədalət komandosları” (1972-ci il), “Erməni azadlıq cəbhəsi” (1979-cu il), “Orli qrupu” (1981-ci il), “Erməni birliyi” (1988-ci il), “Gənc ermənilər ittifaqı” (1990-cı il), “İntiharçılar eskadronu” (1981-ci il), “Erməni azadlıq hərəkatı” (1991-ci il), “9 iyun qrupu” (1991-ci il), “Geqaron” (2001-ci il), “Apostol” (2001-ci il) və hələ də ildən ilə artan siyahı.
Bu terror təşkilatları içərisində ASALA qədər məşhur olan digər biri isə “Erməni soyqırımına ədalət komandosları” və ya qısa adı JCAG idi. Əgər ASALA solçu təşkilat və “Hnçak” Partiyasına yaxın idisə, JCAG sağ və “Daşnaksütyun”a daha yaxın idi. Ancaq onların iki ortaq cəhəti olub: Ermənilik və terror. 1972-ci ildə “Daşnaksütyun”un Vyana qurultayında yaradılması qərarlaşdırılan JCAG 3 il sonra 1975-ci ildə Beyrutda yaradılır. JCAG yalnız Türkiyə və türkləri hədəfə alıb. Təşkilatın əsas hədəfi Türkiyə ərazisində erməni dövləti yaratmaq olsa da, əsasən, xaricdə terror aktları ilə məşğul olub.
ASALA ilə birlikdə xaricdə türkiyəli diplomatlara sui-qəsdlər təşkil edən JCAG, ümumilikdə, 77 nəfəri qətlə yetirib. Onların 31-i diplomat və ya ailə üzvü olub. Maraqlıdır ki, hər nə qədər 1991-ci ildə ASALA fəaliyyətini dayandırdığını elan etsə də, erməni terror təşkilatları mövcudluğunu qoruyub saxlayıb.
Məsələn, 2019-cu il aprelində Suriyada kürdlərin yaratdığı Suriya Demokratik Qüvvələri (SDQ) tərkibində “Nubar Ozonyan Taboru” adlı erməni qruplaşması yaradılıb. Yeri gəlmişkən, N.Ozonyan ASALA üzvü olub və bir sıra terror aktlarında iştirak edib. Suriyanın məhz PKK/YPG terror təşkilatının hakimiyyəti altında olan şimal regionunda SDQ tərkibində ASALA terrorçusu adına erməni qruplaşmasının yaradılması təsadüfi deyildi. Aydındır ki, ermənilərin əsas hissəsi Suriyada hakimiyyəti dəstəkləyir. ASALA tör-töküntülərinin SDQ, yəni PKK nəzarəti altında yeni qruplaşma yaratması Ermənistanla əlaqədar olub. Çünki son illərdə Suriyadan ermənilər, eləcə də PKK tör-töküntülərinin Ermənistan və işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinə köçürülməsi ilə bağlı ciddi siqnallar vardı. Bu proses, xüsusən də son 3 ayda Ermənistan-Azərbaycan sərhədində gərginliyin yenidən yüksəlməsi fonunda müşahidə olunurdu.
Məsələn, avqustun 4-də Beyrutda məlum partlayış və şəhərin dağılmasından sonra rəsmi İrəvan Livandan “Beyrut partlayışında əziyyət çəkmiş əhalinin xilası” adı altında 800 ermənini Ermənistana gətirib. Bu şəxslərin böyük hissəsinin terrorçu ASALA və digər qrupların üzvü olduğu, işğal edilmiş Qarabağda yerləşdirildiyi və yeni müharibədə iştirak məqsədilə gətirildiyi ehtimal olunur.
Göründüyü kimi, aradan 130 ildən çox vaxt keçməsinə baxmayaraq, erməni terror maşını dayanmayıb. 20-ci əsrin əvvəlində yaranmış vəziyyətdən istifadə edərək tarixi Azərbaycan torpaqlarında erməni dövləti və ikinci bir erməni muxtariyyəti əldə edən erməni silahlı terror təşkilatları 20-ci əsrin sonunda Qarabağda ikinci bir erməni dövləti qurmaq, hətta Türkiyə və Gürcüstan kimi qonşu ölkələrə ərazi iddiası irəli sürdü. ASALA terror təşkilatının liderlərindən olan Monte Melkonyanın Qarabağda tərəfdarları ilə döyüşlərə qatılması, öldürüldükdən sonra isə İrəvanda qəhrəman kimi dəfn olunması terrorizmin erməni mövcudluğunu alətlərindən biri olduğunu təsdiqləyir.

