DÜNYA DƏYİŞİB, BMT İSƏ HƏMİNKİDİR
Təşkilatın sabiq mətbuat katibi Abdulhəmid SİYAM: «Təhlükəsizlik Şurası xırda «dondurulmuş münaqişələr»ə diqqət ayırmır»
Müəllif: Almaz MAHMUD
Abdulhəmid Siyam – Ratqers Universitetinin (Nyu-Cersi, ABŞ) professoru, BMT-nin sabiq mətbuat katibi, BMT yanında akkreditasiya olunmuş jurnalist və yazıçıdır. Təşkilatın 75 illik yubileyini qeyd etdiyi günlərdə o, BMT-nin müasir dünya düzənindəki rolu, təşkilatda aparılması zəruri olan islahatlar haqda silsilə məqalələrlə çıxış edirdi.
Professor A.SİYA öz fikirlərini jurnalımızla da bölüşüb.
- Vaxtilə oktyabrın 24-də 75 illiyini qeyd etmiş Birləşmiş Millətlər Təşkilatında işləmisiniz. Yubiley günlərində isə təşkilatı təbrik etməkdən daha çox tənqid atəşinə tutdunuz. Səbəb nə idi?
- Bəli, həmin tarixə həsr etdiyim bir neçə məqaləm oldu. Ötən dövr ərzində BMT çox yaxşı işlər görüb. Bu, özünü xüsusilə insan haqlarının, qadın hüquqlarının qorunmasında, səhiyyədə, yoxsulluqla mübarizədə, uşaqların müdafiəsində, ehtiyacı olan insanlara ərzaq məhsullarının çatdırılmasında, milyonlarla qaçqının dəstəklənməsində, ətraf mühitin mühafizəsində, tərk-silah olunmada və bir çox digər sahələrdə göstərib. Lakin təşkilat bir çox müharibənin qarşısını ala, saysız-hesabsız münaqişəni çözə bilməyib. Buna görə BMT bir mexanizm kimi yox, beynəlxalq təşkilat olaraq tənqid edilməlidir. Fövqəldövlətlərin düşmənçiliyi, rəqabəti BMT-yə təzyiqə çevrilib. BMT-nin qanunsuz müharibələrin qarşısında aciz qaldığı bir çox hallar olub. Məsələn, 2003-cü ildə ABŞ-ın İraqa müdaxiləsi kimi. Mən İraqın işğalının canlı şahidi olmuş, orada günahsız iraqlılara qarşı törədilmiş vəhşilikləri öz gözlərimlə görmüşəm. BMT-dən getmək qərarını 2003-cü il avqustun 19-da qurumun İraqdakı nümayəndəliyinə terror hücumunun təşkilindən sonra vermişəm. O zaman 22 nəfər həmkarım və dostum həlak olmuş, daha 150 nəfər yaralanmışdı. Məhz bundan sonra həyat yolumu dəyişmək, xoşuma gələn işlə məşğul olmaq qərarına gəldim. Bu isə universitetdə dərs demək idi.
- Deyirlər ki, BMT nüfuzunu çoxdan itirib. Lakin quruma liderlik edən dövlətlərin BMT-də islahatların aparılmasına cəhd belə, göstərmədiklərini görürük. Fikrinizcə bu, nə ilə bağlıdır?
- BMT-nin bir sıra sahələrdə yaxşı nüfuzu varsa, digər sahədə bu, əksinədir. Münaqişələrin həllində isə o, heç nə ilə fərqlənə bilməyib. Ona görə yox ki, bacarmır. Ona görə ki, fövqəldövlətlərin arasındakı rəqabət, veto hüququndan həddindən artıq çox istifadə olunması qurumun işini iflic edir. BMT tarixinin ən ciddi iflaslarından biri Fələstin məsələsidir. Bu məsələ hər dəfə konkret qərarın qəbulu məqsədilə Təhlükəsizlik Şurasına çıxarıldıqda ABŞ veto hüququndan istifadə edərək, prosesi əngəlləyir. Amma 1990-cı ildə İraq Küveyti işğal edən zaman TŞ üzvləri yekdilliklə Bağdada qarşı idilər. 2011-ci ildə başlamış Suriya böhranına gəlincə, Rusiya ilə Çinin vetosu bütün ölkənin darmadağın olmasına, milyonlarla suriyalının qaçqın və ya məcburi köçkünə çevrilməsinə yol açıb. Odur ki, günahkarları milyonlarla günahsız insanın hesabına öz maraqlarını qorumağa çalışanlar arasında axtarmaq lazımdır.