ARMENIAN BLAME SHIFTING
Despite using terror as a means of political existence, Armenia accuses Azerbaijan of using mercenaries in Karabakh
Azerbaijan wages the war in Karabakh not only on the battlefield but also on the information front. Unfortunately, the seemingly prestigious Russian and Western media outlets do not shun proliferating the Armenian fake news.
Fake number one
A few days before the provocation on the front line, Armenian propaganda accused Azerbaijan of pulling a group of Syrian mercenaries from the military jihadist groups opposing Bashar al-Assad to Karabakh, with Turkey reported as the organiser of deployment. However, even a month after the start of military operations in Karabakh, neither Armenia nor other countries could provide any convincing evidence. Yet they still refer to some forged photo and video footage or testimony of allegedly Syrian militants. But it is not difficult to identify the quality of the footage. For example, a ‘Syrian fighter’ dressed as an Azerbaijani border guard has miraculously appeared on the photo next to the Armenian Minister of Defense D. Tonoyan.
No matter how primitive these actions may seem, the fact that Armenia accuses Azerbaijan and Turkey of using radical Islamists means the experienced Armenian ‘machine of lies’ pursues several objectives. Firstly, they use this trick as another "factor" that would require immediate intervention of Russia to the conflict. Secondly, that’s how they support anti-Turkish forces in the Middle East and Europe. And thirdly, it’s a nice tool to divert the attention of the world community from their own terrorist activities.
Unfortunately, Armenian propaganda somewhat achieved these objectives. Despite the absence of evidence of terrorist groups in Azerbaijan, the world community silently observes the real terrorist groups from Lebanon, Iraq and other countries arrive in Armenia. Thus, the State Security Service of Azerbaijan publicly disclosed the facts that confirm the presence of Kurdish mercenaries fighting against Azerbaijan in Nagorno-Karabakh.
Like in many other nations without a state, the Armenian Church has been the principal authority, which consolidated the Armenians for many centuries, even by using semi-secret methods. Throughout the 19th century, however, Armenian nationalist and political organizations became the main rivals of the Armenian Church. Luckily for Armenians, the Ottoman Empire with the largest Armenian community in the world was weakening, while the powerful European states of that time–Great Britain, France and Russia–competed with each other for the legacy of the Ottomans. And in order to put the final nail in the Ottoman Empire’s coffin, it was necessary to rip the 600-year-old fabric of the nation from within… using the Armenians, who instantly betrayed the interests of their homeland. Thus, the last decade of the 19th century went down in history by the emergence of the first Armenian nationalist organizations, which would soon commit numerous terrorist attacks in Istanbul.
History of Armenian terror
In 1885, the first Armenian classical terrorist organization Armenakan was created, which quite in a short time gained fame for armed attacks and terrorist acts in the Turkish cities of Van, Mush, Bitlis, Trabzon and Istanbul. Unlike Armenakan, the Hnchak party created in 1887 in Geneva was more robust and ideologically grounded. The third Armenian political organization was Dashnaktsutyun founded in Tiflis (present Tbilisi, Georgia) in 1890. Later it was transformed into the Armenian Revolutionary Federation.
The ideological basis of all three political organizations was an abstract idea of creating the Greater Armenia on the territories of the Russian (South Caucasus), Persian and Ottoman empires. To achieve this objective, all three organizations used cruel methods. For example, the political programs of these organisations provided for the establishment of armed terrorist and assault groups. Thanks to favourable historical conditions, the Armenian terrorist organizations committed numerous massacres of innocent people in Turkey, Iran and the South Caucasus.
Yet another revival of Armenian terrorist activity dates back to the 1970s of the Cold War period. Once again, the major world powers needed someone in the Middle East to conduct military operations for them. Armenian terrorist organizations well fit the purpose. Well-disciplined Arab, Armenian and Kurdish terrorist groups were perfect as "small tools of a major war" in Lebanon, which was in a state of chaos due to the civil war, as well as in Syria – the then NATO's eastern outpost against the USSR.
The Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia (ASALA) was established in 1975 with the outbreak of a fifteen-year civil war in Lebanon. Although the declared objective of the organization was the liberation of Armenia, all ASALA actions were directed against Turkey and its diplomats. The organization felt comfortable in Syria–the then main ally of the Soviets in the Middle East–having set up own camps there. Interestingly, soon after announcing its goal to detach Armenia from the USSR, ASALA joined forces with the terrorist Kurdish Workers' Party (PKK).
The first open meeting between PKK and ASALA representatives took place on April 8, 1980 in the Lebanese city of Saida. At that time, these organizations were united against Turkey. Even when ASALA declared the end of its activities, some of its members joined the ranks of the PKK.
The first official document most clearly confirming the cooperation of Armenian and Kurdish terrorist organizations in the Middle East was the CIA report on Kurdish and Armenian militants dated August 11, 1978.
In the 1970-1980s, ASALA assaulted many Turkish diplomats and their family members. For example, the ambassador to France, Ismayil Erez, was killed in 1975, the ambassador to the Holy See, Taha Carim, – in 1977, Consul General to Sydney, Sarik Aynak – in 1980, Consul General to Los Angeles, Kemal Arikan, and Honorary Consul General to Boston, Orhan Gunduz, – in 1982, ambassador to former Yugoslavia, Galib Balkar, – in 1983. The Armenian terror did not have mercy even on diplomats, who are considered ‘untouchable’ in line with the norms of international and humanitarian laws.
During the period of its activity, ASALA has committed 110 terrorist acts, including 70 explosions in 38 cities in 22 countries. According to unofficial data, the organization committed 182 terrorist acts.
Along with ASALA, several other Armenian terrorist organizations and groups were founded in the 1970-1990s: Justice Commandos of the Armenian Genocide (1972), Armenian Freedom Front (1979), Orly (1981), Armenian Union (1988), Union of Young Armenians (1990), Suicide Squad (1981), Movement for Freedom of Armenia (1991), June 9 (1991), Gegaron (2001), Apostle (2001), etc. This list is updated with new names from each year.
Justice Commandos of the Armenian Genocide (JCAG) is another Armenian terrorist organization as popular as ASALA. While ASALA is a leftist organization close to the Hnchak party, JCAG is more right-wing and close to Dashnaktsutyun. Yet both parties operated under a common denominator: terrorism. The decision about the establishment of JCAG was adopted in 1972 at the Dashnaktsutyun Congress in Vienna. It materialized three years later – in 1975 in Beirut. At different times, JCAG’s target have been Turkey and Turks living abroad. The main goal of the organization was to create an Armenian state on the territory of Turkey.
JCAG and ASALA were directly involved in the assassination of 77 people, including Turkish diplomats and their family members. Interestingly, although in 1991 ASALA announced the end of its operations worldwide, the Armenian terrorist organizations continued to exist.
In April 2019, an Armenian group called the Battalion of Nubar Ozonyan was founded within the Syrian Democratic Forces (SDF), which is predominantly made up of Kurds. By the way, Ozonyan was a member of ASALA involved in a number of terrorist attacks. The establishment in the north of Syria controlled by PKK/YPG of an Armenian military group named after an ASALA terrorist was not accidental. Most Armenians support the government of Bashar al-Assad. Founding of a new group on the remains of ASALA and under the wing of SDF, that is – under the control of PKK, is associated with Armenia. In recent years, there have been serious signals about the resettlement of Armenians, as well as the PKK militants, to Armenia and the occupied territories of Azerbaijan. This process has especially intensified in the past three months amid the growing tension on the Armenian-Azerbaijani border. For example, after the famous explosion in Beirut on August 4, Yerevan received 800 Armenians from Lebanon, which were later settled in Nagorno-Karabakh. Most of these individuals are considered members of ASALA and other terrorist groups involved in the Karabakh conflict.
Even after more than 130 years, the Armenian terror does not stand still. The involvement of one of the ASALA leaders–Monte Melkonyan– in the battles in Karabakh and his burial as a national hero in Yerevan confirms that terrorism is one of the tools to support the existence of modern Armenia. Therefore, any allegations Azerbaijan uses some militants from Syria to fight in Karabakh look and sound ridiculous.