Bütün bunlarla yanaşı, BMT insan haqları, beynəlxalq hüquq, humanitar yardım, vacib alətlərin ortaya qoyulması kimi bir çox sahədəki nailiyyətlərilə fəxr edə bilər.
- Məqalələrinizdə bəzi dövlətlərin BMT-dən alət kimi istifadə etməyə çalışdığını yazırsınız. Konkret hansı dövlətləri nəzərdə tutursunuz?
- Nəhəng dövlətlər hər zaman BMT-dən öz maraqlarının təmini məqsədilə istifadə ediblər. BMT-nin fəaliyyəti o zaman doğru sayılır ki, çıxarılan qərarlar bu dövlətlərin maraqlarına uyğun olsun. Hansı anda qurumun fəaliyyəti onların maraqlarına cavab vermirsə, demək BMT bacarıqsızdır. Məsələn, Şimali Koreya ballistik raket sınağı keçirən kimi, ABŞ ona qarşı yeni sanksiyaların tətbiqi məqsədilə BMT TŞ-yə üz tutur. Vaşinqton Fars körfəzində böhranın yarandığı 1990-cı il avqustun 2-də, İraqın Küveytə hücumu zamanı da BMT-dən istifadə etmişdi.
Rusiya isə müttəfiqi olan Suriyanı qorumaq üçün hər dəfə veto hüququndan istifadə edir. Halbuki bu ölkə vətəndaşlarına qarşı saysız-hesabsız vəhşiliklər törədilir.
Gələk Fransaya. Qərbi Saxaradakı böhran zamanı o da öz müttəfiqi olan Mərakeşi müdafiə edib. Bundan başqa, NATO ölkələri Livana hərbi müdaxiləyə qanuni don geydirmək məqsədilə yenə də TŞ-dən istifadə ediblər.
Lakin elə həmin fövqəldövlətlər maraqlarına cavab verməyən istənilən məsələdə BMT-nin qərarlarına etinasızlıq göstərir. 2003-cü ildə BMT Vaşinqtonun İraqda müharibənin başlaması üçün əsas saydığı dəlilləri qəbul etməsə də, ABŞ buna əhəmiyyət vermədi və İraqa girdi. Eyni hal Rusiyanın Krıma müdaxiləsi zamanı da təkrarlanıb.
- Siz BMT TŞ-yə daha çox dövlətin qəbulunu və veto hüququnun ləğvi, yaxud məhdudlaşdırılmasını təklif edirsiniz. Bu qərarlar təşkilatda daha ədalətli qərarların qəbulunu təmin edəcəkmi?
- Hesab edirəm ki, BMT-də ciddi islahatlara və yenidənqurmaya ehtiyac var. TŞ artıq bu günün reallıqlarına cavab verən güclü ortam deyil. Dünya da İkinci Dünya müharibəsindən sonrakı dünya sayıla bilməz. TŞ-nin 5 daimi üzvü hakimiyyət səlahiyyətlərinin bölüşdürülməsi zamanı müstəsna hüquqlarından getdikcə daha çox və daha tez-tez istifadə edirlər. Bəli, bu dövlətlər İkinci Dünya müharibəsinin qalibləridir. Lakin artıq dünyaya hökmranlıq etməyin parametrləri dəyişib. İndi nüvə gücü fövqəldövlət göstəricisi deyil. O, yerini iqtisadi gücə verib. Yaponiya ilə Almaniya 1945-ci ildə müharibəni uduzublar, lakin bu gün onların hər ikisi TŞ-nin bir sıra daimi üzvündən güclü dövlətdir. Odur ki, TŞ özündə müasir dünyanın reallıqlarını əks etdirməlidir. Daimi və qeyri-daimi üzvlərin artırılması ilə TŞ Afrika, Asiya və Latın Amerikasından olan regional güclərin də maraqlarını təmin etməlidir. Amma bu da kifayət deyil. Veto məsələsinə yenidən baxılmalı, bu istiqamətdə də islahatlar aparılmalıdır. O, ya birdəfəlik ləğv edilməlidir ki, bu, demək olar mümkünsüzdür, ya da məhdudlaşdırılmalıdır. Bu hüquqdan istifadəni çətinləşdirmək də olar. Ən azı veto yalnız 2 daimi və 3 qeyri-daimi üzvün dəstəkləyəcəyi təqdirdə qüvvəyə minməlidir. Bu, sadəcə, nümunədir.
- BMT əks hallarda TŞ-nin qətnamələrinə əməl edilməsinə «seçim»lə yanaşır. Məsələn, söhbət Yaxın Şərqdən gedirsə, BMT TŞ-nin qətnamələri dərhal icra olunur. Azərbaycanla bağlı məlum 4 qətnamə isə düz 27 ildir kağız üzərində qalıb. Halbuki onlar bizim üçün həyati əhəmiyyət daşıyırdı – sənədlərdə işğalçıların Azərbaycan ərazilərindən dərhal çıxarılması tələb olunurdu. Nəticədə, Azərbaycan həmin qətnamələrin icrasını hərbi yolla təmin etməli olub. Bu cür fərqli yanaşmaya səbəb nədir?
- Təhlükəsizlik Şurasının iki tip qətnamələri olur – Nizamnamənin 6-cı maddəsinə əsasən mübahisələrin sülh yolu ilə həllinə aid və 7-ci maddəyə əsasən, təcavüzkarın təcavüzünə dərhal son qoyulması, onun cəzalandırılması məqsədilə qəbul olunan. 1990-1991-ci illərdə İraqla bağlı qəbul edilmiş bütün qətnamələr 7-ci maddəyə əsaslanırdı. Odur ki, İraq ordusu Küveytdən sanki vahid mərkəzdən idarə olunurmuş kimi, qovuldu. Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsilə bağlı vəziyyət də eynidir. BMT TŞ-nin 1993-cü ildə qəbul etdiyi 4 qətnamədə Ermənistandan bütün işğal olunmuş əraziləri tərk etməsi tələb olunur. Lakin Ermənistan bu qətnamələrə məhəl qoymayıb, tərəflər arasında vasitəçilik edən ATƏT-in Minsk qrupu isə neytrallıq nümayiş göstərməyib. O, İrəvanı problemin həllinə məcbur etməyib. Nəticədə, topların susması, ehtirasların yatması, münaqişəninsə köşnəlməsilə hər kəs Ermənistanın Azərbaycan ərazisinin 20%-ni işğal etməsinə göz yummağa, 1 milyondan artıq azərbaycanlının hələ də qaçqın və məcburi köçkün kimi yaşamasına etinasızlıq göstərməyə başlayıb. Bu, TŞ-nin kiçik «dondurulmuş münaqişə»lərə diqqət göstərmədiyinin bariz nümunəsidir.
- BMT-nin gələcəyini necə görürsünüz?
- BMT fəaliyyətini bundan sonra da davam etdirəcək. Onu heç bir təşkilat əvəzləyə bilməz. Lakin qurumda islahatlar aparılmalıdır. Bu, BMT-nin daha çevik, konkret hədəflərə yönələn, münaqişələrə təsir etmək, onları çözmək iqtidarında olan təşkilata çevrilməsi üçün vacibdir.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının tərkibi genişləndirilməlidir ki, o, yeni səlahiyyətlərə yiyələnə bilsin. Veto hüququ isə təkmilləşdirilməlidir. O, yalnız ədalət naminə istifadə oluna biləcək vəziyyətə gətirilməlidir. Nəhəng dövlətlər BMT-nin 75 il əvvəl təsdiqlənmiş Nizamnaməsini imzalamaqla götürdükləri öhdəliklərə sadiq qalmalıdırlar ki, yeni nəsilləri müharibə dəhşətlərindən sığortalaya bilsinlər.

ООН ВСЕ ТА ЖЕ, НО МИР НЕ ТОТ
Бывший пресс-секретарь организации Абдельхамид СИЯМ: «Совет Безопасности оставляет без внимания мелкие замороженные конфликты»
Абдельхамид Сиям - профессор политологии Рутгерского университета (Нью-Джерси, США), бывший пресс-секретарь ООН, писатель и журналист, аккредитованный при ООН. В дни, когда организация отмечала свой 75-летний юбилей, он выступил с целым рядом статей, посвященных ее роли в современном мироустройстве и необходимости реформирования. Своим мнением профессор А.СИЯМ поделился и в интервью нашему журналу.
- В свое время вы работали в Организации Объединенных Наций (ООН), которая 24 октября отметила свое 75-летие. По этому случаю вы больше критиковали организацию, чем поздравляли. С чем это связано?
- Я действительно написал несколько статей, приуроченных к этой дате. За это время ООН сделала много чего хорошего, особенно в области защиты прав человека, прав женщин, здравоохранения, борьбы с бедностью, защиты детей, доставки продуктов питания нуждающимся, поддержки миллионов беженцев, защиты окружающей среды, разоружения и многого другого. Однако организации не удалось предотвратить многие войны и урегулировать многие конфликты. В этом следует винить ООН не как механизм, а как международную организацию. Она испытывает давление в результате соперничества и конкуренции сверхдержав. Было много случаев, когда ООН не смогла предотвратить незаконные войны, вроде вторжения США в Ирак в 2003 году. Я был свидетелем оккупации Ирака и своими глазами видел зверства, совершенные против ни в чем не повинных иракцев. Я решил уйти из ООН после того, что произошло 19 августа 2003 года, когда представительство ООН в Ираке подверглось террористической атаке. Тогда погибли 22 и были ранены 150 моих коллег и друзей. После этого я решил сменить свой жизненный путь, заняться тем, что мне нравится, а именно - преподаванием в университете.
- Говорят, что ООН давно потеряла свою репутацию. Мы наблюдаем за тем, как лидирующие в организации страны даже не пытаются реформировать ее. В чем причина всего этого?
- У ООН хорошая репутация в одних областях и плохая - во многих других. Но в разрешении конфликтов ООН мало чем смогла отличиться. Но не потому, что не смогла, а потому, что она была парализована соперничеством сверхдержав и чрезмерным применением права вето. Одним из величайших провалов в истории ООН стал вопрос Палестины. Каждый раз, когда вопрос поступает в Совет Безопасности для принятия конкретного решения, США используют право вето для блокировки дальнейших действий. Тем временем члены Совбеза были единогласны в вопросе поддержки войны против Ирака в 1990 году, когда Ирак оккупировал Кувейт. Вето России и Китая во время сирийского кризиса, начавшегося в марте 2011 года, позволило разрушить всю страну в то время, как миллионы сирийцев стали беженцами или вынужденными переселенцами. Виновников следует искать среди тех стран, которые отстаивают свои интересы за счет миллионов безвинных людей. Тем не менее, ООН должна гордиться своими достижениями в других областях, связанных с развитием и правами человека, в области международного права, гуманитарной помощи и разработки важных инструментов.
- В своих статьях вы упоминаете, что некоторые страны пытаются использовать ООН как инструмент. Какие конкретно страны вы имеете в виду?
- Крупные державы всегда использовали ООН для продвижения своих интересов. Действия ООН считаются правильными, когда они служат интересам некоторых стран. Но как только организация становится поперек интересов крупных держав, она считается несостоятельной. Например, стоит Северной Корее испытать новую баллистическую ракету, как США тотчас бросаются в Совбез, чтобы ввести новые санкции против КНДР. США также использовали ООН во время кризиса в Персидском заливе 2 августа 1990 года, когда Ирак оккупировал Кувейт. Россия защищает своего союзника Сирию, каждый раз пользуясь своим правом вето в организации, несмотря на многочисленные зверства в отношении мирных граждан этой страны. Франция защищает своего союзника Марокко во время кризиса в Западной Сахаре. Страны НАТО использовали Совет Безопасности, чтобы узаконить интервенцию в Ливии.
Однако те же крупные державы игнорируют ООН, когда что-то не соответствует их интересам. США начали войну в Ираке в 2003 году, не обращая никакого внимания на ООН, которая отвергла аргументы Вашингтона в пользу войны. То же самое произошло во время российской интервенции в Крыму.
- Вы предлагаете принять больше стран в члены Совета Безопасности ООН, а также отменить или ограничить право вето. Приведут ли эти реформы к более справедливым решениям организации?
- Считаю, что ООН нуждается в серьезных реформах и перезагрузке. Совет Безопасности уже не представляет собой мощную организацию, соответствующую реалиям сегодняшнего дня, а мир, тем временем, не тот, каким он был после Второй мировой войны. Пять постоянных членов Совбеза, обладающих правом вето, все больше и чаще пользуются прерогативами при разделении властных полномочий. Да, эти страны победили во Второй мировой войне, но параметры властвования в мире изменились. Ядерная мощь больше не является показателем великой державы, все больше уступая место мощи экономической. Япония и Германия проиграли войну в 1945 году, но теперь они сильнее некоторых постоянных членов Совета Безопасности. Поэтому он должен отражать реалии современного мира. Подключая постоянных и непостоянных членов, Совбез должен также отражать интересы региональных сил из Африки, Азии и Латинской Америки. Но и этого недостаточно. Следует пересмотреть и реформировать право вето путем либо полной отмены его, хотя это почти невозможно, либо, по крайней мере, применив ограничения или затруднения его использования. Как минимум вето должно иметь силу только тогда, когда накладывается двумя постоянными и тремя непостоянными его членами. Это всего лишь пример того, как можно реформировать право вето.
- В большинстве случаев ООН придерживается избирательного подхода к исполнению резолюций СБ. Например, когда дело касается Ближнего Востока, резолюции СБ ООН выполняются незамедлительно, а в случае с Азербайджаном четыре известные резолюции оставались на бумаге вот уже 27 лет. Эти резолюции были жизненно важны для нас, поскольку требовали незамедлительного вывода оккупантов с азербайджанских земель. В итоге Азербайджан был вынужден обеспечить их реализацию военным путем. В чем причина такого избирательного подхода?
- Существуют два типа резолюций Совбеза - те, которые в соответствии с главой 6 Устава касаются мирного урегулирования споров, и те, которые принимаются согласно главе 7, принуждающей агрессора к прекращению агрессии и призывающей к его наказанию. Все резолюции в отношении Ирака в 1990-1991 годах были приняты в соответствии с главой 7. Поэтому мы видели, что изгнание иракских войск из Кувейта происходило как бы из единого центра силы. Аналогичной является ситуация с армяно-азербайджанским  конфликтом. В принятых в 1993 году четырех резолюциях СБ ООН осуждалась агрессия Армении против Азербайджана и содержался призыв к Армении уйти с оккупированных ею земель. Но Армения не выполнила эти резолюции, а выступающая посредником между сторонами конфликта Минская группа ОБСЕ не оказалась нейтральной и не принудила к решению конфликта. В результате, когда пушки замолчали и страсти поутихли, а конфликт все дальше уходил в прошлое, все проигнорировали тот факт, что Армения так и осталась оккупирующей страной, удерживающей более 20% территории Азербайджана, заставив стать беженцами один миллион человек. Это хороший пример того, как Совет Безопасности оставляет без внимания мелкие замороженные конфликты.
- Каким вы видите будущее ООН?
- ООН продолжит работать и дальше. Никакая другая организация не может ее заменить. Однако ООН нуждается в реформах, чтобы стать более гибкой, нацеленной на выполнение конкретных действий, готовой действовать и предотвращать конфликты. Состав Совета Безопасности должен быть расширен, чтобы взять на себя новые полномочия, а право вето следует усовершенствовать так, чтобы оно использовалось только во благо справедливости. Крупные державы должны и впредь придерживаться обязательств, которые они взяли на себя после подписания Устава ООН 75 лет назад, чтобы спасти грядущие поколения от ужасов войн.